12162 Dinsdag 17 October. A0. 1899 (Beze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon' en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 October. Feuilleton. Haar Stiefmoeder. u LEIDSCH DAGBLAD. PBU3 DEZER COTBANT» Voor Lel tos per 8 maanden: Franco por post«*,..«-. -%.>•« Afzonderlijke Nommers •srii a 1.10. 1.40. 0.05» PRIJS DEE ADVEETEFTTIËNt Van 1-0 regel3 f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Groctere letters naar plaats ruimte Voor het incasseeren buiten do stad' wordt f 0.06 berekend. De weleerw. heer J. H. Kouwenboven, Dz. pred. te Groningen, heeft het beroep naar do Gereformeerde Kerk A, aan de Hooigracht alhier, aangenomen. De late luitenant P. E. Pfeiffer, van het 4de reg. inf. te Leiden, is benoemd tot adju dant tg het 2de bataljon alhier. In verschillende godsdienstoefeningen in onderscheidene kerken hier ter stede werden gisteren door de voorgangers in hun gebed #nze stamverwanten in de Transvaal herdacht- Zooals uit een in dit nummer geplaatste advertentie blfikt, st'.lfc dr. J. M. Hoogvliet, te Rotterdam, zich voor by genoegzame deel neming te dezer stede een cursus voor de Latfineche taal voor dames en heeren te openen. Verscheidene van ooze lezers zullen zich Waarschyniyk de proeflessen herinneren, die Él delen zomer alhier door dr. H. zijn gegeven. Gedurende do lste helft der maand October zyn aan het postkantoor alhier en do daaronder beboorende hulpkantoren bezorgd de volgende brieven en briefkaarten, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Brieven: Beekman, Boom, Amsterdam; C. v. d. Berg, D. L. Wely, 'sHage; Mottige Dirk, Huizen; D. Rekvoort, Roelof Arendsveen; Holst Trenite, Foppe, J. Ultee, Rotterdam. Briefkaarten: C. "Willems, Aalsmeer; Hal- Mngae, Boetge, Knots en Bertram, Italiaander, Amsterdam; P. B. v. Kralingen, J. v. d. Kooien, M. v. Kerkhoff, J. v. Distel, 's-Hage; Carlier, Rotterdam. Uit buitenland terugontvangen: Briefen: B. Van 't Hof, Crefeld; J. H. Eeinder, Johannesburg. Briefkaarten: M. Guisant, Bale; L. Iden, Brandenburg; Boot, Dortmund; A. Broekveldt, Paris. By do heden alhier gehouden verkooping ▼an cokes in partyen van 50, 10 en 5 HL. Waren de hoogste pryzen f 30, f 6.40 en ƒ3.10; do laagste f 30, f 6.20 en f 3. Baron Yan Goltstein, gezant by het Britsche Hof, vertrok weer uit Den Haag naar Loaden, ten einde de leiding der zaken van het gezantschap op zich te nemen. Prins Eitel Fritz, zoon van den Duitschen keizer, heeft het grootkruis van den Neder- landschen Leeuw met ster en lint gekregen. Te 's-Gravenhage is op byna 73-jarigen leeftyd overleden dr. J. M. Piepers, een van de meest bekende Haagsche medici, die, na als assistent van den hoogleeraar in de ver loskunde, Simon Thomas, te Leiden werkzaam te lijn geweest, zich in de residentie vestigde m licÉ in een byzonder groote praktyk op l{ja speciaal gebied, de verloskunde, mocht ▼erbeugon. Dr. Piepers was in allerlei kringen betond en populair; vooral aan de verlos kundige armenpraktyk heeft by goede diensten bowezen, en toen hy een paar jaar geleden ÉOt 40 jarig jubilé zyner promotie vierde, bleek hoe hoog hy ook by zyn collega's in aanzien stond. Tot op gevorderden leeftyd is hy yverig werkzaam gebleven in een vak, dat hem dag noch nacht rust gunde, totdat hij voor eenige weken door achteruitgegane gezondheid zich genoopt zag de praktyk neer te leggen. Ten vorigen jare o tving by van de Regee ring het ridderkruis der orde van den Neder- landschen Leeuw, als bewys van waar eering zyner diensten, over een zoo ruim tijdsverloop aan de menschheid en de wetenschap bewezen. Da oud-president der Yereenigde Staten van Noord Amerika Harrison is Zaterdag avond te 's-Gravenhage aangekomen en aan het station ontvangen door den gezant mr. Stanford Newel, die gisteren met hem een rijtoer maakte naar Scheveningen. Gistermiddag was er een diner in het „Hotel des Indes", dat werd bygewoond door den gezant. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Vrouwenpolder da. J. Draaisma, te Steenwyk. Het „Holl&ndische Trio", te Beriyn, ge vormd door Coenraad Y. Bos (piano), Jos. M. Van Veen (viool) en Jacques Van Lier (violoncel), heeft in de Bechsteinzaal het seizoen geopend met de uitvoering van het bekende Trio in A-mol van Tsjaikofskl, een klaviersonate van Mozart en het Trio in C-mol van Brahms. In de „B. B. Courier" wordt verzekerd, dat hun samenspel, vergeleken met het vorig seizoen, in preciesheid gewonnen heeft en nu meester - lgk mag genoemd worden; over de schoon heid van klank was maar één roep. Het blad geeft een byzonder woord van lof aan den pianist Bos, onzen vroegeren stadgenoot. De heeren M. C. M. De Groot, C. d. Vlies en H. Drenske, Raadsleden, hebben aan den gemeenteraad van Schiedam bet voorstel gedaan om met ingang van 1900 de kermis af te schaffen. Het stoomschip Oriel" arriveerde 14 Oct. van Rotterdam te Newport News; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 15 Oct. te Southampton; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 15 Oct. te Genua; de Statendam" ver trok 14 Oct. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Soembing," van Rotterdam naar Java, ia 14 Oct. Oitavos gepasseerd. Hazerswoude. Het vergelykend examen voor de betrekking als hoofd der openbare school aan den Ryndyk zal worden afgenomen a. s. Donderdag, 19 October, in het koffiehuis „Zomerzorg", te Leiden. Leiderdorp. De Burgemeester dezer ge meente maakt bekend dat het kohier No. 3 der personeele belasting, over het dienstjaar 1899, invorderbaar verklaard op den 13den October jl., aan den ontvanger ter Invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voor komende belastingschuldige verplicht is zyn aanslag op den by de wet bepaalden voet fee voldoen. Oude-Wetering. Zaterdagmorgen wilde zich een koopman J. F. in het water langs Oude-Weteriog verdrinken, doch daar zich in dien omtrek veel schuitjes bevonden, welke onmiddeliyk kwamen aanroeien, kon hem dit in deze volkryke buurt niet gelukken. P. Wilkenburg was er het eerste by om het voornemen van den man te verhinderen. Valkenburg. De uit6hg der loting voor de nationale militie is voor deze gemeente de volgende: 1. D. De RooJe, 2. J. Bol, 3. J. Postmus, 4. D. Van der Kwaak, 5. F. A. Peet, 6. J. Oosterle9, 7. N. Ouwersloot, 8. J. P. Van der Zwart. Wassenaar. Met ingang van 1 November is de heer G. A. De Jong alhier benoemd tot vierden brievenbesteller. Het is thans zoo goed als zeker, dat met 1 November een automo'oieldienst tusschen Den Haag en Wassenaar geopend zal worden. De remise is sinds eenigen tyd gereed. De rytuigen echter ontoreken. Met een rytuig, groottr dan men meende te maken, is verleden week een proefrit gedaan. Daar dit in de gebouwde remise geen plaatsing kan vin Jen, is gezocht naar een ander onderkomen. Nu dit gevonden is, kunnen we spoedig een dienstregeling en een tarief te gemoet zien. Do loting voor de nationale militie zal voor deze gemeente gehou Jen worden 19 Oct., 's morgens te tien uren, te L-ridschendam. Zoeterwoudo. Het bericht uit deze gemeente in het Dagblad van Zaterdag, dat acLter de namen van twee lotelingen