N". 12208 Zaterdag O H> ccemb e r A°. 1899 <Dcze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Pit nomiucr bestaat uit TWEE Blades. Eerste Blad. Kcdcrl.-Zuid-Afiikaanscho Vereniging. Leiden, 8 December. FBUS DKÜilK COTEAHTl Voor Ld dan pér 8 maanden. Franco por post >19 «-*..«« Afzonderlijke Kommer 9 i.ro. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVEETEWTIËNt Van 1—6 regels f l.Oö. ledore regol meer f 0.17J. Groter# lettere naar plaatsruimte -» Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Het bestuur der afdeeling „Leiden en Om streken" heelt zyn bureel aldus samengesteld: voorzitter prof. dr. M. J. De Goeje, secretaris dr. J. W. Muller en penningmeester mr. Ch. M. Dozy. Ten gevolge hiervan is door ons aan dat bestuur overgedragen het bedrag der by ons ingekomen giften, zynde, na aftrek der noodzakelijke onkosten en enkele oninbaar geileken quitantiën, ƒ6211.89s. Giften kunnen voortaan rechtstreeks bij bovengenoemden pen ningmeester, Rembrandtstraat 19, woraen in gezonden. Ook wi] blijven ons beschikbaar stellen voor de ontvangst van bijdragen, die wij aan het bestuur der Afdeeling zullen verantwoorden. Wekelijks zal van het by het bestuur der Afdeeling ingekomene te dezer plaatse opgave geschieden. OÜloiëelo Rennisgoyiugen. Burgemeester on Wothondcre v»n Leiden; Gtzi<n bet adres van de firma J. SCHELTEMA JANSZd., houdende verzoek om veri-nnning tot nit- broiding van baar fabriok van wollen dokens, aan fie Piinaeosteeg on den Onden Singel, kadastraal bekeed Scotie B No. 2104, door gedeeltelijke ver bouwing dier fabriek, hot plaatsen en in-werkiug- otellen van een nieuwen stoomketel van 46 paarden krsoht en bot verplaatsen van den bcstaanden atoomketel; Gelet op do artt. 6 en 7 dor Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat go- noemd vei zoek met d6 bijlagen op do Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; slsmede, dat op Donderdag 21 Deo. s.e., 's voormiadags te elf oren, op bet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, om bozware.. tegen dat verzoek in te broDgec. Bargemecetc-r en Wetboadors voornoemd, Leiden, F. WAS, Bnrgemcoster. 7 Deo. 1899. VAN HEYST, Storetaris. Hit Studentin-muziekgezelschap |Sempre Crescendo" geeft Vrijdag 15 dezer zijn eerste Invitatie-Concert met een hoogst interessant programma. Mevr. Oldenboom Lütkeman, bier ter stede wel als Oratoriumzangeres, maar niet als Concertzangeres opgetreden, en de jeugdige violiste Annie De JoDg, dochter van den bekenden muzikalen verslaggever van het .Vaderland" dr. I. De Jong, zullen de solisten z|jn. Mej. De Jong is herhaaldelijk zoowel in Nederland als in Duitschland on Parijs met uitbundig succes opgetreden. Het orkest zsl, geleid door Gottfried Mann, drie zeer interessante noviteiten uitvoeren, Saint SaenB' 2de Symphonie, Glazvernow's muzikale schildert] ,Le Priutemps" en bet voorspol uit Fervaal van Vincent d'Indy. Boven zien tot slot van het concert Beethoven's Prometheus ouverture. Do ruime invitatie, die Sempre's bestuur steeds verspreidt, zal ook wel op dit concert de Gehoorzaal overvol doen zyn. In de goed bezette kleine laai van het Nutsgebouw alhier had gisteravond de derde Winterlezing plaats. Als spreker trad op dr. H. M. Yan Nes, van Rotterdam, die tot onder werp zyner lezing gekozen had: „De eymto liek van het Kruis". Wy zullen trachten in hoofdzaak den ge dachtegang weer te geven van den spreker, die in den loop zyner lezing er op wees, dat bÖ do illusie op een volledige behandeliog van 2ü i onderwerp moest wegnemen. Ter inluiding vestigde dr. Van Nes onze aandacht op den man van zeldzamen moed, die vóór achttien eeuwen stond op den Areopagus te Athene, op Taulus, den Apostel der Heide nen, die tegenover de Atheenscho wyskeid, spattende met de dwaasheid des Kruises, verkunoigde Jezus