•oN 12191 Maandag 20 November. A0. 1899 (Bsze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. i Feuilleton. JALOERSCH. t\ LEIBSCH DAG-BLAD. PBIJS DEZEB COUBAHTJ Voor Laldon per 8 maanden. »..«-»«:* a 1.10. Franco per post..1.40. AfzonderHike Nommers 0.05.- PELTS DEB ADVEBTEÏfTTËI^ J Van 1—0 regels f l.Qfi. ledoro regel meer f 0.17J. Grootort, letters naar plaatsruimte Voor hot incasseeren huiten do stad wordt ƒ0.06 berekend. Vierde Blad. t Leiden, 18 November. Wy wyzen nogmaals op li6t concert, door de heeren Mann, Orelio en Wolt rs te geven in de zaal van het gebouw tot Nut ▼an het Algemeen, juist voor een dergeiyk concert uitnemend geschikt. Het programma, dat als advertentie in ons blad van heden voorkomt, belooft zeer zeker iets goeds en bovendien genieten de leden der Maatschappij ter Bevor ering van zoowel als voor Toonkunst een bijzonder voordeel. Voor een prys van zestig cents goede, degelijke muziek te gaan hooren, verzuime den toch nietl Prof. dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom is na «en verblijf in het buitenland, geheel hersteld albi r teruggekeerd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat bet Rijks- Kabinet van Prenten te Leiden van 20 November 1899 tot 2 Januari 1900 voor het publiek zal gesloten zijn. Voor het te Utrecht afgenomen examen in de stenographic naar het systeem Stolze- Wéry zijn o. a. geslaagd do dames A. J. Coert, Jacota G. Tieleman on Helena C. Van der Wiel, te Leiden. Tot socretarie-beamtfce te Maarsen is benoemd de beer J. A. M. Van Mierop, volon tair ter secretarie te Stompwyk. Beroepen is te Cocksdorp da. J. A. Gtrth van Wyk, pred. bU de Ned.-Herv. Gem. te Bennebroek. Uit 60 sollicitanten naar de betrekking van Hoofd der Chr. school te Amstelveen h eft het Bestuur het volgende achttal opge maakt: de heeren Bakker, te Zaandam; Van ftaare, to A mater dam; Quack, teNieuwveen; Robyn, te telden; Veefkind, te Leiderdorp; Boot, te Zieriksee; Dragt, te Woerden; Blok, te Amsterdam. By het te 's-Gravenhage gehouden 'notarieel examen 6laagden voor het derde gedeelte en werden mitsdien tot candidaat- notaris bevorderd de navolgende heeren, in alphabttische volgorde vermei J: Jbr. J. D. Van Andringa de Kempenaar te Avereest, C. J. Baas te Oosthuizen, P. J. Biezenaar te Gouda, K. W. Bosch te Breda, J. B. Boucher te 's-Gravenhage, L. A. Bütot te Amsterdam, H. J. Claassen te Scheve- ningen, J. G. Coster te Oirschot, J. B. A. Deritks te Druten, H. J. L. D. Van Does- burgh te Lent, P. K. Van Dusseldorp te Vlaardingen, W. J. Van Dusseldorp te Waspik, H. Eerdbeek te 's Gravenhage, P. Feitsma te Utrecht, mr. E. Fennema te Sneek, W. J. Fortuyn Droogleever te Gouda, S. P. Groenier te BolswarJ, Pb. Haenen te Maastricht, J. Ti). Heenk te Amsterdam, H. D. Heukers te Amsttriam, K. Hoeflake te Nedel, F. J. H. Jespers te 's-Gravenhage, mr. J. F. De Jong Posthumus te Avereest, M. W. Van Kemenade te Gomert, C. Kotting te Amsterdam, J. L. Meyer te Arnhem, R. P. C. De Moor te Drieberg?n, C. H. Ooater te Hilversum, E. G. F. Payot te 's-Gravenhage, J. VanRaalten te Nykerk o/d. Vtluwe, jbr. A. E. H. Röeil te Arnhem, W. H. A. M. Roelvink te Am sterdam, mr. H. M. A. Schadée te Rotterdam, W. Schroot te Herwynen, A. P. J. M. Smitz te Hoorn, mr Th. Snellen te Rotterdam, J. Visser te Zwollo en R. E. Vonk te Haarlem. Biykens by het Departement van Marine ontvangen bericht i3 Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapitein- luitenant ter zes W. Allirol, 16 