N°. 12098 Donderdag 3 Augustus. A4. 1899 feze fourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. ■PRIJS DESEB COURANT) Voor Leüdén pér 8 maanden. Franco per post 4* (Afzoncleriyke Nommerg f i.10. r 1.40. 0.05, PRUS DER ADVERTENTIËN't Van I-Ó regeb f 1.05. ledore regel meer f 0.17J. -»• Grootoro letters naar plaatsruimte wordt f 0.06 berekend. Voor bet incasseeren buiten de stad Tweede Blad De Residentiebode schrijft naar aanleiding van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder op heden het volgende Sedert 20 jaren viert H. M. Adelheid, EMMA, Wilhelmina, Tberosia Haar geboortedag als Koningin der Nederlanden en 20 jaren lang viert ons Vaderland dezen dag als een natio- oalen feestdag. „M y n taak is volbracht" beeft Zy ten vorigen jare Haren „Landgenooten" toegeroepen in die, in dubbelen zin, Konink lijke Proclamatie, waarin Zy aan den voor avond der meerderjarigheid Harer Dochter het Regentschap over het Koninkrijk neder- iegde. „Mijn taak is volbracht"; neen, drie werf neen, edele Vrouwe edel als echt- gsnoote, edel als moeder, edel als regent aldus hebben Uw „landgenooten" het niet verstaan. Uw taak is niet volbracht, al toont Gij wederom duidelijk Uw vroeger meermalen gebleken verlangen, U op den achtergrond te houdeD, als Gij het niet Uw plicht achttet voorwaarts te treden. Uw taak is niet volbracht, want Uw land genooten weten hun beminde Koningin, ook nadat Zij zelve de Regeering heeft aanvaard, onder niemands hoede veiliger dan door U beschermd, door niemands raadgeving wijzer dan door Uw voorlichting, door niemands voorbeeld deugdzamer dan door de lessen, die Zy uit het samenzijn met Haar Moeder putten kan. Daarom, Koningin Emma, achten Uw landgenooten Uw taak nog by lange niet volbracht en willen zü U daar onder geen voorwaarde van ontslaan. Daarom is en biyft de 2de Augustus, die voor het eerst onder den naamVerjaardag der Koningin-Moeder, gevierd wordt, in don volsten zin des woords Óen nationale feestdag. Een nationale feestdag als uiting dor op rechte genegenheid, dio Uw landgenooten U toedragen, om wat Gy voor hen zyt geweest en voort biyft gaan te zyn niet het minst voor de ongelukkigen en misdeelden. Een nationale dankdag, omdat Uw land genooten dankbaar godonken de weldaden, welke God ons Vaderland door U heeft geschonken, niet slechts door de geliefde Dynastie in onze jonge Koningin te doen voortloven, maar ook door de zorgvuldige en uitnemende opvoeding, waardoor Gy onze Souvereine met tal van deugden hebt ver- rykt, die Haar aanvallig doen zyn in het oog van allen, wien het gegeven is Haar te naderen. Een nationale bededag, omdat, al is de zin van ons Volk, helaas, veeltyds niet kerksch meer, in het: „Leve do Koningin dat door do juichende menigte wordt aan geheven, toch - een onbewuste heilbede tot het Opperwezen ligt verscholen, dio in menig vroom gemoed weerklank vindt, en omdat toch ook in menig vroom gezia het stil gebed tot God wordt verheven: „Spaar, Hoer, Koningin Emma nog lang in het leven, de voortreffeiyke Moeder en Geleidster onzer beminde Koningin, aan wier steun en voorlichting Zy, vooral in komende dagen, wellicht grooteiyks behoefte zal ge voelen l" In zijn verdediging van de Militaire Tehuizen schreef M. K. in De Nederlander zooals men zich herinneren zal: „Ooze Tehuizen kunnen nu eenmaal niet voldoen aan al de kazernebewoners. Wie vuile taal prettig, vlosken kranig, jenever- drinken manneiyk acht, blyft er buiten. Voor hem de Ryk scan tine, voor de nette jonge lui het Tehuis." In hetzelfde blad komt de heer A. S. Russer, kapitein der infanterie te Bergen-op-Zoom, tegen die woorden op. Hy scbryft: Ook in onze cantines wordt toezicht, streng toezicht gehouden, al is dit van eenigszins 3nderen aard, en" daar wordt streng, zeer streng gewaakt tegen het uiten van vuile taal, tegen vloeken, terwyi onmatig jenever- drinken er eenvoudig niet kan voorkomen. Indien M. K. evenwel nog by zyn gewone bezigheden tyd kan vinden om een nuttig, ja noodzakeiyk werk te doen, laat hy zyn krachten dan ook eens besteden, niet aan hen, die soldaat zyn, maar die het nog moe ten worden. Want, o, hot kost zoo