12163 Woensdag 1® October. A®. 1899 <§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering te ran <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat- uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Ingezetenen van Leiden! Leiden, 17 October. EIDSCH MCrBLAD. PEIJS DEZER COURANT* Voor Lelden pér 8 maanden; j 1.1*0. Franco per post 140. Afzonderiyke Nommers 0.05* PRU8 DEB AITVER'rKN'i'l KWt Van 1 —0 regels f l.OB. ledore regel meer f 0.17|. Grooter^ letters naar plaatsruimte Voor het incasseeran bulteD d© stad, wordt f 0.06 berekend. Onze Stamverwanten, do Transvaalsche Boeren, staan gereed hun dierbaar land met kracht van wapenen te verdedigen; Engeland heeft gemeend den oorlog te moeten uitlok ken, om aan grieven van zyn onderdanen meer kracht b\J te zetten. Maar wie getrouw den loop heeft ge volgd van de gevoerde onderhandelingen, zal hebben bemerkt, dat niet dit de óénige reden ia van de door hen gewenschten oorlog. Thans is het aan Nederland om bewijzen van Byrcpathie te geven. Wie is niet vervuld met den wensch, dat het den Transvaalschen Boeren aan moed en kracht niet ontbreke! Op Leidenaars l Toont, dat ge medegevoelt met hen! Doet het eenige, wat we mogen doen; verleent hulp aan het Eoode Kruis, helpt faun gewonden, helpt de achterblijvende echt- genooten en kinderen II En hoe te helpen? Alléén door geld; we kunnen en mogen niet anders helpen. Welnu, vult dan inliggend biljet in en geeft wat ge kunt en wilt geven I Eendracht maakt ook in deze macht 1 Dan kan Leiden do eerste gemeente zijn, die een flink bedrag opzendt naar het Hoofd* bestuur orüciëele Kennisgevingen* Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het udrea van P. STOEKE, houdende verzoek om verguuning tot oprichting van een manu factuur-verver ij in het perceel Jan- voesenatoeg No. 38, uitkomendo in de Grntters- poorl Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bi) deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeoute ter visie gelegd is; alsmede, dat op Maandag 30 Oct, a. e., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, golegenheid zal worden gegeven, om bozwareu tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 16 Oot. 1399. VAN HEYST, Secretaris. Op Vrijdag 10 November a. s. zal het orkest van de Arnhemsche Orkestvereeniging voor de leden der Maatschappij voor Toon kunst te Leiden een concert g-even, met medewerking van mejuffrouw Harry Van der Harst en den heer S. Van Groningen. Door den minister van oorlog is bepaald, dat van elk der hier garnizoen houdende "bataljons infanterie 60 miliciens der lichting 1899 voor bet blijvend gedeelte dier lichting zullen worden bestemd. In verband hiermede kunnen de overige miliciens van die lichting (3; 95 van elk bataljon) den löden November a. s. met ver lof huiswaarts worden gezonden. De „Sts.Crt." bevat de statuten der Leidscbe Scberpschuttersvereeniging, alhier. Hedenmiddag ontvingen wij per Neder- landsche mail de Bataviascbe bladen van 13 tot on met 19 September. Tot leden van htt algemeen bestuur van den Alg. Nederl. Wielrijderabond zijn voor den tijd van 3 jaar gekozen: do heeren A. Goêkoop, G. Gerlings en J. H. Van Kool bergen, allen te Leiden; C. Gobel, jLr. mr. W. Elout vau Soeterwoude, luitenant C. G. Van Altena, allen te 's-Graveühage; Job. A. P. OtteD, te Rotterdam, en E. H. Kruyff Lzn., te Sassenheim. Op de zestiende lijst van de 21sfce jaar- collecte voor de Scholen met den Bijbel komt 0. a. voor: Boskoop met 182.43. Het eerekruis aan de regimenten veld artillerie, die geen vaandel hebben, dat zal worden uitgereikt