dez-.r Ponta Delgada (Azorische eilanden) aangekomen, en Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wilhel mina der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee J. E. Sickens, 17 dezer te Vlissingen aangekomen. Het referendum, door de Nederlandsche Vereenlging tot Afschaffing van Sterken Drank gehouden over het door de jongste algemeene vergadering genomen besluit om voortaan alleen geheel onthouders van alle alcoholische dranken als lid toe te laten, heeft tot uitslag gehad, dat werden uitgebracht 946 stemmen, waarvan zich 499 vóór en 323 tegen het besluit verklaarden, zoo iat dit coor het referendum is bekrachtigd (117 stemmen waren ongeldig, 7 blanco uitgebracht). De Vereeniging telt ruim 2000 leden. Op 28 December a. 8. zal te Amsterdam in „Ons Huis" een buitengewone algemeene vergadering worden gehouden tot vaststelling van de reglementswyzigingen, die door de gevallen beslissing noodzakelyk zijn geworden. Tevens zullen daar worden behandeld voor stellen tot algeheele reorganisatie van het periodiek orgaan der Vereeniging (thans het maandblad „De Volksvriend"). Gebruik makende van de bevoegdheid, by de slotakte cier internationale vredes conferentie voorbehouden, heeft Servië doen teekenen al de op die conferentie gesloten verdragen en verklaringen en bet verdrag omtrent beslechting van internationale ge schillen langs vreedzamen weg met voorbehoud. Men schrijft uit Chicago aan het „Haag8che Dagblad": Maanoagavond kwamen in de Bricklayers Hall te Chicago 14,000 Hollanders en afstam melingen van Holland8che ingezetenen byeen om door hen vergadering een teeken van sympathie af te leggen voor de Boeren in Zuid Afrika. De vergaderiog werd geopend niet het zingen van Psalm 68 vers 10, het „Wien Neêrlancsch bloed", „Wilhelmus" (oude-toon- zetting) en door 6en rede van den heer Kuipers, uit Friesland, (firma Siegel en Cooper). De heer dr. D. BirkhofT stel.e een in krachtige termen vervatte motie voor die met ^algemeene stemmen aangenomen W9rd waarin Engelands onwettig optreoen tegenover de Boeren Rbpublieken en zyn gouddorst, die alleen oe feitelyk oorzaak van den oorlog is, ten sterkste afgekeurd werd. „Wy, als Amtrikaanscöe burgers, die vryheid en gelijkheid voorstaan, bewonderen den waren heldenmoed van die volken en hun maDhafto houding, waar zy hun leven veil hebt en voor hun vryheid. Onze gebeden zyn voor die Alrikaanders in hun ongelyte worsteling; onze bewondering voor bun tnueu kan niet door woorden uitgedrukt worden en wal ook de uitslag moge zyn, zy zyn en blyven de waardige afstammelingen van do oude Hollandsche heldengeslachten, die tachtig jaar lang streden voor burgerlyke en gods dienstvrijheid." De redevo ringon op deze vergadering, waar de autoriteiten van de Holl.nische kolonie aanwezig waren, werden alle in het Hollandsch g houden. De heer George Birkboff Jr. stelde voor een inschryving to optnen voor de weduwen en weezen der in den oorlog ge vallen Boeren. Hiertoe wen met algemeene stemmen beslot-n, terwijl men ook overeen kwam een algemeenen biddag voor de Boeren to houien. De luitenant ter zee der lste kiasse F. Pinke, commandant van Hr. Ms. schoener „Dolfijn" (rol wachtschip Willemsoord), wor-t met 16 December a. s. eervol van dat bevel ontheven, op non-activiteit gesteld en ver vangen door den luitenant ter zee der lste klasse C. L. Temminck Groll. Alkemade. In aansluiting aan de reeds vtrmtlde opgaven van de opbrengst der alhier gthouoen collecte ten behoevu dtr Zuid- Afrikaansohe Vereniging betrekkelijk den Tranavaalschen oorlog, is bier nog tyeenge- bracht de som van f 61, speciaal voor het Roooe Kruis. Bodegraven. Nadat de verschillende afd. der Nat. Chr. Geheelonthouders-vereeniging uit Zuid Holland j.l. Donderdag in een huis houdelijke vergadering alhier te zamen waren gekomen, werd des avonds in de Ned.