N°. 12106 Zaterdag 13 Augustus. Ac. 1899 <£?eze fèourant wordt dagelijks, met uitzondering j' van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven Dit nomnicr bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 11 Augustus. PRIJS DEZER COTJBAMT» Voor Lolden per S maanden. 1.10. Franco per post r i. 4 t) I 1.40. ALzonclerlUke Nommers t 0.05. PRIJS DER AE VEETEETEër? Van 1 —8 regels f l.OB. ledore regel meor f 0.17*. Qrootere letters naar plaatsruimte Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Eerste Blad. OÜïciëele Keuuis^eylngéii. jJurgomoeetor en Wethouders van Leiden, Gezen art. 8, late alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algoraeene kennia, dat door hen op lieden vergunning ie verleend aan de firma "VAN DER WEIDE, HELDER Co. en rechtver krijgenden tot het uitbreiden van de biecuitefabriek „Nutr x" aan de Hoogewoerd No. 4, kadaetr&al be kend Sc-ctie D No. 12('6, gemeente Leiden, door het maken van ma; azijqen in het thana tot woning be stemde gedeelte van het perceel. Burgemeeet r on Wethouders voornoemd, Loide», H. C. JUTA, Wetb., lo.-Burg. 10 Ang. 1899. M. C. DEKHUYZEN, Wetb., lo.-Secr. By koninkiyk besluit zyn benoemd met •ingang van 1 Sept. tot acspirant ingenieur voor het stoomwezen de heer C. Hovestad, werktuigkundig ingenieur te Gorkum, en de heer A. G. P. ïïarting, werktuigkundig ingenieur te Leiden. By beschikking van den minister van binnenlandscbe zaken is dr. J. H. K>rn, te Botterdam, tot wederopzegging toogelaten als privaat-docent in de faculteit der letteren en wysbegoerte aan de Ryksunivemteit te Leiden, om onderwys te geven in de Slavische talen. In de „Staatscourant" van heden zyn opgenomen de statuten van ce vereeniging: „De Kerkelyke Kas", te Leiden, alsmede het verslag nopens de eind-examons der gymnasia in het geheele Ryk, en het verslag der com missie, van 1 Aug. 1898 tot 1 Aug. 1899 te Leidon belast geweest met hit afnemen der ^ractiscbe examens van apotheker. (Tweedo zitting.) Een Haagsche dame, bekend coor haar onbegrensde milddadigheid, mej. Jochems, is op haar builen „Reigersberg" aan den Leidschen Dfweg overleden. In veel kringen zal haar dooi diep betreurd worden. De begrafenis heeft Zaterdag plaats op de Algemeeno Begraafplaats. Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. Ct.": Naar wy vernemen, zal de Spaamestad binnenkort weder met een bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen worden vereerd. De hooge Gasten zyn nl. voornemens de West- Indische tentoonstelling in oogenschouw te komen nemen. Tot tydeiyk ambtenaar tor secretarie te Zaandam is benoemd de heer A. A. Eykelhoff, te Wilois. In de zitting der Algemeene Synode van de Ned -Herv. Kerk van gisteren kwam aan de orde de herstemming over het amen- doment-Loenmans, om de woorden „overeen komstig hun roeping" te voegen in de circulaire aan de Prov. Kerkbesturen hetref Jende het tweemaal houden van godsdienst oefening op den Zondag. Over dit amendement Jiadden in de vorige zitting de stommen gestaakt, doch het werd thans aangenomen met 10 tegen 8 stemmen. Daarna werden de beide conclusion van de meerderheid der rapporteerende Commissie in stemming ge bracht en aangenomen. Een goed deel der zitting werd voorts ingtnomen door de voor lezing van het rapport over de kerkvisitatie, dat dadeiyk behandeld werd. Uit het rapport bleek, dat het zielental V3n de leden der Ned Herv. Kerk bejraagt ruim twee millioen, bet aantal catechisanten ongeveer 300,000, dat der in het vorige jaar aangenomen lid maten ongeveer 30,000. Het bec^ag der legaten, aan diaconieën vermaakt, is 556,220 30, tegen 341,047.17 in 1897. De gezamcniyke ont vangst der diaconieën bedroeg ƒ3,979,465.86 en der uitgaven ƒ3,672,017.58. Naar wy vernemen, is een ontwerp van de herziening der Drankwet gereed. V.