N°. 12182 X>onclei*clair O November. A#. 1899 $eze goiuant wordt dagelijks, met aitzondering van (Zen- en feestdagen, uitgegeven. Dit noiinuer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. De Biograaf Nedcrlandsch Zuid-Afrikaanscke Vereeniging. f4878.291 Iq. Leiden, 8 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZBB COTIUMT» Voor Loldon per 8 maanden. 1.10. Franco per post1.40. &fzonderl(jko Nommers 0.05. PRIJS DER AJDVERTENTEËEfl Var 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.171, Grootewj letters naar plaatsruimte Voor hot incasseoren bulten de **34 wordt f 06 berekend. ondervindt reeds zooveel belangstelling en wy ontvangen reeds zooveel aanvragen, dat wij het thans anders zullen inrichten dan de vorige maal, toen wij onze Abonné's in de gelegen heid stelden de vertooning van de Biograaf te zi9n, maar er nog zooveel teleurgestelden waren, die zich coor den grooten toeloop geen plaatsje konden veroveren. Maandag- en Dinsdag-avond, Don derdag- en Vrijdag-avond zullen namelijk twee voorstellingen gegeven worden en wel van zeven tot acht uren en van negen tot tien uren. Daarmede hopen wjj ook dit doel te berei ken, dat kinderen naar deze voorstellingen gaan, vooral omdat geen kindervoorstelling wordt gegeven door de te hooge kosten. En wie door zijn zaken of bezigheden ver hinderd ia om zeven uren te gaan, welnu, deze vindt gelegenheid om negen uren een voorstelling in de Stadszaal bij te wonen. Het eenige zal zyn, dat de pauze iets korter zal moeten worden; omdat w(j het aantal beelden niet willen verminderen. Er zullen wederom orie rangen zijn, waarbij ook al rekening houdende met gezonden wenken moet worden opgemerkt, dat de laatste tien rijen thans zullen gelden ala de b o 8 t o plaats, daar de beelden op grooter afstand meer diepte krijgeD. De prijzen zijn weder zoo laag mogeiyk gesteld La.tste tien rij n 40 cents. Volgende tien rijen 25 Eerste tien rijen en galerij 15 Voor plaatsbespreking bestaat alléén ge legenheid voor de voorstelling van zeven uren, indien mén dit VFë'nscbt. Tot hedenmiddag drie uren was ons, met het gisteren vermelde, op verschillende in- teekenbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig bijna om mee te deehn, dat wjj ons voortdurend voor de toezending van ingevulde biljet'en blijven aanbevelen. Blanco inteekeni iljetten liggen aan ons Bureil ter beschikking. Eenige beschouwingen over wettelijke regeling Tan woningtoestanden. I. Er zullen niet velen gevonden worden, die nit detlen in de overtuiging onzer Rsgeering, omtrent het noodzakelijke eener wet op de volkshuisvesting, een zoogenaamde woningwet, waarvan thans een ontwerp aan de Staten- Generaal is aangeboden. Zoo zien wij dan langzamerhand de sociale wetgeving aangroeien; wel is waar nog veel meer op het papier dan in werkelijkheid; docb, op de langzame verwezenlijking van het doel, dat er mee beoogd wordt, mogen wij toch goede hoop hebben. De sociale wetgeving, dat wil zeggen die, welke vooral en in de eerste plaats strekt m het belang der arbeidende, der volksklassen, en de tbans ontworpen wet beboort zeer s ker daartoe. Het is, helaas, een feit, dat ten opzichte van veel gemeenten de woningwet te laat, misschien meer dan twintig jaar te laat komt. Wat verknoeid en bedorven is blyft, geruimen tyd althans. Slechts in het vervolg zal men toestanden kuDnen scheppen, die niet meer de duidelijk zichtbare sporen dragen van verregaande achteloosheid of van bijna mis dadig opfcet. Toch geldt ook bier bet bekende: „Beter iaat dan nooit." En te meer geldt dit, waar immers een gebrekkige wetgeving oorzaak is, dat op het gebied der volkshuisvesting zooveel treurige toestanden bestaan. 