N°. 12173 Maandag 30 October. A*. 1899 r i .ro. <§eze gowant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit iiommcr bestaat nit VIER Bladen. Eerste Blad. STADS-GEHOORZAAL. Ncdcrlandseh Zuid-Afrikaausche ïereeniging. f 4025.Q1. Leiden, 28 October. Feuilleton. II aar Stiefmoeder. DAG-BLAD. PRIJS DEEER CQUBAHT» Voor Lol dan per 8 maanden: v Franco por post Afzonderlijke Nommers r 1.40* 0.05> PELTS DEB AUVKETENTLETTt Van l-=é régels f 1.06. Ieder» regel meer 0.17J. m 6footere lettere naar plaatsruimte Voor het incasseeren bulten do stad wordt f 0.06 berekend. 30 October a. 9. De heer JOHAN SCHMIER heeft zich op verzoek bereid verklaard aan het einde van het concert het Transvaalsche Volkslied te zingen. Tot heJenmiddag drie uren was ons, mot het gisteren vermelde, op verschillende in- teekenbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig bijna om mee te deelen, dat wij ons Voortdurend ook voor de toezending van inge vulde biljetten blijven aanbevelen. Blanco inteekenbiljetten liggen aan ons Buretl ter beschikking. De begrooting, door Dijkgraaf en Hoog heemraden van het Hoogheemraadschap Rijn land voor 1900 aan inge anden ter vaststelling overgelegd, bedraagt in ontvangst 187,210.36, in uitgaaf 183,298.25, en sluit dus met een batig saldo van 3918.11. f Gisteren vertrokken tien Transvaalsche studenten uit Leiden naar hun land. Do heer C. Heemskerk, cand. te Leiden, is beroepen tot predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Sprang. Naar aanleiding van hetgeen de „Prov. Gron. Crt." met vreugde schreef, dat prof. Symoos van Groningen niet tot opvolger is benoemvan wijlen prof. CoslJn aan de Leid- sche universiteit, bevat bet „N. v. d. D." thans eveneens een artikel, waarin we het volgen je lezen: Zeer gemakkelijk kunnen w\j ons de blyd- schap van Groningen indenken over het be- «houd van een voortreffelijk geleerde. Maar, indien het bericht van de „P. G. Ct." juist is, en reden om aan de juistheid van het bericht te twijfelen is tr hoegenaamd niet, dan is de zaak zelve een bewijs te meer voor de stelling, dat \jver dikwijls een dwaósheid la. Wat toch is er geschied? Professor Syraons trekt in Groningen nu reeds ongeveer twintig jaren oen dubbele vracht. Hij onderwijst: I. Oud Germaanscho Taal- en Letterkunde en Historische Grammatica; en daarenboven: II. Hoogduitsche Taal- en Letterkunde. Uit den aard der zaak is het onderwijs ln deze twee groepen van wetenschappen niet te geven door een en denzelfden man: èn wegens den grooten omvang der stof èn t wegens het groote aantal door haar geëischte college-uren. Tóch heeft Symons het ge laan en wie verstand van deze zaken heeft, heeft nu al bjj de twintig jaren gevraagd, hoe het mogelijk was, dat by het deed. Daar komt nu te Leiden do plaats van Cosijn ledig, dat is: het professoraat voor de vakken van Groep_J. Geen Nederl .nJer weet van die vakken meer af dan Symon6. Dat zeggen alle Germanisten; dat zegt eenparig de Leidsche Literarische Faculteit; dat z?g- gen als één man de Leidsche Curatoren. De benoeming van Symons op die plaats zou Leiden den eersten Germanist schenken. Maar zy zou meer. Zy zou di n eersten Germanist ontheffen van een Inspanning, grooter can van een mensch geëischt worden mèg. Toch wordt deze mensch niet benoemd. Waarom niet? Omdat men dan te Groningen de vruch ten dier inspanning derven zou. Ongeoorloofd motief l zoo zeggen wy