N°. 12102 Dinsdag 8 Augustus. A0. 1899 feze tgourant wordt dagelijks, met uitzondering i van £an- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Augustus. feuilleton. TE PAARD. LEIDSCH DA&BLAD. PBJJS DEZER COTJRAOTa Voor Lelden por 8 maanden. Franco per post Q Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVEETEOTTENl Van 1—0 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Door den minister van oorlog is aan den hetr G. W. Zandvoort alhier de levering opgedragen van het runavleesch en het rund- vet ten beboevo van de troepen, welke in de legerplaats by Ermeloo worden vereenigd, en wel tegen den pr\js van f 0.637i per kilogram, van 9 Augustus tot 10 September, zoowel van het voor- en nakamp als van de troepen zeiven. Den 7den Sept. a. s. zal aan den heer S. Van Campen, administrateur van het militair hospitaal te Leidon, de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen cienst worden uitgereikt. De kapitein K. Hemmes, van het 4de reg. inf. to Leiden, is bestemd, om, na afloop der najaarsoefeningen, op te treden als kapitein voor speciale diensten by dat regiment. De tot 2den luit. ty het 4de reg. inf. benoemde cadet sergeant Calkoen is bestemd voor de 4de comp. 2.ie bat., in garnizoen te Leiden. Geslaagd zijn: vcor de hoofdakte de heer J. De Best, te Leiden; voor de akte Franscbe taal (L. O.) de beer B. L. J. Maal, te Leiden; voor de akte Hoogbuitscho taal (L. O.) de hoeren P. J. Litjens, te Hillegom, en L. J. Den Hartog, te Gouda. De Gemeenteraad van Voorburg behan delde gisteren een adres, onderteekend door tal van ingezetenen van verschillenden stand en richting, houdende verzoek de kermis af te schaffen en daarvoor in de plaats te stellen een meer waardige viering van den verjaardag van H. M. Het praeadvies van B. en "Ws. luidde de kermis met 1900 af te schaffen, doch dit jaar nog in stand te houden. Dit praeadvies werd aangenomen met 9 tegen 1 stem. Ned. Hervormde Kerk. Bedankt is voor het beroep naar Waddings^een door ds. J. C. Klomp, te Lunteren. Bh het Staatsexamen voor de universiteit zijn voor de faculteiten godgeleerdheid, enz. toegelaten W. J. Berger, H. J. Boelen, F. R. Crouimelin en voor diploma B: S. Van West. Voor faculteiten der geneeskunde, enz. J. Van den Broek, F. C. Van Brussel, H. N^nning, A. J. Van Pescb, mej. J. Van West. Van de vorige groep is alsnog geslaagd J. U. Polman (voor diploma A). De heer Pierson, minister van financiën, heeft zich naar Keulen begeven. De algemeene vergadering van de „Ned. Handelsreizigers-vereeniging" zal gehouden worden te Rotterdam op Zaterdag 12 Aug. a. s. in het café Tivoli, Coolsingel. Op 2 December van dit jaar hoopt do vereeniging haar 25-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Zaterdagmiddag werd op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. J. A. Wijnne, oul-hoog- leeraar aan de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de hoogescbool aldaar. Er was veel belangstelling van de zijde der professoren aan de TTtrechtsche universiteit, die de verschillende faculteiten vertegenwoor digden. Onder de aanwezigen was ook de burgemeester, de heer Reiger, curator der universiteit. De baar was met 6en drietal kransen bedekt, waaronder één van de litera rische faculteit. Op verlangen van den overledene werd aan de grojve niet gesproken. Een neef van den overledene dankte namens de familie voor de bewezen eer. Naar uit Grave wordt gemeH, zullen weldra een zeker getal rustige patiënten uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik en te Grave worden geplaatst bü ingezetenen, ten einde een proef te nemen met hun ver pleging in het gezin. Men zal zich herinneren de grootsche huldebetooging, don 4den Juli 11. door de leden der Amerikaansche delegatie ter Vrei'ea conferentie namens hun gouvernement te Delft aan Hugo Do Groot gebracht. De Amerikanen zijn nu, zegt het „H. Dagblad", voornemens nog een andere duurzame herinnering te stichten aan hun verblijf te 's Gravenhago en aan de Conferentie, waaraan zfi een zoo werkzaam aandeel hebben