Stads-Gehoorzaal N#, 12144 Dinsdag 36 September. A®. 1899 <£}eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Vrydag 29 September. Leiden, 25 September. IPoTj-iXletozo.. Eeii moedige Tronw. LEIDSCH PBJUS DEZEB COUBJLNTS Toor Leiden per 8 maandeo, 1.10. (Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PTLLJS DER ADXTERTHKTEEÏN Van 1-6 regoLs 1 05. Iedere regeJ meer f 0.J7J. - Groctera letters aaar plaatsruimte - Voor het Incasseereo bulten de «tvi wordt f 0.05 berekend In dit nummer bevindt zich het Bewys, ■waarop alléén toegangsbewijzen worden afga geven. Ook per telepboon kunnen plaatsen worden opgegeven, indien de kaarten slechts later worden afgehaald. In de Zaterdag-namiddag gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der Leidsche Schouwburg-Yereeniging werd ver slag uitgebracht over het afgeloopen jaar, balans en winst- en verliesrekening goedge keurd, terwijl als commissarissen werden ge kozen de heeren D. Hartevelt HCzn. en mr. M. C. De Vries van Heyst. Ds heer P. Dikshoorn zal a.s. Zondag, 1 October, 25 jaren directeur van het Genoot schap „Mathesis Scientiarum Genitrix" zijn. De jaarltJk8che schaalcollecte aan de huizen voor de Scholen met den Bijbel alhier zal a. s. Woensdag plaats hebben. Des avonds van dien dag zal een dank- en bedestond voor het Christelijk Onderwijs ge houden worden j'q de Pieterskerk, waarin ds. K. W. Vethake, van Leiden, zal voorgaan. Bij de Gereformeerde Kerk A, aan do Hooigracht alhier, is ter voorziening in do vacature beroepen de weleerw. heer J. H. Éouwenhoven, pred. te Groningen. De jongens van de Kweekschool voor Zeevaart alhier, die den lsten October a. s. worden overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Admiraal Van Wasssnaer" te Amsterdam, zullen reeds den SOsten Sept. a. s. hun bestemming derwaarts opvolgen. De Fransche mail is hedenavond alhier te verwachten. Op de voordracht voor leeraar aan de stadsmuziekschool en directeur der zang- en orkestvereniging „Sappho", te Hoorn, zijn geplaatst de heeren Couwenbovon, te Leiden; Van Dissel, te Brummen; Godefroy, te Steen- wijk; Gaillard, te Sneek, en Kwast, te Am sterdam. H. M. de Koningin heeft Zaterdagmiddag te baiftwee een bezoek gebracht in het gemeente-ziekenhuis to 's Gravenhage. H. M. werd daarbij a- vergezeld coor Hare Groot meesteres, baronesse Van Hardenbroek van 's-Hetraartsberg en Bergambacht. Aan den ingang van het gebouw werd de Vorstin ontvangen door den geneesheer- directeur, dr. G. H. Roessingb, en de adjunct- difectrice, mejuffrouw A. C. Manden, die Hare Majesteit daarna rondleidden in de ver schillende zalen in alle afdeelingen van de inrichting. Het allereerst begaf Hare Majesteit zich naar de kinderafdeeling, waar zij zich lang durig ophield en bloemtuiltjes en speelgoed aan de kleine patiënten uitdeelde. Daarna werden bezocht de zalen voor de inwendige zieken (mannen en vrouwen), waar H.M. allerminzaamst met sommige verpleegden sprak. Van daar werd de Koningin naar de chi rurgische zalen geleid. Hier begroette dr. H. De Zwaan aan het hoofd van alle inwonende geneesheeren H. M. Ook in deze afdeeling betoonde de Vorstin veel belangstelling. Op zaal No. 5 trok een verpleegde, die de Mili taire Willemsorde droeg, de bijzondere aan dacht van Hare Majesteit, die den oud-militair aansprak. Hij heette Verheul en had in den Atjeh-oorlog een officier het leven gered. Op Haren gang van bet oude gebouw naar het nieuwe bracht H. M. ook een bezoek aan de polikliniek. Da hoofdverpleegsters, mejuffrouwen Cio, Du Mosch, Boer en Goudkade, genoten de eer aan de Koningin te worden voorgesteld. Ten slotte bezichtigde H. M. nog de operatie zaal. Op alle zalen, die Koningin Wilhelmina bezocht, liet zü bloemen achter voor de zieken. Buiten het ziekenhuis had een dichte menigte post gevat, die H. M. bij het ver trek hartelijk begroette. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder woonden gistervoormiddag de gods dienstoefening b\j in de Groote Kerk, te 's Gra venhage onder gehoor van dr. Van der Flier. Dr. Leyds, gezant der Zuid-Afrikaansche Republiek, heeft zich gisteren naar Amster dam begeven. Te '8-Gravenhage zijn aangekomen in het „Hötel des Indes", waar Sir Howard, Engtisch g6zant, vertrekken voor hen deed reserveeren, vorst en vorstin Blücher von Wahlstatt, bezitters van Majoraatsgoederen in Duitscliland, doch sedert geruimen tyd te Londen wonende. Kolonel A'Court, militair attaché van Engeland bjj ons Hof, die de vorige week, op een telegraphisch opontbod, naar zijn regi ment vertrok, is in het „Hötel des Indes" te 's-Gravenhage teruggekeerd. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer F. J. Haver Droeze, consul generaal te Hongkong, aan zijn departement te spre ken zal zijn op Zaterdag 28 October e. k., van 11 uren des voormiddags tot 4 uren des namiddags. De minister van oorlog verleent deze week geen audiëntie. Het geschenk, dat a. s. Dinsdag door een commissie uit oud-leden vao het Delftsch Studentencorps aan dat corps zal worden aangeboden ter herinnering aan zijn 50-jarig jubiló, zal bestaan uit een bronzen beeld: „Inspiration". Aan de Polytechnische School te Delft zijn in dit jaar voor de eerste maal inge schreven: 160 studeerenden, waarvan 138 candidaat leden van het Delftsch Studenten corps. Zoo'n hoog cijfer werd bij bedoeld corps nog nooit bereikt. Het totaal aantal inge schrevenen bedraagt 604. In tegenstelling van vorige Koninklyke bezoeken aan Rotterdam, waren gisteren, Zondag, aan den vooravond van den heuglijken dag, dat de Koninginnen de Maasstad in al haar beöryvigheid zoaden komen gadeslaan, weinig voorteekenen van werkzaamheden, die aan een dergeiyken dag gewoonlyk vooraf gaan, te bespeuren. Het was dan ook de uitdrukkeiyke wensch van H. M., dat geen bijzondere versieringen een belemmering zouden zyn om een juisten indruk te verkrygen. Van hoogerhand werd dan ook dezer dagen aan cargadoors en reeders het verzoek gericht, zooveel mogeiyk met de lossing en lading aan de stoom- en zeilschepen voort te g*an tydens het voorbyvaren van den Koninkiyken stoet. Veel ingezetenen richtten Zondag hun schreien langs de Maasoevers, om een blik op de rivier te werpen, waar velerlei stoom schepen, marineschepen, een viermast-zeil- schip, enz. aan de boeien gemeerd lagen. Daar verscheidene lyobooten in den nacht van Zondag op Maandag binnenkwamen, werd dat aantal heden nog belangryk vermeerderd. Tegen den middag sloten de meeste patroons hun kantoren, om hun personeel in de gelegen heid te stellen de Koninginnen toe te juichen. Niettegenstaande Zondag voortdurend stort regens neervielen, liet men zich niet ontmoe digen voor den dag van heden. Op Feyenoord handhaven heden ruim 500 politie-ageoten de