deljjke dader. De locomotief stood dwars over den weg, zoodat de van Vechel komende trams niet konden passeeren. Het Gerechtshof te 's-G ra ven ha ge heelt in de zaak van een bloembolleDkweeker te Noordwykerhoat door de Haagsche recht bank tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens mishandeliog een onderzoek gelast naar beklaagd.s geestestoestand, met bevel tot z\jn gevangenneming. De Haagsche. rechtbank heeft den man, die goederen onttrok van zijn faillieten loedel te O.gstgeest, tot 6 maanden gevan genisstraf v.roordeelJ en den gewezen agent van de Alkmaarsche alcoholvrije likeurstokerij „Het Fortuin" wegens verduistering tot 4 maanden. Gistermorgen o n g e v e e r half elf zou de timmerman P. v. D. op last van z(jn patroon een reparatie verrichten aan een schoeiing van de sloot, loopendo langs de Lambertusstraat te Oud-Kralingen. Op deze sloot komen de huizen van do Yredenhofstraat aan de achterzijde uit. Ter plaatse waar D, zyn werk moest verrichteD, komt de woning van den heer B. T. uit. Deze heer staat in ce buurt van zijn woning eenigszins als een zonderling bekenJ, hetgeen hy ook nu toonde te zijn. Toen van D. hem vroeg zijn jas te mogen hangen op de verranaa van een heer T. en. de daad bij het woord voegde, schoot de heer T. c-ensklaps met een mes gewapend op hem af en bracht hem daarmede een ernstige steek in zijn keel toe. De timmerman werd opgenomen en nadat dr. Kramer de eerste hulp verleend had, per brancard naar het ziekenhuis vcrvo&rd. De heer T. is verder oen ganschen dag in zijn huis gebleven, waar by zich verdekt opstelde. Zyn woning werd lowaakt om hem, indien hij oie verlaat gevangen te kunnen nemen. Even kalm alsof er niets gebsurd was, zoo verliet hij om 6 uren zijn woning om in de Teeken academie les te gaan geven. Hy werd terstond gearresteerd en naar het politiebureel In de Hoflaan gebracht. Daar werd hy In den loop van den avond in verhoor genomen en bleef by onaer bewaking, te meer daar zijn zuster verklaarde, dat hy wel eens meer blijken heeft gegeven van tyaeiyk niet wel by het hoofd te zyn. De toestand van den verwonde is redelyk, niettegenstaande het groole broodmes tot aan het hanavat hom in den strot geduwd werd. Bouwke Cazemier te Yalthermond (Dr.), op weg naar huis zynde, werd door een woesteling aangerand en zoodanig toege- takelJ, dat zyn toestand niet zonder gevaar is. Een orietal messteken in den schouuer en een in den rug werden hem toegebracht. De politie moet den dader op het spoor zyn. In één huisgezin te Leerdam, waar vier personen door typhus zyn aangetast, zyn tnaus ae beide ouders aan deze gevreesde ziekte bezweken. De Far(jsche politie heefteen drietal roovers gegrepeD, behoorende tot een tenue, cie sedert geruimen tya het Boulogner bosch onveilig maakte. Als men caar op eenigszins aigelcgen pacen wandelde, kon mtn het genoegen hebben een heer tegen-te komen, oie zich bekend maakte als inspecteur fan politie of iets aergeiyks en u verzocht zneae te gaan, als gelykende op het signale ment van een door hem gezocht persoon. Ging de wandelaar mee, dan werd hem al 8poeüig op een geschikt punt een revolver voorgehouden met bevel alles af te geven. Zoo had iemaoa 1600 fr., zyn gouden uurwerk en meer verloren. De hoofdman is nu ook gevat, zekere Bary, een uit Fransch Guyana ontsnapte boef, die allerlei avonturen ook in Suriname beleefd heeft en deswege onder zyn genootc-n „De groote kaaiman" heet. Een hevige sn ee u w-orkaan heeft in Noor.