fh 12154- Zaterdao: October. A0. 1899 <§eze fourant wordt dagelijks, met uitzondering van gen- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 October. Feuilleton,. Een moedige vrouw. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 8 maanoea. f "1.10, JPmnco per poet Afzonderlijke Nommors 1.40. 0.05. PRUS DER ADVERTEBTTËN Van 1-8 regels f t 06. Iedere regel meor f 0.17 J. - Grootarfl lettere Qaar plaats ruim te - Voor het In casseer on bulten de stad wordt f 0.05 berekend boor den heer A. A. J. Schilt, officier van administratie aan boord van de „Zeeland", te ^Den Helder, is aan het Museum van Natuur lijke Historie bü de Rijks-universiteit te Leiden ten geschenke aangeboden een zeer groote en fraai geconserveerde zeekreeft, door hem van de Antillen medegebracht. Den schenker is daarvoor de dank der Regeering betuigd. De onderstaande by Kon. besluit tot :^den luit. by bet 4de reg. inf. benoemde 'luits. zyn iogedeeld als volgt: M. Van Mens I b|j de 2Je comp. éde bat. te Leiden; A. Kaptein by de 2de comp. 2de bat. te Leiden; F. R. Numans by de 3de comp. éde bat. te Leiden; F. W. P. Clignett by de 2de comp. 3de bat. te Haarlem; P. A. J. Van Tienhoven 'by de 3de comp. 3do bat. te Haarlem, en L. A. Vogel by de éde comp. 1ste bat. te Delft. De beëedigiog en in-functie-stelling zal, naar men weet, morgen alhier plaats hebben, waartoe des namiddags om twee uren de troepen op de binnenplaats der Morschpoort- kazerne gereed zullen staan. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen is te Ureterp itoez.) de heer E. B. Meyer, cand. te Leiden. Qeref. Kerk. Beroepen is te Nieuw-Beerta, 'ds. P. Koster, te Zegwaard. Voor vry willige dienstneming by Hr. Ms. zeemacht - meldden zich gedurende het 3do kwartaal 1899 by de verschillende kantoren van aanneming der marine aan: 216 jongens beneden den leeftyd van 16 jaren, waarvan er 151 om verschillende redenen werden afge keurd en 65 geplaatst by de Kweekschool voor Zeevaart alhier. Binnenkort zal vanwege de Maatschappy der Nederlandsche Letterkunde te Leiden worden uitgegeven eeu tot heden onbekende tekst, bevattende een berymde bewerking van het leven der Belgische Heilige Lutgardis. Geiyk men weet, bezit onze Mnl. letterkunde fragmenten van een leven dezer Belgisch- Limburgsche Heilige, welke in de „Diotsche Warande" uitgegeven zyn door den Luikschen hoogleeraar J. H. Bormans, doch deze be- hcoren tot een andere bewerking, van de hand van den man, die onder den naam „Broeder Geraert" in onze letterkunde bekend is. Het thans voor het eerst uitgegeven werk, door een anderen Luikschen hoogleeraar, prof. F. Van Vecrdeghem, gevonden in een hand schrift te Kopenhagen, is hoogstwaarschyniyk dat van "Willem Van Affligem (zie Te Winkel, „G «ch. d. Mol. Letterk." 287 noot), en dag- teekent van vóór het einde der 13de eeuw. De tekst, omstreeks 20,000 verzen groot, behoort dus tot den oudsten en besten tyd van het Middel Nederlandscb, en wekt al van te voren de verwachting, dat daaruit weder allerlei nieuws zal aan het licht komen voor de kennis onzer middeleeuwsche taal- en letterkunde. Fad.) Tot binnenregent en -regentes in het St.