N°. 12149 Maandag 3 October. A0. 1899 faze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Leiden, 30 September. Feuilleton. Een moedige vrouw. LEIDSCH DAGBIAL. PRIJS DEZEB COURANT; Voor LeJdon per 8 maanden. f 1.10. Franco per poet 1.40. Alzonderiyke Nommera 0.06. PRLJS DER ADVERTENTEÖN Van 1-0 regels f 1.06. Iedere regoj meer f 0 17J. - Grootara lettere oaar plaatsruimte - Voor tiet incaaseeren bulten de «tad wordt f 0.05 berekend Het voornemen bestaat niet de belft van het regiment grenaciers en jagers te ApeMoorn in garnizoen te brengen, maar wel drie batal jons van het 4de reg. infanterie, zijnde het lste bataljon te Dellt en de staf en het 2do en 4de bataljon te Leiden, alsmede de beile batterijen veld artillerie te Leiden. Op de twaalfde lyst van de 21ste jaar collecte voor de Scholen met den By oei komen o. m. voor: Utrecht met 1703 12; Zevenhoven met Nieuwkoop (Noordc-inde), Noorden, Achttienhoven, Ter-Aar, Aardam, Langeraar en Korteraar met 46.43; Woerden met Rietveld (geieelt-.iyk), ged. B. Waarder en 's-Gravensloot met 270. De „Unie"-collecte van 300 locale comitó'a ~is ruim 2000 booger dan verleden jaar by diezelfde comité's. Beroepen is by de Ned. Herr. Gem. te Delft, dr. J. D. De Lind van WyDgaarden, predikant te Utrecht. Voor rekening van de Naamlooze Ven nootschap Plettery, voorheen L. J. Enthoven Co., te 's-Gravenhage, is te Scheveningen aanbesteed: het verrichten van verschillende grondverplaatsingen, welke benoodigd zullen zyn voor den bouw der winkelgalerij en over brugging van den strandweg voor het Kurhaus te Scheveningen, en in verband hiermede het wyzigen van het profiel van den bestaanden strandweg; voorts het maken van verschil lende grondkeerende muurwerken met trappen, balustraden, enz. en het uitvoeren van de benoodigde bestratingen, een en ander over eenkomstig de daarvan door den architect W. B. Van Liefland ontworpen teekening en bestek. Van de 31 inschrijvers was minste J. Van den Elshout, te Scheveüingon, voor ƒ30,700. Benoemd is tot directeur van de Zee vaartschool in de theoretische vakken op Vlieland, de heer H. Dfik te Schiermonnikoog, en tot tydeiyk leeraar in de practische zee vaartkunde de heer W. Blom, opperstuurman te Vlieland. Voor de betrekking van ieeraar in de oatuur-, schei- en wiskunde aan de hoogere burgerschool met 3 jarigen cursus te Groningen, voor het schooljaar 1899/1900, worden voor gedrag^ de heeren: lo. dr. A. Van Raalte te Groningen, 2o. M. A. Van Leeuwen te Enkhuizeo. Gisteren was het 26 jaar geleien, dat de gemeentelijke Hoogere Burgerschool met drie-jarigen cursus voor jongens en meisjes te Almeloo werd geopend. Gedurende die 25 jaren volgden te zamen 671 leerlingen de lessen. Van de leeraren zyn de heeren dr. O. J. Risselade, G. C. Wouters en M. A. Bal sinds de oprichting aan de school verbonden. De eerste directeur was de heer W. Middelveld, thans schoolopziener in het district Ml.delburg. Het „Vaderland" meldde, dat de brochure, bevattende de ambteiyke correspondentie tusschen den minister van binnenlandsche zaken en dr. Bredius, den directeur van het Mauritshuis, welke volgens het „Dagblao" door laatstgenoemde in het geheim in het buitenland en nu ook in ons land werd ver spreid ten gevolge van het intrekken van het verzoek om ontslag niet verzonden is. Het „H. Dagblad" houdt vol, dat de ver zending reeds vry geruimen t\jd geleden heeft plaats gevonden. Verscheidene personen zijn der redactie bekend, die in het bezit van het bewuste