Gasiaotoren-Falirik DEDTZ. Filiale Amsterdam. ATJEH. Op de Gastentoonstelling Schiedam werd een Origi- neele Gtto-Gasmotor van CEDTZ met de hoogste on derscheiding (Gouden me daille) bekroond. 7664 16 door den minister van justitie aan de Tweede Kamer oen wetsontwerp worden ingo isnd tot aankoop van b:t vroegere paleis van wylen prins Frederik tot de inricbtiDg van een r^cbtsgebouw aldaar. Do voorgestelde koop pr\js zou f 350,000 zijn. De vyjiarlyksche studentenfeesten t9 Groningen zijn volgens de traditie wederom geop.nd met bet aanbieden van een geschenk van do Groningscbe dames aan het Studenton- corps. Thans bestond bet in een tafel met stoelon, testomd voor de kamer van de kroeg commissie. Bij monde van mejuffrouw B. Van Royen werd dit bewijs van vrien:sthap in een feestelijke vergadering aangeboden. De luitenant ter zee der 2de klasse A. F. Folkersma, uit Oost In^ie in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Het p2nt8erdeksebip der marine „Gelder lano", gebouwd op het établissementFeyenoorJ, en het voor de Indische wateren bestemde llottieljevaartuig „Snip", gebouwd op do fat riek van den beer P. Smit, vertrokken gisteren van die fabrieken naar het gemeentecroogdok te Rotterdam. Het was Zondag 40 jaar geleden, dat de vice-admiraal H. Quispel, directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, benoemd werd tot adel orst 1ste klasse. De heer E. D. d'Arripe, overleden te .Amsterdam, heeft zijn verzameling Japansche 251 Chin^esche porseleinen aan het Ryk gele- gateerJ. Deze zeer belangrijke collectie wordt in <4e verzameling van bet Nederlandsch Mu seum opgenomen. Op Dinsdag 10 October a. s. en volgende Jagen zal, in het getouw der synode te 's-Graveabage, de jaarlijksche vergadering worden gehouden van het Algemeen College van Toezicht op het beheer der ktrkeljjke goederen en fondsen. Gisteren ia te Arnhem de maatschappij Rijnoevers" opgericht, tie zich blijkens baar statuttn mede het verbinden van de beide oevers van do rivier den Rijn bij Arnhem door een overbruggiag ten doel stelt. Het kapitaal is bepaald op ƒ1,000,000, verdeeld in tien series, ieder van 100,000, waarvan aanvanktlyk zes serieên worden uitgegeven. Commissarissen zijn de heeren mr. L. J. Van Gelein Vitringa, deken der orde van advocaten te Arnhem; W. baron Van Vcorst tot Voorst, groQjeigenaar te Elden; W. H. Van Braam, industriêel te Arohem; D. W. P. Wisboom, ingeni.-ur en grondeigenaar Huize Groot-Warnstorn te Arnhem, en G. W. baron Van der Feltz, burgemeester van Eist. Directeur is de heer H. C. Van der Houven van Oordt, lid der Ged. Staten van Gelderland te Arnhem. De heeren Neissen en Ressing, directeu ren van den Gemeentelijken Tramoienst en van het Electrisch Be.rijt te Amsterdam, ztfn lot het doen van een dienstreis naar het buitenland vertrokken. Zy zullen een m.iand afwezig blijven en met het oog op de inrich ting van do hun toevertrouwde takken van dienst verschillende groote steden van Duitschland, Frankrijk en Noord Italië be zoeken. (iY. v. d. D.) Het stoomschip „Priam", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 16 Sept. te Liverpool; de „Prins Willem V", van Amsterdam naar Paramaribo, passeerde 17 Sept. Ouessant; de „Statendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 18 Sept. Prawl.point; de „Anchises" vertrok 14 Sept. van Batavia naar Amst^rJam; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 18 S^pt. te Port- Said; ce „Mercpi", van Rotterdam naar Java, passeerde lb Sept. Gibraltar; do „So^mbing", van Java naar Rotterdam, passetrde 17 Sept. Sagres; de „Telamon", van