N». 12184 Zaterdag XI November. A\ 1899 f ^C2e jouraat wordt dagelijks, met aitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit Hommer toestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. De Biograaf. Wt Orkest der dd. Schutterij. IMerlandseh Znid-Afrikaansche Vereeniging. f4912.031U. Leiden, 10 Novemtoer. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEEEH COTXaAMTi Voor Lalden per 8 maanden. y <c Franco per ppst Afzonderlijke Nommers t i t l.I'O. ry 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËK» Van 1—6 regels f 1,05. Iedero regel moei f 0.17J. Qrootae^ letters naar plaatsruimte Voor het incasseeren buiten de etad wordt f 0.06 berekend. In dit nummer en wel in het Tweede Blad bevinden zich de Bewijzen, waarop alléén toegangskaarten worden afgegeven. Zooals men ziet, zijn deze bewijzen ge nummerd mtt 1-2-3 4, Gemakshalve wordt de voorstelling van Maandag 7 uren No. 1. 9 2. Dinsdag 7 .3. 9 4. genoemd. Deze cijfer? bevinden zich ook op Tie toegangskaarten en men denke er aan, dat men niet met het een of ander biljet naar een voorafgaande of volgende vooretelling kan gaan. De toegangskaarten zjjn slechts geldig voor de voorstelling in overeenstemming met het zich daarop bevindend nummer. De prijzen zjjn 40, 25 en 15 Cts. Het programma voor Maandag luidt als volgt Eerste gedeelte. Mevrouw Dreyfus. I Mercier, Labori, enz. i Kolonel Jouaust. Het verlaten van het Lycéo. I Kapitein Dreyfus verlaat de gerechtszaal, r Kapitein Dreyfus in de gevangenis te Kennes. y Jumbo. t Ik en mijn twee vrienden. Wat er geoeurde met den heer Jansen. De electrische tandradbaan, PAUZE. 3 Tweede gedeelte. Henley-Regatta. Moedertje aan het spinnewiel. v Da ondeugende aap. Het uitrukken der brandweer. Een dronken acrobaat. Een straattooneeltje te Berlijn. Het verlaten der Beurs te Amsterdam." Een vreemd model om japonnen te passen. Z. M. de Keizer van Duitschland. S. W. Express. Tot hedenmiddag drie uren was ons, met het gisteren vermelde, op verechillende in- teekenbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig b(jna om mee te deelen, dat w(j ons voortdurend voor do toszending van ingevulde biljetten blijven aanbevelen. Blanco inteekentiljetten liggen aan ons Bureel ter beschikking. By monde van den heer J. Romanesko werd ons gevraagd een woord van aanbe veling te schryven voor de collecte, aanstaan den Maandag langs de huizen alhier te houden. Daaraan voldoen wij gaarne! Het blijft toch altijd mogelijk, dat er eenige personen zijn, die niet thuis waren op het oogenblik, dat de biljetten der Nederl. Zuid-Afnkaansche Vereeniging werden opgehaald of die liever op open scbaal geven dan een biljet in te vullen; hoe het zij, hoe meer dubbeltjes wij bysen kunnen brengen voor de Boersn in Transvaal en Oranje Vrijstaat, des te liever la bet ons. Wanneer eenmaal op de ljjst der ingekomen bedragen der Ned. Z.-A. V. komt te staan: Bde gemeente Leiden zooveel", hoe hooger dat bedrag dan is, hoe aangenamer het ons zal zijn. Wéar ook, steeds moet de gemeente Leiden toonen wat zy kanen vooral in dit geval I By koninkiyk besluit is, wegens veran dering van woonplaats, op zyn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. M. Van den Hoek als kapitein by de d. d. schutterij te Leiden. Het concert, gisteravond den houders van kaarten voor de Volksbijeenkomst-n, alhier, in de Stadszaal aangeboden, werd door zeer velen bygewoond. De heer