-Herv. Kerk een openbare tyemkomst gehouden. Deze bijeenkomst droeg het karakter van een godsdienstoefening. Als eerste spreker trad op d8. Van Geest, van 'a Gravenzande, die naar aanleiding van Jes. I, vers 27, sprak over den vloek der bedwelming, welke een schending is van het heilig recht Gods. De hetr G. Van Herwaarden, gepensionneerd zee olfici.r, was de tweede spreker. Deze toonde aan, dat de onthouding van bedwelmende dranken niet in strijd is met Gods woord, maar dat de beginselen der Nat. Chr. Onth. juist overeenstemmen met den geest van het Evangelie. Als laatste spreker trad op ds. Dykrnan, van Rozenburg, die een krachtig woord sprak over aen vyanl, Vorst Alcohol, die ki het huisgezin, in de maatschappy en zelta lot in de kerk doordriogt en dien ieder waarachtig christen dient te bestrijden. De eerste openbare vergadering in dit seizoen, vanwege ons Nutsdepartement, zal geh .uden worden op Dinsdag 21 Nov. a. 8. De spreekb&urt zal vervuld worden door den heer Htrman Kernkamp met het onderwerp: „Ieto over muziek". Met bet oog op de a. s. volkstelling worden do ingezetenen dezer gemeente door B. en Ws. herinnerd aan de bepalingen van het koninklijk besluit, regelende de verplich ting tot hit doen van aangilten voor de be volkingsregisters. Bij de gehouden verkiezing voor twee notabelen der Ned.-Herv. Kerk, alhier, zijn fierkozen de heeren J. Tcü Bruinmel.r en H. Van Elten. Vrydagavond hield de heer A. K. Okkinga, van Arnhem, alhier een voordracht in een openbare vergadering van de afd. „Bo Jegravon en Omstreken" van de Holl. Maatschappy van Landbouw. Spreker had tot onderwerp: Voederen met oordeel Is voederen met voordeel. De spreker begon met er op te wyzen van hoeveel belang het is het productievermogen van het melkvee te leeren kennen. Wanneer nu de veehouders onder elkander een toestel koopen tot onder zoek op vetgehalte, de melk der korien op geregelde tyden onderzoeken en daarvan aan- teeki-ning houden, dan zullen zy langzamer hand tot een meer degelyke kennis van hun vee komen. Zy zullen met oordeel die dieren kiezen, welke zy willen bestemmen tot melk vee, en eveneens zullen zy weten, welke dieren het best geschikt zyn voor fokvee. Eerst als de veehouder zyn beesten op d6ze wyze heeft leeren kennen, zal by ia staat zijn oen dtugdelyken veefok te dryveD. Maar, vervolgde spreker, waar bet vee niet op doelmatige wyze gevoed woroj, daar wordt met het beste melkvee nog met schade gewerkt De ve< houd r dient dus te zorgen voor oordeelkundige voeding. Hy moet zyn vee een voederrantsoen toedienen, waarin de vereischte voecingsstoffen in voldoende hoe veelheid aanwezig; zyn dan zal hy evenveel, ja vaak minder geld par dag en per beest kunnen besteaen en toch meer tn betere producten trekken. Spreker behandelde nude verschillende voedingsstoffen, speciaal hun gehalte aan eiwit, koolhydraten en vet, en maakte het zyn hoorders duiielyk, welk veevoeder het beste en tevens het goed koopste is. Aan het einde van zyn voordracht gekomen, werd den spreker door den voorzitter een woord van dank toegesproken voor de boelende en leerrijke lezing, hLr geboud