-Bond Het tydstip van terugkeer van den -nuntius Mgr. Tamassi, die thans te Rome is, naar Den Haag, is zoo meldt men - nog —niet bepaald. Er zou sprake zyn van de overplaatsing van Mgr. Rlnaldini, vroeger in Den Haag, thans nuntius te Brussel, naar Ma ril. De luitenant ter zee der 1ste klasse C. E. Dittlinger, in commissie te 's-Gravenhage, wordt met 15 Augustus a. s. op non activiteit gesteld. De luit. ter z?e der 2de klasse W. Lam, dienende aan toord van het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 12 Augustus a. s. op non-activiteit gesteld. De jaarlyksche algemeene vergadering van den „Volksbond, Vtreeniging tegen Drank misbruik", zal gehouden worden te Alkmaar op Woensdag 30 Augustus a. s. in de Buit n- Sociöteit aldaar. De baron Van Goltstein, Hr. Ms. gezant te Londen, is gisteren van Den Haag naar zyn buitenverbiyf te Nykerk in Gelderland vertrokken. Ook te Dordrecht wil men biykbaareen Transvaal-meeting beleggen. Het initiatief daartoe gaat uit van dr. H. J. Kiewiet de Jonge, die te dezer zake o. a. in de „Dordr. Ct." schryft: tWy kunnen niet helpen met het zwaard. Maar wy hebben het recht van het vrüe woord, wy hebben van onze voorvaderen als een heilige erfenis gekregen de macht en de vryheid, om, met eeriyken blik en opgeheven hoofd, op te komen voor waarheid en recht. Dat is Nederlands trots en daardoor is het in asnzien. Geen natie biyft onverschillig als wy, als één man, spreken. En helpt het niet, biyft Engeland doof, dan wórde de lykwa geweven voor ontel- baren, want do slachting zal vreeseiyk zyn. Gepoogd te hebben dat te verhoeden, zal ons dan een troost wezen. Wie komt Zaterdag om twee uren met my by Das om te beraadslagen hoe en wat? Dorct ook moet zich verheffen; van ons ook moet uitgaan een stem. Dat is ons onver vreemdbaar, manneiyk recht. En hot is onze plicht." Het stoomschip „Amsterdam," van Rot terdam naar Nieuw York, vertrok 10 Aug. van Boulogne-sur-Mtr; de „Gedé," van Rot terdam naar Java, vertrok 10 Aug. van Mar s-ille; de „Ciudtn" (gecharterd door de Hol- land-Amerika-iyn), van Nieuw York naar Am sterdam, paeseerde 10 Aug. Siilly; de „Merapi," van Java naar Rotterdam, vertrok 10 Aug. van Port-Said; de „Prins Alexander," van Eatavia naar Amsterdam, passeerde 10 Aug. Gi raltar. Alien. In een in hotel „St.-Joris" alhier gêbouden vergadering, daartoe door eenigo leden der vorige feostcommissie bijeengeroepen en geleid door den heer W. K. F. Zwierzina, word besloten tot oprichting eener vereeniging, die ten doel heeft den geboortedag van ouze zeer geliefde Koningin, tevens de aanvaarding der Regeling door Hare Majesteit, jaarlyks op waar ige wyze feesteiyk te herdenken. De voornaamste bepalingen uit de statuten luiden: De naam der vereeniging is „Wilhel- mina-vereeniging". Leden kunnen zyn: man- lyke ingezetenen der gemeente Alfen, die den lseftyd van 20 jaar hebben bereikt. D9 jaar- lyksche contributie bedraagt minstens 25 cents. Om lid der vereeniging te worden kan men zich aanmelden by het bestuur. Vrouwen of buiten do gemeente woonachtigen kunnen als donateur of donatrice tot de vereeniging toe treden. De dag voor de feestviering is bepaald op 31 Augustus, uitgenomen, wanneer deze datum op Zondag valt. De vereeniging wordt aangegaan voor den tyi van 29 jaar. By do verkiezing van bestuursleden, die na do vaststelling van het conceptreglement plaats had, Heken de meeste stemmen te