N'. 12207 "Vrijdag 8 December. A#. 1899 <§eze Courant wordt dagelijks, met aitzoaderiag vaa (Zen- ea feestdagen, uitgegeven. Dit noimucr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Nedcrlamlscli Znid-Afrikaansche Verceniging. f 3293.73. ROODE KRUIS. Leiden, 7 December. LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURAITTJ Voor Leldan per 8 maanden. 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderiy^e Hommers 0.05, PRUS DER AlWKRTKN'i'! ffTT Van 1—6 regels f 1.0Iedere regel meer f 0.17|. Grocters letters naar plaatsruimte -> Voor het incasseeren hinten do stad wordt 0.06 berekend. Tot hedenmiddag drie uren was ons, met het gisteren vermelde, op verschillende in- teekenbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig bijna otn mee te deeUn, dat wy ons voortdurend voor de toezending van ing&yulde biljet'en blyven aanbevelen. Blaneo inteekeni iljetten liggen aan ons Bureel ter beschikking. Na de opgave in dit Blad van 30 November U. is by den ondergetekende nog ontvangen: Van het Bestuur oer Leidsche Schouwburg- vereeniging, op rengst van den avond teu bate van het Roode Kruis (speciaal voor de ambulance in de beide Zul i-Afrikaansche Republieken)855.63s v. D., ingezam ld op een verja- ringspartytje9 1.25 De afdeeling Leiden en Omstreken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, de coor HH. i .zenders afgestane helft van verkochte planten op do gehouden tentoonstelling van Chrysanthe mums te.Lcïiden van 9—12 Nov. 1.1. r 21.75 Mejuffrouwen H. en B., ingeza- moli op den St. Nicolaasavond 1.105 ,Ddn Burgemeester van Nieuw- veen en Zevenhoven, opbrengst van de collecten in die gemeenten: Nieuwveen 109.325 Zevenhoven B 75.79 185.IIs Een inzameling onder een praatje 2.64 De penningmeester van de afdeeling Leiden en Omstreken, J. A. F. COEBERGH. Leiden, 7 December 1899. ORloiëelo Keuuisgevlngen. KiSISB VAM ARBEID Voor dc Voedlngs- cn "Genotmiddelen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de wet op de Kamers van Arbeid en het Kon. besluit van 6 Januari 1898 (Stsbl. No. 20) tot vaststelling van eea kiesreglement voor die Kamers Herinneren de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven: de brood-, koek-, beschuit-, suiker- en banketbakkerijen, de cacao- en de chocolade-, de meel- on de zuivelfabrieken, be nevens die van verduurzaamde levensmiddelen; de tabak- en de sigarenfabrieken; de bierbrouwe rijen, de jenever- en do likeurstokerijen, benevens mineraalwaterfabrieken; de slagerijen en de zeepfabrieken, aan hunne verplichtingen om vóór 15 Januari a. s. eeue lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en voornamen der mannelijke of vrouwelijke personen, die in bun bedrijf binnen het gebied der bovengenoemde Kamer van Arbeid (welk gebied zich alleen uit strekt over do gemeente Leiden) als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn ge weest gedurende het laatstverloopen kalenderjaar of, indien het het verduurzamen van levensmiddelen betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt, en om die lijst of lijsten vóór 15 Januari a. s. aan hun college in te zenden. Onder patroons verstaat de toet de hoofden of bestuurders van een bedrijf, waarin ten minste één persoon boven de twintig jaren tegen genot van loon werkzaam is, en allen, die op net beheer der hoofden of bestuurders toezicht houden, be nevens de personen, die door het hoofd of den bestuurder van een bedrjjf in den regel belast wordou met het doen van wetenschappelijke proeven.de procuratiehouders, alsmede de personen, die bij ontstentenis van bet hoofd of den bestuurder van het bedrijf, dat hoofd of dien bestuurder