AmsterJan en Liverpool naar Java, vertrok 11 S pt. van Algiers; de „Teucer", V3n Batavia naar Am sterdam, passeerde 17 Sopt. Ptrimde „Solo", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 18 Sept. Ouessant; de „Prinses Amalia", van Batavia nuar Amsterdam, arriveerde 18 Sept. te Genua. Katwyk-ann-Zee. Menigeen, die tegen woordig Rijnlands stoomgemaal zoo cruk in de weer ziet, zal zich wel afvragen of er dan zooveel regen is gevallen, dat dit het malen dag n aaneen noooig maakt. Be reden is echter deze: Bij Gou ia beeft men den geheelen zomer water ingelaten, ten einde hierdoor tot wat rverversching to komen. In plaats, dat het boezemwater nu booger werJ, werd het alty 1 lager, daar de polurs te veel lieten inslroomeD, door de droogte. Men kon hier dus het vuile bedorven wat^r niet wegmalen. Nu tr echtc-r ïvgen gevallen is, is het water gestegen, zoodat men het bier kan krijgen. Terwyl men nabjj Gouda versch water laat instroomen, wordt h-.t bedorveno weggemalen, zoodat de gebeelo boezem van nieuw water worct voorzien. Dat cit werkelijk een uitstekende maatregel is geweest, daar van had ieder, die dezer dagen in het stoom gemaal geweest is, zich kunnen overtuigen. Den eersten dag was het er, wegtns de Jucbt van hot wegstroomende water, niet uit te houien. Katwyk. In een vergadering van manlijke leden der Gereformeerde Kerk te Katwyk a/J. Rijn is gisteren met algemeene stemmen besloten voor de a. s. vacature to beroepen ds. J. H. Donner Jr., te Nieuwdorp. Roclof-Arendsvoen. „Het Stalen Ros" hield Zondag een clubtocht, ten eindo meer algemeen de gelegenheid aan te bieden, de prachtig fraai opgewerkte rijwielen (12) te kunnen bezien, waarvan vooral uitmuntten: een wieier op e9n wiel.r (de sport), vruchten (de tuinbouw), een zeilschip e scheepvaart), een reusachtige sigaar (le handel). Van af den heer Wagenaar ondernam men een afmsttenden tocht van hier over Oud- Ale, Rypwetering, Nieuwe Wetoriog en Oude- Wetering naar het uitgangspunt terug. Overal werd de meeste belangstelling bi) het passeeren ondervonden, niet het minst op de genoemde plaatsen, waar telkens even werd stil gehouden. By den heer Marinkelle s heidden eenige sport mannen van het gezelschap, terwyi by den heer Wagenaar de gansche schoons stoet ontbonden werd. Zegwaard. Zondagnamiddag is een begin van brand ontstaan in een hooischelf by den watermolenaar C. Rademaker onder de ge meente BLiswyk. Door het flink optreden van den molenaar en met behulp der buren, dia spoe Jig aanwezig waren, mocht het ge lukken den brand met emmers water nog tyoig te blusscben. De brandspuit, gestationneerd aan den Kruisweg onder genoemde gemeente, was inmiddels aangerukt, doch behoefde geen water te geven. De oorzaak is onbekend. Vit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Goedgekeurd dat J. W. Dc Wit, burgemeester van de gemeento Watergraafs- meor, is Xenooiud tot secretaris dier gemeente. Met ingang van 1 October 1899, benooind tot lid van het college van curatoren der Rijks universiteit: te Leiden, mr. O. W. Star Nuinan; te Utrecht, mr. J. F. Baert; te Groniogen, jhr. mr. J. Remees van Iddekinge. Aan den eervol ontslagen hoogleeraar-titulaiT, leeraar in de wis- en werktuigkunde bij bet Kon. Instituut voor de marine te ïllernsoord, dr. G. A. Oskamp, oen pensioen verleend van ƒ1655'sjaars. De minister van financiën maakt bekend, dat op 16 dezer bij de betaalmeesters in kas was f 2,121,854.3978 en dat op denzelfden dag door de Nedorlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedrage van ƒ682,538.61. Hoofdcursus. De minister van oorlog brengt, ten vervolge op de aankondiging in de ,Sts.