*oN 12160 Zaterdag 14 October. A*. 1899 (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 October. Feuilleton. De bedrieger bedrogen. LEIDSCH DAGBLAD. PBUS DEZEB COUBJLHTJ Too r Leiden per 8 cnaandeo. 1.10, ^Franco per p06t f 1.40. Afzonderiyke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTÊN1 Van l - 6 regels 1.06. tedere regoj meer 0 17J. - Grootam lettere tiaar plaatsruimte - Voor het Incaaseeren bulten de wordt f 0.05 berekend OÜlciëele Kennisgevingen. Verkiezing Tan leden Tan de Kamers Tan Arbeid te Lelden. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de beschikkingen van don Minister van "Waterstaat, Handel en Ny verheid van den 27sten September 1899, No. 203; Brengen ter algemeeno kennis, dat de stemming -voor de verkiezing van 3 leden-patrooDS van de Earner van Arbeid voor do Textielnijverheid, 4 leden- patroons van do Kamer van Arbeid voor de Voe- dings- en Gonotmiddelen en 4 leden-patroons van do Kamer van Arbeid voor de Drukbersbedrgven zal plaats hebben op Dins lag den 24aten Ootober 1899. De stembnreaux znllon zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis van dos voormiddags 8 tot des namiddags 3 uron. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeideD, F. WAS, Burgemeester. 29 Sept. 1899. VAN HEYST, Seorotaris. De eerste „Winterlezing" had gisteravond in de kleine zaal van het Nutsgebouw alhier plaats. Ze werd door zeer velen bijgewoond. Als spreker trad op do hier ter stede wel bekende Utrechtsche predikant dr. J. H. Gunning JHz., oie het leven en het scheiden uit het leven van Aegidius Tilman toekende en daaraan eenige beschouwingen vastknoopte in verband met den tydt waarin wy leven. Méér zullen we aangaande deze lezing niet xnededeelen, en dit wel met het oog op het verzoek, door den spreker vóór het houden zyner voordracht gedaan, om van deze rede geen verslag in de bladen te zien opgenomen, aangezien zy nog elders zal worden uitge sproken. Met ingang van 1 November wordt over geplaatst van het postkantoor te Leiden naar bet t legraafkantoor te Amsterdam de hoer J. J. Lichtvoet. 'i In plaats van den heer W. De Broekert Jr. wordt alhier met ingang van 1 November geplaatst mej. M. Bouwmooster, van het telegraafkantoor te Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam be noem:© totonderwy'zer aan een openbare lagere school den heer Do Best, van Leiden. Ten dienste van de opleiding van het Reservekader en het voorbereidend militair onderricht in Leiden en omliggende gemeenten worden beschikbaar gesteld: 4 officieren en 31 onderofficieren van het 4de regiment infanterie. Bedoelde opleiding zal worden gegeven in de gemeenten Leiden, Alkemade, Zevenhoven, Katwyk, Wassenaar, Voorschoten, Alfen, Bodegraven, Warmond, Voorhout, Sassenhelm, Lisse, Noordwyk en Noordwykerhout. Aan ct firma J. Van Gelder, kerkorgel- fabrikant, alhier, is opgedragen de vervaardi ging van een nieuw kerkorgel met twee klavieren, aangeh. pedaal, zwelkast en com binatie-treden voor de Geref. kerk te Zwyn- drecbt. Thans is de definitieve overdracht ge schied van den grond, door het kerklestuur der Nod. Israel. Gemeinto te 's-Gravenhago aangekocht, om te worden ingericht tot be- graafpla.ts in die gememte. Het terrin is groot 3 hectaren en 47 aren en is gelegen aan den Ltidschen Weg, onder Wassenaar. De koopprys bocraagt 12,145. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Waddingsveen door ds. G. J. Leenman8, te Zetten en Andelst. De Regeering der Zuid Afrikaansche Republiek heeft de Ne:erlandsche Regeeriog verzocht de belangen der burgers der Zuid- Afrikaansche Republiek in Engeland te doen waarnemen door onzen consul generaal te Londen. Harer Majesteits Regeering heeft op dit verzoek een gunstige beslissing genomen. In het Hotel „Den Ouden Doelen" te 's Gravenhage is afgestapt de oud minister in Belgiö, de heer G. Rolin Jacquemfins. In dat Hotel wordt heden verwacht baron De Giskra, nieuwbenoemd secretaris by het Oostenryksch-Hongaarsche gezantschap aldaar. Voor het konstabelspersoneel van Hr. Ms. Zeemacht is een gunstige wyziging gebracht in de berekening van den diensttyd by aan vraag om examen voor hoogoren rang af te leggeD, en zal alsnu daarvoor ook in rekening gebracht worden de tyd van plaatsiög op een van Hr. Ms. wachtschepen. Voorheen werd alleen als diensttyd daar voor in rekening gebracht de tyd van plaat sing op een actieven bodem of een opleidings schip. De minister van marine heeft bepaald, dat de uitreiking van gouden medailles moet plaats hebben aan koord van de oorlogs schepen op het halfdek voor het front der parade en met de bemanning voor den boeg, by het corps mariniers aan wal by parade, en dat de overige medailles zonder ceremo niëel moeten worden uitgereikt aan boord der oorlogsschepen door den commandant en by het corps mariniers aan wal door den commandant der mariniers ter plaatse. De forensen van Delft, zy, die te Vryenban of Hof-van-Delft wonen, zyn niet weinig ver rast, na het vorige jaar te zyn overgeslagen, ditmaal weder aangeslagen te zyn in de Deut sche inkomstenbelasting. Ten gevolge van het hooge percentage is de aanslag lang niet malsch. Natuurlyk gaat men weer reclameeren. Te 's-Gravenhage is gisteren aanbesteed het bouwen van een kook- en huishoudschool aan de Laan van Meerdervoort. Laagste inschryver was de heer H. R. Hendriks, te Amsterdam, voor 57,200. Door den architect G. H. Philips is aan besteed het maken van een vischafslaggebouw voor rekening der Naamlooze Vennootschap „Nil D9sperandum" te IJmuiden. Ingekomen 20 biljetten. Gegund aan den heer M. Kistenmaker, aannemer te IJmuiden, voor de som van 11,283. De minister van waterstaat heeft aan de Kamers van Arbeid inlichtingen gevraagd omtrent verschillende punten van h6t ontwerp omtrent de arbeida- en rusttyden in fabrieken en werkplaatsen en bun oordeel verzocht over daarin voorkomende regelingen. By den gemeenteraad van Den Haag zullen welcra inkomen de voorstellen be treffende de verlenging der in 1900 ten einde loopende telephoon-concessie aldaar. Het beginsel van gemeente-exploitatie van het telephoonnet heeft in het college van B. en W8. geen meerderheid kunnen vinden. Voor rekening van de naamlooze vennoot schap Plettery, voorheen L. J. Eotboven Co. is gisteren te Scheveniogen aanbesteed het amoveeren van een gedeelte van het terras voor het Kurhaus en het bouwen van een galery voor een 12-tal winkels, bierhalle, confiserie, bodega, keukeninrichtingen enz. en voorts het maken van een verbindings gang, toegang gevende tot het hotelgedeelte van het Kurhaus aan de zeezyde. Er waren 24 biljetten ingekomen. Minste inschryver was de heer J. G. v. d. Linden, te Woerden, voor 86,998; de hoog6te inschryving was van de firma Th. Klein en L. v. Houwelingen, te Dordrecht, voor ƒ117,340. De uitvoering der met yzer samengestelde cementwerken voor de winkelgalery is opge dragen aan den ingenieur H. Welff, te Keulen, voor 23,454. Voor het tekort van de Theol. School te Kampen is by docent M. Noordtzy een gift