Stads-Gehoorzaal N\ 12147 "Vrijdag 29 Septembeii A0. 1899 Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. Dit noimucr bestaal, uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Vrydag 29 September. Leiden, 28 September. F"©u.illeton. Een moedige Trouw. LEIDSCH PBUB DEZEB COURJLNT: ^oör LeJdon per 8 maandea f t.ICK Franco per post f 1.4& Afionderlfike Nommere 0.05. PBUS DER AJjVTTR'i ^fMTI !<*is VaD 1 6 regels f 1.05. Iedere regoi meer f 0 17 J. - Grociere lettere aaar plaatsruimte - Voor het in casseer co bultoo de «fgj vrordt f 0.05 berekend Het volledige programma voor aanstaanden Yr^jdag is aldus vastgesteld: No. 1. Hooh- und Doatechmoieter-Marech. Ziehrer. a 2. Mimoaen-Walzer (Op. Tho Geyaba). Jonee. m 8. Optreden van het Weenerinnen-Ensembla (zang en dans). 4. Da guter Himmelvater, Yiooleolo. öalin Udila. a 5. Optreden van Lob Hermiaua. Quator de danee excoDtrique. 6. Techniker-Blnt, Polka frangaia v. Komz&k. No. 7. 8. n 9. 10. U. 12. PATJZB. Optreden van het Weenerinnen-Ensemblo (zang en dans). Donatmellen, "Walzer Ivanovioi. Optreden van Lee Heiminne. Quator de danee excentriqne. Internationale Potpourri, Bolo voor Pan fluitAndró Dragao. Optreden van hot Weonerinnen-Ensemble (zang en dans). Badetaky-MarachStrauee. Nos. 1, 2, 4, 6, 8, 10, 12 zullen uit gevoerd worden doordeRumeensche Magnaten- Kapel CULIN UDILA. Zoowel plaatsen op de eerste tien r(jen en die voor 25 Cents worden nog afgegeven, voor zooverre beschikbaar, tot morgenavond halfacht aan ons Bureel, Doezastraat 1. In geen geval worden aan de Zaal KaarteD afgegeven. Door do Hollanclsche Electrische Spoor weg-Maatschappij is een adres bij den ge meenteraad ingediend, houdende verzoek om toekenning eener subsidie in den aanleg en de exploitatie van een net van tramwegen in de Haarlemmermeer en omgeving, en van een tramweg von Amsterdam naar Alfen. Voorts blykt uit een nader, dd. 25 April j. 1. aan B. en Ws. gericht schrijven, dat die sabsioie naar de meening van adrossante zou behooren te bestaan in een bijdrage in eens van 50,000 en in een rente-garantie over gelijk bedrag voor den t(jd van 20 jaar. Eerst dan, wanneer twee derde gedeelten van het aanlegkapitaal door subsidiön van het Rijk, do betrokken Provinciale en Gemeente besturen en andere belanghebbenden zullen ztyn beschikbaar gesteld, zal tot de uitvoering der plannen kunnen worden overgegaan. De kosten van aanleg bedragen, voor zoover de provincie Zuid-Holland betreft, 1,885,000. De plannen omvatten den aanleg van de navolgende tramwegen, in aansluiting aan den geconcessioneerden locaalspoorweg Amster dam Haarlem lo. een lijn Vijfhuizen—Nieuwersluis, lang 36.4 K.M.; 2o. een lijn SlotonHoofddorp- Leiden, lang 37.5 K M. Deze lijn loopt over 2 6 K.M. samen met de eerste lijn. 3o. een vertindiDgsbaan Sloten-Amsterdam, lang 8 K.M.; 4o. een HJn Amsterdam-Alfen, lang 35.1 K.M., waarvan 1.6 K.M. samenvalt met de eerste lijnen 6o. een lyn Nieuwer Amstel - Ouderkerk, lang 2.8 K.M. De gezamenlijke lengte der lijnen bedraagt 115.6 KM., waarvan 32.4 KM. zijn gelegen in de provincie Zuid-Holland, zich verdeelende over twee lijnen, nl. die van Oude-Wetering naar Leiden (een onderdeel van de lijn Hoofd dorp-Leioen) ter lengte van 16.4 KM., met inbegrip van een 1.2 KM. lange vertindings- baan met den spoorweg Leiden Woerden, en die van Nieuwveen naar Alfen (onderdeel van de lijn