zyn uit gebracht op de heeren S. Van Bachura de Boer, J. B. Bes, F. P. Bos, J. Heymans, A. De Jong, K. Van dir Linde, S. Manassen, C. A. Nagtegaal, H. H. Prakke, J. C. Spruyt en W. K. F. Zwierzina, terwyl door het bestuur onderling werden gekozen totvoorzitt r de heer Zwierzina, tot secretaris de heer Prakke, tot penningmeester de beer Bes. Staande de vergadering traden een 40-tal le Jen toe. Vóór-de sluiting der vergadering bedankte de voorzitter de aanwezigen voor hun be toonde belangstelling en verzocht allen, ieder ia zyn kring, anderen op te wekken als lid dez r jeugdige vereeniging too te treden, opdat de gemeente Alfen, evenals zooveel andere plaatsen in ons land, zich moge verheugen in een bloeiende vereeniging tot viering van den Koninginnedag. (Rb.) Boskoop. By de alhier plaats gehad heb ben :e aanbeiteoing voor de nieuw te bouwen brug vóór de Rykstuinbouwwinterscbool waren slechts twee biljetten ingeleverd door de het ren Nederhorst, van Gouda, voor 325 en Otterloo, van Wacdingsveen, voor 295 Aan den laatste is door B. en Ws. het werk gegund. De beurtscbipp r Kok, varende van Boskoop naar Amsterdam, had op de heenreis het ongeluk met zyn arm tusschen de machine bekneld te gtroken. Na te Nieuwkoop door een der do.toren voorloopig verbonden t9 zyn, is hy te Amsterdam opgenomen in het gasthuis t r verdere behandeling. Hazcrswoudo. De Augustus-collecte, ge- Loudon door het locaal comité van „De Unie" een School met den By bel, ten behoeve van het Christeiyk onderwys, heeft op bet dorp 240.79 opgebracht, dat is 10 meer dan het vorige jaar. Hillegom. De verlofganger B. Lankhorst, van het 8ste regiment infanterie te Deventer, van de lichting 1896, is tegen den 23sten Augustus a. 8. in werkelyken dienst opge roepen om in den wapenhandel te worden geoefend. Oudshoorn. Naar men vernoemt, bestaat alhier het voornemen den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina feesteiyk te herdenken. Waarin dit echter zal bestaan, is tot nog toe niet bekend. Zoeterwoude. Door en ten koste van de gemeente zal het Watertje van een degeiyko waterschoeiing nut daarop aan te brengen bazaltglooiing worden voorzien, dit jaar voor loopig ter lengte van ongeveer 114 meter. Het maken der waterschoeiing is by openbare inscbryving gegund aan Tb. G. Silters, voor 3 per strefckenden meter, terwyl het maken der 114 meter bazaltkade is opgedragen aan den heer C. De Ruiter, te Leiden, voor 263. De rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1898 bedraagt in ontv. 31,652.52 en in uitgaaf ƒ27,840.105, zoodat het batig saldo bedraagt 3812.41s. Door do Nuderlandsch Zuil-Afrikaansche Vereeniging is aan onze gemeente een exem plaar van bet adres, door Nederlanders gericht aan hot Engelscbe volk, gezonden met ver zoek dit ter teektning van belanghebbenden neder te leggen. Tot 15 Aug. a. s. bestaat ter secr tirie gelegenheid om door het daarop plaatsen van zyn hanoteekening van zyn sympathie met het streven der Vtreeniging te doen biyken. Personeele Belasting. Het Regeeriogsantwoord is verschenen omtrent het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent ce Personeele Belasting. Da Minister verklaart daarin, dat hy de nu voorgestelde wyzigingen gtheel op zichzelf wenschte te zien aangenomen, zonder daaraan iets vaat te knoopen, dat aanleioing sou kunnen geven tot veel verschil van meening. Hy stelt zich voor nader een wetsontwerp aanhangig te maken, waarin een beslissing wor t uitgelokt omtrent een aantal quaestieuse punten in de wet op de Ptrsoneeie Belasting. MiJdelerwyl bevoelt hy de spoedige aanneming van het tegenwoordige