li*. 12190 Zaterdag X® November. A#. 1899 $eze goiuant wordt dagelijks, met uitzondering van ,Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH BLAD. 'PRIJS DEZER CQUKAHTl Voor Lddaa per 8 maanden. f t <r i f 1i 0. Franco per post 1.40. Afzonderlek* Nommers t 0.05. PRIJS DER ADVERTKNTl Ülfi Van 1—0 rogels f 1.05. ledero regel meer f 0.17J. Grooterq lettere naar plaatsruimte Voor het incasseeren buiteD do stad wordt ƒ0.06 berekend. Tweede Blad. Gemeenteraad yan Leiden* Ia de gisternamiddag gehouden zitting werd een niet onbelangrijke discussie gevoerd naar aanleiding van het voorstel van B. en Ws. tot ondersteuning van het verzo.-k van den Gemeenteraad van Deventer aan den Minister van Einnenlandsche Zaken om herstel van de Ryksbydrage voor de Hoogere Burger- ichool voor Meisjes. De heer De Lange verklaarde aan het voorstel van B. en Ws. zijn stem niet te kunnen geven en wel op grond van de bezwaren, die by heeft tegen deze in het bovengenoemd verzoek aangevoerde motieven: „Bovendien mag het als een openbare mee ning worJen aangemerkt, dat do vrouw der toekomst, geroepen om op elk maatschappj lUk arbeidsveld de me learbeiJster met den man te zyn, recht heeft op ten voorbereiding, voor haar geschikt" en „Middelbaar onder wys, ingericht met het oog op allerlei beroep, worct daarom een steeds dringenJo eisch, die, zoo hy al niet door den Staat wordt bevredigd, in elk geval waar andere machten hem trachten te vervullen, door den Staat behoort te worden gesteund." Voorts had spr. bezwaar tegen het door B en Ws. aange voerde motief, „dat het middelbaar onderwijs ook een uitnemende voorbereiding vers.hift -joor al die openbare betrekkingen, welke ateeds meer door vrouwen worden bekleed." Spreker is tegen de concurrentie der vrouw met den man, z. i. heeft de vrouw haar eigen arbeidsveld, het huishouden. Om deze reden kan hy de aanvraag niet steunen. Beter vindt h|j het, indien de gemeente zelf de school bekostige of bet schoolgeld verbooge. De heer Pera was het niet eens met den heer De Lange. Hy verklaarde het verzoek te zullen steunen, speciaal om de mededee- ling van B. en Ws., uat bet besluit tot de oprichting der Hoogere Burgerschool voor Meisjes in deze gemeente werd genomen onder uitdrukkeiyk voorbehoud, dat het Ryk bereid zou zyn, dit oDderwys hier, op denzelf Jen voet als in andere gemeenten, geldelyk te steunen, en dat eerst tot de oprichting werd overgegaan, toen die zekerheid was verkre gen Zoolang nu die school bestaat, moet de gemeente van bet Ryk trachten te bekomen wat het haar beeft toegezegd. Om het finan cieel belang dezer gemeente zou de heer Pera dan ook het vo-Tstel steunen. Ook de heer Den Eouter verschilde in opinie met den heer De Lange. Meermal n toch komt het voor, dat de vrcuw zich ge noopt ziet in haar eigen onderhoud te voor-, zien. Wil zy als een sieraad en met eere een ma&tschappelyke betrekking bekleeden, dan Is het noodlg, dat zij een goede voorbereiding hebfce. Een goede ontwikkeling der vrouw, die in de toekomst aan het hoofd van ecu gewichtige betrekking zal staan, is staats belang. Waar B. en Ws. hierop wezen, heeft spr. met instemming hun gedachtengang ge volgd. Of nu een hoogere burgerschool voor meisjes het ideaal voor opl.iding der vrouw Is, wil spreker Diet zeggen. Het spyt hem echter, dat waar B. en Ws. Op een onrecht wyzen, zy een ander onrecht verzwygen. Spr. had hiarby het oog op de p-rticuliere onderwysinrichtingen, die der ge mekte en rykskas zu'k een groote besparing opleveren, en die oveneens aanspraak hebben op rykssubsidie. Ook