ver- Tangen. Onder werklieden verstaat de wet alle anderen, die tegen genot van loon in een bedrijf werkzaam zijn, behalve degenen, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. ""Op de lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, of, indien het het verduurzamen van levensmiddelen betreft, gedurende bovenbedoelde 7 maanden, niet binnen het gebied der bovengenoemde Kamer van Arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuur der zijn werkzaam geweest. Op de lijsten behoeven niet vermeld te worden zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Neder landers zijn of op den 15den Februari a s. den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Zij, die gedurende het laatstverloopen kalenderjaar of, indien bet hot verduurzamen van levensmid delen betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dit bedrijf is gewerkt, niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of dcnzelfden be stuurder zijn werkzaam geweest en die aanspraak kunnen maken om op een kiezerslijst voor boven genoemde Kamer van Arbeid te wordon geplaatst, z(jn bevoegd daarvan vóór 15 Januari a. s nan- gifto te doen bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. De formulieren dezer aangiften, zoomede die der lijsten, zijn kosteloos voor belanghebbenden ter ge meentesecretarie verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 6 Dec. 1899. VAN HEYST, Secretaris. De sergeant-ziekenverpleger v. k. K. D. Villerius, gedetacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart, alhier, wordt 16 December a. 8. op zyn daartoe gedaan verzoek, wegens lang- durigen dienst uit Hr. Ms. zeedienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Uit het verslag der Nederlandsche Gustaaf- Adolf VereenigiDg biykt, dat de Vereeniging thans telt 4815 leden; 1845 er Tan vormen de keurbenden der Vrouwen vereenigingen. Deze worden gevonden te Amsterdam, Arn hem, Delft, 's-Gravenhage, Leiden, Rotterdam, Utrecbt en Zeist. Onder de gitten wordt met warmen dank vermeld die van H. M. de Koningin van f 1000. Behalve een gift van 100 aan de Vereeniging door een onbekende, ontvingen do gemeenten te Sittard, Rotterdam en Roer mond gtzameniyk 176.90 van de G.-A.-Ver- eeniging te Munster. Voor Roermond werd nog uit St.-Petersburg een bedrag van 500 afge zonderd. Aan legaten vielen der Vereeniging ten deel 5000, van wylen mr. Dolk, en twee erflatingen, groot 1000, van wylen mej. Sluiterman van Loo te Heemstede en een van wylen mevr. v. d. Eist, geb. Stam, te Alfen a/d. Ryn. Op de lyst der uitgaven staan o. a. 4885 voor 32 gemeenten en inrichtingen in Neder land, 250 voor de Minahassa, f 250 voor West Indiè, ƒ443 voor 2 gem. in Luxemburg, f 878 voor 6 gem. in België, ƒ72 voor 1 gem. in Frankryk, en nog verscheiden dui- z.-nden voor gemeenten in Duitschland, Oos tenrijk, Turkye en Spanje. Ds. Klumper, te Aarlanderveen, komt voor op het tweetal voor predikant by de Geref. Gem. te Zeist. By de familie Van den Brotkj, te Delft, is het bericht ontvaDgen, dat in het hospitaal te Ladysmilh aan bekomen wonden op 21-jarigen leeftyd is overleden de heer P. J. G. Van den Broeke. Een ingezetene van Woensel is naar Transvaal veitrokken, om aan de zyde der Boeren te stryden. Het heeft Hare Majesteit de KooiogiQ iehaagd te benoemen tot Hoogstderzelver Dame du Palais honoraire, Mevrouw de Baronesse Du Tour van Bsllinchave geboren Huydecop-r en tot Hoogstderzelver Dames du Palais, Mevrouw Groeninx van Zoelen geboren Van de Poll en Mevrouw de Baronesse Van Wassenaer van Catwyck geboren Baro nesse Van Boetzelaer. H. M. de Koningin vereenigde gisteren aan tafel jbr. mr. Van der