stuk zyn. Het stoomschip „Admiral", van Hamburg eu Antwerpen naar Oost Afrika, arriveerde 28 Sept. te Napels; de „Java", van Amsterdam naar Bativia, passeerde 29 Sept. Kaap Rica; de „Smeroe", van Java naar Rotterdam, ver trok 29 Sept. van Perim. Alkemade. Door de gemeente-geneesheeren Keyzer te Oude-Wetering, Van Dillen te Roelof- ar'endsveeD, en Wilhnck te Rypwetering, zal worden gevaceerd voor kostslooze inenting en herinenting van ingezetenen, in de open bare lagere school aldaar, op Zaterdag 7 Oct. a. s., 's middag3 12 uren. Bodegraven. Op 10 Octotr a. b. zal alhier de stemming plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad (vacature-Brunt). Op den verkiezingsdag, hiervoor gehouden, zyn by den burgemeester twee candidaten opgegeven, nl. de heeren L Boer en C. Bol. De loting voor de nationale militie voor het kanion Bodegraven, waartoe behalve deze gemeente ook nog behooren Nieuwkoop en Zwammcrdam, zal alhier plaats hebben op Vrydag 20 October a. 8. Sedert Woensdag wordt het verkeer tusschen do twee Rynoevers, alhier, weder op dezelfde wyze als vroeger onderhouden. De twee hulpbruggen, een ten westen en een ten oosten van de sluis zyn weder afge broken, terwyl de ophaalbrug weder op haar vroegere plaats ligt. Hoewel de vaart door de nieuwe sluis nog niet officiöel geopend is, laat men nu en dan toch een schipper maar glippen. Donderdag-morgen wilde de landbouwer D. ia de Nieuwstraat met zyn rytuig omkee- ren. By het wenden echter sloegen paard en wagen om. Verschillende goederen, op den wagen geladen, rolden over en door elkander op de straat, maar verder liep alles gelukkig met een sisser af. üazerswoude. Het Rietveld, waar ge durende den gepasseerden zomer byoa dage- lyks tal van dames en heeren uit Leiden, Den Haag en andere omliggendo plaatsen, met allerlei vischtuig gewapend, hun vermaak kwamen zoeken, schynt nu een aantrekkings- punt te zyn geworden voor gasteh met minder onschuldige oogmerken. Brutale dieven maken door hun nachteiyke strooptochten uit idyllische plekje onveilig. De vorige week schynt hun plan geweest te zyn, in den stal van den veehouder P. B. in te treken. Van een schot met los kruit trokken de heeren zich niets aaD, maar toen ze begonnen te begrypen, dat het ernst zou worden, kozen ze het hazenpad. Eergistemacht werd van het land van den watermolenaar D. R. eon half mul aardappelen, die met stroo en riet gedekt waren, mede genomen, terwyl twee eggen van de wed. B. moedwillig in do tochtsloot waren geworpen. Gisteren waren weer eenige palingfuiken, toebeboorende aan verschillende personen, vermist. Men hoopt algemeen, dat de politie er spoedig in slagen zal, de bedryvers dier euvel daden in te rekenen. Katwyk-aan-Zee. Gedurende de afgeloopen week zyn aan het strand alhier geen visschers- vaartuigen van de haringvisschery terugge keerd; vooral met het oog op de gewoed hebbende stormen, wordt hun komst reik halzend te gemoet gezien. Noordwykerhout. Het was den voorzitter onzer afdeeling van Bloembollencultuur, den heer F. Diemei, wederom een aangename taak de vergadering, cie ditmaal plaats had in het café „het Rechthuis", te mogen openen. Hy zeido, dat by het ook heel pleizierig vond wederom te kunnen wyzen op vooruitgang, daar dezen avond zich drie aspirant-leden zouden on Ier werpen aan ballotage. Ongetwy- feld meende de voorzitter nog meer moois te zeggen, maar hy scheen zich plotseliDg te bedenken en na waarechyniyk een wyle tot zich zelf te zijn ingekeerd, voor de