N°. 12149 Maandag 3 October. A0. 1899 Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 30 September. F" eullleton. Eeu moedige Trouw. PB1JS DEZKB COUE^JTTj Voor Leiden per 8 cnaandea. 1.10. iFranco per post1.40. AJaonderl^jke Nommers 0.05. PELJ8 DER A1)vkhth;WTI Afgt Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regei meer f 0.17$. - Grootety lettere Daar plaatsruimte - Voor het tncaaseereo bulten de stad wordt f 0.05 berekend Tweede Blad. i- Offlclëele Ken nisgevingen» Inhomslenbelasllng. Burgemeester en Wethouders v&n Leiden brengen herinnering, dat met SO Sopt. o. k. de d rde ©Troijn vervalt van <1« Inkomstenbelasting, dienst |899, en dht alzoo op den laten October a. e. Vinatona do keft van don aanalag moet zjja jol'.'a an. Zfi noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, Ipr voorkoming van vervolgingskoateD, jot de betaling van bet verschuldigde ten kantcre \&n don Gemeente-Ontvanger over to gatD. Bnrgomeeater en Wethoudera voornoemd, LeideD, F. WAS, Burgemeester. 18 Sept. 1899. VAN HEYST, Seoretaria. De Leidache Maatschappij van Weldadigheid jer voorkoming van verval tot armoede, waar- Van in de hedenmiddag gehouden vergadering verslag over 1898/99 is u.tgebracbt, heeft voor ondersteuning uitgegeven ruim 9900, terwijl niemand om gebrek aan geld behoefde afgewezen te worden. Voor onderwijs werd besteed 480, hooger dan ooit te voren, maar zeker een der beste middelen ter voorkoming van armoede. Berekening der arbeiderswoningen sloot dit iaar met een batig saldo van ruim 900 bet vorig jaar was er nog een aanmerkelijk tekort. Ofschoon de financiëele uitkomsten van den arbeid gunstig zijn, zijn de zakelijke bepaald ongunstig. Het vorige jaar kon met alle kracht worden voortgegaan om alles vcor 1 Nov. 1899 gereed te hebben, terwijl goede verwachtingen konden gekoesterd worden met httoog op bestellingen in Augustus en October. Maar in Nov., toen de bestellingen voor de koloniale reserve en het Indische leger kwamen, viel het niet mee. Pantalons werden niet bestel J, in plaats van 20,000 attila'8 nu slechts 15,000; 1000 kapot- jassen in plaats van 1500, boezeroenen 7000 tegen vroeger 7500, terwijl werkbroeken, waarvan het vorige jaar 5000 stuks benoodigd waren, nu In het geheel niet werden besteld. Aan 83 kleermakers moest aangezegd worden, dat zij met April moesten worden ontslagen, als er geen verandering kwam. Deze bleef uit, genoemd aantal kleermakers moest naar huis gezonden en de arbeid met nog slechts 87 werklioden voortgezet. Met de bestelling voor '98/99 is men gereed en als de nieuwe bestellingen voor 1 Nov. a. s. in het bezit zijn, dan nog zal het per soneel een Btagnatie moeten ondervinden van 6 weken. Gedurende 9 maanden werd aan 120 kleer makers arbeid verschaft, de laatste 3 maanden aan 87 slechts. Ongeveer 120 naaisters vonden hetgeheele jaar werk, een 100 tal breisters slechts ge durende 29 weken. Aan arbeidsloon werd ƒ45,000 uitbe taald. Omtrent het informatiebureau, wordt gezegd, dat er nog niet genoeg ge: ruik van werd gemaakt, stellig coor te weinige bekend heid met het doel en met dezo afdeeling. 