Transvaalseh Volkslied. J f' P r' j i i 1 o. a. wegens de vele ten laste van den Staat komende kosten van verstek, werd in de af- deelingen van de Tweede Kamer gevraagd of het niet raadzaam zoude zijn de wet in dien zin te wijzigen, dat personen, tegen wij by verstek vonnis wordt gewezen, in de gerechts kosten zullen worden veroordeeld. Ook vroeg men of de uitlevering van Amerika, die meer dan f 4000 heeft gekost, een zoo belangrijk geval betrof, dat deze aan zienlijke kosten als gerechtvaardigd kunnen worden beschouwd. Gemengd Nieuws* Aan de t lephoon alhier is aange sloten onder No. 365 de heer P. Hoogland, „Hötel Central", Breestraat. Het bestuur der Leidsche cricket en voetbalvereeniging „Ajax" verzoekt ons mede te deelen, dat de opbrengst van baar wedstrijd ten bate van de Ned. Zuid Afrik. Yer. f 286.25 heeft bedragen. A. s. Zondag 6peelt „Ajax" te Haarlem tegen de Haarlem- sche P.-C. en alsdan zal de opbrengst strekken ten bate van het „Roode Kruis." Te Leiden zal het 2de elftal spelen tegen het 2de elftal van „Xerxes" uit Den Haag. Te Scheveningen is Woensdag- 1 avond door ce politie nabij de Wittebrug een man gevonden, cie een ernstige wonde in den rug bad. Volgens zijn verklaring was hy door j de stoomtram der Staatsspoor aangereden. Na door den arts A. De Niet Mz. verconden te zijn, is hy per brancard naar het zieken huis vervoerd. Gisteren zijn aangevangen de metselwerken voor den bouw van de winkel galerij en de daarmede verband houdende verlaging van den straatweg voor den Zee boulevard te Scheveningen. Omtrent de poging tot moord te Rotterdam, waarvan w\j in ons vorig nommer melding maakten, ontkenen wy het volgende aan de „N. R. C." Gisternamiddag werd de weduwe Van W. door den commissaris van politie, den heer J. Don, in het Ziekenhuis in verhoor geno men. Haar toestand liet dit volkomen toe. Zi) verklaarde, dat wraak de waarschijnlijke drijfveer was, die haar schoonzoon N. deed handelen zooals by gedaan heeft. Hy wachtte haar op een kamer der derde verdieping op, Waar zy zich heen begaf om te zien naar de kinderen van haar dochter, van wie N. ge scheiden leeft. In die kamer had de worste ling en verwonding plaate. N„ zeker denkende dat by haar doodeiyk verwond had, ging toen op een bed liggen in lie kamer, na zich, zooals gezegd is, doooeiyk Ie hebben verwond. By de komst der politie beneden geloop hoorende, ging hy een ver dieping hooger naar de kamer van een kellner. Ook op diens bed rustte hy eenige oogen- slikken, getuige de vreeselgke bloedsporen, 9n in die kamer bekeek hy zich waarscbyoiyk «ok in een spiegel, ten minste daarvoor lag $en massa geronnen bloed. Onrust dreef "hem ook van daar en deed hem toevlucht nemen tot zgn laatste schuilplaats op de vliering. Ontzettend is het bloedverlies, dat hy leed. N. was laat8teiyk kellner te Maassluis en leeds Woensdagavond werd by te Rotterdam gezien. De directeur-geneesheer van het ziekenhuis ^prak, hoewel de man zich doodeiyk verwond leeft, de hoop nit ook hem in het leven te behouden, doch ontveinsde zich niet, dat de kans gering was. De toestand van de wed. Van W. is, de omstandigheden in aanmerking genomen, vry bevredigend. De toestand van den kellner N. was gister avond nog steeds dezelfde. De kans om hem in het leven te behouden blyft gering. Eenige weken geleden vervoogden zich by een oude dame in de Parklaan te Haarlem twee heeren, die platen uit de gewyde geschiedenis te koop aanboden, waar van zy er twee voor f 2.60 kocht. Een der heeren veinsde toen plots-.ling onwel te worden en werd op de canapé gelegd, waar hy spoedig herstelde. De