W. 12149 Maandag; 2 October. A0. 1899 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit YIJF Bladen. Eerste Blad. Leiden, 30 September. LEIDSCH DAGBLAD. PELTS DEZEB COUBABTi 'Voor Lelden per 0 maanden. l.t(X franco per poel 1.4a A&onderljjke Nommer. 0.06. PMT.TR JDEB AnVK'rfTMM'l'l t VaD 1-8 regels f l 06. Iedere rogoj meer 0.171. - Grootar© lettere aaar plaatsruimte - Voor het tncasEeoreo halten de etad wordt 0.05 berekend Onder overlegging van het desbetreffend adreo van den heer J. M. Botermans, ten geleide van een door hem ingediend straten* plan voor een terrein aan den Lagen Rijnaak, kadastraal bekend onder sectie K No. 559 565, gemeente Leiden, deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede, dat z\j zich over het geheel wel met het ingediende plan kunnen vereenigen. Plaats, richting, breedte en hoogte der straten ontmoeten nóch bh de Commissie Van Fabricage, nóch by B. en Ws. beden- kingen. flierbjj zy alleen opgemerkt, dat de to bouwen dwarsstraat abusievelijk op het overgelegde plan is ontworpen op een breeote van 10 Meter; de bedoeling is, zooals uit het adres blykt, haar een breedte te gev6n van 12 M=ter. Voorts zal de hoogte der straten wel 10 cM. hooger zijn, dan in den regel door den gemeenteraad bepaald wordt, maar daar de hoogte dan overeen zal komen met dio van den Lagen Rijndijk, komt htt B. en Ws. voor, dat er geen bezwaar bestaat, om in desen aan den wensch van adressant te vol- doon. Eindelijk wordt de breedte der aan te loggeo halve straat, zoowel in bet adres als Op het plan, aangegeven als te zullen be dragen 6'/s Meter, maar daar hierin ook de helft van de aangrenzende sloot is begrepen, en de eigenaren vooralsnog niet voornemens st)n tot demping dier 6loot over te gaan, is het juister te spreken vaa een breedte van 47» Meter. Deze breedte is wel zeer gering, maar daar het hier slechts een voorloopigo toestand betreft» en bh latere bebouwing aan de over zijde der sloot, de straat een breedte zal kanoën erlangen van 13 Meter, komt het B, on Ws. voor, dat met dezen voorloopigen toestand kan worden genoegen genomen. Intusschen zal het dan noodig zijn, dat ook deze halve straat aanstonds over haar volle breedte wordt bestraat, en door een behoor- lhke beschoeiing van den slootkant voor afbrokkeling der straat worde gewaakt, ter wijl tevons het uitdrukkelijk vercod zal moeten worden opgelegd om in die sloot ander vocht daa hemelwater te loozen. In de tweede plaats wonscht adressant te Vernemen, of de gemeente bereid is, bijaldien het plan 's Raads goedkeuring verwerft, de beide geheele straten, behoorlijk ten genoegen van B. en Ws. bestraat en gerioleerd, in etgendam eo onderhoud over te nemen. Het komt B. eo Ws. voor, dat tegen die over neming fee» bezwaar bestaat. Een zelfde ver zoek ten aanzien van de aan te leggen halve straat eo aangrenzende halve sloot heeft adres sant op een dezerzijds gegeven wenk inge trokken, daar de gemeente naar bet B. <n Ws. voorkwam bh den eigendom en het onderhoud van die halve straat geenerlei belang kon hebben; to minder, nu het gemeentebestuur krachtens do hem bh de Verordening op particuliere wegen en watoren toegekende bevoegdheid de eigenaars van openbare wegen, welke bijzonder eigendom zyn, ten allen tijde tot oen behoorlyk onderhoud dier eigendommen kan dwingen. De gemeente zou zich dus, door het overnemen ook van die halve straat geheel onnoodlg verplichtingen opleggen, zonder