genomen. De he;ren White c. 8. hebben aan den kerkeraad oer Aoglikaansche gemeente in Den Haag hun voornemen te kennen gegeven om op kosten van de Regeering der Yer. Staten een Vredes- kapel te laten bouwen, waarmede do Engelsche kerk in het Bezuidenhout aan de orgelzijde zou worden uitgebreid. Naar het blad meldt, zou het in de bedo ling liggen, om in die kapel een memorial-stone te plaatsen ter herinnering aan de Conferentie, welke ter bevordering van do Vredeszaak in 1899 binnen 's-Gravenhage is gehouden. Voornoemde kerkeraad heeft deza welkome uitbreiding van het kerkgebouw met groote erk nteljjkheid aanvaard. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, die volgens do bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen en V'rlang6n benoemd te worden tot ontvanger te Terschelling, dat zij daarvoor nog tot 25 Augustus e. k. een adres kunnen indienen, onverschillig of zij overigens tot mededinging naar een kantoor der achtste klasse bevoegd zijn. (Sfs.-Gf.) Te Nijmegen overleed de heer C. Gast, geboren te Eikerzee den 19den October 1840, gepensionneerd hoofd ingenieur van den Water staat in Ned.-Indië. Door den gemeenteraad van Eindhoven is besloten tot het aanleggon van een drink waterleiding. E-n commissie met den burge meester aan het hoofd is benoemd, om onder leiding van een deskundige eenige water leidingen op andere plaatsen te bezichtigen, en een begrooting der onkosten op te maken. Het tweede bezoek van H. M. de Koningin aan Rotterdam is, zooals bekend, bepaald op een nader vast te stellen dag in September. Alsdan zullen voornamelijk de havenwerken en het stadsgedeelte, waar deze zich bevinden, in oogenschouw worden genomeD. Ten ein:e H. M. ree is vooraf een denkbeeli te geven van de inrichtingen en werken aan de havens, en haar in de gelegenheid te stellen daaraan later de herinnering te bewaren, is onder een paar photografen te Rotterdam de ge legenheid opengesteld in te schrijven naar de vervaardiging en levering van photographische opnamen in de havenwijken. Van elke van deze opnamen zouden vier a vjjf afdrukken moeten worden vervaardigd, in een album te vereenigen, en door of vanwege het gemeente bestuur aan H. M. aan te bieden. Dat werk is gegund voor plus minus f 4000 aan den heer C. E. Mógle. Vad Ook in Hausbaden, bü Badenweiler, zoo mekt men ons, waar H.H. M.M. in dit jaar verblijf hielden, heeft men den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder feesteiyk her dacht. Van het hotel des heeren Harren, dat eenmaal de hooge gasten herbergde, wapperden de Duitsche en Nederlandscbe vlaggen. De zaal was met de busten van H.H. M.M. en met groen versierd. Een telegram van geluk- wensch naar Het Loo werd met een vrien delijke dankbetuiging beantwoord, 's Avonds was er vuurwerk en werden de volkslioderen gespeeld. De talrüke Hollanders hadden een recht geztlligen avond. (Ebl.) Nadat de directeur-generaal der posterijen en telegraphie vernomen; had van den ver zwaarden dienst der ambtenaren aan het tele graafkantoor te Amsterdam, heeft bü onmid dellijk maatregelen genomen tot versterkiug van het personeel door van de hoofdadmini- stratio oen aantal ambtenaren daarheen te zenden; in 't geheel Is het personoel met 17 man versterkt en ten gevolge hi rvan is de normale dienst tot acht uren teruggebracht. Heden, 7 Augustus, is het 25 jaren ge leden, dat de majoor der artillerie G. J. V. Vinkhuizen, voorzitter der commissie van proefneming te 's Gravenhage, als lste luite nant het ridderkruis der Militaire Willems orde verwierf, by de bestorming van den grafheuvel beoosten Kotta Radja (Atjeh), op den 7den Augustus 1874. Binnenkort zal op 'sRyks werf te Wil lemsoord een fcHaDgrüke verkooping van on bruikbare goederen gehouden worden. De Commissaris der Koningio in de provincie Noord-Holland tracht Vrüdag jl. met familieleden en vrienden een bezoek aan het eiland Urk. Het gezelschap, ongeveer 15 personen, deed den overtocht per stoomboot van uit Enkhuizen. Teruggekeerd van het eiland, werd in het „Drechterlandscbe huis" gedineerd. De