N°. 12IC9 Vrijdag W November. A0. 1899 $eze fëoarant wordt dagelijks, met uitzondering v von (Zon- en feestdagen, uitgegeven Eerste Blad. De Biograaf. I 'De Bulletins, Nederlandsch Znid-Afrikaansche ging- fööseBO'is. Leiden, 16 November. LEIDSCH DA&BLAD. 'PRIJS DEZER GOXTRAHTJ Voor Lolden per 8 maanden. m a i.io. Franco per post r 1.40. Afzondoriyke Nommers 0.05; PRUS DEB ADVKH'I'^U'I'I É'IW. Van 1—0 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.171. Grootst» letters naar plaatsruimte Voor het incasseeren bulten de etad wordt f 0.06 berekend. Pit noiiuuer bestaat, uit TWEE Bladen. Het programma voor hedenavond, waar- Van enkele nummers veranderd zyn, is als volgt Eerste gedeelte* Woensdagmiddag voor kinderen. Kinderfeest op het eiland Marken, Stqjd. zonder bloedvergieten. Een wedstrijd over 100 el. Het terras van het Kurhaus te Scheveningen. Een tooneel uit het drama tKing John" van Shakespeare. Jumbo. Ik en myn twee vrienden, j Wat er gebeurde met den heer Jansen. De electrische tandradbaan. r PAUZE. Tweede gedeelte. 4 Het beroemde 10-duims reuzenkanon aan den ingang der haven van New-York, Een brand in een stal. Hoe een vrouw haar man het laat thuis komen afleert. Gedresseerde honden. Herstelion der zeilen a. b. van een Engelsch 'oorlogsschip. Alles op zijn tijd. De Derby-wedstrijd. Paddock na de Race. Aankomst van een trein aan het centraal station te Berlijn. Pract.' Exercitiën v. h. brandweercorps. v Orkest der d.d. Schutterij. SÉ)ie wy in de stad verspreiden, zullen in het "vervólg worden genummerd. Overal, waar deze bulletins worden aange- plakt, kan men dan met een oo;opslag zien of men ze al gelezen heeft, ja dan noeD. Daarmede wordt te gemoet gekomen aan de klachten, dat zy te lang blyven hangen, ofschoon wy dringend verzoeken aan diegenen, die bulletins opplakken, deze niet langer dan één dag te laten hangen. i Tot hedenmiddag drie uren was ons, met het gisteren vermelde, op verschillende in- ri"teekenbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig byna om mee te deeien, dat wy ons Voortdurend voor de toezending van ingevulde biljetten biyven aanbevelen. Blanco inteekenbiljetten léggen aan «ns Bureel ter beschikking. Officiëelo Kennisgevingen. Plaatselijke Directe Belasting. Burgameestor en Wethouders van Leiden brengen ter algemeeno kennis, dat het le Suppletoir Kohier der Plaatselijke Directo BelastiDg voor 1899 in afschrift gedurende v ij f maanden ter Secretarie dtr ge- tnoento voor eon ieder ter lezing is nedergelegd; dat bezwaren tegen den aanslag binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet op ongezogeld papier by den Gemeenteraad kunnen worden ingediend, en dat tegen *sRaads beslissing, binnen dertig dagen Da de mededeeling daarvan, bg de Gedepu teerde Staten der provincie Zuid-Holland i'i beroep kan worden gekomen, eveneens bg odgezegeld adres. Zg herinneren voorts de belanghebbenden uit- drnkkelijk, dat door het indienen van bezwaren en '*"£het instellen van beroep de verplichting tot betaling —Van 'den aanslag niet wordt opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidc-n, F. WAS, Bargemeester. - >15 Nov. 1399. VAN HEYST, Secretaris. Een en veertig studenteD aan de uoi- ,tersit it alhier, het wenschelyk achtende een band tu6schen de studenten te doen ontstaan, zullen met eenige genoodigden ter bespreking van hun plan tot oprichting van een vereeni- ging om hun gemeenscbappelyke belangen t te behartigen, samenkomen op Vrydag 17 jNovemter a. s., des