't Is waar, do gemeentebesturen zijn aan gewezen om er in te voorzien en er zyn er, - w. o. ook Leiden die met loffelyken ijver getracht hebben zich van de taak te kwijten, Het is er echter verre van verwijderd, dat men op afdoende wijze slechte toestanden door het bloote uitvaardigen eener politie verordening zou kunnen verbeteren. Het komt minder aan op het bestaan der verordening en meer op haar inhoud en omvang en boven alles op haar nakoming. Bovendien kunnen de gemeentebesturen niet gedwongen worden in dit onderwerp te voorzien, veel minder om dit op behoorlijke wijze te doen, en soms worden zij in hun vrije bewegingen belemmerd door de boven hen gestelde macht of door bestaande strijd vragen van hanceleud optreden terugge houden. Het kan natuurlijk niet in onze bedoeling liggen, om een schets te geven van den geheelen inhoud eeuer tamelijk uitgebreide wet. Dit is trouwens ook niet noodig om een goed denkbeeld te verkrijgen van wat de Regeering wil, van de beginselen en hoofd bepalingen van het ontwerp en van de voor naamste opmerkingen, waartoe het voorstel aanl&iding geeft. Het middel om in de toekomst over het algemeen een betere volkshuisvesting, dus betere woningen, te verkrijgen voor die stan den, welke daaraan het meest behoefte hebben, is natuurlijk gelegen in een gestreng toezicht op de nieuwe stichtingen. Daarom worden de gemeentebesturen verplicht om bepaalde eischen te stellen, waaraan by bet touwen van woningen, het vernieuwen daarvan en ook met betrekking tot bestaande woningen moet worden voldaan, en worden door de wet voorschriften gegeven omtrent onbewoonbaar-verklaring, ontruiming, sluiting en afbraak van perceelen, by ont- tigging d00r gemeentebesturen in het belang der volkshuisvesting mogeiyk gemaakt. Het is een feit, dat ook onder de bestaande wetgeviDg de gemeentebesturen tot hot maken van bouwverordeningen bevoegd zyn en dat zy in tal van gemeenten bestaan umige zyn zelfs zeer goed ingericht. Hoe komt het dan, dat d ze verordeningen ni.t by machte zyn geweest om het kwaad te keeren? Ligt het voortwoekeren der kwaal aan de verordening of aan iets anders? H t moge in de eerste plaats op de ver ordening zelve aankomen, van niet minder gewicht is toch het toezicht op haar naleving. Ontegenzegiyk is het ook, dat de eene ver ordening veel gemakkeiyker dan de an !ere ontdoken wordt en dat een bouwverordening in d. n regel vry gemakkeiyk ontdoken wordt, omdat, waar het op haar nakoming aankomt, een gewoon politietoezicht niets baat. Hi rby komt nog het loonende van de overtreding. De vraag, of het ontwerp waarborgen geeft, dat de alom in te voeren plaatselijke verordeningen op de volkshuisvesting, wat nieuwe stichtingen en herstellingen betreft, op voldoende wyze zullen worden nagekomen, zal men bezwaariyk in bevestigenden zin kunnen beantwoorden. Het moet, dunkt ons, niet aan den plaatselyken wetgever worden overgelaten, of by al of niet een speciaal toezicht op de uitvoering der wetteiyk voorgeschreven ver ordening zal instellen. Toch schynt dit de bedoeling te zyn; doch, zonder zoodanig toe zicht zal, vreezen wy, in menige gemeente de wet een doode letter biyven. Het schynt wel twyfelachtig, of een speciale bouwpolitie, om dit woord nu eens te ge bruiken, in kleinere gemeenten uitvoerbaar zou wezen, maar dit is geen afdoend bezwaar. Voor de toepassing van verschillende wette- lyke maatregelen worden immers