417 Inlichtingen werden verstrekt aan 116 personen. Met het oog er op, dat er zooveel in den blinde gegeven wordt en omdat zooveel mogelijk tegen te gaan, wekt het Hoofabestuur op, om nog meer dan tot nu toe van deze gelegenheid om vtrtrouwbaro inlichtingen te ontvangen gebruik te maken. De hulpbank telde 117 leeners met 21,515 aan uitgeleend kapitaal. Dank zy een ge nomen maatregel, is het geleende bedrag aan personen buiten Leiden op dit oogent lik nog geen 1000 tegen 28,345 in 1895. Aan commissarissen der Hulpbank wordt dank gebracht. Wat de financiën aangaat, zegt het Hoofd bestuur, dat het ledental, dat door overlijden en vertrek altijd vermindert, niet altoos weer aangevuld wordt; gelukkig kan van twee legaten met dankbaarheid worden melding gemaakt, een van prof. Frnin van 5000 en een van mevr. de weJ. Hubrecht Yerster van ƒ1000, beide vrij van successie. Met eenige mededeelingen omtrent het bestuur en medewerkers, enz. sluit het verslag. By adres is door den heer J. Van der Tas, alhier, aan den gemeenteraad een straten plan iDgediend voor het hem toebehoorend terrein achter den Heerensingel tusschen de Lusthof- en Prinsenlanen, ter vervanging van een destyds door den Gemeenteraad van Leiderdorp, by besluit van 25 October 1889, vastgesteld, reeds godeelteiyk uitgevoerd plan. Zooals adressant in dat adres aangeeft, werd hV) hiertoe geleid door de ernstige bezwaren, by het College van B. en Ws. onzer gemeente tegen do verdere uitvoering van dat plan gerezen. B. en Ws. zouden zich dan ook genoodzaakt hebben gezien den gemeenteraad uit eigen beweging tot een partiëele wyziging van het Besluit van den Baad der gemeente Leiderdorp van 25 October 1889 te adviseeren, indien adressant by zyn oorspronkeiyk voor nemen, om aan dat plan verdere uitvoering te geven, had volhard. Volgens dat plan toch, mede door adressant overgelegd, zou de Oranjestraat over haar volle lengte een breedte erlangen van 6 Meter, de Naussaustraat een van 5 Meter, terwyi voorts r.og waren ontworpen een Middenstraat, een Bloemstraat en een Voorstraat, rospec- tieveiyk ter breedte van 5, 3 en 2 Meter. Het ligt in den aard der zaak, dat de gemeente raad de verdere uitvoering van dat plan nimmer had kunnen gedoogen. B. en Ws. merken hierby op, dat door adressant ten onrechte in zyn adres vermeld wordt, dat de Oranjestraat reeds in haar geheel gelegd is. Slechts aan een, do Oostzyde, is die straat over haar geheelo lengte van 113.5 Meter bebouwd, terwyi aan de Westzyde nog slechts 5 woningen met een gozameniyke gevelbreedte van ruim 25 Meter zyn geplaatst. Het thans door adressant ingediend plan heeft de meeste en voornaamste der tegen het oorspronkeiyk plan bestaande bezwaren weggenomen. Da Bloemstraat, Voorstraat en Middenstraat zyn uit dat plan vervallen. De Nassaustraat zal in haar verlengde, aan gene zijde van de Oranjestraat, een breedte erlan gen van 10 Meter, terwyi de Oranjestraat nog over een korten afstand tot aan baar kruising met de Nassaustraat op de bestaande breedte van 6 Meter zal worden verleDgd, maar daarna over haar grootste lengte, n.l. 63 Meter, een breedte zal verkrijgen van 8 Meter. Het valt intusschen niet te ontkennen zcggon B. on Ws. dat ook het plaD, zooala het thans is ingediend, nog verre van aan bevelenswaardig is. Toch komt het hun voor, dat in dit byzondere geval bezwaariyk stren gere eischen kunnen worden gesteld. Wèl zyn nog pogiDgen door hen aangewend om adres sant te bewegen ook aan het Noordeiyk gedeelte van de Oranjestraat een breedte te geven van 10 Meter, door de aan de West zyde dier straat te bouwen huizen nog 2 Meter naar achteren te verplaatsen, maar aan dat verlangen kon niet door hem worden voldaan, omdat het achterliggend terrein aan anderen toebehoort, en zich daarop nog boven dien een tweetal panden bevinden, welke dan zouden moeten worden