N°. 12153 Vrijdag C» October. A0. 1899 <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Wit nomiuer toestaat, uit TWEE Bladen. Eerste Blad Beiden, 5 October. LEIDSCH DA&BLAD. PBUS DEZER COUBAIiTi Voor Lelden por 8 cnaandemf 1.10. ^Franco per poet 1.40. Aizonderiyke NommerB 0.05. PBUS DEE ADVERTENTLÖN i Van 1-6 regels f I 06. tedere regeJ meer 0.17|. - Grootardl lettere a aar plaatsruimto - Voor het Incasseer eu bul tee de stad wordt f 0.05 berekend Otllciëele Kennis^eylng'cn. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien het besluit vaa den Heer Gom J.isaaria.der Koningin in de provincie Zuid-Holland, van den 18den 8 ptember 1899 (Provinciaal blad No. 46), houdende regeling vaa de loting voor de Nationale Militie, en waarby den burge meesters der gemeenten, waar de lotiüg plaats heeft, o. m. wordt verzocht om al de hun ten dienste etaande middelen aan te wc-ndtn ter voorkoming van dronkenechap bij gelegenheid van de loting; Noodigt de belanghebbenden by deze ernstig en dripgend uit zich op de dttgoD, waarop in deze gemeente voor de Militie geloot wordt, GEHEEL TE ONTHOUDEN VAN HET GEBRUIK YAN STERKEN DRANK, ten einde rich te vrftwaren, niet alleen voor de nadeelige gevolgen van dronkensohap in het algemeen, maar ook voor de straffen, bepaald bij de artikelen 262, 426 en 453 van het Wetboek van Strafreoht. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 4 Oo'. 1899. F. WA8. Iq de met scboone arabesken, aan de verschillende pilaren opgehangen, met heerlijke bloemenkorven, met groen, dat de Heiligenbeelden omgaf, met doek, schilden, hoog in de gewelven zich slingerend groen getooide Qartebrugskerk, waar het „Heil den Jubilaris" door dit alles den herder werd toegeroepen; waar aller oog rustte op het wapen dor Orde, waaitoe de jubilaris behoort, het getal 25 en de drie nagelen (symbolen der drie H. Geloften) en op de versierde altaren had gisteravond de tweede kerkelijke plech tigheid plaats naar aanleiding van het 25-jarig jubiló van de inkleeding van den zeereerw. heer H. L. A. Galet in de Orde der Minder broeders. Alvorens iets naders daaromtrent te ver melden, zü het ons vergund hier een korte -■ -beschrijving te doen volgen van de communie bank, het geschenk zooals we reeds be richtten der parochianen. De samenstelling bestaat hoofdzakelijk uit marmer en koper, en is ontworpen io den Renaissance-stijl. De bank heelt een lengte van 8 M. De knielbank is van zwart marmer, waarop de communiebank is opgebouwd. De plint is gemaakt van gepolijst groen marmer, waarop zich de verdere opbouw voortzet. De hoofd massa is ingedeeld in 6 pilasters van gepolijst Italiaansch marmer (rose de Castillo). De kroonlijst of bet dekblad is van wit onix- marmer, en bewonderenswaardig wegens groote afmeting en verdeeling van kleur. Om deze schoone marmers nog meer tot hun recht te doen komen, heeft de ontwerper de pilasters versierd met gepolijst koperen basementen, kapiteelen en lijstversieriogen. Het middenpaneel is gevuld met beeldbouw werk, voorstellende: het Laatste Avondmaal, meesterlijk in wit marmer uitgehouwen, naar het origineel, dat zich bevinot io het Louvre te Parijs. Trekt dit beeldhouwwerk de bijzondere aan dacht door de verschillende uitdrukkingen en standen der beeldengroep, niet minder maken de vier zypaneelen op den aanschouwer een overweldigenden indruk. Tusschen de pilasters z\jn voor deze paneelen koperen boogvullingen aangetracht, rustende elk op vier kolommen van groenen onix. De onix-kolommen hebben gepolijst koperen basementen en kapiteelen. In de middenvakken, tusschen deze kolommen, zijn emblemen, betrekking hebbende op het H. Sacrament, in