avonds te 8 uren in Hotel „Le Soleil d'Or" Breestraat 155, waar tevens de praeses van den Amsterdamschen Studenten-Bood als spreker zal optreden. /- Ter gelegenheid van den voor heden in i den schouwburg georganiseerden Transvaal- avond ten bate van het Roole Kruis, zal voor belangstellenden aldaar verkrygbaar worden gesteld en wordt verder ook in den handel gebracht een prachtvol bewerkt Leiden Zuii-Afrika-Album. Dit album, voor welks uitgave het initiatief is genomen door eenige bekende Leidsche ingezetenen, zal op verschillend gebied van wetenschap en kunst bijdragen bevatten. Behalvo van enkele oud Leidenaars, thans elders gevestigd, zal het kunstwerk byna uitsluitend byoragen van bewoners dezer ge meente bevatten. By het gisteren gehouden examen voor lager onderwys handteekenen en perspectief te Rotterdam slaagde de heër J. C. W. Blankwaardt, alhier, leerling van den heer W. J. Lampe. Voor het examen der vrye- en orde oefeningen der gymnastiek zyn te Dordrecht geslaagd de heeren: C. Q. Yan Leeuwen en D. De Jong, te Voorschoten. Men schryft uit Groningen aan het „Hbld." dat er een beweging onder de studenten der Fransche taal- en letterkunde aan de universiteit aldaar ontstaan is, om den leerstoel voor 't Fransch naar Utrecht te zien verplaatst. Het stoomschip „Koningin-Regentes," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Nov. Gibraltar; de „Prinses Sophie," van Am sterdam naar Batavia, vertrok 15 Nov. van Southampton; de „Prins Alexander," van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 15 Nov. Perim; de „Soembing" arriveerde 15 Nov. van Rotterdam to Batavia. Alfen. Gisteren nam de heer P. Moen, na een veertigjaiigen dienst, en sedert 10 Nov. 1865 ondt-rwyzer aan de openbare lagere school te Alfen aan den Ryn, afscheid van zijn leerlingen, om het ovtrige deel zyns levens een welverdiende rust te genieten. Toen bleek, dat de hetr Moen door zyn.yver, toewyding en welwillendheid zich de achting en waar deering van autoriteiten en collega's, de liefde van leerlingen en oud-leerlingen had verworven. In een harteiyke to spraak herinnerde het hoofd der school zyn scheidenden collega aan den weemoed van het scheiden van een levens taak, maar tevens aan den troost, dien de zelfvoldoening schenkt, wanneer men mag ervareD, dat de arbeid waardeering vincit. En die was het deel van den heer Moen in ruime mate. Najat de leerlingen hun schei denden onderwijzer een afscheidslied hadden toegezongen, werd hem, namens leerlingen en oud-leerlingen een souvenir aangeboden, bestaande in een keurige schrijftafel en een pendule, benevens een album, bevattende de Dameu der gevers. Innig aangedaan dankte de heer Moen voor die blyken van liefde en gaf deD kinderen nog enkele lessen mee op hun levenspad. In menig kinderoog welde een traan en by het heengaan drukten alle kindereD hun scheidenden onder- wyzer de hand. Burgemeester en Wethouders verrasten den heer Moan met een afscheids bezoek, bedankten hem voor den yver, waarmee hy de zaak van het openbaar lager onderwys had gediend, on overhandigden hem, namens den Raad dtr gemeente, als souvenir, een gouden bril, met den wensch, dat het hem moge gegeven zyn, nog tal van jaren van zyn rust te genieten. Ook collega's uit Alfen en naburige gemeenten betuigden den bemin den collega hun warme belangstelling. Alkeinade. Het ontwerp der herziene Keur- of Politieverordeniug voor den Drooggemaakten Veender- en Lykerpolder onder deze gemeente, ligt gedurende één maand, tot den 