Amsterdam-Uithoorn Alfen) ter lengte van 16 KM. De bedoeling is dus om de Haarlemmermeer en omgeving, in één woord al het land, ge legen tusschen Amsterdam, Haarlem, Leiden en den Staatsspoorweg van Amsterdam naar Utrecht, dat tot dusverre van ijzeren verkeers wegen ten eenonmale verstoken bleef, van een gemakkelijker en sneller communicatie middel te voorzien. Hoezeer de gemeente Leiden bij den aan leg van dit net van tramwegen betrokken is, behoeft geen lang betoog. Het is een bekend feit, dat de weekmarkten onzer gemeente door de bewoners van niet minder dan 72 dorpen in den omtrek geregeld bezocht worden. Het meeremieel daarvan ligt in de Haarlemmermeer en de Rijnstreek. Tot zelfs ingezetenen vanjgem. in de onmiddellijke omgeving van Amsterdam en uit de provincie Utrecht komen te Leiden ter markt. Yelen hunner kunnen tot dusverre slechts met paard en wagen of per stoomboot onze gemeente bereiken. Toeneming van dat bezoek mag uit den aard der zaak worden verwacht, wanneer de middelen van gemeen schap worden uitgebreid en vooral wanneer het goederenvervoer zooveel gemakkelijker en sneller zal kunnen plaats hebben. Op grond van verschillende verdere over wegingen stellen B. en Ws. in voor te besluiten: Aan de genoemde Electrische Spoorweg-Maatschappij, gevestigd te Amster dam, voor den aanleg en de exploitatie van een net van tramwegen In de Haarlemmermeer en omgeving en van een tramweg van Amsterdam naar Alfen, voor zoover dit net gelegen is in de provincie Zuid-Holland, te vorleenen een rentegarantie van 4 pCt. van een kapitaal, groot 60,000, gedurende den tijd van 20 achtereenvolgende jaren, ingaande op den dag, waarop de l\jn HoofddorpLeiden in volledige exploitatie zal z\jn gebracht, en voorts onder de navolgende voorwaarden: lo. dat het eindstation te Leiden zal worden gevestigd in de onmiddellijke nabijheid van de Schrijverebrug, alwaar een personen- en goederenstation zal wordeD opgericht en dat ter plaatse, waar de lijn den Hoogen Ryndyk kruist, een wachtlokaal voor personen zal worden geplaatst; 2o. dat, onafhankeiyk van het sub lo be paalde, de definitieve plannen voor den aanleg van de lijn Hoofddorp Leiden, voor zoover in de provincie Zuid-Holland gelegen, alvorens tot de uitvoering worde overgegaan, de poe .keu ring van B. en Ws. zullen moeten verwerven; 3o. dat over de lyn Hoofddorp—Leiden dagclyks in beide richtingen ten minste 6, on op marktdagen ten minste 8 treinen zullen loopen, die aan alle tusschenstatioos per sonen en goederen opnemen en afzetten; 4o. dat de tarieven -van het personen- en goederenvervoer op de lyn Hoofddorp— Leiden nooit hooger zullen mogen zyn, dan op eenig ander deel van het ontworpen net; 5o. dat aile treinen, welke de gemeente binnenkomen, rechtstreeks zullen doorloopen tot het eindpunt by do Scbryversbrug en aie, welke de gemeente verlaten, van daar zullen vertrekken 6o. dat ia de onmiddellyke nabijheid van het eindpunt een voor schepen gced bereikbare losplaats voor overlading der gooderen te water zal worden aangelegd; 7o. dat de maatschappy de uren van aan komst harer treinen aan het station Alfen zooveel mogelyk zóó regele, dat deze onmid dellijk aansluiten aan de van daar naar Leiden vertrekkende treinen van de Staatsspoorweg- maatschappy; 8o. cat alle voorschriften, door B. en Ws. in bet belang der openbare veiligheid of van het verkeer of ter