Hoeven, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te WeeneD, met verlof in Den Haag, en Z.Exc. den luitenant-generaal Kool, adjudant in buit6ngowonen cienst van H. M. chef van den generalen staf. Beroepen is by de Ned. Herv. Gem. te Klaaswaal de heer M. Van Grieken, cand. te Woerden. By directeuren van Teyler'a Stichting zyn geen antwoorden ingekomen op de in het jaar 1897 uitgeschreven prysvraag: Een critische verhandeling over de historische gegevens voor de geschiedenis der Cbriste- ïyke gemeente te Rome tot ongeveer 150 jaren na Christus. Directeuren van Teyler's Stichting en de leden van Teylers Godgeleerd Genootschap stellen twee nieuwe prysvragen voor. lo. Om beantwoord te worden vóór 1 Jan. 1901. Het genootschap verlangt, dat uit bescheiden, volkslectuur, godsdienstige en staatkundige geschriften uit het laatst der 16de eeuw het antwoord worde gegevrn op de vraag: „Zyn ten onzent de provinciale landskerken te dier tyde beschouwd als gewyzigde voort zettingen der Roomsche mlddeleeuwsche kerk dan wel als nieuwe stichtingen?" 2o. om beantwoord te worden vóór 1 Jan. 1902. Een onderzoek naar samenstelling en her komst van het vierde Evangelie. De prys voor het best en voldoend gekeurd aütwoord op deze vragen bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des genootschaps geslageü, ter innerlyke waarde van vierhonderd gulden. De verhandelingen mosten in hefc Neder- landscb, L3tyn, Fransch, Engelsch of Hoo.?- duitsch, met een Latynsche letter, vooral goed en leesbaar geschreven zyn. N ar wy vernemen, zal de kolonel der gen;e F. M. Van Panthaleon baron Van Eek commandant in het 2de genie-commandemeiit te Amsterdam, worden bevorderd tot generaal- majoor en alsdan optreden als inspecteur van het wapen ter vervanging van den lsten luit.- generaal I. J. H. Gyseerti Hodenpyl, die den dienst met pensioen zal verlaten. (D.) In een te 's-Bosch gehouden byeenkomst van volkstellers deed zich de vraag voor op welke wyze de beschryving moet geschieden van een lid van het reservekader, dat met toestemming zyner superieuren buiten de kazerne verbiyf houdt. Om verwarring te voorkomen, acht men het wcnscheiyk, dat do Minister daaromtrent spoedig voorschriften zal geven. Ingevolge Koninklyke machtiging ia de heer C. Henny erkend en toegelataa als vice- consul van Denemarken te 's Gravenhage, voor 's Gravenhage, Wassenaar, Katwyk en Noordwyk. By proclamatie van 20 November 1899 heeft de President der Vereenigde Staten van Amerika de voorJeelen der Amerikaansche wet op het auteursrecht (copyright) uitgestrekt tot de Nederlandsche onderdanen. Sts.-Ct De beer A. N. Koopman ondervond by zyn 25 jarig jubileum als organist van de Groote Kerk in Den Haag zeer veel blyken van belang stelling. Vanwege kerkvoogden, kerkeraad en pre-ikanten kreeg hy veel bezoeken; eveneens van een bree ie scnaar Tan leerlingen, oud- leerlingen, kunstbroeders eu vereerders. De stoffelyke bewyzen van sympathie, de bloemen, brieven en kaartjes, waren talryk. De firma Van Heel Sc Co.; te Goes, ont ving een bedrag van 2500, door tussch n- komst van den heer John Steketee, vice-consul der Neerlanden, tot 21 November j. 1. byeengetracht door de te Grand-RapiJs in Amerika wonende Hollanders, voor bet Roode Kruis, ten behoeve van hun stamgenooten de Boeren in de Transvaal. De minister van waterstaat, enz. heeft bepaald, dat, te rekenen van 15 December 1899, zal bevoegd zyn: in de 2de arbeids inspectie, de inspecteur van den arbeid M. Raven, wien als standplaats wordt aangewez-n de gemeènfce Rotterdam, en in de 3de arbeids inspectie, inspecteur van den arbeid H. W. E. Struve, wien als standplaats wordt aan gewezen de gemeente 's-Gravenbage. (Sts.