N°. 122C4- Dinsdag 5 December A0. 1899 Seze feouiant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Hederlaudseh Znid-Afrikaansclie Vereeniging. f 6086.1Ple. PRIJS DEZEB QOtTEAKT» Voor Lelden per 8 maanden. franco per post-r Afeonderluke Nommers 1.10. 1.40. 0.05. PBIJS DEB ADVEBTEHTTSSTt Van 1—6 regels f 1.05. ledore regel meer f 0.17J. Grootoro lettere naar plaatsruimte Voor het incasseeren huiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nomiuer bestaat uit TWEE Bladen. Tot-hedenmiddag drie uren was ons, met bet gisteren vermelde, op verschillende in- fceekenbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig btfna om mee te deelen, dat wy ons voortdurend voor de toezending van ingevulde biljetten bleven aanbevelen. Blanco inteekem iljetten liggen aan ons Bureel ter beschikking. Oilloiëele Keunisgoviugftn. DROKWËT. Burgemeester eu Wethouders van Leidon brerjgen ter algemeoDe kennis, dat door FRANCISCUS HENDRICU3 HOFLAND, wonende te Rotte dam, oen verzoekschrift ia ingediend om vergunning voor dea kle'nhandel iu sterken drank in het perceel Groeneateeg No. 63. Burgemeester en Wothoudera voornoemd, Leiden, F. "WAS, Burgemeester. 8 D o. 1399. VAN HEYST, Secretarie. Leiden, 4 December. De korporaals- gymnastiek- en scherm' vereeniging „Olympia" (opgericht 23 Januari 1894) gaf Zaterdagavond in de concertzaal „Du Nord" een uitvoering. De zaal was ter zyce van het tooneel ver sierd met plantengroepen. In éón hiervan prüktehet t orstc eeld van Koningin.Wilheimina. Den dame-s werd by het binnenkomen een b\Q9mentuiltje aangeboden. De fee6tger)ootQn werden toegesproken door oen presiJent, den heer P. J. Van der Zeeuw, die hun een hartelijk welkom toeriep en tevens dank bracht aan hoeren officieren (o. w. de beschermheer, kapitein W. D. A. Ophorst, en de eere voorzitter, de tweede luitenant J. Van Kaathpven, beiden der infanterie), omdat zy de uitvoering met hun tegenwoordigheid vereerden, zoomede aan de leden, donateurs, donatrices, eereleden en leden van verdienste voor hun steun aan de vereeniging bewezen, met beleefd verzotk op dezelfde wyze>y willen blijven voortgaan, hetgeen haar in bloei zA doen toenemen. De president herinnerde aan het vele, dat er sinds de viering van bet vyfjarig bestaan der vereeniging op 21 Januari ia voorgevallen. De zwaarste slagen zyn baar toegetracht door het afsterven van haar president, den sergeant La Riviere; door het vertrek met paspoort van don vorigen directeur, den sergeant Janssen, en door de bevordering tot hoogeren graad van het meerendeel dtr beste krachten, zoowel op het gebied van gym nastiek en schermen als op dat van het tooneel. Met leedwezen werd ten cn ander herdacht. Ec-n verblijdend bericht was echter, dat het voorst-. 1, aan den sergeant-majoor L. G. BIes8enaar gedaan om de vacante plaats van directeur der vereeniging in te nemen, door hem word aangenomen. Wat het programma voor dezen avond betrof, het was niet groot; doch er was naar afwisseling en gezelligheid gestreefd. Daardoor hoopte spr., dat ook het laatste gedeelte van dit feest tot zjju recht zou komen, nl. het ba), wat zeker bfy de dame6 veel bij val zou vinden. Spr. eindigde met den wensch, dat deze uitvoering het hare mocht bijdragen om den gevestigden naam der vereeniging stand te doen houden en dat allen zich dez n avond met genoegen mochten blijven herinneren. Er kan gezegd worden, dat alle medewer kenden hun best deden om dit samenzijn zoo gezellig mogelijk te maken. Eenige musici, •<lio een goed geheel vormden, voerden op verdienstelijke wijze eenige nommers