N#. 12 93 W oensdag; 33 IVovember. A*. 1899 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit iiomiucr bestaat uit TWEE Bladea. De Voorstellingen van hedenavond in de Stadszaal gaan NIET door. Mcderlandsch Zuid-Afrikaanschö Vereeuigiog. f56S4.I4Vs. Leiden, 21 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COTRAJGTTi Voor Leiden per 8 maanden: 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderiyko Nommers o 0.05. PRUS DES ADVEETENTIËNt Vao 1 -6 regels f 1.06. Iedere regel moer f 0.17|. Grootor» lettere naar plaatsruimte Voor bet incasseeren buiten do stad wordt f 0.06 berekend. Eerste Blad. Tot hedenmiddag drie uren was ons, met bet gisteren vermelde, op verschillende iu- teekenbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig byna om mee te deehn, dat wij ons Voortdurend voor do toezending van ingevulde biljetten blijven aanbevelen. Blanco inteekentiljetten liggen aan ons Buret 1 ter beschikking. Ia de groote zaal van „Pniël", het be* kende wykgebouw aan de Middelstegracbt alhier, ziet het er dezer dagen heel aardig uit. Tal van voorwerpen van nut en smaak en artikelen, die het gehemelte vermogen te streelen en bestemd voor een tombola, zyn daar thans keurig tentoongesteld en nog te bezichtigen (zooals een advertentie reeds vermeldde) morgenochtend van tien tot twaalf en morgenmiddag van twee tot vyf yren, tegen betaling van slechts een dubbeltje. Wat dïze expositie veel luister byzet, is de planten en bloemenversiering van de firma Den Older, die de zorg daarvoor welwillend op zich nam, alsmede de versiering met doek, enz. door de broeders der leden van den Naai- krans van Wyk VIII, de wijk van ds. J. Hoogenraad. Van dien Naaikrans gaan tentoonstelling en tombola zonder nieten uit, ten bate der armen in die wyk. De nog jonge krans ver vaardigde dan ook vele der geëxposeerde voor werpen. Wanneer we er nu nog eens de aandacht op vestigen, dat de gelden, heden en morgen ontvangen in „Pniël", goed besteed worden en werkelijk armen stadgenooten ten goede komen, dan mogen wy zeker wel vertrouwen, d.t de jongedames dit liefdewtrk niet tever geefs op touw gezet zullen hebben, veel dubbeltjes zullen innen en veel loten verkoopen. Donderdag heeft de verloting plaats. Vanwege de commissie, die in den Schouw burg alhier den verle en week gegeven Roode- Kruis-avond had georganiseerd, is ook ver- 8 henen een Lpidsch Zuid-Afrika-Album. De netto opbrengst is voor het Roode Kruis be stemd. Het album bevat geschreven bij regen van Leidenaars, o. a. van verscheiden profes soren, en prentwerk, o. a. van Kamerlingh Onnes, Toorop, v. d. Nat. Het album ziet er goed uit en de inhoud 16 de keonismaking zeer waard. H.t financieel resultaat ven de uitvoering der Leidsche toonedvtreeniging „L'Union fait la Force" op Zondagavond j.l. in Hotel „Du Nora" is, dat de ontvangsten bedroegen 73.58s, de uitgaven 27.79, het batig saldo dus 45.795, dat ten goede komt aan de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging. De heer Jan G. Strieoing, alhier, had op het concert, door het philharmonisch orkest to Hnnnover gegeveö, veel succes, zooals bl\jkt uit onderstaande verslagen: Eamoversches Tageblatt: „Aenlicho Sym- pathioceweise wie sie von dem Putlikum dem Orchester und seinem gewandten Leiter gespendet wurden, begleiteten auch den von dem Herrn Striening aus Leyden besorgten Vortrag der beiden Beethoven'schon Romanzen. Herrn Striening erzeugto auf seinem Instru- mente einen schonen gesanglichen Ton. Der Violinist vollführte seine Aufgabe brav und tnit befriedigendem musikalischc-n Anstande." HannoverscherAnzeiger: „In Herrn Striening, aus Leyden, lernte ich einen tüchtigen Geiger kennen, der die beiden Beetbovenscben Romanzen mifc recht hübschem Ton und ©ntschiedener Begabung vortrug." In Januari of Februari zal de heer Striening nogmaals te Hannover optreden. Verschenen is het Jaarboek der Rijks universiteit to Leiden over 1898/'99. Het begint, als gewoonlijk, met het verslag van dsn staat van het Leidsche universiteits fonds; ditmaal over den jaarkring, eindigend 1 Mei 1899. Het fonds ging in dien tijd met 136 begunstigers vooruit, van wie evenwel 93 slechts 1.50 en 89 6lechts 2.50 per jaar behagen. Het aantal leden bedroeg op I Mei 693. De inkomsten waren 4048.13®, waarvan ƒ683.325 batig saldo van het vorig jaar en 1060 gift van prof. J. M. Van Bem- melen, die in April zijn 25-jarige ambtsver vulling herdacht en het hem toen aangeboden geschenk aan het Fonds overdroeg. De uit gaven bedroegen 2517.73, waarvan 1642.73 ter kapitalisatie aangewend; 325 uitgekeerd aan prof. Holwerda voor h&t aankoopen van modellen, teekeningen enz. op zyo weten schappelijke reis in Griekenland en Italië; 200 besteed aan medische tijdschriften voor de universiteits bibliotheek; 250 aan Oos- tersche boeken voor dezelfde bibliotheek250 voor de uitgave der Onderzoekingen in het Boerhave-laboratorium; en ƒ200 als toelagen aan studeuten. Hot batig slot bedraagt dus 597.79®. Voorts wordt melding gemaakt van het legaat van wijlen den heer Jac. Scheltema, te Noordwykerhout, ten becrage van 40,000 aan het Fonds, onder den wensch dat de inkomsten van dit kapitaal in de eerste vier of vijf jaren benuttigd zouden worden tot het geven van onderwijs in de sociologie aan de studenten der Leidsche universiteit. De com missie van uitvoering van het Fonds is door het curatorium gemachtigd om de erfschen- king te aanvaarden en aan baar beleid is overgelaten, hoe aan den wensch des erflaters zooveel mogelijk tegemoet te komen. In het volgende verslag zullen hieromtrent nadere mededeelingen worden gedaan. Na eenige bijzonderheden to hebben mede gedeeld omtrent de in het boekjaar tot weten schappelijke doeleinden bestede gelden, ge waagt het verslag nog van een gift van 500 van mr. W. Elink Schuurman te Utrecht en van de groote vermeerdering van leden onder de studenten, voornamelijk door de ijverige bemoeiingen van den praeses collegii en de praesides der faculteiten. Een naamlijst van alle leden van het Fonds is aan htt verslag toegevoegd. Behalve de gewone opgaven (curatorium, senaat, enz., series lectionum) bevat het jaar boek voorts het verslag van de lotgevallen der universiteit in den cursus 1898/99, door prof. C. P. Tiele in de plaats van den kort te voren overleden rector-magnificus prof. Cosfin, bij de overdracht der rectorale waar digheid op den derden Dinsdag van Sept. jl. uitgebracht. In de bijlagen treffen wy de laatste rede van wijlen prof. Cosijn aan, op 8 Februari jl. uitgesproken, over Angelsaksische poëzie. Ingeschreven waren in het academiejaar 1998/99 792 studenten, waarvan 88 in de godgeleerdheid, 252 in de rechten, 285 in de geneeskunde, 99 in de wis- en natuurkunde, 68 in de letteren en wijsbegeerte; onderhen in het geheel 22 dames. Het aantal afgenomen academische examens bedroeg 380, waarvan 289 met goed gevolg bekroond werden. Daar- van waren cand. ex. rechten 95 (geslaagd 77); doet. rechten 41 (29); ex. Ind. dienst 7(7); prop. ex geneesk. 21 (19); cand. ex. geneesk. 19 (11); doet. geneesk. 23 (18); cand. lett. II (10); doet. lett. 10 (9); cand. wis- en natuurk. 4 (4); doet. wis- en natuurk. 4 (4); prop. theol. 