ingekomen van 200. By de aanbesteding voor het bouwen van een fabriek voor de firma Van Dclden en Co., te Gronaa, was de laagste inschryver W. Wegeriff, van Enschedee, voor 103,644. Het stoomschip „Bundesrath", van Oost- Afrika naar Vlissicgen en Hamburg, vertrok 10 Oct. van Port-Said; de „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 12 Oct. te Suez; de „Gedó", van Batavia naar Rot terdam, vertrok 11 Oct. van Perim; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 12 Oct. van Port-Said; de „Soemtiog", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 11 Oct. Ouessant; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 Oct. van Genua; de „Smeroe", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 12 Oct. van Marseille; de „Werkendam" arriveerde 12 Oct. van Rotter dam te Nieuw-York. Haarlemmermeer. Woensdagmorgen om halfnegen had alhier een treurig ongeval plaats. Eenige kinderen maakten gebruik van de gelegenheid, welke een criewielde kar aanbood, om mede te ryden naar de openbare school aan e'en Aalsmeerderweg by den Vyf- huizerweg. By de school gekomeD, hield de voerman stil om de kinderen uit te laten, doch plotseling ging het paard vooruit, waar door het 7 jarig zoontje van Jan Doeve viel en juist voor het wiel terechtkwam, dat hem over borst en hals ging. Het ventje was on- middeüyk dood. De smart der ouders laat zich begrypen, die hun kind gezond en levenslustig hadden zien vertrekken, en het weinige oogenblikken later dood thuis kregen. Moge ook oit voorval voor de kinderen een ernstige les zyn, niet op of aan rytuigen te gaan hangen, want het mag werkeiyk een wonder worden genoemd, dat dergelyke onge lukken niet vaker voorkomen. Oegstgeest. De uitslag der voor deze gemeente gehouden loting voor de nationale militio is als volgt: No. 1. H. G. Van Sille- voldt, No. 2. E. Van Turennout, No. 3. J. W. Van der Post, No. 4. J. Jungerius, No. 5. J. G. Juffermans, No. 6. P. Verboog, No. 7. J. De Mooy, No. 8. K. Van Grootveld, No. 9. E. Lekx, No. 10. J. A. Giezen, No. 11. P. Oletboorn, No. 12. J. Hogervorst, No. 13. C. Duivenvoorde, No. 14. T. H. Ruys, No. 15. J. W. L. Qeeve, No. 16. H. P. Van Vuuren, No. 17. J. Duyndam, No. 18. D J. Brinks, No. 19. J. Van der Zwart, No. 20. F. N. Sollie, No. 21. J. C. Spaargaren, No. 22. J. Vletter, No. 23. D. Zandbergen, No. 24. F. Dries8en, No. 25. H. De Jonge, No. 26. H. L. Den Haan. Oudshoom. By de alhier gehouden ver kiezingen voor leden van do Kamers van Arbeid verkregen de heeren A. Pannevis 10, N. D. Kemink 9, J. W. O. Clant 8, C. v. d. Berg 4, K. v. Helmond 5, L. Gesman 2, G. v. d. Helm 2, C. J. Van Vliet 2, J. Kerk hoven 2, J. Tolk 2, A. Verduin, C. Pannevis, C. JoDgenburger, G. d. Wal, H. H. Kloot, M. Kloot en K. v. d. Linden ieder 1 stem, alsmede de heeren J. Stapper 18, A. De Jong 14, B. Donker 10, A. v. d. Vlist 10, A. v. Oei 9, G. Bos8emeyer, 9, J. Klein 7, P. Vier- bergen 7, W. G. Snel 4, W. v. Leeuwen 3, en W. v. d. Swan, D. De Jong, L. v. Elk, K. v. d. Swan, K. Blauw, W. v. d. Hoogt, M. Turkenburg, J. v. Muiden, C. Hoogeveen en M. J. C. Kryger ieder 1 stem. By publicatie zyn de ingezetenen herinnerd aan het lste lid van art. 3 der wet van 27 April 18S4 (S.