als herinnering aan de deel nemers aan de verdediging van de Citadel te Antwerpen, zal voor alle regimenten gelijk zijn. Dit eercbiyk, vervaardigd in de Kon. fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren J. M. Van Kempen Zonen, te Voorschoten, is geheel van brons en bestaat uit een leeuw, gedekt door een vaandel, gelijk aan oien van de infanterie, geflankeerd door een kanon. Het is hoog l1/, meter en zal geplaatst worden op een prismatisch houten voetstuk. H. M. de Koningin-Moeder keerde Zater dagavond, te ruim balfaegen, per extra trein van het uitstapje naar Arolsen terug op het paleis Het Loo. H. M. de Koningin was met gevolg by oe aankomst aanwezig, zoomede de heeren inten dant Van Steyn en burgemeester Tutein Nol thenius, benevens eenige belangstellen :en. HH. MM. wandelden met het gevolg naar het paleis. Zondag morgen woonden HH. MM. te Apel doorn de godsdienstoefening by, onder het gehoor van ds. Van Rhyn, die tot tekst had gekozen Jozua 5:13-15. Het algemeen afdeelingsverslag met memorie van antwoord van B. en Ws. te 's Gravenhage omtrent de gemeentebegrooting van 1900 is verschenen. In antwoord op een by de algemeene be schouwingen gemaakte bedenking wyzen B. en Ws. er den Gemeenteraad reeds dadelyk op, dat uitzetting van uitgaven noodzakeiyk zal leiden tot verhooging van belasting; dat de ramiüg van den hoofdei, omslag ad f 725,000 wellicht hooger is dan de voorzichtigheid toe laat, maar dat dit bedrag ook alweer geraamd is, ten einde nog voor 1900 belastingverboo- ging te voorkomen, want de huurwaarden be wegen zich in dalende richting, zoodat, niet tegenstaande de uitbreiding der gemeente, eer van afneming dan van toeneming van be lastingopbrengst moet g&sproken worden. De algemeene vergadering der R.-K. Patroonsveneniging „Gildentona" wordt ge houden Donderdag 26 October, in het Zuid- Hollandsch Koffiehuis te 's-Gravenhage. Behalve eenige punten van huishoudeiyken aard vermtldt de agenda de benoeming van een commissie tot het ontwerpen van etn vragenlyst over de beginselen, welke ten grondslag liggen aan het Ontwerp van Wet tot regeling van de Aroeidsovereenkom6t, in opdracht van den minister van justitie be werkt door mr. H. L. Drucker. De volgende vraagpunten zullen behandeld worden: Van de afdeeling Rotterdam: Hoe moet de verhouding z(Jn van den Kath. patroon tegen over de Neutrale PatroonsvereeDigingen (In te leiden door den heer A. Van Schaik, archi tect te Rotterdam). Van de afdeeling Gouda: Kan het feminisme, in zooverre het bedoelt de vrouw arbeid te doen vtrricLten, welke als niet specifiek vrou- weiyke arbeid is te beschouwen, onze goed keuring wegdragen? Zoo niet, welke middelen zyn dan daartegen aan te wenden? (In te leiden door pastoor G. W. Koniogs, adviseur ▼an het Centraal-Bestuur). Van het Centraal-BestuurIndien de Onge vallenwet, zooals zy door de Regeering thans by de Tweede Kamer in behandeling is gesteld, wordt aangenomen, zullen dan de voordeelen, welke daardoor den werklieden worden toe gekend, geóvenredigd zyn aan de lasten, waar mede in bet byzonder de kleine industrie z 1 worden bezwaard? In hoeverre kan het be ginsel, door dr. Kuyper, in zyn amendement betreffende de bedrgfs-verecnigingen neergelegd voor de kleine industrie aanbeveling verdienen? (In te leiden coor den heer J. N. Hendrix). Van de afdeeling Amsterdam: Waardoor kunnen de winkeliers zich beschermen tegen de nadeelen eener oneeriyke concurrentie? Zyn de z. g. spaartons- of rabatzegel- stelsels in ieder geval als oneeriyke concur rentie middelen te beschouwen? (In te leiden door een lid der afdeeling Amsterdam). Dr. H. Visscher, pred. by de Ned.