-Seeland (Denemarken) groote over- stroomingen, storingen in het verkeer, ver breking aer kabtl-veruindingen en strandingen van verscheidene schepen teweeggebracht. Te Des Moines, in Iowa, worden de burgers zeer aurtsvaüeriyk geregeerd. Op het sein van een vervaarlijk schelle stoom fluit 's avonds elf uren most iederetn, tenzy ooor overmacht verhlnoerd, in zfjn woning z\jn, op 6tralle van 50 aollars boete ol 20 dagen gevangenis. "Wie op de trottoirs spuwt beloopt een boete van tieo aollars. Het Werpen van vruchtenscnillen of het verwekken van straatgerucht is strafbaar met boeten van 6 tot 100 aollars. Geen schouwcurg ol openbare vergauenng mag langer duren dan tot tien uren. De Duitsche keizer heeft aan het personeel van den trein, die Z. M. heeft vervooru van Bokstel naar Wesel, 100 mark geschonken. De gouverneur van Mauritius mei t voor ce week, die 30 November gecin eigd is, 46 nieuwe gevallen van pest, 29 met doornikken afloop. Het geheele aantal gevallen met uoodeiyken afloop is 36 geweest. Yolgens particuliere berichten, te Konstantinopel ontvangen, hebben de Koer den, uit wraak over een inval van gewapende Armeniörs in het alstrict Alasjgerd, het Armenische dorp Kostur geplunuera en onge veer ariehonderd inwoners vermoord. De oorlog tnsschon Engeland en Transvaal. Een te Londen ontvangen telegram van den opperbevelhebber Buller zegt, dat in het gevecht bij Kimberley op 28 November twee officieren zijn gedood en vier gewond; 20 man gedood en 28 gewond. Een bericht uit het hoofdkwartier der .derde divisie Putters kraal van den 2dca December meldt dat de Boeren Dordrecht zijn binnengetrokken. De tweede editie van de „Times" heeft een bericht van 28 November uit Ladysmith, waaruit blijkt dat de Boeren de zwakste punten hebben ontdekt en hun vuur ge vaarlijk juist wordt. Het wordt hoog tijd dat er hulp opdaagt. Het rantsoen moet worden verminderd en er zijn een aantal zieken; niettemin worden alle toebereidselen getroffen om, indien de Boeren een laatste poging doen vóór zij zich op hnn eigen grenzen terug trekken, te trachten dien aanval tc weer staan. Een nader telegram van den opperbevel hebber Buller aan het Ministerie van Oorlog te Londen uit Pietermaritzburg dd. 5 Dec. meldt, dat het moeilijk is de verliezen der Boeren op te geven; te Belmont wordt dit geschat op 81 dooden, terwijl de vijand zelf 15 dooden opgaf. Er is echter alle reden om te gelooveu, dat het verlies te Ladysmith op den 9den November 800 dooden en gewonden heeft bedragen; het schijnt dat de Boeren niet het tiende gedeelte hnnner verliezen erkennen. Londen, 6 December. Hefr gerucht dat heden alhier ter Beurze liep dat generaal Buller bij Colenso op de Boefen een glans rijke overwinning behaalde, is door de regeering nog niet bevestigd. B e r 1 ij n6 December. Een particulier telegram uit Londen aan de „Deutsche Zeifcung" bevestigt, dat Lord Methuen's troepen onvoldoende verschanst staan ten zuiden van Modderrivier. Zij worden door generaal Prinsloo aan deze zijde van het Jacobsdal in de flank en in het zuiden door commandant De la Rey bedreigd. Parys, 6 December. Uit Londen wordt aan de „Petit Temps" geseind: Het departement van oorlog publiceert hedenavond geen enkel bericht, waarover zeer levencige bezorgdheid en opwinding heerschen, daar men ernstige berichten verwachtte van Spytfontein, waar een gevecht moet hebben plaats gehad. De „Globe" behelst een telegram uit Frere (Natal) van 1 Dec., volgens hetwelk president Kroger den raad zou hebben gegeven het beleg van Lajysmith op te heffen eit alle Boeren8tryjmachten te concentreeren in de verdecigingsliniën van Pretoria. Men hecht te LoDden