-B. No. 96) betreffende de verplichting tot het doen van aangifte zoodra de verpleging van een krankzinnige in een particuliere woning aanvangt. Warmond. Door B. en Ws. wordt ter kennis van de ingezetenen gebracht, dat er a. 8. Maandag 16 cezer, des namiddags te halftwee, ten Raadhuize alhier, gelegenheid zal zyn tot kostelooze inenting. Woubru^ge. Alhier werd publiek aanbe steed het maken van een bygebouw aan den stal van de touwmanswoning, in gebruik by den landbouwer S. Van Ryn. Zes inschryvingen waren ingekomen, t.w.: J. v. Iverden, te Koudekerk, voor 815, P. Vryburg, te Alkemade, voor ƒ810, P. Boot, te Woubrugge, f 768, W. Strookman, i 748, Getr. Stigter, id., f 747, on Jansen, te Hoog- made, 625. Plan en teekeDing voor cit werk werden geleverd coor den heer H. Verty, bouwkun dige te Hoogmade. Zwummcrdain. Door het Rykstelepboon- kantcor alhier worden ln de maand September behandeld 126 telegrammen, nl.: ontvangen 57 en afgezonden 69. Toen Dinsdag jl. J. R., uit Bloemen- daal, en A. M., van Gouda, te Bodegraven een paard markten, waren er weldra koopers. De kooplieden P. B., van Alfen, en P. M., van Korteraar, gingen met eerstgenoemde in onderhandeling en er werd flink geboden. De koop kon niet in de open lucht ge schiedenmen ging daarom een cafó biDnen, waar door de koopers goed getrakteerd werd, zóó zelfs, dat J. v. R. en A. M. spoedig onbekwaam waren. Na praten en weer praten werd het paard van de hand gedaan voor 112.50, waarvan 12.50 werd betaald; de resteerende 100 zouden de koopers voldoen als het paard „getuigd" was. Buitenkerk was daarvoor de juiste plaats; er werd flink gedraafd, zóó zelfs, dat van het aangespannen karretje de beide boomen braken, en de vier inzittenden ter aarde stortten, do een meer, de ander minder zich bezeerend. Van deze gelegenheid werd door de koopers gebruik gemaakt met het paard er van door te gaan, de twee beschonkeüen vloekend en schreeuwend achterlatende. Dezen achtervolgden hen nog tot In het café van den beer N., te Zwammerdam, waar nog eenige woorden werden gewisseld, wat echter toch niet hielp, daar de „eerlyke" koopers vertrokken in de richting Alfen. Nader wordt ons bericht, dat de broeder van P. B. het paard des avonds terugbracht naar Bodegraven en de ƒ12.60 terugontving. Gemeenteraad ran Lelden. Vervolg van gisteren.) Nadat zooala wy reeds in een deel onzef oplage van gisteren mededeelden het voor stel van den heer A. J. Van HoekeD, om, in verband met het verzoek der Holl. IJzeren- Spoorwegmaatschappy, de behandeling van punt 15 der agenda (verzoek van de Holl. Electr. Spoorwegmaatschappy) uit te stellen, verworpea was met 17 tegen 9 stemmen, werd het voorstel van B. en Ws. aangenomen zonder boofdelyke stemmiog. De Riad heeft alzoo besloten, aan de Holl. Electr.-Spoorweg- maatschappij te Amsterdam voor den aanleg en de exploitatie van een net van tram- wegeo in do Haarlemmermeer en omgeving en van een tramweg van Amsterdam naar Alfon, voor zoover cit net gelegen is in de provincie Zuid-Holland, te verleenen een rentegarantie van 4 pCt. van een kapitaal, groot 60,000, gedurende den tyd van 20 achtereenvolgende jaren, ingaande op den dag, waarop de lyn HoofddorpLeiJen in volledige exploitatie zal zyn gebracht, en voorts onder de door B. en Ws. voorgestelde voorwaarden. De agenda afgehandeld zijnde, kwamen de motie van den heer Van Kempen c. s. en die van den heer Fockema Andreae aan de orde. Had de heer Fockema Andreae op een drietal gronden eerstgenoemde motie onaannemeiyk verklaard, de heer De Goeje bestreed baar eveneens, er op wyzende, dat in de vorig* vergadering de heer De Lange, die toan voor het eerst zitting had genomeD, tot lid der Commissie van Fabricage word verkozen. Voorts noemde de heer De Qooj* enkele eom- missiön, waarin hy raet een anti-revolutionnair