N°. 12150 Dinsdag 3 October. A*. 1899 i§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit uomiucr toestaat, uit TWEE Bladen. Eerste Blad. JLeidens Ontzet. W interdienst. Leiden, 2 October. LEIDSCE DAGBLAD. FBJ.JS DEZEB COUBAUTi "Voor LeJden per 8 maanden. t.Hk (Franco per post 1.40. Afzonderlijke NommerB 0.0B. FEUS DEB ADVERTENTEÊB i Van 1-6 regeia I 05. Iedere regej meer O.J7J. - Groctem letters oaar plaatsruimte - Voor het Incaaseerao bulten da *>«4 wordt f 0.05 berekend Wegens Let 3-8ctober-feest zal mor gen het „Leldsch Dagblad" des voor middags te halftwaalf verschenen. Advertentlën worden nlteriyk tot des morgens tien eren aangenomen, liet Bureel zal reeds te aeht oren geopend zijn. Bij dit nummer wordt den Abonné's aangeboden het boekje met den •winterdienst van sporen, trams en booten. Oflloiëele Kennisgovlngen. Burgemeester en Wethoudere van Leiden, Gez oa art. 8, lete aliaea, der Hinderwet; Brongen bij deze ter algemeeno kennie, dat door hen op heden vergnnniüg ie verleend aan D. TESKE Jr. en rechtverkrijgenden tot hot uitbreiden van de woldro^erij in het perceel Looieretraat No. 9, door opriohting van een bewaarplaats van huiden en woL Bargemeeater en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 23 Sept. 1899. VAN HEYST, Seoretaria. De leeraren van het genootschap „Mathesis Sclentiarum Genitrix" vereenigden zich Zater dagsavond in de bestuurskamer, om hun directeur den heer P. Dikshoorn aan den voor avond van z\jn zilveren feestdag op gepaste Wijze hun hulde te bieden. Een commissie belastte zich om den jubilaris binnen te leiden, waaraan voldaan werd. De heer L. Vermaas sprak in een keurig- nette rede den directeur toe en wees hem op het zeldzame feest, thans gevierd. In korte, doch scherpe trekken teekeude hy de kracht, waarmede de heer Dikshoorn in die laatste 26 jaren is werkzaam geweest. HU wees op den band, die directeur en leeraren bindt, op den bezielenden en weldadigen invloed, zoo fieilzaam voor den bloei van „Mathesis", en éindigde met don jubilaris een passend geschenk aan te bieden, zijnde een stoel, in antieken styl bewerkt en voorzien van een zilveren plaat met inscriptie. Op hartelUkeD, vriendeiyken toon bedankte de jubilaris den spreker en de overige leeraren voor deze welgekozen en welgemeende woorden en voor het cadeau. Nog menig hartelijk woord, nog verscheidene genoeglUke gesprekken volgden, alle getuigenis afleggende van de achting en waardeering, waarop de heer Dikshoorn aanspraak mag maken bü het onderwijzend personeel van „M. S. G." Dit was dus Zaterdag-avond reeds. Doch de Zondag, de eigenlijke feestdag, brak aan. Hoe somber het er daarbuiten ook uitzag, in de woning van den heer Dikshoorn straalde de zon van geluk en tevredenheid, vriendelykheid en hartelijkheid. Dat getuigden de vlaggen, die uit de woningen van buren wapperden, dat getuigden de honderden visitekaartj-s, briefkaarten, brieven en telegrammen. Dat getuigden tevens de talloos vele bloemstukken van particulieren en corporaties, met elkaar in geur en kleur om den voorrang dingende. En te midden van deze zee van schriftelijke en bloemrijke betuigingen van sympathie, de persoonlijke felicitaties van burgemeester, professoren, leeraren, hoofden van scholen, onderwijzers, familieleden, vrienden en ver- Wanten. Te één uur werd de jubilaris door een deputatie uit de leerlingen verwelkomd in het „Nut". By monde van den heer N. J. Êenbeek, voorzittor van deze deputatie, hartelyk toegesproken en gelukgewenscht, werd hem in het bijzijQ van echtgenoote en kinderen een prachtig antiek buffet aangeboden in denzolfden stijl als de stoel van de leeraren. Het aanbieden van het buffet ging vergezeld van een album in rood marokijn leeren band, bevattende, behalve een ponteekening, voor stellende het gebouw, waarin de lessen van het Genootschap gegeven worden, met de noodige attributen, een prachtig gecalligra- pheerde opdracht en naamlijst van de leerlin gen-gevers. Dat de jubilaris op de hem alleen eigen hartelijke manier bedankte voor de verrassing en blykon van achting en liefde, hom toege dragen, spreekt vanzelf. Te