beveiliging van de eigen dommen van derden gegeven, door de maat schappy worden nagekomen; 9o dat de maatschappy de uitvoering van alle werken op Leidsch grondgebied tea be hoeve der gemeente of ten behoeve van par ticulieren met toestemming der gemeente gedooge, wanneer daartoe van haar terrein moet worden gebruik gemaakt; lOo. dat zy, by de uitvoering van werken voor gas- en waterleidingen, riolen en elec- triciteitsgeleidingen, aan de gemeente de meerdere kosten vergoede, welke uit het bestaan der tram werken" voortvloeien; llo. dat de garantie vervalt: a) wanneer de lijn Hoofddorp Leiden niet binnen 5 jaren na het besluit van den Raad tot toekenning der garantie, in vollecige exploitatie is gebracht; b) wanneer de exploitatie in andere handen overgaat, tenzij do Raad in laatstbedoeld geval tot haar handhaving besluite; c) wanneer, ter booordeeling en beslissing van den Gemeenteraad, de maatschappy in stryd handelt met de voorwaarden, waar onder de garantie is toegekend. De Commissie van Financiën en de Kamer van Koophandel en Fabrieken adviseeren gunstig. Door de Afdeeling Leiden en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw is aangedrongen op het nemen van maatregelen ter bescherming van het vee op de Beestenmarkt tegen het gevaar van in het water te vallen. Een daaromtrent door de Commissie van Fabricage en B. en Ws. ingesteld onderzoek heeft B. en Ws. van de gegrondheid der ingediende bezwaren overtuigd. De breede goot aan den kant van den Rijn levert inderdaad gevaren op voor het vee, dat, daarover heeu springende, somtijds in het water terecht komt, en is boveDdien by regen achtig weer zeer hinderlyk voor ce markt- bezoekers. Het is daarom wenscheiyk, dat die goot in de gangpaden, welke voor het vee bestemd zjjn, worde verwijderd en gelijk matig bygestraat en dat de gootjes, welke zich achter de standplaatsen van de koeien bevinden, twee aan twee worden opgevangen in een kolk, welke door middel van een Engelsch-aardon buis in den Ryn kan uit- loozen. De uitvoering van dit werk zal een uitgaaf vereischen van circa 400, welke niet uit de loopende begrootiDg kan worden bestreden. Het verlengen van de houten schering langs den Rijn, waarop mede in bovengenoemd adres worat aangedrongen, is by uitvoericg van dit werk, ook naar het oordeel van het Bestuur der Afdeeling zelf, niet noodig. Wat eindeiyk haar kracht betreft, dat het op de Binnenvestgracbt geplaatste urinoir te ver van de Varkenmarkt verwijderd is, ook daaraan zal door B. en Ws. worden te ge- moet gekomen door het plaatsen van een tweede urinoir in ce Korte Scheistraat, welk werk uit de op Yolgn. 91 der begrooting nog beschikbare gelden kan worden bekostigd. B. en Ws. geven daarom in overweging hun College te machtigen tot de uitvoering der bovenomschreven werken aan de Beesten markt, en tot de vaststelling van den over- gelegden staat van af- en overschrijving over te gaan. Op den post voor Onvoorziene Uitgaven zyn thans nog ƒ9100.50 beschikbaar. Onder overlegging van de ontslag aan vrage van den 3den onderwyzer aan de Open bare Scbool 4de klasse No. 1, den heer Theodoras Van Kan, omdat hy wegens ver andering van werkkring het onderwys gaat verlaten, en het daaromtrent door het Hoofd der Scbool uitgebracht advies, deel-en B. en Ws. mede, dat ook by hen tegen inwilliging van het verzoek geen bedenkingen bestaan. Zy geven mitsdien in overweging aan Th. Van Kan op z\jn verzo:-k met ingang van 1 Novomber a. s. eervol ontslag te verleenen. „Voedt hen op in do leering en ver maning des Heerenl" Deze woorden, als tot de ouders met betrekking tot hun kinderen gericht, en ontleend aan bet vierde vers van Efeze 6, had ds. K. W. Vethake, predikant by de Ned.