de ontwikkeling van de leerlingen dier inrichtingen is staatsbelang. Spr. zou wenscben, dat de Raad der gemeente Deventer hierop door den Leids.hen Raad werd gewezen. De Voorzitter had juist den heer Den Houter bedankt voor den steun, dien hy B. en Ws. wil verleenen, toen de heer Den Houter ver zocht te mogen opmerken, dat, weri aan zyn verzoek niet voldaan, hy verplicht was te^en te stemmen. De Voorzitter antwoordde nu, dat men hier alleen te doen heeft met het subsidie aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, dat al de beschouwingen van den heer Den Houter be treffende het byzonder onderwys In den Raad niet tbuis behooren, maar wel tot de algemeene landspolitiek, waarom by den Raad in over weging gaf die er geheel buiten te laten en niet mee te gaan met den wensch van den heer Den Houter. Er is een onrecht gepleegd en dit moet worden hersteld. De heer Den Houter verklaarde, nog wel eenige aanteekeningen te kunnen maken op het door den Voorzitter aangevoerde, doch het hierby te will-n laten. Alsnu werd h-jfc voorst 1 van B. en Ws in stemming gebracht en aangenomen met 19 tegen 2 st., die der hoeren Lange en Deo Houter. By de behandeling van het verzoek van den heer M. H. Van Waveren, om vergunning tot demping van de sloot, welke de Groenoord- straat kruist, voor zooveel betreft het gedeelte ia die straat gelegen, wer.'en do:r sommige leden opmerkingen gemaakt en wel na.r aanleiding der tweede conclusie van het voor stel van B. en Ws., om de helft der kosten, aan de werken, die in verband met de demping moeten worden verricht, voor rekening der gemeente te nemen. Het kwam dien leden vreemd voor, dat B. en Ws. meer willen geven dan requestrant vraagt. Het antwoord van den Voorzitter was, dat de bedoelde bepaling het uitvloeisel is van de vele onderhandelingen, die tusschen den beer Van Waveren en het gemeentebestuur zyn gevoerd, waarop de heer Eerstens zyn bevreemding te kennen gaf, dat in het request in het geheel niet van deze onderhandelingen wordt gesproken. Zooals wy giiteren reeds vermeldden, werd hot verzoek van den beer Van Waveren ingewilligd zonder hoofdeiyke stemming evenals de andere verzoeken om demping van gedeelten sloot. TWEEDE KAMER. By de gisternamiddag voortgezette behan deling der Ongevallenwet verdedigde de hoer Kayper het amendement-Lohman c.s., dat ni t hetzelfde beoogt als de door spr. voor gestelde be ryfsvereenigiDgen. Het amende ment biedt slechts een financieele vergemak- ktiyking Vooral juichte hy bet toe dat een aantal werkgevers er door zullen onttrokken worden aan de bureaucr »tiedat er een prikkel in ligt voor verscherping der veiligheidsmaat regelen. Tevens wordt de particuliere industrie de gölegenhei geopend in het leven te biy von, en de gemeenten worden in staat gesteld als succursaal op te treden in plaats van den Staat. De heer Lohman repiiceerende, merkte aan den heer Van der Zwaag op, dat door het stelsel van het amendement de verhouding van den Staat tot den werkman niet ver andert. De heer Van Kempen zag in de amende menten geen financieel voordeel voor de indus- triëelen. Het voordeel voor hen is echt r, dat zy meer vryheid van beweging krygen. De heer Veegens handhaafde zyn bezwaren tegen de amendementen; de z.g. eigen risico is uit den booze en in lynreebten stryd met bet hoofdbeginsel van het ontwerp. Door de risico door den werkgever zelf te laten dragen, herleeft de belangenstryd tus schen werkgever en werkman; desnoods zou hy mede kunnen gaan dat groote gemeenten, provinciën en spoorwegmaatschappy de