drie.uren kwam het bestuur van „M.S.G." in pleno den jubilaris gelukwenschen. De voorzitter, prof. dr. J. M. Van Bemmelen, hield een keurige improvisatie. Hy wees op de verdiensten van den heer Dikshoorn als directeur. Hy wees op den goeden geest, de weldadige inwerking op leeraren en leerlin gen, hoe onder Dikahoorn's leiding „Mathesis" steeds in bloei was toegenomen en thans wellicht haar culminatiepunt bereikt had. Dat dit culmineeren samenviel met het 25-jarig jubilé, was opmerkelijk en niet genoeg te waardeeren. Hem te wijzen op den ingeslagen weg voort te gaan en immer zyn krachten te biyven besteden aan het welzijn van de schoone inrichting was overbodig. Niet alleen toch was hem de leiding en regeling van het onderwys opgedragen, neen, een belangrijk deel der administratie had by tevens voor zyn rekening. Hy zorgde steeds, dat inkomsten en uitgaven van het eene aan het andere jaar sloten, en dus ook daarin had spreker niet anders dan te roemen den yver en de nauwgezetheid van den jubilaris. Het bestuur bad dan ook besloten de uit gesproken gelukwenschen met een stoffeiyk biyk van belangstelling te doen samen gaan. De penniogmeeeter, dr. L. H. Siertsema, bood dit vervolgens aan. Een menigte mondelinge en schrifteiyke felicitaties volgde nu van verschillende kanten, o. a. ook een zeer vereerend schryven van oe Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys te dezer plaatse. Hedenavond zullen de oud-leerlingen in „Zomerzorg" hun voormaligen directeur op feestelyke wyze begroeten. De navolgende missive is door onder staande negen Raadsleden aan den gemeente raad verzonden. Leiden, 2 October 1899. Ondergeteekeoden hebben de eer de vol gende motie aan den gemeenteraad voor te stellen De Raad, overwegende, dat de plicht om de belangen der gemeente naar vermogen te behartigen zonder onderscheid, op burgers van verschillende godsdienstige overtuiging en politieke denkwyze rust; van oordeel, dat het niet billyk is, dat schier zonder uitzondering personen van ééa bepaalde richting worden gekozen, om toezicht te houden op allerlei gemeenteiyke instellingen, noodigt Burg. en Weths. uit, om in dezen hun invloed aan te wenden, opdat by voorkomende gelegenheden, de voordrachten of aanbevelingen van door den Raad te benoemen personen, minder eenzydig zullen worden opgesteld. Toelichting. Ondergeteekenden dienen hun verzoek in, naar aanleiding van No. 3 der agenda van de laatst gehouden Raadszitting benoeming van een lid der Commissie voor de bewaar scholen. Tegen de aanbeveling zelve bestond by ondergeteekenden geen bezwaar, en zy hebben er zich dan ook stipt aan gehouden. De eerste gelegenheid echter, dat ter ver- „vulling eener opengevallen plaats, een voor bracht of aanbeveling van personen den Raad werd aangeboden, wenschten zy aan te grypen, om van hun zienswyze in dez^n te doen blykeo, en tevens om daarover het oordeel van den Raad te vrageD. De motie zelve vereischt nauwelyks eenige nadere verklaring of toelichting. Alle lieen van rechtschapen zin zyn het immers eens, dat niet aan één fractie, welke dan ook, met uitsluiting van andere richtingen, het toezicht op de gemeentelyke instellingen mag worden toevertrouwd. Die inrichtingen zyn ten bate van het alge meen gesticht en zy worden door de penningen van alle belastingbetalende ingezetenon in stand gehouden; niets duideiyker derhalve, dan dat het toezicht op de gemeentelyke instel lingen in overeenstemming moet zyn met baar oorsprong, aard en doel. Nu valt niet te OQtkennen, dat In Lei Jen de eisch van recht en billijkheid op dit stuk al te vaak is uit het oog verloren. Immers de samenstelling van byna alle commission van toezicht op gemeentelyko instellingen is bepaald eenzydig en niet in overeenstemming met den werkeiyken stand van zaken. Het mag onneodig heeten hierby te ver zekeren, dat de bekwaamheid, yver en gosde trouw der leden van welke commissie ook, by ondergeteekenden aan geen twyfel onder hevig zyn. Er zyn echter mannen van kunde en recht schapenheid onder alle richtingen der burgery; ook deze burgers zyn bevoegd om over ge meentelyke iastc-llingen een