plaatsing en onthulling te Breda van het huldeblyk voor Cbassé is thans bepaald op Tonderdag 24 Augustus. Het stoomschip „Cyclops," van Amster dam en Java, is 5 Aug. Port-Said gepasseerd; do „Gedé," van Rotterdam naar Java, is 5 Aug. Gibraltar gepasseerd; do „MaasJam"' ver trok 5 Aug. van Kieuw-York naar Rotterdam; de „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Aug. te Southampton; de „Sonneterg" vertrok 4 Aug. van Batavia naar AmsttrJam en Hamburg. Vit de „Stsatscouract." Kon. besluiten. De Oost-Indische ambtenaar M. Alting du Cloux, gewezen inspecteur vau finan ciën, laatstelijk met verlof in Europa, op zijn ver zoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, mot toekenning van pensioen. Pensioen verleend ten laste van den Staat aan M. Verhagen, ten bedrage van ƒ243 'sjaars; aan J. Oosterland ƒ1947 'sjaars. De gowone audiêntiën van de ministers van oorlog en justitie zullen deze week niet plaats hebben. De Vredesconferentie. De „Nordd. Allg. Ztg." publiceert een lang artikel over de resultaten van de fiaagsche Vredesconferentie. \Het Had zegt o.a.: „Wie de resultaten in haar geheel overziet, moet erkennen, dat alleen reeds de uitbreiding der conventie van Geuève tot den zeeoorlog en de gedétailleerde vaststelling van do oor- logswetten en gebruiken een belangryke voortgang der beschaving zün, welke der Con ferentie een eervolle plaats in de geschiedenis verzekert. „Ook de overeenkomst betreffende de arbi trage zal bü weloverlegde en weldoordachto toepassing in veel gevall n nut kunnen stich ten, al zal de conventie bü groote levens- quaesties der volkeren niets kunnen uitrichten. „Het zal een gewichtige en verantwoorde- lÜke taak der regeeriogen zün er voor te waken, dat de nieuw in het leven geroepen bepalingen betreffende bemiddeling en arbitrage niet coor verkeerde toepassing de gevaren zullen meebrengen, die zü geroepen zün te bezweren. De besluiten der Haagsche Confe rentie tot beperking en verzachting van den oorlog zün een kostbare nalatenschap dezer eeuw aan de komende, een nalatenschap, die den bovenden roem zal verzekeren van keizer Nicolaas, den edelen schepper der Conferentie." De .Amsterdammer, Weekblad voor Neder land", heeft al in beeld den draak gestoken mot de Vredesconferentie. Thans, na sluiting dezer diplomaten-büeenkomst, geelt ue redactie in een hoofdartikel nog eens dui ;elük te ken nen, dot zü den arbeid der Conferentie van nul en geener waarde beschouwt. „Da Vredesconferentie is geëindigd, zonder lot een oorlog te hobben geleiT'-schrüft zü. „Da toestanden zün er niet erger door ge worden, de toekomst schünt niet zwarter dan voor 2'/i maand, en cit dient men dankbaar te erkennen, als men bedenkt, dat e«n aantal büzonder vraat-, wraak- en heerschzuchtigen de kleine luitjes niet meegeteld to zamen gingen overleggen, hoe zü in 't vervolg de matigheid en de toegeeflükheid onderling zouden kunnen betrachten. Men zou al geheel verstoken moeten zyn van gevoel voor 't komi sch'1, als men de lachwekkende züde van de Conferentie niet het eerst en het meest bad opgemerkt. Uitgezonderd een aantal dames, oio door hun serieuze opvatting van de zaak ook enkele heeren in geestdrift wisten te zetten, heeft de beschaafde wereld, voor zoover zü zich niet ergerde aan de huichelachtige ver tooning, zich tamelük wel vermaakt met dit internationaal vredesspel. Het komische trouwens werd zoowel c'oer het doel als door do samenstelling der Con ferentie zooveel mogelyk op den voorgrond gestrld. „Immers het doel zou zyn een Ontwapenings conferentie. Men wilde dus overleggen, hoe de wapenrustingen te verminderen. Maar daar het 't streven der mogendheden wü denken aan de zes groote Europeesche juist was, de wapenrustingen te vermeerderen, kwamen ZÜ op het denkieeld de Conferentie, bü toe nemende wapening, een FraZcs-Conferentie te noerpen, en zoo hield men zichzelf en de heele wereld voor den mal. „Dit deed denken aan een Conferentie van do grootmachten van het kapitaal, te zamen g ro-pen om een vermindering van winst te