-Jacobs-Gasthuis te Schiedam (gesticht voor oude mannen en vrouwen) zyn benoemd de h3er P. C. Berkhout en echtgenoote, te Alfeu aau den Rijn. Te Haarlem is overleden de heer A. De Haan, assistent by de contróle over de ver vaardiging der postzegels, enz. De overledene maakte bovendien deel uit vau het bestuur van onderscheidene instel lingen te Haarlem. Maandag 9 October a. s. zal vanwege den „Haagschen Kunstkring" geopend worden de tentoonstelling van beeldhouwwerken van A. Rodin, te Parys. Deze tentoonstelling zal gehouden worden in de manege van Villa „Boachoord", Bezuidenhout 18, te 's Gra- venhage. In den gemeenteraad van Rotterdam werd gisteren goedgekeurd het voorstel tot het bouwen van een school ad ƒ37,300 en het uittouwen der Wilhelminakade, waarvan de kosten geraamd worden op 125,000. Aangenomen werd het voorstel, om by eventueels naasting der telephoon, aan het Ryk de Vleeschhal, waar de telepboondienst gevestigd is, te verkoopen voor de som van ƒ116,873. Enkele wyzigingen in de vergunning, door den Minister voorgesteld, werden even eens goedgekeurd. Ingekomen was een voorstel van B. en TVs. om den gewezen directeur van het Ziekenhuis, dr. Hesselink, een pensioen toe te kennen van 2459, een verzoek van het Werklieden verbond om aan onvermogenden kosteloos toegang te geven tot de toekenacademie en de industrieschool voor meisjes en om aan minvermogenden tegemoetkoming in het schoolgeld en de leermiddelen te verleenen. Voorts was ingekomen een voorstel om de bereden politie, in afwachting eener regeling der politie, op 24 man vast te stellen. Tot secretaris van do Spaansche legatie by ons Hof, ter vervanging van dtn heer De Torres, Is benoemd de heer Fernandez- Vallin, die op zyn post is aangekomen. Voor zoover tot nu toe is bepaald aldus WOfdt uit Beriyn aan de „N. R. Ct." gemeld komen de Koninginnen Zaterdag te Potsdam aan; zy worden door den Keizer en de Keizerin aan het station ontvangen. Zondag-middag zal de doopplechtigheid ten huize van den erfprins van Wied in den ver- trouweiyken familiekring gebeuren. By deze doopplechtigheid zullen o. a. de Keizer, Koningiu Wilhelmina en de koning en koningin van Wurtemberg peet zyn. In het geheel zyn slechts veertig gasten genoodigd. De koningin van Wurtemterg ls reeds sedert eenigen tyd by de Wieds als gast. De koning van Wur temberg komt Zondag-ochtend om de plech tigheid by te wonen. Ook de Keizerin heeft laten zeggen dat zy komt. Maandag geeft de Keizer ter eere van de Koninginnen in kleinen kring een musicale soirée. Voor Dinsdag is nog niets naders bepaald. Woensdag vertrekken de Koninginnen waar- schyniyk weer. Het bestuur der „Liberale Unie" heeft aan de kiesvereenigingen, leden der Unie, medegedeeld, dat het zich ernstig bezighoudt met de voorbereiding der behandeling van het kiesrechtvraagstuk in een algemeene verga dering en dat een praeadvies daaromtrent by een commissie uit het midden van het bestuur in bewerking is. Het stoomschip „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 5 Oct. van Marseille; de „Koning Willem I", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 50ct.KaapSt.-Vincent; de „Laërte3", van Amsterdam naar Java, arriveerde 4 Dec. te Liverpool. Boskoop. Tot poldermeester voor den Vereenigd6n Polder zyn gekozen de heeren J. Nieuwersteeg en F. J. Hooftman. Alhier is opgericht een Wielercluber werd een definitief bestuur gekozen, hetwelk bestaat uit de heerenR. De Wilde, voorzitter J. De Loos, secretaris; P. GulJemond, penning meester; Anton Bulk, captain; K. KlaasseD, 2de voorzitter; H. Booi Cz., 2de secretaris, en J. H. Van Nes, 2de captain. Het eere- voorzitterschap werd opgedragen aan den heer E. G. C. De Groot van Embden, die deze benoeming zich liet welgevallen. De Vereeniging telt thans een 50-tal leden. Leimuiden. Tot secretaris penningmeester van den Wassenaarschen rolder is benoemd de heer C. Van HeyningeD, alhier. Nieuwveen. Het detachement, dat_ in deze gemeente aanwezig is, ter bewaking van het vee van den landbouwer H., is thans met 10 man versterkt en zulks in verband met de diensten, die van de manschappen gevorderd worden. Noordwyk-Binnen. By de verkiezing van vier gemachtigden in het kiescollege der Ned.