-Ct." van Zaterdag 2 September 1899, nader ter kennis van belang hebbenden, dat, iu verband met een ontstane vacature, alsnog voor den dionst bij de infanterie in Nederlandsch-lndiö wordt aangewezen de reeds tot den hoofdcursus toegelaten sergeant L. H. Vink, terwijl voor het wapen der infanterie hier te lande alsnog tot den hoofdcursus wordt toegelaten de sergeant J. D. Eggink. Een Regeerings-ttligram uit Atjeh, 18 Sep tember out vangen, luidt: „Excursie naar de Noord- en Oostkust van Atjeh afgeloopen. Twee compagniën blyven voorloopig ia bivak aan de Djamboe-Ajer- rivier tot weg-aanl g beëindigd is. Twee com pagnieën gaan naar Telok-Semawó voor het zuiveren van en het coen van opnemingen in de lanoschappen tusschen Gedong en Pasangan." RECLAMES, a 25 Cents per regel. 21JDEK DAMAST 75 Cts. tot 14.65 p. Met., zooals zwart, wit en ge kleurd. „Hcnneberg-Zyde" van 45 Cts. tot 14.05 per Metglad, gestreept, gekarteld, gestippeld, Damast, enz., (pl. m. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, teekeningon, enz.) franco en vrij van invoerrechten In liufs. Monsters omgaand. Dubb. briofporto n. Zwitserland. C. HEHNEBERG's Zydcnfabrieken (K. u.K. Hofl.) Zilrlcb. 7570 10 Gemengd Nieuws. Van af morgen weder nieuwe platen in onze Vestibule. De heer J. C. Huysman (firma C. Kooyker) geeft, met het oog op den 3ien October, een aardige gologenheidsbriefkaart uit, voorstellende „een UadzyJe uit het ge schiedboek." Het is een gooi denkbeeld, dat ongetwyfold door de stadge-ooten op prys zal worden gesteld. Zulk een 3-October- grott uit Leiden is voor verzamelaars van geïllustreerde briefkaarten een buitenkansje. De kaart is ontworpen door den heer G. C. Vrint, alhier. Hedenmorgen omstreeks half- tien gera:.kte een driejarig meisje, genaamd M., in de Kyfgracht (Zuidsingel) alhier onder de leuning der brug coor te water, doordien een vrouw met een zak aardappelen op den rug het kind onwillekeurig opzy duwde. FJuks was W. Van Ulden, aan den Zuidsingel wonendo, by de hand, die den moed had, boswel by niet kon zwemmen, te water te gaan, en het kind behouden toestak aan Van der Sluys, den bekenien „menscbenredder", die ook op het punt had gestaan zich te water te begeven, hetgeen evenwel niet meer be hoefde door de moedige handelwyze van ge noemden "W. Van UldoD. Zuur geldverdienen. Men schryft uit 's-Gravenhage van gisteravond: Hedennamiddag om 6 uren zegge 19 uren véoriat morgen de plechtige opening van de vergadering der Staten Generaal plaats heeft stond reeds een troep personen te wachten voor de deur op het Binnenhof, welke toegang geeft tot de publieke tribune der Troonzaal. Allengs groeide in den loop van den avond dit troepje aan en te acht uren hadden zich reels ongeveer honderd personen in een gelid van tweeën langs den muur van het gebouw der Tweede Kamer opgesteld. Mannen, vrouwen, ja zelfs kinderen stonden of zaten iu den gusen herfstavond dicht tegen den muur gedrukt, om den langen nacht in de open lucht door te brengen, al wachtende en wachtende, in de hoop morgen tegen het uur dor opening wellicht bun plaatsje in de ry aan een meergogoed medemensch tegen een goed prijsje te kunnen afstaan. Zondag-avond ontstond over een geldquaestie in de Bagynenhofstraat te Rot terdam een worsteling tusschen den aldaar wonenden logementhouder G. Rietkerk en den werkman H. R., woonachtig op de Slaak- kade. Hevig op elkander gebeten, vochten beide mannen met groot© woede totdat den logement houder Rietkerk eensklaps h.t tlood over het gelaat spoot. Zyn tegenstander had hem een heel stuk uit. het linkeroor gebeten en een deel van de oorschelp tot aan het hoofd afgerukt. Het stuk oor werd aan hot politie- bureel in de Lange Torenstraat gedeponeerd. Tegen den gearresteerden dader is proces verbaal opgemaakt. De verwonde logement houder werd op het politiebureel door een geneesheer verbonden. (N. R. C.) Een schadepostje ia het, volgens het „A. H."f voor den heer B. Groote, die iu het verzakkende perceel 43 Kalveratraat te Amsterdam zyn magazijn en winkel van photograph!