man bood aan uit erkentelykheid de beide platen voor den geringen prys van twee gulden te encatireeren. Het aanbod werd aangenomen, en de prys der lysten voldaan, doch bedoelde personen lieten sedert niet meer van zich hooren. Da politie werd thans met deze oplicbtery in kennis gesteld. HaarlDagbl.) Het O. M. by de arrondissements rechtbank te Maastricht heeft tegen A. C, oud 22 jaren, landbouwer te Stein, wegens het toebrengen van zwaar lichamelyk letsel, den dood ten gevolge gehad hebbende, een gevangenisstraf van drie jaren gerequireerd. Een der heeren, die zich wel willend te Den Bosch hebben belast met do inzameling voor Transvaal en Oranje-Vry staat, had in een der werkmanswyken in het nieuwe stadsgedeelte de volgende ontmoeting. Aan een woning aankloppende, deed een klein meisje, misschien 7 jaar oud, open en zei je, dat moeder naar de markt was, waarop de collectant natuuriyk vertrok. Nauwelyks een paar huizen verder, werd hy ingehaald door de kleine, die hem een handjevol centen aanbood, zeggonde: Mynheer, die heb ik maar uit myn spaarpot genomen, dat zal moeder wel goed vinden." Als bewys van vindingrykheid en goed hartigheid van jongens kan dienen, dat te Baarn twee tienjarigen behoorlyk in den vorm een loterytje hebben opgezet met luttel pryzen ten behoeve der Boeren. In één dag wisten zy hy vrienden en kennisjes 800 loten ad 10 cents te plaatsen. In Den Haag ooougen een paar dienst boden alle andere dienstmeisjes aldaar uit om iets af te zonderen voor de nagelaten be trekkingen in Transvaal en Oranje-Vrystaat. De bakkers doen zich kennen als ware Boerenvrienden: een der grootste Amster- damsche bakkers liet gistermorgen aan zyn gezicht trof. Zy viel op 6traat neer. Voordat hy kon worden gepakt, had Housteau zichzelf doodgeschoten. In den nacht van Maandag op Dinsdag kwam de stoomt oot «City of Augusta" uit Savannah in de Northriver in aanraking met do aan den Pennsylvania spoorweg behoo- Allegro moderato. 1 UJden te voor by, Roemt 1 I L to den zogen oa-zYor rf-1f"1 1 "3 (lap. pfo». Dat mJ j J(- vr(Jo volk zyn ri'h K dim. klanten mededeelen, dat hy geen s.g. Engelsch brood meer bakte 1 By een der Bossche banketbakkers zyn „Transvaolscba Boeren" verkrygoaar gesteld, die veel aftrek vinden. By een ander staan twee groote „spekelaaspoppen"; de eene, in gebogen houoing, draagt tot opschrift «Enge land", de andere, met een bgl gewapend, „Transvaal". Onder de eerste pop leest men: ,'k Was op uw goud belast, Och, wil bet mij vergeven 1" onder de andere: ,NeeD, vriendje, geen pardon, Die rooflust koet u 'tlevenl" Naar men aan het „Haarl. Dagbl." mededeelt, heeft de oorlog van Engeland met Transvaal voor veel bloemisten een oaverwacht effect. De bestellingen uit Engeland komen namelyk niet of zeer schaarsch in en de reizigers der firma's worden er allesbehalve vrien-eiyk ontvangen en kunnen geen zaken doen. Gistermorgen halftien is de boerenbehuizinge, bewoond door den heer H. Rozenkamp, een kwartier buiten Raalte, totaal afgebrand. Niets kon woraen gered, behalve het vee, een wagen en een stel beddegoed. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Te Arnhem kwam gistermiddag zekere D. op het politiebureel verklaren, dat hy met een revolver op zyn stiefzoon had geschoten; hy leefde met dez-n in onmin. By onderzo-k door de politie Heek het verhaalde juist. In een twist had de vader, zekere D, zyn stiefzoon S. D. met een revol ver in het hoofd geschoten. De wond was echter van zoo weinig belang, dat de getrof fene reeds weer op straat liep, toen een ge neesheer den kogel verwyderd had. De dader is voorloopig aangehouden. Na de restauratie van het klok- kenspel op den toren te St.