N®. 12157 Woensdag XI October, A®. 1899 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 October. Feuilleton. Een moedige vrouw. PBUS DEZER COUBjêLUT; Voor Leiden per 8 maanden. HQ, (Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommere 0.06. PBJLJS DER ADVERTEKTEÉIR VaD 1-6 regels f 1.06. Iedere cogej meer f 0 ]7§. - Grooterv letters Qaar plaatsruimte - Voor hot Incasseeroo bulten de stad wordt f 0.05 berekend oniciëele Kennlsgeyingen» Vergadering randen Gemeenteraad ran Leiden op Donderdag 12 October 1899, des namiddags te twee uren. Punten ter beh&udoling: 1°. Verzoek van Th. Van Kan, om eervol ont slag als 8de onderwijzer aan de school dor 4de klasse N°. 1. (190) 2°. Benoeming van een 3den onderwijzer aan de openbare school der 4de klasse N°. 1. (197) 3°. Benoeming van onderwijzend personeel in de handwerken aan de openbare school der 3de klasse N°. 2. (198) 4°. Benoeming van een lid van het bestuur der Vereeniging de Practische Ambachtsschool. (199) 5°. Verzoek van dr. Z. Th. Diehl, om eervol ontslag als leeraar aan het Gymnasium en de Loogere burgerschool voor jongens. (200) 6". Verzoek van P. Th. Waasdorp c. s., om een lantaarn te doen plaatsen in de Waardstraat by den Zijlsingel. (184) 1". Voorstel tot het doen van af- en overschrij ving op de begrooting, dienst 1899, tot vinding der kosten van de nieuwe kaart van Leiden. (191) 8°. Voorstel tot het doen rooien en verkoopen van hoornen. (201) 9a Rapport der Raadscommissie betreffende een eventueele onbewoonbaar-verklaring van het per ceel Waardgracht 86. (189) 10°. Voorstel tot hot aanbrengen van verbete ringen aan de Beestenmarkt. (l£5) 11°. Verzoek van J. Van der Tas, ter bekoming van goedkeuring op het ingediende stratenplan voor net terrein achter don HeerensiDgel, tusschen de Lusthof- en Prinsenlanen. (186) 12°. Verzoek van J N. Botermans e. 0., om ver gunning tot demping van «en gedeelte sloot langs den Lagen Rijndijk vóór het terrein van de voor malige buitonplaats Nippon. (188) 18°. Verzoek van J. N. Botermans, ter bekoming van goedkeuring op bet ingediende stratenplan voor bot terrein aan den Lagen Rijndijk, kadas- etraal bekend sectie K., Nos. 552—565, gemeente Leidon. (192) 14°. Voorstel tot aankoop van het koffiehuis 8De Pauw" en do beide belendende perceelen en tot de oprichting van een gemeentelijke graanbours. (194) 15°. Verzoek van de Hollandsche Electriscbe Spoorwegmaatschappij ter bekoming van een sub sidie in de kosten van aanleg en exploitatie van een net van tramwegen in de Haarlemmermeer en omgeving. (183, 193, 196 en 202) KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. Oproeping tot den werhelUkea dienst. De Burgemeestor der gcmconte Leiden brengt bij deze ter kennis van den milioien-verlofganger HENDRIK STOUTEN, Joteling van do Hobting van 1895, uit de gemeente Leiden, behoorende tot bet 2de bataljon, 4de regiment Iofantnie, dat hy, wegens oveitrediDg van art. 133 der Militiewet uit kracht van art. 137 dier wet tot den werkelyken dienst opgeroepen, op Maandag don 23aten October aanstaande, des namiddags vóór vier uren, in un form gekleed rn voorzien van zjjn verlofpas en zakboekje, alemede van al de doorhem zijn vertrek met groot verlof medegenomen voor werpen van kleediDg en uitrusting, by zijn corps, in garnizoen te Leiden, tegenwoordig moet zijo, ten «inde tot den wertelyken dienst over te gaan en gedurende don tijd van éen maand in werkelijken dienst te worden gehouden. Den bedoelden verlofganger wordt er met nadruk op gewezeD, dat deze openbare kennisgeving reohtoDS voldoende is en hem derhalve, by niet opkomst onder de wapenen, ia verzuim stelt. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 10 Oc(. 1899. F. WAS. Naar aanleiding van de in haar- handen gestelde voordracht van Burg. en Wtfchs. van 23 September jl. wt)st de commissie van financiën er op, dat in de gemeenteraadszitting van 21 Augustus 1896 besloten is vijf en twintig exemplaren van de nieuwe kaart van Leiden aan te koopen. Thans wordt door Burgemeester en Wethouders een aantal van dertig exemplaren noodig geacht. Het komt de commissie voor, dat de noodzakelijkheid van dit grooter aantal alsnog behoort te worden toegelicht. Wordt door den Raad tot verhooging van bet toegestane krediet besloten, dan kan de fin. commissie zich vereenigen met de voor gestelde wijze van dekking dezer uitgaaf. Dezelfde commissie heeft geen bedenkingen tegen de voorstellen van Burgemeester en Wethouders: lo. tot beschikbaarstelling van g«lden voor het aanbrengen van verbeteringen aan de Beestenmarkt; 2o. tot het verleenen van een bijdrage van de helft, tot een maximum van f 500, in de kosten van bestrating en rioleering van een gedeelte gedempte sloot, gelegen vóór het terrein der voormalige buitenplaats „Nippon" aan den Lagen Rijndijk; en 3o. tot den aankoop van het koffiehuis „De Pauw" met b(jbehoorenden tuin en boven woning en van de daaraan grenzende winkel huizen aan den Nieuwen Ryn voor de koopsom ▼an f 40,000 in verband met de oprichting van een gemeentelijke graanbeurs, waarvan de kosten niet meer zullen bedragen .dan f 25,000. Zij stelt daarom voor, dienovereenkomstig te besluiten. De tentoonstelling tan Japansche kunst uit 's Ryks Ethnographisch Museum te Leiden zal, ten ein^e aan een der directie kenbaar gemaakten wensch te voldoen, wederom op Zondag den 15den October geopend zijn van 14 uren. Gisteren herdacht de heer P. S. Van Dorp den dag, waarop h(J vóór 25 jaar optrad als hoofd eener Christelijke school. Na gedurende twee jaren te Leiden en 5 jaren te Nijmegen aan de school op den Klokken- berg werkzaam te zijn geweest, verwisselde hy dien werkkring, om 9 October 1874 te Delfzijl als hoofd der aldaar bestaande Chris telijke school zijn arbeid voort te zetten. 1 Mei 1879 ving by zyn werkzaamheden aan aU hoofd der Christelyke school aan de Bloem gracht te Amsterdam, die wegens uitbreiding van het getal leerlingen in 1886 verplaatst werd naar de Marnixstraat 285. De jubilaris ontving veel blykea van belang stelling, waaronder van het bestuur der school, van den heer De Sauvage Nolting, arr.-8cboolopzlener, van het personeel der school, van voel belangstellenden en vrienden, terwyi ook leerlingen en oud leerlingen den 9den Oct. voor hun beminden hoofdonderwyzer tot een biyden feestdag maakten. De heer M. B. Parlevliet, te Katwyk- aan Zee, candidaat aan de Theologische School, stelt zich voor de Gereformeerde Kerken beroepbaar. Evenals voor het beroep naar de Geref. Gem. te Katwyk aan den Ryn heeft ds. J. H. Donner Jr., predikant te Nieuwdorp, bedankt voor dat naar "Winterswijk. Eenige commissieleden der in 1900 te 's Gravenhage te houden geschiedkundige tentoonstelling van htt Nederlandsche zee wezen hebben zich in de laatste weken naar het buitenland begeven, om alJaar nasporin gen te doen. Zy bezochten reeds Denemarken, Zweden en Engeland. Onze minister van buitenlandscbe zaken had onzen gezanten en consuls verzocht steun te verleenen. Uit het onderzoek is gebleken, dat er overal volop materiaal voor d6 tentoon stelling aanwezig is, zoowel in openbare, als in particuliere