Christus en Dien gekrui sigd, trengende daardoor In een doode wereld een kiem van loven; om er daarna op te wyzen hoe dat Krui3, dat eerst veracht werd, later in eere kwam, hoe zelfs toveo Londens huii-nzee op den koepol der Sint-Paulskerk het gouden Kruis zich trotsch verheft en welk een groots plaats zich het Kruis in het leven van Kerk en maatschappij heeft weten te vero7eren. Spr. bracht voorts onder het oog boe de verde-iging van het Kruis als voorkomende in de natuur onder allerlei vorm (de vogel in zijn vlucht met uitgespreide vleugelen; het schip met volle zeilen op; de ploeg, rechte voren trekkend en ce aarde aan beide kanten uitwerpend; de menschelyko gestalte in bid dende houding met uitgestrekte armen) doet glimlachen en doet vragen hoe die meening voorgestaan kan worden -en hoe er menschen door gewonnen kunnen worden. Hy wees op het verschynsel, dat wy, sinds het Christen dom over het Heidendom de overwinning be haalde, overal het Kruis aanschouwen; hoe met de komst van Christus een nieuwe periode in de geschiedenis is aangebroken, waarvan Christus zelf het middelpunt was. Het Kruis is bet specifiek Christeiyk teeken, hoewel moet erkend worden, dat ook vóór de zegepraal van het Christendom het Kruis voorkwam als het symbool van den mystieken godsdienst. De symboliek van het Kruis is voor ons echter alleen te verstaan in verband met den dood van Christus. Spreker beschouwde het Kruis nu allereerst als strafwerktuig, dat zyn ontstaan zou te danken hebben aan het ophangen van mis- daoigers aan boomen. De Feniciërs gebruikten het reeo's; do Romeinen pasten het als straf- instrument toe op de slaven en de misdadi gers van den allerlaagsten stand. Daarna b schreef h(J den vorm van het Kruis, den oorspronkelyken en dien zooals van het Kruis van Christus, dat vry getrouw wordt weer gegeven, maar niet zoo hoog was als ge- wooniyk wordt voorgesteld, om, zonder de smarten der kruisiging te willen schilderen, aan te geven hoe het lichaam op het Kruis werd bevestigd. Aan de hand der Gulden Legende, waarvan de grondgedachte is, dat het Kruis werd ge timmerd uit den boom des levens, alsmede uit de geschiedenis van het echte Kruis van Golgotha, waarin keizrrin Helena, moeder van keizer Constantyn, en ook deze zelf, zulk een voorname rol spelen, en wier namen voor goed aan die geschiedenis zyn vertonden, maakte hy ons verder bekend met de byzon- derheden des Kruises, waarheid van verdich ting en bijgeloof scheidende en o. m. opmer kende boe ontzaglyk veel splinters van het echte Kruis over geheel de wereld in den loop der tyden vertoond en gebruikt zyn geworden. Spr. herinnerde er aan, hoe het vinden en het verheffen van het Kruis in de R.-K. Kerk tot gedenkdagen daaraan hebben aanleiding gegeven. By keizer Constantyn was het Kruis het zinnebeeld van overwinning, zy het ook in een geheel andere beteekenis dan de Heiland er aan hechtte, toen By sprak: „Ik heb de wereld overwonnen", en het werd van dien tyd af allengs duidelyker het teeken des Christendoms tegenover het Heidendom. Inder daad voert het Kruis dan ook ter overwinning, maar in zedelyke beteekenis en niet door wapengeweld. Het Kruis, het teeken tot den stryd, aldus is het teruggekeerd by de Kruis tochten; maar vóór deze, door deze zeiven en daarna is geblekeD, dat niet door wapen geweld de ware overwinning wordt behaald. Het Kruis van Christus bestond daarin, dat het eerst vernedering bracht en daarna de overwinning. Er is een ander loger, dat aan het Kruis de beteekenis hecht, die Paulus er aan hechtte, en in dat teeken des Kruises zal de overwinning niet uitblyven. De symboliek van het Kruis wordt in en buiten do Kerk van Christus gevonden. Ezecbiël 9 vs. 4 en 6 heeft veel invloed geoefend op het gebruik van het Kruis. Spr. gaf nu tal van voorbeelden, waaruit