- Hervormde Gemeente, alhier, zyn als zoodanig verkozen de heeren W. J. Van Bielen, A. Balkenende, G. Moli en A. De Bes. Noordwyk. Woensdagavond werd in het „Hof van Holland" een vergadering gehouden van aandeelhouders in de Noordwykscbe Tram-omnibus maatschappij. Met algemeene 8tommeo werd besloten, dat de stemmingen steeds hoofdelijk zullen geschieden; tevens werd het voorloopig bestuur gemachtigd, met den ondernemer, den heer G. Ruterink, een overeenkomst aan te gaan, volgens welke in de vier zomermaanden de groote en in de acht overige maanden de kleine omnibus zal gereden worden, terwyi het gebeele jaar door 's Maandags in den voormiddag eenmaal (op den trein van tienen naar Haarlem) en in den namiddag eveneens eenmaal (op den trein van halfzes van Haarlem) van den grooten omnibus zal worden gebruik gemaakt. Oudshoorn. De getuigschriften van vry- stelling door broederdienst of eenigen wettigen zoon kunnen ter gemeente-secretarie aange vraagd worden den 20sten October a. sdes voormiddags van 10 tot 12 uren. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Dordrecht, ter standplaats de gemeente Meerkerk, J. G. Maris, thans notaris te Hellevoetsluis; tot surnumerair der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen: H. C. De Koek, M. J. De Joncheere, S. Tack, B. Van den Berg, A. W. Kamp, D. J. Gautzsch, P. Kleinpenniog, R. Van Houten, W. L. A. Van de Ven, H. C. Van Riemsdijk, C. A. Klinkenberg, H. J. S. Manschot, J. C. F. Bouman, J. A. Petter en H. A. Ankersmit. Eervol ontslag verleend: aan dec officier van administratie 2de klasse C. Ferguson, met ingang van 16 November a.s., op vorzook. Apothekers-examens In do maand December en, zoo noodig ook Januari a.s., zal te Leiden, te Utrecht, te Gro ningen en te Amsterdam gelegenheid worden ge geven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. De dag van aanvang dier examens zal nader worden bekend gemaakt. Zy, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 15 November e. k. schriftelijke opgave doen aan den voorzitter dor examen-commissie, en wel voor Leiden, bij den hoogleeraar dr. H. P. Wijsman, alhier; voor Utrecht, bij den hoogleeraar dr. H. Wafers Bettink, aldaar; voor Grooingen, bij don hoogleeraar J. F. Eykman, aldaar, en voor Amsterdam, bjj den buitengewoon hoogleeraar W. Stoeder, aldaar, met overlegging: lo. van een uittreksel uit hot geboorteregister of eenig auder ambtelijk stuk, waaruit ten genoe gen vau de examen commissie hun namen en voor namen, alsmede de datum van hun geboorte, dui delijk blijken; 2o. van het getuigschrift, waaruit blijkt, dat het theoretisch apothekers-examen met goed ge volg door hen is afgelegd of dat zij aan een Nederlandsche universiteit don graad van doctor in de artsenqbereidkunde hebben verkregen of tot de promotie in dat vak zijn toegelaten 3o. van een verklaring van een bier te lande bevoegd apotheker, dat zij gedurende minstens tweo jaren de uitoefening aer artsenijbereidkunde onder de leiding van zulk een bevoegde gevolgd hebben. TWGEBE KAMER. Vergadering van Donderdagnamiddag te halfvier. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten om de Ongevallenwet in openbare be raadslaging te brengen op Dinsdag 24 October 's voorin, te 11 uren. Gereed zyn de eindverslagen over de wets ontwerpen betreffende Leerplicht en Ptrsonetle belasting. De voorzitter verzocht den voorstellers van amendementen na te gaan, of het nader af- deelingsonderzoek hun aanleiding geeft tot wyziging hunner amendementen, en zoo ja, om die wyzigingen dan tyoig in te oienen. De vergadering werd gesloten tot Dinsdag 24 Oct. Eindverslag is ook uitgebracht over het wetsontwerp, houdende bepalingen ter voor koming van bodrog in den boterhandel. Suppletoire begrooting Financiën. Een wetsontwerp is ingediend tot wyziging en verhooging van het Vilde Hoofdstuk B dor Staats tegrootlng voor 1898, waarby het eindcyfer verhoogd wordt met ƒ729,000. Het voornaamste tekort betreft de uitkeering aan de gemeenten krachtens de wet van 1897. Het desbetreffende artikel moet met een be drag van ƒ1,084,515.01 worden aangevuld. Dientengevolge kan het beirag der overige benooéigde verhoogingen ditmaal niet geheel uit besparingen op andere artikelen van het hoofdstuk worden gevonden. Het totaal der uitkeeringen aan de ge meenten is thans geheel bekend: die ingevolge de artt. 1 tot en met 9 der Wet van 24 Mei 1897 (Stsbl. No. 156) bedragen 12,918,240 01 en die krachtens artikel 10 der gemelde wet 356,275, te zamen 13,274,515.01; voor 1898 was geraamd f 12,190,000. Vandaar de aanvulling met het bovenvermelde bedrag van óén millioen vier en tachtig duizend vyf- honderd gulden. Gemengd Nieuws. De Commissaris vanPoiitiein de éde afd. te 's Gravenhage verzoekt bekend gemaakt te worden met de verbiyfplaats van Antonius Storm, ongeveer 44 jaren, die 28 jaren gtleden, een dag na zyn huweiyk, z(Jq vrouw heeft verlaten en sedert niet is terug gekeerd. Een goed voorbeeld! Tegen twee leden van den Raad der gemeente Alfen a/J. Ryn is door de Ryks- en ge- meente-politie proces-verbaal opgemaakt wegens het hebben van maten en gewich ten, die niet tehoar yk zyn geykt. (Tel.) In de mededeeling van gisteren omtrent de door de Ministers ontvangen stem* machine werd vermeld, dat voor machines, voor Holland geschikt, niet onbelangryke wyzigingen zyn aan te brengen en by alge meene invoering de uitgaven zeer belangrijk zouden zyn. De vertegenwoordiger van de Standard Voting Co. te Rochester aeelt aan het „Hbl." daarentegen mede, dat voor de machi nes, in Holland geschikt, de wyzigingen be- langryk zouden worden, in dien zin, dat ze eenvoudiger, minder gecompliceerd en veel kleiner zouden zyn. Wat de hoogere kosten aangaat, daar het aan tal machines eventueel benooaigd nog onbekend is en de prys der machine nog in het geheel niet opgegeven kan worden, is deze vermel ding volkomen onjuist. Zoker is, dat de Hol- landsche stern-machine ongeveer oe helft zal kosten van de Amerikaansche. Een gestolen beker. Door do bemoeiingen van den directeur-generaal van het „Zeebad Scheveningen'j den heer B. Gold* beck, is volgens het „H. Dbl." aan de bevoegdo macht ter hand gesteld een kostbare beker, door een Frankforter familie, welke dezea zomer in het Kurhaus te Scheveningen verbiyf had gehouden, gekocht van eeu koopman in antiquiteiten, enz. aan het strand aldaar, dio het kostbare voorwerp door aankoop van den goud- en zilversmid Ipenburg in bezit had gekregen. Het was den directeur-generaal gebleken, dat die beker behoorde tot de voorwerpea van de Koningin^ welke door den zilver- bewaarder Le Blanc waren ontvreemd. Door de D e 1 f t s c h e po 1 i