leden oogenblikken van angstige spanning hy eindigde eensklaps met te hopeD, dat de voor uitgang zou voortduren. De secretaris, de heer B. C. Vos, las de notulen, die werden goe-'gekeurd. De heeren D. Van Kampen, M. Butot en R. Van Dyk werden achtereenvolgens tot leden toegelaten. Een voorstel tot verandering in de wyze van verloting leed schip', reuk. Het verdere beloop der vergadering en het debat was een ware afspiegeling van h-rt weer der laatste dagen: onbestendig, onstui mig, verward. Het is helaas maar al te waar, dat de opkomst der leden zich regelt naar de belang- rykheid der verloting. Dat de lid leerlingen ook meeloten, maakt de kan9 der leden natuuriyk kleiner en dit was in de vorige vergadering gebleken in het oog van enkelen een gruwel. Toen was echter uitg maakt, dat dia gruwel althans dit jaar zou biyven voort bestaan. Maar, och armel daar kwam uit de vragenius de onbestemde vraag: hoe is het met de lid-leerlingen? Hieruit ontstond een eindeloos debat en het beleid van den voor zitter kon niet verhoe en, dat van onze afdeeling een <Rr lid-leerlingen bedankte, om zich aan te sluiten by de afdeeling Voorhout. Nog werd besloten den secretaris, wegens de werkzaamhe en aan het secretariaat ver bonden, een jaarlyksche subsidie uit de kas te verleenen van 5. Na omvraag werd de vergadering pyniyk verrast door de mededeeling van den voor zitter, dat by tm tweeden male onherroepc-iyk als zoodanig bedankte. Nadat de vergadering was gesloten, had een verloting plaats van een ti ntal bloem- bollenbakken. De jongelingen, die zich hebben opge geven voor het voorbereidend militair onder richt, zyn opgeroepen om op Maandag 2 Octo ber a. s., 's namiddags te 4 uren, in het lokaal van het café „Het wapen van Noord- wykerhout" aanwezig te zyn, ten einde met den boofd-officier In overleg te treden omtrent de regeling van bedoeld onderricht. Tegen Dinsdag 3 October a. s., 's voor- middags halftien, is een openbare vergadering van den Raad belegd. In behandeling komen: belastingverordeningen en begrooting 1900. Burg. en Weths. hebben bekendgemaakt, dat de loting van hen, die vóór lSepteinier van dit jaar in deze gemeente voor de militie zon ingeschreven, zal geschieden te Noordwyk op Maandag 16 October a. s. des middags te 12 uren. Noordwyk. Wy vestigen er de aandacht op, dat met 1 October e. k. de gewone dienst regeling op het post- en telegraafkantoor weer in werking treed. Wel zyn er pogingen aangewend, om den godurende de maanden Juli, Augustus en September tydelyk inge- stelden coorloopenden u gnenst te behouden, maar tot nu toe is daarop nog geen beschik king genomen. Te gtiyk daarmede vervalt ook buslichting van 9.50 's av. Roelof-ArcndsYecn. Ter vergadering van de wielryders-vereeniging „Het Stalen Ros" werd rekening en verantwoording gedaan aan gaande het gevierde lste jaarfeest. De toj- trejing weder van een donateur en ni.uwe leden werd toegejuicht; het bestuur uitte den wenscb, dat de de-lneming zoo algemeen mo gelijk worde, ten einde een 2de jaarfeest ia 1900 andermaal goed kunne slagen, hetwelk met applaus begroet werd. Een der oudste leden was de tolk der vergaderden, toen hij het bestuur dank tracht voor de voortref! ïyke leiding van den laatsten wed^tryd en zyn beste wenschen voor den bloei der jeug ige Vtre.niging uitte. Voorhout. De jongelieden uit deze gemeente, die zLh heb Den opgegeven voor het voorbe reidend militair onderricht gedurende den aanstaanden winter, zyn opgeroepen in het