18 (13); cand. theol. lsto ged. 17(16); 2de ged. 27 (21)doet. theol. 4 (2); 1ste natuurk. ex. 17 (17) 2de dito 21 (8); theor. ger.eesk. 36 (20); ex art. 86 H. O. 1 (0); apoth. ex 4 (4). Het aantal promotion in 1898/99 bedroeg: godgeleerdheid 2; geneeskunde 7; wis- en natuurkunde 2; scheikunde 2; plant-en dier kunde 1; classieke letterk. 2; Nederl. letterk. 3; rechtswetenschap 40, waarvan 33 op stel lingen en 2 met lof; staatswetenschap 3, waarvan 2 op stellingen. Ten aanzien van de herziening van het Reglement tot bevordering van de Paarden fokkerij, vereenigen Ged. Staten van Zuid- Holland zich in het algemeen met de opmer kingen en do voorstellen der commissie omtrent deze aangelegenheid. Echter kunnen zij zich o. a. niet vereenigen met het voorstel der commissie om op ƒ25 te stellen het te storten bedrag voor herkeuring. Ged. Staten handhaven het bedrag van ƒ50. De Spaansche gezant, de heer Myatovitch, keerde gisteren van Den Haag naar Londen terug, geheel hersteld van de lichte been wond, welke bij bekwam bjj het spoorweg ongeluk te Kapelle. De heer Tonckens, gouverneur van Suri name, met verlof, ontving gisteren in het departement van koloDiën beo, die hem over aangelegenheden der kolonie wenschten te spreken. Den laten December keert by met de W.-I. mail naar Paramaribo terug. Thans is definitief beroepen tot predikant by do Ned.-Herv. Gem. te Heinoo ds. C. Spoelstra, te 's Gravenhage, die de toezegging van beroep naar die Gemeente reels aannam. Jhr. mr. Van der Hoeven, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. te Weenen, ia in Den Haag aangekomen. In de residentie wordt verwacht baron Gevers, Hr. Ms. minister resident by da hoven te Bucharest en Belgrado. De „N. R. C." bericht, dat de ter-aarde- bestelling van mevrouw Cath. Beersmans plaats heeft te Brussel aanstaanden Donderdag op de begraafplaats Evere. Het lyk wordt Woensdag van Rotterdam vervoerd. Het was het verlangen der over ledene zoo eenvoudig mogelijk begraven te worden. Maar de familie heeft haar toe stemming gegeveD, dat in den Schouwburg te Rotterdam de laatste eer aan haar be wezen worde, zooals aan Haspels. Om elf uren verlaat de stoet Woensdag het sterfhuis en trekt dan langs den Grooten Schouwburg naar het station. Het stoffelijk overschot van E. L. graaf Van Limburg Stirum wordt uit Davos naar Den Haag overgebracht, ten einde a. s. Donder dag aldaar te worden ter aarde besteld. Te 's-Gravenhage zyn de kolonels- com mandanten van het 4de en 7de reg. inf. met eenige hoofdofficieren der corpsen aangekomen, om met de hoofdofficieren vau het reg. grena diers en jagers tactische oefeningen te houden op bet terrein onder leiding van den generaal- majoor jhr. Laman Trip, commandant der 1ste divisie infanterie. Directeuren van hek Bataafsch Genoot schap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte te Rotterdam hebben benoemd tot lid-corres pondent: prof. W. C. Von Röntgen te Wurz- burg; tot leden: prof. dr. H. Wefers Bettink te Utrecht, J. H. Beucker Andreae, oud- inspecteur van 's Rjjk8 stoomvaartdienst te '8 Gravenhage; M. J. Van Eosse, oud-directeur van openbare werken; A. Collete, hoofd ingenieur der rijkstelegraaf, D. J. Cramer, directeur der gasfabriek te Rotterdam; D. Croll, directeur der My. Feljenoord; prof. dr. M. E. F. T. Dubois te Amsterdam; H. Enno van Gelder, directeur ..van de fabriek De Maas, te Rotterdam; dr. M. Gresboff, te Haarlem, M. L. Q. Van Ledden Hulsebosch te Amster dam; dr. W. P. Jorissen te Rotterdam; prof. dr. J. L. C. Schroeder van der Kolk te Delft; A. Nolen, directeur der Academie van Beeldende Kunsten en Technische Weten schappen, te Rotterdam; M. C. Sisslngh, civiel- ingenieur, onder directeur der gasfabriek, te Rotterdam; J. Van der VegLhoofd ingenieur te 's-Gravenh^ge; J. M. G. Scu^r, assistent aan de polytechnische school te Delft, prof. dr. A. A. Nyland te Utrecht; G. A. Middel- berg, oud-directeur der Ned. Z.