N°. 12133 Woensdag 13 September. A°. 1899 §eze fourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noittiuer bestaat, nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 12 September. Feuilleton. Een moedige rronw. •'Sf LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURRSTa Voor Lolden por 8 maanden. t.NX ■Franco per post i.40. Afzonderlijke Nommere 0.06. PRUS DKR A_DVERTENTEËN i Van 1-6 regels 1.06. tedere regel meer f 0.J7J. - Grooter® lettere oaar plaatsruimte Voor het Incasseeren boiteo da stat) wordt f 0.05 berekend Officiëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethoadere der gemeente Leiden Brongen tor algemene kennis, dat de verordeningen van bet Hoogheemraadschap Rijnl nd op bet ont- gronden en op bet peilmalen, reepcotievolgk vastge- eteld door do vereenigde ergaderingen van 29 April en 8 Jui i 1899, op do Becretario dezer gemeente ter inzage van belangt ebbend n zrjn nedcrgelegd. Burgemeester en WetbouderB voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 11 Sopt. 1891. VAN HEYST, 8eoretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de firma O. C. BENDER, houdende verzoek om vergunning tot bet plaatsen en in werking-stellen vao eon gasmotor van 8 paardokracüt in baar orgtlmakerij aan do Rijnstraat No. 4, la-instraal bekeLd Sectie D No. 1507; Gelet op do artt. 6 en 7 der Hin er wet; Geven bij deze kennis aan hot publiok, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dozer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Maandag 25 Sept. a. e., 'e voormiódags te elf uren, op bet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemoester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS,- Burgemeester. 11 Sept. 1899. VAN HEYST, Socrotaris. Naar wy vernomen, is door wyien den heer P. H. Voorhoeve alhier bestemd voor de Cbristelyke school aan de Middelstegracht oen som van duizend gulden en voor die aan de Pieterskerkgracht van vijfhonderd gulden. In de jongst gehouden vergadering van dö afd. Leiden c. a. van den Ned. Roomsch-Katb. Volksbond, was asn de orde de verkiezing van oen viertal bestuursleden ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftre ding van de zitting hebbend*- titularissen. Herkozen werden met groot* meerderheid de heeren: G. J. Bik, voorzitter M. J. Verhaaff, 2de secretarisB. Van Geursen, 1ste penningm. ©n G. Boranie, 1ste commissaris. Alvorens tot stemming werd overgegaan, werd hulde gebracht aan de aftredenden, in het bijzonder aan den president, door den geesteltyken adviseur, den Eerw. pater H. A. Van Kessel, en dtn vice president, den heor J. Reesing, voor hetgeen vooral door hun ijverige bemoei ingen was bijgedragen tot bloei der afdeeliog, waardoor deze thans was geklommen tot een ledencijfer van 450 en waaraan te danken was de oprichting van een door de gemeente gesubsidieerde teekenschool en de aankoop van een fraai perceel, bestemd tot eigen gebouw. Heden zijn de miliciens der lichting 1896 (plm. 300 man), die voor herhalings-oefeningen onder de wapenen waren en die tot de böide bataljons van het 4de regt. infanterie, alhier in garnizoen, beboordoD, weder met groot ver lof huiswaarts gezonden. Den 16den September a. 8. wordt de detacheoring bi) de Kweekschool voor Zeevaart alhier van den korporaal der mariniers D. Karman ingetrokken, omdat hfj met genoemden datum wordt ontscheept en terugkeert naar het corps te Amsterdam. Door de H. IJ. S.