PROGRAMMA FEESTDAG N". 12142 Zaterdag 33 September A0. 1899 Qeze (Qou.ra.nt wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. 3 OCTOBER Feuilleton. LEID FBJJS DEZER nOTTRA NTi <Yoor Leiden per 8 maanden. 1.10, ft?Vanco per post 1.40. AJzonderiyke Nommer» 0.06. PRUS DER ADVERTENTIËÏJ Van l-ö regels f I 05. Iedere rogoJ meer f 0.17J. - Groctere letters aaar plaatsruimte - Voor bet IncaeseereD buiten de stad wordt f 0.05 berekend verschijnt Woensdag 27 September. jfrijs 5 Cents. MT In het „Leidsch Dagblad", ver- Isohynende 26 September, wordt een bewUs •afgedrukt, waarop de Abonnó's het Programma aan ons Bureel, Doezastraat, kunnen afhalen tegen de helft Tan den daarvoor ge stelden prijs. j Leiden, 22 September. Heden aanvaardde dr. P. D. Chantepie de la Saussaye, tot dusverre hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, bet hoogleraarsambt by de godgeleerde faculteit aan de Ryks-omiversiteit albier, met bot houden eener redevoering ov.r „de taak der theologie." „Alleen de waarheid, die opbouwt, is waar- beid voor u"; dit woord van Kierkegaard zeide spr. is van toepassing zoowel op de kennis in liet algemeen als op do theologie in het by zoo der. Het is dus de taak der theologie het gods- dionstig, het christeiyk leven te verklaren, en daardoor persooniyk leven te wekken. Noch een scolastiscbe, kerkelyke godgeleerdheid, noch een positivistische wysbegeerte van den godsdienst voldoen aan dien eisch. De laatste miskent het absolute karakter van den go is dienst. Trouwens elke weteDschappelyke ver klaring maakt van wat zy verklaren wil iets relatiefs. Sluit dit niet de mogelykheii uit van een wetenschap aangaande wat niet in woreldsche, relatieve verschijnselen opgaat? Ja en neen. Ja, in zoover wy ten volle het absolute, dat in het wezen van dén godsdienst" ligt, het verband met Gol en het paradoxale in het Christendom moeten- erkennen. Het Evangelie js niet een voor de rede toegankelyke waar bei d, niet naar den menscb, de kennis Gods niet naar wereldschen maatstaf te meten. Toch morten wy met onze rede een uit drukking trachten te vinden voor het ons door God geopenbaarde, al ie zulk een uit-ruk king altyd onvoltooid cn gebrekkig. Wy gaan daarby uit van het geloof, dat onze rede niet 'in onverzoenlyken stryd is met de rede, die het heeLl regeert, en dat de kenris Gods, door bet hart verkregen, een bezit kan worden van den gsheelen mensch. Wy blyven daarby geheel op individualistischen, niet op kerke- lyken of socialen bodem. De hoogste geeste- lyke goederen zyn niet het bezit van Kerk of geme nschap, maar van de zie], die de kennis Gods erlangt. By myn onderwas in de mg toevertrouwde vakken ga ik van deze begin selen uit, ook by dat iu de zedenkunde, die ik bepaald als christelyke ethiek opvat. De lioogleeraar eindigde zyn rede met de getiuikeiyke toespraken, welke vry uitvoerig warc-n, allereerst tot curatoren, van wie afzonleriyk mr. O. W. Star Numan, dan tot de boogieeraren in het algemeen en die der godgeleerde faculteit in het tgzonder, van wie afzonderlyk prof. C. P. Tiele en zyn voorganger prof. J. H. Gunning, die voor deze plechtigheid naar Leiden was overge komen, vervolgens de kerkelyke hoogleeraren, de predikanten ec de studenten. Onder het talryke gehoor bevonden zich ook eeriige Amsterdamsche hoogleeraren. Prof. dr. C. P. Tiele vertrekt 25 dezer naar Rome ter by woning, als vertegenwoor diger van de Regeeriog, van het Oriëntalisten congres, aldaar te houden. Tegen 25 October worot zyn terugkomst hier te lande verwacht. In dien tusscbentgd zullen geen examens plaats hebben voor candidaten by de theologi sche faculteit. Heden geniet de zeereerw. pater A. L. Brunott, O. M., rustend priester aan de pastorie der St.