M. Van Kleeff opende dit samen- zyn met een hartelijk welkomstwoord, waarna de stafmuzi-.k van de dd. Schuttery, onder directie van den heer Joh. C. Geyp, het concert begon met het „Wilhelmus", terwyi ze verder gedurende den avond een opgewekt programma uitvoerde. Voorts hadden zich ook ter opluistering van dezen avond eenige dames welwillend aangeboden, ten einde één twee- en drie stemmige liederen te zingen, waarmede zy veel bijval inoogstten; daverend was het applaus na ieder zangstukje; één dame gaf zelfs een biscouplefc. Na de pauze was dan ook de voorzitter der Commissie voor de Volksbyeenkomsten de tolk van allen, toen hy den dames, benevens mej. Gripekoven, die een bloemen mand ontving, en de schutterij-kapel, een woord van dank bracht voor datgene, wat zy zoo belangloos dezen avond hadden te geDieten gegeven. Ook hierop volgde, als biyk van instemming, een daverend applaus van alle aanwezigen. De avond werd besloten door de kapel met het „Transvaalsche Volkslied" en het „Wien Neerlandsch Bloed", welke beide staande wer den aangehoord, waarna men een luid hoezee! als nagalm hoorde. Voor het examen in de vrye- en orde oefeningen der gymnastiek is te Dordrecht geslaagd de heer G. H. Nuesink, van Oegstgeest. Op een alhier gehouden bestuursver gadering der R.-K. Centrale Kiesvereeniging in het district Katwyk, is iu plaats van den heer J. Van Wensen, die zich metterwoon buiten het district heeft gevestigd, tot penning- meestor gekozen de heer Van der Kroft. Evenals 't voorgaande jaar hebben de heeren dr. -Kervel, van Noord wijk; Jac. v. d. Kroft, van Wassenaar; Oo3tveen, van Hillegom, en Henri Spendel, van Katwijk, zich beschikbaar gesteld in den winter lezingen te houden voor de leden der plaatselijke kiesvereeDigingen, tegen vergoeding van reis- en verblijfkosten. Kolonel Wüppermann, commandant van het 3de regiment huzaren, zal a. s. Zaterdag te 's-Gravenhage de troepen commaadeeren ter gelegenheid der garnizoensparade voor de plechtige uitreiking van decoraties van ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde. Nader wordt bericht, dat aanvragen om informatie worden ingewacht te Dordrecht by het Alg. Ned. Verbond en te Amsterdam by J. De Graeff, Warmoesstraat 171 (telegram adres: Transvalia-Amsterdam; teleph.nr. 924) en dat alle informaties by eventueele ont vangst van telegrammen door laatstgenoemden aan belanghebbenden medegedeeld worden. De Vereeniging de „Oranjevlag" te 's-Gravenhage organiseert een grooten drie- daagschen scherm- en banierenwedstryd, voor afgegaan door banierenoptocht, waarvan het batig saldo zal strekken voor weduwen en weezen der gesneuvelde Boeren iu Transvaal. De Vereeniging van Nederlandsche stu denten aan de „Technische Hochschule" te AkeD, heeft van de overheden vergunning bekomen, een inzameling te houden ten voor- deele van de slachtoffers van den oorlog. Het hoofdbestuur van de posteryen en telegraphie te 's-Gravenhage heeft aangekocht het perceel aan den hoek van de Kazerne- en Parkstraat, dusver gebezigd tot stal met koetshuis, ten einde daar te bouwen een hulppost- en telegraafkantoor, waardoor het tegenwoordige, Noordeinde hoek Oranjestraat, zal worden opgeheven. Naar uit goede bron wordt vernomen, is te Utrecht tot heden ongeveer f 24,000 ontvangen en wel ƒ14,000 ten bate van het Roode Kruis en f 10,000 ten behoeve van de Nederl. Zuid Afrik. Vereeniging, waaronder de opbrengst van de