-M. werd gisteren aan besteed het maken van twee enkele steenen wachterswoningen en een dubbele steenen wachterawoning op den spoorweg Amsterdam- Rotterdam naby Leiden. Begrootiog 9720. Ingekomen 10 biljetten. Minste inschrijver was de heer P. Schreuder, te Oegstgeeat, voor f 9243. De vyfde lijst van de een-en-twintigste jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel geeft voor Warmond (Hervormde kerk) aan een bedrag van 26.13. Beroepen is by do Ned.-Herv. Gemeente te Den Bommel ds. G. W. Locher, te Dontumawoude. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.- Herv. Gemeente te Waddiogsveen door ds. C. Bouthoorn, te Ede. Zondag 10 dez^r is te Amsterdam de 5de jaarvergadering gehouden van de Broeder schap van commiezen der Telegraphie. In de plaats van den heer Croese, werd tot president gekozen de heer T. G. De Jong, te Rotter dam, en tot bestuursleden (ter vervanging van de heeren J. R. Yan Beek en T. M. Roeterink) de heeren C. De Witte, te Amster dam, en J. D. Mulder, te 'e-Gravenhage. De volgende vergadering zal te Rotterdam worden gehouden. Vóór de vergaderiug werd een bezoek ge bracht aan het nieuwe Rijkstelegraafkantoor. In de plaats van de heeren W. P. Groenevtldt, voorzitter, en F. G. Kramp, secretaris van het Koninklijk Nederlandsch Aardrykskundig Genootschap, die by dejOLg- ste verkiezingen in April 1.1. zich als zoodanig niet weder beschikbaar hadden gesteld, zyn thans door het bestuur benoemd tot voorzitter de beer J. W. IJzerman en tot secretaris de heer E. Heldring, beiden te Amsterdam. De piinse6 van Wied is gisteravond met de prinsessen Louise en Elisabeth, haar doch ters, te 's-Gravenbage aangekomen. De vorsteiyke familie vond voor zich en voor het gevolg rytuigen uit de Koninkiyke stallen gereed, waarmede naar het „Hotel Garni" te Scheveningen werd gereden. Men schrijft uit Den Haag aan de „N. R. Ct.": „Het schynt nu, helaas, wel zeker, dat mén voor het directeurschap van het Kon. Kabinet van Schilderyen (het „Mauritshuis") van een vacature spreken kan. De heer Bredius mott verleden week nog een onder houd met den Minister hebben gehadook op het stuk van to.kenaankoop is hem niets toegegeven. Daarop heeft hy opnieuw by H. M. op ontslag aangedrongen, en nu zal dit wel niet uitblyven. „Hem is aangeboden adviseur voor Schoone Kunsten te worden, doch hy heeft voor dezen titel bedankt, zich nochtans be reid verklarend, indien het te pas kwam, advies te geven, als hy in de buurt was. „De schilderijen van den heer Bredius gaan voorloopig, uit het Mauritshuis, naar Leiden, tot na afloop van de Yierjaarlyksche te Am sterdam. De „Saul" gaat tydeiyk naar BeriyD, om door den heer Hauser onderhanden te worden genomen. „Er worden voor de vacature verschillende namen genoemd. Ook van schilders! Yroeger heb ik Oppenoorth hooren noemen, nu Willy Martens". Te Amsterdam is geconstitueerd de Vereeniging voor een centraal-bureel voor sociale adviezen. Tot directeur van het bureel is voor drie jaren benoemd prof. M. W. F. Treub, op een jaarwedde van f 2000. Tot leden van bet bestuur werden benoemd mr. Kerdyk, dr. Eriugaard te Delft, dr. Talma te Arnhem, Yliegen te Rotterdam, G. M. Boissevain te Amsterdam, mr. P. J. M. Aal- berse te Leiden, R. M. De Monchy te Hengeloo, Ylekken te Gastel en mejuffrouw Louise Wendt te Amsterdam. De heer Van Marken te Delft en pastoor Arriens hadden voor een benoeming bedankt. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer J. F. Graaf, pastoor te Halfweg, belast met de oprichting van de nieuwe St.-Yincentius-parochie te Amsterdam. Verder heeft Z. D. H. benoemd tot pastoor te Oudorp den weleerw. heer H. C. Maat, rector van het St.