N». 12201 Vrijdag: 1 December. A». 1899 feze gouranl wordt dagelijks, met uitzondering van (Zcn- en (feestdagen, uitgegeven. Feuilleton, Van het eene schuitje in het andere. LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER CQTJRANTl Voor Lelden por 8 maanden. Franco per post Afeonderiyko Nommers j 1.40. 0.05. PRIJS DER, ADVEHTENTISK: Van 1—0 regels t 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettors naar plaatsruimte Voor het incassearen buiteii de etad wordt f O 06 berekend. Tweede Blad. Gemeujjd Nieuws, De arrondissements-rechtbank te Utrecbt heeft iemand veroordeeld tot 3 jaar feovangenisstraf wegens mishaneling, met het gevolg, dat een der mishandelden is over leden. De veroordeelde is ten kermisreiziger, öle op 25 Juli 11. te Woudenberg een anderen reiziger met revolverschoten doodelyk ver wondde. Woensdagmorgen is de locaal* trein v.m Medemtlik bi] aankomst in hot station Hoorn mot vaart tegen den stootbok gereden. De materiöele schade was tamelijk aanzienlijk, maar ook passagiers werden ge wond. Naar de „Arnh. Ct." mededeelt, is een der reizigsters ten gevolge van de bekomen kwetsuren overleden. De rechtbank te Assen veroor- deelde een geschorst brievengaarder te Gieten, wegens vervalsching van oen register en ver duistering van geld, hem ter belegging in de Rijkspostspaarbank toevertrouwd, tot negen maanden gevangenisstraf. Men schrijft uit Parijs: In ver schillende bladen werd de laatste weken ge wezen op het gevaar voor den Franscben handel en de a. s. tentoonstelling, als men doorgaat in artikelen en caricatuurteekeningon Engeland en de grijze Koningin Victoria te hekelen. Deze overtreffen inderdaad alles, wat iemand toet eenig gevoel van betamelijkheid durft voor te stellen en het is werkelijk geen Wonder, wanneer zelfs Engelschen, die anders met souvereine minachting tegen de pers van het vasteland gepantserd zijn, daarover in heftigen toorn geraken. De „Figaro" achtte hét daarom nöo.ig, een brief van een Fransch- man, die in hooge Engelsche kringen ver keert, te publiceeren, waarin op de gevaren van deze handelingen gewezen wordt. H(j zegt: „Door de persoon der Koningin in deze zaak te mengen, heeft men tier meer ergernis en boosheid opgewekt, dan waarover men zich in Parijs rekenschap kan geveD, omdat men daar niet genoog Engelsche bladen leost en dus ook niet op de hoogte is der Engelsche CorrespondeDtièn, die natuurlijk met de noodige overdrijving zijn samengesteld. Intusschen heeft men de Vorstin, voor wie geheel Engeland achting en genegenheid heeft, grof beieedigd. Ik heb brieven gelezen, ge schreven door iemand uit de naaste omgeving der Koningin, die vermelden hoe diep H. M. door deze caricaturen en artikelen gekrenkt is. Ik weet zelfs, dat de Prins van Wales en tiJn broeder de Hertog van Connaught ernstig vertoornd zijn en dat wij, w.nneer het zoo doorgaat, groot gevaar loopen, dat onze ten toonstelling geboycot wordt". De correspondent van de tFigaro" stelt daarom de pers en den teekenaren voor, zich wat te matigen en bovenal de persoon der Koningin met rust te Lten. Zooals de zaken echter hier staan, zal dit voorstel wel geen kans van slagen hebben; integendeel is men bevreesd, dat de bladen der oppositie zich nog heftiger zullen uiten, al was het alleen om de regeering in moeilijk heden te brengen. De hou ing der nationalisten en anti semieten by de bedreiging der „Daily Chronicle" om den Engelschen gezant tydelyk terug te roepen, bewijst, dat zy gaarne iedere gelegen heid aangrypen, om de regeoring in