risico aer verzekering overdroegen aan maatschap pijen met bebooriyk gegarandeerd kapitaal. De Minister verzekerde, dat hy nog blijft by zyn vroegere bestryjing van eigen ver zekering by particuliere maatschappyeo. Amendementen Ongevalleyiwet. lo. De beer Pynappel heeft zyn vroeger reeds ingediend amendement (een nieuw artikel 95bis eenigszins gewyzigd opoisuw ingediend; van die gelegenheid gebruik ma kende, ter bekorting van mondelfng dobat, om vragen en opmerkingen in het verslag van het afdeelingsonderzoek of in do Nota der Regeering voorkomende te beantwoorden. Het ligt o. a. niet in züne bedoeling, dat een werkgever, die zyn werklied n by een verztkeringsmaat8chappy tegen de gevolgen van ongevallen verzekerd heeft, voortaan tegenover die maatscbappy van de verplichting tot betaling van premie zou zyn ODtbeven. Wat het fond^ van zyn amendement betreft, beantwoordt de heer Pynappel de bedenking om tegen bet by de wet ontheffing verleenen van de verplichtingen, uit aaügegane verbinte nissen voortvloeiende, met het betoog, dat uit bet gebruik maken van de wet als middel om rechten en verplichtingen te scheppen, ook daar waar zy reeds geregeld zyn door den vryen wil van partyen, onmiddeliyk volgt de de bevoegdheid en de plicht van den wet gever om door een overgangsbepaling de ver stoorde rechtsorde te herstellen, waar oud en nieuw recht met elkander in botsing komen. 2o. De heer Van Karnebeek hoeft voor gesteld art. 10 te lezen als volgt: „Wy behouden ons voor by algemeenen maatregel van bestuur te bepalen in hoever de bepalingen dezer wet, zoo noodig gewyzigd, van toepassiog zyn: lo. op den werkgever, wieD6 onderneming in Nederland gevestigd is, voor zooveel hy zyn bedryf in bet buitenland uitoefent, ten aanzien van den werkman, dien hy daarvoor gebruikt en die zyn woonplaats in het Ryk heelt, alsmede op dien werkman, wanneer hy in het buitenland door een ongeval ge troffen wordt; 2o. op den werkgever, die zyn bedryf in Nederland uitoefent, doch wiens ondtrneming buiten N-derlaod is gevestigd, ten aanzien van dsn werkman, dien hy daarvoor hier te lande gebruikt en die hier te lande zyn woon plaats niet he .-ft, alsmede op cien werkman. 3o. De heer Van der Zwaag heeft voorge steld art. 66 als volgt te lezen „Over de beslissingen, waartegen ingevolge de bepalingen dezer wet beroep open staat, wor .t geoordeeld door raden van beroep. De leden van deze raden van beroep wórden voor een derde gedeelte benoemd door Ons en voor het overig twee derde gedeelte gekozen, iaJer voor de heift, coor de meerderjarige patroons en de meerderjarige werklieden ia de verzekerde beiryven. Voor het overige wordt alles wat de samen stelling dezer colleges en de wyze van behan deling der beroepen betreft, by nadere wet geregeld." De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Tot nog toe is het gerucht van generaal Joubert's dood nog van geen z|jde bevestigd. Hierdoor krggt de twyfel aan do waarheid van do treurmare ernstig voedsel, liet lijkt niet zeer waarschijnlijk voorwaar, dat een be richt, dat voor de Engelschen zoo bijzonder gunstig zou z(jn, juist op dit oogenblik, langer dan een week stil gehouden kan worden en als het eenmaal, reeds vier dagen geleden, iu de wereld is gekomen in dit tijdsverloop nog niet bevestigd zou z(jn. Want men kan er zeker van zijn, dat de bevestiging van het bericht van Joubert's dood geen vier dagen zou be hoeven om naar Europa te komen. Daar zou meent het „I-ibl." de censuur wel voor zorgen Wat den twijfel aan de waarheid van het gerucht nog verhoogt is