afgebroken. Overigens hebben B. en Ws. er geen bezwaar tegen, dat de Oranjestraat nog over een lengte van 15 Meter op de bestaande breedte van 6 Meter wordt doorgetrokken, in stede van reeds aanstonds by de grens der reeds bestaande huizen op een breedte van 8 Moter te worden gebracht, omdat daardoor Diet alleen de sym metrie van het plan zou worden verbroken en een ergeriyke misstand verkregeD, maar bovendien zonder noodzaak van adressant niet onbelangryke financieel© offers zouden worden gevergd. Ten slotte wyzen B. ,en Ws. er nog op, dat adressant het in zyn adres ten onrechte doet voorkomen, als zou hun College met hem van meening zyn, dat hot gemeente bestuur van Leiden zonder zyn instemming geen wijziging zou - km-aen brengen in het destyds door den Raad der gemeente Leider dorp genomen besluit. Zoo goed als ciie ge meente zelf vroeger, kan thans ook de ge meente Leiden, indien dit noodzakelijk biykt, ten allen tydo terugkomen op het vroeger genomen besluit, voor zoover n.l. aan het oorspronkeiyk plan niet reeds uitvoering is gegeven. Ongetwijfeld moet by de uitoefening dier bevoegdheid rekening gehouden worden met billykheidsgrondeu, maar die uitoefening kan in het onderhavige geval des te minder bezwaar ontmoeten, waar het stratenplan na een tydsverloop van 10 jaren nog slechts een zeer partieele uitvoering heeft erlangd. Intus schen, indien de gemeenteraad mot B. en Ws. van meening is, dat tegen een wyziging van het oorspronkeiyk stratenplan, als thans door adressant wordt voorgesteld, geen bezwaren bestaaD, heeft het omtrent dit punt bestaande meeningverschil verder geen practische be- teekenis. Onder modedeeling, dat ook de Commissie van Fabricage zich met de voorgestelde wyzi- gingen in het plan ten volle kan vereenigen, geven B. en Ws. alsnu in overweging: lo. in te trekken het besluit van den Raad der gemeente Leiderdorp van 25 October 1889, houdende goedkeuring van een door J. Van der Tas en Verhaaff ingediend stratenplan voor een hun toebehooiend terrein tusschen de Lusthoflaan en Prinsenlaan, voor zooveel betreft het sub 2o, 3o, 4o en 5o bepaalde; en 2o. met wyziging in zooverre van het bij voormeld Besluit sub lo. bepaalde, alsnog te besluiten: o. dat het gedeelte van de Oranjestraat, benoorden do Nassaustraat een breedte z-al moeten erlangen van 8 Meter; b. dat het gedeelte van de Nassaustraat, ten westen van de Oranjestraat een breedte zal moeten erlangen van 10 Meter; en c. dat de in het oorspronkeiyk plan opge nomen Middenstraat daaruit zal vervallen; oen en ander overeenkomstig de door adres sant by zyn verzoek ingediende teekening. Hedenmorgen vertokken per trein Boll. Spoor van 8 u. 51 m. naar Amsterdam de jongens van de Kweekschool voor Zeevaart alhier, die den lsten October a. 8. overge plaatst zyn aan boord van Hr. Ms. instructie- schip „Admiraal Van Wassenaer", aldaar. Door mevrouw wed. Maclaine Pont is aan de gemeente Alkmaar ten geschenke aan geboden een levensgroot portret van wyien haar echtgenoot, die v»el jaren burgemeester der gemeente was. Het zeer fraaie stuk een photographische vergrooting van een be staand portret werd vervaardigd door den heer C. F. Steensfl van der Aa, te Alkmaar. Naar aanleiding van het adres van de firma Riabink van Bork Co., te Amsterdam, aan het gemeentebestuur van Leeuwarden, om verlenging dir concessie voor de telepboon, hebben Burg. en Weth3. aan den Raad voorge steld, aan genoemde firma, tot 1 Oct. 1920, met uitsluiting van anderen, concessie