ontzettend veel moeito, de pas ingedeelde miliciens de slechte gewoonten af te leeren. Wie vóór zjjn in- dienst-treden niet vloekte of misbruik van sterken drank maakte, leert dit in dienst ook niet, ook al overscbrydt hy nooit den drempel van een Militair Tehuis. Eerst dan zullen deze Tehuizen do sym pathie van het leger wegdragen, wanneer van daar uit eerst meer stemmen van waardeering opgaan voor het vele, dat ook in de kazerne voor het stoffeiyk en geesteiyk bolang van den soldaat gedaan wordt. De Politiegidsna een korte herinnering aan de wederwaardigheden van den heer Minas Tscheraz hier te lande, aan zyn optreden later te Amsterdam, en eindeiyk in Den Haag, als gast van den heer Van Asch van Wyck, beide malen ongehinderd door de politie, waardoor Nederland ge zuiverd is van de smet, niet langer een schuil plaats te zyn van om hun geloof verdrukten en niets meer te voelen voor de groote zaak van recht en gerechtigheid, laat daarop volgen „Geeft de latere onthouding der politie een groote tegenstelling to aanschouwen mot haar eerste optreden, deze voor haar gezag en reputatie zoo smadeiyke verandering van houdiog tegenover eenzelfde zaak worden voortaan voorkomen door elk optreden te toetsen niet aan de letter alleen, maar ook aan den geest der wet. Daarby zal zy goed doen te bedenken: dat op het gebied der politieke politie, hoe aantrekkeiyk ook, voor haar geen lauweren zyn te plukken, omdat biykbaar noch de Regeering, noch de Min. vanJustitio bereid zullen worden bevonden haar hande lingen te dekken. Bon entendeur.... Salut De Tweede Kamer zal na de zomervacantie ook vinden het 15 Juli jl. ingediend wetsont werp tot uitbreiding van het perso neel der Rotterdam sche Rechtbank. De Nieuwe Rotterdamsche Courant toont aan, dat dit ontwerp inderdaad niet te vroeg komt. Een overzicht van de toeneming der werk zaamheden in de beide laatste tientallen van jaren leidt haar tot de conclusie, da% nadat Amsterdam en Den Haag waren voorgegaan, men Rotterdam niet langer mocht laten wach ten. Voor eenigen tegenstand van de Staten- Goneraal bestaat dan ook, meent het blad, geen vrees. Des te meer niet, nu de Minister zoo verstandig is geweest de uitbreiding los te maken van het plan tot opheffing der Arrond.-Rechtb. te Zieriksee, waaraan zy aan vankelijk scheen te zullen worden vastge knoopt. Dit plan zal dan geen nadoeligen invloed meer kunnen uitoefenen op de spoedige tot-stand-koming van een maatregel, welks nut niemand betwist. Wat den inhoud van het wetsontwerp aan gaat: het behoudt de thans bestaande getal len als minima, en spreekt dan van: 9 a 15 rechters, 3 a 4 sutst.-offic. en 3 a 4 subst.- griffiers. De verandering bestaat slechts hierin, dat de mogelijkheid wordt geopend om het personeel der Rotterd. rechtbank met zes rechters, een subst.-off. en een subst.-griff te vermeerderen. De minima zyn behouden, zoo als de Mamori9 van Toelichting zegt: ten einde de mogelykheid open te lat9n „om tot do tegenwoordige samenstelling te kunnen terugkoeren." Etn bloom der hope, zegt de N. R. Cldie r?s verdorren zal, maar welkor geur niemand zal bedwelmen. Het blad heeft tegen deze wyzo van uit breiding, dio der Regeering vryheid van be weging laat, geen bezwaar. Maar het zou gesproken willen hebben van twee a drie vice-presidonton in plaats van het getal twee onveranderd te behouden. Dit scbynt noodig, nu er sprake is van hot in het leven roepen eener tweodo strafkamer. Het uitsparen van do vyfhondord gulden, waarmee het trakte ment van een vice-pres. dat van den rechter overtreft, kan nauweiyks do reden zyn. Dat de juiste verhouding by een samen stelling der rechtbank uit 9 a 15 rechters met 2 vice-presidenten niet is in acht genomen, springt in het oog, als men bedenkt, dat te Amsterdam by 16 a 19 rechters 4 vice-presi denten worden benoemd. De N. R. Ct. spreekt nog den wensch uit, dat de verhooging van traktement of de ver leening van toelage voor Amsterdam en Rot terdam, waarover de Reg. adressen van ge noemde rechtbanken ontving, moge tot stand komen, en dan wel zoo spoedig, dat de wet tot traktemonts-verhooging te geiyk met de thans ingediende in