n. Kaltvyk. Do heer J. A. Steinz, te Raams- donk, benoemd tot onderwijzer aan de Herv. School te Katwyk-aaii-Zee, zal alhier 1 Decem ber a. s. in functie treden. Tot tellers voor de a. s. 8ste volkstelling zyn btnoemd te Katwyk aan den Ryn de heeren A. Van Prooyen en H. Vooys en te Katwyk-aan-Zee do heeren A. Den Haan, J. Holtrust, J. De JoDg, J. Kuyt, N. Verkalk en G. v. d. Waa^. Gedurende oe afgtloopen week kwamen aan oen 6-tal bommen met een vangst van 17 tot 118 kantjes en groote avery of verlies van netten De haringpryzen bleven .stationnair. Een nog jeugdig wielryder had het onge luk deze week in de Baastraat te Katwyk- aan-Zee een kind even aan te ryden, wat gezien werd door den vader van het kind, die, daarover in W09de ontstoken, den jeugdigen rijder een flink pak slaag toediende en het rywiel bijna geheel vernielde. Tegen oen woedenden vader is proces-verbaal opgemaakt. LLsse. Onze gemeente, die thans verdeeld is in 4 wijken, bevat 786 woonhuizen met vermoedeiyk 3791 bewoners. Daarvan bevatten "Wyk A 193 woningen met 947 bewon-.rs, Wyk B 237 woningen mtt 1097 bewoners, Wyk C 138 woningen met 640 bewoners, Wyk D 218 woningen met 1110 bewoners. Uynsburg. Talryk was de schare, die op gekomen was naar het kerkgebouw der Geref. Gemeente. Het ruime gebouw was dicht be- zet. In een gloedvolle rode schilderde Ren* kema de geschiedenis der Z. Afr. Republieken en den toestand, waarin de Z.-Afr. broederen zich thans bevinden. Hy wees er o ral op, dat ons volk niet alleen nauw iden is met de voor hun goad recht oJen door stamverwantschap, maar ook coo. *i-loof. De collecte voor de Zuid-Alrikaansch Repu blieken bracht f 67.25 op. Voor, tusschen en Da de re io werd door de aandachtige toehoorders gezongen Ps. 68 1, Ps. 17 v. 4 en 7 en Ps. 3 v. 4. De Chr. Zangvere niging „De Lofstem" zong de TranBvnalsche Volksliederen, terwyl de menigte onder de welluidende tonen van het Wilhelmus het kerkgebouw verliet. Woubrugge. Tot notabelen by de Ned.- Herv. Kerk alhier worden herkozen de heeren J. Van Dam en P. De Kwaasteniet, terwyl gekozen is: de heer H. Oudshoorn Jx. In do plaats van den heer J. H. B-.rgman. Voor een tameiyk goed bezochte ver gadering der A.-R. kiesvereeniging, trad bier in het lokaal der Chr. school op de heer H. P. De Boer, tot het houden van een referaat over „De Heilsstaat van den Socialist". Spreker toonde in een goed in elkaar gezette rede aan, wat er goeds was in den sociaal democraat, die toch veler oogen deed opengaan voor verkeerde misstanden in maatschappy en burgerstaat, misstanden die ooodzakeiyk om veran .ering en verbetering vragen, waar voorzeker alle A.-R. zich mede kunnen vereenigeD, alleen niet met de wyse waarop die verbetering zou zyn aan te brengen, daar toch de sociaal-democraat eerst al het oude en bestaande weoscht te niet te doen, zonder Dog de juiste lynen to kunDen aan geven, waarlangs een betere organisatie zou zyn te verkrygeD, terwyl de A.-R. alleen heil verwacht in een terugkeeren tot God en Zyn Woord, en erkenning der machten, die van Godswege zyn ingesteld. Als in den geest verplaatste spreker zyn gehoor in het jaar 2000, dus 100 jaren later dan den tyd, die nu doorleefd wordt, en zette uiteen wat de heilsstaat van den socialist is, en hoe het er alzoo in toegaat. Na afloop dezer leerrijke lezing maakten nog eenigen gebruik van gelegenheid tot debat. Nadat nog een kleine voorbracht, de „Schatgraver", ten beste ge geven was, werd deze gezellige bijeenkomst op de gebruikelyke wyze gesloten. Over de geheele gemeeDte bracht de collecte voor bet Roode Kruis het vry aan- zienlyke bedrag op van f 224.04, wa ronder f 5 805 door de werkende leden dtr Cbr. Zang- vereeniging De Lofstem" alhier, byeenge. racht op haar jaarvergadering, en f 2.475 van een biljartpartytje. Ter afdeding van den Protes tantenbord is nog afzonderlijk na de goJs- oienstoefening op 12 dezer f 20 toegevloeid. 