SUtionskolfhbuis alhier tegen Dins Jag 3 Octo ber a. s., des namiddags te drie ureD, ten einde in overleg te treden met den he r A. A. Dyn Hoed, lsten luitenant te Leiden, omtrent do regeling van bedoeld onderlicht. By de Donderdag j.l. gehouden aanbe steding werd gegund aan G. De "Waal, koop man te Voorhout, de levering ten beboove der openbare school van stecnkol n voor 0.96 per H.L., van harde turven voor 0.70 per 100, en van zachte turven vo r ƒ0 55 per 100, alsmede, na loling met A. Van Schootcn, dio voor hetzelfde bedrag had ingeschreven, de levering van petroleum voor de straatverlich ting voor 9 ets. per liter. Volgens gewyzigd Provinciaal Blad zal de loting der in d9ze gemeente voor de militie ing schr.venen plaats hebben te Sassenheim op Vrydag, 13 October a.s., des namiddags te 123/» uren. Warmond. Toen het plan bekend werd, dat do dorpen Heemstede, Hillegom, Lisse en Sassenhtim zou Jen aangesloten worden aan het intercommunaal telephoo -net, hebben de bloemlollenkweekers te Warmond zich per adres tot Zyn Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid gewend met het verzoek ook hun gemeente er in op te nemen. Tal van ingezetenen dezer welvarende ge meente hebben nu by afzonderlijk adres van hun adhaesie aan genoemden minister biyk gegeven. Wanneer de bedoelde aansluiting wordt verkregen, zal Warmond niet weinig in bloei en welvaart toenemen. En zulks vddient dit lieve, vreedzame dorp ten volle. Gemeenteraad van Ifairlcmacrmcer. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig 16 loden, alsmede de secretaris. Afwezig de heer Dijt. De notulen der vergadering van 5 September 1899 worden goedgekeurd. lo. Aan do vergadering wordt medegedeeld- a. brief van Gedeputeerde Staten, houdende terug zending van het goedgekeurde Raadsbesluit lot het aangaan eener geldleening, en b. brief vaD alsvoren, ten geleide van het goedgekeurd Raads besluit, tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1899. 2o. Wordt aangeboden de Begrooting van in komsten en uitgaven dezer gemeente, dienst 1900, en besloten deze te stellen in handen van do financiëelo commissie tot onderzoek en advie3. 3o. Wordt vastgesteld het bestek voor de aan besteding van de levering van steenkolen on cokes voor de scholen en het Raadhuis. 4o. Wordt vastgesteld liet bestek voor de aan besteding van de levering van schoolbehoeften en benoodigdheden voor de nuttige handwerken in 1900. 5o. Wordt vastgesteld het bestek voor de aan besteding van de levering in 1900 van de kantoor behoeften en het drukwerk voor de Secretarie. 6o. Wordt vastgesteld het bestek voor de aan besteding van de levering van banken, enz., voor do scholen Nos. I en 2. 7o. Wordt besloten de conditiën voor de ver pachting in dit jaar van de dorpsgrondenen wegen, te stellen in handen van do commissie Yoor de gemoenteworken tot onderzoek en advies. 8o Wordt, op daartoe gedaan verzoek, aa.; C J. Colpa afschrijving verleend op zijn aanslag in don Hoofdelijken Omslag, dienst 1899, ten bodrage van ƒ3.66 voor 4 maanden. 9o, Komt weder in behandeling het adro9 van D. L. 't Hooft e. a. om op den Ringdijk bij Aals meer een stembureaa te doen vestigen. Wordt gelezen bet daaromtrent uitgebracht advies van Burgemoester en Wethouders, waarbij een afwij zende boschikking in overweging wordt gegeven. Het voorstel van B. en Ws., om afwijzoDd op hot adres te beschikken, wordt aangenomen met 11 tegen 5 stemmen. lOo. Worden gelezen ingekomen berichten van de heeren G. A. A. Knaap en C. Dijt, dat zij bedanken als Raadsleden. llo. Wordt overgegaan tot de benoeming van stembureaux voor do verkiezing van Raadsleden in het lste en 3de district. Achtereenvolgens worden benoemd: lste district: Tot Voorzitter de heer J. H. M. Evelein; tot leden de heeren F. L. Faas en R. W. Lammerts; tot plaatsver vangers de heeren A. Rombouten W. J. Do Jongh. 