het feit dat de ver spreiding van dit bericht is voorspeld door den heer Robinson. Deze Engelscliraan, die eonige dagen geleden in een schrijven aan de „Daily News" de Briteche lezers waarschuwde voor de berichten van het oorlogsterrein, die naar zijn oordeel op niet veel meer dan Kaffer praatjes berustteD, verklaarde toen dat het hem niets zou verwonderen, wanneer hij over een paar dageu te lozen kreeg, dat generaal Joubert dood was en „zgn hoofd op een piek te Ladysmith werd rondgedragen". Het eerste gedeelte van deze voorspelling is reeds bewaarheid. Het is maar te betreuren, dat men waar schijnlijk niet spoedig de tegenspraak van het gerucht zal kunnen lezen, als het blijkt onwaar to z|jn. Zoodra de censoren het bericht, dat Joubert niet dood is, onder de oogen krygen, zullen zij waarscbijulijk plotseliug ontdekkon, dat de kabel weer zoo met werk overladen is geweest, dat hij een paar dagen rust moet hebben. Iotusschen zijn er voor do Boeren gunstiger luidende telegrammen gekomen: P a r ij s, 16 Nov. Uit Londen wordt aan de Temps" geseind: Het stilzwijgen van het departement van oorlog wekt heden ernstige bezorgdheid. De „Liverpool Courrier" verneemt, dat de toestand to Ladysmith uiterst ernstig is. Het departement van oorlog meent het gerucht omtrent het sneuvelen van Joubert niet te kunnen vermelden, daar het niet officieel be vestigd is. De „Globe" verneemt, dat op de helio- graphische seinen naar Ladysmith van daar niet wordt geantwoord. De Boeren trekken hun liniën steeds nauwer om de stad, waaruit blykt dat zij voornemens zouden zyn, spoedig tot een aanval over te gaan. Luidens een telegram uit Estcourt aan de „Times" zijn 600 Boeren te Chiveley (tusschen Colenso en Estcourt) waargenomen. Estcourt, 13 Nov. De Boeren hebben den spoorweg vier mijlen ten Zuiden van Colenso vernield, doch waarschijnlijk niet onherstelbaar. Londen, 16 Nov. Een telegram aan de avondbladen van 16 Nov. 9 uren v.m. uit Pietcrmaritzburg meldt, dat de Boeren een geblindeerden trein aanvielen, waarbij een Engel8chman gedood en zestien gekwetst werden. Durban, 13 November. Het gerucht van den dood van Joubert is nog niet bevestigd. Estcourt, 15 November. (9 u. 30 'sav.) De trein van het Boode Kruis, die 's morgens vertrokken was om de dooden en gewonden te gaan halen, keerde hedenavond hier terug. De geneesheer die de leiding had, berichtte dat hij zyn opdracht niet had kunnen vervullen, daar de Boeren hem lieten weten dat, aange zien generaal Joubert zich op verren afstand bevond, op het verzoek van den dokter geen antwoord gegeven kon worden vóór den vol genden ochtend. Estcourt, 15 November. Drie en twintig man van de Durban-infanterie, die zich in den gepantserden trein bevonden, worden vermist. Van de halve compagnie Dublin fusiliers, even eens in den trein aanwezig, kwamen er slechts vijftien terug. De zevenponder van de marine, die voorop stond, deed drie schoten, toen hy stukgeslagen werd door het vijandelijk geschut vuur. De machine is ook beschadigd. Winston Churchill, zoon van wijlen Lord Randolph aChurchill, die als dagbladcorrespon dent werkzaam was, ia, naar gemeld wordt, gevangengenomen. Londen, 16 November. De avondbladen bevatten een telegram uit Pietcrmaritzburg van gisteren, 9 uren 's morgens, volgens hetwelk de Boeren een gepantserden trein aangevallen hebben, waarbij een Engelschman gedood en zestien gewond werden. Estcourt, 15 November. (2.30 's nam.) Een gepantserde trein met honderd man deed hedenochtend vroeg een verkenning naar Chie- veley. Toen hij den terugtocht