maar weinig waarde aan dit bericht. Kamp by Frere, 2 December. Generaal Clery ls heden hier aangekomen om het bevel over deze divisie op zich te nemen. In de richting van Ladysmith werd heden schie ten gehoord. Londen, 6 December. Een particulier telegram aan de „Echo" uft Ladysmith van 2 D&c. meldt: Den 30sten November werden wy heviger beschoten dan eenigen dag te voren. Het groote kanon der Boeren op Lombardskop beheerscht volkomen de stad. De beschieting werd den lsten December voortgezet en den 2den December werd een stelselmatig granaat- vuur geopend. Enkele scbotea waren zeer effectief. Onze tenten scheurden; er was heel- wat opschucding. De granaten rieken sterk naar meliniet. Enkele van onze houwitsers zyn vertrfjzeld. Het blykt, dat wy door 82 kanonnen zyn omgeven, die alle de stad be strijken. Queenstown (Kaapkolonie), 2 Dec. De gemeenschap op do telegraaflijnen naar Dordrecht, Steynsburg en Maraisburg is ge stoord. Men gelooft, dat Steynsburg door de Boeren la bezet. Het rollend materieel van delncwe- fijn (ten Zuil-Oosten van Dordrecht) is-veillg. Een gevoel van angst en zenuwachtigheid was gisteravond merkbaar In de theaters, de clubs, de hotels, in het kort op alle plaatsen te Londeo, waar men bijeenkwam. Er was maar één uitroep: Wanneer zullen ze nu einuelyk eens toestaan, dat het nieuws wordt overgeseind 1 En de echo van dit ge zegde wordt teruggevonden in de couranten, die den censor eras ig onuer handen nemen, zegt de „Herald". De stilzwygendheid op een oogenblik, dat een slag zal woruen geleverd, een slag, die waar8chyniyk van invloed zal zyn op de kansen van den verderen oorlog, ls zeer moeiiyk te verdragen. En wat de onz.ker- heid nog ernstiger doet zyn is, dat zy ver oorzaakt wordt niet door natuurlyke oor- sakeD, maar door de beslissing van de militaire autoriteiten. Iedereen is er van overtuigd, dat elk oogenolik berichten van het grootste belang kunnen worden verwacht. Yertrouwbare berichten ook van do West grens blijven uit. Nog altyd wacht men op de vooitzetling van lorJ Methuen's tocht, oie zal biyken uit een bericht over een gevecht bfi Spytfontein en het uitblyven daarvan moet in Engeland te meer bezorgdheid wekkeo, wanneer men daar leest, dat de „Deutsche Zeitung" haar eerste, vroegere mededeeling over den uitslag van het gevecht aan de Modder-rivier handhaaft en uitbreidt. Zyn de berichten van dit blad juist, dan zou lord Methuen nog steeds aan de zulazyde van ce rivier zyn en daarby niet alleen commandant Cronjó voor zich hebben, maar op de flank worden bedreigd door Prinsloo, dien men volgens Engelsche berichten daar niet zou zoeken, en in den rug door generaal De la Ray. Met de Engelsche berichten klopt deze mededoeling niet, maar zfj is evenmia in ac?d met het voorlooplg verslag vaa generaal De la Key, dat gisteren werd geseind. De verwonde en sterk geknotte verslagen der Engelsche bladen vermogen In de2e geen licht te brengen en zoo tlyft dus de onzekerheid omtrent den waren stan van zaken op dit deel van het oorlogst-, rrein tin volle bestaan- Hoe in Natal de stand van zaken is, is evenmin duidelijk. Offieièelo berichten ont breken; öe Engelsche lladen spreken van om trekkende bewegingen van generaal Clery's colonne, ci-o do Tugela zou overschrijden op een punt, waar de Boeren de rivi.