N°. 1221 "Woensdag 13 December. A®. 1899 <§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zen- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. ROUS DEZER COTXRAHT» Voor Lsldoc per 3 maanden. Franco per post-r Afzonderlijke Hommers s I 1.10. 1.40. 0.05/ PHUS DEB A_u V üttTEN TJLKN' Van 1—0 regels f l.Ofi. Iedere regel meei f 0.17J. Grootero, letters naar plaatsruimte Voor het incassoaren hui tec do stad wordt f 0.06 berekend Dit nomiuer bestaat, uit TWEE Bladen. OÜiciëele lienuisgevingen. ïnsehrljvIlQg voor dc Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op artikel 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren bun, die op den lsten Januari 1900 hün 19de jaar zullen zijn ingetreden, alzoo de ge borenen in liet juar 1881, alsmede bun, die eerst oa hot intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, voor de eerste maal aan hun verplichting tot het doen van aaDgifle ter inschrijving vopr de Nationale Militie, in de maand Januari 1900. Z|j geven daarbij keunis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, omschreven is in art. 15 en het eerste lid van art. 20 van opge noemde wet, luidende als volgt: „Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19dejaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28ston Juli 1850 (Staatsblad No. 44); 2o. hij, dio, geen ouders of voogd hebbende, ge durende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, aohttien maanden in Nederland verbluf hield; So. hij, van wiens ouders de langstlevende inge zeten was, al is zijn voogd geen iügezeteD, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, beboerende lot een Staat, waar do Neder lander niet aan den verplichten krijgsdienst is ouderworpen, of waar ton aanzien dor dienstplich tigheid het beginsel van w ederkeerighoid is aan genomen." „Hij, die eerst na hel. intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan to geven hij Burgemeester «n Wethouders der gemeente, w^iar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden;" dat, wie niet wordt ingeschreven, 13 bepaald bij art-. 17, van den volgend on inhoud: „Voor de militie wordt, niet ingeschreven: lo do in een vreemd Jiijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is, 2o. de in eeu vreemd Rijk verblijf houdendo ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3o. de zoon van den Nederlander, dio ter zake van 's lands dienst in 's Rijks ovei zeosche bezit tingen of koloniCn woont." dat, in welke gemeente men moet worden inge Schreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarby is verordend: „De inschrijving geschiedt: lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd beeft of door dezen is achtergelaten, of wiens Voogd buitenslands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4o. van den buitenslands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreerad land woont, in de gemeeote, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft." Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, is voorgeschreven in het eerste en tweede lid van art. 18, luidende aldus: „Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij burge meester en wethouders aan te geven tusschen don leien en den disten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zjjn vader, of, is deze overleden, zijn moeder, of, zijn beiden overleden, zyn voogd tot het doen van die aangifte verplicht." Voorts geven Burgemeester en Wethouders kennis: dat tot dezo inschrijving zitting gehouden zal worden op het Raadhuis (kamer No. 9) van des voormiddags halftien tot des namiddags drie uren, op Dinsdag 2 Januari, voor hon, wier familie naam aanvangt mot do letter A, B of C; op Donderdag 4 