te verleenen tot aanleg en exploitatn van een voor het publiek verkeer bestemd teiephoonnet met centraalbureel, onder de voorwaarden ea bepaliogen, in het ontwerp uitgedrukt. Rynsburg. Deze week werd hier een per soon gebracht, die by nader onderzoek krank zinnig bleek to zyn. Men veronderstelde, dat hy in deze gemeente thuis behoorde, wat niet Ijet geval is. Het was tameiyk lastig uit te maken, waar by dan wel woonachtig was, daar de ongelukkige niet tot spreken was te krygen. Toen men hem echter potlood en papier gaf, kwam men te weten, dat hy van Scheveningen afkomstig was, waarheen hy door de zorgen van den gemeente-veld wachter spoedig werd gebracht. Vanwege het Hoogheemraadschap Ryn land zal schouw gedreven worden over wateringen, slooten, zypen, greppels, enz. onder Oegstgeest op Maandag 9 October, onder Rynsburg op Donderdag 10 October. De loting voor de nationale militie, lich ting 1900, zal voor Rynsburg plaats hebben op het Gemeentehuis te Katwyk aan den Ryn en wel op Zaterdag 14 October, des namiddags te twaalf uren. Valkenburg. De loting voor de nationale militie, lichting 1900, zal voor deze gemeente plaats hebben te Katwyk op Zaterdag 14 October, des namiddags te één uur. Het aan tal ingeschrevenen bedraagt 8. Gemengd Nieuws. Te Wattrelos, ten N.-O. van Rgee!, van een kermis ia een naburig gehucht huis waarts gaande, zyn zekere Demarquette, een man van 65 jaar en vader van acht kinderen, en een zestigjarige vrouw Vienne, moeder van vyf kinderen, ln aanraking gekomen met een draad der electrische verlichting, welke plotseling brak en voor hen nedervieL Zy waren oogentlikkeiyk dood. Te Parys is iemand, dia zyn papegaai mishandeld had, by breedvoerig ge motiveerd vonnis door den vrederechter tot 5 fr. boete veroordeel J. Een arts te gastbonrne i8 leden ten gevolge van een door hem begane vergissing bg het bereiden van medic non. Hy had een drank klaargemaakt voor een patiënte, maar deze klaagde, dat de medicyn haar slecht b.-kwam. Om haar te bewijs n, dat de drank onschadelyk was, nam de arts de medicynflesch tn dronk baar ledig. Kort daarop was hy cood; by scbynt by vergissing een preparaat van strychnine in plaats van eon ijzerhoudende stof by het bereiden van den drank te hebben gebruikt. (H. C.) Rose, in hot Amerikaansche graaf schap Wayne, is dezer dagen getuige ge weest van een zeldzame bruiloft. Een veteraan van den oorlog van 1812 en van den burger oorlog, 95 jaar oud, is in het huweiyk ge treden met een vrouw van 54 jaar, uit Canada. Het huweiyk werd met veel plechtigheid ge vierd. De bruidegom is nog mans genoeg. Tydens den oorlog op Cuba bad hy zelfs ge vraagd om dienst te nemen en was zo r ver ontwaardigd toen men hem weigerde. De joog getrouwden doen een reisje naar Canada. Te Chattanooga, in Tennessee, heeft een tooneeispeelster, Julia Morri&son, by de vertooning van een stuk van Shake speare vier revolverschoten op een mede speler, Leiden, gelost, die gekwetst neerviel. De dame verliet ktt tooneel en een ander acteur vroeg of er een heelmeester was onder de toeschouwers. „Moord of ODgeluk?" vrosg men. „Moordt" was het antwoorj. -Juin is in hechtenis. In Klein-AziÖ heeft een aard* beving groote verwoestingen teweeggebracht. De schok duurde van 35 tot 40 seconden en was het hevigst in de Meander vallei bi) de stad Aidin. Ia deze stad stortten over de 1000 winkels en woonhuizen in. Het dorpOrtakxe is géhoel verwoest en de stad Na6Ü gt-cleel- teiyk. Men schat het aantal dooden op ongeveer 200. De spoorwegen en de telegraafdraden zyn vernield, terwyi op verschillen Je plaatsen diepe scheuren in den grond zyn ontstaan. Volgens uitvoerige mededeolingen zyn by de aardbevingen in bet villajet AI ii verscheidene honderden menschen om het leven gekomen, duizenden zyn zonder on Jerdak. De schade wordt op 2 millioen pond geschat. Tot hot doen van inzamelingen hebben zloh hulp-comité's gevormd. Voortdurend worden in htt aardbevingscentrum Seraikoel nog lichte aardschokken waargenomen. 