verzamelingen. Onze consul te Kopenhagen, de heer Van Haarst, heeft zich de belangen der tentoon stolling reeds aangetrokken, en onze consul- generaal te Londeo, de heer Maas, zal zyn hulp vtrleecen by de pogingen, die aange wend worden om een Engelsch Comité voor de tentoonstelling te vormen. De heer Hulst kamp, werkzaam op het consulaat aldaar, heeft zich bereii verklaard als secretaris van zulk een comité op te treden. Gottfried Mann heeft de compositie vol tooid van de pantomime „Cadeau do Noel", op een tekst van mevrouw Snyder van Wisse- ktrke. Deze pantomime zal 23 Dec. in den „Haagsclien Kunstkring" worden opgevoerd. Verder heeft Mann in den Iaatsten tfcjd ge componeerd een „Liedje van den Speelman", opgedragen aan den heer Jos. Tyssen. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de gagemen- ten van gegageerde Oost-Indische militairen door de betaalmeesters voortaan niet worden uitbetaald vóór den 15den dag der maanden Januari, April, Juli en October. Valt die 15de dag öp een Zondag of alge meen erkendea Cbristelyken feestdag, dan vangt de uitbetaling aan op den daarop eerst- volgenden werkdag. Door den heer J. Coljée, directeur der weesinrichting „Beth-Pólet" te Vianen aan de Lek, ia van H. M. de Koningin eene gift ont vangen van f 100. De heer J. H. J. Alers, burgemeester van Vianen, die sedert eenigen tyd ongesteld was, is Zaterdag-avond overleden. Om hem te toonen hoezeer zy de lots verbetering waardeeren, welke de reorganisatie in de ryksgevangenlssen, ryksopvoedings- gestichten en rijkswerkinrichtingen voor de betrokken ambtenaren meebrengt, hadden dezen het plan opgevat aan den hoofdinspecteur mr. J. Simon van der Aa een huldetiyk aan te bieden. Een vry lelangryke som hadden zy reeds tyeen. Toen de heer Simon van der Aa van het plan hoorde, heeft hy echter aan het comité meegedeeld, dat hy, met waar deering van de goede bedoeling, geen enkel geschenk wil aannemen. (4mft. Cl.) Te Murmerwoude werd Zondagavond een bedestond gehouden voor Transvaal. Een zoo groote menigte was van heinde en verro in de Geref. kerk samengestroomd, dat woldra kerkgebouw en consistorie te klein bleken om de schare te bevatten. Inleidende woorden werden gesproken door de heeren predikanten W. Bouwman, te Ezinge; F. C. Van Dorp, te Driesum, en M. H. A. Van der Valk, te Dantumawoude, welke laatste, Gie de gemeente voorging in een vurig smeekgebed, zyu ge- boor ook bepaalde b(j de geschiedenis van Transvaal. Daarna hief men het lied der Hugenoten aan: Psalm 68: 1 en na het geb9d Psalm 7418 en 20. Het was een hoogst indrukwekkende plechtigheid. Heden, 10 October, is het de 74ste verjaardag van Paul Kruger, president der Zuid-Afrikaansche Republiek. By deze gelegenheid is de Nederlandsche vlag door eenige ingezetenen uitgestoken. In de residentie werd heden druk gevlagd ter eere van den verjaardag van Paul Kruger. Men is begonnen een adresbeweging op touw te zetten in hoofdzaak tot ver krijging van een eere-teeken voor hen, die aan boord van Zr. Ma. korvet „Medusa" hebben deelgenomen aan het forceeren van de Straat van Simoneseki ia 1863. In bet laatst verschenen maandblad „Het Vaderland getrouw", van de Nederlandsche vereeniging van oui strijders der zee- en landmacht uit de tropische gewesten, is men aangevang-n met een uitvoerig relaas te geven omtrent deze roemvolle gebeurtenis. Met 9 October is de invo.r per spoor weg van HollanJsche runderen en schapen met bestemming naar de slachthuizen te Anderlecht Antwerpen, Brussel, Gent en Luik toegelaten op alle Maandagen van 11 tot 12 uren