-Jacobs-Godsbuis te Haarlem tot pastoor te Halfweg en Houtrakpolder den weleerw. heer F. A. Willeuiorg, rector van het gesticht „Schief baan-Hoviua" te 's-Graven- hage; tot pastoor te Kwakti den weleerw. hetr W. C. Kortekaas; tot pastoor te Oud- Beierland den weleerw. heer A. G. Stekelen burg, kapelaan te Assendellt; tot rector van het Onze Lieve-Vrouwe-Gasthuis to Amster dam den weleerw. zeergel. heer J. J. De Graaf, leeraar aan het Seminarie „Hagevela"; tot assistent te 's-Gravenhage (O. L. Vrouw van Goeden Raad) den weleerw. beer H. J. C. Haver, en lot kapelaan te Naaldwijk den weleerw. heer H, J. M. K'-pvéets, 16 Aug. II. priester gewyd. De heer J. P. Oosterman, te Oosthuizea. overleden^ heeft vermaakt aau de diaconie-der Ned.-Herv. Gemeente aldaar ƒ5000, en aan de kerk disrzelfde Gemeente ƒ2500. Volgens een paar Engelsche bladen, O; a. het weekblad „Soüth-Africa", zou onze Koningin aan Koningin Victoria een schrijven hebben gericht, waarin op H. M. een beroep gedaan wordt om tusschenbeide te komen in het belang van den vrede. De „Sts.-Ct." van beden bevat de statuten der „Wilhelmina-vereeniging", t9 Alfen aan den Rijn. Te Amsterdam is overleden ds. M. Göpner, preJikant by de Nederd.-Herv. Gemeente. Baron Michiels van Vtrduynen, dio zich in de laatste weken als commissaris-generaal voor Nederland by de wereldtentoonstelling te Parys, aldaar bevond, is te 's-Gravenhage teruggekeerd met baron Van Asbeek, ingenieur te Parys, tevens gedelegeerde van den com missaris-generaal. Dr. Leyds, gezant der Z.-Afr. Republiek, wordt aanstaanden Vrydag opnieuw in Den Haag verwacht en zal dan eenige dagen blijven. De gedelegeerde commissaris der Maat- scbappy „Zeebad Scheveningen", de heer Ruys, was gisteren de gast van den Groot hertog van Saksen by het dejeuner, waarby bij voor Z. K H. de planneu van het wan- delhoofd in zee toelichtte. Do Erfgroothertog van Saksen heeft gisteren Haarlem bezocht; beden keert Z. K. H. naar Duitschland tt rug, waarheen de Groothertog en zyn dochter hem Donderdag zulien volgen. De Keizer van Rusland heeft den heer P. L. E. Vacher, chef van dienst by do Vreiesconferer tie, do groote eere medaille in goud der St. Stanislaus orde verleend. De concierge van htt Huis ten Bosch, Harks, heeft de zilveren medaille ontvangen. Dr. Bredius en een Poolsch kunstkenner bezochten Zaterdag heLRijpehofje aan de Rozen gracht te Amsterdam, om eenige daar aanwezige portretten te zieD, en begaven zich van daar naar de kosterij der Doopsgezinde Gemeente onder welktr beheer het hofje staat omdat zij ver namen dat eenige portretten van het hoije daar heen overgebracht waren. Aanvankelijk, was er niets, dat bijzonder hun aandacht trok, be halve een portret door een Poolsch schilder, dat den Poolschen graaf interesseerde, totdat de heer Bredius, een portret van een der voorvaderen van den sli,ht;r Ryp nauw keuriger bekijkend, er een werk van Rem brandt in irkende. Naar zyn meening is het een werk uit diens vroegere periode, ver moedelijk 1632 of '33. Mochten wij goed ingelicht zijn, dan heeft de heer Bredius voor dit doek, dat een op knapping zal dienen te ondergaan, een bod van ƒ15,000 gedaan. We zouden hiermede dan aan het 551ste be kende werk van Rembrandt zijn. (ZV. v. d. D.) Het in druk verschenen Jaarboekje der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor het jaar 1899 1900 behelst, behalve de ge wone verslagen, een grapbische voorstelling van het verloop van het ledental der Maat schappy tot Nut van 't Algemeen en van