kringen van gemeenten gevormd? Men bandele hier op dezelfde wyze en geve aan plattelands gemeenten, welker gezammiyke bevolking een zeker zielental Diet te boven gaat, ge legenheid om zich tot het instellen van een college van toezicht te combineeren. Hierdoor zou ongetwyfeld nog een tweede voordeel worden verkregen. Ofschoon byna olke plaats eigenaaroige behoeften heeft, in verband met bijzondere omstandigheden, be staat er toch dikwyis tusschen de verorde ningen van naburige gemeenten meer ver schil dan noodig of gewenscht is. Overeenstemming, waar zy mogelijk is, moet reeds daarom worden gezocht, wyi overtre dingen, in verschillende gemeenten begaan, worden gebracht voor denzelfden rechter, voor zoover die gemeenten onder zyn gebied zyn gelegen. Eepheid van rechtspraak wordt er dus door bevorderd. In deze zaak kan men niet te voorzichtig zyn. Er zyn weinig aangelegenheden, waarin het gevaar van tegenwerking grooter is. Zou het dan niet aangewezen zyn, om, evenals art. 4 van het ontwerp bepaalt omtrent welke punten voorzieningen moeten worden getroffen, by stichting en vernieuwing in acht te nemen, dergeiyke punten ook aan te geven met betrekking tot het toezicht? Ook dat zal, met behoud der zelfstandig hei J van elk gemeentebestuur in het byzonder, de gewenschte éénheid bevorderen. De afdeeling Lelden van bet Algemeen Nederlandsch Werklieden-Yertond hield alhier baar driemaandelyksche vergadering. Na ver slag der beide penningmeesters kwam aan de orde: de stryd van onze stamverwanten in Transvaal en Oranje-Vrystaat, nl. om daarvoor iets af te zonderen (algemeen applaus). By da besprekingen, waaraan te geven aan „Htt Roode Kruis" of voor de nagelaten be trekkingen, kwam uit welk een groote ver ontwaardiging ook in dezen kring bestond tegen Engeland, dat die menschen io Zuid- Afrika dwingt tot een oorlog, alléén om zyo gouddorst te bevredigen, om dat land met zyn ryke goudmijnen in bezit te krygen. Na lang van gedachten gewisseld te hebben, werd besloten twintig gulden te geven aan „Het Roode Kruis" en dertig gulden voor de nagelaten betrekkingen. Den 14den Januari a. s. hoopt prof. dr. C. K. Hoffmann den dag te herdenken, waarop hy 25 jaren geleden het hoogleraarsambt aanvaardde by da faculteit der wis en natuur kunde aan de Ryks-universiteit alhier. De tweede uitvoering van het oratorium „Abraham" was gisteravond aanmerkeiyk talryker bezocht dan den eersten avond. De Stadszaal was nu zoo goed als geheel bezet. Tulniersveret niglngen uit Leiden, Arnhem, Rotterdam en Amsterdam hebben tegen 29 dezer te Utrecht een vèrgadering van vakge- nooten uitgeschreven om te geraken tot de oprichting van een Nationalen bond van tuin lieden, bloemisten enz. Groote deelneming en liefde werden gisteren betoond by de overigens eenvoudige begrafenis van mr. O. W. Star Numan, griffier der Eerste Kamer en .curator der Leiische Universiteit. In grooten getale waren Eerste- Kamerloden aanwezig -op „Eik-on duinen" .en volgden achter den voorzitter, Mr. Van Naamen, vergezeld door den waarn. griffier Mr. Zillesen, na de familiebetrekkingen den ïykstoet. Vooraf giogen de boden der Kamer, terwyi Kamer bewaarders naast den rouwwagen gingen. Op het ïykkleed waren eenige palmtakken gelegd; overigens was alle uiterlyke tooi ver meden. Op hot kerkhof zelf waren zeer velen aanwezig: de ministers van buitenlandscbe en blnnenlandsche zaken en flnancién vertegen woordigden de regeering, de voorzitter en griffier oer Tweede Kamer, ambtenaren ter griffio der Eerste Kamer, de oud-minister Havelaar, ledender