verwik kelingen met Engeland te brengen. Het schimpen in woord en beeld op Koningin Victoria zal dus nog wel eenigen tyd worden voortgezet. FrankfZeilung.) De Bieliden. - Op de sterrenwacht Sonnwendstein werden, volgens de „N. Münch. Nachr.," in den nacht van den 25sten Novem ber by het aanbreken der schemering tot Ir.t opgaan der maan niet minder dan 239 meteoreD, waaronder verscheidene ongewoon schitte rende, waargenomen. De moesten lichtten echter eerst ver van hun uitstralingspunt op, zoodat, daar de photographische apparaten op hot uitstralingspunt gericht waren, nagenoeg geen photographische opnamen gecaan werden. Ook werd een prachtige vuurkogel waar genomen, die in het sterrenbeeld van de Twee lingen oplichtte. In het Fiiedrich-Schiller-Alpenhuis mocht het gelukken, aldus meldt men van dezelfde sterrenwacht, in dienzelfden nacht een 67 tal vallende sterren waar te nemen, die uit het Bterrenbeel J Andromeda kwamen. Ook gelukte het een twaalltal uitstekende photographische opnamen te verkregen. Naar aanleiding van de klachten der Boeren-regeeringen over het wapenen van Kaffers door de Engelschen heeft het zyn nut er aan te herinneren, dat niet de errste maal Engeland verweten wordt gekleurde inboorlingen tegen blanken als hulptroepen te gebruiken. Toen in de vorige eeuw de Noord-Ameri- kaansche kolonisten opstonden tegen het Biitsche gezag, lieten de Engelschen de bloed dorstige Roodhuiden op hen los, en verschaften dezen wilden wapens cn geld. Het was de oude Pitt, graaf van Cbattara, die in het parlement toen in een klassiek geworden rede daar tegen opkwam, waaruit wy het volgende overnemen: „De onmeedoogende kannibalen, die dorsten naar het bloed van man, vrouw en kind, losgelaten tegen wie? Tegen uw Protes- tantsche broeders! om hun land te laten verwoesten, hun buizen te plunderen, bun geslacht, hun naam uit te laten roeien door deze schrikkelyke hellehonden der wildernis. Spanje heeft zyn bloedhonden indertyd los gelaten om de ongelukkige volkeren van Zuid- Amorika te vernietigen en wy overtreffen nog het voorbeeld van Spaansche gruwelijkheid. Wy hitsen deze wilde helle-honden tegen onze broeders en landslieden in Amerika op, die met ons één taal, één wet, één vryheid, één godsdienst hebben, die ons na staan door den band der heiligste menscheiyke ge voelens. Mylords, ik ben oud en zwak? en niet in staat meer te sprekenmaar myn gevoel en myn tegenzin waren te sterk dan dat ik minder zou hebben kunnen zeggen. Ik zou vannacht geen rust hebben kunn-u vinden in myn bed, ik bad mjjn lioofJ niet op myn knis kunnen steunen, wanneer ik nitt aan myn onoverwinnelyken afschuw lucht had gegeven tegen zulke ontaarde en af zichtelijke beginselen." Deze passage van den ouden Pitt, dien z lfs Chamberlain misschien nog wel als zyns gelyke zA willen erkennen, zy den Engelschen minist-.rs en den opperbevelhebber in Zuii- Afrika t r lezing en ovtrdenkiDg aanbevolen. Een ernstig spoorweg-ongeval had Maandag plaats naby Parys. De trein 836 van Paris-Ouest-Paris-Nord, dio vertrok van bet station Saint Lazare te 11 u. 40, om aan het Noor-erstation te 12 u. 48 aan te koaun en voorby Argenteuil, Ercponfc, Enghun on Saint-Denis stoomde, bad door den oikken mist, waardoor de machinist niet met de gewone snelheid durfde ryden, een twintig minuten vertraging. To 1 u. 30, toen de trein tusschen de Lepine en de Jessaint brug stopte, bemerkte do machinist de vuren niet van locomotief 2007, cie daar raDgeer .e. Trein 836 werd door de rangeerende locomo tief dwars ia de flanken gereden en derail leerde, waardoor locomotief en tender uit het spoor werden gelicht. Elf personen zyn gewond, de machinist, de stoker en do boofd- con uct.ur werden gedood. Een ernstig spoorweg ongeluk heeft ook, naar uit St.