© artikelen heelt. De bouwpolitie heeft het met het oog op den toestand, waarin het thans verkoert, geraden geacht het perceel vooreerst althans te doen ontruimen. Het gebouw zal echter nog behouden kunnen blyven, wanneer spoedig afdoende maatregelen woraen genomen. Do bouwpolitie heeft het perceel grondig onderzocht en is tot de slot som gekomen, dat het kan blyven staan, wanneer de voorgevel wordt versterkt en de zygevel aan den kant van de „Commerce" geheel worat vernieuwd. De oorzaak der verzakking is de volgende: voor de fundamenten van het nieuw op te trekken „Hótel du Commerce" moest de grond dieper worden uitgegraven dan de zooals dat by huiz^D, die reeds, zooals dat van den heer Groote, een paar eeuwen oud zyn, meer voorkomt niet op palen rusten ie fundee ring van perceel 43 ligt. Gevolg daarvan was, dat onder den zymour van het huis van den beer Groote een Beboeting moest worden aan gebracht, wat ook geschiedde. Nadat het in den grond slaan der palen voor het nieuwe hotel was afgeloopen, heeft men echter die schoeiing te vroeg weggenomen, zoodat de muur toen geen steun meer had en is gaan wtrken, wat hetgeen nu gebeurd is ten ge volge bad. Yoor de rechtbank te Arnhem hadden gisteren de pleidooien plaats inzake G. J. Ariese wed. Derksen, te Zetten, eischeres (proc. mr. L. J. Van Gelein Vitringa, te Arn hem), contra J. Jansen van Olst, grondeLe naar en wethouder te Hcrveld, gedaagde (proc. mr. I. Everts B.Hzn., te Arnhem), eisch tot betaling van 4000, 2000 en ƒ2000 voor 3 afgegeven obligaties der ge meente Valburg. Deze zaak is de eerste processueele nasleep van de onregelmatigheden, die in de flnan- ciöele buishouding der gemeente Valcurgzyn gebracht door den vorigen burgemeester L. Van Doesburgb, by wiens overlyden een lange reeks van fraudes aan het licht kwam. De obligaties, waarover bet geschil loopt, zyn door den Raad als waardeloos erkend, omdat de besluiten tot bet aangaan van boven genoemde leeningen Dcoit genomen zyn. De burgemeester schreef de stukken, fin geerde de Raadsbesluiten en liet den wet houder, die geheel ter goeder trouw was, de obligaties teekenen, zonder dat deze inzage nam van wat hy aldus bekraebtigdo. Deze valsche obligaties werden dan door den bur gemeester geplaatst en het geld diencfo om z'u'n particuliero uitgaven te dekken. De eischeres, een van de vele slachtoffers, heeft thans den wethouder gedagvaard tot beta ling, waarby mr. Vitringa concludeerde tot algeheele toewyzing van den eisch, vaststel I nde, dat gedaagde vooraf had behooren te onderzoeken wat by onderteektnde. Z a t e r d a g-m orgen is onder de gem.ente Duiveniyke aangespoeld het in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lyk van een menspersoon, veriroedelyk een zeeman. Hy was gekleed in zwart cheviot broek, witte trui, flanellen hemd en rood geruit boezeroen. Op het lyk werden gevonden 3 halve penningstukken, en een sleutelring met twee sleuteltjes. De verrooedelyko ouder dom kon niet meer worden vastgesteld. Zondagmorgen is aan het strand te Nieuw Helvoet door twee jongens gevonden