het gebruik van het Kruis bleek, byv. als middel om den booze af te weren, door levende wezens, schuren, huizen, enz. er mee te merken; het Krui3 met een handbeweging, in afbeelding, als sieraad, als wapen der Kerk; als onder- scheidingsteeken het ridderkruis, het Metalen Kruis, het Roode Kruis, bet Blauwe Kruis, het "Witte Kruis, Let Groene Kruis; het Kruis gebezigd in stede van Christ, byv. in den naam Christoffel; op recepten van doctoren; in plaats van een bandteekening, als zeggende: Dit is van een Christenmenscb, dien men vertrouwen kan; als teeken achter den naam van een overledene. In 't kort: het Kruis is het meest gebruikte, meest geliefde symbool voor al wat goed is; het Kruis als het zinnebeeld des Christendoms heeft zich overal eeo plaats verworven; bet wyst op de diepste smart en op het hoogste heil. De symbolische beteekenis van het Kruis vinden wy ook in de H. Schrift: het Kruis op zich nemen. In de spreektaal wyst het alleen op lyden en smart. Er is nog altyd eon Kruis, als de twee lynen van Gods wil en 's menschen wil elkander sDyden; maar is 's menschen wil eenawillend met Gods wil geworden, hebben wy onzen ouden monsch genageld aan het crucifix, dan wordt dit een overwinningsteeken, dat wy allesn aanvaarden en dragen mogen met het oog op God. In de muziek verhoogt een Kruis; dat doet ook het Kruis iu ons leven. Het schynt wel, dat het zinnebeeld het werkelyke Kruis ver drongen heeft; aan het eerste hieft men ge noeg; nog altyd is de prediking van het Kruis velen een ergernis en een dwaasheid. Wat moet het Kruis qoöq? tiet icioei al onze gedachten, al onze woorden, al onze daden leiden; het moet ons preciken co groot heid onzer zondeD, preaiken Gods genade. Het most ons Inderdaad zyn de boom des levens. Alle geestelyk licht komt van het Kruis. Aan het Kruis ging 's menschen zon te midden der zwartste duisternis onder; aan het Kruis rees de zon van Gods liefde tot haar middaghoogte. By het vanwege de afdeeling Leiden en Omstreken van de Hollaodsche Maatscbappy van Landbouw in het gebouw der Practische Ambachtsschool, alhier, gehouden examen ver kregen het diploma als hoefsmid de navol gende, in alphabetische orde vermelde, per sonen: W. Beukelaar te Zo terwoude, J. Van den Bosch t9 Woubrugge, M. Bruynen te Lis8e, J. H. Van Deurse te Voorburg, N. Dulle- mans te Leiden, D. W. Geslnk te Voorschoten, J. W Gesiok te Katwyk, A. Gesman te Luiden, H. Grimbergen te Rynsburg, H. Hoogeboom te Rynzaterwoude, W. Huisman te Hillegom, H. Mul te Zevenhulzen, L. H. Do Nie te Warmond, W. Pieterse te Zoeterwoude, A. S. Schalkers te Leiderdorp, A. J. Schouten te Hazerswoude, Jacob Schouten te Oudewetering, P. G. Spierenburg te Leiderdorp, R. Uljee te Alfen, A. E. Van der Voet to Leiden, Th. De Vroomen en J. Waasdorp te Rypwetoring. Het examen werd, ten overstaan van het bestuur der Afdeeling, afgenomen door de heeren D. Van Gruting, directeur, en G. H. Löwensteyo, onderwijzer aan den cursus, be nevens de heeren Lameris, districtsveearts, en Ifctmann, kapitein-paardenarts. No. 1 van het examen heeft behaald de heer H. Hoogeboom, van Rynzaterwoude. Vyf canoidaten werden afgewezen. De heer Koster, voorganger der Geref. Gem. te Zegwaard, hoopt op 17 December a. s. in de Geref. Kerk te Appelscha zyn intrede te doen. Ruim ean jaar is de Geref.- Gem. aldaar zonder predikant geweest. De gemengde commissie voor de steno- graphie beeft aan don heer J. A. Lente, met ingang van 1 Januari 1900, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van stenograaf by de Staten-Generaal, onder dankt etuiging voor de goede en trouwe dien sten, door hem godurende veel jaren aan de 6tenograpbische inrichtiag bewezen, en behou dens de aanspraak op pensioen; en tot steno graaf aangesteld den heer B. A. Meoleman, volontair-stenograaf by do stenographische inrichting der Staten-Generaal. De gepensionneerde kapitein van het W.