-Afr. Spoorweg- maatschappij, to Baarn. Van het gebouw der Duitsche legatie te 's-Gravenhage wapperde heden de Rijksvlag ter gelegenheid van den verjaardag van de keizerin-weduwe Friedrich. De tweede ambulance van het Nederl. Roode Kruis vertrekt Zaterdagochtend a. s. te tien uren met het stoomschip „Herzog", ▼au de Handelskade te Amsterdam. De Duitsche gezant by ons Hof, die om gezondheidsredenen eervol van zijn post is ontheven, zal reeds vóór Januari a. s. de residentie verlaten. De diplomatieke vertegenwoordiger van Nederland te Bucharest is sedert eenige maanden ook te Belgrado geaccrediteerd. Wegens het verlaten met 1 Januari a. s. ▼an den Staatsdienst met pensioen door den heer D. I. R. K. Roobol, commies bh het Bureel „Secretariaat" aan het Departement van Marine, wordt tegen genoemden datum bevordering in het ambtenaarspersoneel dier afdeeling verwacht. Aan den heer J. W. C. Kern is op ver zoek eervol ontslag verleend als geneesheer aan het Zander-instituut te Amsterdam. In zyn plaats is benoemd de heer J. M. Baart de la Faille. Blykens by het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee J. E. Sickens, 18 dezer van Vlissingen naar zee vertrokken, ter aanvaarding van de reis naar Nederlandsch-Indië, en 19 dezer Dungeness gepasseerd. Te Utrecht overleed in 78-jarigen ouder dom de heer W. C. Van Haeften, oud-kolonel der artillerie, ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Het stoomschip „Gedeh", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 19 Nov. te Southampton; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 19 Nov.; do „Prins Frederik Hendrik" vertrok 19 Nov. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem II" arriveerde 19 Nov. van Amsterdam te Paramaribo; de „Salak", van Java naar Rotterdam, arriveerde 19 Nov. te Marseille; de „Bogor," van Jav3 naar Rotter dam, arriveerde 20 Nov. te Havre; de „Maas dam" arriveerde 20 Nov. van Rotterdam te Nieuw York, de „Polyphemus," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Nov. Perim, de „Cyclops" vertrok 20 Nov. van Amsterdam naar Liverpool en Batavia. Benthuizen. De heer J. H. Houbolt, sedert April 1863 hoofd eer openbare lagere school van Benthuizen, heeft op grond van 55-jarigen diensttijd en ruim 71 jarigen ouderdom, tegen primo Mei e k. een eervol ontslag aangevraagd. Na de morgen-godsdienstoefening van Zondag den 19den dezer werden kerkvoogden verblfjd door de ontvangst eener extra gave iu het kerkezakje van 12.50. Den edelen gever (geefster) ontvange ook langs dezen weg hun bartelyken dank. Koudekerk. Gistermorgen werd de rustige rust in ons dorp voor een oogenblik verstoord. In een toestand van waanzin begaf de arbeider B. zich 's morgens vroeg in zonderliDge klee- diDg op den openbaren weg, uitte er allerlei wartaal en werd met moeite in zyn woning teruggebracht. Enkele uren later herhaalde hy hetzelfde spel en ging nu zfin ouders een bezoek brengen. De gemeente veldwachter, die en pas sant - nogal wat slaag opliep, wist, geholpen door enkele andere iDgezeteneD, hem in zyn macht te kragen en vervoerde hem gebonden naar zijn woning. Er werd getelegrapheerd vernamen we of ook „Endegeest" den lyder kon opnemen. Toen dit berichtje ter plaatsing werd opge zonden, bevond hy zich nog thuis en was er in zijn