-Antonius kerk (Boschja) te Rotterdam, vroeger aan de Hartebrugskerk te Leiden, het zel -zaam voorrecht, den dag te mogen ge denken, waarop hy vóór 50 jaren de H. Priester- wyding ontving. De velen in den lande, die ooit met dezen onverstoorbaar blymoedigen priester mochten kennis maken of van zyn groot°n zielengv6r getuigen waren, inzonder heid de R.-K. militairen, van wier vereeniging te Leiden hy jaren lang de voortreffelijke directeur was, zullen dezen jubileerenden priester, die eigeniyk nog van geen rusten weet en zyn levensavond onder menig opzicht nog zoo verdLnstc-lyk maakt, hun oprechte gelukwenschen aanbieden met de gouden prlesterkroon, die hem heden siert, eo die hem nog lange jaren si-ren moge. De levering van ongeveer 2000 H.L. eerste soort kacheikolen (50 pCt. gewasschen- en 50 pCt. vlamkolen) ten behoeve van de fabrieksarbei Jorsspaarvereeniging „Onderlinge Hulp", oie haar wekelyksche zittingen houdt in bet Wykgebouw „Geloof, Hoop, Liefde", is gegund aan don heer D. Van der Most van Spyk, alhier, tegen 0.74 per H.L. franco aan huis. De matroos 1ste klasse B. Van den Berg, behooronde tot de rolle van Hr. Ms. wacht schip te Amsterdam, is met iogang van heden gedetacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart albier, en zulks ter vervanging van den matroos late klasse P. P. Harren, wiens detacbeeriog is ingetrokken wegens over plaatsing aan boord van Hr. Ms. pantserdek- schip „Koningin Wilh lmina der Nederlanden." Voor het notariëel Staatsexamen zyn geslaagdeerste gedeelte de beer J. P. Baum- gardt, te 's-Qravenhage; tweede gedeelte de heer A. F. Nieuwenhuis, te Dinther. In de „Arnhom8che Courant" zegt de hoofd redacteur mr. Van Gilse, lid der Tweede Kamer, niet onbescheiden te zyn coor mede te deeloo, dat de in de Troonrede aangekon digde weta-ontwerpen tot regeling van de samenstelling der landmacht en tot nadere wjziging en aanvulling der militiewet, reeds zyu ingooiend en de verscbyning daarvan in druk in de eerstvolgende dagen Verwacht mag worden. Nagenoeg gereed zyn ook „een verbeterde regeling van de bevordering, het ontslag en de pensionnetring van officieren, alsmede van de militaire pensioenen, zoowel voor de zee als voor de landmacht". Aan de Kamer thans de taak om die nood- zakelyke verbeteringen spoedig tot wet te verheffen. H. M. de Koningin heeft gisteren een rytoer gemaakt met Prinses Louise Von Wiad, die zy aan het paleis in het Korte Voorhout afhaalde en daar weer terugbracht; H. M. vertoefde eenige oogenblikken in bet paleis. In bet „Hotel des Indes" te 's Gravenhage hebben intrek genomen Prins en Prinses Ruspoli, uit Florence. De heer Bosschart, zaakgelastigde en con sul generaal van Nederland in Perzië, bevindt zich met verlof te 's-Gravenhage. Gisteren is de heer A. B. C. Chabot, consul van Nederland te Roeskilde, in Dene* marken, na eene langdurige ongesteldheid aldaar overleden. De overledene behartigde tal van jaren op degeiyke wyze de belangen van onze land- genooten in Denemarken. De Raad der gemeente Bloemendaal ver leende concessie aan de Eerste Nederlandsche Electriciteit-Maatschappy voor de electriscbe verlichting van Overveen en Bloemendaal. Volgens de „N. R. CV' is by de Regeering in