De Biograaf N°. 12185 Maandag 13 November. A0. 1899 gourant wordt dagelijks, met aitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeten. Dit nommer bestaat uit YIElt Bladen. Eerste Blad. ROODE KRUIS. Nedcriandsch Zuid-Afrikaansclie Vereeniging. f 5236.271/ s. Leiden, 11 November. DAGBLAD. naus DEEEH CQTJEAKT» J Voor Leiden pet 8 maanden, j 1.10. Franco per post «■-» 1.40. Afzonderiyke Nommors a 0.05. PBUS DEB AJDVEHTENTIËN: Van 1—regels 1.05. lodore regel meer f 0.17|. Grooter^ letters naar plaatsruimte Voor het incasseeren buiten de etad wordt 0.05 berekend. ondervindt al de noodigo belangstelling; de aanvragen verdoelen zich over de verschillende avonden. Morgenochtend arriveert de automobiel ter voortbrenging van het electrisch licht, zoodat Maandag alles gereed is. De Dreyfus-betlden zijn naar het leven ge nomen; men herinnert zich boo moeilijk het was om deze photographieën te verkrijgen, omdat al het mogelijke werd gedaan oit te ver hinderen. Alleen door een list werd het doel bereikt. Een bewoner aan den overkant van het gebouw te Rennes werd verzocht precies te doen alsof hy aan het verhuizen was. Toen O nmaal de verhuiswagen voor de deur stond, kroop de photograaf daarin en nam de photo's door een opening, in den wagen gemaakt. Niet altijd worden de beelden dus gemak kelijk verkregen. Bij den ondergeteekende, penningmeester van de afdoeling Leiden en Omstreken, is ont vangen: van een patiënte in het Ziekenhuis, 6.— 9 den heer V. D. een kist met 50 Kilo Brunsche watten. m Dr. A.H. P. (muntbilj. H.N. 7142) 10.— 9 N. N. (motto: voor het Roode Kruis) muntriljet G. H. 719 10.— 9 N. N. (muntbiljet E. A. 7747) met het opschrift: 5°/0 voor contante betaling van een buitenkansje van 200. 10. (reeds onder de berichten van dit blad van 30 Oct. 11. opge- nomeü). Dr. b. 10.- 9 den Burgemeester te Rijnsburg, opbrengst van een gehouden collecte 153 35 9 de Gereform. Kerk A.t aan de Hooigracht, opbrengst van in die kerk gehouJen collecte 169.35 9 N. Nt 250. dezelf.e, voor de Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging 260. een gehouden inzameling op de school van den heer De Van, aan de Heerenstraat 10.70 w een dito op de meisjesschool 21e kl., van mej. Winkler 7.04 9 studenten aan bet Pharmaceu- tisch Laboratorium. 50. een gehouden collecte in de kerk aan de Heerengracht f 2.50 9 iemand, die onbekend wenscht te blijven (voor Transvaal) 1. '9 den burgemeester te Leiderdorp, bijdragen van ingezetenen 137.25 9 de afdeeliog Leiden van het Alg. Ned. Werkliedenverbond 20.— 9 de Gereform. Kerk A., aan de Hooigracht, nagift van de ge houden collecte1.— terwijl op een aan de ingezetenen dezer gemeente aangeboden lijst, is toegezegd een bedrag van 1340.75 waaronder vcor Transvaal ƒ1. Leiden, 11 Nov. 1899. J. A. F. COEBERGH. Tot hedenmiddag drie uren was ons, met het gisteren vermelde, op verschillende in- teekonbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig bijna om mee te deelen, dat wij ons voortdurend voor de toezending van ingevulde biljetien blijven aanbevelen. Blanco inteekentiljetten liggen aan ons Bureel ter beschikking. Hedenmorgen om tien uren is in het gebouw van de Mij. tot Nut van 't Algemeen alhier door eenigo ingezetenen van Leiden een bijeenkomst gehouden tot oprichting van een Afdeeliog Leiden van den „Volksbond", ver eeniging tegen drankmisbruik. De