-Ct.) Oaze Rjgeering moet, naar men nader verneemt, zoowel tot de regeering van Enge land als tot die van de Z.-A. Republieken het verzoek hebben gericht aan een officier van het Nederlandsche leger, door onze Regeering aan te wfizen, toe te staan den oorlog te volgen als militair attaché. Het kerkbestuur der Ned.-Herv. Gemeente te Rotterdam heeft aan den beer B. Hooy- kaas Jr., architect aldaar, opgedragen het ontwerp en bestek voor een nieuwe kerk met toren in den Coolpolder aan de Achter veldstraat, hoek Mathenesserlaan. De heer Hooykaas is -de bouwmeester van de Noorderkerk en de Wil helmin akerk te Rotterdam en louwt thans ook de nieuwe kerk te Ovtrschie, alle van dezelfde kerkolyke gemeente. Het stoomschip „Bromo," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 6 Dec. van Aden;de „Gedé," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 6 Dec. van Suez; de „PriQs Willem IV" ver trok 5 Dec. van Nieuw York naar West-Indiö; de „Prins van Oranje," van Amsterdam' Daar Batavia, passeerde 6 Dec. Pantellaria. Benthuizen. In de Raadsvergadering van gisteren is den heer J. H. Houtolt, hoofd der openbare lagere school, tegen pro. Mei e k. een ec-rvol ontslag verleend. Aan den avond van den löden dezer hoopt de Christeiyke Jongelings-VereeDiging te dezer plaatse haar tweede jaarfeest te vieren. Zegwaard. Ern niet alleJaagsche surprise ontving oen onzer geachte ingezetenen op Sint-Nicolaasavond, afgezonden uit RotterJam. Na de vracht aan den bode betaald te hebben, werd een groote wfinmand, die stevig was ingepakt, losgemaakt en het deksel alsmede wat hooi weggenomen. In plaats van een zending wyn sprong eensklaps een omstreeks 14-j rige jongen uit de mand te voorschyn, die den in de kamer aanwezigen goecen avond wensebto en als een pyl uit den boog de gang door naar tuiten vluchtte. Da geadresseerde raakte op die manier, waar scbynlljk wel tot zfin genoegen, zyn St.-Nico- la38 cadeau kwyt. De surprise lehoeft caarom niet bbüg te zyn als slaaf opgepakt te zullen wore en, ook niet omdat ae rechtmatige eige naar zyn eigendom niet zou herkennen. De on'oekenae afzender was eebter toch nog zoo goed geweest onder in de mand een kleinig heid te stoppen om den schrik te verjagen. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Goedgekeurd, dat aau G. A. Zwart, tot 1 December 1899 burgemeester der gemeente Oostzaan, met ingang van denzelfden datum, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. De kapt. ter zee J. H. L. J. baron Sweerta de Landas Wyborgh wordt met 9 December a. s. ge detacheerd te Rotterdam, ten einde tegenwoordig te zijn bij de gereedmaking van Hr. Ms. pantser- dekscbip „Gelderland", in aanbouw bij de fabriek van de Maatschappij voor scheepa- en werktuig bouw „Fijenoord" aldaar. Do luitenant ter zee 2de kl. C. J. J. Beynen, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, ia op non-activiteit gesteld. Gemengd Nieuws* Sint-Niklaas is vooral een kin derfeest, en och, een kinderhand is. immers gauw gevuld. Toch zyn er al te veel gezinnen, waar, helaas, die baud leeg mod blyvon. Dat hun getal met een goede zevenhonderd vermin derde, daarvoor zorgde andermaal do Commissie voor de Volksbyeenkomsten. Of al baar kleine gasten, van 6 tot 8-jarigen leeftyd, gisteravond in de StadszaU, voldaan waren! Ge hadt ze moeten hooren juichen toen die goed*heilige met zyn heuschelijken zwarten knecht binnen kwam; toen de voorzitter der commissie, ds. M. Van Kleeff, hen zoo aardig toesprak en er hun op wees dat de gryze Sint ook hen niet vergeten had, maar h.n met weldaden kwam overladen, tot welken uitreiking ruim een twintigtal