4 Men gelooft door dezo vangst twee leden eener internationale dievenbende te hebben gepakt. Het tweede slachtoffer van hot ongeluk ia de branderij van de firma De Kroes, de 21-jarige J. Smit, is aan de brandwonden het ziekenhuis te Schiedam overleden. Jn verzekerde bewaring is gesteld «en korporaal van de grenadiers, die verdacht •wordt dezer dagen zich aan een brutal-n straatroof te hebben schuldig gemaakt. Hy zou namelfik van een cLnstbode een bank biljet van f 60 hebben ontroofd, dat bet meisje b\j een stalhouder in de Hofstraat te 's-Hage moest brengen. Na zijn misdaad zette de militair het op eon loopen, doch de politie wist hem op te sporen, en hoewel de aange houdene allo schuld ontkende, meende de politie toch voldoende bowljs te hebben om den korporaal achter slot en grendel te zetten. Aan het departement van koloniën is een belangrijke diefstal van bnreelbefcOïften ontdekt. Als dadereasen zijn aangehouden drie schoonmaaksters, oio reeds bekend heb ben 's morgens pakken papier, enz. te hebben ODtvreemd, die zy bU winkeliers verkochten. De ciifstal loopt over geruimen tijd. In bijna alle ambtenaarskamers worden stukken vermist, waaronder gecrukte wets ontwerpen en Handelingen van de Siaten- Öeneraal. Voorts zijn geschreven stukken verdwsnen, waaruit nog wetsontwerpen moesten worden samengesteld, o. a. betreffende de Surinaamsche b?grootiag, welker indiening daardoor ver moedelijk vertraagd zal worden. In de gereed- schapskast van een der schoonmaaksters in het Dtpartementsgebouw zijn groote pakken papier gevonden, welke de dievegge vermoe- delyk op een voor haar gunstig oogenblik heelt willen medenemen. Veel van hetgestolene is bij winkeliers opgespoord en in beslag ge nomen, maar bet meeste zal vermoedelijk niet terecht komen. Gisteren stond voor de recht- baDk te Rotterdam terecht de 20-jarige pak huisknecht J. Van Lint, beklaagd van bet door onvoorzichtigheid veroorzaken van brand in etn tabakspakhuis in den ToeriJstuin aldaar. I By zijn verhoor erkende beklaagde de bran dende kaars tassch.n de pakken tabak te hebben achtergelaten op de eerste verdieping, ongeveer 3 M._van den straatkant af. f De agent Van Marinm had alleen rook nit de deurnaden van de eerste zoliiervercieping zien komen. De scheidingsmuur tusschen het tabakspakhuis en het woonhuis van den heer SöDtrop was volgens verklaring van den trand- meester, den heer Van Beest, zeer warm en er bestond gevaar voor dat pand. Da brand meester, de heer Heusdens, zag het meeste vuur in de richting, waar bekl. de brandende kaars zou hebben achtergelaten. De i randmeester, de hesr Brans, was met de stra.ilpljp van spuit no. 1 op den trancenden zolder, doch moest door den rook en het vuur retireeren langs de trap. I Van de firma v. d. Corput verbrand Jen 7000 kazen, cie op de 4de vtToieping lagen. De heer I>a Ytrge der firma Koch Co. verklaarde, dat bekl. reeds 2 ja^r tot zijn 'tevredenheid in zijn dienst was en nog is. Bekl. had zelf zfin onvoorzichtigheid aan hem bekend. Op de vragen van den verdeciger, mr. Burgerhout, z.-ide de heer Sentrop, dat by reeas geruixen tyd in veiligheid was, toen 'de brand grootere afmetingen aannam, t Het O. M. vroeg vrijspraak voor het ver oorzaken van levensgevaar en requireerde op grond van art 158 sub 1 f 50 Loete, subs. 20 dagen hechtenis. In zyn plti ooi deed mr. Burgerbout op- merken, dat bekl. coor zijn zeldzame eeriyk- ,'heid terecht staat, daar hy door zijn erkentenis het onjerzo k mog lijk gemaakt he ft, daar niemand gezien heeft, dat hy de brandende kaars heeft achtergelaten. De verJeciger achtte het ook niet onmoge lijk, dat de brand ODtstaan kon zyn