2de district: Tot Voorzitter de heer P. Verkuyl, tot leden do heeren A Suidgeest en W. Pruissen; tot plaatsvervangers de heeren T. C. Los en J, Van Zijverden. De vergadering is hierna gesloten. 80) Het geratel van geweerschoten maakte een einde aan John's ontboezeming. Men hoorde de kogels in zee neerkomen. Paul trok Marian mede naar een plaats, waar ze beschut stondenJohn liet het jacht laveeren, om den schoten te ontkomen, en met volle kracht ging het voort. Kogels raakten het dek en deden splinters in het rond vliegen, alsof er byislagen vielen; het zoeklicht volgde het scheepje als het kalklicht de danseres op het tooneel. Elke minuut was een eeuwigheid van spanning. De manDen waren ademloos, en toen eindeiyk de vruchtelooze geweer schoten zwegeD, blonken er tranen op de wangen der wakkere mannen; doch het waren tranen van vreugde. „Weer gewonnen l" riep JohD, dol van vreugde. „Weer gewonnen I De jongedame had gelykl Ik wou, dat al die Russische schuiten in den grond zonken 1" Hy schudde zyn vuist uitdagend naar het licht in de verte; want hy wist, dat het uur der bevryding nu naby was. De „Krerai", die zelden de reede van Hel- Bingfore verliet, was een schip, dat volgens de boeken negen knoopen in het uur kon etoomen, maar dat was een officiéél e leugen. Wat ze ook deed, het jacht ontliep haar als een haaa een koe ontvluchte Ze vuurde haar groote kanon eenige malen af^ maar de kogels vonden geen ander doel dan do rollende golven. Na een half uur staakte zy, machteloos, de vervolging en zocht de haven weder op. Maar eerst liet ze een vuur pijl op in de duisternis en werd beantwoord met andere vuurpyieü, blauw opvlammend aan den verren horizon. By dit gezicht hield John op met lachen, en een angstig voorge voel maakte zich meester van de bemanning der „Esmeralda". „Zag je dat, Reuben?" vroeg John, met den vinger wyzend. „Ik zag het, John." „Dan behoef ik je niets te zeggen." „Niet noodig; ik weet er alles van." „Ik heb oogen in myn hoofd; dat is de Oostzeevloot, die de Golf binnen komt. „Zoo is het, John." „De Oostzeevloot!" riep Paul. „Die ontkomen we nooit 1" „U spreekt als een boek, meneer." De eigenaar van de „Esmeralda" stapte ongeduldig het dek op en neer. Hy had Marian overreed, wat in de kajuit te gaan liggen, zoodra do „Kremi" opgehouden had met vuren; daar sliep zy en droomde van Engeland. Maar voor hem was er geen slaap. Deze telkens nieuwe moeiiykheden schenea hem een teekeD, dat de Hemel zyn werk niet goed gezind was. Het had zoo eenvoudig geleken, toen hy te Kroonstadt het plan maakte: snelle vlucht in de duisternis, de mogelijkheid om de waakzaamheid te ver schalken, te ontkomen, eer het nieuws bekend was. Doch nu zag hy alles in een ander licht. De vlammende vuurpyion spraken hem van een cordon, door den wreker om hem heen geslagen. Hy begreep nu, wat het zeggen wilde, als éón man zyn slimheid stolde tegen over de macht van heel Rusland. Zyn vyanden zouden hem vertrappen ondor hun voet, als een worm. Zo zouden hem ontrukken aaa de vrouw, wier lippen hy had gekust, wier liefde alles was, wat hem in het leven overbleef. „Denk je, dat er