orde. Naar men verneemt, zal er een R. K. propaganJafcOQd worden opgericht onder den naam „Nederlandsche Propagandabond Leo XIII", en ten doel hebbende de beginselen omtrent het maatschappelijk vraagstuk, zooals die vervat zyn in de encycliek „Rerum Nova rum", te verbreiden en te ontwikkelen. De bond tracht dit doel te bereiken: door verspreioing van katholieke couranten, door den aankoop van geschikte geschriften, door het behandelen van de vragen van den dag, door het doen houden van lezingen, door bet oprichten en instandhouden van bibliothe ken, enz. Het bestuur bestaat uit een voorzitter, die R.-K. priester moet ztJn, twee gewone en twee buitengewone leden. Het Kopenhaagsche blad „Dagens Nyheder" wydt eenige waardeerende woorden aan den te Roskil.'e op 77-jarigen leeftyd overleden Nederlandschen vice-consul, den heer A. B. C. Chabot. Het blad zegt, dat by een in den hoogsten graad weldadig mensch was, beminnelyk en ridderiyk, en zich dan ook veel vrienden gemaakt had en een grooten kring van bekenden, zoowel in Roskilde als in Kopenhagen. Aan het 3de reg. vesting-artillerie te Gorkum is in naam van H. M. de Koningin door de Koningin-Moeder geschonken een bronzen monument, voorstellende een der roemrykste daden uit de geschiedenis der Ned. vesting artillerie, nl. de verdediging der Citadel van Antwerpen. Op een voetstuk staat de Nederlandsche Leeuw in fiere houding op den vestingwal derCitadtl, doorploegd door duizenden granaten, de voorpoot op een kanon, het geplante vaan del verdedigend. Zaterdag had met groote militaire plechtig heid de onthulling daarvan op het kazerne plein plaats voor de opgestelde troepen van het garnizoen, waarby ook Burgemeester en Wethouders van Gorkum tegenwoordig waren. Het monument zal in de Willems kazerne op de regiments-bibliotheek worden opge steld. Het vertrek van Hr. Ms. fregat „Tromp" van Nieuwediep naar Oost Indië is bepaald op Zaterdag 30 September a. s. Het schip zal de reedo van Vlissingen aandoen, tot bet verifiëeren der kompassen. Zaterdag is te Breda in den ouderdom van 57 jaren overleden de heer H. J. Knyff, oud-majoor by het Nederlandsch-Oost-Indisch leger. Naar de „Zw. Crt." van goederhand ver neemt, heeft de minister van justitie, in overleg met de commissie van rapporteurs voor de aanhangige, van zyn departement uitgegane wetsontwerpen die betrekkeiyk de ouderlyke macht en de voogdy zich met het denkbeeld vereenigd om ons Burger- ïyk Wetboek in dier vo"ge te wyzigen, dat ook in ons land de 21 jarige leeftyd de leeftyd worden zal der meerderjarigheid. Naar „De Fiets" verneemt, stonden naar de betrekking van hoofdredacteur van „De Kampioen" ongeveer 200 sollicitanten. De candidate behoorden tot allerlei rang en stand. Journalisten, ambtenaren, officieren, advocaten, enz. Naar „De Ned. Sport" bericht, is de heer C. M. J. Muller Massis, thans hoofdredacteur van „Ons Wielerblad", als zoodanig benoemd. Het stoomschip „Bundesrath" vertrok 22 Sept. van Mozambique naar Zanzibar; de „Herzog" vertrok 23 Sept. van Durban naar Mozambique; de „Java," van Amsterdam naar Batavia, is 24 Sept. Dungeness gepasseerd; de „Koning Willem I," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 Sept. te Suez; de „Merapi," van Rotterdam naar Java, is 23 Sept. Kaap del Armi gepasseerd; de „Rotterdam" arriveerde 24 Sept-, van Rotterdam teNieuw- York; de Spaarndam" vertrok 23 Sept. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Sept. T.rifa; de „Ardjoeno", van Java naar Rotterdam, passeerde 22 Sept. Fortespuria; de „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Sept. Gibraltar; de „Cluden" (Holland Amerika-iyn), van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 23 Sept. Dover. Aarlanderveen. De milicien-verlofgangor Egbert De Bruin, der lichting van 1893 uit deze gemeente, is tegen 16 Oct. a. s. opge roepen onder de wapenen voor den tyd van drie weken wegens niet overeenkomstig art. 143 der Militiewet voor den militie-commis saris te zyn verschenen. Bodegraven. By den boekhandelaar C. H. Pfauth, alhier, ligt ter ondertoekening een adres van sympathiebetuiging aan mevrouw Dreyfus. De heer J. A. Van Ghesel Grothe, alhier, heeft voor de candidatuur als lid van den gemeenteraad, hem door de Roomsch-Katho- lieke Kiesvereenigiog aangeboden, bedankt. De antirevolutionairen hebben ais candidaat gesteld den heer C. Bol. Hoogmade. Door den kerkeraad is tot orga nist der Ned.-Herv. Gem. alhier benoemd de heer Johs. Kooien, van Lelden. Leiderdorp. Van de werf der Gebroeders Boot zyn met goed gevolg te water gelaten: een stalen motorschoener, gebouwd voor rekening van de heeren Gebr. Stuyt, te Purmerend; een stalen motorboot, gebouwd voor rekening van den heer D. H. Blanken- steyn, te Rotterdam; een yzeren kraak, ter grootte van pl. m. 60 lasten, gebouwd voor rekening van den heer C. Van Zuilen, te Katwyk, en een yzeren sleepkaan, ter grootte van 160 lasten, gebouwd voor rekening van den heer T. Meeuwsen, te Rotterdam; terwyi de kielen zyn gelegd voor een yzeren klipper schip, ter grootte van pl. m. 60 lasten, te bouwen voor rekening van den heer J. Van Meteren, te Geldermalsenvoor een yzeren sleepkaan, ter grootte van 260 lasten, te bouwen voor rekening van den hec-r H. Hurgers, te Ruhrort; voor een yzeren motorcoot, te bouwen voor rekening van den heer M. Drop, te Woerden, en voor een yzeren motorboot, te bouwen voor rekening van den heer J.' Den Das, te Koegras. De loting voor de nationale militie der lichting 1900, voor deze gemeente, zal worden gehouden op Woensdag, 11 October a.s., des voormiddags te halfelf, in het Stadhuis te Leiden. Noordwyk. Tegen a. s. Dinsdag, 's avonds te 8 uren, is een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente belegd. Op de agonda komen voor: lo. Installatie van het nieuw- gekozen raadslid P. Van Eeden Hz. 2o. Bestek voor het leggen der rioleering. 3o. Rioolrechten. 4o. Reddingsmiddelen. 5o. Voorstel betreffende middelen tot betere exploitatie der Gasfabriek. Het inschry vingsregister voor de nationale militie over 1899 en de daaruit opgemaakte alphabetische naamlyst liggen tot 30 dezer ter secretarie ter lezing. Oegstgocst, Gisteravond ontstond brand in een hooischelf, staande aan de Zyi in den Broekpolder, onder dezo gemeente. De hooi schelf is geheel afgebrand met een in ds nabyheid staand schuurtje, bestemd tot berging van gereedschappen. Alles is verbrand en be hoorde aan C. De Graaf, te Leiden. Oorzaak onbekend. Zegwaard. Het inschry vingsregister dor nationale militie met de opgemaakte alphabe tische naamlyst zal tot den 30sten September a. s. ter gemeente-secretarie voor oen ieder ter lozing liggen. Ingeschreven zyn 19 per sonen, waaronder 6 vrijstellingen, als: 3 eenige wettige zoons, 3 wegens broederdienst, terwyi 3 personen andere reden van vrijstelling zullen doen gelden. IJlt de „Staatsconrftct.