-I. leger D. Charlouis, die als adjudant aan verschillende opvolgende gouverneurs van Suriname was toegevoegd, is op 53-jarigen leeftyd te 's Gravenhage overleden. De begrafenis van het stoffeiyk hulsel van wyieu den hoofdingenieur der tslegraphie J. M. Callette, eerst op heden bepaald, zal door familie-omstandigheden morgen plaats vinden op het R Katholieke kerkhof te Den Haag. Woensdag avond droeg prof. cr. H. Bavin.k hui rectoraat aan do theologische school te Kampen over aan zyn opvolger prof. P. Biesterveld met het houden van een rede over oorsprong, ontwikkeling en be teekenis van het „doctoraat". Na een breede historische uiteenzetting van meer algemeenen aard stond Z. H. Gel. meer byzonder stil by de vraag, welke beteekenis in vroegere eeuwen gehecht was en ook thans gehecht moest worden aan het doctoraat in de theologie. De annalen der stichting werden in het kort vermeld, o. a. bet afsterven herdacht van den curator ds. W. J. De Haas, en de aandacht gevestigd op het gewichtige besluit der jongste synode, om de theologische school te hand haven en te bevestigen, en in verband hier mede op het optreden van dr. Franssen als penningmeester. Het aantal studenten bedraagt thans 70. Uit Kopenhagen worat gemeld, dat de gezagvoerder van de „Zeeland", kapitein-ter zee Ellis, en de eerste officier, kapiteio-luit.- ter-zee Snethlage, benoemd zyn tot officier in de Dannebrog orde. De „Zeeland" vertoont thans de Neder- landsche vlag te Kopenhagen. Leiderdorp. Iu de gisteravond ten huize van den heer P. J. Ramaker, alhier, gehouden vergadering van de IJsclub Leiderdorp-Zoeter- woude werd, na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige byeenkomst en mede- deeling van eenige Ingekomen stukken, de rekening en verantwoording van den penning meester, overeenkomstig het advies van de commissie van onderzoek, onder dankbetuiging voor het beheer, vastgesteld in ontvangst op f 232, in uitgaaf op 23.31, en alzoo met een batig saldo ad f 208.69. Tot uaancommissarissen werden herbenoemd de heeren C. Van Santen, M. Splinter, G. Van Ryn en P. Verkley. Na verschillende stemmingen werd met het lot tegen den heer L. Kaptein tot baancommissaris benoemd, om in 1900 af te treden, de hetr A. Vromesteyn, die, na eenige aarzeling, verklaarde de be noeming aan te nemen. Met algemeen© stem men werd benoemd tot gelyke functie, doch om in 1901 af te treden, de heer P. De Graaf Pz. Alsnu kwam in behandeling het voorstel van het bestuur, om, met het oog op den vry gunstigen staat dor financiën, dit jaar geen contributie te heffen. De heer Van Woerkom wenschte de con tributie op f 1 te bepalen. Hiertegen worden verschillende bezwaren aangevoerd en het voorstel van het bestuur wordt aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van den heer Van Woerkom. De Voorzitter, do heer G. P. Van Outeren, sloot hierna de vergadering met een woord van dank aan de leden voor hun tegenwoordig heid en een opwekking om te trachten bet ledental der Club uit te breiden. liazersw oude. Gisteravond hield ds. N. Y. Van Goor, Gereformeerd preoikant te Boxum, vroeger alhier, in de Gereformeerde kerk, voor een vry talryke schare, een Unie-rede over 't Christolyk onderwys, naar aanleiding vao Spreuken 22 vers 6. Het contingent in de nationale militie, voor de lichting 1900, bedraagt voor ceze gemeente 6. lloogmade. Alhier werden door bevoegde manslidmaten tot leden van den kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente herkozen de heeren C. Kwakernaak als ouderling en D. Van Ryn als diaken en tot notabelen werden herkozen de heeren C. Kwakernaak en C. Van Soest en werd gekozen de heer M. Visser in de plaats van den heer R. Kroes. Doot het college van notabelen werd