het Staatsblad verscby'ne. Want wel betreft het ontwerp tot ver betering der bezoldiging Diet alleen de Rotterdamsche rechtbank, dat tot uit breiding wel. Maar wie gevoelt niet, dat juist een der hoofdargumenten van de peti- tionneerende rechtbanken zyn volle kracht zal doen gelden, wanneer door de uitbreiding der Rotterdamsche rechtbank eenige nieuwe rechtersplaatsen in dat college te g6iyk bezet zullen moeten worden? Wy bedoelen het argument, dat de rechtbank in haar voordracht en de Kroon in haar benoeming van rechters in do groote steden vaak al te beperkt is, juist ter ooi zake van de schrale bezoldiging. De gelegenheid moet openstaan, om de nieuwe rechters te kiezen onder de geschiktsten en bekwaam8ten. Dezer dagen kwam De Telegraaf een paar regels meedeelen uit een particulier scbryveD, door haar uit I n d i o ontvangon, die niet precies geruststellend klinken.-Men oordeele „Ofschoon het geen schriktydingen zyn, welke ons in den laatston tyd uit Atjeh geworden, zoo biykt toch uit alles, dat 's vyands krachten niet gebroken zyn en dat de geest van verzot, ondanks Toekoe O o m a r 's dood, in het geheel niet ver zwakt is. Het was dan ook een groote misslag, om onze troepenmacht te Aljoh zoo spoedig te verminderen; het is alsof een tydeiyk succos ons altoos verblindt. Onnoodig te zaggon, dat de misplaatste zuinigheid tor noordkust van Sumatra ons, in weerwil der vele bloedige lessen, thaDs wederom parten speelt. Men schynt biykbaar van do veronderstelling uit te gaan, dat een doortastend en energiek gouverneur, die met yzeren hand weet te regeereD, geen bajonetten achter zich behoeft om een wespennest zooals Aljoh te pacifi- ceoren." D.Z9 uiting heeft het Handelsblad ongerust gemaakt, en bet zond iemand op informatie uit, waardoor tegenover de zwaarmoedige woorden van De Telegraaf eenige bemoe digende van het; Hbl. komen, dio bovendien dit voordeel hebben, dat zy komen van personen, die op de hoogte zyn. Niet, dat wy daarmede do bron van De Telegraaf in verdenking willen brengen; we willen alleen zaggen, aldus De Standaard dat hot Hbl. wel niet in Indió heeft geïnformeerd, maar daarom niet minder vertrouwbaar is. Aan het Hbl. dan werd o. m. meegedeeld: „Generaal Yan Heutsz heeft gehe-l uit eigen beweging het voorstel gedaan, de troepen tot do tegenwoordige sterkte tamg te brengen; en het legerbestuur en do Indische Regeering hebben dat voorsLl goedgekeurd, ten eerste omdat zy volkomen vertrouwen stellen in generaal Yan Heutsz, en ton twoode omdat het voor do gezondheid on de oefening der troepen, en ook voor de schatkist, ver kieslik is al Wot in Aljoh niet bepaald noodig is op Java te plaatsen. Mocht mon in Atjeh tydelyk nog weder byv. een bataljon meer noodig hobben, dan kan dat gezonden worden, en men krygt daar dan „vorsche" officieren en soldaten, die nog niet door het Atjeh- klimaat geleden hebben. Duurder zou dat ook niet uitkomen. Meer tronen in Aljoh aan to houden dan daar noodig zyn, kost èn menschoD èn geld. Maar de Minister van Koloniën heefc ten aanzien der vermindering der troepen in Atjeh geen invloed geoefend: wat daar noodig is, moet men in Indiö weten." Waarom do twee roservo-bataljons niet zyn gehandhaafd, daarover vernam het Hbl. hot volgende: „Inderdaad, toen na de gebeurtenissen in Lombok (1894) en Atjeh (1896) het Indisch leger belangryk werd versterkt, kwam er een groot overcompleet: op uit. 1897 bedroog do formatie 33,683, de tydolyke formatie 37,235, de aanwezige sterkte 41,157 man. Om dat overcompleet te bergen, werden tweo resorve- en twee recruten-bataljons opgericht; nu gaandeweg dat overcompleet vermindert —en ook de gewone bataljons op do nieuwe, sterkere formatie worden gebracht kunnen de beide reserve-bataljons worden gemist. En op Lom bok, èn in Atjeh zyn nu belangryk minder troepen noodig dan een paar jaar geloden,— het legerbostuur hoeft daarmede rekening ge houden; het moent, dat, zonder gevaar, de sterkte der Indische krygsmacht thans weer wat kan worden ingekrompen; er worden tegenwoordig minder soldaten aangeworven dan een paar jaar geleden, omdat er thans minder noodig zyn." Ten slotte een woordje