-Maartensdyk (Z.) kondigde het Engtlsche volkslied het half- slaguur aan. Dit is thans vervangen door het Transvaal8che. Gisteravond heeft een felle brand bet woonhuis, de ryk voorziene schuur en drie groote hooischelven van een landbouwer in de gemeente Nieuw Helvoet in de asch gelegd. Een deel van het huisraad is gered. Alles was verzekerd. De rechtbank te Zwolle veroor deelde de drie personen te Avereest, oie op 20 Sept. j. 1. den veldwachter Klinge aldaar opzetteiyk en bloedig mishandelden, ieder tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Uit Londen wordt bericht,dat de vroegere harpiste van de Italiaansche Opera te Amsterdam, Pia Carozzi, sedert dien aan de Queens-Hall-concerten verbonden, door een jong Fransch tooneelspeler, Georges Housteau, met een revolver is doodgeschoten. Volgens een ander bericht is de jonge dame wel ernstig gewond, maar nog niet dood, en men geeft alle hoop op haar behoud niet op. Housteau was verliefJ op mej. Carozzi, die niets van hem weten wilde. Morgens vroeg klopte hy aan de deur van de woning, dis zy met haar moeder had gehuurd, en wachtte op de stoep van het aangrenzend huis. Mej. Carozzi opende de deur en Housteau loste toen twee revolver schoten op haar, waarvan één haar in het rende veerboot „Chicago", die van Jersey City naar Nieuw York voer. De veerboot zonk; aan 1 boord van deze laatste bevon Jen zich vyftlg personen, waarvan er één verdronk; een per soon wordt nog vermist. Uit Porto Ferrajo (eiland Elba) wordt bericht: Ten gevolge van een hevige onweersbui werd Marciana onder water gez t. De Bchade is zeer groot. Verscheidene huizen zyn ingestort, andere zyn in gevaar Militairen zjjn tot het brengen van hulp naar de plaats des ooheils afgezonden. Te Atlantic City, Nieuw-Jersey, is een man van 123 jaar, dr. Charles Smith, voorheen geneesheer te Nieuw-York, met een jong meisje, Saartje May, in het buwelyk getreden. Een ernstige gasontploffing kwam Maandag jl. by de gasfabriek te Man chester voor. De directeur der fabriek kwam om het leven; de onderdirecteur en elf werk lieden werden gekwetst. By hetdorpColilla,inChiloca, Mexico, zyn twee Franschtn, de tabaksplanters Dupin en Courmont, coor een verradtrlyken gids op een uitstapje in een hinderlaag van Indianen geleid en vermoord. De heer Dupin was een kleinzoon van den beroemden advocaat van dien naam en een achterneef van den niet minderbekenden voorzitter der Pairskamer. In Q u i s s a c besteeg een 39jarige man, Bex genaamd, den trein van Vigau naar Nimes, waarin zyn eerst voor kort van hem gescheiden vrouw zat. Gedurende het in be weging zyn van den trein beproefde de man, na Lngs de treeplanken in haar afdeeliog gekomen te zyn, zyn vrouw met een schaar de haren van het hoofd te snyden. De vrouw trok een colk en bracht Bex vyf steken toe. Twee ziekenzusters, die in dezelfde afdeeling zaten, trokken aan de rem, waarop de trein stilhield en bet strydende paar door de trein- beambten gescheiden werd. By aankomst in Sommières werd vronw Bex gearresteerd en haar man naar het hospitaal getracht. Bex beweert, dat zyn vrouw een onbehoorlyk leven leidde, waarom hy haar van haar hoofdtooi had willen ontrooven. Een vrouweiyke militaire kapel meester. Het leger der Vereenigde Staten bezit tegenwoordig in mej. Nelly Miles, de nicht van generaal Nelson Miles, die in den oorlog met Cuba dikwyls genoemd is, de eenige vrouweiyke kapelmeester. In de uit oefening van haar dienst draagt mej. Miles den hoed of de kepi en de reglementaire tunique, maar de pantalon is vervangen door een soort rok, waarvan de stof geheel geiyk is aan de pantalon», die de musici dragen. De militairen kunnen, hoe streng deze kapelmeester ook tegenover hen optreedt, dus nooit beweren, dal mej. Miles de broek aan heeft. iCADBHIBNIECWI. Lelden: Heden la alhier bevorderd tot arts de heer W. A. A. Tuyt, terwyi geslaagd Is voor het arts examen eerste gedeelte de heer M. Steffelaar. Geslaagd le voer bel candidaats-examen ln de tad- en letterkonde van den O.