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter E, F of G; op Zaterdag 6 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter H, I, J of K; op Maandag 8 Januari, voor hen, wier familie naam aanvaDgt met de letter L, M of N; op Woensdag 10 Januaii, voor hcD, wier familie naam aanvangt mot de letter O, P, Q of R; op Vrijdag 12 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter S, T of U; op Maandag 15 Januari, voor hen, wier familie naam aauvangt met de letter V, W, X, Y of Z. Eindelijk, dat de geboorte-akten, dio de belang hebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over -4e leggen, dagelijks, do Zon- en feestdagen uit gezonderd, zijn te verkrijgen ten Raadhuize dezer --gemeente (Bureau Burgerlijke Stand en Bevolking), ~van des voormiddags balitien tot dos namiddags drie uren, wanneer tevens voor beD, die hier niet -*«nn geboren, aanvrage ter verkrijging van die akten kan worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgemeester. 9 Dec. 1899. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 12 December. Zondag a. s. zal te één uur het eerste ge deelte van het eigen getouw van den Ne K R.-K. Volksbond, Rapenburg 10, in gebruik Worden genomen. (Üe officiëele opening zal eerst plaats heb- beD, als het geheele gebouw voltrokken is.) Het i3 do oio ite waard, om c-r eens een kijkje te nemen. Is reeds eenigen tyd goleden de teokenscbool, bezocht door 50 leerlingen onler leiding van de heeren P. Van Oerle en V. Sommers, geopend, dezer dagen ie ook •jo conversatiezaal ln gereedheid gebraci t. Hier vindt men alles, wat't den mensch gezellig kan maken. Een keurig buffet, lectuur, biljart, consumptie tegen billijk tarief, dat alles zegt, dat het Bestuur der Afdeeling eer van het werk heeft. Ook dient hier vermeld te worden, dat er in dit gebouw voor den katholieken werkman een bibliotheek is opgericht, waar van de opening spoedig volgen zal. Het ge bouw, zooals wy vernemen, is toegankelijk ten allen tyde voor de heeren donateurs met introductie, voor de leden van den Ned. R.-E. Volksbond met intro :uctie en op de Zon- en Feestdagen ook met bun vrouwen of meisjes. Zoo heeft dan de katholieke werkman hi?r ter stede een eigen tehuis, waar hy zich in de uren van uitspanning kan vermaken en op oen gepaste en christelijke manier genieten tan. Dat het druk worde bezocht niet alleen in den beginne, maar aitjjd, is zeker do wensch van het Bestuur <Rr Afdeeling. Komt en ziet, het loont de moeite. Het tweede Philolog9n-congres zal te Leiden worJen gehouden op Dins ag.Woens dag en Donderdag na Pascben (17, 18 en 19 April) 1900. Het bestuur is volgenderwyze samengesteld: prof. dr. J. H. C. Kero, voorz.; dr. S. A. Naber, onder-voorz.dr. D« C. Hesse- ling, dr. J. Vürtbeim, secretarissen; H. H. Breuning, penningmeester. Er zullen 5 secties wezen: klassieke pbilologie (voorzitter prof. Woltjer), linguistiek (voorz. prof. Spey r), germanistiek en romanistiek (voorzitter prof. Verdam), oude geschiedenis en archacologie (voorz. prof. Holwerda), paedagogiek (voorz. prof. Van den Es). NR. C.) De heer J. A. Van D(jk, directeur van üe kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen en hoofd der leerschool aan de Oude Vest alhier, hoopt op 12 Januari zyn 7Ö8tcn verjaardag te herJenken. Do collecte, gehoucen in dó parochiekerk van O. L. Vr. O. Ontv. aan de Hartebrug alhier ten vooraeele der R.-K. Parochiale weezen, heeft opgebracht de belangrijke som van ƒ541.84. Beroepen is by de Geref. Kerk te Blok zijl de heer H. W. Laman, candidaat te Leiden. Tot leerares in de Fransche taal aan de bijzondere school voor R.-K. meisjes aan de Keizersgracht te Amsterdam is benoemd mej. J. P. W. Rijke, te Leiden. Aaogenomen is het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Rockanje uoor den heer R. Oort, cancidaat te Leiden. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Rynzaterwoude ds. H. J. De Groot Gz., te Zoeterwoude. Baron Von den Brincken, de Duitsche gezant, dineerde gisteravond, na overhandiging aan H. M. van zijn terugroepingabrieven, ten Hove. Het Ghineesche gezantschap aan ons Hof is naar Berlijn teruggekeerd. De heer Bossehart, benoemd consul- generaal te Melbourne, is naar z|jn standplaats vertrokken. De bij ons Hof nieuw optredende Duitsche gezant wordt nog deze maand op zijn nieuwen post verwacht. De Nederlandsche gezantschappen en legatiën, waarbij benoemiogen en verande ringen plaats hadden, zullen door de nieuw benoemde titularissen met 1 Januari a. s. bezet moeten zyn. Tot dusver is in 't geheel by den voor zitter-penningmeester van het Hoofdbestuur van het Roode Kruis ingekomen een som van 141,032.30. Gisteron, 11 Dec., herdacht da. J. J. Ruys, te 's-Grevelduin-Capelle, den dag, waarop hi) vóór 40 jaren in de Evangeliebediening werd bevestigd. Ds. Ruys was achtereenvolgens predikant bij de Ned.-Herv. Gemeente te Maas dam, Oude-Wetering, Oud-Beierland, Oud- Alblas, Oud-Beierland (2den keer), Ermeloo, Hoevelaken, Hilversum, Mijnsheerenland en 's Greveliuin-Capelle. Vanwege kerkeraad en gemeenteleden werd don judlaris een stoffelijk huldeblijk aange boden. Z D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Hart van Jezus) den weleerw. heer J. J. R. M. Postma, tot kapelaan te Schiedam (O. L. Vr. Visitatie) den weleerw. heer P. F. Soep nel cn tot kapelaan te Zoetermeer den weleerw. heer M. C. M. Bobl, rector der oerw. broeders van St.-Joan de Deo, te 's Gravenhage. De welbekende schrijfster Tine Van Berken, die reels geruimen tijd aan loDg- ontsteking lijdende was, is te Amsterdam overleden. Haar eigenlijke naam was Anna Christina Berkhout. Zü was een dochter van een welbekcmd gymnastiekleraar, en den 29sten September 1870 geboren. Zy is aanvankelijk onderwijzeres geweest, en vier jaar geleden gehuwd met den heer "Witmond, te Amsterdam, na in Sep tember 1894 met haar „Klaverblad van vieren" als schrijfster te hebben gedebuteerd. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 83 jaren overleden de heer A. P. Godon, die, na een Indische loopbaan, welke hij als resident op Sumatra eindigde, na zijn terug keer uit Indiö zijn krachten gaf aan de behartiging van de openbare belangen van oe stad zijner vestiging, 's-Gravenhage. H|j wist zicb 6poedig het vertrouwen der burgerij to verwerveD, die hem benoemde tot lid van den gemeenteraad, waar zijn practische raad* gevingeo, vooral op het gebied der gemeente- financiën zoo op prijs gesteld werden, dat de Raad hom tot wethouder van financiën be noemde. Later trok by zich uit den gemeente raad terug. De Haagsche ambachtsschool ging hem vooral ter hUrte en oen reek8 van jaren, tot aan zfin dood, vervulde hij de betrekking van president dier Instelling, die z|jn trots was, en die voldoening kwam telken jare uit, wanneer Godon persoonlijk den leerlingen de hun toegekende prijzeD, waaronder geregeld een door hem zelf geschonken, uitreikte en daarbij steeds een aardig, aanmoedigend woord voegde. Zyn belangstelling op indualrièel onder wijsgebied toonde hy ook door de vervulling gedurende verscheidene jaren van het voor zitterschap van den Raad van Bestuur der Academie van Beeldende Kunsten. Beide inrichtingen lijden door zijn afster ven een zwaar verlies. En ook de besturen van andere vereenigingen tot nut van den eenvoudigen man, o. a. de Haagsche Maat schappij voor Kosthuizen, zullen in Godon een jjvtrig medewerker missen. De verdiensten van dezen Hagenaar voor de openbare zaak en den ambachtsman, ont gingen der Regeenng niet, toen, op haar voordracht, de he3r Godon met het Yirtus Nobilitat werd begiftigd. In den oudercom van 64 jaren is te Amsterdam overleden de heer A. J. F. Rochelt, gepensionneerd luitenant-kolonel der infanterie, die gedurende enkele jaren plaatselijk com mandant te dier stede is geweest. Het Kamerlid Coorad kwam gisteravond uit Egypte te 's-Gravenhage terug. Een 55-tal leeraren aan H. B.