hetzelfde lotings nummer voorkomt, is onjuist. Er bevonden zich geen twee zedfde num mers in de bus; dus kon Jen er geen twee zelfdo nummers getrokken worden. Uit het lotingsreglster, in tweevoud go- durende de loting ingevuld en door den burge meester en den militie-commissaris met hun handteekening bekrachtigd, en uit de alpha- betische naamlyst in tweevoud, volgens welke do lotelingen zyn opgeroepen, en waarin door den burgemeester en den militie-commissaris ..e getrokken nummers dadelyk achter de namen dor lotelingen worden ingevuld, blykt, dat er geen onregelmatigheid heeft plaats gehad. Dit zyn de officiëeló stukken welke gedurende de loting zyn voorge;-.breven. Alleen iu het insehryvingsregister, dat in de maand Januari jl. is ingeschreven, en waarin later het getrokken nummer wordt vermeld, is by volgnummer 10, waarachter het lotingsnummer 1 moest gesteld worden, by vergissing No. 10 gesteld, hetwelk ook achter volgnummer 21 terecht is geplaatst. Volgnummer 10 trok werkelyk No. 1 en volgnummer 21 trok werkelyk No. 10. Er heeft dus slechts een schryffout plaats gehad in het insehryvingsregister, hetwelk by de loting niet gebezigd wordt. Er heeft dus geen onregelmatigheid plaats gehad, welke van Invloed is geweest op de loting. Wanneer zich het geval voordeed, dat er twee zelfde nummers in de bus waren, dan zou dit by de loting ontdekt moeten worden, want in de lotingsregisters zyn te voren de nummers in volgorde vermeld en by ieder nummer, dat getrokken wordt, wordt de naam daarachter ingevuld. Kwam dus een nummer voor de tweede maal er uit, dan zou men ont waren, dat er reeds een naam in hetlotings- registcr achter dat nummer was ingevuld. De volgende lotelingen voor deze ge meente hebben redenen van vrfistelling opge geven No. 1 H. Mulder, No. 3 A. Teljeur en No 16 A. Buys wegens broederdienst; No. 4 W. J. Zwetsloot, No. 24 J. J. Vermeulen, No. 31 J. A. Van HalRm en No. 32 G. J. Hogervorst ala zynde eenige zoon. No. 22 N. J. Koet en No. 33 L. R. Koolemans Beynen zyn in werkeljjken dienst; No. 5 J. v. Winkel, No. 8 J. J. Dykman, No. 12 M. Na8veld en No. 13 D. D. N. Noordman hebben lichaamsgebreken opgegeven. Alle gevallen van. mond- en klauwzeer zyn thans iu deze gemesnte als geweken ver klaard. Het laatst aangegeven geval dateerde van 17 September jl. Het 3de kohier der personeele belasting dienst 1899, invorderbaar tot een beorag van f 63.12, is ho en afgekondigd en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ds hoofdsom bedraagt* f 53.95, waarvan 10 opcenten voor de gemeente f 5.395. Uit de „Staatscourant". Bij Kon. besluit is aaa J. W. Quarter, ge wezen lste klerk bij het dep. van buitenlandsche zaken, een pensioen toegekend ten bedrage vau ƒ487 'sjaars. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Tholen mr.-J. W. U- Mildera advocaat te Amsterdam. Benoemd: lo. tot chef der afdeeling hydrogra- fibie bij het departement van marine, dekapitein- uitenant ter zc-e titulair C. J. De Jong Pzn thans sous-chef dier afdeelingren 2o. tot sous-chef der gemelde afdeeling, de eervol afgevoerde luitenant ter zee der iste kl. J. M. Phaff, thans aan den chef van meergenoemde aideeliug toegevoegd. Gr e in e n g cl Nieuws. Het 25-jarig bestaan der Leidsche fabriekarbeiders-vereeniging onder de zinspreuk „Eendracht ma^kt maebt" is Zaterdag-avond 1.1. in het lokaal „Ephraim" op reckt-feestelfike wyze gevierd. Niettegenstaande dit jaar een zeer aanzienlijk bedrag aan ziekengeld was uitgekeerd, was de financiëele toestand toch nog van ciien aard, dat zich het jaarfeest