toestand eenige verbetering te bespeuren. Noordwykerhout. Eindelijk doet de Kerk- weg weer eens van zich spreken. Het is er lang kalm gebleven. Zaterdagnacht, ongeveer drie uren, is aau Vlashoven in het huis van mej. de wed. Van der Slot, die daarin koffie huis en winkel heeft, het winkelraam met een boomstam totaal verbrijzeld. De daders zijn onbekend, maar zullen zeker niet van de vrienden geweest zyn. By de Hervormde Gemeente alhier zijn by de wegens periodieke aftreding gehouden verkiezingen alle functionarissen herkozen; als notabel de heeren A Koudys en M. Van Dyk; als kerkvoogd de heer L. Bouwmeester Lzn.; als ouderliDg de beer A. Van Dyk en als diaken de heer C. W. Hagedoom. Woubrugge. In het dorp komt hier een geval voor van febris typhoïdea. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Met ingang van 16 Jan. 1900, benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Weesp, K. I. Hobbel, thans in gelijke betrekking te Bnelle. Met ingang van 10 Aug. 1899, pensioen verleend van ƒ168, aan J. R. E. Ch-, P. S. J. Ch en C. J. M. Bakx, minderjarige kinderen uit hot eerste huwelijk van J. Bakx en J. A. Bruyns; en een pensioen van ƒ168, aan C. U. J. H H. M. B. J. en R. E. Ch. J. R. Bakx, minderjarige kinderen uit het huwelijk van J. Bakx en P. M., zich ook schrijvende P. Van Helvert. Te rekenen van 10 Aug. 1899 is ingetrokken het kon. besluit dd. 21 Aug. 1891, waarbij aan do door den gewezen kommies bij 's Rijks belastingen J. Bakx nagelaten betrekkingen pensioen was toegekend. Door den minister van koloniën zijn de heeron J. Hoogstrate, J. H. Klooster, P. L. Van Amerom, S. Heymans, T. Louwerior en A. C. A. M. Von Engen gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, om to worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Nederlandsch-Indië. De ministers van koloniën, marine en water staat verleenen deze week geen audiëntie. Vacature M. O. De minister van bionenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Jan. 1900 te vervullen is de betrekking van leeraar in de scheikunde aan de Rijks hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Den Helder. Jaar wedde ƒ1400. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komeD, gelieven zich vóór 1 Dec. e. k. aan te melden bii den inspecteur van het middel baar onderwijs, dr. J. Campert, te 's-Gravenhage. Yoordraclit over Transvaal. Kent gy dat volk vol heldenmoed En toch zoo lang geknecht, Het heeft geofferd goed en bloed Voor vryheid en voor recht, enz. Zoo zong gisteravond een op de gaandery der groote zaal van het Leische Volkshuis gezeten meisjeskoor, en hieraan vastknoopend hield prof. dr. P. J. Blok voor een geheel gevulde zaal een voordracht over het ontstaan en de ontwikkeling der beide Zuid-Afrikaan- 8chen Republieken. Spr. begon daartoe met eon herinnering aan Ce bekende episoden by het vertr.k der vry willigere naar de grens uit Pretoria, hoe het gansche volk vastbesloten was tot ver dediging van den vaderlands^hen grond tegen overmacht en geweld, Hoe kwamen dtze Hollandsch spre kende Boeren, grootendeels van Holland se he afkomst, aan dezen vaderlandschen grond? Dat was de vraag, cie spr. wenschte te beantwoorden, eenvoudig en zonder omslag, voor het volk. Spr. ving aan met te wijzen op de oude verbindingswegen tusschen Europa en iD^iê, verduiJelykt coor een groote kaart van het Oostelijk werdi-halfrond, ten einde zoo te doen zien, welke boteekenis voor het verkeer met Indië de Kaap had sedert de ontdekking van den zeeweg door de Portugeezen omstreeks 1500. Dezen vestigden zich hier meer noord- oostelyk wegens den reeds