uit, waarvan o. a. een 6olo voor piston door den heer Yan Oeffelt veel bijval vond tn moest worden herhaald; dan werden er ook eenige komische voordrachten, zoowel door dames als heeren, gehouden, die wel in den geest "vielen, en werd er bovendien opgevoerd een kluchtspel in één bedrijf „De wraak van Snuf", dat in 1815 met "Franscbe soldaten in Gelder land speelde en den aanwezigen veel genoegen verschafte, dank zij ook het spel van de beide daarin optredende dames als vrouw Hommel 0Q baar verliefde dochter Nieske, aan wie ioier een bouquet was aangeboden. Dit alles oiende echter tot afwisseling van wat andere leden vertoonden: gymnastiek rek, partij geweer, colonne geweer in marschtenue, gymnastiek ringen, trekken degen, trekken sabel en het vormen van standen, die vooral, evenals de colonne geweer, welko aan het eind door bengaalsch vuur beschenen werd, de aandacht trokken. Daverend waren dan ook de toejuichingen, welke menigmalen de zaal deden daveren. Aan den strijd In Zuld-Afrika werd ook gedacht. Behalve dat het Transvaolsche volks lied, onder begeleiding, staande werd gezon gen, werd voor het programma tien cents in rekening gebracht, omdat de opbrengst daarvan zou komon ten bate der betrekkingen van de gesneuvelde Boeren. In het jaarverslag van den directeur dr. F. A. Jentink omtrent het Rijks-Museum van Natuurlijke Historie alhier wordt nog bet volgende medegedeeld: Daar de toestand van gebouw, kasten en verzameling in het algemeen treurig mag heeten, is het niet te verwonderen, wanneer van tij 1 tot tijd bedorven exemplaren moeten verwijderd worden; erger zijn evenwel de indirecte verliezen door slechte conservatie van de meeste voorwerpen, waardoor het geheel als zoodanig achteruitgaat. Gelukkig kan de directeur by zooveel ont moedigende wijzen op buitengewoon kostbare voorwerpen, waarmede gedurende dit jaar de collectie verrijkt werd. Hij wfist in de eerste plaats op de zeer zeldzame „Pleurotomaria Beyricbii" uit Japan, een schelpsoort, waarvan slechts enkele exemplaren gevonden zfin en die het Museum nog niet bezat; dün eenige zeüzame Antilopen, in bet wild geschoten in Tunis-woestijnen; een Antiloop uit Somalihnd, „Lithocranius Walleri", verschillende van alle an eren door den merkwaardigen harden, achterwaarts buitengewoon sterk ontwikkelden schedel en girafFeachtig langen hals; een andere kleinere Antiloop soort, „Namoqua JKirkii'V met een gezwollen neus als de Saïgra; verder eenige zeldzame Paradijsvogels uit EDgelsch-Nieuw-Guinea en Queensland; ttn slotte mag genoemd worden een fraai ei van „Apteryx Mantelli", een vogelsoort, die evenals de andere „Apteryx"-soorten •lechts op Nieuw-Zeeland gevonden wordt cn binnen enkele jaren zal uitgeroeid zijn. De heeren, die het Museum sedert jaren geregeld geschenken gaven, hebben zich ook dit afgeloopen jaar niet onbetuigd gelaten. Een hunner, de heer Ed. Blaauw, van Lisse, heeft Nederland metterwoon verlaten voor een betrekking aan het Staatsmuseum te Pretoria. Da voortdurende briefwisseling met hem en zyn directeur doet voor onze collectie ia de naaste toekomst groote vermeerdering van Z.