-Petersburg dd. Maandag gemeld worct, op de Manaschoeryesche spooreaan plaats g-shad. Op zes platformen, zwaar met yzereo pLten beladen, wachtte op elk plat form ot-n aroc-ider de locomotief op oen plaats, waar de weg afheldo. Aan de platformen of lorries ontbraken alle retoinrichting-n. Zoodra nu de locomotief met kracht tegen de wagens stiet, om aangekoppeld te worden, zetten deze zich in beweging en rolden met steeds toenomtnde snelheid langs de belling naar bene en. In een uur tyds doorsuisden zy 75 wersten en kwamen toen aan een krom ming van den weg, waar zy door den hevigm schok derailleerden. Dertig menschen kwamen daar .y om het leve van vtrscheideDen werden armen en betnon afgescheurd en over groote afstanden weggtslingerd. Daar zich in eenige waggons ook passagiers bevonden, trachtte menigeen hunner gedurende de vaart uit de coupé te springen. Deels werden ze gedood, g9doelteiyk zwaar gekwetst. Een Arktisch Paradijs. Italiaan* sche bladen geven een gloedvolle bescbryving van Kaap Flora, uit de pen van den Alpen- gids Petigat, die met nog vier andere ver trouwde gidsen aan de Noordpoolvaart van deo Hertog der Abruzzen deelneemt. Petigat gee t uaarvan het volgende weer: „Toen ik voor myn vertrek in het toek van Nansen de interessante bescbryving van Kaap Flora las, liet ik me door de phantasie bekoren er heen te gaan, en ik stelde my er heelwat extra's, heelwat kostelijks van voor; doch nooit bad ik durven verwachten, een zoo schoon, om niet te zeggen, betoovtrend land aan to treffen. Het coet zyn naam Kaap „Flora" alle eer aan, waut het bloeit en geurt als een tuin. Het is een eigenaardig landschap, eenig in zyn soort. Men stelt zich eon lion tend groene, oneindig uitgestrekte, door een eeuwigdurenoen ysgordel omsloten weide voor; het is een in een krans van diamanten ge vatte smaragd. Overvloedig zyn de bloemen, eenige van zelczame soorten, en daartusschen zulke, die niet te beschryven zijn, TusRchen de grassoorten en bloemen vliegen vroolyke zangvogels en vlinders. Zoowel myn makkers als ik werden niet moe deze Arktische natuur te bewonderen, en toen van het schip het teeken tot terugkeeren aan boord werd ge geven, verlieten wy met moeite oit „aardsche para'ijs". Het klimaat op de Kaap Flora is zacht en wisselt tusschen 1 en 4 graden boven nul af; we werkten zelfs in ons overhemd, zonder ce minste kou te voelen. Onze officie ren schrijven de zachtheid van het klimaat daaraan toe, dat zich tegenover de Kaap een hoog r gobergte verheft, dat het land voor den noordwesten win J beschut. Te Virton (Belgisch Luxemburg) is eergisteravond brand uitgebroken in de gendarmerie kazerne, welke ook het hospitaal aantastte. Er was al spoedig gotn denken aan de getouwen te behoudeo. Het redden van de zieken geschiedde met moeite en gaf tot hartverscheurende tooneelen aadeiding. Of er menschen zyn omgekomen is nog niet bekend. In het westen van Rusland hebben Zondag en Maandag hevige stormen gewoed. Uit Riga wordt gemeld, dat het water er acht Oct steeg, tal van straten overstroomde en geweldige schade aanrichtte, en laDgs den spoorweg Petersburg-Brest zyn onder anderen de daken van verscheiden stations afgewaaid. De politie van Brooklyn (V. S.) zo kt twee oplichters, Miller en Leslie, die zich uit de voeten hebben gemaakt na een