jongedames zich beschikbaar hadden gesteld; toen er telkens weer warme chocolade, sinterklaaskoek, krentenbroodjes enz. werden binnengebracht, toea de goochs- laar Okbuyzen, uit Rotterdam, zyn wonderen verrichtte; toen een buikspreker zyn poppen liet praten en zingen; toen er met een groote tooverlantaarn grappige lichtbeelden werden vertoond; toen op het doek eludelyk ook de Koninginnen verschenen en een „leve de Commissie voor de Volksbyeenkomsten" er tot besluit op zichtbaar werd, waarby op de tonen eer muziek het Wien Neerlandsch Bloed en hd „Wilhelmus" gezongen werden en luide ho?zees opgingen, en hun eindeiyk nog een borstplaat word overhandigd. Het was een feest, dat ieder, die bet zag, goed moest aandoen, ook toen Sint-Nicolaas van zyn verhevenheid afdaalde en de zaal doorwandelde, daaruy deze en gene kleinen toe sprekende of bun do hand drukkende, en er van de stoomboot uit SpaDje gezongen werd. Wat sprak er een voldaanheid uit die van vreugde stralen Je kindergezichten; cocb niet alleen zy zyn voldaan, ook oio stadgenooten mogen het weztn, die de Commissie ook du door hun milde bydragen tot het organi6eeren van dit feest hebben in staat gesteld. En de op de gaandery gezeten ouders der kinderen zullen niet minder dankbaar gew-est zyn by het genoegen, dat hun kleinen genoten. Daarvan zyn we zeker, omdat wy er een overtuigend fcewys van ontvingen. In den nacht van Donderdag op Vrydag van de vorige week werd in de Swammerdamstraat te 's-Qravenhage in be- wustelojzen toestand gevonden de agent van politie V., die kort oaarna hevig begon te braken. De man was toen niet in 6taat do oorzaak van zyn toestand te verklaren, maar oeelde Zaterdag 1.1. mede, dat een onbekende in den bewusten nacht hem hevig tegen bot hoofd had geslagen. De agent overleed Maandag. Zyn lyk is ter schouwing naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht en de politie heeft proces-verbaal opgemaakt. De dooi is geconstateerd als gevolg van bloeduitstorting in de hersenen. E nige nachten vóór het gebeurde had de politie beambte by zyD zieke moe er gewaakt. By bet vinden van den agent, Donderdagnacht, werden geen uiterlyke teekenen van geweld waargenomen, maar e-n agent, met zyn overbrenging belast, verklaarde, dat zyn collega tc-n buil aan het hoofd en een opge zwollen lip had. Gisteren is van gemoontewege te Scheveningen aangevangen met h:t her stellingswerk aan den duinvod van de gedenknaald en het vernieuwen van het zakker talud, dienende*tot beveiliging van dit monument togen het wegspoelen met hoogo zeeën en stormweer. De binnenkomst van de visschers vloot in de Maashavens brengt te S .lieve- ningen aan het kanaal seiert eenige dagen een groote becryvigheid teweeg. Een aantal binnenschuiten lossen de vangsten haring, materieel en allerlei viscb&enoodig be.en als zeilen, netten, I reels enz., waarmede tal van handen bezig zjn om een en ander naar do pakhuizen en zolders der reeders te rengen. Het g'.heel geeft aan de Badhuisstraat en Haringkade een levendig aanzien. Een nieuw cacoa-product. De Naamlooze Vennootschap „Confederatie", ge vestigd te Delftshaven en Hees, heeft in ver schillende landen do patenten verkregen voor een gehaü nieuwe bereiding van cacao en chocola e. Volgens het oordeel van verschillende schei kundigen in Nederland, Oostenryk, Duitschlaod, België, Frankryk en EDgeland, munten deze nieuwe product-n vooral uit door giooti zuiverheiJ, smakelykhtid en lichtverteerbaar- heid. De „Confederatie" heeft voor de oxploi- t.tie barer uitvindingen en patenten rteds een fabriek in Duitschland opgericht, ten ein e haar nieuwe artikelen tlnnenkort in den handel te brengen. Het feit, dat genoemde Naamlooze Vennoot schap reeds sedert tal van jaren voortreffelyke producten in den handel beeft gebracht, is een waart org, dat ook de nieuwe door haar te vervaardigen artikelen den goeden na.