besfaanden handel o a. by de Delagoa-baai, en tbans nog bun bezit, met Lorengo Marquez tot havenplaats, een stad, welke in deze dagen zoo herhaaldelijk in de telegrammen le lezen is. Ook de Hollanders der Oost Indische Com pagnie kwamen omstreeks 1600 hierlangs, dikwyls ter vervorsching van water en levens middelen, weldra met eenigen handel met de Hottentotten aldaar. De schipbreuken in het stormachtige jaargetijde bleven evenmin on besproken. In 1650 besloot de Oost Indische Com pagnie hier een station op te richten en zoo maakte Jan Van Riebeek in 1652 een fort aan de Kaap, waarheen by getrokken was met 150 man en een paar vrouwen, vervolgens handelend met de Hottentotten in vee, tevens groenten en graan ver.ouwend in den om trok, ook wyn en olyven. Er waren toen echter hoofdzakelyk alleen soldaten en werk lieden. Weldra werden evenwel ook eenige huis gezinnen overgezonden om als kleine bosrea in den omtrek to wonen; bovendien ambte naren en soldaten der Compagnie, op dezelfde wyze gevestigd. Slaven uit de Westkust van Afrika en uitlndië, negers en Maleiers, werden ingevoerd voor de bebouwing. Die uit: reiding was noodig, wilde de vestiging nuttig kunnen zyn voor de voorbyvarende Oostindie-vaarders. Spr. herinnerde aan de hierop ontstane twisten en oorlogen met de inboorlingen en hoe er een kerk kwam met een predikant en een school, niet ver van het sterke kasteel van pl.m. 1670; aan de langzame toeneming der kolonisten, by enkele huisgezinnen tegeiyk (%/s waren Hollanders), die nog veel telyden hadden van de in oorlingen en het klimaat, maar weldra dieper landwaarts in oo^teiyk op werden gevestigd. Zoo werd in 1680 do eerste grondslag gelegd voor Stellenboscb. De bevolking bewoonde to^n meestal afge legen hoeven, met K lap^tad en Stellenbosch als marktplaatsen. Weldra kwamen er ook eenige hooderden arme Fransche Hugenoten hierheen sedert 1688 wegens de vervolgingen in Frankryk, op dezelfde wyze steeds dïepsr landwaarts intrekkende (Drakenstein). Ook Duitschers en Belgen verlieten hun vaderland en begaven zich hierheen. Hollandsche weesmeisjes werden, naschoone beloften voor hun toekomst, eveneens inge voerd. De Hugenoten trouwden veel met Hollandsche vrouwen, zoodat het Ilollandscho element steeds sterker werd en de UolLndsche taal de heerscbende bleef, zy htt dan ook eenigszins gewyzigd door den invloed van de handelstaal in de boerenplaatsen. Daarop sloeg spreker een blik op het be stuur der kolonie: de Oost-Indische Compagnie met eenig zelfbestuur der kolouisteD, op de hevige oorlogen met de Hottentotten by het dieper doordringen naar de noor ielyke wilder nis, op de groote zelfstanoigbei J, w.lke zich by de Boeren ontwikkelde, ook in den stryd met de elementen, het klimaat en de wilde dieren. Velen zwiervtn als halve Domaden rond, wonende in wagens en tenten. Een hevige stryd ontstond er later ook met de machtige Zoeloes. Op het einde der 17de eeuw waren er in Kaapstad 7000 menschen, waarvan de helft slaven. In het binnenland en aan de kust verspreid waren ongeveer evenveel blanken. Engeland had by zyn toenemende macht in Indië ook het oog op dit punt gevestigd en be machtigde het in 1795 na eenige gevechten met de burgers, die evenwel als gewoonlijk zeer Verdeeld waren en bovendien meenden, dat de EngelscheQ het land, zooala zy ook voorgaven, voor den Prins van Oranje, die naar Engeland was gevlucht, kwameu bezetten. In drie maanden was alle3 veroverd. Maar by don vrede in 1803 werd het weer teruggegeven,' hoewel het in 1806 weder doer de Eogelscben

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1