-I. Archipel de heer W. H. Ba leert (met lof). De oorlog tusschen Engeland en Transvaal, De militaire correspondent van de „West- minster Gazette" zegt in zyn artikel: Eindelyk is Sir George White in staat ons eenige byzonderheden te geven omtrent den nach- telyken marsch van de Iersche fusiliers en het Gloucoster regiment, welke geleid heeft tot de gevangenneming van dat detachement. Zooals wy reeds opmaakten uit den geest vaD de vroegere telegrammen, was de bedoo- ling, dat deze kleine macht, die zooals nu blijkt uit 8le:bts zes compagnieën van de Ieren en 4'/2 van het Gloucester bestond, een stelling in zou nemen, van waar de rechter vleugel der Boeren kon bestookt en de linker flank der Engelschen kon beschermd worden. Hun marsch schynt zonder aanvallen te heblen plaats gehad, ofschoon ongetwyfeld Boerenpatrouillea ongezien de troepen volgden, en het is thans wel aan te nemen, dat een groot aantal hunner, waarschyniyk van het Vrystaatsche commando, nahy Acton Homes, zich onverwyld naar het bedreigde punt begaven. Ten minste de Engelschen werden, toen zy door een nauwe vallei trokken in Noorde- ïyke richting, beschoten en 6r worat eveneens gesproken van rotsblokken, die langs de helling van den heuvel werden neergeworpen. De correspondent geeft dan nog ee; s het bekende verhaal van de vlucht-nde muil dieren, het gevecht en de overgave, die om drie uren plaats ongeveer juist op het oogenblik, toen generaal White van zyn ver kenning terugkeerde, welke hy volkomen geslaagd noemt. Het verlies van de reserve-ammunltie maakte, dat ieder der manschappen honderd patronen over had: een voorraad voldoende om een paar uur tegenstand te kunnen bieden. En juist in die tydsruimte zouden gemakkelyk versterkingen op het terrein aan gekomen kunnen zgn, indien er slechts maat regelen waren getroffen om een veroin.ing te onderhouden met de hoofdmacht. Wy lezen ln de depeches gaat de corres pondent voort dat de ballon den geheelen Maandag boven Ladysmith zweefde en dat hy telepbonisch verbonden was met de stad, maar toch schynt er geen bericht overgebracht te zyn van de moeily'kheden, waarin Carleton zich bevond. Sir George White heeft voldoende cavalerie, bereden infanterie, genie-soldaten, veld-telegraphie en heliographie. Hoe komt het nu, dat er geen maatregelen waren ge troffen om gemeenschap te onderhouden met een detachement, dat zich waagde in een gevaarlyke streek, vol nauwe passen? Hy hoopt dan ook, dat de les, coor de Boeren gegeven, het gevolg zal hebbeD, dat er geen kleine troepenmachten ver van de hoofdmacht zullen worden uitgezonden in een strek, die zoo geschikt is voor de vecht- wyze der Boeren. Sir George White deelt mede, zooals ik gisteren reeds voorspelde, zegt tie correspon dent, dat Ladysmith, on/anks de nejerla g, geen gevaar loopt. Wy hopen dan ook, dat niets den generaal zal bewegen om terug te trekken en dat de regeering Dieuwe troepen zal zenden. Wy moeten het terrein van d-n stryd verplaatsen van de rotsachtige kloven en de granietkopjes van Natal naar het open veld. Ofschoon natuuriyk niets bekend is