busjes-collecte op Zondag met ruim f 3000. De kerkeraad der Geref. Kerk te Gro ningen (A) heeft, volgens de „N. Gr. Ct.", besloten zich te wenden tot de deputaten voor de correspondentie met de buitenlandsche Kerken, met het verzoek de Engelsche en Schotsche Kerken, waarmede de Nederlandsche Gereformeerde Kerken in correspondentie zijn, te wyzen op bet gruweiyk onrecht, dat de Engelsche Regeering pleegt inzake de Trans vaal, opdat die Kerken by de Engelsche Regeering zouden aandringen op beëindiging van den oorlog. Da minister van binnenlandsche zaken maakt bekend, dat volgens ingc-komen ambts berichten de pest beerschende is te Lorengo- Marquez. De Minister heeft daarom Lorenqo- Marquez besmet verklaard en het aantal dagen, bedoeld by art. 8 van de wet van 28 Maart 1877 („Stsbld." No. 35), gewyzigd by de wet van 8 April 1893 („Stsbld." No. 63), bepaald op tien. De consul-generaal van België te Amster dam deelt op verzoek van burgemeester en schepenen van Antwerpen mede, dat in die haven tot heden geen als pest verdacht ziekte geval is voorgekomen. Alle noodige maat regelen zyn intusschen door de Belgische Regeering genomen om den inval dier ziekte te beletten of op afdoende wyze te bestryden. Het bestuur van den Algemeenen Neder- landscben Wielryders-Bond heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, ver zoekende: a. het wetsontwerp tot verzekering van de veiligheid van het verkeer op de openbare wegen aan te nemen; b. artikel 2 aan te vullen in dier voege, dat de daar bedoelde bepalingen het intercommunaal of internationaal verkeer, hetzy in bet algemeen, hetzy met bepaalde soort van verkeersmiddelen niet ernstig mogen belemmeren. Niet onaardig is het, uit bet adres kennis te nemen van de meest uiteenloopende be palingen welke er bestaan omtrent het kennis geven dat de wielryder nadert; dat byv. de gemeenten Amersfoort, Breu- kelenNyenrode, Doorn, Haarlemmerliede, Horssen, Jisp, Leiderdorp, Leusden, Soest e. a. eischen, dat de wielryder zal bellen, als hy een bespannen voertuig wil voorbyryden; de gemeenten Roermond en Naarden gaan verder en eischen een steeds luidende bel; daarentegen schryven de gemeenten Barendrecht,Barneveld, Cadzand, Dubbeldam, Elst,St.-Oedenrode,Hui8en, Wyde Wormer cn Zuidzande voor, dat men den rytuigbestuurder zal aanroepen, en som mige dezer, zooals Dubbeldam, St.-Oodenrode, Wonseradeel e. a., verbieden vau de bel gebruik te maken; de gemeente Langbroek eischt, dat de wielryder een fluitje by zich heeft om te waarschuwen, terwyi er talryke gemeenten zyn, die het gebruik van een bel voorschry ven, mits de paarden er niet van schrikken, alsof een wielryder dat aan elk paard van te voren zou kunnen zien. In het adres wordt er vervolgens op ge- wezeD, dat er echter nog grooter verwarring bestaat op het gebied van verplicht afstygen of uitwyken, zoodat men by het lezen dezer bepalingen zich tusschenbeide afvraagt wat haar nut is, en of de gemeentelyke wetgever het belang van het rywieiverkeer welkende; zoo eischt de gemeente Meyel, dat wielryders by het passeeron vanvee en varkens zoodanig hun vaart minderen, dat genoemde dieren niet schrikken, de gemeente Schellink hout, dat de wielryder by het tegenkomen van schapen en varkens afstappe, zoo ver mogelijk uitwyke en voor het ry wiel zal gaan staan; de gemeente Valburg schryft voor, dat een vélocipède geen rytuig, waarvan het paard draaft, dichter mag