van de vroegere jaarfeesten zou kunnen onderscheiden, en dat is dan ook gebeurd. Reeds bfi het iukomsn der feestzaal werd aan elk lid 2 in geU,, 1 in bons, een pakje sigaren en natuurlfik ook een leestwfizer uit gereikt. Evenwel bleef het hierby niet; integen- de-*i: het bestuur had ook het Variété- en Operette gezelschap vair Philip Soesman, uit Rotterdam, geoooiigd om dezen avond op te treden. Na het openen éer vergadering werd aan een tweetal bestuursleden met een harteiyke toespraak doer den voorzitter bet insigne in goud overhandigd, omdat zy van de oprichting af tot heden aan het. hoofd der Vereeniging hadden gestaan. Yervolgons werd het sein vernomen, dat do werkzaamheden van bovengenoemd gezel schap een aanvang zonden nemen, en hoewel door onvoorziene omstandigheden één nummer v<m hot programma moest vervallen, kwam men er niet by te kort, want dit werd ruim schoots door d« steeds lachverwekkende voor drachten vergoed. Het moet worden gezegd, dat de optredenden de aanwezigen in een geaoegiyke stemming wisten te houden. Na afloop werd, als naar gewoonte, met het vaandel gedefileerd en keerde iouer zeer voldaan naar zyn woning törug. Precies te halftien, mooi op tyd dus, stelde zich Zaterdagavond do stost met muziek (van het vierde, in burgerkleeaing) en fakkellicht, begeleid door politie en geêskor- teerd door huzaren, na deontgroeningsplecbtig- heid der nieuwe leden van het Leidsch Studen tencorps in den Schouwburg, in beweging. Do optocht kenmerkte zich door groote orde en was zeer lang door de negentien open rytui gen met studenten, welke daarvan deel uit maakten. Veel opm.rkzaamheid trok de Trans- vaalscbe vlag (de Hollandsche driekleur, met een groene baan aan den top dwars er tegen aan), welke in een der rytuigen werd mee gevoerd. Bengaalsch licht, zoowel in den stoet als ontstoken aan gevels van woningeD, waar deze voorbytrok, verleende hem den gebruike- ïyken phantastiseben aanblik. Dat veel ingezetenen (niet-studenten) den tocht meemaakten of den stoet in oogenschouw namen, was by het schoone weder niet te verwonderen. Hedenmorgen had alhierbyde bataljons infanterie een oefening plaats in het mooiliseeren der bewakingsdetachementen. De troepen stonden te elf uren daarvoor gereed. Op verzoek doelen wj) mede, dat in het nummer van ons blad van Vrydag 1.1., waarin sprake is van het verschijnen van een assuradeur voor de Haagsche rechtbank, hier een verkeerde betiteling is gebruikt. Genoemde heer toch is sedert kort vertegenwoordiger van assurantie-maatschappyen. Daar de heer P. A. A. Van Loon de eenige assuradeur alhier is, hebben wy het in het belang van dezen noodig geoordeeld het bovenstaande te plaatsen. Het gevonden knaapje. Uit Den Haag wor^t gemeld: Het vermoeien, dat de 7-jarige Van Wezel door misdaad omkwam, heeft eenige bevestiging gevonden in de op graving op de plaats, waar het lijkje gevonden werd, van vergulJe knikkers, cie door een man op den 25stsn April, den dag der ver- dwyning van den kleinen Van Wezel, beloofd werden aan een ander jongetje, dat dezen man beschryft als een persoon van 28 a 30 jaren. Het stoffeiyk overschot van het ventje ia Zaterdag onder toevloed eener groote menigte begraven. Aan het graf werd het volk opge wekt om de politie te steunen in haar zoeken naar het licht in deze geheimzinnige misdaad. Uit een bericht in ons vorig nommer heeft men kunnen zien, dat de daders van de inbraak by de firma Brasch Rothen- stein op het Damrak te Amsterdam in den nacht van Woensdag op Donderdag, waar- echynlfik Donderdag, een bezoek gebracht hebben aan Haarlem, waar zy een bankbiljet van f 300 en een van f 200 hebben gewisseld. Ofschoon de politie te Haarlem de hand ni t op de heeren beeft gelegd, gaf zy to:h tiyk van grooten fiver, door, geltfk de „Tel." meldt, voor een nauwkeurig signalement te zorgen, hetwelk aan haar Amst rJamschen collega werd opgozonden. 