vergadering, gepresideerd door den voorzitter v«,n het Hoofdbestuur van den Bond, dr. W. P. Ruysch, te 's-Gravenhage, besloot te benoe men do volgende hoeren tot bestuursleden der nieuw opgerichte afdeeling: den heer A. E. Van Kempen, voorzitter; dr. A. H. Van Andel, vice-voorzitter; mr. A. C. Vroede, secretaris; den heer J. Korevaar, penning meester. By koninklijk besluit is dr. J. J. baron Mackay, op verzoek, eervol ontslagen als adjunct-commies bij het departement van Binnenl. Zaken; en is mr. A. C. Vreode, advocaat te LeideD, benoemd tot aojunct- commies by g. noemd departement. De Engelsche mail wordt hedenavond alhier verwacht. Voor het examen in de vrye- en orde- oefeningen der gymnastiek zyn te Dordrecht geslaagd de heereD J. G. Van Tortholen en H. J. J. Kiess, van Leiden. De 1ste luit. D. R. Buma, van het 3de reg. huzaren, is overgeplaatst van Leiden naar Amsterdam. Van het Rotterdamscbe tooneelgezel- schap, dat morgenavond in „DuNord" alhier optreedt, is de heer Van der Lugt-Melsert regisseur. In grooten eenvoud werd gisteren te Egmond aan Zee de eerste steen gelegd van een Zieken-paviljoen voor de „Prins Hendrik- Stichting", ter nagedacLtenis aan en heer A. C. Wertheim, den in 1897 ontslapen voor zitter van bet College van Regenten. De steen werd gelegd door den heer Joh. G. Wertheim, den oudsten zoon van den overledene, terwyi daarna met een toe- passeiyk en harteiyk woord van den voorzitter van R-genten den heer Aug. M. J. Hendricks, de geteektneie oorkonde werd ingemetseld, Htt Paviljoen zal den naam dragtn van „Wertheim-Paviljoen". Door den Nederl. Bond voor Onderwijzers is voor eenigen tjj J aan de Regeering het verzoek gedaan tot vernietiging van oen be paling, voorkomende in art. 7 van de instructie voor onderwyz-rs te Haarlem, luidende: Hat is hun verboden aan de leerlingen privaat- on lerwys te geven in de op school onderwezen vakken, tenzy met toestemming van het hoofd der school. Op bedo ld adres is door do Regeoring be slist, dat in deze geen termen zyn om haar tusschenkomst te verleunen. Met de meeste Btelligheid kan de „Arnh. Ct." verzekeren, dat htt gerucht, waarvan het „H. Dagblad" melding maakte, dat jhr. A. P. C. Van Karnebeek, lid der Tweede Kamer en eerste gedelegeerde van Ne Ierland op de Vredesconferentie van den afgeloopen zomer, zou zyn aangezocht voor het vervullen van oen post van gezant te Londen, van allen grond is ontbloot. H. D. H. mevrouw de Prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont zal heden (Zater dag) op Het Loo aankomen en aldaar eenigen tijd logeeren. Te Rotterdam is plotseling overleden de heer W. A. De Laat de Kanter, bewaarder der hypotheken en van het kadaster aldaar. De overledene bereikte den leeftyd van 72 jaar. Het vertrek van Hr. Ms pantserdekschip „Koningin Wilbelmina der Nederlanden" naar Oost-Indiö is, naar wy vernemen, bepaald op 16 November a. 8. De penningmeester der af Jesling Rotter dam van de Ned. Z. Afrik. Vereeniging heeft opnieuw 10,000 overgemaakt aan het hoofd bestuur dier vereeniging. Het totale bedrag, dat tot dusver uit Rotterdam aan het hoofd bestuur der Ned, Z.