omtrent de plannon van generaal Buller, beweren toch de bladen, die geacht kunnen wor en het best de meeniog van het ministerie van oorlog weer te geven, dat Buller de troepen, die Ladysmith op het oogenblik verdedigen, niet zal terugroepen (hoe zou hy dat ook kunnen doen?) en zich ook niet naar Durban zal be geven, maar zich er toe bepalen aan generaal White de strikt noodige versterkingen te zenden om hbfc Boerenleger in bedwang te houden, en hy alle veraer beschikbare troepen onder zyn eigen bevelen zal nemen, ten einde een inval te doen in den Vrystaat, die het slechtst verdsdigd is en door zyn open vlak ten veel meer kans voor de Engelschen op levert om met succes op te treden, ten einde over Bloemfontein tegen Pretoria op te rukken. Dit kan alleen geschieden door vast te houden aan het oorspronkelyke plan en op te rukken via de Aar-Junctie, Middelburg en Molteno. Over veertien dagen zal de tegenwoordig heid van troepen op die punten, gereed staande om de Oranjerivier ov^r te trekken, den aandrang op White verminderen. Tot zooverre de correspondent, die echter geen rekening houot met het feit, dat er in die veertien dagen heel wat kan gebeuren, als dit niet reeds geschied is; dab Ladysmith dan al lang kan zyn gevallen en White zich overgegeven heeft of teruggetrokken is. En dat er Inderdaad al wat gebeurd is blykt uit een telegram uit Kaapstad waar het bericht van de overwinningen der Boeren groote ontroering heeft verwekt dat Sir Al.'red Milner ongerust is over de houding der Afrikaanders. In de twee gevechten heeft generaal White aan dooden, gewonden en krygsgevangenen 8500 man verloren. De Vri/jstaters hebben zich van Colenso meester gemaakt en dus den Engelschen den terugtocht afgesneden. Generaal White zelf is gewond. De insluiting van Ladysmith is voltooid. De Boeren zyn meester van den spoorweg naar Pietermaritzburg en Durban. Ook de Londensche correspondent van de „Temps" seint, dat men aldaar gelooft, dat de Boeren de telegraaflijn b|j Ladysmith hebben afgesneden en den spoorweg opgebroken. De „Saint James's Gazette" is o. a. van deze meening, zy doet opmerken, dat het laatsto. telegram uit Ladysmith Dinsdagavond is af gezonden. Sedert hacden noch de regeering, noch de bladen, noch het publiek eenig bericht uit de stad gekregen. De bezorgdheid groeide dientengevolge steeda aan. Da oorlogscorrespondent van de „Star" seint van eergisteren, dat hy naar de plaats is ge gaan, waar Let noodlottige gevecht heeft plaats gehad; een vrijgeleide werd hom daar voor toegestaan door de Boeren. Da Engelschen hebben zich overgegeven na een gevecht van zeven uren. Volgens gerucht hebben de Boeren op den dag, aan de overgave voorafgaande, zLli vad een gedeelte van een Britsch transport meesttr gemaakt. Een telegram uit Ladysmith aan het depart tement van oorlog ta Londen gedagtekend van gisterochtend, mel-t, cat luitenant Egerton van het oorlogsschip „Powerful", gisterochtend door een granaat gevaariyk is gewond. Het departement van oorlog heoft bovendien een telegram van generaal White gokregen, geJagteekcnd Ladysmith 2 November, 9.25 '8 ochtends. Naar men verzekert, meldde het telegram, dat White het uithield en alles wèl was. Da draadgameenschap met La ysmith Ia dus nog open, maar het laatsta zoogenaamd geruststellende telegram van generaal White is niet gepubliceerd. De correspondent der „Star" te Ladysmith heeft het slagveld by Nicholsonsnek bekocht* Hy vond nog twintig onbegraven aooden op den heuvel. De correspondent zegt, dat er 870 Engelschen gevangen naar Pretoria zyn Opgezonden. Een te Londen ontvangen