-Afrikaansche dieren verwachten. Wanneer het doenlyk was door fcettre étalage meer waardeering te toonen, dan zouden aan ons Museum stellig meerdere ge schenken toevloeien. Verder volgt een opgaaf van de geschenken, aankoopen en ruilingen. Het Museum werd bezocht door 8422 personen, als volgt verdeeld over de ver schillende maanden: September 549, October 763, November 95, December 202, Januari, 148, Februari 111, Maart 115, April 269, Mei 3191, JuDi 1330, Juli 1729 en Augustus 1920. Het Museum werd door tal van in het verslag bij name genoemde binnen- en bui- tenlandscbe geleerden en natuurkundigen be zocht, deels om het gebee), deels om gedeelten van het Museum te bestudeeren. Voegt men hierby het groot aantal bezoe ken, aan de ambtenaren gebracht om monde linge inlichtingen te vragen, dan zal men wel tot de conclusie komeD, dat aan den eenen kant de ambtenareD, aan bet Museum ver bonden, niet stil hebben gezeten, terwijl aan den anderen kant daaruit duidelijk blykt, dat het Museum by binnen- en buitenland wel verdiende belangstelling en waardeering onder- vinct. Van de Museum bibliotheek werd als vorige jaren een druk gebruik gemaakt, zoodat het den ambtenaren soms lastig en onaangenaam werd, dat boeken, die zy zeiven op een gegeven oogenblik moesten inzien, uitgeleend waren; de bi liotheek breidt zich steeds op de meest gewenschte wijze uit, maar weldra zullen alle kasten dan ook overvol zyn zooals hier en daar reeds het geval ia. Door de groote voch tigheid van het lokaal, waar de boekenkasten staan, NB. de kamer van den directeur 1 beschimmelen veel banden en krijgen een groot aantal boeken vochtvlekken in het papier, zooals bekend ia: het begin van het einde van een boekery. Een gelukkig verschynael waren den direc teur de herhaalde aanvragen van hoofden van scholen om met hun leerlingen het Museum te mogen bezoeken, ten einde bepaalde ge deelten het op school geleerde nader door autopsie te leeren kennen. Tot on 'erwyzer aan de school met den Bjjbel to Katwyk aan den Ryn is benoemd de heer F. D. Van Wyk, to De Lier. Graaf Gyldenstolpe, laatstelyk gezant van Zweden en Noorwegen by ons Hof, is gisteren naar Brussel teruggekeerd. Hare Majesteiten de Koningin en de Koniogin Moeder woonden gisteren, vergezeld >.oor Prinses Elisabeth van Waldeck Pyrmont en den Graaf Zu Esbach, de voormiddag- godsdienstoefening ty in de Duitsche kerkte 's Gravenhage, onder gehoor van dr. Quandt, die tot tekst had gekozen Lucas I v. 6879. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Moader en prinses Elisabeth en graaf Zu Erbach maakten gisteren in twee open rijtuigen langa den Leidschen straatweg gezamenlijk een toer naar Wassenaar en omstreken. In het „Hötel Paulez" te 's-Gravenhage hesft de halfjaarlyksche samenkomst plaats gehad van de tegenwoordig onder voorzitter schap van mr. W. M. baron Du Tour van Bellinchave staande club van conservatieve staatslieden „Het Eilandje". Als gebruikelijk werd do bijeenkomst met om diner besloten. De heer Zénil, minister resident van Mexico by ons Hof, wordt dezer dagen uit Brussel, waar hy tevens geaccrediteerd is, te 's-Gravenhage verwacht in het „Hotel des Indes", ten einde aan H. M. de Koniügin zyn geloofsbrieven te overhandigen. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben bep iald, dat het door elke gemeente te dragen gedeelte van het aandeel dier provincie in de te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie voor 1900 (voor de provincie bedragende 2387) zal zyn o. a. voor: 's-Gravenhage 397, Delft 61, Rotterdam 624, Schiedam 67, Leiden. 