door de electrische geleidingen, die voor de liften in het pakhuis aanwezig zyn. "Wegens het oppassend gedrag van bekl., die kostwinner is voor zyn moeder, een weduwe met 7 kinceren, vroeg de verdeciger een kleinere geldboete. Do rechtbank te Rotterdam ver oor eel Je gisteïen don geweldenaar A. Bon- gers, uit de Palmstraat, wegens verzet tegen de politie, tot éón jaar gevangenisstraf, terwyi diens 15-jarige zoon, die op den onderinspecteur van politie den heer D. P. Bonk geschoten had, tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeel i werd. De rechtbank besliste, dat hy had gehandeld met oordeel des onderscheids. 'De eisch was reep. tweo jaar en ontslag van rechtsvervolging. De beide Amsterdam mus, die den-kantoor bediende G. f 200 en diens zilveren horloge afhancig maakten in dm „Jardin Rozenburg" te Rotterdam, kregen ieder één jaar, terwijl de 21-jarige dienstbode M. v. G., in dienst van den eigenaar van „Rozenburg," die f 100 uit de geldlade nam, tot drie maauden gevangenis straf werd veroordeeld. I Da 18-jarige kantoorbediende J. A. S. Offer mans, ia dienst der firma R. S. Stokvis Zonen, welke by voor 3000 gul Jen bestolen had, welk geld hy verbraste, is tot V/2 jaar veroordeeld. De eisch was 3 jaar. Zooals men weet, heeft de senaat van het Utrechtsch Studentencorps op een paar studenten straf toegepast wegens mis handeling van novitii. Volgens de „Arob. Ort." moet een groen een natte doek om den .hals gebonden zyn en daarna zoo gezegd gestropt, t gevolge waarvan hem het bloed uit den neus spoot. De mishandelde moest denzelfden dag naar zyn vader, den heer Opstelten, in Den Haag, worden vervoerd. De politie te Rotterdam bericht, dat de portefeuille met bankbiljetten van zestig en veertig gulden, tot een gezameniyk bedrag van f 1360, als ODtvreemd opgegeveD, terecht is. De bandelaar uit Zutfen, die aan gifte deed van de vermissing, heeft nameiyk aan de politie medegedeeld, dat hy de porte feuille tusschen zyn kleeren had teruggevonden. Door een schutter te Snesk zyn wapens en kleeding ingeleverd met de mede- deeling, dat hy die niet langer wenscht te dragen. Een in Augustus ingedeeld schutter weigert wapens en kleeding te halen. Gisteren had zich voor dear r. - rechtbank te Tiel te verantwoorden de schaap herder Onderstal, gedetineerd, beschuldigd op 6 Aug. opzetteiyk de woning van zyn meester Veenendaal te Druten in brand te hebben gestoken, waardoor levensgevaar voor anderen ontstond. De meid had hem aangeklaagd. Het O. M. tischte twes jaar gevangenisstraf. D< ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. H. Hjmans, pleitte vryspraak wegens gebrek aan wettig en overtuigend bewys, en vroeg onmildelJyke invryheidstelling van beklaagde. Dit verzoek werd afgewezen. Uitspraak over 8 dagen. Omtrent het ongeval, dat den logger van den reeder W. Yerhey, schipper A. Yerhey, in de Noordzee overkwam, ver haalt een opvarende: Met tamelyk weer werd Zaterdagmorgen de logger onverhoeds door een grondzee be- loopenbehalve de verdronken matroos Tennis Pronk, 17 jaar oud, gingen nog het zoontj9 van den schipper (kleinzoon van den reeder) en een matroos, van Rotterdam afkomstig, over boord. Het schip lag geheel op zyde gekanteld. De jongen wist zich aan de verschansing vast te houden en werd door den stuurmans maat aan boord getrokken. Door de zuiging, die de logger maakte toen het schip zich weder rechtte, werd de matroos nit Rotterdam naar het vaartuig getrokken en redde zich alleen. T. Pronk lag verder in zee, met het hoofd op weggeslagen dekgoederen rustende. Hy zonk spoedig in de diepte weg. B y de gisteren, Donderdag, te Leeuwarden, vanwege het