haar departementen, gedurende de jaren 1784-1899. Uit de daarby gevoegde toelichting blykt, dat de eigenlyke opkomst der Maatschappij heeft plaats gehad van 1784 tot 1839. Sedert dat jaar beginnen de schommelingen. In 1849, in 1859 en in 1868 keerde de Maatschappy telkens tot hetzelfdo niveau van 1839 terug. Dio jaren liggen alle ongeveer In één lyn. Thans schryven wy 1899 en 1899 ligt weer op óón lyn met de genoemde jaren. „Moge," aldus vervolgt de schrijver, de algemeeue secretaris J. Bruinwold Riedel, „ae afwisselende styging en daling in de ver- loepen dertig jaar slechts een schommeling blijken, één van de schommelingen, die de kaart sedert 1839 te aanschouwen ge ft. De Maatschappy moet dan than3 oen nieuw tyd- perk van bloei te gemoet gaan. De departe menten hebben te waken en te werken, dat die wensch bevredigd worde. „Maar ook zijnerzijds wil het hoofdbestuur gaarne doen, wat het kan, om nieuw leven te wekken en de belangstelling in het werk der Maatschappy, overeenkomstig de behoeften van den tegenwoordigen tyd, te vermetrderen." Door de arrondissements rechtbank te Middelburg is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. J. H. Van Bel, kantonrechter te Ridder» kerk; mr. L. Ph. J. Hoeffelman, substituut- griffier by de arrondissements rechtbank le Breda, en mr. E. L. Umbgrove, substituut- griffier by de arroncissemeDtE.r.cLtbiDk te Middelburg. Het stoomschip „Soembing", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 10 Sept. Capo d'Armi; de „Teviotd.fle" (Holland Amerika- lyn), van Newport-News naar Rotterdam, passeerde 11 Sept. Bevezier. Aarlandorvccn. By het gemeentebestuur is ingekomen een vtrzoek van den heer S. Dompeling, vleeschhouwer alhier, om ver gunning tot het oprichten eener vleesch- rookery in het perceel Sectie C No. 2325. Bezwaren tegen dit verzoek kunnen op Maandag 18 Sept. a. 8., des voorm. te 10 uren, op de Secretarie worden ingebracht. Benthuizen. Tot wethouder n ambtenaar van den Burgerlijken Stand is herkozen de heer L. Paul. Haarlemmermeer. Uit do ringvaart dezer gemeente ia naby Vijfhuizen opgehaald het ïyk van Wilhelmus Franciscus Kuipers, oud 38 jaren, wonende te Haarlem, arbeider aan de Holl. IJz.-Spoorw.-My. aldaar. Hy werd sedert Dinsdagavond vermist, op welken avond hy van huis ging, zeggende tegen zyn vrouw „Ik kom over een uur terug." Daar by lydende was aan zwaarmoedigheid, zal hierin wel eenig8zins de oorzaak van zyn verdrinking te vinden zyn. Hy laat een weduwe met kinderen na. Noordwykorhout. Aan de biljartparty, gisteren in het café van mejuffrouw de wed. Brama gehouden, namen 20 personeD deel. Do 1ste, 2de en 3do prys werden respec tievelijk gewonnen door de heeren Boozel, J. Heemskerk Pz. en H. Corel. Roclof-ArendsYeen. Door de Roelofarends- veensche wielryders-vereeniging „Het Stalen Ros" is het eerste jaarfeest uitgeschreven op Donderdag 14 September, hetwelk zal bestaan uit een corso, harcrydon en zachtryden, het laatste gemaskerd. Aan elk dezer wedstrydeo zal alleen kunnen worden deelgenomen door leden der vereeniging. Do feesteiykheJen zullen worden opgeluisterd door de vrooiyke tonen van betwelbekendeRoelofarondsvetnsche fanfarecorps „Liefde voor Harmonie." Woubrugge. Door het bestuur van den Veenderpolder zal, krachtens art. 10 der Keur van den 7den Maart 1899, schouw worden ge dreven over de wegslooten aan de landzyde, de geleisloot en de tochten in dien polder, op Maandag 18 September e.k. Vit de „Staatscourant." Koninklijke Besluiten. De heer F. Von Syburg erkend en toegelaten