-Herv. Gem. alhier, gekozen tot grondslag der rede, welke hy gisteravond uit sprak in den dank- en bedestond voor het Christeiyk Onderwys, in de Pieterskerk ge houden en door zeer velen bygewoond. De collecte, aldaar ten voordeele van de vyf Christelijke scholen te Leiden gehouden, bracht op 55.12, tegen 64.625 ten vorigenjare, toen ds. C. Van Proosdy de „Unie"-rodö hield. Een inzameling tot tegemoetkoming in nood- zakeiyke onkosten, aan de avond'.yeenkomst verbonden, bracht ditmaal op 21.795; zoodat met het gisteren vermelde bedrag van ƒ703.35 (de opbrengst der inzameling, langs de huizen gehouden) nu in het geheel is ingezameld ƒ780.265, tegön 755.085 ten vorigen jsre. De by het 8ste regiment infanterie be noemde kapt. W. D. A. Ophorst is overge plaatst by het 4de reg. inf. te Leiden. Tot den cursus ter opleiding tot sergeant, bestemd om te velde de plaats van een luitenant te vervullen, zyn by het 4de reg. inf. toegelaten de sergeanten A. Van der Knaap en H. A. Wuyster, van het letebat.; de sergeanten L. Neuteboom en D. C. De Ridder, van het 2de bat.; de sergeant D. Van Roon, van het 3de bat; de sergeanten W. Woud en P. Spaa en de fourier P. F. Potdevin, van het 4de bat. en de fourier J. A. Grootenbuys, van het 5do bat. Genoemde cursus vangt 1 Oct. a. 8. aan. De kapit in P. Weber, van hot 4de reg. inf., werkzaam onder de bevelen van den chef van den Generalen Staf, keert op 1 Oct. a. 8. naar het regiment terug om met het commando van de 2de comp., 4de bat. te worden belast. De detacheering by de Kweekschool voor Zesvaart alhier van den kok H. Kremer wordt met ingang van heden ingetrokken; hy keert alsdan terug naar Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Op de elfde lyst van de 21ste jaarcol lecte voor de Scholen met den Bybel komen o. a. voor: Uithoorn met Kwakel en de Men- nonietenbuurt met 112.92; 's-Gravenhage met 1461.845; Alfen aan den Ejjn rmfc Goudscbe Sluis (kerken) met 147 13s; Leider- corp met Zoeterwouda (Hooge Ryndyk) met ƒ207.50; Zwammeriam met 133.88. De „Uni<j"-collecte bedroeg te Alfen aan den Ryn 51.73 ia de Herv. kerk en 95.46* in cie der Geref.terwyi daarenboven in het afgeloopen jaar in de Herv. kerk 476.94 en in de Geref. kerk ƒ551.385 aan schoolcollecten zyn ontvangen. In de vacaturo-Leendertz is te Sappemeer toezegging van beroep uitgebracht op ds. 01deman8, van Heerewaarden. Mej. S. Bouwer, te Alfen aan den Ryn, is benoemd tot onderwyzeres te Havcisum. Tot leden der commissie voor het ont werpen van een Modus vivendi tot het samen- blyven der verschillende richtingen in de Ned.-Herv. Kerk werden, en splitsing der groote Gemeenten zyn, naar het „Evang. Zondagsbl." meldt, door de Synode benoemd de heeren C. F. Gronemeyer en dr. G. J. Vos, predikanten te Amsterdam, prof. dr. B. D. Eerdmans te Leiden, dr. I. Van den Bergh en R. H. Dryber, predikanten to Zwolle en Leeuwarden. Tot leden der commissie voor het ontwerpen van een reglement op het beheer derkorkelyko gooderen en fondsen werden benoemd mr. J. Knottenbelt te Rotterdam, dr. H. W. Bronsveld, pred. te Utrecht, en mr. H. Van Manen te Amsterdam. Tot die van de commissie, belast met het onderzoeken der mogelykheid van de op richting van een Algemeene Verzek'-rings- Maatschappy voor alle kerkelyke gebouwen, enz. der Gemeenten van de Ned.