den vorm van medaillons, ontworpen, welke de voorafbeeldingen de wer kelijkheid vertoonen, zooals: lo. De pelikaan, zijn jongen voedende, met de spreuk: Pie Pelicano Josu Domine; 2o. Het Lam Gods, met de spreuk: Agnus Dei, miserere nobis; 3o. De Kelk met de H. Hostie, omgeven door li, biddende Engelen, met de spreuk: Caro cibus i sanguis potus; 4o. De Eucharistie, omringd door aanbiddende Serapbijnen. Rond dit laatste de woorden: Adoro Te devote, latens Deitas. De bewerking dezer emblemen is in koperen relief op een geëmailleerden achtergrond. De kleiüe vazen zyn gevuld met ornament van wijnranken en korenaren, door elkander ge slingerd. Achter deze opengewerkte paneelen zijn draperieën van rood zijden peluche met gouden franje opgehangen, welke achtergrond het effect van h6t geheel verhoogt, Urwyi aan den achterkant van dit rijke &tuk een wit zijden draperie is opgehangen. Gisteravond dan, toen de versiering van het bedehuis zoo schoon uitkwam door het heldere kunstlicht, hadden zich velen, zóó velen, dat de kerk andermaal geheel was bezet, tempelwaarts begeven ter bijwoning van het plechtig Lof en om aan te hooren, eerbiedig en met aandacht, de feestrede van den weleerwaarden heer pater De Graaf, van Delft, die het beeld van den H. Franciscus van Assisi voor oogen en ten exempil stelde; die den hooggeaebten jubilaris, zoon en navolger van den H. Franciscus, waardig herder der hem toevertrouwde kudde, hartelijk to.sprak en ook den parochianen wees op het voorrecht, dat hun heden was ten deel gevallen en het welk zij tooQden te waardeeren door hun geschenk, de communiebank van marmer eo koper, welke mot noch ioest zullen kunnen verteren. Op verdienstelijke wijze voerde het koor uit: „Acorote" van J. J. Yiotta; „Te Deum Lau- damus," van Joh. Verhuist; „Tantum ergo," van H. G. Marinus; en na hot Lof: Feest zang of Cantate, van H. J. Wanna. De 1ste luit.-adjudant jhr. J. Bowler, van het 4de reg. inf. te Leiden, ia benoemd tot leeraar in de militaire vakken op den cursus alhier. De uitslag van de heden in het gebouw der Kweekschool voor Zeevaart alhier gehouden openbare aanbesteding voor de levering ge durende het jaar 1900 van: lo. groenten bij aardappelen en soepgroenten; 2o. versch spek en 3o. aardappelen voor een half jaar, van 1 Januari tot ultimo Juni 1900, is, dat voor de levering van artikel 1 werd ingeschreven door "den heer M. Boon te Leiden, en wel voor de navolgende prijzen per 100 kilogram: uien 8, wortelen ƒ8, koolrapen f 5, versche andijvie f 7, snijboonen f 13, slaboonen f 12, spinazie f 6, raapstelen f 6, kropsla f 6, boerenkool f 6, bloemkool f 9, savoyekool f 6, roode kool f 6, witte kool f 5, zuurkool f 11, ingelegde andijvie ƒ16, id. snijboonen f 19, id. slaboonen f 19, en soepgroenten per 100 rantsoenen ƒ1.35. Voor de levtring van artikel 2 werd iogescbreven door de hoeren F. J. Van Luyken voor den prijs van 0.48 en C. Van Haasteren voor ƒ0.495 per kilogram, beiden te Leiden. Voor de levering van aardappelen werd ingeschreven door de heeren P. J. Dirksen voor 3.48, J. Nieuwenhuizen voor 3.50, Th. J. B. Haan voor 3.45, M. Boon voor 3.65 en K. Demmendaal voor 3.94, allen per 100 KG.; laatstgenoemde inschrijver woout te Hoorn. Op het drietal voor predikant by de Geref. Gem. te Ierseke komt voor ds. K. Van der Wal, te Hillegom. Bedankt is voor bet beroep by de Ned.