86) In Erwin'8 studeervertrek was het stil geworden. Het was Erwin te moede, als was er in zyn hart iets gebroken, dat hy voor onbreekbaar had gehouden. Hy rilde en sloot een seconde de oogen. „Nu kun je hot niet meer loochenen," sprak Renata hoonend. „Nu is het uit met je huichel iry." -« „Ja, het Is uit, Renata," antwoordde hy. „Ik ben niet van plan te antwoorden op die krankzinnige verdenking; ik wil my niet rechtvaardigen; ik acht het beneden my. Ik heb je jaloezie verontschuldigd, omdat ik je liefheb, ik heb gedacht, dat je in deD grond oen édel karakter bezat. Ik heb je niet in staat geacht tot zulk een laagheid. Dit too* ueel heeft ons gescheiden." Hy ging heen. Bevend verborg Renata het gelaat in de handen. Alles was voorby. Zy gevoelde, dat zy haar geluk, haar Erwin voor altyd ver loren had en dat door zyn schuld. In het salon van de oude barones lag Ella voor haar moederiyke vriendin geknield. Zy had reeds haar reisjapon aan. Over een uur zou zy het huis verlaten, waar zy zoo gelukkig was geweest. Er was besloteD, dat zy voor- loopig by Dorita zou blyven, die reeds dikwyis haar verzocht had by haar te komen logeereo De slag, welke haar zoo plotseling had getroffeD, had de blozende kleur van haar wangen doen verdwynen. Het jonge meisje zag smeokend op tot de oude dame, wier hand zy in de hare hield. „Neen, grootmama, zoo kunt u my niet laten gaanl Ik wil zekerheid hebben. Wat meende zy met' „zondige liefde?" Mocht ik oom Erwin Diet liefhebben?.... Waarom antwoordt u niet, grootmama?" „Ik weet het niet, kind," zeide de goede vrouw verlegen. „U wilt het niet zeggen. Zeg het gerust. Een weinig meer smart dan ik vandaag reeds heb geleden zal my niet hinderen." Zacht trok de ouie dame het jonge meisje naar zich toe en sloot haar in de armen. „Het raadsel zal je mettertyd worden opgelost, Ella," sprak zy. „Arm kind, je verdriet is groot, en niemand van ons heeft het van je kunnen afwenden. Houd moed, Ellal Ji eenige troost en die zal je kracht schenken ie dat je onschuldig ïydt." Pt inzend staarde Ella voor zich uit. „Ben ik inderdaad onschuldig, of heb ik onbewust een schuld op my geladen? Anders kan ik my tante Renata's handel wyze niet begrypen. Maar wat heb ik dan gedaan? Ik heb van oom Erwin altyd gehouden. Waarom zou dat plotseling slecht van m\j zyn En als dat slecht is, dan zal ik myn leven lang slecht moeten blyven, want ik zal nooit ophouden oom Erwin te vereeren en ik ben overtuigd, dat ik voor niets op aarde sympathie zal gevoelen, wat niet op hem, myn voor beeld van alles, wat goed en edel en vol maakt is, gelykt. Verbaasd zag de barones het jonge meisje aan. Haar wangen gloeiden; de groote bruine oogen schitterden. Moest die geestdrift slechts toegeschreven worden aan vereering van den vaderiyken vriend? Of wa9 de liefde ontwaakt in het reine kinderhart? Het werd der barones opeens duideiyk, dat door Ella's vertrek een groot gevaar van haar zoon werd afgewend. Zy hield het voor mogeljjk, ja zelfs voor zeer waarschyniyk, dat Erwin, die zooveel leed onder Renata's jaloezie, niet