Friesch Rundvee- stamboek gehouden stierenkeuring, waren ongeveer 150 stieren en stierkalveren, alle fraaie exemplaren, nit alle dealen der provincie aanwezig. De keuring werd druk bezocht, ook door vresm :elingen; voor Rusland zyn enkele beste stieren voor de veefokkery aangekocht. Te Clinge is het treurig bericht ontvangeD, dat de schuit van schipper D. Gosdemondt, die met veel anderen koers had gezet Daar „De Pypen" in de Oosterschelde om mosselzaad te zoeken, by het jongste stormweer omgeslagen is. De schipper werd gered, doch zyn knecht 8. Blommaert, een flinke varensgast van 20 jaar, vond den dood in de golven. Het verschijnsel, dat Zaterdag 30 Sept. te Gieteloo werd waargenomen, kan naar aan het „H. Dagbl." wordt medege deeld geen regenboog zyn geweest. Wel komen enkele malen regenbogen voor, die aan dezelfde zyde zichtbaar zyn als waar de zon 6taat, maar niet wanneer de lucht slechts vederwolkjes vertoont. Deze laatste geven de verklaring van het verschynsel. De waarnemer heeft niete anders dan een bijzonder mooien gewonen halo of kring om do zon gezien, die ontstaat door breking van de zonnestralen in de yskri8tallotjes, waaruit de vederwolken bestaan. De halo is waarscbyniyk zeer inten sief en dus 6terk gekleurd geweest. Het rood is iy een halo naar de zon gekeerd, daarop volgen de gewone spectraalklenrenby een regenboog, ten minste by den zg. hoofdregen boog, viadt men bet rood aan den buitenkant van den boog. Dergelijke halo's (die ook om de maan gezien worden) vertconen zich gewoonlyk zeer lang. De waarnemer heeft hem gezien van 7 u. 40 min. ongeveer tot 8 u. 40 min. De zon stond toen nog laag en het bovenste deel van den halo, dat een afstand van 23° van de zon heeft, kan dus niet „zeer dicht by het zeDith" gestaan hebben. Het verechyasel is volstrekt ntet zeer zei i- zaam. In 1898 word het te Zutfen 101-maal, te 's Gravenhage 88-maal, in 1897 te Zutfen 89-maal, in 1896 te Haarlem 102-maal gezien, natuuriyk niet altyd zoo duideiyk als de waarnemer te Gieteloo het zag. Vorgiftigo vogel 8. De meer dan afschuwelyke mode om opgezette vogeltjes (waaronder natuuriyk tal van insecten-ver delgende zyn) op dameshoeden als sieraad te gebruiken, wreekt zichzelf reeds op een buitengewoon afdoende wyze. In Italië zyn nl. reeds tal van vergiftigingsgevallen in restaurants en hotels voorgekomen, ten ge volge van bet gebruik dezer vogels. De oorzaak ligt hierin, dat de vele duizenden vogeltjes, die gevangen worden, deels voor voedsel, de.ls voor de mode gebruikt worden. Yoor laatstgenoemd doel worden zy ter con- servoering met arsenicum behandeld, by ver gissing werden deze nu aan poeliers verkocht. Het is, afgescheiden van oit feit, zeer wen- scbeiyk te wyzen op het gevaar om dergelijke sterk arsenicum houdende stoffen op het hoofd te dragen, terwyi buitendien ook in de huis houding door verstuiven, enz. nadeeligo ge volgen plaats kunnen hebben. Indien men dus niet meedoet aan doze tegen- natuuriyko modo, weert men een vergiftige stof uit het lichaam en de huishouding en bevordert krachtig den landbouw door het even te sparen van de tallooze insecten etende vogeltjes. (Af. t. d. V.) Te Parys kwam Maandagochtend een keurig gekleed heer by een juwelhr ringen uitzoeken. Terwyi hy bezig was, ver scheen een havelooze bedelvrouw aan de deur. De juwelier wilJe haar wegjagen, maar de heer gaf haar een aalmoes en zy ging dankzeggend heen. Later, toen de vrouw wegens dronkenschap 's avonds werd opge bracht, bleek echter, dat de weldadige man haar een der ringen, ter waarde van 1000 fr., had toegestopt, dien zy hem, overeen komstig afspraak, vervolgens een eind verder