- Herv. Gem. te Gasselte door den heer J. W. Poort, cand. te -Leiden. By den Hoogen Raad zyn beden als advocaat en procureur beöodigd mrs. J. Van Oordt en H. Ver Loren Van Themaat, belden te Leiden. In „Pulchri Studio" te 's Qravenhago wordt Zaterdagmiddag voor genoodigden en Zondagmorgen voor het publiek een eere tentoonstelling geopend van schilderyen van wylen Jacob Maris, daartoe welwillend uit de telangrykste particuliere verzamelingen afgestaan. De ministers van waterstaat, enz. en van binnenlandsche zaken hebben dezer dagen in oogenscbouw genomen het in Amerika by de verkiezingen in gebruik zynde zelfwerkende toest J, waarop vroeger in de Kamer de aan dacht is gevestigd. Het toestel zou by alge- meene iavoering groote uitgaven vorderen en met het oog op de bepalingen der Nederland- eche Kieswet belangryke wyzigingen moeten ondergaan. De kapitein P. W. Weber, van het 4de reg. inf., is onder eervolle ontheffing van zyn detacheering ten bureele van den chef van den generalea staf by zyn corps te Leiden teruggekeerd. De 2de luitenants jhr. J. W. Gooin de Beaufort, van hot 1ste, H. A. C. Fallus en J. B. Van der Dussen, van het 2de, en W. J. Jeltes, van het 3de reg. huzaren, zyn voor zes maanden by de ryscbool te Amersfoort gedetacheerd. De majoor H. A. H. Smeding, van hit lste reg. huzaren te Zutfen, wordt overgeplaatst naar 's-Gravenbage en toegevoegd aan den inspecteur der cavalerie. De luit.-kol. A. A. graaf Van Limburg Stirum, van het 3de reg. huzaren te 's-Graven- hage, is op zyn aanvrage om gezondheids redenen op non-activiteit gesteld. De koninklyke vereeniging „Het Eere- teeken voor Belangryke Krygsverricbtingen" te 's-Gravenhage zal 1 November a.s. haar 30-jarig bestaan met een avondfeest vieren. De Algemeene Kerkeraad der Ned.- Hervormde öemeente te Amsterdam heeft aan de Provinciale Kerkbesturen in Nederland een scbryven gericht met bezwaren tegen bet besluit van de jongstgehouden vergadering der Algemeene Synode, om aan de hoofdeiyke stemming van de leden der Provinciale Kerk besturen te onderwerpen een reglement op een generale kas voor de behoeften der Neder- Duitsch Hervormde Kerk, waarby voortaan allen, die „tot het lidmaatschap der Kerk toetreden" voor die kas hebben op te brengen e^n verplichte jaariyksche bydrage van ten minste 25 cents, welke verplichte bydrage de Algemeene Kerkeraad moet vragen. De kas zou moeten dienen voor de Synode, om daaruit, als uit een suppletiekas, die Syno dale fondsen, welke thans nog coor vrywil lige lydragen gevoed warden, te suppleeren, ten behoeve van de stichting en onderhouding van kerken, pastorieën en andere kerkeiyke ge'ouwen, van predikantstraktementen en pensioenen van emeriti-preffkanten; van nage laten betrekkingen van predikanten; in ook ten behoeve van andere ongenoemde kerke iyke doeleinden. Behalve op onderscheidene bezwaren van byzonderen aard, meent de Amsterdamsche Kerkeraad te mogen herinneren, dat het vry- willigbeidsbeginsel ook in de gemeenteleden zéér ciep wortelt. Menigeen, die vrywillig gaarne het viervoud geeft, bedankt voor bet opbrengen van een verplichte bydrage. Bovendien, waar eenmaal verplichte by- dragen worden ge&iscbt, zooala voor nood- ïydende predikanten en hun nagelaten be trekkingen, waarom dan ook niet voor anderen, die de Kerk eveneens geoiend hebben? En zoo zet men ook den voet op den weg van verplichte armenzorg in een gewonen zin des woords. De liefdadigheid houdt dan op vry en ongedwongen te z(jn. De Algemeene Kerkeraad acht zich zedeiyk verplicht, om geiyk reeds op de samen komst te Wezel in 1568 gsadiseerd werd mede te werken voot ±.3t onderhoud fan de Dienaren des Woords, enz., en voor den open baren eeredienst in bet algemeen. Maar hy wil vrögelaten worden in de keuze van de middelen. Hy verzoekt daarom den Provin cialen Besturen te stemmen tegen het bedoelde Reglement en de toevoeging by Art. 16 van het Synodaal Reglement voor de