-r het minst schtrp bewaken en nemen daarby aan, dat de Boc-renbevelhebber gedurende dezo operaties stil in z(jn versterkte stelling by Colenso zal blijven zitten. Volgens andere berichten komt van Natal do tyding, dat do Boeren van Weenen zfln teruggetrokken, en schijnt het, dat een deel van do livisie van generaal Clery een om trekkende beweging volvoert ten Oosten van het station Frere. Het eerste resultaat hier van zou zyn, dat de voorposten der Boeren aan de Blauwkrans-rivier werden teruggedre ven. Het gevolg zou zyn, dat de stelling van Colenso uit het Oosten beoreigd werd. Generaal Buller moet voor do operaties by do Tugela rivier 24000 man hebben. Hoogst- waarschijnlijk zullen dezen niet allen by Colenso worden samengetrokko.i. Het is mo gelijk, dat de opperbevelhebber doet, hetgeen Lord Methuen zeide dat onmogelijk ls, n.l. door den vijand heen te trekken. Hy zal misschien vele schynaanvallen doen en over de rivier trekken, waar hy de Boeren het minst op hun hoeïe vinat. Dit komt zeer goed overeen met de groote geheimzinnigheid, waarmede ce bewegingen der Engelschj troe pen worden behandeld. Van den overtocht van de Tugela hangt meer af, dan Vc.n het overtrekken van de Modderrivier. Generaal Joubert heeft-volgens de „Daily Telegraph" beide zijden van den stroom en de linkerflank versterkt in afwach ting van de aingen, die komen zullen, maar daaruit blykt nog niet, dat hy den overtocht kan verhinderen. De stelling der Boeren aan de Tugela is zeer sterk gemaakt ln afwachting van een fron taan val; de streek leent zich zeer tot het weerstaan van een dergeljjkeu aanval. In Grobler's Kloof ztya een groot aantal Boeren samengetrokken. Uit een Engeisch oogpunt beschouwd, zou het te wenachen zyn, dat de Boeren stand zullen houden en een aanval afwachten in een gegeven positie. Indien zy zich in kleinere troepenmachten zouden gaan ver- ceelen langs de Tugelarivier, dan zon het resultaat zyn een guerilla oorlog. Het oponthoud, dat veroorzaakt is by het ontzettingsleger der Engelscheo, kan alleeu verklaard worden door den wensch van gene raal Buller, om een overweldigende artillerie- macht in het veld te brengen, en eveneens door nauwkeurig bestudeerde plannen voor uitgebreide bewegingen, waardoor de stelliog der Boeren in Colenso tegelykertyd van het Noor Jen, het Zuiden, het Oosten en het Westen kan worden aangevallen. Een bericht, dat niet bevestigd is, maakt melding, dat generaal Buller den 80sten November oprukte. Het ia echter niet te verwachten, dat toen reeds de brug by Frere genoegzaam gerepareerd was. Men zegt, dat de Boeren vol vertroowen zyn, dat zy Lady smith kunnen nemen, indien de bakens niet woroen verzet. Een ontmoeting met de Boeren zal hevig zyn, zegt de „Herald" ten slotte, en zal zwaar wegen voor de colonne van generaal Buller. Lord Methuen sal zoo wordt gemeld het opperbevel weder aanvaarden en aan het hoofd zyner troepen oprukken. Hieruit zou moeten biyken, dat zyo wonde van weinig beteekenU was. Het niet verder oprukken moet worden toegeschreven aan het getrek aan ammunitie en levensmiddelen voor Kim- lerley, welke thans wel zullen zyn aan gevoerd. Waar de Boeren zich op bet oogenblik bevinden is moetlyk te zeggen. Het 6chynt, dat ze niet by 8pytfontein zyn, dat zoo na aan de Modderrivier is gelegen, dat men het van daar kan o&serveeren. Waarschyniyk ie het, dat zy teruggetrokken zyn op Jacoos- dal, aan den weg naar Bloemfontein, waar ue troepen, die te Graspan en Belmont stonjen, zyn saamgekomen. Jacobsdal ligt gevaarlyk na aan de flank der Engelschen, gaat de ver slaggever voort, en hier zouden dus wel eens eenlge benauwde oogenblikken kunnen worden bezorg J. By Aruntel moet er gevochten zyn tusschen de oprukkende troepenmacht van generaal French en commanoo's uit den Vrystaat. De „Daily Mali" beweert uit