-Afr. Vereeniging is ge- zon len, is nu ƒ50,000. Door het Rotterdam3ch mannen- en vrou wencomité is voor de algemeene kas van 't Roode Kruis afgedragen een som van 20,000. Van de 35 antwoorden, ing-rkomen op de prysvraag voor een gevelontwerp: kantoor, enz. der Levensverzekering-Bank „Rotter dam" te Rotterdam, is door do jury met den eersten prys 250 of de uitvoering van het werk) bekroond het ontwerp „Assurance", waarvan de vervaardiger is de heer H. Bon Ja, architect te Amsterdam met den 2den prys 100) het ontwerp „S." van de heeren De Roos Overeynder, architecten te Rotterdam, en met den 3Jen prys 50) het ontwerp „Paul Kruger" van de heeren C. BruyDzeel Zon-n, architecten te Rotterdam. De beor A. Koolhoven heeft besloten zich voor het penningmeesterschap van den Algem. Ned. Wielryders Bond voor 1900 niet meer beschikbaar te stellen. Op de onlaDgs te München gehouden inter nationale sporttentoonstelling is aan de in zending van den Algem. Ned. Wielryders Bond een eere-diploma toegekend. In verband met de uitspraak der jury voor den in 1899 gehouden pryskamp in de beeldbouwkunst, is by koninklyk besluit van 30 October jl. (opgenomen in de „Sts. Crt." van heden) aan mejuffrouw J. A. C. Mynssen do gouden eerepenning toegekend en is voorts aan haar voor het tydvak van 1 December 1899 tot 30 November 1900 een jaargeld van 1200 verleend, bestemd ora haar in de gelegenheid te stellen zich in de beeldhouw kunst te volmaken. De commissie van toezicht op de Ryks- academie van Beeldende Kunsten zegt in haar aanbeveling, dat z|j zicb volkomen ver- eenigt met de uitspraak van OBn der jury leden, dat het door mejuffrouw Mynssen geleverde beeld „een hoogst gelukkige proeve is van een wordend talent." De heer H. J. Bljleveld, leeraar aan het gymnasium te Pretoria, zoon van den heer H. Byieveld, directeur der Geref. Kweekschool to Amsterdam, seinde gisteren uit Pieter- Maritzburg, dat hy door de Engelschen ge vangengenomen was. Curatoren van het gymnasium te 's-Gra venhage hebben besloten den heer N. Japikse te benoemen tot tydeiyk leeraar voor de vadorlandsche geschiedenis en Nederlandsche taal, tot verlichting voorshands van de taak van den leeraar Stellwagen. De van hun detachering uit Oost Indiê teruggekeerde 1ste luits. A. Y. Reitsma en M. L. Pliester worden onderscheidenlyk inge- deeli by het 5de en 6de reg. inf. Aarl ander veen. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente ia aan den heer C. Van 't Riet vergunning verleend tot uit- breiJing zyner boutzagery en draaierij door aan ouw van oen nieuw gedeelte op perceel kadastraal Sectie A No. 2111 en 2112. Benthuizen. De collecte ten behoeve van de vereeniging „Trouw aan Koning en Vader land", gehouden aan de huizen der inge zetenen, heeft, na aftrek der onvermydelijkste kosten, opgebracht de som van 4.90. Binnen eenige dagen zal ook te dezer plaatse een comité worden gevormd tot in zameling van gelden ten behoeve van Transvaal en OraDje-Vrystaat. Bodegraven. Het bestuur van den Meye- polder, alhier, zal op Woensdag 15 Nov. a. s. schouw voeren over den Ring en den Weg van voormelden polder. Zaterdag 18 Nov. a. 8. zal hefc bestuur van den Noordzyderpolder, alhier, schouw voeren over de begrinding en bezanding der we^en in genoemden polder, alsmede over de voetpaden, liggende langs de wogen in Buiten kerk en Kortland. Als een gevolg van den tegenwoordig hoogen prys der petroleum, neemt het ver bruik van liebt- en kookgas alhier in den laatsten tijd zeer sterk toe. De productie van gas aan de gasfabriek bedraagt tegenwooroig ongeveer viermaal zooveel als acht jaren ge leden. Katwijk. Voor een