-S. met 5-jarigen cursus iu Gelderland hebben zich met een adres tot den Commissaris der Koningin aldaar gewend, verzoekende het uaarbeen te leidon, dat evenals in sommige andere provincies, Zuid Holland bijv., alle daartoe i evoegde en geschikte leeraren op hun bourt in de examen commissie benoemd en de leerlingen eoner school niet altijd in dezelfde vakken door hun eigen leeraren geëxamineerd worden. Voor het maken van een tramweghaven aan den rechteroever van het Hollandsch Diep met verbindingswegen naar den Numanspolder en verdere bijkomende werken in do gemeente Numansdorp was b|j de gisteren gehouden aanbesteding minst ingeschreven door T. Volker, te Dordrecht, voor 310,000. Op het verzoek van de centrale com- missie voor den wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 om vrijstelling van invoerrecht bij den wederinvoer van goederen, die na uit Nederland to z|jn uitgevoerd naar genoemde tentoonstelling van daar worden teruggezonden, heeft de minister van financiën goedgunstig beschikt. Naar men ons meldt, zal het Hof het volgend jaar eenigen tijd op het lustslot Soest- dyk doorbrengen en eerst tegen October het Paleis Het Loo weder betrekken. UD.) Blijkens by bet departement van marine ontvangen berichten, is Hr. Ms. pantserdek- schip „Zeeland," onder bevel van den kapitein ter zes A. G. Ellis, 10 dezer te Willemsoord teruggekeerd, en Hr. Me. in structieschip „Nautilus", onder bevel van den kapitein luitenant ter zee W. Allirol, 9 dezer te Santra-Cruz (Teneriffe) aangekomen. Do luitenant ter zee der 2de kl. D. M. O. De Roo van Alderwerelt, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerJ, is op non-activi teit gesteld. Op de voordracht voor onder-directeur der gasfabriek en waterleijiog zijn door B. en Ws. van Middelburg geplaatst de heeren: H. Th. Van Heyningen, adjunct inspecteur der gasfabriek te Utrecht; C. D. Spruyt, directeur-boekhouder te Maarsen; F. Bykes, assistent aan de gasfabriek en opzichter der electricitdtswerken te Hilversum; D. Bisschop, technoloog, assistent aan de Polyt. School te Delft, en W. H. Van Rietschoten, chemicus aan de gasfabriek te Leiden. Met Kerstmis hoopt de to Hoorn ge vestigde rederijkerskamer „WestFrisia" het in ons land zeker zeldzame feit te herdenken dat haar voorzitter, de heer G. C. Tinkelen- berg, 35 jaren lang den presidentszetel heeft ingenomen. Dit feit zal met de aanstaande Kerstdagen door eenige feestvoorstellingn worden herdacht. Opgevoerd zal worden Coppée's „Severo Torelli", vertaald door mr. J. N. Van Hall. (Fad.) Deze zelfde vereeniging zal den llden Februari a. s. In den wedstrijd van „Jacob Cats", albier, het treursp.l „Medea" komen opvoeren, gevolgd door Faassen's blijspel „De Koopman in Oudheden." Maandag is by de redactie der „Nyrneeg- sche Courant" van do Hollandsche studenten te Hannover ontvangen een bedrag van 300 R. M. voor Transvaal en Oranje Vrijstaat. H M. de Koningin maakte gistermiddag, vergezeld van een dame en heer der Hof houding, een wandeling. Gisteren was het 50 jaren geleden, dat de heer E. J. Beltman, gepensionneerd kanonnier lste klasse van het O.