overweging een wyziging van art. 16 van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen, welk artikel betrekking heeft op de afsluiting van wegen over den spoorweg. Naar men verneemt, zal dr. J. Coert te 's-Gravenhage de Nederlandsche regeering vertegenwoordigen op het te Brussel dezer dagen te houden internationaal congres van geneeskundigen voor levehsverzekeringsmaat- schappyen. Men meldt uit Rotterdam, dat do toe stand van mevr. Beersmans een weinig ver beterd is. De gemeenteraad van Utrecht heeft gisteren een belangryk besluit genomen, waardoor het universitair onderwijs in de geneeskunde een belangryke verbetering zal ondergaan. Reeds op 30. December 1896 werd door den Raad een stuk' gronds, naby het Stedeiyk Ziekenhuis aan het Ryk afgestaan voor de stichting van klinieken voor de psychiatrie, doch, (na het vtrtrek van prof. Winkler) achtte de minister van binnenland- sche zaken de oprichting van die klinieken niet voldoende gemotiveerd. Wel wensebte de minister de oprichting van klinieken voor verloskunde en gynaecologie, op voorwaarde dat de kliniekeQ voor int-rno ziekten de nooiige verbeteringen zouden ondergaan. B. en Ws. betreurden wel dat de minister aan het oorspnnkelyk plan zyn goedkeuring riet kon hechten, doch waren van meening dat ook nu nog een belangryk voordeel voor het geneeskundig onderwys kan worden ver kregen. Bovendien stelden zy voor over te gaan tot den bouw van een barak voor lydera aan besmettelyke ziekten, door prof. Talma gewenscht. Elk paviljoen zal ongeveer f 25,000 kosten. Zonder beraadslaging werden deze voorstellen goedgekeurd. Hit dttacbement, dat onder bevel van den kapt. Cheriex, van het 4de reg. inf., to Nunspeet is verbleven tot opruiming van het kamp, keert heden naar het garnizoen terug. Geiyk men weet, was er in den laatsttn tijd herhaaldelyk sprake van de voorgenomen vermeerdering van dienstjaren voor Indische ambtenaren, met betrekking tot hun recht op pensioen. De „Tel." kan thans met zekerheid mede- döelen, dat inderdaad met de InrischeR-geering in overleg getreden is over het denkbeeli om van de Indische ambtenaren 25 in plaats van 20 dienstjaren to eischen, alvorens voor hen recht op pensioen ontstaat, en over de vraag in hoever zoodanige maatregel op de reeds in dienst zynde ambtenaren zou kunnen worden toegepast. Een beslissing is nog niet gt nomen. De maskerade te Groningen stelde den jaarlykschen ommegang voor van het schut tersgilde „St.-Sebastiaan", en van de rede- rykerskamer „Het Bloemken Yesse", te Middelburg, omstreeks 1480. Elk jaar nameiyk werf door het schuttersgilde een groot feest georganiseerd. In den nieuwen schouwburg hebben het studenten-tooneelgezelschap en het studenten muziekgezelschap „Bragi" Dinsdag avond drie tafereelen van een dergeiyk feest te zien ge geven: lo. de processie, die den papegaai van het scbuttershuis haalt om hem in de gilde- kap-1 by een „aolemneele misse" te Lten wyden; 2o. de opvoering van een abslspel; 3o. de sang- ende dansvoorstelling voor den schutterekoning en zyn koningin. De maskerade nu, gisteren gehouden, stelde den stoet voor, terugkomende van het feest; voorop de vaandrager met de banier en dan de verschillende groepen: de schutterskoning met vier zwaarddragers om hem heen, htt stadsbestuur van Mi delburg, enkele Zeeuw- sche edelen en dan verder de leden van de rederykerskamer. De eigenlijke maskerade bestond uit 97 personen, waaronder ruim 50 studenten, de overigen huurlingen. Ze z'yn