dat eenig voordeel daartegenover stond. Eerst wanneer die straat over baar volle bree&e zal zijn aangelegd en behoorlijk in orde gemaakt, zal, naar het B. en Ws. voor komt, de tyj gekomen zijn, om bet onderhoud er van aan de gemeente te trekken. Ten slotte Dog deze algemeene opmerking. Zooals uit het plan blijkt, zijn in alle straten trottoirs ontworpen. Nu zijn trottoirs, mits behoorlijk uitgevoerd en van trottoirbanden voorzien, zeker een voordeel voor een straat, maar het leggen van gemetselde trottoirs, hetgeen B. eo Ws. de bedoeling van adres sant bleek te zijn, komt hun niet aanbevelens waardig voor. En daar trottoirs in deze arbeiderswijken, waar uit den aard der zaak slechts weinig verkeer zal zijn, hun niet strikt noodzakelijk toeschijnen, zullen thans die straten, behalve vóór de huizen langs den Lagen Rjjndhk, niet van een trottoir worden voorzien. Ten aanzien van de ontworpen halve straat veroient dit zelfs verre de voorkeur, daar een trottoir van 1.25 M. in een straat van rfechte 4.5 M. het verkeer maar al te seer sou belemmeren. Op grond van het bovenstaande geven B. •n Ws. den gemeenteraad thans in over weging: goed te keuren het door J. M. Botor- mans ingediende stratenplan voor een terrein laDgs den Lagen Rijndijk, kadastraal bekend onder Sectie E, Nos. 559 565, gemeente Leiden, met bepaling van de breedte der straten, van de hoofostraat op 10 Meter, van de dwarsstraat op 12 Meter en van de ont worpen halve straat op 47» Meter, en van de hoogte der straten op 35 cM. ri- N. A. P. en onder voorwaarde, dat de ontworpen halve straat over baar geheele breedte zal worden bestraat en de aangrenzende slootkant be hoorlyk ten genoegen van B. en Ws. zal wor den bescboeid en dat in die sloot niet anders dan hemelwater zal mogen worden geloosd; 2o. te besluiten de beide straten, t r breedte van 10 en 12 Meter by de gemeente in eigen dom tn onderhoud over te nemen, wanneer die straten geheel zullen zijn voltooid en bo- hoorlyk ten genoegen van B. en Ws. zullen zyn bestraat en gerioleerd. In de gisteravond gehouden vergadering van de Afdeeling Leiden en Omstreken van een Nederlandschen Protestantencond, waarin verslag werd uitgebracht omtrent den staat en de werkzaamheden van d9n Bond door den secretaris, waaruit bleek, dat by vooruit gaDg en bloei van alle werkzaamheden het ledental van 408 tot 445 was gestegen, ter- wyi de rekening van den penningmeester een batig saldo aanwees van f 544.245 werden tot nieuwe bestuurders gekozen in plaats van wyien den heer Meerburg de heer H. J. Sark, in plaats van den heer Binnendyk de heer F. J. De Wilde, in plaats van Ds. Van Kleeff Dr. H. G. Hagen, terwyl de secretaris, Ds. S. Kutsch Lojenga, die aan de beurt van aftreden was, werd htrkozen. Tot afgevaardigden naar de Algemeens "Ver gadering, te Assen te houden, werden de heeren Van Kleeff en Lojenga benoemd. Heden herdenkt ae he r «L F. Van de Ven, amanuensis by het organisch-chemisch laboratorium der Ryks-Universiteit, den dag, waarop hy vóór 25 jaren als custos by ge noemd laboratorium werd aangesteld. Deze dag ging voor hem niet onopgemerkt voorby, want reeds in den vro.