zeer talryke scharo van toehoorders hield ds. v. d. Valk, van Scheve- ningen, op uitnoodiging van de Geref. Jonge- lings-vereeniging te Katwyk a/d. Ryn gister avond aldaar een lezing over Transvaal. Na geruim^n tyd zyn gehoor bepaald te hebben by de geschiedkundige wording en ontwikkeling der Transvaal8che Republiek, stond spreker stil by den tegenwoorcigen oorlogstoestand, duideiyk aantoooende, dat deze oorlog niet door de Boeren was begeerd. In de pauze werJ onder begeleiding van het orgel bet Transvaalscbe Volkslied gezongen, terwyl aan den uitgang van het gebouw een collecte voor Transvaal werd gehouden, die 46 50 heeft opgebracht. Van de haringvisschery keerden in de afgeloopen week terug de volgende vaartuigen: „Landbouw-Zeevaart" K.W. 15, schipper Jacob Zwaan, reeder H. v. d. Marei, met 130 kantjes; „Petronella Tierman" K.W. 8, schipper P. v. d. Bent, reeder F. E. Meerburg, met 80 kantjes; „Katwyk IV" K.W. 23, schipper C. De Vreugd, reeder W. Taat, met 90 kantjes; „Katwyk aan Zee IX" K.W. 87, schipper A. v. d. Plas, en „Katwyk aan Zee VI" K.W. 79, schipper Jac. v. Beelen Cz., beide van de Naaml. Vennootschap „Reedery Katwyk aan Zee", resp. met 160 en 80 kantjes. Koudekerk. Sinds jaren bestond hier een groote behoelte aan een geschikt lokaal voor de vergaderingen van kiesvereenigingen, jonge- lingsvereenigingen, enz., vooral daar er voor een paar jaar ook een afdeeling van „Patrimo nium" opgericht werd. Vooral de kiesvereeniging wist niet waar- heeD. Nu in de Geref. kerk, dan weer In de bovenzaal van een café, maar nooit met volle sympathie van alle leden. Gelukkig kwam er een gunstige verandering. Een ledig staand huis, eigendom der Geref. Gemeente, werd door enkele leden van „Pa trimonium" van boven tot beneden opgenomen. Spoeuig tot het resultaat komend, dat daar nog wel iets van te maken was. Na veel over en weer praten, mocht er aan geknut seld worden, wat men wilde, mits de Geref. Kerk tr geen schade van had. Met noeste viyt werd er des avonds, wan neer de dagtaak was afgeloopen, gesloopt en gerestaureerd. Na veel arbeids, kwam ten vorigen jare de helft van het gebouw in orde, en aangename uren zyn er reeds in door gebracht. Daar de gemaakte onkosten reeds gedekt waren, werd onlangs aan het tweede gedeelte begonnen en nu reed3 voltooid, uit genomen eenig verfwerk. Het geheel zal, wanneer het afgewerkt is, een aangenamen indruk geven, en elk ver- eenigings-man is byzonder in zyn schik. Het biedt een ruimte aan voor 125 150 personen. Daar het uitwendige nog op restauratie wacht, siert het gebouw nog geen passende naam. Om vakbelangen te bevorderen, werd dit j iar, evenals ten vorigen jare, onder de atonné's van „De Nederlandsche KLeder-In- dustrie" (uitgever C. Misset, te Doetiochem) een wedstryd uitgeschreven, waarvan de uit slag in het laatst verschenen nummer wordt bekend gemaakt. Na nauwgezet onderzoek van het zeer groot aantal ontvangen inz&noingen, heeft de jury deze week h:t resultaat er van definitief vast gesteld. De heer J. M. Munnik, alhier, wiens werk het vorige jaar de bekroning werd waardig gekeurd, heeft ook dit jaar veel succes gehad. Aan zyn inzending onder 't motto „Theoretisch en Praktisch" werd een der pryzen toegekend. Kaag. Herkozen zyn tot notabelen der Ned.-Horv. Gem. de heeren F. J. De Groot en C. L. De Graaff en tot pros.