langs Clinge (station). Het stoomschip „König", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 7 Ori. van Lissabon; de „Malang", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 8 Oct. Kaap DelArmi; de „Smeroe", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 8 October Kaap Del Armi; de „Rotterdam", van Nieuw York naar Rotter dam, passeerde 9 Oct. Scilly. Alfen. By de gisteren gehouden verkiezing van leden van de Kamers van Arbeid werden gekozen als leden-patroons de heeren N. D. Kemink met 26, J. W. O. Clant mot 27 en A. Pannevls met 27 stemmen. Herstemming tusschen (ie heeren K. Van Hellemond, J. De Pyper, C. Van den Berg, A. Verduyn en G. Van Hellemond. Gekozen als leden werklieden zyn de heeren A. De Jong met 71 en A. Van Oei met 63 stemmen. Her stemming tusschen G. W. Snel, B. Donker, W. Van Leeuwen, J. Stapper, P. Vierbergen en J. Klein. Aarlanderveen. By de gisteren alhier gehouden verkiezingen voor leden van de Kamers van Arbeid verkregen de heeren O. Van den Berg 2, N. D. Kemink 3, J. W. O. Clant 4, A. Pannevis 3 en A. Verduyn 2 stemmen, alsmede de heeren A. Van Ori 3, W. G. Snel 2, B. Donker 5, A. De Jong 9, J. Stapper 8, W. Van Leeuwen 1, J. Klein 5 en P. Vierbergen 5 stemmen. Hnzerswoude. Gemeenteraadsvergadering zal worden gehouden op Donderdag den 12den October, des voormiddags te elf uren. Aan den brievengaarder J. Van Exter io, met het oog op den toestand van zyn zoon, een verlof van acht degen verleend. De postbode J. Biyieven neemt geaurende oien tyd zyn functie waar. Maandag morgen ontving het hoofd der openbare school, alhier, uit Londen een pakje, bevattende vyitig plaatjes, voorstellende de twaalf apostelen, waarvan er eebter één absent was. Aan de keerzijde leest men een reclame voor de zoogenaamde Holloway pillen en Holloway zalf, ttrwyi in een begeleidend schryven wordt verzocht, cie plaatjes, zoolang de voorraad strekt, uit te reiken aan de ver schillende gezinnon, door middel van de school gaande kinderen. In overleg met onzen geneeskundige is be sloten, aan dit verzoek te voldoen. Gisteren was h.t een feestdag voor de leerlingen der open-are school. Allen waren in hun Zondagsgewaad. "Wat was er aan de hand? De bovenmeester met cien sinds lang afgekeurden naam noemt men bier nog het hoofd der school verjaarde. Moester werd uitgenoodigd iets later dan gewooniyk in de school te komen en wel niet vóór hy geroepen werd. Intusschen wenen de ver schillende klassen in één lokaal v reenigd en met het gezicht naar den ingang geplaatst. Toen de jubilaris verscheen, klonk uit frissche kelen een liarteiyk Lestli d, door den onderwijzer Körnmann vervaardigd. We durven verzekeren, dat het den jarige, liefhebber van zang en muziek als hy is, moeite kostte, niet mede te zingen. Zoodra htt lied verstomde, werd een ge schenk, bestaande in een met zilver gemon teerd inktstel, een waar prachtstukje, met een toespraak van den ouJsten leerling, Aria Raaphorst, den meester aangeboden. Het hoofd der school kon een woord van harteiyken dank aan de kladeren, het onder- wyzend personeel en voor de ouders, hoewel die niet aanwezig waren, niet weerhouden en voelde voor den zooveelsten keer da waar heid van het woord: „Waar liefde woont, gebiedt de Heer Zyn zegen." Dat die morgen verder in gulle vrooiykheid werd doorgebracht en alle leerlingen een kleine versnapering ontvingen, spreekt vanzelf. Leiderdorp. De schouw over de slooten, enz. in den Zyllaan- en Meyepolder, alsmede in den Stadspolder, onder Leiden en Leiderdorp, zal plaats hebben op 12 October a. s. Oudshoorn. Gedurende de maand Septem ber werden in deze gemeente geboren 3 jongens en 6 meisjes. Er overleden 3 per* sonen. 