echter deerlijk geteisterd door regen en wind, de leden van het «schuttersgilde „Sint Sebastiaan" en die van de re lerykers- kamer „Het Bloemken Yesse" by hun terug- ke r van het feest. Eerst des middags, toen de regen maar niet wilde ophouden, en daarna 's avondsSoms geleek de tocht wel iets op een t rugtoebt uit Rusland. De illuminatie is volkomen in 't water ge vallen Alle vetpotjes waren in regenbdkjes veranderd en de gasverlichting flikkerde voort durend op, om 't voigend oogenllik geheel uit te dooven. De vlaggen en het groen hingen als natte wasch aan c'roogiynen. Het stoom8'l;ip „Herzog" arriveerde 20 Sept. van Hami urg en Amsterdam t^ Duroan de „Amsterdam" vertrok 21 Sept. van Rotter dam naar Nieuw York; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavio, vertrok 21 Sept. van Marseille; de „Soembiog", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 21 Sept. Dover. ltoskoop. De 2de klasse van de Tuinbouw school zal den 2den October a. s. een aanvang nemen in het nieuwe gebouw. Dit jaar kunnen geen nieuwe leerlingen van dezen cursus gebruik maken; om de twee jaren kunnen dezen slochts toegelaten worden. Zy, die dos van den cursus in 1900 gebruik wenscben te maken, mogen bier wel indachtig op zyn. Voor de toelating wordt o a vereischt: goed op de hoogte van de beginselen der Engelsche en Duitsche taal; kennis van de Fransche taal strekt tot aanbeveling. Reeds hebben verscheidene jongelui zich aangemeld voor den volgenden cursua in 1900; dezen bezoeken nu eerst een jaar de kweekery. Aarlandcrveen. Door het gemeentebestuur is vergunning verleend aan S. Dompding tot het oprichten van een vleeschrookery in bet perceel Sectie C No. 2325, albi r. Haarlemmermeer. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 28 September a. s, des voormiddags te halfelf. De te be handelen onderwerpen zyn: lo. Ingekomen stukken en mededeeling&n. 2o. Aanbieding Begrooting voor 1900. 3o. Bestek voor de aanbesteding van steenkolen 4o. Bestek voor de aanbesteding van schoolcehoeften. 5o. Bestek voor de aanbesteding van kantoor behoeften en crukwerk. - 6o. Bestek voor de aanbesteding van banken, enz. voor de scholen Nos. 1 on 2. 7o. Conditiën voor de verpachting der dorpsgronden en wegen. 8o. Verzoek van C. J. Colpa om afschrijving op zyn aanslag in dtn Boofdelyken Omslag over 1899. 9o. A res van D. L. 't Hooft e. a. om vestiging van een st mbureau aan den Ringdyk by Aalsmeer. lOo Bericht van de beeren G. A. A. Knaap en C. Dyt, dat zy bedanken als Raadsleden. llo. Benoe ming van stembureaux voor de verkiezing van Raadsleden. Jiillegom. Gistermiddag moest iemand uit Haarlem, die geld te vorderen had van den winkelier in galanterieën, genaamd J. H. V., alhier, ondervinden, dat zyn bezoek als schuld- eiscber minder welkom was. Bedoelde persoon werd althans geheel onvoorbereid door ge noemden winkelier op ruwe wyze den winkel uitgegooid en bracht daarover zyn beklag in by oe politie. Noordwylc. Gisteren waren hit,deparochia nen van Nooriwykerhout en "Warmond, die, ten getale van ongev-er 400 en onder leidiDg van bun e?rw. geestblyken, ter beèvaart togen naar het gebeente van den H. J roen. Na de gewone plechtigheden in de kerk en op het Martelveld de feestpredikatie Wird gehouden ooor den zeere-rw. heer B. C. Van Straelen, pastoer van Katwyk aanvaardde men, na e n bi zoek aan de laatstgenoemdo plaats, omstreeks 4 uren den terugtocht, telkens begel i 1 door de tonen van hot fanfarecorps „St.