op straat afgaf, tegen goede belooning natuuriyk. De dief is intusschen nog zoek. Zekere Pilcher heeft verleden Zaterdag In Engeland 09D voorstelling willen geven met een door hem uitgevonden vlieg machine. Hy bereikte daarmede inderdaad een hoogte van 20 meter en had een afstand van ongeveer 100 meter op die hoogte afgelegd, toen een felle windvlaag zijn toestel deed kantelen. Hy viel op den grond en werd be wusteloos weggedragen en is Maandag over leden zonder zyn bewustzyn herkregen te hebben. In Groot-Britannië zy n in 1898 de volgende personen by spoorwegrampen omgekomen of gekwetst. By botsingen van treinen en andere ongelukken 153 reizigers dood en 1238 gekwetst. Yan spoorwegperso neel zyn 504 personen omgekomen en 4149 gekwetst by botsingen van treinen; 38 om gekomen en 8830 gekwetst door andere on gelukken op den spoorweg. Men schryft aan de „N. R. C.w: Het was te voorzien, dat de specialiteiten op het gebied van schietwapenen na de uitvinding van den dum-dnmkogel zouden voortgaan in die richting en zoeken naar een nog verderfelyker projectiel. Het is nu gelokt aan mr. Fin ball, offic ier by de artillerie te Chicago, een kogel te vervaardigen, die in uitwerking alles overtreft wat tot heden bekend was. Mr. Finball heeft als basis gekozen de constructie van den dum-dumkogel. Zooals men wett, bestond de eigenaardigheid van dezen kogel alleen in het aanwezig zyn van een cylindrisch gat, geboord in den top van 16 mM. diepte en 4 mM. wyate. Finball laat dit gat doorloopen maar na eerst 15 mM. recht naar beneden te zyn gegaan verandert hy van richting en boort nog 10 mM. dieper, maar onder een hoek van 45 graden. In dit scheef loopende gat brengt hy op speciaal hiervoor gemaakte werktuigen een scbroef- vlak aan. De kogels zien er uitwendig uit als de gewone dum dum, maar de uitwerking is geheel anders. Nadat mr. Finball zyn uitvinding gepatenteerd had, werd zy coor hem aange boden aan mr. Mac Krnley, president der Vereenigde Staten, die by de proeven op 14 Sept. in de Lawrence-kazerne tegenwoordig was. Eerst werd met gewone kogels daarna met dum-dum en eindeiyk met do Finball- kogels geschoten. Het resultaat overtrof alles wat men verwacht, hal. De lucht in de cylin- drischo ruimte wordt by deze kogels door de snelheil samengeperst tot 60 atmosferen. Zoodra de kogel zyn mikpunt beeft bereikt, begint deze enorme druk op het schroefvlak te werken en geeft den kogel een versnelde draaiende beweging niet alleen, maar door den stand van 45 graden, dien het schroefvlak inneemt, brengt zy den kogel in den dwarsen stand en wentelt zich deze in het lichaam rond als een voetzoeker, het ter zyde rechts of links verlatende. By de proefneming werd eerst op hout van 300 m.M. dikte geschoten. Niet een enkele van de 100 kogels ging door bet hout heen maar allen vertoonden zich ter zyde en verlieten het hout met zulk een kracht, dat planken van 6 c.M. dikte werden doorboord. Toen op zes naast elkander staande poppen als soldaten verkleed geschoten werd en de eerste rechts het schot kreeg, drong do kogel door drie der anderen heen en verliet het lautste lichaam aan de achterzyde. Mr. Finball bood zyn uitvinding mr. Mac Kinley aan zonder daarvoor eenig geldeiyk voordeel te vragen, maar de pres. antwoordde alleen: I don 't gratulate you, it is the must pernicious iuvention of tbo century. Een nader bericht meldt, dat Finball zich onjer eede verbonden heeft de uitvinding niet aan Engeland af te staan. Gebouw roor het Huisarchief ran Hare Majesteit de Koningin. Werd vroeger reeds medegedeeld, dat het gebouw voor het Huisarchief te 's-Gravenhago van H. M. de Koningin gereed was