werkdadig toe zicht uit te oefenen. Ongetwyfeld zal hun medewerking voor onze gemeente, in moer dan één opzicht ten zegen zyn. (Was get.) P. J. Van Hoeken. Eerstens. Van Kempen. Per a. J. P. Driessbn. A. J. Van Hoeken. Den Houteb. De Lange. Aalberse. Nog moet vermeld worden, dat in de vergadering van de afdeeling Leiden en Om atreken van den Nederlandschen Protestanten bond besloten is, om op de a. s. Algemeene Verga.ering Leiden voor te stellen als plaats, waar de volgende jaarvergadering zal worden gehouden. Tot heden zyn by het Leidsche Studenten corps ingeschreven 75 novitii, waarvan by de faculteit der rechten 44; medicynen 22, letteren 3, godgeleerdheid 2 en wis- en natuur kunde 4. Beroepen is by de Ned.-Horv. Gemeente te Hekelingen (toez.) de heor E. Van den Broek, cand. te Leiden. De heer J. De Best, alhier, staat No. 1 op het drietal voor tweeden onderwyzer aan een openb. lagere scbool 2de klasse te Am sterdam. Aan het postkantoor Leiden en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd gedu rende het 3de kwartaal ingelegd 143,282.27 terugbetaald 120,278.775. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 16968. De commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der gobouwde eigen dommen in het schattingsdistrict Leiden zal deze week haar werkzaamheden in de gemeente Valkenburg aanvangen. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Kage en Abbenes, de heer C. Heemskerk, cand. te Ter-Aar. Door B. en Ws. is by den Rotterdamachen gemeenteraad een voorstel ingediend, om thans definitief te besluiten tot den aanleg van de Schiebaven on tot voltooiiDg van den mond der Maashaven. Do kosten voor de Schiebaven, waarvan de noordelyke oever 700 en de zuidelyke 450 M. gedacht is en welke haven een opper vlakte zal beslaan van 7 l/a hectare, worden geraamd op 500,000 en die van de vol tooiing van den mond van de Maashaven op 225,000, beide te dekken uit geldlseDiog. De installatie van den nieuwbenoemden burgemeester van Arnhem, don heer E. C. Sweerts de Landas "Wyborgh, zal plaats hebben in een buitengewone Raadsvergade ring, vermoedelyk te houden Dinsdag 17 October, des namiddags te 3 uren. De Haagsche briefschryver van de „N. Gr. Ct." scbryft: „Onze hoofdcommissaris van politie, de heer Van Schermbeek, heeft, geiyk reeds gemeld, zijn eervol ontslag aangevraagd. Ge heel onverwacht is dit niet. De geschokte gezondheid van den heer v. S., gevoegd by de minder aangename verboudiog tot onzen burgemeester, die hem, vooral sedert de be kende gebeurtenissen by de Inhuldigings feesten, toen hy totaal werd geïgnoreerd, zelden of nooit meer ontmoet en alle zaken schrifteiyk en langs omwegen met hem be handelt, hebben reeds lang doen voorzien, dat de hoofdcommissaris zou aftreden. Men zegt, dat de gemeente-ambtenaar, die by de feesten door den burgemeester in de attributen van den hoofdcommissaris werd gesteld, de hoofd commies jhr. Roëll, of de oud-cemmandant van de Haagsche brandweer, de ex-majoor De Wys van het Indische leger, beBtemd zyn om den heer Van Schermbeek op te volgen. Voor de drie commissarissen van politie, die wy hebben, zou dat eeQ minder aangename gewaarwording kunnen wettigen, maar hun kans schynt in elk geval zeer gerisg te zyn." By de Indische begrooting heeft de minister van koloniën weder bet jaarlyksche subsidie van 12,000 aan de gemeoDte Delft voor de kosten van de Indische Instelling voorgesteld, terwyl de minister ten vorigen jare op een verzoek tot subsidie-verhooging de toezegging had gegevon, dat by het ont werpen der begrooling voor 1900 zou worden nagegaan, of aan het verzoek voldaan zou kunnen worden. Burg. en Weths. van Delft hebben zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin zy hun teleurstelling er over uit spreken, dat de minister niet heeft kunnen besluiten om oaast de strikte uitvoering der contractueele bepalingen ook in aanmerking te nemen de verandering, die sedert in de omstandigheden is gekomen. Zy wyzen op het feit, dat voor den met 1 Sept. aangevangen cursus slechts één candiJaat is ingeschreven, terwyl in het geheel thans slechts 37 studenten de