het aangespoelde lyk van het jongetje Tan 9 jaar, dat een paar maanden geleden by het baden te Den Dommel verdronken is. Op het vioden van het lyk was door den vader een premie van 20 gestold; deze is met een en ander telegraphisch in kennis gesteld. Het palea van wyien koningin Hortense, Laffittestraat, te Parys, thans be woond door baron Salomon De Rothschild, wordt voor afbraak verkocht om door een nieuw gebouw te worden vervangen. De hoogleeraar De "Wilde, van de Universiteit te Brussel, heeft den Hoogen Raai van het Legioen van Eer verzocht hem als ridder dier Orde te schrappen, omdat er z. 1. te veel leugenaars, falsarissen, valsche getuigen, verraders, spionnen, onmogeiyke rechters, enz. in zyn, in wier gezelschap het hem onbehaagiyk is geworden. Gisternacht is ingebroken by de ry wielhanaelaars Augustinus en Witteveen, te Haarlem. De dieven namen niets dan voor een gulden aan postzegels mee. Gisternacht ontstond er een hevige brand in een huis, gelegen in de Rykmansstraat te Deventer, en bewoond door twee gezinnen. Slechts éen der intoedels was verzekerd. Het geheele buis is uitgebrand. Oorzaak onbekend. Een mededeeling van de Rus- sisch-Zweedscbe wetenschappeiyke zending naar Spitsbergen, aan de academie van weten schappen te St.-Petersburg ontvangen, ver meldt, dat veel Russische en Zweedsche leden binnenkort zullen terugkomen om in hun landen te overwinteren. Enkele andere reisgenooten zullen op Spitsbergen overwin teren. Da expe itie is andera goed gelukt. Ver schillende opnemingen zyn gedaan. Het komplot te Pnr^s. Verschillende rytuigen van de landsdrukkery te Parys brachten gisteren de dossiers der van hoogverraad beschuldigden naar dm Senaat, als Hooggerechtshof zitting houdende. In de zittingzaal hebben slechts de Senatoren en de beëedigde ambtenaren toegang. De galeryen en de tribunes werden open gesteld voor personen, die van kaarten voor zien zyn. Er beerschte volkomen rust in den omtrek van het Luxembourg. Do tuinen van het Luxembourg werden 's middags om 1 uur gesloten. Er zyn zeer strenge politiemaatregelen •genomen. Da zitting van het Hooggerechtshof werd om vyf minuten over tweeën gtopend. De voorzitter las het besluit voor, waarby do Senaat als Hooggerechtshof wor.t op- g«rof»x)en. De procureur-generaal Bernard las het requi sitoir voor, waarin genoemd worden de mis dacen van een komplot en een aanslag om den regeeringsvorru to wyzigen. De onge regeldheden van Februari 1899 en ook de andere werden vooroereid door een verstand houding tussebea Dóroulèdej Habert, do Ligue des Patriotes, Guórin, de anti semioti sche Liga, enz., &n einde de regeering ta wyzigen en tot dat doel werkzaam te zijn. Het requisitoir spreekt van de revoluri naira han delingen van verschillende vereenigingen, van Uéroulède en ïïabert, oie hun plan ten uit voer wilden brengen door een straatverbon l v.m oproer en leger, en sprtekt aan van de anti sernietische Liga, door Guérin geleid. De akte van beschuldiging wyst er op, dat deze Liga een plaats innam in een opro.rige organisatie. Guérin tracht een gewapendtn troep byeen en deed mee aan alle onger-geld- heden. Vervolgens komt ter sprake oe Liga van de Jeunesse ADti9émitique, door Dubsc gelei). In een brief van Duoec zegt deze, dat hy rekent op zyn persoonlijke relaties om een staatsgreep tot stand te brengen en by noorigt zyn vrienden uit, om te trachten in het garnizoen van Parys vrienden te werven, en voegt er ty, dat Wanneer een slag wordt ondernomen, „de vnile jood" Hendló den dans niet zal ontspringen. Bet requisitoir maakt gewag van talryka