14den December a. s. ter inzage van belanghebbenden, ten kantore van den secretaris dezes polders te Roelof-Arendsveen. De aanvulling8kohitren der belasting op de honden, en van den hoofdeiyken omslag voor het dienstjaar 1899, liggen in afschrift ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing, respectieveiyk tot en met den 30sten November a. 6. en 14 April 1900. Aarlanderveen. De in deze gemeente grhouden collecte voor de Transvaal heeft opge racbt f 336.345. Benthuizen. By de op gisteren gehouden verkiezing van één kerkvoogd en twee nota belen, wegens periodieke aftreding, zyn her kozen: tot kerkvoogd de heer Willem Grooten- dorst en tot notabelen de heeren Simon Van den Berg en Jan Bogaards. De op Woensdagavond gehouden zen- dingsbyeenkomst heeft ten bate der Nederl. Zeuding8vereeniging opgebracht een som van f 21.22. Noordwyk-aan-Zeo. Gistermorgen is alhier aangekomen NW. 31, reeder L. Van der Deyl, schipper Adr. Van Duyn, zonder vangst en met verlies van--55 netten, verloren gegaan door 't slepen over een wrak. Te Vlaardingen is binnengekomen NW. 3, reeder E. Smit, schipper G. Duindam, met 110 kantjes pekelharing. Oudshoorn. Op Vrydag 17 Nov. a. e., des avonds te halfacht, zal in het Nutsgebouw alhier een lezing worden gehouden voor leden van den Nederlandschen Protestantenbond. Als spreker zal optreden de heer H. C. Lohr, predikant te Rotterdam. De collecte voor de Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging in deze gemeente heeft opgebracht f 481.81. Voorschoten. Sinds de vorige opgave is by den burgemeester ingekomen voor Trans vaal en OraDje-Vrystaat een bedrag van f 6 50, verzameld by gelegenheid van een zilveren huwelijksfeest aan den Ryndyk. Het totaal stygt daardoor tot ruim f 746.50. Warmond. Naar aanleiding van het initiatief, door het bestuur der „Harmonie van Warmond" genomen, om ten voordeele van de Transvaal en den Oranje-Vrystaat een concert te geven, had dit Dinsdagavond plaats. De opkomst was tamelyk, de verwachting grooter, om het doel, waarvoor dit geschiedde. Door de welwillende medewerking van eenige dilettanten en den directeur der „Harmonie" werd een schoon programma keurig uitgevoerd. Da solo's voor piano door mej. Oostelaar zoowel als het trio voor 2 fluiten en piano door den directeur, mej. Oostelaar en dtn jongenheer Verlint, waren in één woord ver- rukkeiyk. Ook de welluidende zang van den heer C. J. M. J. Macben, „Ave Maria" van Gounod, met begeleiding van fluit en piano, het lied „Een Kind van Holland", en vooral het „Transvaalsche Volkslied" met orkest (H. v. W.) brachten het publiek niet weinig in vervoering, te meer, daar op het podium een paar Eoeren in uniform met hun wapens en de vlaggen der beide Republieken hadden post gevat. Na het laatste couplet, hetwelk door het publiek werd medegezongen, collec teerden de Boeren f 27.235. Ten slotte een woord van dank aan de werkende leden der „Harmonie", dio behalve de overige nummers, ons nog zooveel genot verschaften met den Transvaalschen marsch van den heer Oostelaar en de „Fantasie de .l'Opéra Faust" van Gounod, arr. Joh. Ooste laar. Beide nummers werden onberispelijk uitgevoerd. Zwammerdara. Voor de betrekking van tweeden veldwachter in deze gemeente op een jaarwedde van f 350 hebben zich by den heer burgemeester 28 personen aangemeld. De sollicititie was tot heden opengesteld. Op Dinsdag 21 Nov. a. 8. wordt een openbare vergadering van het Nutsdepartement alhier gehouden, waarin als Bpreker hoopt op te