aanving, openden de Boeren, die artillerie in vier stellingen hadden geposteerd, het vuur. De twee wagens, die vóór de machiue reden, ontspoorden en sloegen om, terwijl de soldaten in die positie den vijand het hoofd boden. Deze opende een hevig vuur op de ontspoorde wagens, die met groote moeite werdon uit den weg geruimd. Toen de weg vrij was, is de machine vertrokken. Er z|jn verscheidene dooden en gewonden. Parijs, 16 November. De „Temps" verneemt uit Londen: In het Zuiden van don Vrijstaat is de toe stand ernstig geworden voor een Engelsche kolonne, ter verkenning naar Bolmout (een station aan den spoorweg naar Kimberley, ten Westen van den Oranje Vrijstaat gelegen) ver trokken en waarvan sedert lang geen berichten ontvangen ziju. De tweede editie van de „Times" bevat een telegram uit Do Aar, van 9 dezer, behelzende, dat deze kolonne onder bevel staat van kolonel Gough en bestaat uit bereden infanterie en een batterij artillerie. De „St.-James Gazette" zegt, dat de voorwaartsche beweging der aan de Kaap ontscheepte troepen begonnen is en dat zy naar Kimberley optrekken. INGEZONDEN. De buitenlandsche Pers over den oorlog in Zuid-Afrika. Het moet zeker eiken Nederlander onaan genaam treffen dat de bladen die het opne men voor de Boeren en tegm ce politiek der Jingoes en de meeste bladen scbryven gelukkig ia dien geest toch byna altyd hun beschouwingen eindigen of aanvangen met 't uitspr-. ken der troostelooze verwach ting dat „natuurlyk" op den langen duur Engeland het wel moet winnen. Zoo doende geeft de buitenlandsche pers, tegen haar he ao ling, Engeland een sterken inoreelen steun indien immers de Jingoes het wenschelyk acht n door leugenachtige berichten het zoo lang mogeiyk te doen voorkomen alsof de Boeren klop kr-gen, dan moet bun ook die herhaalde verzekeriug van tegenstanders dat de Engelschen eindelyk zullen zegevieren wel zeer welkom zyn voor 't bewerken der pu blieke opinie. Nu is hot zeker verkeerd en dwaas leugens met leugens te bestryden, en als inderdaad het eindeiyk overwinnen van Engeland zoo zeker was, dan zou men niet mogen ver langen dat de P9rs, tegen beter weten in, het mislukken van den veroveringsoorlog profe teerde. Maar deskundigen als de Engelsche reiziger Selous, als verschillende militaire scbryvers in Duitschiand, denken er heel anders over. Ik spreek hier nu niet van ons, Hollanders, wien men zou kunnen vcrwyten dat wy gelooven wat wy hopen. Toch mag verwezen worden naar het voortreffelyke geschrift van prof. Te "Winkel, („Waar het om gaat in Zuid-Afrika", Haarlem 1899), die niet met vaderlandslieven Je uitroepen, maar op zoer degelyke gronden betoogt, dat de imperialistische politiek van Chamberlain al heel weinig kans van slagen heeft. Het komt my om bovenstaande reden voor dat alle Nederlanders, die in eenige betrekking staan tot het Buitenland en speciaal tot de buitenlandsche Pers, cr met nadruk op dienen te wyzen hoe gevaariyk het is op losse gron- deD, ja tegen hetgeen tot heden het ver loop van den oorlog ons leert in, aan de Engelschen de verzekering te geven dat zy, als ze maar volhouden, het zullen winnen. De Boeren zyn geen mannen om door zulke berichten te worden gedemoraliseerd, ze lezen thans trouwens geen kranten, maar in Enge land is een zeer groote menigte die wel degelUk coor de Pers tot hopen of wanhopen gebracht kan worden. De Engelschen hebben van hun standpunt geiyk dat ze zich groot houden, maar men geloove toch niet dat de m-er der- htid der Datie in een oorlog, oie ver van de Engelsche kust gestreden wordt, inderdaad „inflexible as fate" is. Ieder die daartoe in ce gelegenheid is, wyze dus het Buit-nland op de gevolgen van zyn ongerechtvaardigd pessimisme ten opzichte van de ziak der Vryheid. D. C. Hesseling. BUITENLAND. Frankryk. Het hooggerechtshof te Parys heeft do conclusiën van een der advocaten tot wraking van de rechters, oie vrymetselaars zfin, ver worpen. Twee Fransche officieren van den post te Montao (China) zyn door do Cbinaezen vermoord. Admiraal Courrejolles he ft zich meester gemaakt van den prefect van Hainan en van zyn kanonneer, oot. De Fransche ge zant ontving bevel, de bestraffing der schuldigen ti eischen. Duitschiand Vrydag vertrekt de Keizer uit. Brunsbüttel naar Engeland, vergezeld door de Keizerin en de prinsen Oskar en August Wilhelm. H.t bezoek, oorepronk6iyk op 14 dagen ge raamd, wordt verkort tot 8 dagen, waarvan er 5 doorgebracht zullen worden by de KoniDgin te Windsor, en een of twee by den prins van Wales. De „National Zeitung" verzekert, dat te Londen „met nadrukkelyke verwyzing naar de pogingen van Engelsche bladen om met bepaalde bedoeling munt te slaan uit 's Keizere rei3," van Duitsche zyde nog eons de ver zekering gegeven is, dat achter deze reis nuts anders gezocht moet worden dan een sedert lang vastgesteld familiobezoek. Het hoofdbestuur der Duitsche ver- eenigingen van het Roole Kruis maakt bo- kend, dat zooveel vrywilligers zich aanbieden om als verpleger of verpleegster naar Zuid- Afrika te vertrekken, dat het ondoenlyk wor t, ieder scbriftelyk een weigerend antwoord te zenden; het hoofdbestuur moet dos in do dagbladen voor verdere aanbiedingen bedanken. Te Hamburg heeft een 63 jarige Duitsche dame uit Ottenson zich op eigen kosten als verpleegster by de ambulance aangesloten. Zy h:ett 37 jaren in Transvaal gewoond, en haar man, drie zoons en twee schoonzoons vechten aan de zyde der Boeren. De „Lokal-Anzeiger" verneemt dat de Boeren al maan en voor bet uitbreken van den oorlog 30,000 r peteergeweren van klein kalioer tn 30,000 patronen uit do Duitsche fabrieken gekregen hebben. Italië. De beer Colombo, de regeeringscandidaat, is met 198 stemmen tot voorzitter der Kamer gekozen, tegen 179 stemmen, oie op den beer Biancheri, den candidaat der oppositie, werden uitgebracht. Spanje. De „Economista" besp'eekt hot feit, dat een Duitsch commissaris naar Ma rid komt om den financiöelen toestand te bestudeersn. Het blad uurkt op, dat het zenden van den commissaris ten gevolge hebben zal, dat de Duitsche, Fransche en Engelsche houders van papieren der buitenlandsche schuld tot een gemeenzame overeenkomst gebracht wordeo. Groote rumoerige betoogingen hebben Zondag in Barcelona plaats gehad t>y de aan komst van den republikeinschen afgevaardigde Sol 0rteg3, die in het congres den tegenstand van de industriéelen verdedigde. Uit de huizen hingen Colgaduras, Catalaansche vlaggen. De menigte verlangde, dat Sol Ortega van hot balkon voor zyn woning zou spreken. Hy vermaande de menschen zich vreedzaam te verspreiden. By de betoogingen werden oproe rige kreten gehoord. Men beweert, dat er ge schoten is, hoewel de regeering oit bestrydt. Voor het raadhuis verlangde de massa het ontslag van den burgemeester. Id de woniDg van den laatste werden de vensters stuk ge slagen en werden steeneo in bet gebouw ge smeten. De Senaat heeft met 99 stemmen tegen 1 de motie van afkeuring tegen aeregeering verworpen, ingediend door Almenas, die de regeering beschuldigt de separatistische be weging te hebben aangemoedigd.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 5