-kerkvoogd de heer J. Ribot. Lisse. By publicatie van Burg. en Weths. worden opgeroepen de ingezetenen, die als vry williger by de militie wenscben te worden toegelaten, om zich vóór of op den laatst n November a. s. ter gemeente secretarie aan te melden. Het desbetreffende getuigschrift van den Burgemeester zal op meergenoemden datum kunnen verkregen worden. Leiderdorp. De agendum van den Classi calen Zendingsdag, die Donderdag 16 Novem ber a. s., des namiddags te 2 uren, alhier gehouden wordt in het kerkgebouw der Geref. Gem., luidt: lo. Opening door den Pastor loei. 2o. Referaat over het onderwerpDe grond- lynen der jongste Synode in zake de Zending, door H. Dykstra, te Smilde. 3o. Referaat over de vraag: Welke moet in ce toekomst de organisatie zyn van de kerken in Indië? door dr. A. G. Honig, te Zeist. 4o. Bidstond des avonds te halfzeven, waarin ds. D. Tom, van Hilversum, zal voorgaan. Noordwijk. A. s. Maandag, 's avonds te balfacht, zal de tooneelvereenïging „Vrbnd- scbapszin" alhier in café „Flora" haar eerste winteruitvoering geven. Voor ditmaal bevat het programma uitsluitend voordrachten (voor één en voor meer personen), afgewisseld door de muziek der Vereeniging, onder leiding van dtn heer A. G. Venderoos, en door zang, waaronder natuurlijk het Transvaalsche Volks lied. Onder verschillende nummers treffen we oude bekenden, maar ook veel nieuws aan. Wy wenscben de Vereeniging een als gewoon- lyk flink bezette zaal toe. Noordwjjkorhout. Nadat oe weleerwaarde heer ds. D. J. Van Aalst op zyn catechisatiën het lyden en stryden der Transvaalsche Boeren aan zyn leerlingen had uiteengezet en hen opgewekt had het hunne by te dragen tot leniging hunner smarten, bield hy een collecte en hy had het genoegen van het kleine kudceken ƒ9.18'/, aan de Zuid Afrikaansche Vereeniging tot het beoogde doel te kunnen overmaken. Toen ik voor een paar weken wees op het onhoudbare van den toestand om hot Raadhuis, en die vergeleek met de geïonundeerde stelling Amsterdam, noemde het Raadslid De Kan dit in een ingezonden stuk schertsen Hoe ik toen helaas ver van schertsen bleef, biykt hieruit, dat de heer R. Van Dyk, naast het Raadhuis wonende, maar gescheiden door een weg, gisteren zyn voordeur met kozyn en al hoeft laten uitbreken en het gat dicht- metselen, aangezien hy in de laatste weken die deur in- noch ultkon, vanwege de water massa, die er voor stond. En deze wil Je maar niet verminderen, nadat reeds heelwat naar binnen was geloopen. Volgens het ingezonden stuk van den heer De Kan ziet het er Ce zomers zoo lief uit. Maar ik wille zoo gaarne, dat het er geregeld lief uitzag. Maar kan het niet anders, enfin, dan nog maar een half jaar door het water geplast Rynzatcrwoudo. In een op nbare ver gadering van het departement: „Rynzater- woude" der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen, te houden op Vry dag 17 November 's avonds te 7 uren ten huize van P. Zuider vaart, te Rynzaterwoude, zal als spreker op treden dr. H. Blink, te 's-Gravenhage, met het vooral in deze dagen zoo belangrijke onderwerp: „De Eng'lsche politiek in Zuid- Afrika en de worstelstryd der Boeren." Voor zoover de ruimte het toelaat, is de' toegang voor belangstellenden geheel vry. Wy twyfelen niet, of velen zulhn van deze gelegenheid gebruik maken, om alt belangrijke onderwerp te hooren behandelen. Voorhout. De collecte voor do gewonden alsmede voor de