tot de Regeering, voor het geval, dat de bewering juist is, dat Symous d&lrom te Groningen werd gelaten. „Pas do zèlel" zoo zeggen wy tot H. M. de Koningin-Moeder heeft het volgende telegram doen toekomen aan mej. G. J. Beynen, hoofd der ziekenverpleegsters by de ambulance van het Nederl. Roode Kruis bestemd voor Zuid-Afrika. „By uw vertrek naar Zuid Afrika ver gezellen myne beste wenschen U en de verpleegsters. Met groote belangstelling en waardetring zal ik de verrichtingen volgen der ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis en van allen, die deelnomen aan do schoone en zelfopofferende maar zoo zwaro taak, die ginds wacht. Moge op het werk van allen in ruime mate Gods Zegen rusten en een gelukkige terugkomst in het Neder land voor allen zyn weggelegd. EMMA." Dr. Leyds, de gezant der Zuid-Afr. Repu' liek te Brussel, arriveerde gisteren in het „Doelen-Hotel" to Amsterdam. Volgens de „Maas- en Roerbode", zullen H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Moeder vermoedeiyk in Mei van het volgend jaar, opnieuw naar Limburg komen en 'San Roermond en Maastricht bezoeken. Indien zyn plan sympathie vindt, is do heer M. H. Huygens, te 's-Gravenhage, zoo schryft by in hot „Vad." voornemens stap pen te doen tot stichting van een weeshuis, waarin de kinderen der gevallen Eoeren wor den opgenomen. „Dat weeshuis moet in Nederland gevestigd zyn, daar de kosten te Pretoria het dubbele zouden bedragen, omdat daar de levensbehoeften duurder zyn. Die weozen kunnen hier worden opgevoed op Transvaalsche wyze, in de vrcezo Gods, en als zy militairen willen worden, zal Ik ze niet tegenhouden, want het zal zyn om de nagedachtenis van hun vader te wreken. „Europa moet het weeshuis stichten. Daartoo zullen onze consuls zeker gaarne medewer ken, want geheel Europa is aan do zyde der Boeren". Volgens „Netrlanoia" is uit Leipzig het volgende telegram verzonden: „Aan H. M. Koningin Wilhelmina, Den Haag, als hoog ste vertegenwoordigster van een zoo zwaar bedreigden lrooder6tam, biedt, doordrongen van de gemeenschap cier belangen van de Nederduitsche en de Hoogduitsche natie, haar eerbiodigste hul.e, do afdeeling Leipzig van het Aljuitsch Verbond". Go.ep. Staten van Zuid-Holland hebben voorgosttlJ het reglement der veefokkerij zoo te wyzigen, dat voor jonge stieren in plaats van 42 promitn van 100 (d. i. 3 per district) 28 premiën van 100 en 28 van 50 beschikbaar worden gesteld; en voorts dat hic-r ook gelden de voor de paardenfokkery ontworpen bepalingen omtrent voeliDg tus- schen Gedep. Staten en ce regeiingscommissie en deelneming van leden van keuringscom missies aan de keuringen. Gistermiddag werd door een commissie, namens ruim 160 vrienden en vereerders, aan mej. Alida Klein en den heer F. H. Tartaud te Rotterdam een huwelyksgeschenk aange boden, in den vorm van een fraai eetkamer- ameublement en een in bloemen veroorgen verrassing. Daarby was gevoegd een album, bevattende do namen der gevers. De beer Pauncefdo is gisteravond uit Den Haag vertrokken. Door de commissie voor de verplichte hengstenkeurlng in Zuid-Holland zyn dit jaar 98 hengsten gekeurd, waarvan 61 zyn goed gekeurd. By do te Delft gehouden openbare aanbe steding der levering van boomen en heesters ten teboevo der gemeente was als volgt inge schreven: L. B. Ven 't Hoff, te Loo6cuinen, voor 347.85; K. Verkaden Kzn., te Boskoop, voor 340.65; Hoogendyk, te