achterop ryden dan 25 Meter. In Baarderadeel mag men een rytuig met dravend paard in geen geval voorbyryden, terwyi dit te Putten, zelfs met een stapvoets rydend rytuig, niet zonder de toestemming van den koetsier, mag geschieden. De gemeente Cothen eischt, dat men afstappe on met het opstappen zal wachten totdat het rijtuig weer 30 Meter verwijderd ie en ver volgens schryven de gemeenten Aalsmeer, Angerloo, Baarderadeel, Barendrecht, Bergen, Bleiswyk, Doniawerstal, Egmond, Ferwerde- radeel, Gaasterland en talryke andere, te veel om op te noemen, voor, dat een wielryder op zekeren afstand moet afstappen voor elk paard, dat by tegenkomt, doch by al die gemeenten verschilt de gevorderde afstand van 20 tot 50 Mettr, terwyl die te Meeuwen niet minder dan 100 Meter bedraagt. De ge meente Veen schryft voor, dat de wielryder by dit afstappen voor zyn rywiel moet gaan staan zoo dat het niet zichtbaar is. Volgens het adres zouden deze voorbeelden met nog tal van andere kunnen vermeerderd worden. De afgetreden Gouverneur-Generaal jhr. Van der Wyck zal, na enkele maanden van verblyf te 's-Gravenhage, zich vermoedeiyk metterwoon te Arnhem vestigen, zoo zegt men. (Hesb.) Aan het „Hbl." werd uit Indië geseind, dat de officier van gezondheid 2de kl. J. H. P. Van KerckhoS de Indische expeditie van het Roode Kruis naar Delagoabaai vergezelt. Op de ïoordracht voor uitwonend ge neesheer in het ziekenhuis te Rotterdam zyn geplaatst: dr. A. A. Hymans van den Bergb, arts te Rotterdam; dr. Th. Tamja, arts te Amsterdam, en dr. H. A. Jansen, officier van gezondheid late klasse te 's Bosch. Ds. A. Voorhoeve, te Amsterdam, heeft, geiyk gemeld, onder talryke blijken van be langstelling het feest zyner 25-jarige ambts vervulling herdacht. Ds. Voorhoeve trad 8 Nov. 1874 op als predikant te Nederhemert, werd in 1877 be roepen te Dedemsvaart, in 1884 te Katwyk- aan-Zee en is sedert 7 Dec. 1887 werkzaam te Amsterdam. Tal van nuttige instellingen danken aan zyn medewerking en toewyding haar ontstaan en bloei. Het feest werd ingezet door de zusters van de Diaconeasenstichting der Ned.* Herv. Gemeente, die den jubilaris in zyn woning aan de Prinsengracht kwamen geluk- wenschen en hem een lied toezongen. Toen daarop door ds. Voorhoeve een bezoek aan de inrichting werd gebracht, waren alle zieken en de zusters in een der lokalen byeen. Zuster Boissevain sprak den predikant toe en her dacht zyn groote verdiensten tegenover de inrichting, waarop hem namens allen geschen ken werden aangeboden. In zyn woning werd de heer Voorhoeve begroet door een commissie van acht leden uit de gemeenten, waar hy gestaan heeft. Deze commissie had gelden byeengezameld voor een geschenk, dat met een keurig album, bevattende de namen der gevers en photogra- pbieön uit Nederhemert, Dedemsvaart, Katwyk en Amsterdam, werd aangeboden. Een deputatie uit den kerkeraad der Ned.- Herv. Gemeente kwam met den president, ds. Aalders, aan het hoofd, den jubilaris gelakwenschen. Verder zonden zestien vereeni- glngen en corporaties, die aan ds. Voorhoeve veel te danken hebben, deputaties. Buitengewoon talryk waren de biyken van belangstelliog, die den geheelen dag inkwamen van collega's, vrienden en gemeenteleden. De bezoeken op de receptie hielden niet op. Op de receptie was ook aanwezig de 81- jarige vader, de em.