AMSTERDAM, HAARLEM en LEIDEN, ZWOLSCHE BOTERWIMELS, Zwolschen Boterwinkel, ZOMER-ARTIKELEN. PQ M s a o w K SI gevestigd te verkoopen oneindig meer MARGARINE-BOTER dan iemand anders. veel fraaiere Cadeaux worden gegeven. DE ZWOLSCHE BOTERWINKELS Hoe meer bons men opspaart, hoe prachtiger Cadean men kan kiezen. 69, Haarlemmerstraat 69, (in het Volkshuis}. 0 G. J. VELTHUIS. OPRUIMING a Contant vari alle 1 ORGELS. 37, 40, 45, 50, 55 en 60 Cts. per pond met een half pond toe, LEIDEN DEN HAAG. 6 B B B G. J. VAN DER BURGH, Maarsmanssteeg. L. H. BRIINEN, Turfmarkt 7. DRINKT I. P. RIEDEL, m o cö u cö 0 0 TS 5 0 fl ÖD 0 ESI fl 0 0 De reden van dien kolossalen verkoop iedere dag, iederen week is deze, dat in de Zwolsche Boterwinkels beter en goedkooper Boter wordt verkocht dan ergens anders en bovendien Welke verstandige huisvrouw, die zichzelve en haar gezin wil bevoordeelen, zal nog Boter koopen ergens anders dan in de wanneer zij weet, dat daar verkocht wordt Margarine-Boter in verschillende qualiteiten, onovertroffen, tegen de prijzen van en dat daarenboven een zeer groote keuze van Galanterieën, Aardewerk, Ornamenten, Huishoudelijke Artikelen, enz., enz., Cadeau gegeven wordt. laten iederen kooper volkomen vrijheid om te kiezen welk Cadeau men wil bij de Boter. Geen dwang, niet ieder hetzelfde Artikel ten geschenke, maar uit de enorm groote keuze kan ieder nemen wat men het liefst heeft! Wie geen Cadeau wil hebben, kan een Bon krijgen en die Bons kunnen steeds ingeruild worden voor een Cadeau, dat men zelf kan uitkiezen uit den voorraad. Hoe gemakkelijk is het niet om op zoo een wijze, zonder geld uit te geven, de huishouding te voorzien van verschillende Artikelen, mooi en nuttig. Wij noodigen iedereen uit in onzen winkel eens een kijkje te komen nemen en zich- zelven te overtuigen Ten eerste, dat wij een prachtige sorteering van artikelen hebben, die wij aan onze koopers Cadeau geven bij de Boter. Ten tweede, dat onze Boter in qualiteit en prijzen niet te overtreffen is. Wie ons één keer bezocht heeft en één keer van ons gekocht heeft, komt steeds terug; ons voortdurend toenemend debiet bewijst het. Wie goede en goed- koope Boter wil hebben, wie bij die goede en goedkoope Boter prachtige Cadeaux wil hebben, moet gaan naar den m m OQ CD CJQ CD e» B. S. Bij de Boter van 45, 50, 55 en 60 Cents wordt extra een BON gegeven. Feuilleton. 8TOOMBOOTDIEX8T 7109 9 Allen, die iets te vorderen hebben van bovengenoemde Maatschappij, wordt drin gend verzocht hunne Rekeningen vóór 7 Sept. b. s. in te zenden aan den Heer A. VAX GE8SEL, Zijlsingel 42, te Leiden. DE DIRECTIE. Goedkoop en soiled adres voor een degelijk inEBlKAAKICU ORGEL la STEMMEN, REPAREEREN, 4082 8 VERHUREN en RUILEN. eens BIER, getapt op delsobarometrlseko Tapmaclilne, die de lucht geheel buiten- eluit, en gij blijft het drinken. 6883 9 Mineraalwaterfabrikant. Hoofdagent Bierbrouwerij v. Vollenhovbn Co. DE ZWOLSGHE BOTERWINRELS +3 CD +3 'H ■4-3 0 CD 63 cd CD Da CD CD 63 CD O CD CD CD: CTc CD CD 7108 400 Aanbevelend, CD Episode uit den Spsansch-Amerikaaii- scben oorlog. Slot) Achter aan bet scbip, dat de torpedo in bet volgende oogenblik vernielen zal, zijn de Ame- rikaansche lichten, rood, wit, rood, wit, ver schenen. "WO hebben op een AmerikaaDsch oorlogsschip geschoten onze kameraden en vrienden hebben w(j ten ondergang gedoemd! Zwijgende ontsteltenis boerscht op het dek van de .Star." Wij houden den adem in van schrik en wanhoop, om het vreesetijke, dat komen moet. In het volgende oogenblik zal het kraken, ion vuurbundel zal opstijgen, en het schip, waarop zich onze broeders en kameraden be vinden, gaat ten onder. Bet is niet anders mogelijk I Welk een verschrikkelijke, hartverscheu rende angst men toch in enkele minuten kan doorleven I Welke vreeselyke gedachten kan men hebben in weinig seconden! Maar er volgt geen ontploffing. Het komt voor, dat het torpedo-stuur bij hot afschieten van den torpedo verschuift. Als de torpedo dan in het water valt, gaat hy niet rechtuit verder, maar loodrocht naar be neden, naar den bodem der zee. Zouden we hier met zoo'n geval te doen hebben? Wy beginnen weer te hopen. Het schip is nu de plaats gepasseerd, waar het met den torpedo had moeten kruison. Wy hangen nu zeiven ook de Amerikaansche Jichten uit en stoomen het schip met vliegende vaart na en rospen het aan. Het is de Amerikaansche kruiser „Buffalo", die van Portorico komt. Het deelt onB mee, dat het Spaansche reserve eskader niet meer onderweg is. De „Buffalo" gaat naar de blokkadevloot. W(j blijven achter, Giffard wil naar onzen torpedo zoeken. Daartoe moeten wjj het daglicht afwachten. Ik ga naar myn hut. Eenige minuten later is Gramsby by my. Hy ziet er ontsteld uit en verzoekt my stilzwygen, daar