-Herv. Gem. te Delft, ontving een beroep naar Randwyk. De Portugeesche gezant by ons Hof, Graaf De Sélir, vertrok met verlof naar het buitenland, van waar hy niet voor het laatst dezes jaars op zyn post terue keert. De 1ste luit. E. W. J. Groen, van het reg. veld-art. te Amsterdam, wordt 1 Nov. voor 2 jaar gedetacheerd by de ryschool te Bergen- op-Zoom; de by het 3de reg. ingedeelde lste- luit. der inf. J. W. A. Cassa, overgeplaatst van het O.-I. leger, komt te Middelburg in garni zoen; de uit Oost Iadië teruggekeerde 1ste luit. der ït J. C^P. W. A. Steenkamp wordt in gedeeld by het 1ste reg. vest.-art. te Utrecht; de 2de luit. J. C. Ryk, van het 1ste reg. inf. te Den Helder, wordt 1 Jan. overgeplaatst ty het 4de reg. inf. te Leiden; de officier van administratie 2de kl. C. Nathol, thans op non activiteit, wordt 6 November a s. werkzaam gestild als administrateur van het Militair Hospitaal te Hellevootsluis ter vervanging van den officier van administratie 2de kl. W. Nanning, die met cien datum op non-activiteit wordt gesteld. De naamlooze vennootschap „Plettery", voorheen L. J. Enthoven en Co., te 'a-Graven- hage, heeft den bouw eener winkelgalery en verschillende daarby behoorende werken te S.heveningen, op 12 October in het openbaar aanbesteed, gegund aan den aannemer J. Van den Elshout Gz., te Scheveningen, die voor f 93,700 had ingeschreven. De plettery heeft, naar men mededeelt, om overwegende redeneD, onafhankeiyk van de soliditeit en de bekwaamheid der lagere inscbryvers J. G. Van der Linden, te Woer dsn; C. P. W. Dessing, te Gouda; G. v. d. Elshout, te Scheveningen, en J. P. J. Lorrie, te 's Gravenhage, besloten het werk voor e9D boven hun aanbesteding gaande som te doen uitvoeren. BiykeD8 by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onJer bevel van den kapitein luitenant ter zee W. Allirol, in den morgen van 16 dezer van Vlissingen vertrokken, ter aanvaarding van den kruistocht in den Atlan- tischen Oceaan. De Koningin-Moeder heeft aangekocht de schildery „De Eedsaflegging van H M. in de kerk te Amsterdam", door Mari Ten Kate. Ter vervanging van wyien den heer T. Tal is tot voorzitter van de Vereeniging voor Joodscbe Geschiedenis en Letterkunde ge- kozon dr. T. T. Lewenstein, opperrabbyn der Ned.-Isr. gemeente te 's-Gravenhage. De afd. Kampen van het Roode Kruis heeft besloten f 500 te zenden aan het Hoofdcomité, met het doel dit bedrag te beste Jen voor de gekwetste en zieke krygs- lieden in de Zuid-Afrikaansche Republiek. Een voorbeeld, dat zeker by tal van andere afdeelingen van het Roode Kruis en parti culieren navolging moge hebben. Door het vrouwen-comité der plaatselyke afdeelmg van het Roode Kruis te Schiedam is f 400 ter beschikking gesteld voor de zending naar Zuid Afrika. Het mannen-comité stelde gelfik bedrag disponibel. Tevens zullen pogingen aangewend worden tot versterking der kas om by voortduring in de behoeften te kunnen voorzien. Ten gevolge van db oorlogsberichten uit Transvaal heeft het sedert 1868 te Nymegen bestaande Comité van het Ned. Roode Kruis de vacante bistuursplaatsen daarin aangevuld. Het stoomschip „Bundesrath," vau Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 14 Oct. Kaap D'Armi; de „Cluden" arriveerde 16 Oct. van Amsterdam te Nieuw-York. Alfen. De werkzaamheden tot verbreeding van den R(jn in het dorp zyn afgeloopen, uitgenomen, dat nog een 30-tal stoepen gelegd moeten worden, waaroj^door belanghebbenden met 6mart wordt gewacht. Nu de ruïne is opgeruimd en het oog aan de verandering