ongevoelig kon blyven voor Ella's bekoorlykheden. Het was noodig, dat zy heenging. Barones Bergen stond op. „Kom, Ella," sprak zy, het jonge meisje by de hand vattende, „laten we naar Renata gaan. Je kunt toch niet dit huis verlaten, zonder van haar afscheid te nemen." Ella maakte zich los en antwoordde: „Neen, grootmama 1 Tante Renata wil ik niet moer zien. Ik weet wat u zeggen wilt: „de plichten der dankbaarheid" maar al had zy nog honderdmaal meer voor my gedaan, dan zou ik my niet tot dank verplicht voelen, want zy heeft my haar weldaden voor de voeten geworpen en heeft my daarmede zóó diep gekrenkt, dat zy zich ruimschoots betaald mag achten." „Dat is niet goed van je, Ella. Jarenlang is Renata een moeder voor je geweest en nu die ongelukkige vrouw in haar blindheid een oogenblik heeft durven denken, dat je haar het hart van haar man hebt willen ontstelen Plotseling zwoeg de barones. Een beweging van Ella deed haar tot haar schrik begrypen, dat zij onwillekeurig verraden had, wat zy had willen geheim houden. De uitwerking barer woorden was nog erger dan zy had durven vermoeden. Ella staarde voor zich uit; haar lippen beefden; zy werd beurtelings rood en bleek. „Ik zou haarhet hartvan haar man hebben willen ontstelen," stamelde zy. „Dat heeft tante Renata van my kunnen denken. Schandelyk! Schandelykl" Trotsch richtte zy zich op en hernam op kalmeren toon: „Ik daDk u, grootmama, dat u my ophel dering gegeven hebt. Deze verdenking is zóó laaghartig, dat ik my er boven verheffen kan. De kloof, welke tante Pv9nata en my van elkander scheidt, is voor altyd onover komelijk Grootmama, zult u steeds van my blyven houden?" riep zy en barstte opnieuw in snikken uit. „Zeker; zoolang als ik leef, biyf je myn geliefd kind." „Ik weet, dat ook oom Erwin nooit iets kwaads van my z*l denken. Dat is myn eenige troost. Wilt u, als h6t u bolieft, zoo gauw mogelijk laten inspannen?" En met wankelende schreden verliet zy het vertrek. De oogen der barones vulden zich met tranen. „Arm, arm kindl" prevelde zy. Ik hoop, dat je je smart zult te boven komen." Ia hooge mate opgewonden liep Renata in haar kamer op en neer. Telkens horhaalde zy: „Voorby, alles ia voorbyI Ik heb hem verloren! Voor altyd verloren." Zy vroeg zich niet af of zy hem onrecht had aangedaan, of er een verontschuldiging bestond yoor de houding, waarin zy E win en Ella had aangetroffen, want er was niets meer aan te doen; de al te strak gtspannen snaren waren eindeiyk gesprongen. Tli&ns eerst voelde Renata, dat zy zelve haar heerlyk geluk ondermynd had, en hot schoone gebouw was eindeiyk in elkaar gestort. Toom en jaloezie waren verdwenen. Indien Erwin het jonge meisje beminde, dan had zy dat slechts aan zichztlve te wyten. Zy schaamde zich diep en zy voelde, dat zy zich door hair onafgehrokoo spionneeren in zijn oogen vernederd had. Zy stond tegenover Erwin's portret, dat in levensgrootte aan den wand hing. Welk een edel, maniyk gelaat; hoe lisfdevol zagen die donkore oogen haar aan, welk een uitdruk king van trouw lag er in doze b'ikkenl Ed zy had hem nu voor eeuwig verlorenI" „Renata!" hoorde zy achter zich roepe». „O, mama! Wat is er, door myn eigen schuld, van myn geluk geworden 1 Met dezen kreet zonk zy in de armen van Erwin's moeder." „Renata, Ella is weg en zy droeg my op i je voor het laatst te groeten." 1 „Ellal Die naam deed haar tranen e^rogeu. „Zwyg my over haar, mama." (JJVdl verwik tr

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 13