-pred. H. C. Voorhoeve van Utrecht. Ook ds. Voorhoeve's hoogbe jaarde moeder, cie wel niet uit Utrecht kon overkomen, is nog in leven. Des avonds om 8 uren gaf de jubilaris in bet „Paviljoen Vondelpark" een feestje voor genoodigden, die in den wykarbeid met hem medewerken. Ds. Voorhoeve mag met ingenomenheid op dezen dag terugzien. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 8 Nov. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Teviotdale" (Holland-Am.-lijn), van Amst. naar Newport-News, is 9 Nov. Wight ge passeerd; de „Koning Willem I," van Amst. naar Batavia, vertrok 9 Nov. van Genua; de „Maasdam" vertrok 9 Nov. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Chngaran," van Java naar Rotterdam, passeerde 9 Nov. Gibraltar. Hazerswoude. Donderdagavond doorleefde de Christelyke Meisjesvereeniging „Lydia" nog een ernstige ure. De dames M. W. en A. W. Keers, respec- tieveiyk presidente en secretaresse, zouden nu op intiemer wyze dan op het gevierde jaar feest mogeiyk was, afsoheid nemen van den kring, waarin ze gedurende een reeks van jaren de reinste genoegens hadden gesmaakt. Is er wel reiner en hooger genot denkbaar, dan aan de spits te staan van hen of haar, die armen en noodaruftigen trachten wel te doen? Al spoedig nam mej. M. Overgaauw het woord en sprak beide jongedames met liefde en ernst een harteiyk „vaarwel" toe, waarby ze niet vergat te verzekeren, dat de Vereeniging dankbaar is en zal blyven aan God, voor den, z^gen, dien Hy haar in deze gezusters schonk. De genoemde vice-presidento bood nu uit Daam van bestuur en leden een keurig om lijste en goed geslaagde photographiscbe groep van den geheelen meisjeskring aan de presi dente, en, mede zeer toepasselyk, aan de scheidende secretaresse een fraaien inktkoker met pen. Met wederkeerige betuigingen van dank en toegenegenheid, bet wisselen van veelzeggende handdrukken en het zingen van stemmige en vrooiyker liederen ging de avond, onder het gebruik van eeDige verkwikkingen, door een vriendin der Vereeniging, van Boskoop, aan geboden, heel prettig en gezellig voorby. Nog mag ik Diet verzuimen te vermelden, dat de dames voor de photographie geposeerd hebben in den tuin der pastorie, voor den photograaf H. Britsemmer. De boerenzoon L. Van Geest reed gister morgen met de brik naar Zoetermeer. Aan de Zyde gekomen, schrikte het paard door het ritselen en ratelen van de wielen door eenige daar liggende grindhoopjes. Eensklaps neemt het dier een zywaartschen sproDg en komen paard, rytuig en voerman in de sloot terecht Terwyl ze daar, in zoo netelige positie, niet by machte waren den wagen weer op den weg te trekken, kwam er een redder opdagen ia den persoon van den boerenknecht Antoon Hartman, die bet tweespan van zyn toeren- wagen achter de brik van Van G. spande en op die wyze, natuuriyk geholpen door den eigenaar, de zaak weer op het droge bracht. Het paard, waarmede dit ongeluk voorviel, is hetzelfde, dat de vorige week met den heer A. Van Geest zoo noodlottig op het yzeran hek der Katholieke school neerviel, dat het omnibusje en het hek belangryke schade beliepen. Leiderdorp. De collecte, in deze gemeente gehouden ten behoeve van het Roodo Kruis, beeft opgebracht 137 25. Itoelof-Arondsveen. Gisteren mochten de echtelieden C. Ou.shoorn en C. Heetman hun gouden bruiloft vieren. Van alle zflden onder vonden de eenvoudige oudjes veel bjyken van belangstelling. Een welgeslaagde serenade bracht hun het fanfarecorps „Liefde voor Harmonie." Voorschoten. Donderdag-avond