gezaghebbende bron vernomen te hebben, dat de strydmacht van Lord Methuen vandaag zyn opmarsch naar Kimberley zou hervatten. De troepen hebben dus een heele week rust gehad. De afstand naar Kimberley is ongeveer veertig kilometers. De correspondent van Reuter te Modder rivier, die ook een telegram heeft gezonden over het gevecht van verleden week Dinsdag, ourft evenmin als anderen van zyn collega's spreken van een overwinning der Engelschen. Hy pryst alleen „de zekere mate" van succes, dat do troepen hebben weten te behalen. Aan zyn relaas zyn nog de volgende byzondor heden ontleend: Een Hotchkiss kanon, in het bezit van de BoereD, werd tegen een van de Engelsche Maxlmn met yetweoderlyke nauwkeurigheid gericht, zoodat de sergeant by het stuk ge dood, een officier gewond en de Maxim zelf onbruikbaar gemaakt werd. Een boerdery, waarin een van de stukken van de Boeren was opgesteld, werd plat geschoten door de 75sto battery. Do vlakte werJ over haar ge heele uitgestrektheid schoongeveegd door een voortdurenden regen van kogels. Niemand, die haar betrad, was buiten het schot van de Boeren. De dragers van gewonden, zegt de correspondent, bevonden dan ook dat het on mogelijk was om voort te gaan. (De Boeren hebban dus niet op hen gevuurd, maar een paar hunner zyn getroffen, toen zy zich op een gevaariyke plaats waagden; of hadden de Engelschon soms verlangd, zoo vraagt de „N. R. C.", dat de Boeren hun vuur hadden gestaakt en de troepen van Methuen onge hinderd de vlakte hadden laten oversteken, omdat een paar hospitaalsoldaten in de naby- heid van het fort kwamen?) In enkele geval len hielpen zy de gewonden, die er in geslaagd waren buiten de vuurlyn te kruipen, te midden van een kogelregen. De ambulance-wagens vertoonden hun vlag gen duidelyk, maar waren daardoor niet veilig. (Dan zyn zy waarschyniyk tegen de voor schriften van de conventie van Gonève binnen de vuuriyn gekomen; men weet dat de Engel schen in Natal van hun kant het vuren op een Transvaalschen ambulance-wagen heb ben verklaard uit het feit dat die wagen dichter dan den voorgeschreven afstand by het slagveld was. De Boeren zyn overigens te verstanuig om hun projectielen te verspillen aan tegenstanders die reeds buiten gevecht zyn gesteld). Toen de zon onderging verflauwde liet ge schutvuur, maar toen de donker inviel vielen nog geweerschoten. De Engelschen trokken toen terug en sloegen een kamp op by het slagveld. De oorlogscorrespondent van de „Daily Chronicle" zegt dat de Engelsche soldaten onaer het gevecht versmachtten van den dorst. Men aeed alle mogelyke moeite om waterwagens naar het front te brengen, maar dit was erg gevaarlyk, onder het kogel- en granaat- vuur van den vyand. In het heetst van het gevecht waren de mannen half krankzinnig van dorst. Men zag ze loopen naar een water- wagen vooraan. Een werd doodgeschoten ter wyl hy zyn flesch aan de lippen bracht, een ander, die gewond was, viel dood neer van uitputting nadat by gedronken had. De meeste soioaten kregen kogelwonden in het hoofd, de armen of de beenen. Het belangrijkste uit de Engelsche ochtend bladen ls het telegram van „Daily News" uit Mafeking, waaruit duidelyk blykt boe gespannen daar de toestand reeds een dag of veertien geleden was. De correspondent seint, dat de Boeren nieuwe granaten hebben ontvangen van een zeer booge ontploffende kracht, oie groote schade aanrichten. Het hotel heeft bet meest geleaen. Een yzeren verandadrager werd coor een granaat van een honoerdponder getroffen, waarby de voorgevel over een lengte van 25 vost werd verbryzeld. Het