treden dr. J. H. Kiewiet de Jonge, van Dordrecht. Zoetermcer-Zog^vaard. Heden treedt de nieuw benoemde onderwijzer aan de Chr. school alhier in functie, waardoor het perso neel aan deze school weder voltallig is. Deze onderwyzor, de heer L. F. Langevoort, van Den Haag, is in het bezit van de akte voor de vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek. Vrydagavond halfzeven zal in de zaal van den heer Poot, op uitnoodiging van de Chr. Jongelingsvereeniging alhier, voor het publiek optreden ds. Spoelstra, van 's-Graven- hage, die een paar jaren in Transvaal heeft doorgebracht, om te spreken over de toe standen aldaar, ook in verband met den stryd, die thans in die Republiek wordt gestreden. Gisteravond had de tweede byeenkomst plaats van de vereeniging „Onderling Genoe gen". Na een keurige lezing werden door enkele heeren bydragen geleverd, afgewisseld door een paar zang- en muziekstukjes. Ook werden we verrast met een paar muziek stukjes van een jeugdigen violist. TWEEDE KA91ER. By de gisternamiddag voortgezette behan deling der Ongevallenwet lichtte op art. 30 (bepalende het onderzoek van het Bank-bestuur by en naar den getroffen werkman) de heer Roessingh een amendement toe om aan den getrolïene, die door bet Bestuur wordt opge roepen, schadeloosstelling te geven voor reis kosten in tijdverlies. Do heer Kuyper lichtte een amendement toe om de uitkeeriog niet te laten vervallen, wanneer de getroffene zich niet wil onder werpen aan een gevaarlyke operatie of aan chloroformeering. Het gaat volgens voorstellor niet aan, den verzekerde daartoe te ver plichten. De heer Vermeulen wil laatstbedoelde zaak facultatief laten en het Bestuur der Bank vryheid laten al of niet schadeloosstelling toe te staan. De Minister heeft geen bezwaar tegen het amendement-Roessingh en tegen hefcamende- ment-Kuyper heeft hy ook geen overwegend bezwaar. De heer Zylma heeft een nieuw art. 97&ts voorgesteld, luidende: fDe verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van ongevallen in het bedryf van landbouw en de verdere bedrijven, in art. 12 genoemd, zal nader by afzonderlyke wet worden geregeld." De Spoorwegramp. Uit nadere berichten omtrent dit vreeseiyke onheil van gistermorgen blykt nog het volgende: Trein 80, waarmee gewooniyk de reizigers en de mail uit Engeland vervoerd worden, was het station Kapelle al voorby, toen zooals gewooniyk, daar de treio, die om 7.55 van Rotterdam naar Amsterdam vertrekt, passeerde. Voor Bet station stonden echter de signalen op onveilig, maar door den dich ten mist werden die door den machinist niet opgemerkt; eerst toen hy even voorby het station knaisignalen hoorde, stopte hy en bleef, een paar honderd meter verder, staan. Die z lfde mist was oorzaak geweest, dat de mailboot uit Engeland te Yliasingen twintig minuten te laat aankwam, zoodat de Staatsspoor heeft dezen maatregel, ter wille van de reizigers en de mail sedert kor ten tyd ingevoerd een tweede trein 80bis, de eigenlyke mailtrein dus, werd afgezonden. Met razende snelheid boorde deze door den mist en gekomen by tut station Kapolle, zag eensklaps de machinist De Klerk, op slechts enkele meters voor zich, het onveilige signaal. Met alle kracht remde hy, maar wat geeft remmen by zulk een vaart op glibberige rails 1 Hoe krachtig ook de rem wordt aan gezet, onder zulke omstandigheden is een zoo woest voortrollend gevaarte niet tot staan te brengen binnen den korten afstand, waarin het hier noodzakeiyk was. Zóó groot was nog de