-gen morgen werd hem namens hoogleeraar, assistenten en laboranten een stoffeiyk blyk van belang stelling aangeboden. Het personeel van het chemisch labora torium had voor een toepasseiyko planten- versiering van zyn werkkamer gezorgd. By de Leidsche Spaarbank is in de maand September ic-gelegd f 67,153.127» en terug betaald f 49,109.017,, terwyl zyn afgegeven 120 nieuwe en geheel afgelost 71 boekjes. H-t gezameniyk tegoed der 11,506 inleg gers bedioeg einde September ƒ2,218,879.90. Te 's Gravenhage is aangekomen in het „Hotel des Indes" de heer Th. W. Cridler, onder secretaris van het Staatsdepartement in de Vereenigde Staten, uit Washington. By bracht gistermiddag een bezoek aan den Amerikaanscben gezant by oos Hof. In de gisteren te Terfcorg gehouden vergadering van het waterschap den Ouden IJsel werd de begrooting, dienst 1900, vast gesteld ia ontvangst en uitgaven tot een bedrag van f 307,277.127». Het stoffelyk overschot van Schevenin- gen's oudsten reeder, Arie De Mos, werd gistermiddag onder veel belangstelling van dorpsgenooten op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Ook vele vrouwen waren naar het kerkhof opgegaan. Vyitien rytuigen met familieleden, vertegenwoordigers van de reedery, alle bestuursleden vau de permanente commissie uit de reedery en vertegenwoor digers van andere vereenigingen volgden den lykstoet. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. Yan der Valk en den ouderling J. Vroiyk. Zy schetsten den overledene als mensch en geloofsgenoot en beschouwden zyn heengaan als een groot verlies. Door de aanwezigen werden daarna eenige godsdien stige gezangen aan het graf gezongen. De SLhoonzoon, de heer S. Dykhuizen, be dankte allen voor de laatste eer, den overledene fctwezen. Nader verneemt men, dat de'heer J. C. Van Schermbeek ontslag als hoofdcommis saris van politie te 's-Gravenhage heeft aan gevraagd tegen 1 April 1900. Ds. Wielenga, uit Katwyk, beroepen predikant by de Geref. Gemeente te Delft, zal op Zondagavond 5 November in zyn dienst werk worden bevestigd door prof. Wielenga, uit Kampen. Op Woensdagavond daaraanvol gende zal de bevestigde zyn intreerede houden. De voordracht voor een directeur van het openbaar slachthuis te Groningen bestaat uit de heeren: lo. H. Remmelts, gemeente veearts te Vlaardingen; 2o. P. H. Beunders, veearts en keurmeester 1ste klasse aan de veemarkt en het abattoir te Amsterdam; 3o. H. A. Kroes, plaatsvervangend districts veearts en leeraar aan de landbouwschool te Willemsoord, te Dieverbrug. Geslaagd zyn voor het eerste gedeelte van het Notarièel Staatsexamen de heeren R. P. M. Ptters te 's Gravenhage, H. J. Pierey te Meersen; voor het tweede gedeelte de heeren J. C. H. Peree te Son, R. Nicolai te Utrecht, A. Goldenberg te Arnhem, W. J. De Haas te Middelburg, mr. C. A. J. Hartzfeld te Amsterdam en J. Leopold te Groningen. Het mondelinge examen is afgeloopen. Te Ewyk is op 74-jarigen lboftyd over leden de heer H. v. Koolwyk, oud-burgemeester dier gemeente en lid der Provinciale Staten v„n Gelderland. Naar „Do Oorlogskreet" meldt, heeft generaal Booth zyn bezoek aan Nederland moeten uitstelleo. Van particuliere zyde werd uit de Trans vaal aan de „Standaard" gemeld: „Blijkbaar is de toestand ernstig. Juist ia een t-legram ontvangen van het departement van Oorlog in Transvaal, dat er tot nader orde geen onderwyz.rs moeten uitgezonden worden, ook niet die gereed staan." Woubrugg;G. In het bestuur van den Vief- Ambachts-Polier, alhier, is opengevallen een plaats van Heemraad, ten gevolge van genomen ontslag als zoodanig door den heer M. C. Piek, te Oudshcorn (aftreding 1900). Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Middelburg mr. J. H. Van Bel, tbans kantonrechter le Ridderkerk; met ingang van 1 December 1899 tot hoofdingenieur der telegrapbie A. E. R. Collette, thans ingenieur der telegraphie in algemeenen dienst tot ingenieur der telegraphie in algemeeuen dienst S. J. J. H. Van Kmbden, thans ingenieur der telegraphie; te Franeker P. Noordh off Fzn., thans DOtaris to Grouw, gemeente Idaarderadeeltot Dotaris to Ezinga J. W. Bolt, candidaat-nularis te Gióoiégftët'. Anu G. Van Os, op z-ijn verzoek, met ingang van 1 October e. k., eervol ontslag verleend als notaris le Zijpe. Pensioen verleend aan de volgende weduwen van burgerlijke ambtenaren'- P. De Zwart, wed. P. J. Conijn, postbode, J 140; A. M. Hoffmans, wed. F. J. Bossy, commies 3de klasse bij's Rijks belas tingen, ƒ120; J. A. Linckers, wed D. A. Andrea), leeraar aan de Rijkslandbouwachool te Wageningen, ƒ600; M. M. Graafeiland of Graafeiland, wed. J. Hoffman, commies der telegrapbie 1ste klasse, ƒ550; H. Van Hartingsveld, wed. H. S. Fröberg, commandeur der werktuigmakers bg 's Rijks werf te Hellevoet8lui8, 275; J A. Nayes, wed. A. C. A. F. Van Velthuysen, cipier in het huis van bewaring te Dordrecht, ƒ359; B. Van den Berg, Wed. W. A. P. F. L. Bakker, onderwijzer bij de Rijksnormaallessen te Velzen, ƒ560, met intrekking van bet aan haar bij koninklijk besluit, dd. 11 Jnli 1899 No. 27, met ingang van 1 Juli 1899, toegekend pensioen tot hetzelfde bedrag. Onderscheidingen ter zake van krygs- verrichtingen in Aljeh. Naar aanleiding der krijgsverrichtingen te Noord en Oostkust van Atjeh, gedurende het tijdvak van 1 Juni tot 25 October 1898, is bij Koninklijk besluit van 28 September 1899, bepaald dut: lo. in de registers van do kanselarij der Ncder- landsche orde zal worden ingeschreven als ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde, de sedert overleden eerste luitenant der marechaussee H. Houtzagers; 2o. in de Militair© Willemsorde worden bevor derd tot ridder 3de kl. do luitenant-kolonel H. G. Willom8, en de sedert tot dien raDg bevorderde majoors C. A. Van Loenen en P. H. Van der Wedden, allen van do infanterie; 8o. in de Militaire Willemsorde worden benoemd tot ridder 4de kl.: de luitenant-kolonels J. L. Koster, van den generalen staf, sedert gepensionneerd, en H. C. Moorrees, van de infanterie, thans met verlof in Europa; de kapiteins: A. E. Piera van den generalen staf; K. Van der Maaten en M. W. E. Van Bloemen Waanders, beiden van de marechaussee, en A. G. Snijders van do infanterie; de officier van gez. 1ste kl. F. J. M. Fiebig; de eerste luitenant J. C. Lamster, van de mare chaussee; de eerste luitenants-adjudant P. J. Sprayt en A. J. Gooszen en de eerste luitenants J. H. I. Le Cocq d'Armand- ville en J. F. E. Willemsz, allen van de infanterie; alsmede: de eerste luitenant der cavalerie K. W. Rauh, sedert benoemd tot adjudant; de officier van gez. der tweede klasse H. C. Buniog; de tweede luitenant H. Van TongereD, van de genio, sedert bevorderd tot eersten luitenant; de militaire opzichter lste kl. J. V. D. YVerbatu; de sergeanten: H. F. F. Lütje en J. H. V. Vol ders, alsmede A. Stam, van de koloniale reserve; allen ingedeeld bij de marechaussee, en C. M. W. Deetmau, van de infanterie; de wachtmeester der cavalerie M. Van Dijken; de fourier der artillerie G. C. G. Sluyk; do cavalerist lste klasse J. H. Demminfc, sedert bevorderd tot korporaal.; de fuselier A. M. Breckpot, sedert aangesteld tot infanterist lsie klasse; de