gewend raakt, valt het niet te ontkenneD, dat de Ryn, van af de Alfensche brug gezien, weder een sclioonen aanblik oplevert, terwyi tegeiykertyd de scheepvaart door de verwyoiug niet weinig is gebaat. Wanneer nu nog de kaden langs den Ryn, waarover, naar wy meenen, de belendende eigenaars de vrye beschikking hebben, zooveel mogelijk worden bepcot en beplant, zal dit het bekoorlyko, schil derachtige Ryngezicbt stellig verhoogen; en mogen de verschillende requesten, die opge zonden zyn tot verandering van de brug, by autoriteiten een gunstig gehoor vinden, dan zal dit niet alleen een verbetering voor de scheepvaart, maar ongetwyfeld ook een verfraaiing kunnen worden genoemd. (Rb) By het gemeentebestuur is ingekomen een verzoek van de naamlooze vennootschap tot vervaardiging van toiletzeep, reukwater, enz., tot het oprichten van een fabriek van dergeiyk9 artikelen in het perceel, bekend ia Sectie A Nos. 1736, 1839 en 1840. Bezwaren hiertegen kunnen 27 October a. s. worden ingediend. Benthuizen. Evenals voor eenige jaren is ook nu weder aan de openbare school in deze gemeente een pakket reclameplaatjes van Holloway-pillen ter uitdeeling toegezonden. Het hoofd der school heeft ook nu weder beslolen ze niet uit te doelen, maar te ver nietigen. By de Ned.-Herv. Gemeente alhier zal Woensdagavond te halfzeven voor den goed binnengekomen oogst een openbare dankstond gehouden worden. Hazerswoude. Het overschot der kas van het 11. Donderdagavond ontbonden leesgezel schap is gedeelteiyk bestemd tot het doen vervaardigen van een photographische groep van de Z:8 „getrouwen", waartoe deze heeren en de photograaf Arnoldus Fraucken, van 's Grav:nhage, gistermiddag te twee uren in den tuin van den gewezen voorzitter, den heer A. H. Goldberg, tyeenkwameD. Het andere deel zal strekken om daarvoor twee abonnementen op „Nieuw L9ven" te nemen. Da vereeniging voor Chrlstelyke belangen hield gisteravond in het gebouw een leden vergadering, die, als gewooniyk, met gebed geopend en met dankzegging gesloten werd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het bouwen, onderhouden, verwar men en verlichten van etn gebouw als „Sal- vatorl" groote sommen gelds kost en veel offers eischt, en dat de vereenigir g vooreerst nog niet zal kunnen zeggen op effen bo em te staan. Het zal misschien voldoende zyn, dit nog eens te herinneren aan allen, en dat zyn er velen die van cit gobouw profiteeren door Zondagsschool, vrouwen jongelings-, knapenvereeniging, enz., om de offervaardig heid te verdubbelen en elke gelegenheid aan grypen, om de commissie het beheer te vergemakkelykeu. Staande de vergadering werden twee per sonen als nieuwe leden voorgesteld en met algemeene stommen aangenomen. Koudekerk. Volgens de nieuwe verordening op de scboolgeldheffing, oie by koninklyke goaokeuring 1 Januari 1900 in werking treedt, zal het schoolgeli bedragen: a. In de 1ste klasse, in plaats van 5 ets. voor ieder kind per week, voor 1 kind 18'/2 ets., voor 2 kinderen 30 ets., voor 3 kinderen 37l/j ets. en voor ieder kind meer 10 ets.; b. In de 2de klasse voor 1 kind 12'/2cts., voor 2 kinderen 20 ets., voor 3 kinderen 26 ets. en voor ieder kind meer 7'/, ets. c. In de 3dö klasse voor 1 kiod 7l/2 ets., voor 2 kinderen 12!