kracht, waarmee de locomotief togen den achtersten wagen van den stilstaanden trein, een rytuig met eerste-en tweede-klasse- afdeeliugen, stootte, dat deze geheel tot splin- tirs werd geslagen het eenige wat heel bleef was het dek, dat over de opsteigerende locomotief heen schoof en de wieleo met de assen, die er zich onder wrongen. Overigens is nitte, wat ook, heel gebleven; stukken hout meer dan een meter lang waren er niet meer te vinden en de zware yzeren kracht balken, loopend van voor tot achter langs den wagen, waren gebogen als hoepels. Maar nog was de kracht van den indringenden trein niet gebroken. Ook het volgende rytuig, een derde-klasse-wagen, werd gedeeltelyk inge drukt en toen bleef de machine steken. In den dichten mist steeg toen een ge kerm op, dat, volgens hen, die het hoorden, vreeselyk moet zyn geweest. DooJen en ver minkten rolden langs den spoordyk omlaag en bleven daar liggen, totdat hulp opdaagde. De reizigers, die ongedeerd gebleven waren en die eerst nog volstrekt niet beseften hoe groot de ramp was, oie had plaats gehad, waren, toen ze tot die ontdekking kwamen, te veel van streek om onmiddellyk flink te kunnen handelen. De eerste, die tot zichzelf kwam, was de heer L. M. Son, candidaat- tandarts, die op weg was naar Utrecht om examen te doen. Maar de beste hulp werd verleend door den heer D. Bakker, burge meester van Kapelle, die juist op den weg laDgs den spoordyk liep, toen de botsing plaats bad. Onder zyn leiding werden de verminkte lichamen op de kussens uit de niet-beschadigde rytuigen en later ook op dekens, neergelegd en inmiddels naar Niau- werkerk getelegrapheerd om een locomotief met desnoods een enkelen goederenwagen, om de gewonden te vervoeren. Voorts werd geseind naar het ziekenhuis te Rotterdam, om daar alles voor de ontvangst der gekwetsten in gereedheid te maken en om brancards te sturen naar het Maasstation. Ontzettend was de aanblik van al die ODge- lukkigen, die daar lagen, zonder eenige afdoende hulp. Immers, in het eerste oogen- blik waren er geen geneesheeren aanwezig en al kwamen die ook vr(j spoedig, hoe wilde men zooveel gekwetsten met uit den aard der zaak slechts primitieve middelen, daar in bet natte gras in den dichten mist, be- hooriyk verbindenI Achtereenvolgens kwamen aan de doctoren W. Berghegen en J. v. d. Wissel, uit Kapelle, W. M. Blom, uit Krimpen, J. C. Bom, uit Nieuwerkerk en J. Rutgers, uit Rotterdam. Dr. Bom, de geneesheer van de Staatsspoor, kwam met den hulptrein aan. Toen werden de gewonden, het waren er vyftien, voor zichtig in den trein gelegd; en daarna zett9 do trein zich langzaam in beweging naar bot Maasstation te Rotterdam. In brancards en de zwaarst gewonden op draagbaren, werden zy naar 'het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waarvoor zich een groote menigte reeds had verzameld, die, van het ongeluk gehoord hebbende, zich daarheen begeven hadden. En onder die allen waren er ook velen, die bloedverwanten of vrienden in den trein hadden en die nu, angstig-gejaagd, wilden weten of ook deze zich onder de gekwetsten bevonden. Telkens als weer een baar aan kwam, drongen bleek en ontdaan menschen naar voren, gedreven door een folterende ongerustheid. En als dan zekerheid was ge kregen, óf gezichten die zich weer ontspanden om by een volgende baar weer die zelfde angstige uitdrukking aan te nemen, öf hart verscheurende wanhoopskreten. In het zieken huis bleek, dat van de vyftien gewonoen er één onderweg was overleden, twee