in de plaat3 van een heer M. De Graaf, die voor zyn her benoeming als kerkvoogd bedankte, als kerk voogd gekozen de heer R. Kroes. Katwyk-aan-Zee. Voor velen is de haring visschery nog gezegend afgoloopen vooral met het oog hoe het er in het najaar bystond. Over het algemeen is het resultaat gezegend. Als altyd zyn er reeders onder, -die geen 6Ucces hadden, en loopen de cyfers zeer uiteen. Er zyn sommigeD, dieper bomschuit ruim f 9000 a f 10,000 besomden, 2 bomschuiten van f 8000 ieder, doch ook anderen, die niet meer dan voor f 3000 aan den wal konden brengen. Over de geheele vloot van ongeveer 80 Lom schuiten zal ongeveer f 5000 a f 5500 per bomschuit besomd zyn, wat wel tot tevreden heid algemeen mag stemmen. (A. H.) Oudshoorn. Het aandeel der voor deze gemeente te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie van 1900 be draagt 7. De leiding van de achtste tidDjaariyksche volkstelling is in deze gemeente opgedragen aan den heer W. Steen. Als tellers zyn aangewezen de heeren P. Van Egmond en L. Buner. Gedurende de afgeloopen maand werden alhier geboren 3 jongens en 2 meisjes, terwyl 4 gevallen van overiyoen werden aangegeven. 1 huwelyk werd gesloten. Woubrugge. Voor de vervulling van de betrekking van secretaris-penningmeester van den Vier-Ambachts polder werd heden door H.H. Dykgraaf en Heemraden opgemaakt de volgende voordracht: de keer<.n C. Van Heyningen en J. Heonk Jz. Den 4den Januari 1900 zal de benoeming geschieden. Het aandeel in de te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie van 1900 is voor de gemeenten in het'14de kanton van Zuid-Holland (hoofdplaats Woubrugge) be paald als volgt: Woubrugge 5 op do 20 lotelingen, Rynzaterwoude 2 op de 6 lotelingen, Alkemade 9 op de 38 lotelingen, Leimuiden 6 op de 23 lotelingen, Ter-Aar 5 op de 20 lotelingen, Nieuwveen 1 op de 5 lotelingeD, Zevenhoven 2 op de 9 loteliogen. Wassenaar. De heer H. Dusseldorp, onder- wyzer aan de R.-K. School albler, is met ingang van óén Januari benoemd tot onder- wyzer aan de St.-Jozefscbool te Amsterdam. De hoofdleiuiog voor de ophanden zynde volkstelling is opgedragen aan den heer J. Eggink, terwyl tot tellers zyn benoemd de heeren D. Kraay, P. De Jong, H. H. v. d. Plas en P. J. De Koekkoek. Uit de „Staatscouraut". Koninklijke besluiten. Benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster ea de scbeepsbewijzetï te Zwolle A. F. W. Jordaan, thans inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse te Zwolle; bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid lsle klasse, de officieren van gezondheid 2de klasse M. J. T. H. X. Weynen en A. C. ten liove, van dat personeel. Onze gezanten. 1 De ,Sts.-Ct." bevat do volgende wijzigingen in de samenstelling van het personeel onzer gezantea m het buitenland: liij Koninklijk besluit zyn benoemd: lo. tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Konstantinopel, mr. W. F. H. Von Weckherlin, thans gezant te Washington; 2o. tot minister-resident met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Washington. AF. baron Gevers, thans zaakgelastigde met den persoonlijken titel van minister-re&ident te Bucarest; 3o. tot minister-resident met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Stockholm, mr. J. D. C. baron Van Heeckeron van Keil, thans zaakgelastigde met den persoonlijkeu titel van minister-resident te Lissabon 4o. tot zaakgelastigde met den persoonlijken titel van mims'er-resident te Lissabon, jbr. mr. H. Van Weede, tbaos gezantschapsraad te Parys. 