t i e is d o hand gelegd op een tweetal vreemdelingen, waarmede zy hoogstwaarschyuiyk een goedo, vangst heeft gedaan. Op het kantoor van de firma Van der Man- dele Zn., kassiers en correspondenten der Nederlandsche Bank, kwamen dien middag twee net gekleede heeren, de een Fransch sprekend, de ander Engelsch, die voor ruim ƒ8000 Russische effecten ten verkoop aan^ boden. t De wyze waarop dit geschiedde kwam boven-» genoemden heeren zeer verdacht voor, waaroni zy de politie per telephoon waarschuwden. De inspecteur Brakke kwam even daarna met twee agenten en arresteerde het tweetal, dat Donderdag-morgen naar 's Gravenhage werd overgebracht, om daar ter beschikking van den I officier van justitie te worden gesteld. j 40) Paul trad vol vertrouwen binnen. De pracht van de antichambre verbaasde den eenvoudigen soldaat, die altijd in kazernes en vestingen had geleefd; en het werd er niet minder op, toen de lakei hem door eenige weelderig ingerichte vertrekken in een kamer bracht, die met den fijnsten smaak was gemeubeld. Door gekleurde glazen viel een tooverachtig licht over do talrijke luxe-voorwerpen. Paul legde zyn hoed op de sofa en ging Zitten. „Die diplomaten," dacht by, „praten den heelen dag en dansen den ganschen nacht; en dan krygen ze twintig duizend roebels per jaar, om hun medemenschen wys te maken, dat zwart wit is. Als er werk te doen is, gaan ze naar huis. En Feodor heeft dat geld niet eens noodig; hy is ryk. Hy moet nu zelfs heel ryk zyn." Paul nam een Russische krant en begon te lezen. Het was heerlyk, in gedachten weer teruggevoerd te worden naar zyn land. Hoe zouden al zyn oude vrienden het wel maken? Stefanovie, die veel van hem hield, en Bonzo, dien hy had gevreesd en nooit begrepen. En de kameraden zouden die ham nog genegen zyn, of hem verachten?" Zoo dwaalde hy met zyn gedachten, die week en droevig werien, ver weg; hy vergat, dat hy in het hui8 van Feodor Talvi was, en met welke boodschap hy was gekomen. Toen de kleine pendule op den schoorsteen één uur sloeg, legde hy de krant neer en herinnerde zich met verbazing, dat by al een uur in deze kamer wachtte. Die schurk van een lakei had zeker vergeten, den graaf te waarschuwen. Ongeduldig drukte hy op het knopje van oen electrlsche schel, en hy kreeg onmiddellyk antwoord niet van den Ruesi- schen knecht, die hem hier had gebracht, maar van een Engelschen lakei, die verwon derd schoen, een vreemde hier te vinden. „Wacht u op den graaf, meneer?" „Of ik wacht?" riep hy ongeduldig; „ik ben hier al een uur. Is de graaf uit?" „Ik weet het niet, meneer; ik zal eens gaan vragen als u dat verlangt" Paul staarde op zyn beurt den man aan. Als by in Rusland geweest was, zou hy den knecht een stokslag hebben gegeven; maar die Engelache barbaren lieten niet toe, dat men bedienden sloeg. De knecht ging de kamer uit en liet hem met zyn woede alleen. Het penduletje Bloeg kwart over één; de man was niet terug. En geen spoor van Feodor. Paul stapte naar de kamerdeur en wierp die open. Het huis was stil als zyn cellen op fort Alexander. Hy kon beneden in de gang een groote klok hooren tikken;-hy hoorde het geratel van rytuigen beneden in de straat; maar geen teeken van levende wezens in het buis zelf. Hy ging in de kamer terug en belde weer. Nu verscheen de Rus, die dadelyk excuses begon te maken. „Wy wachten den graaf elk oogenblik; het spyt meneer, dat hy u moet laten wachten; hy werd weggeroepen. Wfl moesten u vragen, of u ook lunchen wilde." Paul nam dit aanbod