zóó zwaar gewond waren, dat byna geen Loop meer is op herstel, zes zeer ernstig waren gewond, vier ernstig en twee minder ernstig. De meeste verwondingen bestaan in enkelvoudige of samengestelde beenbreuken; enkele in schedelbreuken, terwyl ook eenigen ribben gebroken hebben. Op het terrein van de ramp had men in- tusschen de dooden, vyf in getal, per roei schuitje naar bet haarhuis te Kapelle gebracht, terwyl nog een paai* personen, die niet ernstig gewond waren, zich naar huD woningen had den begeven, o a. de heeren W. J, Martino, Nieuwe Binnenweg te Rotterdam, die een arm gebroken had, en F. Mynlief, uit Krimpen a. d. Lek, met een hakwonde. Voorts hadden velen schrammen of builen opgeloopen. H*t zwaarst is de familie Van Ham ge troffen. De man en de vrouw waren beiden ernstig gewond en toen zy uit den wagen geslingerd waren, riep de moeder tusachen het kermen door, telkens om haar beide dochtertjes, die een eind verder op lagen het eene, een meisje van elf jaar gewond, maar niet ernstig, het andere acht jaar oud, dood. Allerlei droevige tooneelen werden er afge speeld. Mejuffrouw J. M. Vürtheim, die met den vader van haar aanstaande, den heer A. J. Lelyveldt, naar Groningen reisde, zag, terwyl zy zelf ernstig gewond was, den ouden man in haar armen sterven; de heer M. Bo gaerdt lag dood in het natte gras, naast een zwaar gewonden vriend, met wien hy zou gaan jagende zooevcn genoemde heer Mar- tino hoorde zyn vriend J. F. Jansen hem nog vragen of hy erg gewond was en zag dienzelfden vriend tien minuten later sterven. Later op den dag kwamen de officier van justitie uit Rotterdam, mr. Mazel, en do rechter-commissaris, baron v. d. Fels, die ter plaatse een onderzoek iDstelden en proces verbaal opmaakten, en de spoorweg-autoriteiten, de heeren Huisinga, inspecteur van exploitatie, Van Hoorn, sectie ingenieur, en Van Egmond, inspecteur van tractie. Uit het onderzoek bleek al aanstonds, dat de machinist van den Vlissingschen trein wer- keiyk geremd had. Deze, die er evenals het overige machinepersoneel, zonder eenig let sel is afgekomen, bestuurde dezen trein al leen, wanneer trein 80 de aansluiting te Vlissingen gemist had en was dan ook nog niet aan den trein gewend, waarom bera een „pilot" was toegevoegd, nl. den machinist Oorschot. De stoker heet Driessen; hy is oezelfde, die op den trein dienst dee), die in Vlissingen in de wachtkamer van het station reed. De machine was nogal beschadigd en uit de rails gesprongen; dit laatste was ook het geval met den goederenwagen van den Vlis singschen trein de onbeschadigde rytuigen van de beide treinen waren echter alle in het spoor gebleven en konden dus gom.ikke- lyk worden verwyderd. Nadat ook de goede renwagen gelicht was, bleef dus alleen de locomotief 6taan, te midden van de ©ver- blyfselen van den versplinterden waggon eerste en tweede klasse. Stukken hout, kus sens, bagagenetten, lampen, halve deuren, alles lag door elkaar en daar tusscbendoor koffertjes en taschjes, kleediDgstukken, een geweer, platgedrukte hoeden, gebroken wan delstokken en parapluie8, enz. Heel den dag was noodig om de locomo tief te lichten, waardoor de dienst tosschen Rotterdam en Gouda over enkel spoor moest geschieden; des nachts zou een trein wor den gezonden om de overbiyfselen van den gebroken wagen weg te halen. Heden zou de weg weer geheel vry zyn. Een Amsterdammer, die behoorde tot de passagiers, welke gisterochtend vervoerd wer-

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1