wetsontwerp aan, wat noodig is om groote hardheden te do.n verdwynen. Hy hoopt, dat het later in to dienen ontwerp niet te lang zal uitblyven. Hy verdedigt nader de wyzigingen in de tabel en de opneming van het nieuwe artikil 78bis. De Minister geeft toe, dat sommige schattingen van huurwaarde aanvankoiyk te hoog zyn geweest, doch zy werden verlaagd. Dit was o. a. het geval voor het Palais Royal te Amsterdam, waarvan de belastbare huurwaarde eerst was gesteld op 13,600 voor het café en het woonhuis, op de htlft van 11,500 voor het botrl; maar deze cyfers zyn op 8500 en de helft van 7500 ver minderd. Voor het koffiehuis en de woning van Mille Colonnes is de schatting verlaagd van 16,000 op f 13,000, later echter op ƒ14,000 gesteld. Zoo kwam ook de huurwaarde van het Leesmuseum te Amsterdam van ƒ7000 op ƒ5400; het gotouw Zeemansboop van ƒ14,100 op 12,000 en, nadat by Koninkiyk besluit van 17 Juni 1898 een gedeelte onbelast baar was verklaard, op ƒ8000; de Groote Club van 23,500 op 13,800, later op ƒ11.550, omdat een der bovenverdiepingen in huur aan derden was afgestaan. Nog meer voorbeelden worden in het verslag gegeven, en zy bewyzen, dat de wetsbepalingen omtrent het bero.p gansch niet overbodig zyn. Doch zy bewyzen niets méér dan dat, want, hoewel van de bevoegdheid tot beroep op ruime schaal is gebruik gemaakt, blyven nog onder scheidene aanslagen van perceelen met ver gunning zeer drukk<nd en tevergeefs zoekt men in het Voorloopig Verslag naar eenigen grond om aan te nemen, dat dit zou te wyten zyn aan dwaling by de Raden van beroep De bewering, dat alle bezwaren geweken zyn, indien slechts nauwkeurig wordt geschat, vindt geen steun in de aangevoerde cyfers; want daaruit is slechts af te leiden, dat de administratie zich ten aanzien van moeilyk te schatten perceeltn wel eens beeft vergist; niet, dat alle drukkende aanslagen uitsluitend het gevolg zouden zyn van vergissingen by haar en by de Peroepsra en. Ook kan de Minister niet toegeven, dat het in stryd met de wet zou zyn den vollen huurprys van perceelen met vergunning als grondslag voor den aanslag naar de huur waarde aan te nemen. De huurprys van een perceel met „vergun ning" is het bedrag, dat voor het gebruik van het perceel moet wor Jen betaald; natuur- lyk daaronder begrepen hier zoo goei als in elk ander geval wat in het gebruik noodwendig ligt opgesloten en afgescheiden van dat gebruik niet bestaanbaar is. Hiertoe behoort ieder recht van erfdienstbaarheid, ieder voordeel van stand, van guustige ligging; hiertoe behoort ook het recht, voortvloeiende uit art. 266 der drankwet. De huurprys van een perceel met „vergunning" bestaat niet uit twee elementen, maar wordt bepaald door meer dan één oorzaak, en nergens in de wet staat geschreven, dat vermeerderingen van huurwaarde, uit deze of gene oorzaken ontstaande, buiten aanmerkingen mogen blyven. Wel leest men in art. 9 4a, dat do bepaling van 1 volgens welke voor ge huurde perceelen de huurwaarde gesteld wordt op den jaariykschen huurprys niet geldt, indien de huurprys niet onder „normale om standigheden" is bedongen. Maar by do be handeling van het wetsontwerp in de Staten- Generaal is er geen sprake van geweest, deze paragraaf zoo op te vatten als nu door eenige leden is geschied. De opvatting zou eenigeu grond hebben, in dien geschreven stond, dat de regel van 1 ophoudt te gelden, wanneer het verhuurde perceel in abnormale omstancigheden ver keert. Maar dat staat er niet. De wet zegt, dat de huurprys onder abnormale omstandig heden moet zyn bedongen. Men heeft dus alleen te vragen, of abnormale