/a ets., voor 3 kinderen 15 ets. en voor ieder kind meer 3*/a cts Ouders, cie op het kohier van den hoofde- ïyken omslag niet voorkomen, betalen voortaan geen schoolgeld meer. Noordwykerhout. Heden-, Dinsdagavond, wordt alhier een aanvang gemaakt met het voorbereidend militair onderricht. Het door den gemeenteraad genomen besluit tot verbooging van bet salaris van den gemeente ontvanger met f 100 is door Gede puteerde Staten goeogekeurd. Oudshoorn. De herfstsehouw over de diepte en de breedte van alle wateren en slooten, gelegen in den Vrouwgeestpolder, zal geireven worden den lBiien November a. s. De lotelingen dezer gemeente J. De Jong, J. Smit, H. De Jong, lichting 1895, en N. De Blanken, lichting 1896, zyn ia het genot van onbepaald verlof gesteld. Nederl. Roomsch-Kath. Volksbond. Afd. Leiden en Omstreken. Indien er in onze gemeente een zaal te huren was, welke voor niet meer geld nog meer ruimte aanbood dan onze Stadszaal, dan zou voorzeker voor den gevel van dat gveotevQ gobouw gistwavond de vlag met pausoffjken wimpel zichtbaar geweest zyn, want dan zou de afdeeling Letten en Om streken van den Nederlandschen Roomsch- Katholieken Volksbond ongetwyfeld daar haar vyfde jaarfeest hebben gevierd. Nu evenwel moest ze zich behelpen met de groote zaal der Stadszaal; behelpen, want die zaal was eigwoiyk zoo boven als beneden te vol en.... men was nog omzichtig te werk gegaan met nooóigen tot bywoning der feestciyke vergadering l 't Was, behalve aan de vlag buiten voor het gebouw, ook na het binnentreden in de zaal te zien, dat er feest stond gevierd to worden. Waartoe anders die scheone plantengroep aan do eens zy de vóór het tooaeel net de busten van onze geëerbiedigde Koaingin en van Z. H. een Paus? 't Was daarenboven te zien, dat de R.-K Volksbond de gastheer zou wezen. Waartoe anders dat schild boven hot tooneel, met die leuze: „Voor God en Kerk, Vorstin en Land"? Waarto* anders al die prachtige banieren, van zyn afdeeling Leiden en Omstreken en van de vela onderafdelingen, welke banieren zoo aanstonds voor een oogenblik de zaal zouden gaan verlaten? 't Is even half&cht. Nog niet eikoen beeft een zitplaats. Bestuur noch commissarissen kuDnen ruimte deen ontstaan waar geen ruimte kan gemaakt worden. Toeb moet het f**st beginnen. Hoort 1 Het Volkslied, ons „Wien Neerlandsch Bloed", wordt door de muziek krachtig aangeheven! Ziet! Allen, die roeds zoo gelukkig waren te zitten, verheffen zich van hun plaatseo, want eea 6toet van banieren, die van de afdeeling voorop, steekt dra boven de hoofden der menigte in de zaal uit. Bestuurderen, hooggeachte genoodigden e. a. worden do feestzaal oneer handgeklap der schare kinnengeleid. 't Wordt allepg3 rustiger, 't Wordt stil zelfs, nu de afdoelingsvoorzitter, de heer G. J. Bik, gereed staat tot spreken. Hy richt een woord van welkom tot de aanwezige zeere.rwaarde heeren pastoor H. L. A. Gadet en pater H. A. Van Xossel, geestelyk adviseur, alsmede tot den heer mr. P. J. A. Aalberse, tot zijn Bondsbroeders en voorts tot allen. Hij brengt allen dank voor hun belangstelling, wensf hende hun tevens een aangenamen en geüotvollen avond. Hy deelt nog mede, dat de afdeeling sterk is vooruitgegaan, zedeiyk zoowel als stoffelyk; dat baar afdeelingen bloeien eu -t de nieuw opgerichte teekenschool een goed geslaagde ondermming heeten mag. Ook de weloerwaar.e beer pater Van Kessel, wiens omlyst portret mede in e zaal aanwezig was, geestelijk adviseur eer afdee ling, wensebte iets tot de vergaderoen te zeggen. „Wy vieren thans", zoo tprak by ongeveer, „voor de vyfae maal feest. Ik had in den beginne niet kunnen vermoeien, dat deze afdeeling ae vlucht nemen zou, welse zy inderdaad genomen heeft. Onze verwach ting is schitt-rend overtroffen. Het heelt ons wel nooit aan moeilijkheden OQtbroken en daaraan ontbreekt het ons ook thans nog niet; maar desondanks bloeit onze afdeeling: ze hoeft thans een