brieven, waarvan de revolutionaire strekking duidelyk blykt, om dan te spreken van de gewiebtigo rol, die de Royalistische Liga in de oproerige plannen speelt. Al deze verbon den lig Vs verbergen de bedoeling niet om den regeeringsvorm te wyzigen. Het requisitoir gaat de rol na, die de beklaagden, speelden en de procureur-generaal las talryke stukken voor. Daarna werd een overzicht gegeven van de verergering van de beroering sedert Octo fcfer 1898 en werd herinnerd aan het gedrag van den hertog van Orloans en zyn secretarie, den senator Buffet, die den prins aanraadde dichter de grens te naderen. Het requisitoir spreekt van geheime bijeenkomsten te Brussel en San-Remo, terwijl het in herinnering brengt de oproeping van den prins tot een inschry- ving, waarvoor 400,000 fr. werd gestort. Men legde beslag op do lyst, waarin do betrek kingen reeds toegewezen werden voor de nieuwe regeering. Dan wor.t gesproken van de incidenten van den 23slen Februari op de Place de Ia Nation, welke Déroulède uitlokte. Toen ze mislukt waren, telegrapheerde men aan den hertog van Orleans te Brussel om niet te komen. Het komplot werd tot een begin van uit voering en feitelyk tot stand gebracht. De verstandhouding tusschen de beschuldigden is aangetoonl boar hun bekentenissen. De geheime byeenkomsten worden steeds tal rijker, met het doel een opstand te bewerken met behulp van eükele aanvoerders van het leger. Den 29sten Mei schreef Dubec aan Bressier om zich meester te maken van de prefectuur te Caen. Den 4den Juni hadden de ongeregeldheden te Auteuil plaats, betgeen bewyst, dat er een verstandhoujing bestond tusschen de Royalis tische en Antisemietische Liga's. Het requisitoir weidt lang uit over het optreden der agenten van de Lijue des Patriotos in de provincie, on spreekt van do aanhoudingen, de vervolgingen en van de opening der voorloopige instructie. De bri:f van Dubec van den 29sten Augustus 1899 wordt aangehaald, waarin gezegd werd, dat de revolutie niet meer mogeiyk was, doch waarin niettemin werd aangedrongen om het verbond te handhaven. De procureur eindigde zyn requisitoir met te zeggen, dat het recht aanwezig is om van de aaDgebracnto misdaad van het stichten van een komplot kennis te nemen; dat het komplot volgens de stukken gesmeed is met hot doel om de uitvo ring voor te bereiden. Het Hooggerechtshof ging over in raad kamer. Do zaal werd ontruimd zonder eenig voorval. De algemeene indruk is, dat bet requisitoir goed onderlegd was en meer bewyzen en vooral moer va6te bewyzen gaf dan ver wacht werd. Het requisitoir stond verre boven dat, waarop generaal Boulanger werd veroordeeld. De band tusschen de verschillende pogingen om een komplot tot stand te brengen en de verstandhouding tusschen de nationalistische, antisemietische en royalistische gro.pen treedt duidelyk te voorsebyn. De groepen steun en niet slechts elke poging, die de parlementaire republiek omver kon werpen, doch hielden elkaar wederkeerig op de hoogte van elke beraamde poging. De Senaat, met de verpletterende meerder heid van 202 stemmen (234 tegen 32) be sluitende tot verwyzing der zaak naar de commissie van instructie, toont onomwonden deze meoning te öeelen. Da Senaat wacht met de beslissing der vraag of er van eea eenvoudig komplot of van een aanslag sprake is tot na de instructie. De belangryke quaestia der bevoegdheid van het Hooggerechtshof kan, seint men aan het „HL", niet geheel worden opgehelderd in het inleidend requisitoir. Men merkt zetr op de verklaring in het requisitoir dat do verkryging der medewerking van het logsr niet aan do rustverstoorders gelukte, niettegenstaande bun pogiogen en omkooperyen. Engeland cn do Z.