-Jeroen". Oudshoorn. Op "Woensdag 4 Oct. a. 8de3 voormiddags van 10 tot 12 uren, zal in het hotel 's Molenaarsbrug de verkiezing gchou-on worden van een li 1 van het bestuur van den Grooten, Kleinen Kalkovenschen polder ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bodankon van den heer M. C. Piek Roelof-Arondsvecn. De aangekon.igde droge t ollenvd.ing had Woansdag plaats, ten overstaan van notaris Van Greuningen, van Een moedige Trouw. 16, Hy drukte den voet in de weeke sneeuw, by do gedachte aan die vreeselyke mogelyk heid, en overreedde zicbzelveD, dat hy bier niet langer zoo kon blyven staaD. Hy vreosdo, dat de schildwachten hem zouden zien; de oude Bonzo kon hem ontmoeteD, als by heen ging, en zeker was er geen grooter ramp denkbaar dan vermoedens op te wekken by iion yzeren man. De vrees dreef hem eindeiyk hot huis Vinnen, al was het aarzelend en met tegen zin. Zyn kamer, de kale kamer van een soldaat, was in den noordelyken vleugel, ver van Marian, maar niet zoo ver, of hy kon het kraken hooren van haar deur, als dis geopend of gesloten werd. Ook ging hy zyn kamer niet binnen, oer hy op zyn teonen de gang was afgeloopen, om een oogenblik te luisteren aan haar deur, zich te vergewissen, dat zy sliep. Een oogon- olik draalde hy nog voor hot kabinet van den generaal; toen ging hy moede in z|jn kamer en te bed, waar by nog lang luisterde, of by Bonzo's stem nog hoorde. Er was geen lamp in de kamer; het maan licht, weerkaatst door de sneeuw, zond heldere stralen naar binnen; ze deden hem Éj'oed; want ze spraken van rust en slaap, *3n kalmte voor den geest. Hy stelde zich voor, dat de zachte, bleeke stralen speelden over het gelaat van haar, die hy liefhad, een aureool tooverden om haar blank voorhoofd. Toen eindelijk de slaap zich over bom ontfermde, droomde hy van den carnavals nacht en de liefdeboodschap, welke die hem bracht. Weer wandelde hy mot haar door de stills straten van Kroonstadt, maar plotseling viol zy neer voor zyn voeten en een angst kreet deed de slapende stad ontwaken. Geen woord, geen smeekbede van hem kon dien angstkreet sussen, welken hy hoorde in zyn droom. Hy dro9g baar in zyn armen, maar uit hun slaap gewekte soldaten vervolgden hem; mannen kwamen uit de duistere huizen om haar te grypen; hy zag achter zich de dreigende forten en de hooge wallen; daarboven zweefde de doodsengel. Vaster drukte hy haar in zyn armen en snelde voort; maar steeds hartveracheurendor werd haar kreet; de ge daanten, die hem vervolgden, vermenigvul digden, tot ze oen leger vormden. Paul ontwaakte en sprong overeind. Een flauwe zonnestraal drong de kamer binnen; maar de angstkreet der vrouw, welken hy had gehoord in zyn droom, klonk nog door de stilte van het groote huis. Hy luisterde, ten prooi aan de hevigste smart, en waggelde toen naar de deur. De gang was vol soldaten; by zag Bonzo, zwygend en barsch; hy zag Marian, bleek en bevend. „Het uur is gekomen t" riep hy uit. VII. Paul ging weer in zyn kamer en begon zich te kleeden, onhandig, doch met zekere vastberadenheid. Da boeien, die hy had gezien om Marians polsoD, waren een druk voor zyn eigen handen; haar kreot weerklonk nog in zyn oor. Hy hoorde de zware voetstappen in de gang; by meende de 6tem van den generaal te onderscheidenmaar do geluiden werden flauwer, de voetstappen stierven weg en weer lag het huis in doodstilte. Die stilte zou voortaan over zyn geheele loven liggen. Hy dacht niet anders, of by had de vrouw, die by liefhad, voor