118. en Dordrecht 79. Mevrouwen dr. Teljer, Gysberti Hoden- pijlVan Hodenpyl, dr. Ruyach en Roest biyven op verzoek van het Haagsche Mannen- comité van het Roode Kruis zich Dog steeds belasten, evenala vóór het vertrek der ambulance-Koster, met het inzamelen en ver- z-nden van kleeding, eetwaren, versnaperingen, enz. Inzendingen worden ingewacht aan het getouw van het Mannencomitó Prinaegracht 34, te 's Gravenhage, dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben bezwaar gemaakt tegen de financiéele regeling van de kosten van aanleg van de visschera haven te Scheveningen, op de gemeente- begrooting van 's-Gravenhage voor 1899. Burg. en Weths. hebben thans den ge meenteraad voorgesteld, om, met intrekking van het betrekkuiyk Raadsbesluit van 24 Oct. 1.1., op de gemeente-begrooting voor het loo- pende jaar uit te trekken in uitgaaf en in ontvang (geldleening) een post van f 100,000 voor de haven, en op de gemeente-begrooting voor 1900 gelyke posten tot een bedrag van f 1,400,000 in uitgaaf en in ontvang van f 1,100,000, te dekken door geldleening, en voorts van f 300,000 voor de bydrage van Zuid-Holland. Met zekerheid kan het „H. Dagblad" thans mededeelen, dat de luitenant-generaal Ggsberti Hodenpyl, inspecteur van het wapen der genie, nog vóór het einde van dit jaar den militairen dienst met pensioen zal ver laten, Het secretariaat van het Algemeen Neder landsch Verbond bericht, dat na onderlinge bespreking, regeling en verdeeling der drukke werkzaamheden, te Utrecht een commissie is gevormd, bestaande uit de heeren prof. Pekel haring, dr. JoDkman, oud-secretaris van hot Harting-Comité in 1881, en anderen, die met het -^Algemeen Nederlandsch Verbond zal samenwerken in dien geest, dat van uit Utrecht hoofdzakeiyk de propaganda onder Europeesche en Amerikaansche staatslieden zal uitgaan. De correspondent te Beriyn van de „N. R. C." meldt dd. 3 Dec.: De matinée ten bate van de Boeren, heden door de vereeniging „Nederland en Oranje" in de Beethoven-zaal hier gehouden, is uit stekend geslaagd. De groote zaal was goed bezet. De Nederlandsche solisten gaven schit terend werk ten beste; het Berlynsche sym- phonie orkest onder kapelmeester Zimmer was eveneens voortreffelyk. De heeren Conrad Bos (piano), J. Van Veen (viool) en J. Van Lier (violoncel) droegen Mozart's G-dur trio No. 5 in verrukkeiyk voltooid samenspel voor. De Nederlandsche duettisten Anna Corver en Willy Arend8 zongen o. a. prachtig het Wil helmus, terwyi Tilly Koenen met het Trans- vaalsche volkslied stormachtige toejuichingen wekte. Mevrouw Van Lier—Coen (piano) speelde Weber en Rubinstein. Het gehsele programma werd met veel smaak uitgevoerd en er was een groot gedistingeerd publiek aan wezig. Het comité te St.-Petersburg onder voor zitting van da. Gillot, dat geldtn heeft byeen- gebracht voor het uitzenden van een ambulance van 40 bedden naar Zuid-Afrika, heeft mr. I. B. Loman te Amsterdam g-machtigd om voor de uitrusting en uitzending uit Noderland zorg te dragen; deze heeft zich daarvoor gewend tot het comité te Amsterdam van het Roode Kruis, dat deze opdracht aanvaard en tot chef eer expeditie benoemd heeft dr. Van Leersum, terwyi het verder personeel zal bestaan uit 6 artsen (waarvan enkele Russische geneesheeren), een administrateur en het noodige aantal pleegzusters en ver plegers. De expeditie zal met de eerstvolgende toot, die van Amsterdam naar Louren^o Marquoz gaat, 25 December, vertrekken. Het noodige materiaal wordt gereedgemaakt. De ambulance, die den naam dragen zal van Russisch-Hollandsche ambulance, wordt geheel bekostigd door het Ned. Comité voor Transvaal t9 St. Petersburg, zonder eenige bydrage van bet Nederlandsch Roode Kruis. De heer H. Kruys schreef uit Petersburg aan de heeren Blooker te Amsterdam, dat in het geheel reeds 75,000 roebel waren inge komen en de sympathie voor de Eorrtn onverflauwd is. Van een tweede oproeping ia de bladen werd veel verwacht. Het stoomschip „Herzog", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, vertrok 1 