Rekenkamer, de secretaris generaal van binneniand8cho zaken en water staat, een deputatie van curatoreo der Leidsche Universiteit, enkele hoogleeraren, deputation van het Leidsche Studentencorps, van het gesticht voor ooglyders en tal besturen, zoo mede vele predikanten. Allereerst schetste ds. Weiter het ryke leven van den afgestorvene, weergegeven door het woord trouw, trouw aan zyn God en Heiland en trouw tegenover ieder met wien hy in aanraking kwam. De voorzitter der Eerste Kamer, mr. Van Naamen, huldigde eveneens 's mans trouw en toewyjing aan zyn ambt en vertolkte de diepe droefenis over zyn plotseling heengaan, voor hem meer dan griffier, een trouw vriend, christen in allen eenvoud was hy het tevens in al zyn hoogheid. Ds. Van Gheel Gildemeester sprak namens den Herv. Kerkeraad en de Haagsche afd. van het Bybelgenootschap een kernachtig dankwoord voor al hetgeen Star Numan heeft gedaaD. By ontstentenis van den voorzitter van curatoren der Leidsche universiteit schetste mr. C. J. E. Graaf Van Bylandt do verdiensten van den overledene als curator en zyn uit nemende gaven vaQ hoofd en hart, arbeids kracht, rechtschapenheid, humaniteit en zyn trouwheid aan beginselen, overtuiging en geloof. Ook de rector-magnificus prof. dr. Lorontz herdacht den overledene, diens onverflauwde toewyoing aan de belangen der Universiteit, zyn consciëntieuze behandeling van alle zaken, vooral zyn warme belangstelling voor den bloei der natuurwetenschappen. Star Numan dro g met eere den naam van verzorger der Universiteit. De heer Van Meerbeke sloot zich by deze hulde aan namens curatoren van het Haagsche gymnasium, welks secretaris eerst en onder voorzitter laatsteiyk de overledene was. De vertegenwoordiger van het Studenten corps legde een aan de universiteitskleuren bevestigden krans op het graf neer als bewys van vereering der nagedachtenis van den curator, die met zoo groote toewyding zich aan de belangen der Universiteit gaf. Na een godsdienstige toespraak van dr. Posthumus betuig 'e de zoon dank en einuigde ds. Welter met dankgebed. Ds. A. Voorhoove H.Czn., sedert 1887 predikant te Amsterd<m, herdenkt heden zyn vyf en-twintigjarige ambtsvervulling. Aan het einde der gisteren gehouden vergadering van de Prov. Staten van Zuid- Holland wees de beer Ruysch er op, dat naar aanleiding van bet voorkomen van besmet- telyke ziekten en pestziekte aan boord van Engelsche schepen de vraag is gedaan of in deze provincie voldoende barakken tot afzondering van ïyders en een ontsmettings- cienst aanwezig zyn. By cholera epidemie heeft de ziekte voortgewoed coor gemis aan afzonderiogsgelegenbeid en ontsmettings- dienst en de dyssenteria-epidemie te Oud dorp heeft wederom geleerd, hoe noo.ig dadelyke afzondering is. Vroeger is door God. Staten een onderzoek ingesteld. Hy wenschte nu te vragen of Ged. Staten dergelijk onder zoek nogmaals willen instellen niet enkel naar het aantal beschikbare barakken, maar ook naar den ontamettingsdienst. De voorzitter verklaarde zich bereid de vraag aan Ged. Staten over te brengen. De volgende zitting is bepaald op Dinsdag 21 November. De Gouvern' ur van Suriname, thans met verlof hier te lande, aanvaardt 1 December de terugreis na r de kolonie. Heden arriveerde te 's-Gravenhage met zyn gade jbr. C. Van der Wy> k, afgetreden Gouverneur Generaal van Nederl.