zitting beeft. De heeren Van Kempen, Den Houter en Pera hielden daarentegen staande, dat de samenstelling van byna alle commisslön van toezicht op gemeentelijke instellingen een* zydig is. Deze eenzydigheid keurden zy ten zeerste af, omdat niet alleen onder de burgera van één party of richting de meest geschikte personen gevonden worden. Mtt nadruk weien de heeren Van Kempen en Den Houter er 6) Verdrietig wierp hy het geldstuk in zyn lessenaar, maar was niet weinig verwonderd, toen eenige uren later do winkeljuffrouw in zyn kamertje achter den winkel verscheen en vertelde: „De vrouw, van wie ik het twee-mark-stuk ontving, is er weer en wilde my met niets dan valsch geld betalen." „Gy hebt haar toch niet laten ontsnappen?" riep de koopman opgewonden. „Neen, zy meent, dat ik naar achter ben gegaan, om de gekochte goederen in te ^pakken. Ook van het twoe-mark-stuk heb ik niets gezegd en het geld, dat zy my betaald ^heeft, voorloopig op de toonbank laten liggen." „Loop dan gauw naar de politie I iDtusschen zal ik de vrouw aan den praat houden." Toen hy direct daarna in den winkel kwam, zette hy het vriendelykste gezicht van de wereld en begroette de fija gekleede dame, die hy reeds vroeger meende gezien te hebben, met een prachtige buiging. „Heb nog een oogenblik geduld, als het u oelieftl Mooi weer vandaag nietwaar? Werkeiyk uitstekend weerl"' Mevrouw Rummler want zy was het bemerkte niet, hoe scherp en wantrouwig de manufacturier elk harer bewegingen volgde. <Eeer verwonderd over de grenzenlooze driest- ieid der vrouw had hy geconstateerd, dat niet minder dan vyf twee-mark-stukken naast elkaar op de toonbank lagen, en dat zy precies zoo uitzagen als het gisteren gebeurde valsche muntstuk. Ongeduldig verbeidde hy de komst der politie. Mevrouw Rummler echter herin nerde zich eensklaps, dat zy ergens in de buurt nog een boodschap kon doen, om den tyd, benoodigd voor het inpakken, niet geheel te verliezen, en wilde met de opmerking, dat zy dadeiyk zou terugkomen, den winkel ver laten. Doch met een sproDg was de manufacturier tusschen haar en de winkeldeur. „Niet van hierl" riep hy haar op eensklaps veranderden toon toe. „Wy hebben nog oen woordje met elkander te spreken." De weduwe was eerst onthutst; liep toen naar de toonbank, met het voornemen haar geld op te stryken, en alleen aan de opmerk zaamheid en vlugheid van den heer Heimer- dinger was het te danken, dat het haar niet gelukte. Nu echter begon mevrouw Rummler alarm te slaan, en daar zy zeer geneigd scheen, zich met geweld een doortocht te baneD, zou de manufacturier misschien in een hacheiyke positie geraakt zyn, als nfet op dat oogenblik do winkeljuffrouw met een politiebeambte ten tooneele verschenen ware. Nu Dam de zaak voor mevrouw Rummler al heel gauw een noodlottige wending. De heer Heimerdinger beschuldigde haar van het stelselmatig uitgeven van valsch geld, en haalde ten bewyze daarvan uit zyn lessenaar het twee-mark stuk van gisteren, om het naast de vyf andere to leggen. „Overtuig uzelf, brigadier," zeide hy, „of zy met alle zes uit denzelfden smeltkroes voort gekomen moeten zyn. Zoo op het oog zou Diemand ze van de echte stukken kunnen onderscheiden, maar men behoeft ze slechts tusschen de vingers te hebben, om de lood- of tincompositie te voelen. En dan do klaDkl" „Nu, wat hebt gy daarop te antwoorden?" vroeg de politieman mevrouw Rummler. „Wist gy, dat het geld valsch is?" „Valsch I Domheid l Ik zou u willen toe- wenschen, dat gy ieder een zak vol