onverschillig aan. „Het ïykt hier wel een kykepelletje," zei hy; „eerst die Engelache kerel, en dan jy. Ik zal er met den graaf over spreken. Jelui moet allebei eens naar de zweep dansen!" De Rus vertrok geen spier van zyn gelaat, maar begon kalm op een tafeltje voor den lunch te dekken. Toen verdween hy, en op nieuw verliep een kwartier. „Drommelsl" zei Paul, boos de kamer op en neer stappende; „die knecht3 liegen nog beter dan hun baas." „Beste kerel I" riep op eens een stem aan de deur, „weet je wel, dat do stoel, waarop je Blaat, eens het eigendom van Napoleon is geweest?" Paul keerde zich om en Btond vlak voor den binnentredende, een man, jong en flink van voorkomen als hy. Het hadden broers kunneD zyn. „Feodor! ben jy het oindeiyk?" „Heb je mij hier gewacht?" „Een eeuwi" „Duivelel Dat is weer een stukje van dien dommen Demetrius. Je hebt natuurlyk honger. Laten we eerat lunchen en dan praten. Wei, ik word weer een schooljongen, nu ik jou zie." Hy sprak met de geestdrift van een knaap, maar repte niet over het groote onderwerp, dat Paul zoo graag wilde aan roeren. Maar Feodor Talvi at en dronk met hem als een broeder; hy was due niet ge brandmerkt in hun oogen. Hy durfde haast niet gelooven aan zoo'n geluk. „Hy weet het nog niet," dacht hy; „hy zal my geen broe der noemen, als ik het hem zeg." Het lunchen duurde lang; do champagne parelde in fraaie Venetiaansche glazen. Toen de schotels waren afgenomen, zetto Deme trius sigaren en likeuren gereed in een heerlyk hoekje van de serre, die aan de kamer grensde. Paul lag op zyn gemak op de sofa, de graaf strekte zich uit in oen luier stoel. Voor het eerst heerschto er nu een ver legen stilte; beide mannen dachten na. Paul meende, dat hy iets diende te zeggen, doch eer hy zyn lippen kon openen, vroeg de graaf: „En de Engelsche dame hoe is het net haar?" De vraag was onverwacht; Paul wist Diet wat hy moest antwoorden. Hy wiet niet, of het een grap was. „O, heel goed," stotterde hy; „dat ie te zeggen.... heb je van haar gehoord?" De graaf antwoordde op eympathieken toon „Ik ken je geschiedenis, Paul; ik vernam die uit een depeche, vier dagen nadat je Kroonstadt hadt verlaten." Paul kreeg weer moed. „Als je myn geschiedenis kent," zei hy, „weet je ook, dat ik geen verrader ben jegens Rusland; dat ik hier te Londen ben, om te waken over onze geheimen.". „Juist; anderh zou ik je immers niet in myn huis ontvangen? Ik begreep het dadeljfk; oen aardig gezicht, een schrander kopje, een fooi van het EogelBche gouvernement; myn oude vriend wordt verliefd op het gezichtje, en overreedt de dame, hem al de plannen ts geveD, die zy heeft gestolen. Hy komt hier, om my die plannen te geven en tegen het dametje te zeggen, dat zü naar de maan kan loopen, terwyl hy naar Rusland terug-; keert." De glimlach verdween van Paul's gelaat. „Ge begrypt my niet," zei hy ernstig. „Dat is het niet, graafer vallen geen kaarten ovo; te gevenwant juffrouw Best heeft er gesnoü Daarvan ben ik overtuigd. Dat ik Rusland verliet, wae om er zeker van te zyn, dat zy geen barer vrienden sprak, om one te ver raden. Ouders heeft zy niet meer; doch zo heeft familie te Londen den Engelschman, die haar tot het spionneeren aanzette. Ik wil niet, dat zy die menechen ontmoet. Oordeel over my, zooals ge wilt, voor wat er is ge beurd; maar één drng zeg ik u: met Gods hulp zal ik haar niet weer verlaten." Feodor vergat zyn diplomatieke deftigheid en begon luid te lachen, (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1