Dec. van Lissabon; de „Koningin Wilhel- mina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Dec. van Port-Said; de „Oranje Nassau" arriveerde 3 Dec. van Amsterdam te Para maribo; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 3 Dec. Beachy- headde „PriüB Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 2 Dec. Gibraltar; de „Prins Willem III", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 3 Dec. Ouessant; de „Gedé", van Rotterdam naar Java, passeerde 2 Dec. Kaap dol Armi; de „Prins Willem V" vertrok 3 Dec. van Paramaribo naar Amster dam; de „Spaarndam" vertrok 2 Dec. van Niouw-York naar Rotterdam. Hazerswoudc. Vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 5 December, des voor- middags te elf uren. Punten ter behandeling: lo. Mededeeling ingekomen stukken; 2o. Benoeming boofd der schooft aan den Ryncflk; 3o. Af- on over- schryving begrooting, dienst 1899; 4o. Ver pachting tol Gemeeneweg; 6o. Benoeming leden stembureau; 6o. Idem leden commissie beoordeeling vleesch en spek; 7o. Vaststelling kohieren van den hoofdtiyken omslag en hondenbelasting, en hetgeen verder door den voorzitter of de leden mocht worden ter tafel gebracht. Op Maandag 18 December zal in de consistorie der Nod.-Herv. Keik tusschen 10 uren des voormiddags en één uur des namid dags do verkiezing van twee Dotabelen plaats hebben. De aftrodenden zyn de heeren J. Molenaar en J. Blonk, die beiden herkiesbaar zyn. Oude-Wetering. Door stemgerechtigde lid maten dor Geref. Kerk van Oude- en Nieuwe- Wetering is herkozen als ouderling de heer P. Van Dam (overzyde). Gekozen zyn tot diakenen de heeren P. Roeloffs en J. Verwey, in de plaats van de heeren C. Van der Lip en J. Vogelaar. Sassenheim. By koninkiyk besluit is be noemd tot burgemeester dezer gemeente jhr. mr. J. W. Schorer. Woubrugge. Uitgaande van de sociëteit „Onderling Genoegen", alhier, zal in een buitengewone byeenkomst der leden dezer Vereeniging met hun dames, in den avond van 12 dezer, in de gebruikeiyke zaal van den heer Guldemond optreden de ia 1898 te Alfen opgerichte tooneelvereeniging „Thalia", die onlangs in het hotel „St.-Joris", te Alfen, een uitvoering gaf en wel berekend zal zyn om belangstellenden een genoeglyken avond te bereiden. Uit de „Staatscourant". Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier by bet kantongerecht te Zalt-Bommol, mr. J. L. N. Van IJsselsteyn, thans griffier brj het kantongerecht te Dokkum. C. L. W. Van IJsendijk benoemd tot burgemeester der gemeente Zwaag; jbr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijok, lid van de Eerste Kamer der Staten- Geoeraal, tot burgemeester der gemeente Amers foort; A. C. Broekman tot burgemeester der ge meente Viaaen- Met het gezondheidsonderzoek van schepen, voor den tijd van drie jaren, voor Velzen belast F. Bok, arts te IJmuiden. Aan mejuffrouw M. A. Hoffmann, geboren te Uerdingen (Duitscbland), vergunning verleend tot bet geven van lager onderwijs, mits zij overigens nan de daartoe bij de wet gevorderde veroischtea voldoet. Aan den eersten luitenant der genie op non activiteit W Sturm8, op het door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst. Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van een in dit blad voorkomende advertentie vestigen wy er do aandacht op, dat in bet perceel in do Piot'.rskerk-Koorsteeg, by de Breestraat, waar n tot voor korten tyd e banketbakkerszaak van den höer Btrnsen gevestigd was, thans een wink 1 is geopend, waar tabak, sigaren, sigaretten, koffie, thee en chocolade te koop worden aangeboden. Het is niet zoozeer ons öoal de aandacht te bepalen by de verande ringen, welke do opstand van den winkel heeft moeten ondergaan, want deze zyn niet van zoo groote beteekenis dan wel om er op te wyzen, dat de handel in dat perceel gedreven wordt door mejuffrouw da wed. C. L. Klesser, die, docr steun van vele zyden geholpen om deze zaak te beginnen, hoopt door den verkoop van genoemde artike len ia staat te zuil n zyn in het onderhoud van zich en haar kindertjes te kunnen voor zien. De artikelen betrekt zy van goed ter naam staanJe fabrikanten, een reden te meer voor zeker om haar in de gunst van onze stad- genooten, Van wie de meesteu met haar treurig lot bekend zyn, aan te bevelen. Het Sint-Nic01 a a 8feest van do Volks'cyeenkomsten zal dit jaar gevierd worden op Woensdag 6 December. Van den gisteren te 's*Graven- hage gehouden Vereenigings-wedstrJJd in rek en brug, uitgeschreven door het gewest Zuid- Holland van het Nedcrl. Gymnastiek Verbond, was de uitslag: „Hercules", Rotterdam, lsto prys, verg-zilv, med.; „Voorwaarts", Den Haag, 2de prys, zilv. med.; „Hercules", Lei Jen, 3Je prys, gr. bonzen med. De vereeniging „Hercules" heeft eins op nieuw lauweren by de feeds behaalde gevo gd en reeds spoedig i3 zy begonnen haar nieuw vaandtl te tooien. Nog meer succes en medailles wenschen wy haar voor het vervolg toe. Nadat het s10ffe 1 yk 0verach01 der echtgenoote van een ingezetene van 's-Gravenhage uit het Ziekenhuis te Leiden was teruggevoerd, is het Zaterdag te 's-Graven hage ter aarde besteld. De resultaten van het wetenschappeiyk onderzoek door deskundigen zullen eerst later bekend worden. Aan het strand onder Loosduinen naby den toren der Delftsche waterleiding i3 aangespoeld een groote visch, plus minus 10 M. lang en 2 M. hoog, waarschyniyk een walviscb. Het plan bestaat deze visch binnen kort publiek te verkoopen. Vóór 10 December kunnen gegadigden zich tot den burgemeester te Loosduinen wenden. Zaterdagavond is brand ontstaan te Haarlem in de sigarenfabriek van den he6r L. A. Schilt in de Helmbrekersteog. Het per ceel is uitgebrand. Door particuliere nachtwakers te Amsterdam werd gisternacht ontdekt, dat ingebroken was in het kantoor van den heer J. G. De Groot Jamio, collecteur der Staats- lotery, N. Z. Voorburgwal 266. Zy vonden de deur geopend en waarschuwden de politie, die onmiddeliyk een onderzoek instelde. Het bleek, dat in alle kasten en laden gesouffeld was. Ook de brandkast droeg sporen van inbraak. Daar de eigenaar eerst moest worden opgezocht (deze woont Binnen Amstel), kon niet opgegeven worden óf en hoeveel wordt vermist. Men vermoedt hier met dezelfde lui te doen te hebben, die dezer dagen de postkantoren een bezoek brachten. Bbld Door de politie te Utrecht is een 19 jarige winkeljuffrouw aangehouien, die zich ten nadeele van haar patroon, den heer V., aan het Oudkerkhof, had schuldig gemaakt aan ciefstai van verschillende winkel- artikelen. Het is der politie mogen gelukken, een groot gedeelte dier gestolen goederen by een bekend opkooper aan den Springweg in beslag te nemen. Het gestolene had een waarde van ongeveer f 150, welk bedrag grootendeels besteed is aan mooie kleeren. (U. D.) Te Oeding (by Winterswijk) had een jager uit Essen het ongeluk, een schot uit een omvallend geweer te ontvangen, met het gevolg, dat by kort daarna overleed. De 21 j a r i g e V.te Gouda, is, t e r- wyi hy met zyn rywiel onder de Boompje» reed, te water geraakt en verdronken. Te Oterleek werd Zaterdagavond de korenmolen van den heer K. een prooi der vlammen.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1