geniesoldaat 2do klasse H. F. Willemsens, sedert aangesteld tot geniesoldaat lste kasse; de fuseliers: J. J Van den Heuvel, S. Van der Meulen en H. Bruinsma; 4o. met de eesesabel met het gebruikelijke op schrift worden begiftigd: de ritmeester der cavalerie jhr. L. D. C. De Lannoy; en de lste luit. P. A. H. HolteD, van de marechaussee, en B. Tammes, van de infanterie, sedert benoemd tot adjudant; 5o. bij afzonderlijko dagorders, zoo in Indië als in Nederland eervol zullen worden vermeld: de kapiteins: T. A. De Neve, van den generalen staf, A. J. H. W. Hanssen, E. Koot, H. Van Rietschoten, E. W. Oatreig en J. J. Stolk, allen van de inf.; alamedo van hetzelfde wapen, de lste luit.-adj. A. Kruisheer en de lste luits. L. F. F. Weyergang, sedert gepensionneerd, en J. E. W. Verschuir; de lste luits. der art. C. M. Kan en A. R. T. Bouman, de eerstgenoemde adjudant van den Gouverneur-Generaal; en de lste luit. der genie W. G. LoefF; de 2de luits. der iofanterie H. A. Gerth Van Wijk, sedert bevoiderd tot lste luitenant, en H. P. De Bruyn; de 2de luitenant-kwartiermeester C. P. J. Süver- kropp, sedert bevorderd tot lste luitenant kwar tiermeester; de onder-luitenant der infanterie G. T. Esser; do magazijnmeester 4de klasse der militaire administratie G. H. Hubeler; de sergeant der marechaussee W. P. Philippo; de wachtmeester der cavalerie J. F. Verhoeven; de sergeant der genie W. Vollemans; de korporaal der infanterie P. J. Hoeben; de korporaal der cavalerie M. Erkens; de cavalerist lste kl. L. J. tl. Smits; de cavalerist 2de kl. E. Sipsma, sedert aangesteld tot cavalerist lste kl.; de geniesoldaat 2de kl. M. De Vries, en de ziekenoppasser F. W. J. Orth; 6o. in de orde van den Nederlandschen Leeuw worden benoemd tot ridderde majoor-intendant J. H. De Sauvage, sedert bevorderd tot luitenant-kolonel-intendant; de assistent resident voorde politieke aanrakingen met de onderhoorigbeden en hoofden ter Noord en Oostkust van het gouvernement Atjeli en onderhoorigbeden I. A. Van Rijn van Alkemade, en de heer E. G. Taylor, hoofdagent van do Kon. Paketvaaitmaatschappij; tot broeder: do adjudant-onderofficier-opnemer J. R. Horst; 7o in de orde van Oranje-Nassau worden bónoemd: tot ridder: de dirigeerende officier van gez lste k). N L. Holwerda, sedert gepensionneerd met den titulairen rang van kolonel, en de majoor der genie E. Marcella, sedert bevorderd tot luitenant- kolonel tot ridder: de officier van gez. eerste kl. dr. W. C. Kersbergen, thans met verlof in Europa; de eerste luifenant kwartiermeester M. 0. Boon; de controleurs 2de kl. bij het binnenlandsch be stuur op de bezittiogen buiten Java en Madura M. C. öchadée sedert bevorderd tot controleur lste klasse en W. Fi ijling, en do heer H. C. Cramer, gezagvoerder bij de Kon. Paketvaartmaatschappij. Ter belooDing van officieren en verder personeel van de zeemacht, die zich hebben onderscheiden bij de krijgsverrichtingen ter Noord- en Oostkust van Atjeb, gedurende het tijdvak van 1 Juni tot 25 Oct. 1898, zjjD, bij kon. besluit van 28 Sept. 1899 no. 45, do kapt. t/z. W. J. P. Van Waning, do luit. t/z. lste kl. P. G. J. graaf Van Hogendorp, en de off. van gez. l9te kl. P. W. R. Petri, be noemd tot ridder 4de kl. van de Militaire Willems orde; en is verder daarby bepaald, dat bij afzon derlijke dagorders, zoo in Indië als iD Nederland, eervol zullen worden vermeld de adelborst lste kl. A. Ten Broeke Hoekstra, de sergeant