bepleitenmaar die, aangezien zü toch eigen lijk nog liever meer dan minder winst be haalden, nu een Conferentie gingeü houden tot afschaffing van rente en dividenden." Na iets over de „komische" samenstelling der Conferentie gezegd te hebben, vervolgt de redactie: „En even kluchtig ala het zoogenaamde doel en de samenstelling der Conferentie, ia de groote vrucht, van dezen vredesboom ge plukt het arbitrage-contract. Voor de kleine mogendheden óf volstrekt overbodig, óf nadeeling. Voor de kleine mogendheden van We6t-Europa heeft de overeenkomst geen zin, daar deze onderling steeda tot arbitrage hun toevlucht zullen trachten te nemen, ook zonder zulk een overeenkomst; maar voor de kleinen van Oost Europa, die gelüksoortigo begeerten als de grooten hebben, een belemme ring te meer om tot ontwikkeling te komen, $M). Hü verklaarde: „'t Is een geweldig draver. Hü heeft me in het eerst zelfs een beetje door elkaar ge schud; maar je hebt wel gezien, dat ik me gauw hersteldel Hü heeft zün meester ge vonden; het zal zich nu niet meer verroeren." Zooals besloten was, giDg men langs do Champs Elysóas naar huis. De broedo avenue krioelde van rütuigen. En aan de kanten waren de wandelaars zoo talrük, dat het twee lange zwarte linten leken, die van den Are de Triomphe tot de Place de la Concorde zich uitrolden. En over dat alles viel een vloed van zonlicht, die het vernis der calèches, het staal der tuigen en de knoppen der portieren deed glinsteren. Een bewegingswaanzin, een levensverruk king scheen deze menigte liedeD, equipages en beesten voort te dryven. Ed, daarginds, terhief zich de obelisk in een gouden nevel. Zoodra het paard van Hector den Are de Triomphe voorbü was, herkreeg het plotseliDg zün vurigheid en rende tusschen do wielen door naar den stal, ondanks alle pogingen van zün ruiter om het kalm te houdeD. Het rütuig was nu ver, ver achteren ziet, tegenover het Ny verheidspaleis sloeg het paard, een open veld voor zich ziende, rechts-af en ging in galop over. Een oude vrouw, met een schort voor, stak met bedaarden tred dfn straatweg over; ze stond juist op den weg van Hector, dio in volle vaart kwam aanstuiven. Niet bü machte zün beest do baas te blüven, begon hü uit alle macht te schreeuwen: .Holal hél holal daar!" Ze was misschien doof, want ze zette rustig haar weg voort tot ze, voortgestooten door het als een locomotief hollende paard, tien pas ver wegrolde, na drie buitelingen ovor het hoofd. Er werd geschreeuwd: „Houdt hem tegen l" Hoctor klemde zich wanhopig aan de manen vast en brulde: „Helpl help!" Een vreeselyke schok deed hem ala een kogel over de ooren van zyn ros schieten en in de armen van een agent vallen, die op hem toe was gesneld. In een oogwenk stond er een woedende, gebaren makende, scheldende groep om hem heen. Een oude heer vooral, met een groote ronde riddororde en lange witte knevels, scheen hoogst verbolgen en zeide: „Wat duivel, als men zoo onhandig ie, blüve men thuis. Jé moet geen menschen op straat komen overrüden, als je geen paard kunt menneD." Maar er verschenen vier manneD, die do oude vrouw droegen. Ze scheen dood met haar gele gelaat en schuinstaande muts, grüs van het stof. „Brengt dio vrouw in een apotheek," beval de oude heer, „en wü gaan naar den com missaris." Hector begaf zich tusschen twee agenten op weg. Een derde leidde zyn paard. Een menigte menschen er achter en daar ver scheen opeens de break. Zün vrouw snelde toe, de meid verloor alle tegenwoordigheid van geest, de kinderen griendeü. Hü zette uiteen, dat hü gauw thuis kwam, dat hij een vrouw omvergeworpen had, dat het niets be- toekende. En zün ontstelde familie reed weg. Bü den commissaris duurde de uitlegging kort. Hü gaf zün naam op, Hector De GribeliD, ambtenaar bü het ministerie van marine; en men wachtte op tüding van de gewonde. Een agent, die om inlich tingen was uitgestuurd, kwam terug: Ze was weer bü kennis, maar ze had inwendig verschrikkelyke pün, zei zo. Het was een werk vrouw, vüf en zestig jaar oud, pn ze heette vrouw Simon. Toen hü hoorde, dat