-Herv. Kerk, prof. dr. P. Van Geer te Leiden, mr. J. C. Korthals Altes, directeur van het inslituut van accountants te Amsterdam, en mr. S. J. Hogerzeil Sec. quaestor-generaal der Synode. 25) Marian stond op de kade en de frisscbe vrind speelde door baar lokken en koelde de moede oogen af Het tafereel vóór haar was overweldigend. Zo zag een stoomjacht liggen aan de kade; ze boorde bet zuchten en kraken, op en neer deinende tegen den wal. Maar baar oogen letten minder op bet vaar- tuig; ze waren gericht naar den lichtglans in het westen. Dasr lag EDgeland. Zy bad de banden willen uitstrekken naar bet licht; willen bidden, dat een Godsgezant kwam om haar weg te voeren uit dit P-af. waarin dwaasheid haar had gebracht. „O," zei ze, ,is dat de boot, sergeant?" i' De man hoorde haar vraag niet. Hy stond voorover gebogen te spreken met iemaDd aan boord van het stoomjacht, een langen man in de dikke overjas der artillerie-officieren. Ondanks het licht in het westen, was bet hier, onder de muren van het fort, zeer donker. Marian kon de gezichten der mannen om haar heen niet onderscheiden. De flikker- stralen der lantaarns dansten over het witte dek van bet jacht, maar beschenen niet het gezicht van den man, die daar blijkbaar het bevel voerde. .Moet ik aan boord gaan?" vroeg ze aan een der soldaten. „Waarom ben ik hier ge bracht, als men nog niet gereed is?" De soldaat lachte. „Wy zyn gereed, juffrouw; het wachten is op den kapitein." .Den kapitein 1" „Ja: kapitein Zassulic, die u naar fort Katharina zal brengen." Zy lachte op haar beurt, zenuwachtig en bang haar verrassing te verraden. Zy durfde eenige oogenblikkeu niet kyken naar het kleine schip of de lange gestalte, die nu by den ingang der machinekamer stond. Maar toen ze weer zeker was van haarzelve, toen ze uit haar geest de wilde gedachten had verbannen, die daar waren opgerezen, zag zy, dat die man Paul was, haar geliefde; en nu werd alles duister voor haar oogeD, en ze moest steun zoeken by den man, die het dichtst naast haar stond. „Waarom laat ge my wachten?" riep zy smeekend. „Ik ben moe en koud!" „Juffrouw," zet de sergeant, zich omkee- rende, ,u behoeft niet langer te wachten." Men hielp haar het dek van het jacht beklimmenen zoodra zy aan boord was, vatte een stevige hand de hare en bracht haar naar de kajuitstrap. Het was de hand van Paul, heet, als brandend van koortsvuur. Een kort bevel, op forschon, doordringenden toon, volgde; de touwen werden losgemaakt, en met een paar slagen van de machine ver- wyderde het schip zich van de kade. Het ging in een oogenblik, zoo handig, zoo onverwacht, dat de sergeant versteld stond, als iemand, die niet weet, wat er gebeurt. „Stopl" riep hg; ,de anderen zyn er nog, kapitein!" „Die heb ik niet noodig. Denk je, dat het meisje in zee zal springen?" „Maar de orders van den generaal, kapiteinl" Paul lachte en riep naar den wal: „Wy zullen den generaal wel antwoorden. Wel te rusten, sergeant 1" Weer riep hy don machinist iets toe, en het scheepje echoot voort. Zware rook wolken en stoom kwamen uit den schoor steen; de schroef maakte groot geraas; het ging