lessen zullen volgen. Tegenover een totaal-ontvangst van 17,940 staat nu een totaal-uitgaaf voor de gemeente van ƒ35,430, zoo jat de Instelling, ongerekend nog enkele andere onkosten, voor de gemeente een nadeelig slot oplevert van 17,490. Waar nu de minister her'aaaldeiyk openiyk zyn afkeuring hoeft uitgesproken over de tegenwoordig gevolgde methode van opleiding der ambtenaren, waaraan voornamelyk de achteruitgang der Inoische Instelling is te wyten, vertrouwen Burg. en Weths. van Delft, dat de Kamer een middel zal wettn te vinden om te verhoeden, dat de gemeente Delft het slachtoffer worde van geheel buiten haar toedoen noodig geoordeelde regeeringsmaat- regelen. Door B. en Ws. te Rotterdam is thans praeadvies uitgebracht op de verzoeken om in de bestekken van gemeentelyke werken bepaliDgen te stellen betrekkeiyk het loon en den arbeidsduur der werklieJen. Ofschoon deze quaestie ruim 7 jaar geleden werd op geworpen, zouden B. en Ws. liever nog aan uitstel de voorkeur gegeven hobben, overtuigd als zy zyo, dat, naarmate de werking der gewenschte maatregelen elders langer zal kunnen zyn gadegeslagen, ook do werklieden tot het inzicht zullen komen van het teden- keiyke er van en dat alzoo na al hetgeen over deze leuze van den dag reeds is gesproken en geschreven, daar ter stede een weinig vrucht bare wrijving zou kunnen worden vermeden. Na hun zienswijze over de in de adressen gestolde elschen breedvoerig te hebben toe gelicht, en waarin zy duideiyk hebben doen uitkomen, dat zy in de inwilliging van het geen adressanten ten opzichte van het loon vragen een bron van gevaar zien, waarom zy mltsdi.n ontraden aan dit verzoek'gevolg te geven erkennen B. en Ws. toch de wenschelykheid van in de bestekken in het belang der werklieden meerdere bepalingen voor te 8chryven dan tot dusver het geval is. Naast verplichte loonstaten zouden die be palingen moeten omvatten de verhouding van het loon voor Zondags- en nachtelyken arbeid tot het gewone loon en waarborg, dat by plotselinge staking van het werk to:h eenig loon wordt uitbetaald, en eindelyk een aantal bindende voorschriften ter verzekering van de veiligheid en de hygiënische belangen van de op het werk dienstdoende werklieden. Een lyst van zu'ko bepalingen, als B. en Ws. wenscheiyk voorkomen, is aan de stukken toegevoegd en aan den Raad overgelegd. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, voor het tydvak van 1 October tot en met 31 December 1899, benoemd tot assistent voor de scheikunde aan de ryksuniversitoit te Groningen dr. B. R. De Bruyn. Door mevr. de wed. A. Craandyk, geb. S. C. Prins, overleden te Amsterdam, is o. a. vermaakt aan de Synodale Weduwcnbeurs ƒ3000; het fonds voor noodiydende kerken en personen 2000 en aan het fonds ter tegemoetkoming in de schraalste predikants traktementen 2000; alles vry van successie rechten. Zaterdagmiddag te één uur vertrok van Den Haag de koninklyke extra trtin der Staatsspoor, waarmede Hare Majesteiten de Koninginnon naar Het Loo terugkeerden met de dames en heoren van den dienst: baronesse Van Ittersum, jonkvrouwe Van de Poll, baro nesse Sloot van Marxveld, baronesse De Constant Rebecque, kamorheer jbr. Pabst van Bingeréen, adjudant jhr. Van der Staal, particulier secretaris van H. Morvonnance- officier graaf Da Monceau en kamerheer jbr. Van Tets, dienstdoande by H. M. de Koningin- Moedor. Tot het doen van uitgeleide waren alleen in het station aanwezig de Gouverneur der rvsiientie generaal Van Pommeren en de burgemeester baron Van Harinxma thoe Slooten, met wie H. M. de Koningin zich, nadat zy het ealonrytuig had bestegen, onder hield tot aan het vertrek van den trein. H. M. de Koningin droeg een grys wandel toilet mot donker hoedje; de Koningin-Moeder was in het zwart gekleed. Zoowel by het vertrek van het Paleis als by aankomst aan het station vonden Hare Majesteiten velen, die Haar met hoerakreten een harteiyken groet brachten. De speciale trein stond onder directie van de heeren J. L. Hulsinga, inspecteur van het vervoer, en G. Van Egmond, inspecteur van tractie. Des middags te 3 u. 12 m. kwam de koniok- lyke trein