by my iets ge wichtigs heeft toe te vertrouwen. „Beziet u eens do tonders voor den torpedo, die ik hier in myn zak hebl" Ik bekyk de vyf tonders, die nog in den zak zyn, de zesde heeft Gramsby op den afgeschoten torpedo geschroefd. Ik ontdek het geheim, waarom de torpedo niet ontploft is. Zoo'n torpedotonder bestaat uit een dun looden buisje, dat tot beschutting van een glazen buisje dient. In het glazen buisje be vindt zich een mengsel van cbioorzure kali en suiker, bovendien Dog een klein, dun, gesloten glazen buisje, dat met zwavelzuur is gevuld. Stoot het looden buisje van den tonder aan de punt van den torpedo tegen een vast voorwerp, dan wordt het ingedrukt, het buisje met zwavelzuur breekt, het zwavel zuur vloeit er uit, vermengt zich met de suiker en de ebloorzare kali, en veroorzaakt daardoor een vlam, die in het binnenste van den torpedo slaat en het schietkatoen, waar mee deze geladen ia, doet ontploffen. De tonders nu, die Gramsby my liet zien, bestonden alleen uit looden buisjes; de glazen buisjes on de vulling waren er uit geschroefd. De torpedo was dus zonder tonder afgegaan tot ons geluk. „De zak met de tonders hangt altyd voor gebruik gereed ia myn hut," zeide Gramsby. „Iemand moet de tonders uit de looden buisjes hebben gescbroefd. Wy hebben een verrader aan boord I Zal ik er don commandant melding van maken?" Dadelyk kwam de gedachte by me op, dat Josh de tonders afgeschroefd had, om zich voor de ruwe mishandeling te wreken ea den torpedist in ongelegenheid te brengen. Ik wachtte me echter wei, uiting te geven aan deze verdenking, want in de eerste plaats kon ik Josh niet bewyzen, dat hy, terwyi wy sliepen, in de hut van den torpedist waB geweest, en in de tweede plaats had de wraakzuchtige handeling van den neger een groot ongeluk voorkomen, en wy waren hem eigeniyk nog dank schuldig. Ik ried Gramsby vriendschappeiyk aan, over de heele zaak zun mond te houden. Kwam het uit, dat de tonder niet in orde geweest was, dan zou by wegens grove achteloosheid in den dienst streng gestraft worden. Hy was in ieder geval er voor verantwoordeiyk, dat zyn tonders zich in goeden toestand bevonden. Hy gaf my gelyk, vanj een grooten last bevryd, en haalde nieuwe tonders uit de munitiekamer. Nu sloot hy den zak in zyn hut in een kist weg, wat by eigenlijk al eer had mosten doen. Wy beloofden elkaar stilzwygen over deze zaak. Luitenant Giffard was er vast van over tuigd, dat de torpedo in orde was. Hy besloot hem op te visschen. Toen bet geheel dag was, gingen wy zoeken op de plaats, waar, zonder de wraak van den neger, de Amerikaansche marine waarschgn- ïyk een kruiser en verecheidene honderdon brave zeelieden zou hobhen verloren. Op het dek bevond zich alles, wat vry van dionst was, om uit te kykon naar onzen torpedo. Ook Josh was er by, en toen ik hem heimeiyk gadesloeg, kwam het my voor, dat zgn ge zicht een zeer gespannen uitdrukking had. Plotseling sprong Josh over boord. „Is de neger gek?" schreeuwde Giffard en liet de machine stilhouden. Maar Josh zwom met vaste slageD naar een blinkend voorwerp in het water, naar onzen torpedo, dien zyn scherpe oogen hadden ontdekt. Nu had hy hem hereiktl Hy sloeg den linkerarm om de slanke buis en schroefde met de rechterhand den tonder er af. „Wat een voorzichtigheid van den neger!" riep luitenant Giffard verheugd. „Werkeiyk, de korel verdient een belooning voor zyn moed en zyn bedachtzaamheid. Het ding had voor onszelf nop govaariyk kunnen worden, als wy er tegen aan gestoomd waren 1" Daar de zoo zeer kalm was, werd Josh een touw toegeworpen, dat hy om den torpedo sloeg, en neger en torpedo kwamen behondon aan boord. De torpedo was geheel onbescha digd, maar, helaas, by het afschroeven had Josh den tonder in het water laten vallen Giffard was er boos om, want nu kon ma» niet nagaan, waarom de torpedo eigeniyk niet ontploft was; maar zgn vloeken hielp niets. Josh werd op het appèl geprezen en kreeg van de manschappen den eervollen bynaam „Torpedo-Josh." Men bewonderde don moed, waarmee hy den geladen, van eon tonder voor- zienen torpedo in het water genaderd was. Ik wist precies, hoe weinig verdiend de roem van den neger was, en zei hem ook spoedig daarna onder vier oogeD, dat hy een schurk was, die verdiende te worden gehan gen. Hy griDnikte slechts. Wat moest ik doen? De zwarte kerel had het ongeluk, dat wU de „Buffalo" in den grond zouden hebben go- boord, verhinderd. Ea zgn onverdienden room moest ik hem dus laten behouden. Zoo vreemd speelt het noodlot, en met zulke kleinigheden werkt het! Joah werd spoedig daarna „wegens zyn be wezen moed" bevorderd tot onderofficier en op een oorlogsschip verplaatst. Wy waren biy, dat wy hem kwyt waren.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 6