1 huweiyk werd voltrokken. Door een onbekende oorzaak ontstond brand in het pakhuis van den graanhandelaar L. B., alhier. De spuit, spoedig ter plaatse aanwezig, wist den reeds uitslaanden brand tot het pakhuis te beperken, hoewel het aangrenzende woonhuis en daarby gelegen schuur een oogenblik groot gevaar liepen. Naar men verneemt, wordt de schade door assurantie gedekt. De Oudshoornsche brandweer kweet zich uitstekend van haar taak. Slot) Haar, die hy zijn lief, klein vrouwtje noemde, zou tevergeefs op hem wachten. Hij durfde de vraag niet beantwoorden, hoe zij alleen het leven zou dragen. Bitter kwoldo hem het zelfverwijt. De plaats, waar ze hem hadden opgesloteD, was een dor dakkamera van het buia. Het eenige raam was beschermd door dikke tralies, die elke gedachte aan vluchten uitsleten. Talvi was er blijkbaar op voorbereid geweest, toen bi) het telegram aan Paul zond. Ze wilden den spion uit Engeland weg hebben, tot eiken prijs; vriendschap geldt niets bi] een Rus, die meent zijn vaderland een dienst te doen. Zelfs al ging Marian naar haar vrienden, om de geschiedenis te vertellen, dan was het nog twijfelachtig, of die konden holpen. MarianI...; Hy klemde in wanhoop de handen samen, als hy aan haar dacht. Mis schien stond za nog by het venster om naar hem uit te zienl Hy Btelde zicb haar lief gezicht voor, dat hy niet weer zou zien Hy stelde zich voor, wat zy zou doen. Zo zou aan da politie zeggen, dat by naar graaf ïalvi's huis was gogaaD, en men zou beginnen haar te ondervragen. Het was mogely'k, dat zyn geheele geschiedenis op die wgze bekend werd en danl Zu zou niet rusten, eer ze de waarheid wist van hetgeen men met hem had gedaanMisschien kon ze hem nog redden uit de handen der Russen. Het eten, dat men hom 's avonds bracht, roerde by niet aan; slapen kon hy niet. Den heelen langen nacht luisterde hy, of hy haar voetstap ook hoordeEindeiyk, tegen don morgen, viel by in elaap, en in den droom had hy den trooBt van haar omhelzing. De geheele volgende dag verliep zonder dat hy een boodschap kroeg uit de wereld daar buiten. Een zwygende dienaar bracht hem eten, waarvan hy een weinig gebruikte, gekweld door den hooger, en eindeiyk, 's avonds, ongeveer kwartier over negenen, hoorde hy een voetstap op de gang buiten zyn kamer. Nieuwsgierig luisterde hy. Daar ging de deur open en graaf Talvi stond voor hem. De graaf was in eenvoudig avondtoilet; zyn gezicht zag rood, want by was enel naar boven geloopen; hy waa luidruchtig als een knaap, die goed nieuws brengt. Als oprecht vriend had hy smart gevoeld over hetgeen Paul werd aangedaan door degenen, wien hy moest gehoorzamen. Het deed hem innig genoegen, dat er nu een eind kwam aan die vernederende behandeling. „Paul, beste jongen, het is uit I" hygde by en stak den gevangene beide handen toe; „je moogt hier niet langer biyven; ze hebben de vergissing ontdekt en om haar gezonden zy is hier 1" Paul waggelde als een beschonken». „Zy hier?" „.a.. „Het is het werk van prins Tolma," ver volgde Feodor, biy als een kind. „Hy ontdekte, dat zy de kaarten kon maken. Hy 13 bene den, met haar. Ze wachten je kom dadelyk." „■Wachten my?" herhaalde Paul, ala ver suft. „Maar zie my eens aan: myn gezicht, myn handen." „O, ik zal Ivan by je sturen; het is in tien minuten in orde te maken. Er 13 geen tyd. Paul stond etil. Hy scheen Talvi's woorden te raden. „Waarvoor ia er geen tyd te verliezen?" „De priester wacht, om je