omstanaig- heden zich by de verhuring vsn een perceel met „vergunning" hebben voorgedaan; is dat niet het geval, dan gebt 1 onveorwaarde- ïyk. De Minister acht de becoel.o opvatting van art. 9 4a in lynrecLten stryd ni t alleen met deo geest, maar ook met de be woordingen der wet; daarenboven zeer be- denkelyk in haar gevolgen, omdat zy nog tot veel andere reduction van huurwaar-e zou kunnen leiden. Evenmin kan hy zich vereenigen met het denkbeeld, om de wet zóó to wyzigen, dat óf de huurwaarde, die het perceel aan de ver gunning ontleent, niet mede telt, óf de huur waarde van taplokalen, enz. slechts voor drie vierden of voor een derde in aonmerking zal komen. Deze voorstellen gaan véél verder dan dat der Regeering. Zy strekken tot principiéele wyziging van een wet, die eerst sedert 1 Januari 1897 in werking is, en geven ont heffing in een zeer groot aantal gevallen, waarin de belastingdruk niet overmatig is. Voor het een zoowel als voor het ander heeft de Minister zich zorgvuldig willen wachten. Het is met deze zaak niet zoo gelegen, ook te dezer plaatse mott daaraan wordea herinnerd dat de tapp rs over het geheel door do toepassing der nieuwe wet te zwaar zyn getroffen. D.t geldt slechts van velen onder hen. En nu onthoule men zich toch van stappen, cie verder reiken dan tot het strikt ooodigo. Voorts zou het argument aan de afschaffing van het patent ontleend, dat ten onrechte tegen dit ontwerp wordt aangevoerd, een onmiskenbare kracht verkrijgen, iadien men den weg opging, die door sommige leden wordt aanbevolen. Verschillen e reienea kunnen er t03 geleid hebben, aan de tap lokalen de voordeelen te onthouceD, cie aan de winkels zijn gegund. De overweging, dat de tappera reeds door de afschaffing van het patent byzonder zyn gebaat, kan mede daarop invloed hebben uitgeoefend. Wat daarvan zy, er bestaat geen voldoende reden om thans een maatregel te nemen, die hen opnieuw algemeen in een gunstiger politie br ngt. Te minder, omdat taplokalen niet met winkels op één lijn zyn te stellen. In winkels komt het publiek om er te koopen; in koffiehuizen en andere dergelyke localiteitcn om er to vertoeven. Een wet als de personeele belas ting, die de vert ringen treffen wil, behoeft voor zulke localiteiten geen uitzonderingen te maken. Het esnige, wat geèischt kon worden, nu de wet gewyzigd en haar toe passing plotseling versch- rpt werd, is, dat voor hen, cie daardoor overmatig worden gedrukt, een overgangsmaatregel wordt ge nomen, welks 8TekkiDg niet te ruim en welks duur niet te lang mag zyn. De Minister vertrouwt echter op instemming met het denkbeeld om aan de grieven van veel houders van vorgunning te gemoet te komen, W3t in het voorgestelde artikel 5 is geschied, welk artikel een veel gematigder strekking heeft dan eenig voorstel, dat te berde werd gebracht. Suriname. Een wetsontwerp tot goedkeuring der rekening van Suriname over 1896 is ingediend. Daaruit blykt, dat de werkelyke uitgaven ƒ3732.10 minder hebben bedragen can is toegestaan, terwyi de middelen 15,807.67 minder opbrachten dan de raming. Van de by dragen aan de koloniale geldmiddelen biykt slechts noodig te zyn geweest ƒ333,383.70 of ƒ3691.50'/i minder dan de begroetinge cyfers aangaven. Wees- en Momboirkamer. Uit het verslag over het jaar 1893 blykt, dat aan belanghebbenden een bedrag van f 42,399.18 is uitgekeerd uit de stichtingen, waarvan hot recht6treoksche behoer aan een minister van financiën is opgedragen, terwfil een bedrag van 4061 37'/, aangewend Werd tot aankoop van inschrijvingen in het Groot boek der 21/, pCts. Nationale S.huli. Gcmecutcraud