tot ont vangst der archieven, thans is dat gebouw nog uitgebreid door aanbouw van een tweeden vleugel, bestemd tot berging der bibliotheek van Hare Majesteit. Tevens heeft het hoofd- of middengebouw inwendig een vorsiering verkregen. Het geheele gebouw, gestiebt op een terrein ia particulier eigendom van H. M. de Koningin, grenzende aan den tuin van het Koninklyk Paleis aan het Noordeinde, beslaat een opper vlakte van zt 600 M*. en do voorgevel beeft een lengte van ongeveer 50 M. Een portiek in hardsteen vormt den hoofd ingang tot het gebouw, dat uitwendig door eenvoud en goeden smaak uitmunt. De hard- steenen boog van het portiek is aan weerszyden versierd met op de kroonlyst gestelde ge beitelde tropeeën van wapenrustingen en wordt bekroond door een pinakel met Konings kroon. In het fries der kroonlyst zyn de jaar tallen 1895 en 1898, benevens het opschrift „Oranje Nassau", gebeiteld. Binnentredende komt men In een vóór vestibule, waarvan de wanden versierd zyn met wapens, die in den loop der tyden door vorsten uit het 6tambuis van Nassau zyn gevoerd. Op de bel étage trekt een ontvangkamer voor Hare Majesteit byzonder de aandacht, vooral wegens de fraaie plafonddecoratie: een vrouwenfiguur, de Flaam voorstellende, om geven door cherubynen, door den heer A. H. Trautweln, te Amsterdam, geschilderd. Een steenen trap, voorzien van een knnstij gesmeed yzeren hekwerk, voert naar de eerste verdieping. De versiering van het trappenhuis heeft betrekking op de beide stamhuizen van Nassau-Diltenburg en van Nassau-Dietz, zoo wel door de opschriften aan de wanden Van de namen der vorsten nit die stamhuizen als door de versieriDg der geschilderde ramen met do afbeeldingen van de stamsloten. In geornamenteerde ovale Dissen staan op con soles eenige borstbeelden van vorsten uit elk der beide stamhuizen. Het groote raam bevat tevens het wapen van Hare Majesteit met de zestien wapenkwartieren. In het middenvak van het r(jk geornamenteerde plafond van het trappenhuis is de „Historie" allegorisch voor gesteld, met talent geschilderd door den heer M. Hendriks, te Amsterdam. Ia aan deze hoofdtrap veel zorg besteed uit een oogpuDt van kunst, niet minder ia dit het geval met de groote Museumzaal, waarheen ze leidt Deze ruime zaal, voorzien van een parketvloer, is langs de wanden, gelijkvloers zoowel als op de gaandery, die omgeven is door een gesmeed yzeren hek met bronzen heraldieke leeuwen, gebeel met eikenhouten kasten, voorzien van glazen schuif deuren, betimmerd. De beschildering van het in drie vakken verdeelde plafond is van de hand van den kunstschilder Willy Martens. Met groot talent zyn de figuren geteekend, zoowel in zittende houding als in loszwevende beweging, terwyl de kleur geheel past in den toon van de omgeving. In het middenvak wordt de „Faam" voorgesteld. Yier cherubynen dragon het Kouinkiyk wapen met banderol, waarop „Je Maiotiendrai", een vyfde cherubyn draagt het banderol met de spreuk: „Ce sera moy Nassau", terwyi een ander het lint ontrolt met de spreuk: „Saevis tranquillis in undis". Het rechtervak geeft de „Gerechtigheid" te aanschouwen en in het linkervak is do „Wys- beid" afgebeeld, beiden met de gewone aitri buten, terwyl de figuren omgeven zyn door zwovende cherubynen. In de doorhangende balken zyn verder 47 wapen6 aangebracht van heerlykheden, baronieën, graafschappen, burg- en markgraafschappen, die aan het Vorstenhuis hebben toebehoord. De boven lichten der drie groote ramen zyn van fraaie voorstellingen in gebrand glas voorzien, figuur- lyk weergevende vorsteljjko deugden. Naast en tusschen deze ramen zyn op den wand aangebracht de wapens en de