Voorburg, (voor een gedeelte vaD het benoodlgde) voor 114.75; W. D. Van der Burg, te Pynacker, (evenzoo voor een gedeelte van het benoodigde) voor 145 50. Dr. J. H, Simon Thomas te Heemstede is benoemd tot 2den goneesheer in bet krank zinnigengesticht le Buitenzorg. De heer Messchaert heeft om verschil lende redenen bedankt als leider van het Amsterdamsch a-cappella-koor, dat nu waar- 6cbynlyk zal worden ontbonden. De RaaJ van Amsterdam besloot by de behandeling van de begrooting tot dempiog van de Markergracht en tot slooping van de "Willemspoort. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben voorgesteld een jaarlyksch provincial subsidie van 650 te verleenen aan de Vereeniging „De Proeftuin" te Boskoop en een van 200 aan de Vereeniging „Hoekachewaard's Belang" voor een tuinbouwproefstation in de Hoeksche Waard, een en ender mits ook bepaalde bij dragen worden toegekend door het Ryk. Aan de Prov. Staten van Zuid Holland zyn ontwerp besluiten aangeboden ten einde in het reglement op het gemeen-waterscbaps- belaDg van Vooroe en Putten en in de dijk- tafel voor dat eiland de door de nieuw tot stand gekomen waterkeering noodig geworden wyzigingen aan te brengen. Een groot aantal belangstellenden was heden in den vroegen ochtend aan het Holl. Spoorstation te 's-Gravenhage om afscheid te nemen van de van daar naar Transvaal vertrekkende verpleegsters G. J. Beynen (hoofd der ziekenverpleegsters), J. Dijkstra, A. M. C. Geenen, M. F. Smit, S. G. Smit, M. W. Schreuders en Schipper. Laatstgenoemde is oua-pleegzuster van het Roode Kruis, thans in een verplegingsdienst te Rotterdam. Zy vertrekt in plaats van mej. Y. Visser. Mej. Beynen had een prachtigen ruiker met linten in de Nederlan.sche kleuren ont vangen vao het Haagsche Damescomité. Tot afscheid waren o. a. aanwezig de voorzitter van het Hoofdcomité, de secretaris en de meeste leden van het Haagsche Mannen- en Vrouwencomitó. Door een onbekende werden aan elk der vertrekkende dames prachtige rozen en bloemen aangeboden. Door een achttal onderwyzers, werkzaam by het openbaar bger onderwys te Rotterdam, ls een circulaire gericht tot al hun gehuwde collega's, om medewerking te verkrygen tot den bouw van een woningenpark voor Rotter- dam8che onderwyzers. Hut doei van do te stichten coöperatieve bouwvereeniging is een groep vryo beneden en bovenhuizen te doen bouwen, uitsluitend voor eigen gebruik en door de vereeniging- zelve beheerd. Hoofdzaak ie, voor ongeveer denzelfden huurprys, die nu moet worden be taald, gemakkeiyker, gezonder en sieriyker te wonon. Aan dezen huizenbouw zal verder een coöpe ratieve verbruiks vereeniging (dagelyksche behoelten) verbonden kunnen worden, die zoo doende mede aan rentebetaling en kapitaal aflossing zou kunnen worden dienstbaar ge maakt, opdat eerlang de huizen het eigendom der gomeenschap worden, waardoor de huur dan uiterst gering zal zyn. St-.uQ en medewerking voor het woningen park hebben toegezegd de hecren De Clercq, te Nunspeet, Yan Marken, te Delft, prof. Treub, v. d. Vliet, directeur van den „AmsterJamschen bouwersbond'j eu Wibaut, te Middelburg. Gesteund door en in over leg met bet Bestuur der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging heeft de bibliothecaris der Ryksuniversiteit te Utrecht het plan tot het byeenbreogen van een verzameling boeken, plaatwerken, photo's, enz. betreffende de Bóeren-republieken in