Kerka- raden. {IIbl.) Mr. Dykers, griffier by de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam, heeft eervol ontslag aangevraagd. De heer Dykers, die 80 jaren oud is, is de oudste rechteriyke ambtenaar in Nederland. Hy telt 54 dienstjaren. Den lsttn November zal het zestig jaar geleden zyn, dat de heer J. H. Götz zich te Nymegen als misicus vestigde. Met het doel dien dag voor den waardigen man tot een feestdag te maken en hem een geschenk aan te bieden wordt door eeDigen zyner vereerders een beroep om bybragen op hun meieburgers gedaan. Do heeren dr. J. P. St. Berends, A. M. Van Beuge, Nic. Broek- huyzen, B. Ter Haar, Joh. Knoops, Jac. Van 't Lindenhout, dr. C. Noorduyn, R. J. Pitlo en A. Wegelin hebben een circulaire verspreid, waarin zy er op wyzen, dat de heer Götz niet alleen jaren lang als directeur van het muziek corps der Nymeegsche schuttery al zyn krach ten heeft ingespannen om dat corps een waardige plaats te midden van zyns gelyktn te doen innemen, maar ook aan den minder bedeelden zyn krachten heeft gewyd, door tal van knapen belangloos in het vioolspel te onderwyzen. Genoemde heeren wenden zich ook tot alle oud-leerlingen en alle vrienden van den heer Götz, zoo in als buiten Nymegen, om een geldeiyke bydrage, die men, elders wonende, met zyn naamkaartje zenden kan aan den penningmeester der commissie, den heer Joh. Knoops, Heze8traat 39. Naar het „U. D." verneemt, zal het den 12den October o, k. 40 jaar geleden zyn, dat dr. P. Q. Brondgeest als lector aan de uni versiteit te Utrecht aaDgesteld werd. Wy vernemen, dat voortaan de adel borsten van het oude studiejaar op een in dienst zynd gepantserd schip zullen worden geplaatst, en wel van April tot Sept. {N. R O) De minister van oorlog, het wenscheiyk achtende, de sommen, welke berusten in de kassen van de hoofdadministratiön der corpsen en van de raden van administratie van corps- onderdeelen, voor zooveel mogeiyk te doen bewaren in brandkasten, heeft daaromtrent voorschriften uitgevaardigd. De brandkasten worden in den loop van dit jaar geleidtlyk aan de corpsen verstrekt. Wanneer brandkasten in gebruik zyn, wor den de schildwachten, geplaatst by comman- deerende officieren tot bet bewaken van de kas, ingetrokken. Het stoomschip „Bromo", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 3 Oct. te Marseille; de „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 Oct. van Suez; cie „Malang", van Batavia naar Rotterdam, arri veerde 3 Oct. te Suez; de „Smeroe," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 4 Oct. te Suez; de „Spaarndam," van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 4 Oct. van Boulogne- surMer; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 4 Oct. Ouessant; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 3 Oct. Ouessant; de „Prins Willem IV", van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 4 Oct. van Havre. Benthuizen. De kostelooze inenting voor de gemeente Benthuizen zal plaats hebben op Dinsdag den lOden dezer, des voormiddags tusschen elf en twaalf uren, op bet raadhuis. De loting voor de nationale militie, lich ting 1900, zal voor deze gemeente plaats hebben te Alfen op bet raadhuis en wel op Donderdag den 19den Octooer a. s., des voor- middags te halfelf. De getuigschriften van vrysteiling door brooderdienst of eenigen wettigen zoon kun nen ter gemeente-secretarie aangevraagd wor den den 18den November a. s., des voormid dags te elf uren. Staat der aanstaande volkstelling. Het getal huizen in deze gemeente bedraagt 151, en wel in de kom der gemeente 128; in het Langeland 2; in den Noordpolder 7; In de Hoogeveen 12, en in de Benthorn 2. Het