tigen getouw aan het Rapenburg, waar reeds twee cursussen worden gehouden, één in het bouwkundig en één in het bandteekenen. Hulde aan den gemeente raad van Leiden voor de daarvoor vorleenöe sub8idiel Nu zult ge u zeker wel eens af vragen: Waar baalt die Volksbond toch al dat geld vandaan? Ik zal het u zeggen. Eenige heertnleenden ons 25000 guldon a 3 pCt. Dat i3 heel wat, nietwaar, vyfen twintig cuizend gulden I Zonder dien steua van Katho lieken en andersdenkenden zou de afdeeling dan ook niet zyn wat ze thans is. Daarvoor onze dank en we tlyven haar by voortduring een ieder aanbevelen. De Volksbond zal toonen dien steun waaraig te zyn door steeds, wat hot beste is, den ordeiyken weg te bewande len. Ik wensch u allen een aangenaam feest toe, dat te twaalf uren geëindigd zy 1" Op de gehouuen toespraken volgden fan fares der muziek en gejuich der menigte. Door de medewerking der zangafoeding „St.-Caecilia", de rederykerskamer „Vondel" en de schermclub „Jeanne d'Arc" had de afd. een flink feestprogramma kunnen samen stellen. Er werd onoer de bekwame leiding van den heer A. G. Venderbos goede muziek ten gehoore gebracht; er werden schoone zangnummers ten beste gegevt-n, waarvoor, behalve aan de zangers, hulde toekomt aan „St.-Caeeilia'8" directeur den heer C. A. Bonten men werd geamuseerd met een party oegon, een party slof (zeer de hilariteit opwekkende), en em party korte stok (buiten het pro gramma, maar toch z=er welkom). Men werd geboeid door „Het Onze Vader", dramatische schets van Francois Coppée, in vroolyke stemming gehouden door „Ter Vredss con ferentie", kluchtspel met zang en (goed uit gevoerde) apotheose in één bedryf door Jobs. Wagemans, en door de Gebrooders Simpel- meyer onthaal! op veel welkom lawaai en op woorden van d n president der rederykers- kamer „Vondel". Aan toejuichingen ontbrak het den uit voerenden en optredenden niet. Wegens het aande-rl, dat de rederijkers kamer „Vondel" in bet feest had en voor de wyze, waarop deze onderafdeeling zich kweet van haar taak, werJ haar voorzitter door een president van de onderafdeeling voor tuinlieden en grondbewerkers „St.-Laurcntius" met toepasselijke bewoording-n ean zilveren medaille overhandigd, waarvoor „Vondels" voorzitter zyn dank betuigde en welke medaille voortaan „Vondels" banier kan sieren. Een collecte, voor „Hulp in Nood" gehou den, bracht op f 44.845. Te twaalf uren (navolgenswaardig voorbeeld voor andere jaar- feestvierende vereeaigingen!) was het goed geslaagde feest geëindigd, nadat allen gelegen heid was gegeven onder begeleiolDg der muziek te zingen een couplet van ons Volks lied en een van bet Wilhelmus. Uit de „Staatscourant". Kod. besluiten. Voor hot tijdvak van 16 October 1899 tot cu met 31 Augustus 1900, be noemd tot lccraar aan do Rijks boogere burger school te Gouda, J. li. Scholte, aldaar, met mach tiging tot gelijktijdige waarneming van het ambt vau leeraar aan het gymnasium te Gouda. De minister van koloniön verleent deze week geen audiëntie. De minister van financiën maakt bekend, dat op 14 dezer bij de betaalmeesters in kas waa f 2,223,448.00'/s# en dat op deuzelfden dag door do Nederlandscbe Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedrage van f 1,964,318.867s- Reservekader, De minister van oorlog: Overwegende, dat het organiek getal vrgwilligera van het reservekader bij het regiment grenadiers en jagers aanwezig is; Brengt ter algemeene konnis, dat hij vermeld corps voorloopig geen vrijwilligers voor het reserve kader kunnen worden aangenom®.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1