den laatsten keer gezien. Zy was van hem gegaan met dien verschrikkelyken smartkreet op de lippen; wat haar lot zou zyn, wist hy niet; alleoD, dat de ondoordringbare deuren achter haar gesloten waren; dat de band van den levenden dood haar had aangeraakt. Hy was biy, dat ze hem niet gezien had, toen hy een oogenblik aan zyn deur stond, om te zien, hoe do soldaten haar van kamer tot kamer sleepten. H6t tengere schepseltje, met bet kindergezichtje en de verwarde haren en do smeekende oogen, zou hem levenslang in het geheugen blyven. Hy wist wel, dat de maat van haar schuld en onschuld niet zou worden gewogen door degenen, die een vonnis over haar moesten uitspreken. Zy, het zwakke meisje, alleen en zonder hulp, had zich gekant tegen de macht en het vreeselyke gerecht van Kroonstadt; zy was overwonnen in dien kamp. Zy had de wereld des lichts voor do laatste maal aanschouwd; haar hulpgeschrei zou Dimmer weor door do wereld g6boord worden. Zy zou weggevoord worden, en niemand zou durven vragen: "Waarheen? Nu de slag was gevallen, verraste het Paul, dat zyn geest zoo willig was om hom te dienen, en dat by zoo helder kon denken. De gevangenneming van Marian Best nam althans één last van zyn schoudors: hy be hoefde geon onthulling te doen; wat hy wist, was ook bekend am de bewakers der citadel. En by moest zichzelven verdedigen tegen mogeiyke verdenking; hy moest woorden van verrassing en verbazing gereed hebben. Hy alleen in Rusland bleof de vriend van de ongelukkige vrouw; om harentwil zou hy alles wagen, in de hoop, dat hy haar nog van dienst mocht zyn. Ei die hoop begon hom moed te geven; hy wist niet waarom. Zyn vingers werden vlugger; by kleedde zich snel aan en verliet het huis. De oude Bonzo was op het voorplein, zyn chef wachtende. Flink en correct, met vierkante schouders en vasten tred, groette de yzeren man zyn jongen viiend zoo onbevangen, of er niets gebeurd was on zy op oen feestje waren. „Dag, meneer Paul; goed gesUpen?" „Dank u, kolonel; en Bonzo maakte veelbeteokeneDde knipoogjes. „O, ik slaap altyd goed; dat wordt ge woonte. En nu ga ik ontbyten met een dame. Hoor je wel? Niet aan myn vrouw vertellen, hoort" Z(jn grappenmakerij was onhandig en ver velend, en op dit oogenblik maakte ze Paul half razend. „Kolouel," riep hy uit, niet in staat zich langer te bedwingen, „ik hoor, dat ze juffrouw Best gearresteerd hebben; is dat waar?" Bonzo, die op en neer stapte, bleef staan. „Ge weet, dat het waar is, kapitein." „Ik, kolonel? Hoe zou ik dat weten?" „Omdat ja aan je deur stondt, torwyl mea haar de gang af bracht." „Zeker heb ik dat gezien; maar ik begreep de bedoeling niet. Vordenkt u haar dan, kolonel?" „"Wy verdenken haar niet; wy weten, dat bet haar hand was, die de kaart van battery 3 teekende." „Haar band, kolonel een vrouwenhand! Zy is op dat gebied zoo onwetend als een kind." Paul trachtte het to doen voorkomen, of hy buitengewoon verrast was; doch zyn gebaren waren valscb; zyn stem klonk onnatuuriyk. Bonzo sloeg hem gade en laa io hem als een boek. „Je zult vernemen hoe onwetend zy is; zoo meteen wordt ze verhoord. Ik vortelde u immers, dat ik u vanmorgen den spion zou laten zien? Als ge op den wal wilt klimmen, kunt ge baar zien in de sloep, die haar naar fort Alexander brengt. Wy volgen haar daar heen, als de generaal klaar is, kapitein. Het gebeurt niet eiken dag, dat wy kunnen ont byten met een dame te Kroonstadt."

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1