portretten van wyien Z. M. Koning Willem III en van H. M. de Koningin-Moeder, mede geschilderd door den kunstschilder Willy Martens. De portretten zyn omgeven door fraai decoratief schilderwerk. Heeft deze zaal groote kunstwaarde, de verdere inrichtiog van bet gebouw getuigt, dat de ontwerper, de heerjhr. J. P. E Hoeufft van YelseD, intendant der Roninkiyke Paleizen, onder wiens leiding ook de nitvoering ge schiedde, het practische doel geenszins uit het oog heeft verloren. Zoowel de zaten, be stemd voor archief, als die voor de boikery, zyn volgens de nieuwste vindingen flink en degeiyk ingericht en do yzercementen dak bedekking, vloeren en lift-omkleeding geven den meesten waarborg, dat de uit een histo risch oogpunt voor onze Dynastie en ons land zoo belangryke verzamelingen bier byeon, ook met het oog op brandgevaar, veilig zyn bewaard. Engeland en do Z.-Afr. Republiek. Het is z-:er moeilyk om eea juist beeld te geven van het stacium, waarin do Engelsch- Transvaalsche crisis thans verkeert. Telegram op telegram komt van alle zyden aanstroomen, het eene al onwaarscbynlyker dan het andere en dan weer elkander tegensprekend. Men tast voorloopig nog in het duister road. Eerst kwam het onbegrypelyko telegram over de overschryding van de grens van den Oranje-Yrystaat naby Kimberley door Engel sche troepen. Hoe onmogeiyk het ook schoen, verwekte het toch eenige sensatie. Daarna kwamen er weer nieuwe sensatio neels berichten. President Kruger zou een ultimatum hebben gezonden, waarin geêischt werd, dat de EDgelsche troepen binnen 48 uren van de grenzen zouden worden terug getrokken. En als gevolg van het niet nakomen van dozen eisch verluidt het, dat de Boeren Langs Nek en do bergen ten Noordwesten van Yolksruat hebben bezet, dus in Natal zyn binnengetrokken en van plan z(jn verder op te rukken. In New-Castle maakten de Engelsche troepen zich gereed de stad te verlaten, weerstand was nutteloos. Bevestigd zyn ook deze berichten niet. Mogeiyk is, dat de Boeren verkenningen hebben gedaan. Uit Cbarlostown wordt aau do „Standard" geseind, dat volgens betrouwbare berichten uit de Zuid-Afrikaanseho Republiek een inval in Natal onwaarscbyniyk is, zoolang de Boeren niet in kennis gesteld zyn met de nieuwe voorstellen der EDgelsche regeering. Het bericht omtrent bet vertrek van de beeren Jan Hofmeyr on Schreiner naar Pretoria wordt eveneons niet bevestigd; roogeiyk is het ovenwe), dat er toch iets van aan is, daar Hofmeyr een langdurige conferentie hield met Sir Alfred Milner, iets dat in lang niet geschied was. Men lelt hieruit af, dat hy een opdracht heeft ont vangen om te onderhandelen. Pretoria, 3 Oct.: Er waren slechts 14 leien van den Transvaalschen Volksraad in de zitting van heden aanwezig. De voorzitter deetee mede, dat onder de tegenwoordige omstandigheden de Raad zou worden gescheiden tot nadere byeenrooping. President Kruger hield een toespraak, waarin hy zeide, dat hy voor God wist, dat alles gedaan was, om het kiesrecht te geven aan den vreemdeling, cie echter getoond had dit niet to begeeren. Indien er groote beroeringen komen, dan is de zaak der Republiek recht vaardig en zal God haar helpen. De staatssecretaris Reitz verklaarde heden, dat de afkondiging van de krygswot nog een paar dagen zal worden uitgesteld. De ingevoerde hoeveelheid gemunt geil bedraagt 800,000 pd. st.; een nieuwe lading van 1 millioen pd. st. wordt nog verwacht. De Regeering gaf strenge bevelen aan de commandanten en aan alle militaire officieren om onder geen voorwaarde het Engeischo grondgebied te schenden. Brisbane, 5 Oct.De regeering van Queensland ontving tetegraphisch bevel