29) „O, dat behoeft ook niet. Ik zal Engeland voor jou tot een vaderland maken. O, wat zullen we dikwijle spreken over dezen nacht; ik zal Dick vertellen, hoe ze naar one schoten Je hebt toch geen berouw, Paul?" .Berouwmet jou naast my, en de dag voor ons, en bet kleine jacht onder onze voeten... boe zou ik berouw hebben? 't Ie een verkwikking, in je oogen te zien, Marian l" Zy lachte, met de coquetterie, welke een schoons vrouw nooit begeeft. „Waarom geef je my geen kus?" fluis terde zy. „Ik wacht, tot het weer donker ie, wyfje." Hy sprak met meer vertrouwen; hy leidde haar naar het achterschip en ze tuur den op het water, dat phoaphoriseerde in bet kielsop, en de als juweelen fonkelende toppen der golven. Voor oen oogenblik schoen bet gevaar geweken. De lichtbun del van het oorlogsschip trof hen slechts nu en dan; ze waren niet moer in één lyn; stil werd het op zee, en de kanon nen der „Peter Veliky" verstomden. Het jacht ploDsts voort, in de welkome duis ternis, en de lang onderdrukto vroolyk- heid van de mannen, die zoo dapper het gevecht hadden gewaagd, barstte los in een kreet een Engelschen kreet van blydschap, die galmde over de zee. Het was het antwoord van de vier aan de vierhonderd aan boord der „Peter Veliky". „Zie je well" riep de oude John Hook, „ik heb het wel gezegd, dat geen Rus ons kon krygen I" Maar Paul zei: „Leve de Esmeraldal" en die uitroep werd overgenomen door de mannen, nu tot alles bereid, en zich bovenal bewust, dat zy de landgenooten van bun meester hadden overwonnen. XIV. De echo van den kreet, welke was op gegaan van het dek der „Esmeralda", zweefde nog over de zee, toen reeds het antwoord der Russen vernomen werd. Op het oogenblik, dat de bemanning van het jacht het gevaar voor geweken verklaarde, en de open zee voor hen lag, klonk een atom uit de duisternis, om hen te logen straffen. Ze kwam zoo snel, zoo verrassend, dat de mannen als stom en verslagen stondeo. Het was of de wreker voor hen was opge rezen uit de diepte, een spookschip, gezonden door de machten der duisternis. Zy dachten zich alleen, midden in de Golf, en daar ver scheen een vreemd schip, welks licht hen bestraalde op een afstand van nog geen tweehonderd meter. Ze konden de mannen op het dek onderscheiden, den gezagvoerder op de commandobrug. Het vreemde schip lag onbeweegiyk want het had een teeken van de „Peter Veliky" gewacht - en be- heerschte het midden der Golf. De „Esme ralda" had misschien onbemerkt voorby kun nen glijden zondor dien dwazen triomfkreet, geslaakt in de duisternis, die voor het Rus sische schip als het waarschuwend schot van een schildwacht was. De mannen aan boord van het jacht waren verbysterd, aangegrepen door den angst, die komt in het oogenblik, als alles verloren is. Een man in de uniform van zeeofficier stond op de plecht van den kruiser en hy riep de „Esmeralda" aan. Zyn stem klonk als het loeien van een stier; de wind droeg zyn woorden, waarvan niet één werd gemist. Reeds had