'J L .Wd. wet «cheelt er aan?" riep de Squire. „Br scheelt genoeg aan", antwoordde de •ude Coney, die hinkend ons huis was bin nengekomen en met een pfinlyken zucht was gaan zitten. „Wanneer gfi de jicht in uw "grooten teen hadt, Squire, zooals" ik in den ïnljne, dan zoudt gfi spoedig voelen wat er êtt scheelde." ji #Gy hebt vroeger ook reeds over die jicht geklaagd. Coney." pDat heb ik ook. Zfi heeft zich voorgoed daar vastgezet en plaagt mfi nu voortdurend met pynlfike steken. Ik ben vanmorgen naar de pastorie te Timberdaie geweest en de wande ling heeft mfi heelwat pfin gekost." De Squire lachte. Wy lachten dikwfilsover Coney's jicht, die nooit heel erg scheen te zyn en zich tot „pfinlyke steken" bepaalde. I „Gy hadt beter gedaan door thuis te blfiven en voor je jicht te zorgen dan naar Timberdaie te gaan." v „Maar ik moest er heen", zeide de pachter. '9Jacob Lewis had om mfi gestuurd." i Coney sprak van den predikant Lewis, rector van Timberdaie. Op dat tfidstip was de predikant een afgeleefde man en zou bfi het niet lang meer maken. Zfin moeder en de moeder van den ouden Coney waren volle nichten geweest, vandaar de intieme verhou ding tusschen de pastorie en de pachthoeve. Het was Paschen en wfi brachten die dagen te Crabb Cot door. „Herinnert gfi u Thomas Lewis, den dokter?" vroeg de oude Coney. „Of ik hem mfi herinnert" antwoordde de Squire. „Wat is er met hem?" „Hy heeft den predikant geschreven, of die een huis voor hem wilde zoeken; hfi en zfin dochter komen weer in Engeland wonen. Lewis kan er zelf niet op uit gaan, en nu heeft hy mfi dat opgedragen." „Een huis te Timberdaie?" „Of in de buurt van Timberdaie of Crabb, scbry ft dr. Lewis. Jacob zegt, dat er niets te Tim berdaie open is, dat eenigszins in aanmerking kan komen. Wfi hebben gedacht over de kleine buitenplaats hierover, welke juist leeg staat." „Welke kleine buitenplaats?" „Maythorn-Bank. Het zou juist groot genoeg zfin." „En het is allerliefst", voegde de Squire er by. „Zoo, komt Thomas Lewis terug? De wonderen zfin de wereld nog niet uit. Hoe hfi het uitgehouden heeft, om zyn geheele leven weg te blfiven, begrfip ik niet; Johnny, jongen, hfi zal wel verheugd zyn je te zien. Hy en je vader waren dikke vrienden." „Wat zfin wegblfiven betreft", merkte de oude Coney op, „ik veronderstel, dat het hem te duur was om in Engeland te wonen. Hy heeft nu een erfenis gehad, zooals de predikant mfi vertelde. Wat vraagt gy, Johnny?" „Heb ik dr. Lewis ook gekend?" „Neen, myn jongen 1 Thomas Lewis was reeds jarenlang in het buitenland, toen gfi werdt geboren. Hfi zal wel een vfif en twintig jaren weg zfin geweest." „Langer nog", zeide de Squire. Deze Thoma3 Lewis was een halfbroeder van den rector van Timberdaie, doch niet met do Coney3 verwant. Als jongen was hfi bfi een heelmeester te Worcester in de leer. In die dagen werden jongelieden bfi doctoren in de leer gedaan, evenals dat voor andere beroepen gebeurde. De jonge Lewis was bezadigd en verstandig, maar zóó zwak van gezondheid, dat, toen hfi bekwaam genoeg was om zich ergens als geneesheer te vestigen, hfi daarvan moest afzien. Men was benieuwd hoe het nu met hem zou gaan, want hfi bezat geen geld, toen door een van die gelukkige