klooster ls door acht granaten getroffen; echter weigeren de nonnen haar gebouw te verlaten, daar zy zich veilig voelen ln haar bomvrye kelders. De inwoners liggen dag en nacht in vochtige loopgraven en durven hun hoofden niet boven de verschansingen steken uit vrees voor de scherpschutters der Boeren. Het is geen wonder, seint de correspondent, dat zy een beetje ongeduldig worden. Zy zouden gaarne deelnomen aan het vieren van de Britsche overwinning te Pretoria. Nu, dan hebben ze den tyd nog, zegt het „Hbl." De correspondent verhaalt moedige staaltjes van vrouwen en kinderen. Een der jongens ligt mede in de loopgraven, een tweede joDgen van dertien jaar helpt by het laden der machine kanonnen, een derde, even oud, brengt telephonisch de rapporten over. Uit dit alles blykt, dat de toestand in de stad toen reeds verre van rooskleurig was en alle handen moesten helpen by de ver dediging. Ladysmith. De correspondent van de „Daily Mail" te Ladysmith meldde den 24sten November: Het is een vervelende week geweest. De vyand bombardeert ons een deel van den dag voortdurend, en somtyds ook gedurende een gedeelte van den nacht. Het bombardement is gevaarlyk genoeg, om ons te verontrusten, maar niet gevaarlyk genoeg om de gemoederen in opschuoding te brengen. Oozo verliezen van de laatste dagen zyn: Woensdag, 22 November, een Natalsche politie agent gedood, terwyl hy aan het koken was in een koleer. Een granaat door oorde het gasthuis en oooide twee soldaten. Donderdag werd een man gedood in het gasthuis en drie personen gewoud aan het spoorweg station, onder wie de eerste vrouw, die ge durende bet beleg gekwetst ls. Zy kreeg op drie plaatsen wonden, maar maakt het goed. De Boeren gaan voort met nieuwe stukkeu op te 6tellen, blykbaar houwitsers van 12 cM., met zeer groote aanvaogsanelheid. De bommen springen zelden (natuuriykl), maar zy slaan zoowat negen voet diep in den grond. Woens dag raakte er een 'n boom boven de tent van den kolonel van de Light Horse. Zy werd opgedolven, met de punt naar boven. Den zelfden dag verbryzelde een scherf van een achtponds-granaatkartets een tafel, waar de kolonels Rhodes en Dick Cunniogham en majoor lUudoil thee salsa to arm zen. De twee laatsten werden gekwetst, maar zyn herstellende. Een nieuwigheid by het bombardement was vandaag het gebruik van een locomotief als projectiel. Wy lieten een leege machine los langs de spoorlyn naar Harrismith, hopende de spoorlyn te zullen vernielen. (In een ander bericht wordt een andere, blykbaar juistere voorstelling van dit geval gegeven. Daarin wordt gezegd, dat de locomotief werd losge laten tegen een proviaodtrein van de Boeren, in de hoop dat die veriiielJ zou wordon; maar het opzet mislukte, doordat de Boeren den spoorweg hauden opgebroken en de locomotief verongelukte dientengevolge). De belangrijkste gebeurtenis gedurende het beleg van Ladysmith was, zegt de correspon dent, naar ik van een ooggetuige verneem, die pas door de linie van de Boeren is ge komen, de' wanhopige aanval van de stad door da Boeren op 9 November. De vyand was, naar gemeld werd, besloten Ladysmith te nemen of te sterven. Even voor het aanbreken van den dag be gon het gevecht met een duel tusschen de zware kanonnen; de Bo.ren richtten weinig schade aan en onze schoten waren goed ge richt. De Bosren reden stoutmoedig voorwaarts, niet wetende, dat onze troepen den nacht te voren de heuvels buiten het kamp hadden bezet. Men liet den vyand binnen 300 meters komen, toen de Rifle Brigade hun magazyn- geweren op hen leegschoot. De Boeren ge raakten