5o. tot zaakgelastigde met den persoonlyken titel van minister-resident te Bucarest, mr. A M. D. baron Sweerts De Landas Wyborgh, thans ge zantschapsraad te Berlijn: 6o tot gezantschapsraad bij het gezantschap te Parijs, jhr. mr. li. De Marees van Swwderen, thans gezantschapssecretaris der eerste klasse te Petera- burg; lo. tot gezautscliapsraad bij het gezantschap te Berlijn, jhr. mr. A. J. Van Uitters, thaus gezant- I schupssecretaris der eerste klasse te Weenen 8o. tot gezantschapssecretaris der eorste klasse bij het gezantschap te Weenen, mr. W.B. R. Van Weideren baron Rengers, thaus gezantschaps- j secretaris der tweede klasse te Berlijn; 9o. tot gezantschapssecretaris der eerste klasse en chef van het Kabinet van den Minister van Buitenlandeche Zaken, jhr. dr. J. Loudon, thans gezantschapssecretaris te Rome; ll'o. tot gezantscbapssecietaris der tweede klasse bij het gezantschap te St.-Petersburg, VV. L. F. C. ridder Van Kappard, thuns gezantschapssecretaris der tweede klasse in algemeenen dienst; 1 lo. tot gezantschapssecretaris der tweede klasse bij bet gezantschap te Rome, mr. J. P. graaf Van Limburg Stirum, thans gezantschapssecretaris der tweede klasse in algemeenen dieust; 12o. tot gezantschapssecretaris der tweede klasse bi) het gezantschap te Berlijn, jbr. mr. A. G. Schimmelpenuinck, thans gezantschapssecretaris der tweede klasse in algemeenen dionst; 13o. tot gezantschapssecretaris der tweede klasse in algemeenen dieust mr. J. H. Van Royen, thans gezautsckap8attaokó in algemeenen dienst. TWEEDE KAIHKB. By de gisteraamiJdag voortgezette behan deling van het hoofoetuk Justitie der staats- begrooting voor 1900, verdedigde de Minister, de sprekers beantwoordende, de door een heer Troelstra gewraakte aanwezigheid van rijkspolitie by do werkstaking te Rotterdam, als noodig voor het waken voor vryiicld van arbeiden, goederen en lyf. Tegen misbruik van ontydig ontslag van arueid rs by lid maatschap van ce oen of andere vykvereeni- giDg, zullen by het ontwerp arbeidscontract bepalingen worden gemaakt. Zoolang wetteiyko regeling, die hy met den heer Willinge voorstaat, oütore kt, is teLgram- geheim ni t volkomen gawaan orgd, zoo dat gewraakte handelingen van de Uii.-iaters van justitie en waterstaat geoorloofj waren. Hy belooft onderzoek naar net veeWul ig gebruik/ to Dordrecht van donkere cellei. By het nog dit jaar in to iencn arbeidg- contract zullen bepalingen wor n vcorgesteld tegen misbruik van gedwongun winkelnering. Ontworpen is een andere rogeling voor de justitleko8ten in het belang van de rechtzoe- kendeD, maar een vaste regeling v.in de grif- fiersb^ zoldiging is te kostbaar. Hoewel erkennende de wenschelykheii v n een politiewet, wyst de minister echter op de moeilykheden van dit vraagstuk. Hy acht ver betering der politie mogelyk zonder alge meene wet. In de atrafwetboeknovelle, by den Raad van State aanhaDgig, zyn strafbepalingen opge nomen tegen ongeoorloofde loteryen en oneer- ïyke concurrentie en meisjeshandel. By her ziening van de strafvordering zal ook gepoogd worden een regeling te treffen om hen, die coor een dwaling van den rechter ten onrechte preventiove straf ondergaan, schadeloos te etelien; de rechten van de verdediging te ver sterken, en de vryheid van de burgers meer te waarborgen. De Minister meent ook, dat onze straftoe passing wyziglng behoeft door verzachting; en hy heeft sympathie voor particuliere in richtingen voor opneming van bedelaars en laodloopers, doch het zal nooit kunnen ge beuren als in Duitschland vóór de veroordeeling zon.er hun toestemming, maar wel na bun veroordeeling. By de replieken hi.ld de heer Trotldra vol, dat de Rykspolitie by de werkstaking van machinisten en stokers te Dordrecht gevaariyk spel hoeft gespeeld en het algemeen behng in de waagschaal heeft gesteld, om de reeaera te helpen. Hy zal een loekje, bevatten Ja feiteD, in handen van den Minister stellen, hopende, dat deze de zaak zal onderzoeken. De Minister antwoordde den heer Van eer Zwaag, dat by de herziening van het Wetboek

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1