Zuid- Afrika, om daardoor van volk en land een aanschouwelijk beeld te geven. Deze Transvaalt6ntoonstelling wordt gehou den in bet gebouw der Universitelts-biblio- theek te Utrecht en zal waarschyniyk Maandag a. s. geopend worden. Zy duurt 6 a 8 weken. De kosten van de Nederlandsche ambu lance van het „Roode Kruis" worden geschat op ruim 80,000. Naar het „Hbl." verneemt, wordt te Amsterdam een commissie gevormd, die zich beiasten zal met de taak om zooveel mogelyk de namen van in den Transvaalschen oorlog gesneuvelde of gewonde Hollanders aan de bloedverwanten bekend te maken. Groot-Britannië heeft gisteren doen teeke nen van de op de Vredesconferentie gesloten verdragen: lo. bet verdrag betreffende de beslechting van internationale geschillen langs vreedzamen weg; 2o. het verdrag betreffende de regelen en gebruiken in den oorlog te land. Uit goede bron verneemt het „VaJ."# dat door den Padangschen handel by request van 17 Octob r aan do Tweede Kamer ver zocht is bet wetsontwerp op ultvo.rrocht op bosebprojucten niet aan te nemen, daar die wet noodzakeiyk 1-iden zal tot verdt-r verval en ondergang der volkswelvaart op Sumatra's Westkust. Door de K. van K. aldaar is aan baar gemachtigde to 's Gravenhage teiegraphisch Verzocht, indien het request niet tjjoig mocht aankomen, alsdan aan do Tweede Kamer uit stel van behandeling te verzoeken. De op-non-activiteitstelling met 1 Novem ber a. s. van den luitenant ter zee der 2de klasse H. Van Schreven worct ingetrokken. Genoemde officier wordt met dien datum geplaatst aan boord van Hr Ms. wachtschip te Hellevoetsluia. De van zyn detacheering uit Oost-IndW teruggekeerde lste lult. W. S. A. A. EL M. Van Ryswyk de Jong wordt weder ingedeeld by het 5de regiment infanterie. Gisteren werd te 's Gravenhage, onder voorzitterschap van mr. C. Pynacker Hordyk, een vergadering gehouden van het comité voor het oprichten van een monument op het graf van wijlen den Leidschen hoogleeraar dr. P. J. Veth. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat in Nederland voor ƒ1090.11, in Indiö voor 925 is tygedragen. De uitgaven voor het door den beeldhouwer J. Mendes da Costa vervaardigde monument en voor het daarom door de firma G. J. Vincent geplaatste ge- 1 smeed yzeren hek, "bedragen met de onkosten- rekening ƒ2011.92, zoodat een kassaldo van ƒ3.19 aanwezig was, omtrent de bestemming waarvan door de vergadering een besiisaing werd genomen. Het stoomschip „Amsterdam", ran Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 27 Oct. Prawlepoint; de „Salak" vertrok 27 Oct. van Padang naar Rotterdam; de „Bogor", van Java naar Rotterdam, vertrok 27 Oct. ▼an Perim; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 27 Oct. Kaap Oarvoeiro. Bodegraven. De leerlingen der openbare school A, alhier, hebben met elkander f 15 byeengebracht ten behoeve van de Transvaal. Een predikant, alhier, had bet buiten- kansjj op zyn lot in de Goudsche lotery een vette koe te winnen. De landbouwer O. B., alhier, keerde Woensdagavond per rytulg, waarin hy zelf, zyn vrouw, zyn zoontje en nog twee per sonen zaten, van de Woardensche jaarmarkt huiswaarts. Dicht by Nieuwerbrug schrikte het driejarig paard van eenige planken en sprong zywaarts met het rytulg in de sloot langs den weg. De vyf passagiers haalden alien een nat pak, maar kwamen vezder met den schrik vry. Ook werd het paard ongedeerd uit het water gehaald en