onmiddellyk ia verwarring en werjen rechts en links geraakt terwyl zy zochten te ontkomen. Een andere aanval aan een anderen kant van het kamp was even spoedig afgeslagen. Het belangrijkste feit van den dag w.s de charge van de Johannesburgscha politie. Deze vergiste zich geheel en al door aan te ry-Jeu op een afdeeling infanterie, aie verborgen lag en haar volkomen in de pan hakte. In een ander gedeelte van het veld dreven eenige van onze kanonntn, die verborgen wareD, de Boeren van een van hun batterijen vandaan. Dit gebeurde in den ochtend. Later werden de Boeren versterkt en hernieuwden den aanval, maar zy deinsden weer af, terwyl een verborgen Engelsche houwitser en een Hotchkiss erg huishielden. De Engelsche verliezen waren verwonderlyk klein: twee dooden en vyitien gewonden. Er waren echter verscheidene honderden Boeren gedood en gewond. Het gevecht duurde twaalf uren. De vyaud werd op 25,000 geschat. Yerder hoeft de ooggetuige gezegd, dat er slechts vier van de zes kanonnen van de tiende beigbattery by Nicholson's Nek zyn genomen. Yan deze zyn twee onbruikoaar ge maakt vóór zfj in banden van de Boeren vielen. De militaire overheid heeft bekend gemaakt, dat plunderen op het slagveld ongeoorloofd ig. De correspondent der „Daily Telegraph" verbaast zich over de laconieke „alles wel"- telegrammen van generaal White op dagen dat Ladysmith zeer hevig was beschoten en men zware rookkolommen daaruit zag opsty- gen, en maakt zich tot echo van een opmer king in zyn omgeving gemaakt dat de Britsche heliografen van Estcourt by vergissing ln gemeenschap zyn geweest met die der Boeren om Ladysmith. Volgens de „Daily Mail" kwam een man den 808ten November door de linie der Boeren uit Ladysmith te PleW-Maritzourg aan. Hy vertelde, dat de taak voor een ontzettings troep geen kinderwerk is. De Boeren zyn saamgetrokken op da bergruggen. De Boeren hebben een gelofte gedaan, Ladysmith en de strydmacht van generaal White in handen te krflgen en zyn vol ver trouwen op hun succes. De bewoners van Natal zyn echter over tuigd, dat Ladysmith zal worjen ontzet en de' Boeren op de vlucht zullen worden geareven. Het is slechts een quaestie van een paar dagen. Seuert het beleg van de stad zyn twee duizenJ zes honcerd en tachtig granaten in Ladysmith geworpen. Duizend en zeventig vielen binnen de stad, acht hon mrd en zestig in het kamp en de batteryen. Men schat, dat het artillerievuur 600,000 gulden aan de moeren heeft gekost. Slechts acht Engelschep werden üoor ae granaten geoood. De „Cape Times" heeft een artikel gewy? aan den te Elandslaagte gesneuvelden dr. Coster, vol waardeeriDg, maar tevens min achtend van toon voor dr. Coster's land genooten in het algemeen. Hetzelfde of een ander Engeisch Kaapsch blad vermeldt, dat Coster te Elandslaagta gevonden werd met een kogel door het hart. Hy lag zeer rustig, met een glimlach op het gezicht. Wy hebben nu achtereenvolgens geboord, dat Coster ge mod is door een kogel in het hoofd, in den nek en coor het hart, maar de berichten &temmen gelukkig hierin overeen, dat hy ten miuste het voorrecht heeft gehad ineens gedooi te worden. Ned. Zaid-Alrikaansclie l'ereenigiog. wi) ontviogen heden: yan den heer P. Perdjjk, Charlole (Belgis),' ƒ10.-; opbreDgBt van programma's van de korpo raals vereeniging „Olympia" ƒ22.20; gecollecte.rd door eenlge banketbakker» gezellen in het calé „de Nieuwe Kroon" 1.60; voor Transvaal van een gezellig avondje ƒ1.11; van de Sahrlftgiesserel Flinech te Frankfort am Main f 60.—.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2