«m, waarin onze ilollandsche cacao-fabrikaten zich overal verheugen mogen, eer aan zal doen. (Maandblad tegen Vervalschingen.) Het O. M. by de Amsterdamsche rechtbank eischte gisteren drie jaren gevange nisstraf tegen F. R. wegens valscbheid in geschrifte, waardoor hij zyn patroon voor eenige honderden guldens heelt benadeeld. Hierna eischte het O. M. 2 jaren tegen oen jongen man, die er zyn werk van maakte huizen binnen te sluipen en kamers met valsche sleutels te openen, ten einie diefstal te kunnen plegen. De jonge man is door een vrouw aangehouden en aan de politie over geleverd. Aangaande de bekende spoor wegramp te Kapelle wordt aan het „N. v. d. D." uit Utrecht gemel f, dat de enquête der inspecteurs en ingenieurs der Maatscbappy tot Exploitatie vaa Staatsspoorwegen geenerl i plichtverzuim aan bet licht gebracht heeft van het bedienend personeel der seintoestollen of locomotieven, zoo Jat dan ook niemand geschorst is of andere straffen zyn toegepast. Aan de halte Kapelle meende men, dat trein 60 doorgereden was. Door een dikken mist kon men niet zien, dat aie treia onge veer 200 meter voorby Kapelle was biyven stilstaan, en men werd dit eerst gewaar, toen de hoofdconducteur van dien trein naar de halte kwam terugloopen om te informeerea naar gehoordo knalsignalen. Groote schrik maakte zich van den sein- buiawachter le Kapelle meester, toen hy den hoofdconducteur van trein 60 zag komen aan stappen, wyi hy wist, dat de Vlissingsibe mailtrein SObis naderde. Het leggen van knal signalen op de rails zou levensgevaariyk ge weest zyn. Beiden begonnen toen uit alle macht op hun fluitjes te blazen, om 80uis nog tydig in zyn vaart te stuiten, hetgeen helaas niet meer heeft mogen baten. De trein was reeds te dicht genaderd om nog tydig op do gladde rails te kunn&n stilbouJen. Het gerechteiyk onderzoek is nog niet gesloten. De heer W. Moonen, by do spoor wegramp te Kapelle gekwetst, heeft gisteren het Ziekenhuis te Rotterdam kunnon verlaten; ook het zoontje uit de by de ramp zoo zwaar getroffen familis Van den Ham is gisteren uit het Ziekenhuis ontsl.igen. Door tusschenkomst van de politie te Rotterdam heeft het ambostuur zich het lot aangetrokken van vier kinderen, door den vader hulpeloos alleen gelaten en waarvan het oudste nauweiyks 13 jaar oud is. Buren vonden de kinderen, wier moeder eenige maan Jen geleden stierf, op een kamor in de Eleonorastraat, aan alles behoefte hebbend en nauwelijks gekleed. De ontaarde vader heeft voor zyn v.rtrek nog alles wat hy aan huis raad ryk was, verkocht. Op de Heikant onder de gemeente St.-Jansteen ontstond een hevige brand. Vyf Undtouwersschuitjes en twee varkenshokken j werden een prooi der vlammen. Door den hevigen wind en doordat de scburen gevuld waren met ongedorsc-hte haver, tarwe, gerst en rogge, viel er aan blusschen niet te denken. Da paar Jen konden nog gered worden, alsmede 2 koeien, doch 16 hoorn beesten en 8 varkens kwamen in de vlam men om. Oorzaak onbekend. Het meeste was tegen brandschade verzekerd. Te Etten is het driejarig zoontje van J. C., zonder opzicht in de kamor alleen gelaten, met h-1 vuur in aanrakmg gekomen en leveni verbrand. Gisterenmiddag is de stoomtram Vechel - Eindhoven by Oedenroode ontspoord; by onderzoek ble^k, dat eon boomstam op de rails was gelegd. Nog gisteravond is een reizend koopman gearresteerd als de vermoe-

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1