omstandig heden, welke zich in tfiden van nood niet zelden voordoen, een ziokelfik en rfik edelman Lewis voorstelde hem als reisgenoot naar het warme zuiden vau Frankrfik to vergezellen, waar hfi een tfidlang hoopte te blfiven. Het verblfif daar kwam Thomas' gezondheid zeer te stade, het maakte een geheel ander man van hem, en toen, een weinig later, de edelman kwam te sterven, bleek het, dat hfi voor zfin toekomst gezorgd had. Hy had den jongen geneesheer een legaat van tweehonderd pond 'sjaars vermaakt. Mr. Lewis bleef waar hfi was, trouwde met een meisje, dat eenige middelen bezat, behaalde daar een graad in do geneeskunde, om dr. Lewis te worden, en kreeg een weinig praktyk onder de Eogelschen, die zich 's winters in zfin woonplaats ophieldeD. Zfi waren genoodzaakt zuinig te leven, ofschoon men met een inkomen van twee- a driehonderd pond 'sjaars veel verder op het vasteland komt dan in Engeland, en dus hadden de onkosten van de reis dr. Lewis wellicht weerhouden om zfin geboorteland te bezoeken. Men had zeer weinig in al dien tfid van hem vernomeD, want hfi en de dominee hadden er geen drukke briefwisseling op na gehouden. Nu bleek het, dat do dokter weer een erfenis van een pear honderd pond had gekregen en met z|jn dochter een eenig kind terugkwam. Zyn vrouw was dood. May thorn-Bank, de kleine buitenplaats, waarvan mr. Coney sprak, werd gehuurd. Zfi behoorde aaa Sir Robert Tenby. Een klein huis, van rooda teakateenen, o-*gevee door een bloementuin, uit welka ramen men eau prachtig gezicht had op een bekoerlfik. "Woroeeterahire- landschap »et de heuvels van M»lv«rn in het verschiet. B«halve de groote boerenhoeve van den ouden Coney in de buurt, was het bfi ons huis het dichtst gelegen. Maar toen het bezichtigd word, bleek het, dat het inwendige m een zeer verwaarloosden toestand verkeerde, in geenen é*cle in een sUat om bewoond te worden. Sir Robert Tenby werd hiermede in kennis geebeld en by liet het behoorlyk herstellen en verven. Vóór dit was geschied, stierf de rector van Timberdaie. Hfi had langen tfid gesukkeld; en in het heerlfike voorjaar, in het seizoen, waaraan by van allo seizoenen de voorkeur had gegeven, wanneer de Mei-vogels zingen en de Mei-bloemen bloeien, stak hfi de rivier over, die ons van de eeuwige kust scheidt. Mr. Coney moest toen op zijn eigen ver antwoording op het nieuwe huis toezien en toen het gereed was en de werklui vertrokken waren, ging bfi naar Worcester om op dr. Lewis' verzoek daar het noodigo huisraad op te slaan en meubelen to koopen. In het midden van Juüi was alles gereed en de dokter en zfin dochter konden komen waDneer het hun goeddacht. Wy waren juist met de zomervacantie thuis gekomen, toen zfi arriveorden. De oude Coney nam mfi mede naar hot station om hen af te halen; hfi zeide, dat er pakjes konden zfin om te dragen. Eon Fransche dame had eens op de hoove gelogeerd en zy bad vfiftien stuks handbagage -en een hoedendoos meoj gebracht. „En, weet ge, Johnny, deze beiden zfin ook Franschen," redeneerde Coney. „Lewis kan niet iets boter worden genoemd en het mei6je werd daar geboren. Zy kan mogelfik niet eens Eogelech. Ik geloof zeker, dat hfi in al dien tfid zfin moedertaal vergeten heeft," Maar zfi spraken even goed en even vloeiend Eügelsch als wfi; zelfs de jongedame, Anne, had niet in het minst een vreemd accent. En zij hadden geen pakjes, niets anders dan drie enorme koffers en een soort van groote reti cule, die zfi zelve droeg en mfi niet wilde geven. (Wordt vtrvolyd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1