geen hoop voor ons i3, ReubeD?" vroeg hy, plotseling stilstaande en de manDon aanstarende. „Geen hoop, daar langs te ontkomen, meneer, ten minste niet vannacht." „Heb je geen plan in je hoofd?" „Neenof we moesten noordwaarts gaaD, meneer. Daar heb je do eilanden." „Daaraan had ik niet gedacht," zei Paul. „Ik dacht er dadeiyk aaD," vervolgde Reuben; „daar zyn honderd kreekeD, waar we ons kunnen bergen, tot de jacht over is. En we hebben land achter ons, in het ergste geval. „Dan naar de eilandenl" „Ja, ja," zei JohD, „laten wy het probeeren." Zoo werd de steven gewend, en het scheepje koerste naar de kust van Finland, met vernieuwden spoed. Doch de harten der mannen waren zwaar; want het was, of zij terugkeerden naar de poorten der gevangenis, in plaats van te vlieden in de vrye, open zee. XV. Het was namiddag, en de „Esmeralda" lag voor anker onder den wal van een der rotseilanden, die by honderden de zuidelijke kust van Finland omgeven. Achter de lots lag het scheepje beschut voor het felle ty, dat tusschen de eilanden door raasde. Een flauw rookwolkje kwam uit den schoorsteen. De mannen waren aan wal gegaan om de leden eens te 6trekken en lagen lui in de gemakkelijkste houding te slapen. De zon viel op de kale rots en op hun gezichten; doch dat deed hen niet ontwaken. Ze hadden lang den slaap ontbeerd, en dit was de vergoeding. Het had den ganschen dag gestormd en geregend, en ofschoon het nu bedaarde, bleef de zee woelig en rumoerig. Doch de kreek, waarin de „Esmeralda" lag geankerd, bleef be schermd voor wind en golven. Groote graniet rotsen verhieven zich hoog boven bet dek van het jacht, kleine rotsige eilandjes verdedigden het tegen de brekers. Trotsch op de overwin ning, reed de „Esmeralda" op haar ankers. Men was hier volkomen veilig; men kon eten en slapen en vergeten, dat de Russen niet veraf waren. Ofschoon deze rust slechts een rust van enkele uren kon zyn, was bet een kostelyke gave voor do maDnen, wier oogen moe van het wakeD, wier leden styf van koude, wier lippen verdroogd van den dorst waren. De storm, die opkwam met den dag, was hun vriend; hy belette elk oorlogsschip, hen to nadereD, en de mist onttrok hen aan elk spiedend oog. Zoo 8li-pen zy, en de zonneschyn van den namiddag was balsem voor hun oogen en schonk weldadige warmte na den bitter kou den nacht. Paul was wel mot zyn volkje mee aan den wal gegaan, maar niet om te slapen. De paar uren rust, die by in den vroegen mor gen had genomen, waron hem voldoende geweest. Hy leed misschien het meest van allon onder de teleurstelling, dat men werd teruggedreven naar deze eilandeD, op het oogenblik, toen men meende, de vryheid to hebben bereikt. Hy tuurde in de verte naar de zee en dacht or aan, dat de Russische schepen, gezonden om hem te vervolgen, wachtten aan den iügang der Golf. En aan de Finsche kust, achter de hooge rotseD, waren zeker patrouilles, die spoedig zouden gewaarschuwd worden, dat er een vreemd jacht lag tusschen de eilanden; en boeren zouden voor een paar kopeken het nieuws naar Helsingfors brengen. "Wat moest hy doen? In elk geval diende het einde van den storm en een kalmer zee te worden afgewacht. Maar dat wachten was doodsangst. Intusschen was Marian ontwaakt, en zy had zich door John Hook met de kleine scheep8boot laten roeien naar het smalle strookje strand, waar men op het eiland kon landen. Paul zag haar komen; hy ging haar te gemoet en hielp haar uitstappen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 9