van dit valscbe geld hadt," antwoordde de weduwe verachtelyk. „Geen praatjes! Wie zyt gy? En hoe komt gy aan het geld?" „Dat gaat u niets aan. Deze ellenruiter mag zyn goed behouden, want slechter dan by hem is het in Mildau niet. Geef my myn geld en laat my gaan." ,Ja, dat zoudt ge wel willoD," antwoordde de brigadier. „Maar eerst wenschen wy kennis met u te maken. Volg myi Gy zyt gearres teerd." Een oogenblik scheen het, alsof de weduwe zich daartegen zou verzetten. Maar zy bedacht zich, wierp trotach het hoofd in den nek en zeide: „Vooruit dan maarl Ik zal des te eerdor gelegenheid hebben, myn beklag over deze ongehoorde behandeling te doen." FraDS Schikora verschoot van kleur, toen hy een politie-beambte zag binnentreden en hem naar den bureau-chef Schikora hoorde vrageD. „Di9 ben ik," zeide hy zichtbaar ontsteld. „Waarmee kan ik u dienen?" „De commissaris van politie laat u verzoeken, onmiddeliyk by hem te komen in bet stadhuis. U moet een gearresteerde valsche muntster herkennen." „Ik? Dat most een vergissing zyn. Ik hob zulke kennissen niet." „Dat wil ik wel gelooven. Maar de vrouw heeft zich op u beroepen. Misschien kent u haar. Zy zegt mevrouw Rummler, uit Mildau, te zyD." Schikora voelde zyn knieön knikken. Mevrouw Rummler. En een valsche muntster zegt gy? NeeD, dat is onmogelyk." „Ik heb geen tyd en ook geen opdracht u nadere inlichtingen te geven. U zal op het stadhuis al bet noodige vernemen." In zeer verklaarbare agitatie toog by op weg. De slechte geruchten, die over den man zaliger van mevrouw Rummler in omloop waren, en bovenal de geheimzinnige sluier, waarachter zy haar bronnen van inkomst bad getracht te verbergen, maakten haar verdacht. En dat zy zich ook juist op hem beroepen had op hem, die meer dan ieder ander er op be dacht moet zyn, eiken schyn van bedenke lijke relaties te vermyden. Want hy was buitenlander en zyn vorleden niet geheel vlekkeloos. Do vriendschap met een valsche muntster kon zyn uitwyzing ten gevolge hebben. Toen dus de commissaris hem ontving met de vraag, of hy een vrouw Johanna Rummler geheeteo, uit Mildau, kende, achtte hy- het geraden, eerst een ontwykend antwoord te geven. „Ja, althans oppervlakkig eigen- ïyk alleen van aanzien. Ik heb haar een paar koer gesproken." „Zoo? De beweringen der vrouw deden echter een veel intiemer kennismaking ver- mosdon. Weet gy, onder welke verdenking zy hier gearresteerd is?" „Ik vermoed bet niet!" „Zy heeft gisteren en vandaag haar inkoo- pen in een wiokel alhier met valsche twee mark-stukken trachten te betalen, en men heeft niet minder dan acht valsche twee mark-stukken by haar gevouden. De beelde naar en bet jaartal is by alle stukken het zelfde. Ook de kenteekens der vervalsching stemmen overeen. Dat echter de vrouw by de uitgifte niet in goed geloof gehandeld heeft, blykt zonneklaar uit de hardnekkigheid, waar mede zy elke modedeeling omtrent do herkomst der geldstukken weigert." Frans Schikora had met groote belangstel ling geluisterd. Toen de commissaris gespro ken had, was zyn besluit genomen. „Ik ben zeer verrast, meneer, het meest evenwel hier door, dat de vrouw de driestheid had zich op my te beroepen." „Ik heb bevel gegovoü, haar hier te bren gen; zy zal dadelyk met u geconfronteerd worden. Ab, daar is zfi al." Inderdaad was mevrouw Johanna Rummler, gevolgd door een politieagent, op dit oogqn- blik binnengekomen. Zoodra zy Schikora zag^ snelde zy naar hem toe. (SM volgt4

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1