-Indiê. Voor veel hooggeplaatste autoriteiten uit Nederl .nd en de koloniën wa9 de berinnering aan de moeiiyke bestuurstaak, die de afgetreden be windsman met zooveel geestkracht had ge voerd, een reden om den oud landvoogd een hartelyken welkomstgroet te brengen in het Hollandscbe Spoorstation. Het allereerst echter werd Jhr. Van der Wyck verwelkomd namens H. M. de Koningin, die Haar adjudant, baron Sirtema van Gro- vestins, had gezonden. Voorts werden o. a. opgemerkt de min. van koloniën, binnenl. zaken en marine, de staatsraden jhr. Van der Wyck (broader van den ex-gouverneur- generaal), vice-admiraal Ten Bosch en gene- raal-majoor Den Beer Poortugael; generaal Vetter, vice-admiraal Kruys, voormalig com mandant der zeemacht in Indië, en vele anderen met bun dames, waarvan een mevrouw v. d. Wyck een bloemruiker aanbood. De oud-landvoogd heeft intrek genomen in het pension aan de Sophialaan der s-Gra- venhaagsche Pensionmaatschappy. Aan den ta 's Gravenhage gedetacheerden sergeant schryver H. W. Voorthuys, van het 4de regiment infanterie, zal op den lOden dezer, het onderscheidingsteeken voor 12- jarigon trouwen dienst worden uitgereikt. De by het 4de regiment infanterie over geplaatste 1ste luitenant J. A. N. De Laru- wiere Kraat, van het 2de regiment infanterie, is (in afwykiDg met een vorig bericht) door den kolonel, regiments commandant, ingedeeli by de 2de compagnie, 3de bataljon te Haarlem. Het totaal van de inschryvingen ten behoeve der Zuid Afrikaansche Republieken, by de Ned. Zuid Afr. Vereeniging to Amster dam, bedroeg op Zaterdag 4 November f 235,364.54, waarvan circa f 88,000 alleen uit Amsterdam ontvangen. Aan het „N. v. d. D." wordt uit Rusland bericht, dat ook wel voor andere landen zal gelden, dat de minister van buitenlandscbe zaken aan den Nederlandscben gezant en de consuls verboden heeft geld voor Zuid-Afrika in ontvangst te nemen. De inzamelingen der bladen en de giften van particulieren werden dientengevolge geweigerd. De minister van koloniën noodigt allo op Zaterdag 11 November a. s. in de residentie aanwezige ridders dor Militaire Willemsorde uit tot bywoning van de plechtige uitreiking, op dien datum, 's middags te 12 uren, op een garnizoensparade, in het Malieveld (by ongunstig weder op het achterplein der Oranje kazerne) van de decoratie van ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde, aan de luitenant kolonels van het Nederlanisch-Iodische leger J. L. Koster (sedert gepensiooneerd) en H. C. Moorrees (met verlof bier te lande). Sts.-CL Het comité te 's Gravenhage voor het eenvoudig gedenkte&ken op het graf van Jacob Maris or.tving tot heden voor dat doel een bedrag van twee duizend, driehonderd vyf en zeventig gulden. Volgens „Het Vaderland" zal de sergeant der hospitaal soldaten Etter, op zyn aanvrage deel uitmaken van de 2de espeditie van „Het Roode Kruis", die onder leiding van den officier van gezondheid dr. Koster, naar Zuid- Afrika zal vertrekken. Door den minister van koloniën is dr. J. H. Simon Thomas gestel; ter btscüiüióDg van den gouverneur-generaal van Nederlaadsch- Indië, om te worden benoemd tot tweeden geneesheer by het krankzinnigengesticht te Buitenzorg. De ministers van justitie, binnenlandsehe zaken, marine, financiën en koloniën verleenen deze weck geen audiëntie Den 17den van deze maar d zal te Port- Saïd het standbeeld van Ferdinand DeLeosep3 worden onthuld. Het zal can dertig jaren geleden zyn, dat het Suezkanaal werd g opend. Nederland, vierde in raügorde van de door het Kanaal varen ie sch pen, zal b;1 het feest vertegenwoordigd zyn door den heer Conrad, liJ van de Internationale commissie voor de werken, die daartoe uit Dtn Haag is ver trokken. Het te onthullen standbeeld is van brons en 7.40 