* Bij Koninklijk besluit is op zyn daartoe gedaan verzoek aan mr. W. R. baron Van Lynden eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van griffier i bij de arrondissemonts-rechtbank te Haarlem. 20) De zonnestralen raakten elk voorwerp aan en gaven aaD alles een andere gedaante. De monden der groote kanonnen, die uit de schiet gaten te voorschyn kwamen, schenen verguld; het motaal aan de schepen was als met licht bespat; do zee schuimde en rolde vrooiyk naar het zilverig zand van den oever. Ginds, over het wator, zag zy de kust van het vaste land, met bosscben bezet: daar was het levod, het loven, dat zy had verloren. De schoon heid van den morgen deed het smachtend ▼erlangen naar vrybeid, de ergste straf van -jden gevangene, nog toenemen. Overal in het rond sprak de nieuwe dag van leven en arbeid en geluk; maar voor haar had hy geen bood schap. Het korte uur ging al te snel voorby. Zy keerde te zeven uren terug naar haar cel en hot sobere ochtendmaal. Terwyi zy de thee dronk en het harde brood at, dacht zy er over, of Bonzo dien ochtend weer zou komen, om haar te vleien of te dreigen. Haar door de ellende nog niet bedwongen spotzucht dreef haar, hem een vertelseltje op te disscher, waarmee hy zich geruimen tyd kon bezig houden. Toen er iemand aan de deur klopte, dacht zy zeker, dat hy het was, en snel be dacht zy, wat ze hem zou wysmaken. Maar de maD, die binnentrad, was Bonzo niet. „Paul!" riep ze uit en bleef toen zwygend en verbaasd aan. Haar beminde stond voor haar. Zy zag, dat hy gekleed was in zyn gewone uniform van kapitein der artillerie, groene jas met roode epauletten, wit lederen gordel, hooge laarzen en de bonte muts met den gojiden adelaar maar zyn gelaat vertoonde diepe rimpels, welke daar Diet waren geweest op dien carnavalsavond, en de hand, die op het gevest van de sabel rustte, was wit en mager. Hy kon eerst geen woord uitbrengen, maar stond besluiteloos voor haar, verlegen, hoe te beginnen. Marian was opgerezen van haar stoel, toen by binnentrad, en toen de eerste kreet van verbazing haar was ontsnapt, gevoelde zy diep medelyden met hem. Instinctmatig had ze het bordje met grof brood achter haar theekop geschoven, opdat by niet zou zien, van welken aard haar voedsel was; even instinctmatig streek ze met de vingers langs de door den wind in de war geraakte haren en liet een blik giyden langs het in de gevangenis kaal en vuil geworden kleed, dat Z9 droeg. „Zyt gy het?" zei ze, met een zwakke pogiDg om vrooiyk te schynen. „Och ja, ik kon wel begrypen, dat niemand anders in Rusland zou kloppen aan myn deur." Paul antwoordde nog niet. Hy keek de armoedige cel rond en rilde, of de koude der gra nieten muren zyn eigen hart had aangeraakt. „Myn Hemel 1" riep hy uit, „is dit je woning^ Marian?" Zy verwachtte, dat hy zou beginnen met zich te verontschuldigen en haar te verklaren, waarom hy tegen haar had getuigd; zyn medelyden verlamde haar besluit, om hem niet te laten merken, boe zy had geleden. „Ja," zei ze, uitdagend eenigszins, met baar rug naar den muur gekeerd, „ik ben altyd thuisvoor myn vriendenje behoeft nooit te vragen, of ik wel ontvang. Ik ben biyneen, raak my niet aanik ben sterk genoeg Paul Ze wist zelve niet, hoe