de wagen, óie nogal beschadigd was. Mot een ander rytulg werden de natte passagiers naar huis gebracht. Het bestuur van den polder Reeuwyk zal op 8 November a. s. schouw voeren over de dyken, wegen, voetpaden en kaden me 20) „MO niet hebben! Toen de meid de deur opendeed, zeide zi) tegen ons, dat bet huis biet vol was. Ik heb haar dat gevraagd." „Maar het zal vol worden," zeide miss .Dinab, kortaf. „Da Beales komen gewoonlijk voor bet bal over en wu moeten kamers voor hen openhouden." „Gy weet nog niet eens of zy komen, i8 het Wel? Eu in een pension geldt de regel: WU bet eerst komt, wordt het eerst be dien cl." „Eau pension heeft zyn eigen regels en wordt i iet door menschon, die er niets mee te niaken hebben, bestierd. Het epyt n.y wel, maar wy hebben ditmaal geen ruimte voor u en uw dochters." „Dat wil ik toch eens zien," hernam mrs. Lewie, driftig wordond. „Waar is Emma Lake7 Ik ben haar nicht en sta er op, dat zy my logies geeft." „Zy kan dat zonder myn toestemming niet doen. En wat meer is: zg wil het ook niet. Kyk eens hier, mrs. Podd ik vraag u wel excuus - uty nieuwen naam vergeet ik telkens. Toen gg hier den laatsten keer waart en ons zoo lang op het geld hebt laten wachten, beeft ons dat in grooter moeilykbeden gebracht dan gy u kunt voorstellen. Wy ,Gy zyt toch ton laatste betaald." „Ja," zeide miss Dinab, „van het geld van dr. Lewis, vermoed ik. Wy namen ons toen voor, mrs. Lewis, om u niet weer te nemen. Ten minste, ik deed dat en mrs. Lake was het met my eenB." „Gy zult niet weer behoeven te wachten: ik heb geld by my en de meisjes moeten Donderdag naar het bal." „Al hadt gy uw zakken ook vol geld, dan zou ik toch niet tot andere gedachten komou. Het spyt my te moeten zeggen, datlkugoon logios kan geven, mrs. Lewis: en nu heb ik alles gezegd, wat ik van plan was te zeggen." Mr. Lewis was daarop bet huis door- goloopen, om mr3. Lake te zoeken, maar had haar niet kunnen vinden. Dezo had zich.wyi zy met zoo van zich durfdo afspreken als miss Dinab, lu do mooiste slaapkamer, welke juist leeg stond, opgesloten. Mrs. Lewis was dus genoodzaakt geweest, wyi zy niet van het bal wilde afzien, van ander logies work te maken en had dit in de Foregate Street gevonden. „Wy zyn Zaterdag echter weer thuie," zeide zy tegen Anne, toen zy Woensdagsmorgens met twee groote koffers vol fraaie kieeren voor het bal ten tweeden malo naar Wor cester vertrokken. „Ik moet veel geld voor de kamers betalen en kan dus oen langer verblyf daar niet bekostigen. Hot is echter een mooie gelegenheid voor u, om, terwyl wy weg zyn, met Sally het gehoele huis schoon te maken. En maak zoo gauw ala gy kunt met het naaiwerk voort." „Het spyt my wel, myn lieve jongedame, maar ik kan u niet in zulke dingen met raad en daad van dienst zyn. Gy moet u daarmee tot Sir Robert wonden." Anne had geen tyd laten verloren gaan. Aan Sally het schoonmaken overlatend, had zy zich dien Woensdagnamiddag netjes aan gekleed en was naar Bellwood, naar het landgoed van Sir Robert Tenby, gewandeld. Ze legde de reden van haar bezoek aan mrs. MacbeaD, do oude huishoudster, uit, en vroeg deze of zy haar ook aan een betrekking by een voorname familie kon helpeo. „Neon, myn kind! Ik leef hier jaar in jaar uit zeer stilletjes en weet niets van de menschen in de groote wereld af. Sir Robert kent ze echter allen." „Ik was eerst van plan te vragen of ik Sir Robert ook een