-A. Republiek. In haar antwoord op de depeche van Cbam- berbin van 12 September betreurt de Trans- vaalsche regeering, dat Engrland voor den dag komt met geheel nieuwe voorstellen. De regeering wyst er op, dat de voorstellea van Transvaal, nu vervallen, die door het aanbod van het kiesrecht na vyf jaren in woning de vertegenwoordiging deden toe nemen, en waarby aan Groot-Britannlë ge vraagd werd niet verjer aan te dringen op de suzerdniteit, het govolg waren van wenken van den Britschen agent, waarop Transvaal in goed vertrouwen voortbouwde. Transvaal had niet de bedoeling om noodeloos de quaestie van den politiek cn toestand van het land weer op te werpen, doch wenschte alleen met behulp van den Britschen agent aan den gespannen stan) van zaken een einde te msken. De Transvaalsche regeering zag in, hoe moeilyk bet was .e voorstellen te Coen aannemen door het volk en den Volksraad, doch liep dat gevaar t-n gevolge van den ernstigen wensch naar vrede en omdat door Cham erlain was verzekerJ, dat zulke voor stellen niet zouden worden beschouwd als een weigering van de zyne, maar naar waarde zooden worden geteld. Transvaal hanahaaft de aanneming van de voorgestelde, vereenigde commissie, maar kon ni&t inzien waarom nu de Britsche regeering het kiesrecht na zeven jaren inwoning onvol doende zou beschouwen zonder zulk eon onderzoek. Verder zegt de depeche, dat er een misver stand moet wezen, wanneer Engeland aan neemt, dat Transvaal zich voorbereidde om voorstellen voor kiesrecht na vyf jaren en een kwart-vertegenwoordiging aan den Volks raad voor te leggen ter onvoorwaar^eiyke aanneming. De Transvaalsche regeering heeft met verwondering kennis genomen van ds bewering, dat zy aan den Britschen agent zou heaben te kennen gegeven, dat de nieuwo leden van den Volksraad toegolaten zouden worden om hun eigen taal te gebruiken. Als daarmede bedoeld is, dat deze regeering er in toegestemd heeft, dat eenige andere dan de officiééls landstaal by de beraadslagingen van den Volksraad gebozigJ mag worden, wenscht zy zulks ten sterkste te ontkennen daarlaten le, dat zij niet de bevoegdheid hoeft zooranige radicale veran leringen in te voeren, hoeft zy tot nu toe noodzak,lykhtiJ of z-lfs de raadzaamheid niet kunnen inzien, om een aanbeveling in den aangegeven gtestaan den Volksraad te coen. Vandaar dan ook dadilyke uiturukkelyko weigering op do desbetreffende vraag van Harer Majesteits agent coor den Staatspro:ureur gegeven. Daar het voorstel voor een verdere confe rentie vooralsnog afhankelijk gemaakt is van de aanneming van een voorstel, dat de regeering geen vrymoeoightid gevo.lt aan den Volksraad aan te bevelen, zoude het misschien voorbarig zijn daarop verder in te gaan. Eet zy slechts vergund op te merken, dat htt baar nog niet cubelyk gemaakt is, welke bepaalde quaestiên by de voorgestelde conferentie zullen worden besproken en niet aan arbitrage kuonen worden onderworpen. Maar zy is verblyd te zien, dat Harer Majesteits gouvernement vermeent, dat die door vriend- schappeiyke besprekingen gereedelyk kunnea afgedaan worden, terwyl zy de verdere voor- uitzi:ht;jQ door Harer Majesteits gouvernement geopend, dat de invoering van een arbitrage hof tot beslechting van alle punten van ge schil zal worden besproken op die conferentie, met genoegen begroet. Zy is gaarne bereid tot instelling van zoo danig hof mede te werken, te meer, wyl zy vaat besloten is, zich geheri te blyven houden

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2