vermoedelyk aantal inwoners bedraagt 652. Hazerswoude. De algemeene schouw der dykagiön in de droogmakingen van den Noordpias zal plaats hebben op Woensdag, 18 October, 's morgens tusschen 9 en 12 uren. De loting voor de nationale militie zal voor deze gemeente gehouden worden to Alfen op Donderdag, 19 October, des namiddags te 12s/4 uur. Noordwyk. Overzicht van de postspaarbank over het derde kwartaal 1899: Ingelegd: Terugbetaald: Juli 6688.96 4435.72 Augustus 6662.90 1331.60 September 5872.67 2018 83 Totaal 19224.63 ƒ7786 15 Het laatste uitgegeven boekje droeg het nummer 753. Gedurende de afgeloopen maand Sep tember werden aan het rykstelegraafkantoor alhier behandeld 931 telegrammen, en wel: verzonden 337, ontvangen 382, overgenomen en verder geseind 212, totaal 931. Het voorbereidend militair onderricht zal alhier aanvangen op Maandag 16 October a.s. in een der lokalen van de openbare school. Oudshoorn. De heer J. Van Kaathoven, 2de luit. by het 4de reg. inf., maakte gisteren ook in het hotel „St.-Joris" te Alfen kennis met de jongelui, die onder zyn leiding den a. s. winter cursus iu het voorbereidend militair onderricht zullen volgen, waartoe de jongens aldaar waren uitgenoodigd. Zoeterwoude. Gistermorgen is door den goederentrein, omstreeks tien uren komende van Alfen, een rund overreden naby de Meerburgerbrug. Het dier behoorde toe aan den bouwman A. Van Leeuwen, in doze ge meente, en was direct dood. Zoetermeer. Gedurende de maand Septem ber werd aan het hulpkantoor, alhier, in de Rykspostspaarbank ingelegd in 33 inlagen een beJrag van 1242.74, en aan 7 inleggers terugbetaald 1643.68, terwyi 3 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Aan het Rykstelepboonkantoor alhier zyn gedurende de maand September behandeld 157 telegrammen, waarvan 52 verzonden en 105 ontvangen. TJit de „Staatscourant". Kon. besluiten: Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Naasau jonkvrouw A. Teding van Berkbout, te Haarletu. Benoemd bij het wapen der cavalerie, bij bet late reg. huzaren, tot majoor, de ritmeester R. H. O. baron Van der Capellen, van het 3de reg. huzaren; bij het 2de reg. huzaren, tot eersten luitenant, de 2de luitenaut G. W. Vreede, van het 3de reg. huzaren; bij het 3de reg. huzaren, tot lnitenant-kolonel, de majoor M. R. Hamming, van den stat' der cavalerie, toegevoegd aan den inspec teur van het wapen; tot ritmeester, de eerste luitenant J. M. barou Van Boecop, van den staf van het wapen, werkzaam bij do Kon. Mil. Aca- demie. Met ingang van 1 December 1899, aan G. A. Swart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Oostzaan. Bij Koninklijk besluit van 3 Oct. 1899 is be paald, dat bij afzonderlijke dagorders, zoo ia Indië als in Nederland, alsnog eervol zullen worden vermeld de eorste-luitenant der cavalerie J. W. F. Herfkens, thans tijdelijk leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda, en de fuselier J. A. Boger, beiden van het leger in Ned.-Indiö, en zulks ter zake van hun gedrag bij de krijgsver richtingen in Atjeh, voor zooveel den eerstge noemde betreft op 12 April 1896, bij gelegenheid van de opheffing van ao posten Ëiloel eo Latni Koenjit, en voor zooveel den laatstgenoemde aan gaat op 10 Juni daaraanvolgende, op den terug- maisch van Lamkrak naar Ldmbaroe. Leger-organisatie. H M. de Koningin beeft den Minister van Oorlog gernacbtigJ om ly de Tweede Kamer aanhangig te maken de wetsontwerpen tob regeling vaa de samenst Hing der la"n imacht en tot nad re wyziging, in verband daarmede, van de ntilititwR. De indiening dezer ontwer pen zal eeo dez r dagen plaats hebben. Volgens „Het Val." bevatten dezo wets