als consul generaal van Duitschland te Batavia voor Nederlandsch- ljndiS. Ingetiokken op zijn verzoek de benoeming van mr. C. Q. W. L. C. graaf Van der Duyn tot griffier bij bot kantongerecht te Enimen en benoeuid als zoodanig mr. J. Van Gilse, advocaat en procureur te Groningen. Min. beschikkingen. Bij beschikking van don minister van w., h. en n. is, met ingang van 1 October a. s.: Hoewel de groote klok van Kroonstadt negen uren had geslagen en de taptoe was geblazen in de kazernes van de vesting, was er geen merkbare vermindering ge komen in de vrooiyke drukte van het carnaval op de zee. Want Kroonstadt was ingesloten door het ys, en het nieuwe jaar, een einde makend aan de buien en stormen van den voorwinter, had de golven doen stollen tot een ysvloer. Waar een maand geleden schepen zeildeo, zwierden nu schaat8enryders lustig over de gladde vlakte, waar noch de roep van den loods, noch het commando van den stuurman werd gehoord. Hun plaats was ingenomen door het gewarrol van schaatsen en sleden, het gebabbel van mooie vrouwen en de muziek van regimentskapelleD. Hier en daar trok de gloed van groote vuren de menigte naar tenten of loodsen, waar vertooningen werden gehouden of eet- en drinkwaren te koop worden aangeboden. Het licht van ontelbare fakkels wierp steeds wisselende glansen over de heen en weer giydende menigte. Oud en jong, .generaals a i vaandrigs, onderofficieren en manschappen, alles haastte zich om mee te genieten van de algemeene vroolykheid. AU gevangenon uit de stille en eeDzame cel kwamen ze van hun afgezonderd eiland naar de zee, nu tot een wyd veld geworden. Hoog boven alles uit, onder het licht der vuurtorens van Menzikoff, verhief zich het yspaleis, dat de officieren van het garnizoon hadden gebouwd als een monument van den goedgunstigen winter. Rappe handen hadden blokken gehouwen uit de ondiepe wateren van de militaire haven; krachtige armen hadden het gladde materiaal voortgetrokken en opgestapeld tot tempelmuren. Weldra verrees een groot gebouw, een tabernakel van glinsterend en doorschynend kristal, waarin bekwame ingenieurs geleidingen aanlegden voor elec- trisch licht, terwyi ijverige soldaten de adelaars van hun regimenten brachten en lachende meisjes de wanden bedekten met draperieën van zyde of satyn. De aanhoudende vorst bevorderde het werk. Een stevige Oostenwind gaf sterkte aan het paleis en maakte het tot een volmaakt geheel. De bouwers spraken van maskerade en carnaval; generaals schuddon het hoofd, doch durfden niet „neen" zeggen. Den 29aten Januari van het jaar 1896 werd het voorstel werkeiykheid, en al wat te Kroonstadt meetelde, kwam dien avond, om zijn offer te brengen op het altaar der algemeene vroolykheid. Oud en jong, rjjk en arm haastte zich om te profiteeren van zoo'n zeldzame gelegenheid. Terwyl het paleis van binnen fonkelde in den glans van honderden lichten, welke de uniformen van goud en wit en groen nog meer deed schitteren, verzamelden zich daar buiten, op de breede ysvlakte, de menschen uit de stad en de zeelui, moede van bet wachten naar een open zee. Franschen, Hol landers, ZwedeD, maar vooral Engelscben, stonden bibberend in den yzigen wind of zich warmend by de groote vuren, en nu en dan ging een rumoerig gelach op uit de menigte, om de grappen en grollen der ge- maskerden. De kykers buiten moesten zich vergenoogen met de „wodki" (inlandschen brandewyn) als eenige verwarming; geen vurige champagne, geen koesterend bont of verhittende dans, geen verliefde blikken konden hen wapenen tegen