van Warmond. Tegenwoordig do Voorzitter, alsmede de heeren W. H. Heomskeik, P. Van der Geest, L. P. De Haas, A. Van der Wilk en J. De Vetten. Afwezig de heer C H C. Machen. Do notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Burgemeester en Wethouders leggen in voldoe ning aan art. 219 der Gemeentewet aan den Raad over do rekening van ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over 1S98. Ze wordt onderzochten voor loopig vastgesteld: in ontvangst op 9027 07 en in uitgaaf op f 8514.30. Vervolgens worden door een door deo Raad uit zijn midden heuoemde commissie de geloofsbrieven van de tot de periodieke aftreding bebooronde en herkozen loden van deD Raad, U. 11- C. Machen, L. P. De Haas en J. De Vetten, onderzocht en in orde bevonden en wordt dicntengevolgo tot buDoa toelating besloten. m Eindelijk besluit de Raad lot het aangaan van een geldleoning, groot /T000, om uitjde opbrengst daarvan te voldoen do kosten vaQ aanschaifing van eeu nieuwe brandspuit. Verder niets te behandelen zijude. wordt do vorgaileriDg, na de gewone rondvraag, door den Voorzitter gesloten. Gemengd Nieuws. Indien or in de laatste jaroo een straat alhier een ander aanzi n heeft verkre gen, dan is het zeker wel de Stationsweg, welke by den vroegeren toestand moeilyk te herkennen Is. Oude, byna vervallen woningen zyn door flinke heerenbuizen of door kostbare villa's vervangen; vroegere byna onooglyke herbergen hebben plaats moeten maken voor nieuwe inrichtingen op dit gebied, welker gevels van degelyker bouwstyi getuigen, terwyi andere geheel zyn verdweneD, zoodat hun aantal er belangryk minder geworden is. In den jongsten tyd is nu ook op de plaats, waar zich tot kort geleden een leelyke, vuilgryze, vervallen muur bevond, een perceel verrezen, dat den weg eveneons tot sieraad verstrekt Wy bedoelen het sedert kort ge opende „Hotel du Commerce" van den heer M. De Grauw, die voordezen op de Steen- straat het „Hotel de Landbouw" exploiteerde, dat echter wegens zijn zich uitbreidende cliënteele te kltin was geworden. In zyn ni.uwe inriebting beschikt by over niot minder dan 28 kamers, allo van electri- scbe schelle n en verder van al datgene voorzien, wat men in een reizigershotel ten gerieve der logé's verwachten mag. Do kamer3 van do tweede verdieping komen achteraan op een balkon uit, waar men een mooi land- tn vergezicht heeft; beneden hebben de kamers toegang tot een aarJig aangelegd tuintje roet springende fontein en waarop ook uitkomt de ruime eetsalon, welke eonvoudig, maar smaakvol en degeiyk is gemeubilecr J, wat niet minder kan getuigd worden van da conversatiezaal aan de straat, van waar de scboone inrichting aldaar reeds dadeiyk do aandacht trekt, zooals reeds enkele avonden 't geval was als de Zomerzorg- concerten uitgingen en de beldero verlichting aantoonde, dat ook deze niet te wenschtn overlaat. Onmiddeliyk achter de ruime vestibole be vindt zich bovendien een kamer voor reizigers, die bi.r willen „uitpakken", welke kamer zoo doelmatig 13 ingericht dat de artikelen er byzonoer tot hun recht moeten komen. In het kort, ook de heer De Grauw heeft gotoon l dat hy weet wat de eiscben des tyjs voor een go 3d reizigershotel zyn, waar het geheel een idee van hui3elyke gezelligheii geeft. Het weekblad „De Handelsreiziger" weet tevens mede te deelen dat de consumptie degeiyk is en niets te wenschen ov rlaat, dat de pryzen zeer biliyk en dal de heer De Grauw of zyn vrouw, of wel bellen, &teed3 present zyn en alles doen om het den bezoekers zoo aangenaam mogeiyk te maken.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1