het kwam, maar toen ze een oogenblik later ontwaakte uit de plotselinge bezwyming, hield hy haar vast in zyn armen gesloten. De tranen glinsterden in haar oogen; maar nu waren het tranon van blydschap. „Lievelingl" fluisterde hy; „doe my geen pyn aan; ik ïyd al zoo veel, God weet het! Elk uur was een uur van smart, sinds ze jou wegvoerden; er was geen zonlicht of vreugde voor my; myn leven stond stil, ik dwaalde als in duisternis rond; myn oogen zagen niets anders dan het beeld van haar, die ik liefheb. Marian.... wend je nu niet van my af 1" Hy hield haar vaster aan zyn hart ge drukt, terwyi by de hartstochtelyke woorden haar toefluisterde; en zy weerde hem niet af. De indruk der lange uren van eenzaam heid was te sterk, om nu deze herwonnen liefde niet dankbaar aan te nemen. „jy hebt het hun gezegd," snikte zy; „ze wisten niets, eer jy gesproken hadt. Dat ik ïyd, is jou bedryf; je liefde heeft my hier gebracht. Hoe kan ik gelooven. Doch het verwyt bestierf op haar lippeD. De armen, die haar omvatten, beefden als door hevige koude. Zy blikte in zyn gelaat, en de smart, die zy daar las, veranderde haar toom in medelyden. „NeeD, neen, Paul.luister niet naar myl" riep zy; „het is niet waar! Neen, ik ben niet veranderd; ik ben enkel zwak en ziek door de eenzaamheid. Zeg my, dat je nog myn vriend bent; zeg, dat je my wilt helpeD l" Hy antwoordde met een kus, en nog een, en nog een. „Ik ben altyd je vriend, lieve Marian; God gave, dat ik kon beloven, wat je wenschtl Hoe zal ik je helpen.... hier? 't Kan nietl Je hebt hen tot je vyanden gemaakt en zy weten van geen vergiffenis. Ik ben de dienaar; het is myn plicht, te gehoorzamen." Zy zag hem aan, nu glimlachend door tranen heen. „En je hebt gehoorzaamd. O, ik begryp hetl" zei ze levendig. „Toen je tegen my getuigde, wist ik, dat je het moest doen. Paul, ik heb je daarom niet minder lief!" Ze kuste hem, maar een schaamteblos kleurde zyn gelaat; want hy herinnerde zich, hoe vrees voor zyn eigen veiligheid had byge- dragen tot zyn getuigenis by het verhoor. Reeds stond hy op het punt, haar een volle dige bekentenis te doeD, want zyn eerlijkheid kwam in opstand by haar edelmoedig ver trouwen; doch zy begon te spreken over andere dingen, vooral over de twintig ver schrikkelyke dagen, welke zy had door leefd. „Je kwam niet," zei ze, „en ik teldo de uren. Toen dacht ik, dat je nimmer zoudt komen.of dat je ziek was. Paul, je bent ziek geweest; je oogen zeggen het my." Zy vatte zyn hoofd tusschen haar handen, zoodat het zonlicht er opviel; maar hy haalde onverschillig de schouders op. „'t Was niets," antwoordde hy; „in het geheel niets. Wy hebben hard moeten werken en ik ben vermoeid ik kan niet slapen. Hat zal beter wordeD, als de zomer komt." Hy zei haar niet, dat hy tien dagen, nadat zy gearresteerd was, had geworsteld met den dood en nu pas was opgestaan van bet ziekbed om het fort te bezoeken. Toch deed de vrouweiyke scherpzinnigheid haar de waarheid raden, en te sterker word haar genegenheid. „O, myn lieve, lieve Paul! Had ik dat alles maar kunnen voorzien l Had ik jemaajr eerder verteld van myn dwaasheid en m(Jh verlegenheid! En nu ls het te laat! Ik smeek je, Paul: vergeet myt Vergeet, dit ik ooit te Kroonstadt b9n geweest; vergeet, Sat je myn vriend waart 1" Paul lachte gedwongen, (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1