had de eerste byeenkomst plaats van onze afdeellng van het Nut. In den aanvang der vergadering deelde de waarn. voorzitter mede, dat jhr. Steengracht zyn benoeming tot eere-voor- zitter bad aangenomen, alsmede, dat in een der volgende vergaderingen door dr. Bruinwold Riedel een propaganda-lezing zal worden ge houden en dat het bestuur daarna in een buitengewone vergadering voorstellen hoopte te doen, waarvoor het Nut meer dan tot dusver op maatschappelyk gebied zal werk zaam zyn. Na de mededeeling, dat zich 4 nieuwe leden hadden aangemeld, werd overgegaan tot de soirée, te geven door den heer J. Schmier, bas, met medewerking van mej. F. Fransman, coloratuurzangeres, en den heer M. HagemaD, pianist. Onnoodig te zeggen, dat deze bekende artisten veel succes hadden met hun gevarieerd programma. Vóór de pauze gaf de heer Schmier op verzoek van het bestuur het Transvaalsche Volkslied ten beste, dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord en waarop een geestdriftig applaus volgde. Daarna werd een collecte gehouden voor de ambulances, enz. in Zuid-Afrika, waarvan de opbrengst later zal worden medegedeeld. Warmond. Door het bestuur van de „Harmonie van Warmond" daartoe uitge- noodigd, zal de heer Joh. Oostelaar uit Leiuen ia verbinding met enkele solisten, a. s. Dins dag 14 Nov. een concert geven in be* lokaal „De Zon" aldaar, waarvan de opbreDgst zal strekken ten bate van het comité voor onder steuning van onze dappere strydende broederen in de Transvaal. Met betrekking tot den verwachten kunst avond, maar ook wat betreft het edele doel, wat hiermede beoogd wordt, wenschen wü den conc.rt-gever een beslist succes en een volle zaal toe. Woerden. Te collecte voor de Boeren beeft bier f 1200 opgebracht. Zocterwoude. Een ontwerp keur voorden Room- of Meerburgerpolder is ter secretarie dezer gemeente voor een ieder geaurc^y 30 dagen ter inzage nedergelegd. Op Woensdag 15 Nov. a. s. zal door het bestuur van den Westeindschen polder een schouw worden gedreven over alle kadeOg slooten, dyken enz. in genoemden polder. De ambulances. By den gezant-consul-generaal van den Oranje Vrystaat, dr. Muller, is ambtelijk be richt ingekomen: lo. dat de Britsche Regeering de hulp van het Roode Kruis niet verlangt, aangezien h3ar eigen inrichtingen voor het verplegen van ge wonden voldoende zyn; 2o. dat de Duitsche ambulance, gelyktydig met do Nederlandsche vertrokken, evenals de laatste bestemd is voor de beide oorlogvoerende gemeenebesten. Dienvolgens zal zy by aan komst te Lorenzo Marques door den Duïtscben consul aldaar by de beide Republieken aan vragen waar het meest hulp noodig ia, en zich dan daarheen begeven. De voorzitter van het Hoofdbestuur van het Roode Kruis verzoekt nogmaals mede te deelen, dat de organisatie van de tweede ambulance bereids is vastgesteld, en htfczeer aanzienlijk aantal candidaten, dia geen op roeping of beschikking op hun of haar sollicitatie ontvingen, gelieve deze mededeeling te aanvaarden als een antwoord op het door hen ingediend verzoek. Hoe gaarne do voorzitter ook aan elk der sollicitanten een afzonderlek antwoord had willen richten, biykt zulks ondoeniyk,nu het aantal sollicitaties nog aanhoudt en ateeds dagelijks klimt. Yan de uitzending van een derde ambulance waartoe volgens een bericht in een der bladen reeds zou zyu besloten - is vooralsnog geen sprake.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1