de kou. Maar zy keken toe en criti- seerden en spraken onbeschroomd hun meening uit. Het duurde geen half uur, of ze hadden namen voor elk in het oog vallend personage in het yspaleis; maar spoedig begon het gesprek te kwynen, tot een Fransche matroos aller aandacht weer verlevendigde door een uitroep van verrassing. Het gold een dame, wier bevallig dansen den algomeenen byval opwekte. „Daar is do mooie Engelsche weert Wat danst zy de polka goedl" „Dat doet zy", stemde een Engelsch zee man toe; „ze is een pracht van een meid. Kyk eens, hoe ze haar tuig draagt 1 Gisteren was ze in fort Paul met dien artillerie officier in zyn groene uniform. Die kerel is goed af...." En zoo ging het voort, in ruwe, maar welgemeende loftuitingen. „De mooie Engel sche" zwierde lustig voort, onbewust van de algemeene critiek. Het was een brunette, wier heldere oogen en blanke teint den Tyd hadden verschalkt, zoodat hy haar geboortedag vergat; zy was vyf en twintig jaren oud, maar kon nog best voor achttien doorgaan. Een élégant, teer schepseltje, welks gezicht herhaaldeiyk veranderde van uitdrukkiog; een schepseltje met levendige invallen en rustelooze vroolyk heid, beweeglyk en rad van tong, gesticulee- rende als een Fran^aise. Men noemde haar „la Petite" in de vesting, waar zy veel liefde en veel vrienden veroverd had en geen yveriger aanbidder dan de gouverneur, generaal Stefanovic, die zyn wenk brauwen verfde en een korset droeg. Hy bad haar achterna geioopen als een hond op dezen carnavalsavond, en zy beloonde hem mild met verscheidene complimentjes, in zyn oor gefluisterd, en menigen druk van zyn oude, 8tyve hand. De jongelui benydden hem om de vriendschap van „de mooie Engelsche". Er was geen man in het schitterende gezel schap, die niet gelukkig zou geweest zyn met een woord of een veelzeggenden blik uit de schoone oogen. En één van al die mannen ten minste had haar het beste aan geboden, wat een eeriyk man kan geven: het geschenk van zyn liefde. Hy was op het oogenblik haar partner; het was de artillerie officier, door de zeelui genoemd; een slank, lichtblond man, die meer Westersch in zyn manieren was dan zyn meeste collega's; want hy had te Parys en te Londen de be leefde vormen geleerd, waardoor de gunst eener beschaafde vrouw wordt gewonnen. Hy paste nu die kennis toe om zooveel moge- lyk te behagen aan „de mooie Engelsche"; het was gemakkeiyk genoeg te zieD, dat hij voor niemand oogen had dan voor haar. Ter wyl zy, als ervaren schaatsenryders, in sier- ïyke bewegingen door den drom van gasten heengleden, vormden zy een harmonisch ga- heel van groen en goud, van zacht bont en blauwe stof, met licht gaas, fladderend als vlindervleugels in de bries. i Maar terwyV de man onophoudeiyk in het gelaat van het meisje blikte, scheen z(j als betooverd door de zinnenprikkelende muziek; ontvoerd uit de wereld om haar heen naar het ryk der verbeelding, vergat zy al het aDdere voor den opwekkenden rytbmus van den dans. Niet vóór het laatste accoord weg- dreof in de yio lucht, herionorde zy zich, dat de arm van een man haar omvatte en dat zyn hoofd over haar heen boog, tot zyn lipp&n byna de hare raakten. „Ge zoudt my doen stikken," zei ze, en trok zich terug uit zyn omarming, terwyl ze met haar waaier speelde. „Lyk ik zooveel op een geweer, kapitein Paul? Ik dacht werkelyk, dat u „presenteer het geweer" met my wilde spelen." De artillerie-officier begon aan zyn knevel te trekken en keek een beetje dwaas ia het rond. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1