te trouwen met het dametje, dat zooveel van Kroonstadt weet." Paul ging terug, uit het licht. Hy snikte als een kind. De candelaber voor bet altaar in graaf Talvi's huis wierp een zacht licht op het gelaat van den ouden priester en de groep om hem heen. Bonzo stond ter zyde in de schaduw; het was of er lets in hem gebroken was; de yzeren man maakte geen plannen meer. De moeilyks zaak, welke hem naar Eogeland had gebracht, was afgedaan; wat er verder gebeurde, kon hem niet schelen: Kroonstadt had een goed soldaat verloren, maar haar geheimen waren veilig. Het knappe kleine vrouwtje, dat knielde voor het altaar, met het opnieuw ontwaakte licht der liefde in de stralende oogen, zou de vesting niet meer verradon. Al het andere was den wachter aan Ruslands poort onver schillig. Liefde wae tydkorting voorkinderen; hy had nooit liefgehad. Dicht by den man van yzer zat do oude Telna; op zyn gelaat lag een zegevierende uitdrukking; hy had schaak gespeeld met Bonzo van Kroonstadt en hem verslagen. Het aardige Engelsche meisje zou zonnoschyn brengen in zyn huis te Parys; Paul zou nu in woord en daad zyn zoon worden. Dit vreemde huweiyk, by avond in een Londensch huis, bracht hem alle romannetjes uit zyn jonge dagen weer voor den geest. Hy dacht aan allo vrouwen, die onder dergelyke omstandig heden gaarne haar hand in de zyne zouden gelegd hebben. Het was een hoele reeks 1 De derde getuige, graaf Talvi, toonde hoe zeer het geluk van zyn vriend hem ter harte ging. Hy kwam naast Paui en fluisterde hem gelukwenschen in het oor. En dan weer gaf hy orders als heer des huizes. Hy was nog een dienaar van Rusland, maar dit wae een vacantiedag voor hem. Toen de priester, na de korto plechtigheid, den zegen over het paar had uitgesproken, drukte Paul een dankbaren kus op het bran dende gelaat zyner vrouw. Daarna stonden allen op en gingen naar de groote eetzaal beneden. Hier bescheen het licht van voel electrisoho lampen een tafel, waarop een souper werd aangericht. Men feliciteerde het jonge paar. „Vergeeft u my?" vroeg de oude Bonzo, het bevende meisje beide handen toestekende. „Vergeeft u een ouden soldaat, dat hy tot Russische heeft gemaakt?" Marian sloeg lachend de oogen naar hem op. „Ik weet niet, wat ik ben of waar ik ben," zei ze; „het ia my not, of gy allen niet in werkolykheid voor my Btaat." Bonzo lachte met zyn rumocrigen lacb, dat het glas rinkelde. „Drommels 1 Ik Diet werkeiyk! Ik, Bonzo 1 Dia is goedl Wilt ge my niet een kua geven, om u te overtuigen, dat ik het ben?" Tolma kwam nader, sloeg zyn armen om baar hale en kuste haar op beide wangen. „Je moet wat eten en drinken, meisje," zei hy; „je moet er aan denken, dat je nu de dochter van Tolma bent. 't Ia tien uren en de trein gaat te middernacht." „Da trein?" vroeg zy verwonderd. „Ja, de trein naar je Devonshire. Daar zul jelui heengaan, totdat het huis te Parijs voor de ontvangst ln orde is gemaakt." „Naar kleinen Dick 1" zei ze, en in dis woorden lag zyn belooning. De mailtreln stampte naar het weBten, langs slapende dorpen, door zwygende ste den, over snelle riviereD, naar de turnen van Engeland, waar beiden herstel zouden vinden voor wat zp hadden geleden. Maar het lijden was reeds vergeten. In het hoekje der coupé hield Paul Marian omarmd. Een plaid beschermde hen voor d» nacbtkoelte. Het zwakke licht der lamp viel op twos gelukkige gezichten. ,'t Ie heeriyk, te rusten," zei ze, en vlijde het lieve kopje tegen zyn schouder. „Je zult nu altUd rust hebbenl" ant woordde bij.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1