-I. leger, te Oosterbeek, werd benoemd tot ridder in de Militaire Willemsorde 4do klasse. In krygs- dienst getreden in 1835, vertrok hy crie jaren later naar Indië on nam o. a. deel aan de cirie veldtochten tegen Bali, 1846'48 en '49, by welken laatsten stryd door de bekende omtrekking van Djagaröga dcor de onzen onder den opperbevelhebber Michiels een vol maakte zege werd bevochten, 15 en 16 April 1849, en waaromtrent wy vonden opgeteekend, dat de Baliërs 6000 lyken en al hun geschut op het slagveld achterlieten en de artillerie veel heeft bygedragen tot het behaalde succes. En mo-ht voor betooDde dapperheid het 7de bataljon vereerd worden met de Willemsorde voor zijn vaandel, by de pcrsooniyke onder scheidingen werd aan Beltman het Ridder kruis toegekend by koninklijk besluit van 11 December 1849. Deze oud-stryder, thans 83 jaar oud, tevens drager van de bronzen medaille en het eere- blyk voor deelneming aan de 3 experitiën tegen Bali, verliet den krygsdienst in 1857, huwde in 1859 en vestigde zich te Ooster beek, waar hy en de zynen zich met een bescheiden lot steeds aller achting waardig maakten. (Amh. Ct Het stoomschip „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 11 Dec. Suez; de „Gedó", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 10 Dec. van Perim; de „Malang", van Rot terdam naar Batavia, passeerde 11 Dec. Suez; do „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, passeerdo 10 Dec. Gibraltar; ae „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 11 Dec. te Port-Sald; de „Smeroe" arriveerde 10 Doc. van Rotterdam tePadang; de „Solo", van Batavia naar Rotterdam, ver trok 10 Dec. van Perim; de „Herzog", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 11 Dec. te Port-Said; de „Werken dam", van Nieuw-York naar Amsterdam, is 11 Dec. Dover gepasseerd. Zoetermccr-Zogwaxird. Door Burgemeester en Wethouders is ter openbare kennis ge bracht, dat de manlijke Ingezetenen, geboren in bet jaar 1881, ï.ch ter inschryving voor de nationale militie behooren aan to melden ter gemeente secretarie, tusschen den lsten en 31sten Januari 1900, met overlegging van een kosteloos verkrygbaar uittreksel uit bun geboorte akte, indien zy elders geboren zyn. Voor die inschryving zal meer bepaald zitting worden gehouden ter Secretarie te Zoetermeer op Woensdag 17 Januari a. s. des voormiddags te 10 uren, en te Zegwaard des namiddags te 4 ureD, zoodat men verzocht wordt zich xooveel mogeiyk op dat tydstip aan te melden. Door notabelen ls de rekening van de Hervormde Gemeente alhier over 1898 vast gesteld: in ontvang op ƒ3489.685 en in uitgaaf op 2227.695, goed slot alzoo 1261.99. Zoetermeer. Door enkele dames en heeren was op een kaartavondje besloten de te maken winst af te zonderen voor de Boeren. Gisteren had een der dames het genoegen een bedrag van ƒ5.15 aan de Zuid-Afr. Vereeniging te kunnen opzenden. By het gemeente bestuur schynt het plan te bestaan in het a. s. voorjaar de heele Vlamingstraat te laten op reken en de keien te doen Vervangen coor een klinker- bestrating. Zouden die kinderhoofdjes geen mooi mate riaal zyn voor een bestrating van „den Hoorn"? Dan zou de verandering een dubbele verbete ring zyn. TWEfiiÖÜ Ji A f'. K. In de gisternamiddag gehouden zitting werd besloten hedenavond zitting te houien en, zoo daartoe termen bestaan, dit ook Dond6r ag of Vrydag te coen; voorts Zaterdag zitting te houden en Maandag halftwee, ten einde vóór Kerstmis gereed te komen met de Staats>egrooting en eenige urgente wets ontwerpen. De Voorzitter heeft, hoewel noode, toe gestaan ty de eindstemming Woensdag over de Ongevallenwet, motiveering van de uit te brengen stem, mits zeer kort, zoodat de verklaringen niet meer dan 12 a 17 rogels ia de handelingen innemen. By het voortgezet debat over de begrooting voor Binnenlandsche Zaken