te zorgen, dat het contingent van Queensland vóór 31 October naar Zuid Afrika afgezonden wordt. De noodigo maatregelen worden hier^ voor genomen. Londen, 5 Oct: De laatste edities dor avondbladen spreken bet bericht definitief tegen, dat New-Castlo aan do Boeren is over gegeven on dat zy langs Nek hebben ge nomen. De Regeering heeft evenmin berichten ont vangen ter bevestiging van het gerucht, dat do Bo?ren de grens zyn overgetrokken. N e w-C a s 11 e, 5 OctYrouwen en kinderen verlaten Now-Castle. De Regeering beloofde schadeloosstelling te znllen geven voor het verlies van eigendommen. Een telegram, van de Regeering ontvaDgen, zegt evenwel, dat er geen onmiddellyke aan leiding bestaat voor alarmeerende geruchten. Dientengevolge is de paDiek verminderd. Durban, 5 Oct.Yier transportschepen met troepen nit Inoië zyn hedennamiddag hier aangekomen. De troopen zyn geland en onmiddeliyk per spoor verder getransporteerd. Kaapstad, 5 Oct: Een verzoekschrift van 53 leden van het Parlement der Kaap* kolonie is door tusschenkomst van Sir Alfred Milner aan de Koningin toegezonden. Het verzoekschrift zegt: „De ondergeteekenden, door banden van bloedverwantschap en aanhuwelykiog verbon den aan de bewoners van de Z-Afr. Republiek, hebben materieels belangen by het behoud van den vrede in Zuid-Afrika» „Zy zyn overtuigd, dat een werkdadige tusschenkomst van de Engelsche regeering onnoodig is. Zy raeenen, dat de regeering der Republiek thans voldoende inziet, dat het verstandig is een liberale vertegenwoordiging van de goudmyn-districten in het Wetgevend Lichaam van Transvaal toe te staan. Reeds nam zy het voorstel tot het benoemen van een gemengde commissie van onderzoek aan. „De ondergeteekenden smeeken daarom do Koningin onmiddeliyk zulk een commissie to benoemen. Indien uit baar onderzoek blykt, dat de tegenwoordige kieswet niet afdoende is, is de regeering van de Republiek bereid verdere vooratellen te doen." De petitie besluit met oen verklaring van loyale toewyiing aan de Koningin. H=t antwoord van Cbambertein op dit ver zoekschrift is heden ontvangen. De minister van koloniën zegt daarin, dat de Engel eh) regeering wel rekening heeft gehouden met de sympathieën en de belangen van Engeischo onderdanen van Hollandsche afkomst. Een der voornaamste bedoelingen van de Regeering was, aan de niet-Hollandsche bewoners van Transvaal dezelfde, rechten en privileges te verzekeren als door de Hollanders genoten worden in de Kaapkolonie. Engeland heeft tegenover Transvaal alle mogeiyke conside raties gebruikt, die met het bereiken van dit doel waren overeen te brengen. Doch de pogingen om een vreedzame oplossing te ver zekeren, zyn tot nog toe zonder succes ge bleven. Met het oog op de weigering van Transvaal om het verzoenende aantoi van Engeland aan te nemen, is de regeering te Londen genoodzaakt thans haar eigen voor- stellen te formuleeren. Een groothandelaar te Kaapstad heeft In de laatste drie maanden 20,000 pd. st. ver loren en rekent, dat bet aanhouden van de crisis hem op 100,000 pL st. zal komen te staan. De Oostenryksche Regeering heeft aan do Duitscho Regeering verzocht da bescherming van haar onderdanen in de Zuid Afrikaansche Republiek op zich te willen nemen en in hst byzonder te willen waken, dat zy niet tot den militairen dienst worden geprest. Het Brlt8che Royal Munster regiment is van Kaapstad naar Stellenboscb, op 30 myien afstand, vertrokken, waar de regeering een hoeve heeft aangekocht om de mannen te huisvesten. Het kamp van Wflnberg is thans geheel verlaten. Het zal voor hospitaal worden inJ gericht. s

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2