oogenblik kon spreken, maar de moed ontbrak my nu daartoe," zeide Anne. „Hé, waarom?" merkte de oude dame op. „Wanneer er iemand ia om een ander te helpen, of met wlen men openhartig en vertrouwelyk kan spreken, dan is het Sir Robert Tenby. Hy aardt naar zyn moeder in dat opzicht, myn ovorledeD, lieve meesteres, niet naar zyn vader. Sir George was een weinig trotecb. Ik zal Sir Robert zeggeD, dat gy hem wenscht te spreken." Sir Robert bevond zich in zyn geliefkoosde kamer, een klein vertrek met een helder brandend vuur, donkerroods gordynen en stoelen, met gouden randen afgezet. Het maakte op Anne, toen zy er op zyn verzoek werd binnengelaten, een hoogst aangenamen, vroolyken indruk. De ramen hadden het uit zicht op een groen fluweelen grasveld met perken vol voorjaarsbloemen en verder op het park; in het verschiet zag men de heuvelen van Malvern, die scherp tegen de blauwe lucht afstaken. De baronet zat voor een der ramen; naast hem stond een tafeltje, waarop eenige boeken lagen. Hy rees overeind om Anne de band te geven en bood haar een stoel tegenover den zyne aan. En zyn goed, vriendeiyk gelaat, zyn innemende glim lach, zgn eenvoudige, welmeenendo woorden brachten Anne dadelyk op haar gemak. Op baar eigen rustige manier, zoo geheel die van een dame ln baar natuurlyko onge dwongenheid, deelde zg hem haar verlangen mee: n. 1. om een tehuis te vinden by oen deftige familie, die haar als belooning voor haar diensten vriendelyk behandelen en haar zooveel salaris geven zou, dat zy er zich van kon kleeden. Sir Robert Tenby, die niet on kundig bleef vsd hetgeen er in zyn buurt voorviel, had van het onrechtvaardige teeta- meot en Anne's behandeling door haar stief moeder gehoord. „Het ie, naar het my voorkomt, onmogeiyk voor een jongedame, om zoDder aanbeveling by een deftige familie te komen," zeide Anne. „En ik dacht misschien zou u een goed woord voor my willen doen: u weet oen weinig van my af." Hg antwoordde niet dadelyk, maar keek haar slechts aan. Anne kreeg een kleur en ging voort, in do hoop hem niet te beloedigen. „Riemend anders, geloof ik, bezit zooveel invloed als u en komt voortdurend in aan raking met de groote wereld. Ik zon er niet om geven om by een familie van minder goeden stand in betrekking te komen, maar myn goede vader zou het niet goedgekeurd hebben." „In betrekking," herhaalde hy. „Wenecht gy ala gouvernante in betrekking te gaan?"' „Als gouvornanto by kleine kinderen, dacht ik. Ik kan op geen betere positie aanspraak maken, want ik bezit geen enkel talent. Maar kleine kinderen behoeven nog maar alleen, Fransch on Duitech te loeren en dat zon ik, kunnen doen." „Gy spreekt natuurlyk het Fransch goed „Als myn moedertaal. Duitech ook. En ik geloof, dat ik ook goed Engelsch spreek en' er les In zou kunnen geven. O, Sir, wanneer u by geval een familie weet, die mg zou' willen engageeren, dan zou ik u zoo dank baar zyn 1" i „Franacb, Engelsch en Duitech," zeide hy glimlachend. „Wel, ik kan niet zeggen, wat de groote wereld, zooals gy het uitdrukt, onder talenten verstaat; maar, my dunkt, deze drie zyn voor iedereen voldoende." Anne glimlachte ook. „Het zyn elechts talen, Sir Robert, en geen muziek of teekenen. Zoo myn lieve mama had kunnen vermoeden, dat ik in myn eigen onderhoud zou moeten voor zien, dan zou zy er my voor opgevoed hebben." Wordt vmolgdi

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1