konstabel A. J. lialbmeijer, sedert gepensionneerd, de kor poraal ziekenverpleger W. J. Kerkhoven en de korporaal der mariniers W. Pieffers. Bij koninklijk besluit van 28 September 1899 is, ter belooning van de van bet Nederlandsche leger bij het Indische leger gedetacheerde officieren en militairen benedon aien rang, die zich hebben onderscheiden bij de krijgsverrichtingen ter Noord en Oostkust van Atjeb, gedurende het tijdvak van 1 Juni tot 2-5 October 1898 benoemd tot ridder 4de kl. van do Militaire Willemsorde de lste luit. der inf. W. Van Bakel; en verder daarbij bepaald, dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de lste luit. der inf. H. C. J. Ter Beek, sedert van gede tacheerd uit Indië teruggekeerd en weder bij het leger hier te lande ingedeeld, en de sergeant der artillerie H. Kleyn, sedert bevorderd tot adj.- onderofficier, dienstdoend officier. Do Koninginnen bij de manoeuvres. Men kan zich moeilyk schriller contrasten tusschen de werkelykheid en den veronder stelden toestand voorstellen, dan gisteren in B-verwyk bestonden. Naar aanleiding van het bezoek van Hare Majesteiten de Koningin en deKoniDgin-Moeder was de gemeente in feestdos; de vlag gen waren uitgestoken en een fraaie eere poort was opgericht, schoolkinderen ston den met vlaggen voor de school en heel de bevolking was uitgeloopen om haar eerbiedige, geestdriftvolle hulde te brengen aan de zoo boog vereerde en innig geliefde Vorstinnen. H t plaatsje met zyn prachtige omgeving, waarop zwaar geboomte staat, maakte by den verrukkeiyk mooien zonnigen herfstdag een liefiyken indruk, oie vooral verhoogd werd door de rype htrfsttonen van het groen en de buiige luchten. Hiertegenover den veronderstelden toestand. Het insluitingscorps heeft onze troepen reeds oenigen tyJ geleden binnen de linie teruggeworpen. De Koningin derhalve opge sloten binnen Amsterdam, steeds in spanning de berichten van het oorlogsterrein te gemoet ziende. Wel 6taan do veldwachten nog voorwaarts van de Linie op de accessen en hebben de forten en batteryen nog betrekkelijk weinig van den vyand te lyden gehad, zoodat hun vuur nog onverzwakt is, doch bet is den aanvaller reeds kunnen gelukken zyn batte ryen tot ongeveer aan den uitersten rand van het bedekt terrein vooruit te brengen. Zoo stonden gisteren 3 batterijen naty het kruis punt van den Hollandschen Spoorweg in den Aikmaarscben straatweg en 5 andere aan het noordelijk uiteinde van de kom der ge moente, terwyl infanterie-afdeelingen zich bin nen Beverwyk bevondon, om zoo straks te trachten het fort St.-Aagtendyk door een plotseling offensief optreden te verrassen en te nemen. (Gemarkeerd door 2 compagnieën artillerie en vlaggen). Stelt men zich nu voor, dat in werkelykheid Beverwijk ontzettend zou hebben geleden van het vuur onzer eigen troepen, hetgeen niet te vermyden is, daar de aanvaller van do geziebts- dekkiog, die het oplevert, gehruik maakt en o. a. op den toren een prachtige gelegenheid zou kunnen vinden tot observatie van bet door ons bezette terrein, dan zal men het wel met my eens zyn, dat bevolking Beverwyk zal hebben verlaten, en dat misschien enkelen zyn achtergebleven, die niet van bnn bezit tingen konden scheiden. Die enkelen nu zouden gisteren wellicht met norsche blikken, waarin de haat teg^n den overweldiger doorstraalt, op zfide zyn geweken voor hooggeplaatste legeraanvoerders van den vyand. Om kwart voor óénen bereikten Hare Majesteiten het fort St.