vroeg do heer Van Asch van Wi/jck (Wyk) of een burgemeester bevoegd is, bet militair gezag te gebieden of te verbieden, gebruik te maken van vuurwapenen of blanke sabel? en of de militaire commandant dit gebod of vertol moet opvolgen, onverschillig of hy het daar mede al of niet eens is. De Minister erkent met den heer Schaper de wenscbelykheid van spoedige technische herziening van de kieswet. De Minister merkt den heer Troelstra o?, dat de politie by go Dordtsche werkstaking de „Nederland" buiten de gemeente heoft go- bracht, omdat de schippers op dat schip niet in verband stonden met de stakers, wel wilden werken, maar niet durfden voor de stakers, die naast hun schip lagen. Is het de wensch van den afgevaardigde echter geweest, om nog eens nadrukkeiyk te doen uitkomen, dat de politie in dergeiyko ocnstandlgheoen allen scbjjn van partydigheid moet vermijden, dan heeft de heer Troelstra zyn doel bereikt, want het is ook 's Ministers meening. De heer Troelstra i3 geenszins door dit antwoord bevredigd. Hy had gewild, dat de Dordtsche politie een reprimande zoo gekregen hobben. Het schip de „Nederland" behoefde niet weg en was geen bron van onrast, maar wel was dit de sleepboot „Hydra". De politie heeft den kabel vastgemaakt en het schip het anker laten lichten. Spreker heeft gisteren tal van personen gesproken, ook den verslag gever van de „Dororecbtsche Courant", die bjj het voorval tegenwoordig waren en geen hunner is iets beken! van een bedreiging van de 6takers tegenover do schippers van de „Nederland". Met alle beslistheid komt spreker dan ook op tegen de verdachtmaking, als zou do „Dordrechtsche Courant" ten deze niet vertrouwbaar zyn geweest. Trouwens heeft hy reeds aangetoood, dat er voor die kapitalistische courant geen reden bestaat voor de arbeiders party te ki ren. H(j betoogt voorts, dat de politie-commissaris ge tracht heeft den volgenden dag den verslag gever te bewegen een andere voorstolling te geven aan de feiten. De commissaris zou o.a. te kennen hebben gegeven, dat de verslaggever had moeten zeggen, dat de politie slechts assistentie had verleend. Waar er zooveel zedelyke moed toe behoort voor verslaggevers van burgeriyke bladen in stryd met de be langen van hun „broodheeren" voor de waar heid uit te komen, komt by met nadruk op tegen de verdaebtmakiog van den verslag gever der „Dordrechtsche Courant" en tegep, do lezing door den burg meester in den ge meenteraad van de feiten gegeten. Aan den heer Van Asch van Wjjck kon de „Minister" op dit oogenblik geen positief antwoord geven. Pensionneering van gemeente-ambtenaren, waarvoor de hoer Pyttersen pleitte, kan de minister thans niet toezeggen. Na do pension neering van de onderwyzers en leeraren van onverplichte gymnasia, waarvoor de wets ontwerpen binnenkort zullen worden iDgodiemi, kan bedoelde zaak beter worden ter hand ge nomen. By Armwezen stelde de heer Van de Borch van Vcrwolde de rijksbijdrage voor d« gemeenten voor de verpleging van armr krankzinnigen met ƒ60,000 te verhoogen. Na testryding van den Minister trek hy het voorstel echter in. By de afdeeling „medische politie" kwam do heer Van Karncbeek op tegen do vervuiling der openbare wateren in verschillende streken. De tegenwoordige maatregelen van water- ververscbing z|jn z. i. gehëel onvoldoende. De beer Pijnacker Hordijk drong aan op vrijhei! tot lijkverbranding. De heer De Beaufort drong aan op wette lijke regeling van het toezicht op levens middelen. De heer Van de Velde keurde ten aanzien van de waterveroDtreioigings-quaestie tydeiyke maatregel: n goed, in den geest van de Staats commissie, zoolang een wettelijke regeling

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1