ontwerpen o. a. de volgende boofdbepalingen: De landmacht is samengesteld uit: lo. het leger, 2o. de landweer, ter vervanging van de op een nader te bepalen tydstip op to heffen schutterijen; 3o een landstorm, voor zoover de landstormpli-htigen voor den dienst zyn bestemd. In tyd van oorlog of oorlogs gevaar worden ook de met koninklyke goed keuring opgerichte vrywilligerscorpsen tot do landmacht gerekend. Deze stellen zich alsdan ter beschikking van het militair gezag. Het 1 ger bestaat uit vrywillig dienenden en dienstplichtigen. Op voet van vrede gaat de sterkte van het leger het getal van 19,319 vrywillig dienenden niet te boven. Van dat getal kunnen ten hoogste 2128 (by de troepen) den raug van officier bekleeden. In de indeeling der verschillende wapens en diensten zyn de volgende wyzigingen voorgesteld Aan het personeel der militaire administratio wordt een compagnie administratietroepen toegevoegd. De infanterie zal 14 regimenten tellen, waarvan 12 veld- en 2 vesting-infanterio^ Het regiment grenadiers en jagers wordt niet by name gehandhaafd. Overigens omvat het wapen der infanterie, behalve den staf, het instructie-bataljon, hefc algemeen depot van discipline en de normaal schietschoolde cavalerie: 6taf, 3 regimen ten, een eskadron ordonnancen en de ry- en hoef8midschool; de artillerie: de staven (ge splitst) van bereden en vesting-art., 3 reg. veld- en het corps rydende artillerie met do instructie-batterij, 4 regimenten vesting-art., het corps pantserfort-art., het corps torpe- disten, een instructie-comp., de art.-inrich tingen, de ryechool der bereden art., de art.i schietschool, de magazynmeesters en conduc teurs; de gonie: staf, een regiment en do hoofdopzichters en opzichters van fortificaties. Uit de genoemde regimenten vt orden in tyd van vrede gevormd: drie samengestelde divlaiön, elk bestaande uit: 3 reg. veld-inf., een reg. cavalerie en een reg. veld-art.; een reserve-divisie, bestaande uit 3 reg. veld-inf.; twee afdeelingen vestingtroepen, elk be staande uit een reg. vesting-inf. en 2 reg. vesting-art. Aan het hoofd van de militaire admiois-, tratie, de infanterie, de cavalerie, de bereden en de vesting-^rt en de genie staan inspec teurs met den rang van gen.-maj.; de chef van den generalen staf, de coram, van da reserve-divisie en de comm. van de stelling van Amsterdam kunnen den rang hebben van luit. generaal. Ten opzichte van de officiersrangen is be paald, dat de majoorsrang vervalt. Het bevel wordt gevoerd: over een regiment door een kolonel; over een bataljon, corps of afdeeling veld- art., door een overste; over een comp., battery of trein-afdeeliog, door een kapitein; over een eskadron door een ritmeester. De samenstelling van de landweer en van den landstorm, voor zoover deze laatste tot diensten by de landmacht is bestemd, wordt, voor zoovtr daarin niet by de wet is voor- zieD, by Kon. besluit geregeld. In geval van oorlog of oorlogsgevaar kunnen officieren van het leger by de landweer j en omgekeerd worden overgeplaatst. Het grondgebied des Ryks wordt verdeeld ia 3 militaire afdeel'ragen; als grondslag voor de samenstelling der landweer overigens in h.ndweer-oistricten, waarin de militie- commissarissen en prov. adjudanten ala commandanten optreden. Omtrent de militie-wet valt meer bepaald het volgende aan te stippen: Jaariyks worden by de militie ingeiyfd: ter volledige oefening ten hoogste 12,300 man; tot korte oefening ten hoogste 5200 man» Behoudens uitzonderingen, by de wet vast» gesteld, duurt de dienst voor de Ingeiyfden te land 8 thans 7 en voq? die der zeemftitia 5 jaren.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1