-Aagtendyk, alwaar zy door den st Hing- commandant, den generaal- majoor Van Houtum, en den inspecteur eer genio, den generaal-majoor Gysoerti HoJenpyi, werden ontvangen Eerstgenoemde generaal geleidde de Koningin en laatstgenoemde de Koningin-Moeder. Nadat H. M. zich een ver klaring had doen geven van de yzerdraad- versperring en den frieschen ruiter (om den doorgang af te sluiten), werdeo Haar op de brug, die toegang geeft tot het fort, de offi cieren der bezetting voorgesteld. Zoodra de Koninginnen binnen het fort waren, werd de brug geopend en de toegangs deur tot het bomvrye gebouw gesloten, zoo dat het fort zyn somber dreigend aaDzien verkreeg. (Van achteren ziet men niets als den lichtgryzen botonwand en donker grijze yzer-n deuren en vensterluiken, alien met schietgaten voorzien Toen de bezichtiging van het fort was af geloopen (1 u. 10 m.), namen HH. MM. plaats boven op het fort en werd een blauw-witte vlag gebeschen, waarop het vuur van alle batteryen in hevigheid toenam. Om 1 u. 20 m. verschenen de vtfandelyke infanterio-colonnes op de 2 accessen, die tot et fort voeren, en nam ook de verdedigende infanterie deel aan het vuurgevecht. vNu zag men ook in het voorwaarts van de Linie gelegen inundatiekanaal vnur afgeven door 2 batteryen van uitleggers (zolderschui ten, waarop een stuk geschut is geplaatst). Op den St. Aagtendyk droog de aanvaller het sterkst vooruit, zoodat om 1 u. 20 m. in het fort alarm werd geblazen en men do infanterie-bezetting haar aangewozen plaats zag innemen. Het vuur nam nu steeas in hevigheid toe en ten slotte namen ook de snelvuurkanonnen in de hefkoepels aan der stryi deel. Kort daarop trok de aanvaller af en eincigde ook het infanterievuur. Nadat de Koninginnen het fort om halt- twee hadden verlaten, begaven zy zich nog □aar een der nevenbatteryen eo lieten zich de opstelling, enz. van een 16 rM.-vuurtLond uitleggen, om Haar bezoek te eindigen met de bezichtiging van een schuilplaats voor de be* diening manschappen der battery. Te kwart over tweeën reden de Koninginnen af, nadat Haar de gebruikelyke eerbewyzingen waren gedaan, coor de ter plaatse staande infanterie-afdeeling. Om 2 uren eindigde het vuur der batteryen en nu is ook de vredestoestand weer inge treden. Uit Beverwyk meldt men nog, dat by de komst der Koninginnen de schoolkinderen, die vacantie hadden gekregen, oranje-Bjerpen droegen en dito mutsen en niemand van de bevolking, dio geen oranje strlk op borst of hoed had. Zelfs de paarden der boerenkarren waren met oranje opgetuigd. In de Breostraat was een eerepoort opgericht, dezelfde, die er tydens de Kroningsfeesten stond. Het is een navolging van de poort uit 1723 en zy was getooid met oranje lievende emblemen. Van alle kanten was de bevolking der om liggende plaatsen toegestroomd. H. M. de Koningin was gekleed in het wit, en H. M. Uê Koningin Moeder droeg een robe van zwarte zyde. H.H. M.M werden ontvan gen door den burgemeester van Beverwyk- •Jöt- Strkk van Linscboten. Vóór bet etation waren opgesteld da 'kinderen van de openbare en da Cbristelüka "^school en de Harmonie kapel, directeur de beer A. J, Bouwmeester. Op het perron bevond zich do Beverwijkache zangv.reeniging, directeur de beer N. Qonlag, bestaande uit jonge dames, zü zongen de Koninginnen toe. De jongejuffrouw Sporre overhandigde dei Koningin een ruiker.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1