met volle kracht voorwaarts. De omringende forten weken steeds verder af, de lichten van Krooostadt, de logge, zwarte omtrekken der kazernes werden flauwer; voort ging ze naar het westen, naar de ruime zee. Maar de man bleef zyn oogen gericht houden op de groote vesting, die hy had verlaten, als iemand, die een tehuis verlaat, dat hy nimmer weer zal zien. „Het is voor eeuwig," fluisterde hy. Hy ging naar het meisje, dat nog by den ingang der kajuit stond, niet wetende, wat er elgeniyk gebeurde. De lichten ver dwenen het een na het andere in den mi6t; de kille zeewind raakte zyn gelaat; hy luisterde, of hy nog geen kanonschoten hoorde om zyn vlucht te signaleereD, om aan de stad te vertellen, dat hy een ver rader was, hy, die Kroonstadt had gediend met kinderlyke liefde. XII. Marian zat in de kajuit der „Esmeralda"; het was er duister. Zy had den bontmantel een weinig losgeknoopt. In haar opgewonden verbeelding was zy al een uur in die kajuit, wachtende, dat Paul zou komen. Doch niet meer dan twintig minuten waren verloopen sinds zy haar cel in fort Alexander verliet. Hst jacht volgde nog de zuidelyke kust van het eiland; de groote vuurmonden dreigden nog van de wallen. Zy wist nog niets omtrent de eigonlyke plannen van haar bomindo. Ze meende, dat zy op weg was naar fort Katharina, dat aan de noordkust lag. Ze gevoelde wel, dat het schip met alte kracht liep. Ze dacht, dat men Tollboken, den grooten vuurtoren aan de westpunt, moest omvaren en dan wenden naar de noordkust, waar een Dieuwe gevangenis haar wachtte. Het schoone uur van vryheid zou dan geëindigd z'yo, de deur van een cel zou zondof erbarming achter haar gesloten worden. Daar trad plotseling Paul de kajuit binnen; zyn kleeron waren met schuim bespat, zyu gezicht was rood van den zeewind. Hy beant woordde haar onuitgesproken vraag, maar niet zoo, als zy verwacht bad. „Je hebt geen vuur en licht," zei hy vriende lijk; „een slechte welkomst op de „Esmeralda." Maar dat zullen we gauw veranderen." Ze vatte ^fa handeD, nat van het zeewater, én bracht die aan haar lippen. „Paull" riep zy, „zeg my toch, wat dit betoekent. Waar ben ik? Waar breng je my heen?" Hy kuste baar teeder op het voorhoofd. „Ik breng je naar Londen naar je vrien den," zei hy. „O, scherts niet," antwoordde ze ongeduldig; „je brengt my naar fort Katharina. Dat hoorde ik de mannen zoggen." „Als je meent, dat ik scherts, Marian, kom dan aan dek; ja kunt daar het licht van Tollboken zieD, je kunt daar Kroonstadt zien voor het laatst." Hy wachtte haar antwoord niet af, maar geleidde haar langs de trap naar boven. Toen zy daar etond, konden haar oogen eerst niets zien en zy wankelde, zoodat ze hem moest vastgrüpen. Maar weldra herstelde zy zich, en ze ontwaarde nu, in de verte, oen bol van vuur, boven het westelyke punt van het eiland. Zy herinnerde zich, dat zy dit licht het eerst had gezieD, toen zy uit EDgeland kwam, om gouvernante to worden by de kinderen van Nikoli Stefanovic. En nu verliet zy dat eiland; het jacht was de puDt niet omgevaren, zooals ze had gemeend; het zette koers naar de open zee. Marian durfde niets meer vragen. „Wel," zei Paul, „geloof je my nu? Gmd« is Tollboken. Je ziot het voor den laatsten koer." Zy beefde by die woorden. „Voor den laatsten keer... en jy?" Een schaduw kwam over zyn gelaat OVordl vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1