ze niet dood was, kroeg Hector weer hoop en beloofde de kosten voor haar verpleging te betalen. Vervolgens liep hü naar de apotheek. Voor de deur was een geweldig opatootje; de goede vrouw lag in een leunstoel en jankte, met slappe handen en wezenloos ge zicht. Twee dokters onderzochten haar nog. Er wa3 niets gebroken, doch men vreesde voor een inwendige kwetsuur. Hector sprak haar toe: „Heb je veel pijc?" „Och ja 1" „Waar „'t Is net of ik vuur ia mün iogewan den heb." Een dokter kwam naderbü- „Meneer, is u de oorzaak van dit ongeval?" „Ja, meneer." „Die vrouw moet naar een ziekenhuis over gebracht worden; ik weet er een, waar men ze voor zes franken per dag opneemt. Zal ik er me mee belasten?" Hector nam het aanbod opgetogen aan en kwam met een verlicht gemoed thuis. Zün vrouw wachtte hem met tranen in de oogen op; hü stelde baar gerust: „'t Heeft niets te beduideD, met die vrouw Simon gaat het al beter, binnen drio dagen is het afgeloopen; ik heb ze naar een ziekenhuis laten vervoeren; het heeft niets te beduiden." Het heeft niets te beduiden I Toen hü den volgenden dag van het bureel kwam, ging hy naar vrouw Simon infor- meeren. Hü vond ze bezig met een ver genoegd gezicht een kop krachtigen bouillon te gebruiken. „Wel?" zeide hü. Ze antwoordde: „Ocb, myn beste meneer, 't is nog net zoo. Ik ben er bükans kapot van. 't Is niks beter." De dokter verklaarde, dat men moest wach ten; er kon een complicatie by komen. Hy wachtte drie dagen en kwam toen terug. Do oude vrouw, met blozende kleur en heldere oogen, begon te janken, toen ze hem zag: „Ik kan me niet meer verroeren, meneertje; het gaat niet meer. Dat hou ik mün heele leven lang." Een rilling liep Hector door de leden. Hü vroeg naar den dokter. Deze hief de armen ten hemel: „Wat zal ik u zeggen, meneer, ik begrüp het niet. Ze gilt als men probeert ze op te tillen. Men kan zelfs haar stoel Diet verschui ven, zonder dat ze hartverscheurende gillen slaakt. Ik moet gelooven, wat ze me zegt, meneer; ik zit niet in haar lichaam. Zoolang ik ze niet heb zien loopeD, heb ik het recht niet te veronderstellen, dat ze liegt." De oude luisterde onbeweeglük met loerende oogen toe. Acbt dagen verliepen; toen nog veertien; toen een maand. Vrouw Simon kwam niet uit haar leunstoel. Ze at van den morgen tot den avond, werd dik, babbelde lustig m6t do andere zieken, schoen gewend aan die onbeweeglükheid als was het de welverdiende rust na het vüftig jaar lang trap-op, trap-af loopeD, matrassen omkeeren, kolen van de eene verdieping naar de andere dragcD, vegen en borstelen. Radeloos kwam Hector eiken dag aan; eiken dag vond hü ze kalm en opgeruimd met de woorden: „Ik kan me niet meer verroeren, meneertje; het gaat niet moer." Eiken avond vroeg mevrouw De Gribelln vol angst: „En hoe is het met vrouw Simon?" En telkens herhaalde hü met wanhopige verslagenheid: „Altüd hetzelfde, nog altyd precies het zelfde!" Mon zond do meid weg, haar loon werd 66D te zware uitgave. Men werd nog zuiniger; de heele gratificatie werd or aan uitgegeven. Toon bracht Hector vier knappe dokters bü elkaar, die om de oude vrouw gingen staanze liet zich behandelen en gluurde naar hen met slimme oogjes. „Ze moet maar eens loopen," zeide er een. Ze gilde. „Dat kan ik niet meer, mün goeie menschen, dat kan ik niet meert" Toen pakten ze haar vast, tilden haar op,' sleepten ze een eindweegs voort, maar ze viel hun uit de handen en zakte onder zulk afgryselyk gegil op den vloer neer, dat ze haar weer met de uiterste omzichtigheid naar haar stoel droegen. Za spraken bescheiden hun meening uit, doch concludeerden tot ongeschiktheid om to werken. Eo toon Hector dezo tüding aan zün vrouw overbracht, liet ze zich op oen stoel neervallen en stameldo: „Dan was het nog beter ze bü ons in huis te nemen; dat komt minder duur uit." Hü vloog op. „Hier, bü ons in huis, waar denk je aan?" Doch ze antwoordde, nu in alles berustende, met tranen in de oogen: „Wat zal ik je zeggeD, man, mün schukt is het niotl"

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1