groot aantal argelooze menschen voor mil- lioenen te hebben bedrogen. Zy hadden een Bank opgericht, welke voor alle ingebrachte gelden 10 pCt. in de week uitkeerde. De booze wereld zegt, dat de quasi zoekeode politie het tweetal voor geld had laten ontvluchten. Op het gevangenisschip. Aan een particulier schryven, dat de „Arnh. Courant" uit Kaapstad heeft ontvangen, is het volgende ontleend: „Het beste middel om eigen fouten te be dekken ia alle aandacht op de fouten van anderen te vestigen. „Dit middel passen de Engelschen toe: Je Boeren boeten nu onbeschaafd. Dat de En gelschen er een vreemd soort van eeriykheid en rechtschapenheid op na hieloen, heb ik al lang geweten, maar dat ze bepaald onmen- schen waren, weet ik eerst sedert ik aan boord van de „Penelope" geweest ben. „Daar ligt bet schip in de Simonsbaai, een uur sporens van Kaapstad. Dat is nu de gevargenis. Terwijl de Eügelsche gevangenen te Pretoria zyn, de hoofdstad, en daar lustig voetbal spelen in een heerlijk grasveld, loopen hier do Afrikaanders meest blootsvoets het nare dek van het oorlogsschip op en neer en zyn gevangenen in den volsten zin deB woords. Ze mogen vrienden ontvangen en die mogen vruchten en tabak meebrengen, maar die bezoeken zyn duur, want behalve ce reis komt er altyi het halen en brengen van en naar den wal by voor 2 sh. f 1.20. En die bezoeken wor:en alleen tusschen 1 en 4 uren toegestaan. Kranten mogen de arme gevan genen niet lezen. Waarom En waarom liggen ze hier in zeo en zyn ze niet te Kaapstad gebracht? Wel, doodeenvoudig omdat bet bloea in de kolonie thans kookt. De Engelsche zaak staat gevaarlijk geloof ik, hoop ik, vertrouw ik. „Er zyn 189 gevangenen, meest Hollanders, myn en uw landgencoten, de rest zyn Afrikaners en Duit6chers. Daar zit kolonel Schiel met twee krukken, hy is erg gewond geweest. Daar De Witt Hamer, de kapitein, daar Sausenthaler, secretaris van onderwijs te Pretoria, Mansvelt Jr., zoea van dr. Mans- velt, Mantel en veel anderen. Zy zien er vuil uit, in geen weken hebben ze eenige ver schooning gehad, een geel linnen kiel en broek, een Transvaalsche hoed, verwarde baard, vuil ondergoed, meest blootsvoets, ziedaar zoovelen, cie goede burgers warsn en goede betrekkingen bekleedden. Ze zyn mager van zorg en kommer. Ver van vrouw en kind, lyden ze hier gebrek: te weiDig brood, slechte koffie; een aardappel, vaak nog oneetbaar, daags s/% Engelsche pond vleesch, soms wat slechte groenten, dat is hao ge vangeniskost. „Heerlyk voor zoo'n „Cape Times" of „Argus", om van zulke onbeschaafde wil-ien eens een photographie te nemen l Dat gebeurde vandaag, vcor zoover da gevangenen niet naar beneden liepen. „Ik behoorde tot de eerste bezoekers; als een engel uit den hew.l was ik voor dezo ongelukkigen. Ik smokkel ie de laatste mail ?i.n de „Arnh. Courant" binnen en „Ons Land" van vandaag. Aan „Cape Times" en dergelyke leugenaars hebben ze niets. „Daar de meesten intelligente menschen zijn, was de eerste vraag om boeken, de tweede om geld. Voor dit laatste moeten allerlei verre bloedverwanten of kennissen in de kolonie door my aangeschreven worden, of doen z3 het zelf, als ze nog wat geld overgehouden hebben want alles is hun ontstolen. Ik wist wel, dat men op een slagveld de wapenen en ammunitie, paarden en zadels afnam, maar niet, dat men de levenden en dooden één voor één ging plunderen. Dat is by Elandslaagte geteurd, door de zich noemende beschaaf e Engelschen. „O, als de gevangenen weer eens vry zyn, dan zal er nog wat gehoord worden! „Niet alleen