M. hoog. Het staat op een bard- steenen voetstuk, boog 9 M. 66, waarombeen een cirkelvormig plateau van 17 M. middel- lyn, dat 3 M. 23 boven den waterspiegel en op oen Westhavendam te Port-Said is ge bouwd. Het geheel verheft zich 20 M. 29 boven den waterspiegel. Het beeld ziet naar het oosten, en do uitgestrekte rechterhand wyst den ingang van het Suezkanaal aan. Er zullen veel feeeten zyn, en de Khedive zal dat van den 17den leiden. Biykens by het departement van marine ontvangen bericht is Br. Ms. pantserdekschip „Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee W. Römer, 7 dezer te Port-Victoria op Mahó (Seychellen) aangekomen. De officier van gezonoheiJ der 1ste klasse J. D. De Blécourt, geplaatst in do rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 11 Nov. a. 8. op non activiteit gesteld. De luit. ter zee der lste klasss H J. Pak, dienende als 2de officier aan boord van Hr. lis. schoener „Zeehond", wordt met 20 Nov. a. s. op non-activiteit gestel J en vervangen door den luit. ter zee der lste klasse W. Cornells. Het stoomschip „Burgemeester Din Tex" arriveerde 7 November van Amsterdam te Batavia; de „Kaiser" arriveerde 4 Nov. van Hamburg en Amsterdam te Mozambique; de „Oengaran", van Java naar Rottordam, vertrok 6 Nov. van Marseille; de „Spaarn- dam", van Nieuw York naar Rotterdam, is 7 Nov. Lizard gepasseerd; de „Koningïn- Regeotes", van Batavia Daar Amsterdam, vertrok 7 Nov. van Port Saidde „Polyphe mus" vertrok 5 Nov. van Batavia naar Amsterdam; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Nov. van Suez. Alkeinade. By den burgerlykeo stand bedroeg hier het aantal gebor.nen in October jl. 19, dat der overledenen 6, voltrokken huwelyken 3, tegen respectievelijk 16, 5 en 3 in dezelfde maand van 1898. De alhier te Roelof Arendsvoen gestation- neerde gemeente veldwachter P. Du Pau en de rykaveldwachter A. H. P. J. BoJaan zyn er in geslaagd onder de gemeente Haarlemmer meer, aan den kanaaldyk, by Ni.uwo-WeteriDg, aan te houden den in het Algemeen Politie blad gesignaleerden 40-jarigen H. J. E. De cliënt, oio nog ruim drie maanden gevangenis straf bleok te moeten ondergaan, werJ onmid- deliyk ter beschikking der justitie gesteld en gevankelyk naar Ha.riem overge racht. Bodegraven. Op 1 October van dit jaar bedroeg bet aantal huizen in de v.rschillendo wyken: De Meye 110, Buitenkerk 31, Noord zijde 80, Weyland 74, Weypoort 48, Zui zjjde 117, Oud-Bojegraven 25, Dorp-Noor 2yiel76 en Dorp Zuidzyde 279, te zanun 940 huizon met 4174 bewoners. Op 1 Oct. 1889 was hot aantal huizen 851 mat 3737 bewoners en op 1 October 1879 waren er 757 huizen met 3321 bewoners. Het bestuur van den Zuidzyder en Boe zempolder, alhier, zal op Woensdag 16 Nov. a. 8. schouw voeren over de bezaDdkig en begrinding der wegen en van den Hoogen ajjk of het voetpad, gelegen in bet deel van genoemden polder. Byna elke vereeniging alhier collecteert voor de Transvaal. By een ingezetene, die nogal lii van verschillende vereenigingen is, heeft men dan ook niet minder dan 10-maal om een gift voor dit doel aangeklopt. ll&zcrswoude. Aanstaanden Vrijdagavond zullen we in de gereformeerde kerk eoa volksvergadering hebben met „ure dee gebeds", voor Transvaal. De heer Jac. Oversteeg, van Amsterdam, en dus geen predikant, zal daarby voorgaan. Ik heb vernomen, d&t alle zitplaatsen, op enkele gereserveerde na, vry zullen z|Jn. De collecte is uitsluitend bestemd voor weduwen en weezon van in den oorlog gesneuvelde Transvalere m Vrystatere.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1