Reuben werktuiglyk gestopt, zoo dat de schepen naast elkaar dryvende lagen, als zwemmers, die rusten na een verwoeden wedkamp. Doch niemand gaf antwoord op het roepen van den luitenant. De Blag was te plotseling gekomen; de schaduw der ge vangenis lag reeds over hen. „Welk schip?" brulde de luitenant ten derden male. „Het is de „Kremi", van Helsingfors," zei Reuben, die de eerste was om het gevaar in de oegen te zien. „Een oud schip," zei John Hook, op een toon, die fluisteren moest verbeelden. „Die kan ons niet krygen. Zy heeft de kanonnen vooruit." „Dan kunnen zy niet schieten, als wy voorby- varen," zei het meisje opgewonden. „Drommelsl de juffrouw heeft geiyk!" zei John. Als wo hen voorbyglyden, hebben ze vyf minuten werk om te draaien; en waar zullen wy in vyf minuten zyo, jongens?" Reuben bield op met grynzen; Paul kon zyn oogen niot van den kruiser afhouden. Ze waren nu zéé dichtby gedreven, dat ze de gelaatstrekken konden onderscheiden van de mannen op het dek hoog boven hen. Er was niemand aan boord der „Esmeralda", wiens hart niet sneller klopte en die niet aan zich- zeiven bekende, dat bet uur der afrekening was gekomen. ,'t Ie gedaan 1" riep Paul, het meisje om armende. „Dat is ons „morgen", lieve Mariao 1 Maar ik heb myn best gedaan I" Zy antwoordde niet, maar drukte zich vaster tegen hem aan. Verscheidene mannen waren eaamgeloopen op het voordok van de „Kremi" en kekon nieuwsgierig naar het vreemde scheepje. De luitenant, die het eerst had geroepen, gaf last, dat de valreep zou worden neergelaten; by dacht niet andera, of het was de bedoe ling der vervolgden, zich zonder verder verzet over te geveD. Maar de lui aan boord der „Esmeralda" waren bet weer allen eens. Reuben griDnikte weer en John stak zyn pyp aan, zoo be daard als een man, die by zyn eigen haard zit. Zwygend keken ze toe, dat de valreep werd neergelaten, onder toezicht van den officier, die reeds de vruchten der overwinning in handen meende te hebbeo. Hy had, dacht hy, do vermetele notedop maar te grijpen, die de macht van zyn land zoo brutaal had getrotseerd. Hy kwam zelf tot den rand van de trap, om de boeien te slaan om de handen van Zessulic en de vrouwelyke spion, die hem had verleid. Toen de „Esmeralda" niet stopte by de trap, maar voorbydreef, dacht hy een oogen blik, dat dit een onhandigheid was; maar toen het scheepje mot vollen stoom doorschoot, begreep de Rus, dat hy gefopt was, en zyn woede barstte los. „Da kanonnen klaarl" brulde hy. „Laat haar niet scbieten. Wat duivel 1" Hy ging te keer als een razende; want bet jacht Bchoot voort als de kogel uit een stuk. Het schrikkelyke oogenblik van wachten was voorby. Duim voor duim was het kleine schip nader gedreven, met de mannen, die trilden van opwinding, maar wier geestkracht niet was gebroken. De verbyeteriug had hen losgelaten, zoodra de oude John, op een boots lengte van de ladder bad geroepen: „VooruitI" en van dat oogenblik zweepte de mood der wanhoop hen voort. De „Esmeralda" stampte weder door de golven als een ros, dat rukt aan zyn toom, en een wolk van opspatten^ schuim onttrok haar aan het oog van den vyand. „Naar omlaag, als jelui je leven liefhobt!" schreeuwde de oude John; „ik hoor het ge rammel der geweren! „We kunnen je hier niet alleen laten H riep Paul. „Dan zoek je je eigen doodl" antwoordde John Hook; „ik geef geen drommel om een Rus8i8Ch schot 1 Omlaag, meneer, alB je jé leven llefhebtl" (.Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 5