dooden en levenden, zelfs ge- wondon en stervenden werden geplunderd; do beor Byleveld, leeraar aan het gymnasium te Pretoria, lag gewond op het slagveld m hem werd alles ontroofd, ook 14 pond aan geld; commandant Koek, later gestorven in Natal, werd 40 pond ontroofd; de heer dr. Coster lag op sterven: ook hy werd geplunderd. „Nog een staaltje van ongeloofiyke wreed heid: een man werd ook van alles beroofd en toen riepen de Engelsche soldaten: „Qo" en toen de man een eindje weggeloopen was, schoten ze bem voor de grap coodll i) Da militaire overheid had het plan opgevat oen zwevenden „ballon eaptif" te laten beschie ten door de artillerie. Een troepje soldaten onder commando van den eereten luitenant Victor Hoffmann bogaf zich tot dat dool op do groote heide, die ale oefeningsveld voor de attillerie gebruikt werd, en nam den half in validen ballon „Phoebus", benevens de verdere benoodigdheden, mee. Maar, daar er op de heide zelf geen gaso meter was, moest Phoebus" in de machine fabriek van den beer Anton Siller gevuld -worden en door middel van den zoogenaamden „ballonmarsch" naar do plaats gebracht wor den, waar hy moest opstegen. De fabriek lag alecbt3 een paar kilometers van bet exercitie veld af; de eerste luitenant HoffmaDn kwam al twee dagen van te voren aanzetten om alles te bespreken. De eigenaar der fabriek bad een 1 aparte gasleiding. Anton Siller, een joviaal oud hoor, willigde alles op zeer vriendelijke wijze in en weldra was alle3 afgesproken en vastgesteld. „Nu de zaken afgeloopeu z$o," zei Siller daarna tot den jongen officter, „verzoek ik u, u tijdens uw verblyf hier ala mijn gast te beschou wen. Mag ik u aan mijn familie vooratellen?" „Ik wilde het u juiat vragen en dadk u zeer voor uw vriendelijke uitnoodigiug." Maar de beeren trollen alleen de vrouw des buizee aan. „Waar ia ooze „bommel"?" vroeg Siller, nadat hij zijn gaat voorgesteld had. „Dacbt je, dat die te houden was zei zyn vrouw glimlachend. „Zoodra de tijding kwam, dat er een luchtballon zou worden opgelaten, beeft ze dadelijk laten inspannen en ie met Rudi uitgereden om bet ding van dichtbij te bekijken." „De ballon komt eerst over twee dagen bier; het spijt mi), dat bet dus een ver- geefsche tocht zal zijn," zei de officier. „Dat komt er niet op aan. Het was bet meisje toch maar te doen om haar galant te laten zien hoe goed zij mennen kan," zei Siller luchtigjes en voegde er uitleggend bi): „Rudolf Romiger, de zoon van eeD handels vriend, ie de galant van mijn dochter Arika." „„De wilde bommel," zooale mijn man haar noemt," zei de vrouw des huizes glim lachend. „En met recht Dat kind had een jongen moeten zijn. Ze ment, rijdt paard, roeit, fietst natuurlijk ook en...." „Waarom zou het kind zich niet amuseeren 7" vroeg mevrouw Siller. „Dat beetje sport, waar van ze zooveel houdt, beeft de ontwikkeling van baar verstand en gemoed niet in den weg gestaan." „Zeg ik dat dan? Integendeel. Dat is jeug dige overmoed en een quaestie van mode. Zoodra ze getrouwd is, zal dat wol ver dwijnen." Zweepgeklap en het rollen van een licht rijtuig braken het gesprek af; Siller liep naar het raam. „Daar is ze," zei hij. „Natuurlijk! De paar den zjjn met schuim bedekt en baden in bun zweet. Ze zijn zeker in galop de heide over gevlogen. Die goede Rudi trekt een wanhopig gezicht." Een oogenblik daarna kwam een jong meisje de kamer binnenstormen. Het door do inspan ning hoogrood gekleurde gezicht gloeide van gezondheid en levenslust; de oogeu schitterden van overmoed en ondeugd, en het zwarte