telegram van den gouverneur van Natal meldt ook, dat do verbinding met Laaysmith sedert gist-.rmiddag halfdrie verbroken is. Toch acht het departe ment van oorlog cit geen bevestiging van het uit Brussel afkomstig bericht, dat Ladysmith ingesloten en Colenso in handen der Boeren is. Hetzelfde ceparteoierit maakt U-vena bekend, dat in den slag by Ladysmith van Maandag zes officieren werden gedood en negen gewond, terwyl van de manschappen 54 sneuvelden en 231 werden gekwetst. De inneming van Colesberg door de Vry- staters wordt bevestigd. Da tweede ejitia van de „Times" bevat een telegram uit De Aar, gedagte kend van gisteren, waarin gezegd wor^t, dat, volgens berichten uit Burgherscorp, sedert Maandag avond 3000 Boertn by de brug van Bethuliö zyn verzameld. De Londensche avondbladen melden, dat te Pietermaritzburg de tyding is ontvangen, dat de Boeren gedeelten van Zoeloeland bezetten en Pomeroy, op 80 KM. van Greytown, genomen hebben. Den 20sten October bezocht een kleine Bofrenmacht Klipdam. De magistraat, Harms- worth, gaf het stedeke onmi ideliyk over omdat verzet oDmogeiyk was. Er waren slechts zes geweren, terwyl de Hollandsche inge zetenen de Boeren verwelkomend te gemoafc reden. Harmsworth ontvlood naar Hopetown. De tweede editie van de „Times" mei Jt nog uit de Aar van 1 dezer: E-n in Hopetown (aan de Oranje-rivier, aan den Zui J-West hoek van den Oranje-Vrysfcaat) aangekomen vluchteling bericht, dat 6000 Boeren Kimberley omsin gelen, op alle wegen patrouilleeren en alle verbindingen, die thans reeds moeilyk zyn, onmogelyk maken. Dezelfde man is van mee ning, dat meer dan de helft van de Hollan ders in Bechuana- en Griqualand zich ten gevolge van de proclamatie der iniyving van dezo provinciën by de Boeren zal aansluiten. Mafeking is nauw ingesloten. De Boeren hebben de uitvallen der belegerden terug* geslagen en wachten op de overgave der stad. De vorenstaande hoogst bolangryke tel» graphische berichten zyn de eerste oorlogf berichten van eenige beteekenis sinds Dinsdag* avond en zy zyn voorzeker niet geschikt om de ongerustheid te Londen te verminderen. Dat generaal White met inbegrip van de gevangengenomen bataljons 35C0 man uueft verloren, klopt met de mojedeeling van het „Berl. Tageblatfc", welks Londensche corres pondent dit vernomen zou hebben van oen hooggeplaatst Britsch militair dat White na Maandag nog slechts over 8000 man had te beschikken. Het is waar, deze telegrammen zyn niet officieel, maar het „Hbl." zou haast zeggen, dat ze daarom te meer betrouwbaar zyn. Waren het niet juist de officiéél© berichten, die spraken van Britsche overwinningen b(j Glencoe, die zelfs van den terugtocht van generaal Yule een zegetocht maakten? De Parysche „Temps" verneemt uit Londen, dat men in staatkundige kringen begint to gelooven, dat de eigenlyke oorlog nog niet is begonnen. Men vreest voor de moreelo- uitwerking van de overwinningen der Boeren op de stemming der Afrikaanders. De houalng der Afrikaanders verontrust den Kaapschen gouverneur in hooge mate. Sir Alfred Milner heeft over dit punt tal van telegrammen ge wisseld met minister Chamberlain. Tevens wordt aan de „Temps" uit Londen gemeldEr moeten nog 55 schepen met ver sterkingen naar Zuid-Afrika worden afge zonden. De admiralit.it heeft to Kaapstad eon prysrechtb<.nk ingesteld. Volgens de berekeningen van het departe ment van oorlog zal de eerste divisie van het leger van Sir Redvers Buller, onder bevel van generaal lord Methuen, op 6, 7, 8 en 9 November te Kaapstad aan land gaan. Do,

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2