aan het station van het paleis Het Loo aan. Niettegenstaande den regen, waren talryke belangstellenden aanwezig om H.H. M.M. te begroeten, dia door den burgemeester van Apeldoorn en door de aldaar aanwezige hofbeambten werJen verwelkomd en in ge sloten rytuigen naar het Paleis reden waar terstond daarop de konir.klyke standaar go heschen werd. A. s. Dinsdag des middags te 12 uren zal H. M. de Koningin-Moeder een kort bezoek aan Soestcyk brengen. Rosier Faassen is ter verpleging opge nomen in een ziekenhuis voor zenuwlijders te Scheveningen. Ds. T. G. M. Rappard, van Waard er vertrokken, heeft gisteren, na des voorm. te halftien te zyn bevestigd, te Mynsheerecta: d zyn intreerede des nam. gehouden. Tot secretaris-penningmeester van den polder en het waterschap Willeskop is be noemd de heer R. Van Beuzekom, te Benschop. De in de Troonrede toegezegde ontwer pen van wet op de bevordering, de non-acti viteit en het ontslag van officieren en op de pensionneering van officieren, onderofficieren en mindere militairen, zoowel van de zee als van de landmacht, zyn by den Raad van State aanhangig gemaakt. Zondag herdacht de gemeentebode J. Van den Arend, te Oud-Krallugeo, gemeente Rotterdam, dat hy 50 jaar die betrekking waarnam. Gedurende 47 jaar was bjj vóór de annexatie met Rotterdam reeds als zoodanig in functie en tevens Irievengaarder, en nog steeds vervult hy met grooten yver zyn betrekking. Gedurende 50 jaar is hy ook bode van den polder Kralmgen. Verschillende stof felijke biyken vielen den jubilaris ten deel, o. a. by monde van den burgemeester, by wien do jubilaris Zaterdag ten Raadhuize ontboden werd, van het gemeentebestuur. Voorts kwamen Zond3g ten Raadhuize te Oud- Kralingen, alwaar de jubilaris woont, de schout en heemraden, by moQdo van den heer Lam bert, en een commissie uit de Kralingsche ingezetenen, by monde van den heer Giooleo, den jubilaris gelukwenschen en stoffeiyko huldeblijken aanoiedeo. Dat der ingezetenen was vergezeld van een album met de namen der gevers. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 1 Oct. te Southampton; de „KöDig", vanOost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 29 Sept. te Marseille; de „Prins Willem I" ver trok 1 Oct. van Amsterdam naar Suriname; de „Werkendam", van Rotterdam naar Niouw- York, vertrok 1 Oct. van Boulogne sur-Mer. Hazerswoudo. Toen Zaterdagmiddag de voerman L. Blonk met zyn wagen vol pas sagiers naar het dorp terugkeerde, raakte by het afryden van de brug, ter hoogte van bet gesticht Meerburg, het lemoen los, zoodat het rytuig, tot aller schrik, gsdurende eenige oogenblikken met zeer gevaarlijke slingeringen over den bresden weg voortging. De krasse zeventiger, die de teugels steeds goed bleef vasthouden, sprong eindelyk van den bok, liet zich een eindweegs voortslepen en bracht door zyn tegenwoordigheid van geest, zonder dat er persoonlyko ongelukken plaats grepeD, het paard en den wagen tot stilstaan. Na een kort oponthoud kon men de reis voortzetten. De Christelyke joDgelingsvoreeDiglng „Pred. XII vers la" hoopt, evenals het vorige jaar, woaer een ree ks van lezingen te houden in het gebouw „Salvatori". Eenige predikanten hebben hun medewerking bereiji toegezegd en den 28sten October zullen wo reeds het genoogen kunnen smaken den bekenden ds. Hoedemaker te hooren over het onderworp: „Het onveranderiyke in de wet van Mozes". Ieder, die zich verblijdt, dat de gemeente nu in het bezit is van zoo'n keurignet en doel matig lokaal als „Salvatori", rekene het zich tot een plicht, door zyn tegenwoordigheid by die lezingen tegen een matig entrée, de joDgeling8vereenigiDg in haar streven tot het aanbrengen van kennis en de bevordering van het geesteiyk leven te steunen. Leiderdorp# De schouw over de slooten, enz., in den polder Achtboven, xal worden gehouden op 5 October a. s. Blykens den ten behoeve van de aan staande volkstelling opgemaakten staat zyn in deze gemeente 428 huizen, nL in Zylwyk 60, de Waard 7, Kerkwyk 152, Doeawyk 137 en Achthovenerwyk 72. Het vermoedelyk aantal inwoners is 1921»

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1