haar scheen niet in bodwang te kuDnen worden gehouden. „Er was niets I" riep hy vrooiyk uit. „Absoluut Diets! Het is een vergeefache tocht geweest, er was geen ballon te zien, alleen een paar vervelende artillerieten." Een waarschuwende uitroep van haar vader maakte haar attent op den gast. Ze scheen verbaasd te zyD; dan giDg ze naar den officier toe, stak hem haar band toe en zei vrooiyk: „Luitenant Hoffmann, dat ia me een verras sing I Ia u misschien de man van den ballon? Hè, dat zou heerlyk zpnl" „Het komt me voor, dat jullie elkaar al kent," zei Siller ietwat verbaasd. „Een voor stelling is dus overbodig." „Ja, ik heb het genoegen gehad de freule eenige malen te ontmoeten in de reeidentie; maar ik wist niet, dat men bad my haar naam genoemd - Hochenehr „Ie die van wyien myn eersten echtgenoot," zei mevrouw Siller zuchtend, en haar man vertelde, dat Anka zyn stiefdochter was. „Ik heb den luiteoant op twee puDten leeren achten: dansen en scbaatsenryden," zei Anka schertsend. „En zyn beroep brengt de beoefe ning van de andere takken der sport moe." „Dan kon je zeker wel uitstekend met hom opschieten, ala je '8 winters by myn zustor logeerde," zei haar moeder. „Opschieten? Neen, maatje 1" zei Anka lachend, gaf haar moeder een harteljjken zoen en ging naast haar zitten. „We kibbelden altyd met elkaar. Want luitenant Hoffmann ia ondanks zyn groote ridderlykheid ouderwetscb, pedant, vol vooroordeelen „Maar, Ankal" „Ja, hy is pedant en egoïstisch op den koop toe, als alle mannen. Hy huldigt de theorie, dat de vrouw, lichamelyk en geesteiyk zwak ker dan de man, niet buiten de bescherming van den man kan." „Dat ie ook zoo," zei do officier, terwyl hy even glimlachte. „Ik ben op het oogenblik nog van die meening, ondanks het ongenoegen der freule, dat ik my daardoor op den hale heb gehaald." „Ongenoegen I" Dat zegt niet genoeg. Wy zullen oorlog voeren, luitenant, totdat ik u onder myn vaan heb gerangschikt I De vrouw staat volkomen gelyk met deD man en heeft zyn bescherming volstrekt niet noodig. Ik ten minste nletl" voegde zo er trotach by. De officier boog half uit ernet, half uit gek heid. „Nu, ik hoop, dat de toekomst u gelyk zal geven. Maar mag ik te gelyk van de gelegenheid gebruik maken om u geluk te wenscben met uw engagement?" „Dank u," antwoordde zy onverschillig en maakte een handgebaar alaof het volstrekt met de moeite waard was. „Waar ia Rudi eigenlijk?" vroeg Siller, een einde makende aan het gesprek. „O, die moet eerst toilet makont" ant woordde Anka spotachtig. „Hy heeft een ongeluk gehad, er is een beetje stof op zyn kleeren gekomen, want hy vloog uit het rytuig, toen ik toevallig tegen oen grooten steen aanreed. Waarom heeft hy zich niet beter vastgehouden? Ik zat op den bok en hield do teugels vast en ben toch niet ge vallen. Maar er ie niets met bem gebeurd, beste vader, en ik lever hem heelhuids af." „Je galant laat zich erg door je ringelooreD," zei de vader misnoegd. „Ie het heuecb vroeg Anka naïef-verbaasd. „Is het dan zoo'n vreeselyke kwolling voor hem, als ik met hem uit ryden of roeien ga? Hy houdt niet van fietsen en hy zou voor niets ter wereld op een paard willen khmmen. Wat moet ik dan met bem beginnen? Ik kan toch niet den ganechen dag over de pryzen van staal en yzer of over den koora der effecten praten?" Siller ecbudde glimlachende zyn hoofd. „Je bent toch nog een echt kind, Anka. Wacht maar, het zal wel andera worden ala je eenmaal getrouwd bent!" Wordt vervolgdJ

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 5