weduwen en weezen der Boer n van Transvaal en Oranje-Vrystaat, heeft, met de belangrijke gift van het semi narie Hageveld, opgebracht 160. De gemeente-begrooting voor het dienst jaar 1900 is door Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd in ontvangsten en uit gaven op een geiyk bedrag van ƒ9521.67. Behalve ruimere raming van eenigo klei nere posten van uitgaaf zijn de kosten van wegen en voetpaden geraamd op 1050 tegen f 640 in 1899, on die van het instandbou en van schoollokalen op ƒ500 tegen ƒ300 in 1899. Voor onvoorziene uitgaven biyft een bedrag van ƒ710.67 beschikbaar. Woubruggo. Namens de Chr. Jongelings- vereeniging „Timotheus" boopt dr. A. G. Honivan Zeist, op Donderdag 16 November, 's avonds te halfzeven, in de Geref. kerk alhier, weer een lezing te houien over „Alexmotr Comrie" als vervolg op zijn vóór een piar jiren gehouden leziog. Zootorinecr. Gisteravond omstreeks acht uren ontstond een hevige brand op ce toardery van H. Koetsier in de Vlamingstraat. Drie bergen met hooi en koren stonden in een oogentlik in lichterlaaie. Het vee werd in veiligheid gebracht. De woning hoopt.e men te behouden, ondanks den hevigen wind. Vier spuiten waren op het terrein aanwezig. De door Ged. Staten goedgekeurde be grooting dezer gemeente voor 1900 bedraagt in ontvangst f 13,703.46s, in uitgaaf ƒ13,699.50. De posten van ontvang zfin als de thans loopende begrooting geraamd; by de uitgaven is de post „onderhoud van straten" met 3000 verhoogd en alsnu gebracht op 3500. Het1 schynt in de bedoeling van het gemeente bestuur te liggen de keien in de Vlamingstraat te vervangen door een klinkerbestrating. Zwummerdnm. Donderdag 16 November hopen do verschillende afdeelingen der Nat. Cbrist-iyke Gebod onthoufersvereeniging in de provincie Zuid-Holland haar gewone najaars vergadering te Bodegraven in bet lokaal „Oud Bodegraven" te houden. Als spreekster hoopt op te treden mej. WerstAsmussen, van 's-Gravenhage, over „Schynbare Achteruitgang", en al3 sprekers de heeren G. Van Herwaarden, gepensionneerd zee officier, en P. Spoor, van Bodegraven. 's Avonds zal in de Ned. Herv. Kerk een open bare vergadering gehouden worden. Sprekers ds. Van Geest, van 's-Gravenzande; ds. Dijk man, van Rozenburg, en ds. Montyn, van Maassluis. De collecte voor Trankvaal heeft hier 300 opgebracht. WEST-INDIË. PARAMARIBO, 13 October. By beschikking van den minister van koloniën is aan het lid van het Hof van Justitie ia de kolonie Suriname jhr. mr. J. L. W. C. Von Weiier, thans met verlof in Nederland, tot herstel van gezondheid een vtrlofsverlenging verleend voor den tyd van zes maanden; en is aan den districts commis saris van Saramacca, P. M. Schuyl Ruys, thans met verlof in Nederland, tot verder horstel van gezondheid een nadere verlofs- vorleDging verleend voor dtn tyd van zes maanden. In verband met de detacheering te Nk-nw- Nickerie van den lsten luit. der infanterie J. M. Herold ttr vervanging van den 2den luit. der infanterie Ph. F. W. Van Romondt,' die met ingang op 9 November 1899 eervol wordt ontheven van het bevel over den militairen post te Nieuw Nickerie, is onder tervolle ontheffing van den luit. Van Romondt van de waarn ming der functiön van ambtenaar van het Openbaar Ministerie by het kanton gerecht te Nickerie, de luit. Heroli met die waarneming belast.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1