over het betrachten van do noodige zuinigheid: „Do noodige zuinigheid moet ook ten op zichte van militaire uitgaven niet uit het oog worden verloren! Zeker, men moet voor het Indische leger alles doen, wat noodig ie: de staatkunde eischt het on het leger ver dient het. Maar daar zyn in Indië ook velerlei andere behoeften te vervullen; en wanneer men voor militaire zaken meer uitgeeft dan vereischt wordt, dan ïydon andere belangen groote schade, en hiermede dient elk minister van koloniën rekening to houden. Hot is niet, omdat men op het Plein h tout p r i x bezuinigen wil op het Indisch leger, maar wel omdat do verbeterde om standigheden eenige inkrimping der militaire uitgaven mogeiyk maken, dat men tot die inkrimping overgaat. En wlo, die het nauwe verband tusschen „goede staatkunde" en ,goede financiftn" be seft, zal dat euvel kuDnen duiden?" Reden tot ongerustheid bestaat er dus, volgons de lieden, die het weten kunneD, niet, aldus besluit De Standaard. Wat ook wel aannemeiyk is. Immers, wy hebben een zóó groot aantal lessen, on duur betaalde lessen in Atjeh gehad, dat het toch k\ to dwaas zou zyn, indien wo al te optimistisch waren en de kans gingen loopen van weer achteruit te boeren. Voorts zal de kranige gouverneur van Atjeh toch óók wel zorgeD, dat het hun niet aan de noodige mannetjes ontbreekt. Gemeenteraad van doorschoten. Tegenwoordig de Voorzitter en allo leden. Na opening der vergadering herinnert de Voor zitter met een enkel woord aan het groote verlies, dat de gemeente en de Raad hebben geleden door het overlijden van Dr. v. d. Horn v. d Bos, den nestor der vergadering. Hij noemt hem een zeer bokwaam man, met een groote ervaring en die in hoogo mate de gave bezat zijn denkbeelden helder en duidelijk uit te duideD, zoodat zelfs, al was men het niot met hem eens, hij toch altijd met aandacht en belangstelling werd aangehoord. Veel heeft Dr. v. d. Hora gedarende zijn 34-jarig lid maatschap van den Raad in het belang dor ge meente tot stand helpen brengen, aan veel nuttige zaken, heeft hij zijn krachtige medewerking ver leend, maar vooral één zaak had zijn bijzondoro liefde, en dat was het openbaar onderwy'9. Wanneer Voorschoten gespaard is gebleven voor den partij strijd, in veel andere gemeenten over het openbaar onderwijs gevoerd, dan was dit zeker niet iu do minste plaats aan hem te danken. Daarvoor vooral komt hem groote hulde toe. Mogo zijn nagedach tenis in eero worden gehouden! Vervolgens worden de notulen dor vorigo ver gadering gelozen en doet do Voorzitter mede- deeling van de volgende ingekomen stukken: a. Kon. Besluiten tot goedkeuring van de heffing van rechten voor hot luiden der klok, leges-gelden en rechten voor het voltrekken van huwelijken op buitengewone dagou. b. Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van het voldoen van Onvoorziene Uitgaven c. Proces-verbaal van kasopneining bij den ge meente-ontvanger. Al deze stukken worden aangenomen voor ken nisgeving. De geloofsbrieven der nieuw benoemde leden worden onderzocht door een commissie, bestaande uit de heeren Schoor, Van Kempen en Van Santen.' Besloten wordt tot toelating der heeren J. Hoojj- man9, L. H. Van Wissen en J. C. De Graaf. Vastgesteld wordt de staat van oninbare posten en restanten, waarna B. en Ws. de rekeniDg dienst 1898 aanbieden, sluitende met een batig saldo van /,2065.13s. De rekening wordt tot onderzoek gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de heeren Schoor, Van Kempen en Van Wissen, dio in een volgende vergadering rapport zal uitbrengen. Naar aanleiding der door Ged. Staten gemaakte opmerkingen worden in do Brandweerverordening eenige wijzigingen gebracht en wordt aan B. on Ws. een krediet toegestaan van ƒ100 voor noodzakelijke onkosten ten gevolge der nieuwe verordening als drukloon, aanschaffing van materiaal, enz. Daarna wordt do openbare vergadering gesloten en overgegaan tot een besloten zitting ter behan deling van reclames in zake den Hoofdei ijken Omslag. Gemeenteraad van Zoctcrvroude. De Voorzitter opent te 11 uren in tegenwoordig heid van 10 leden de vergadering. Afwezig is met keunisgeving do heer C. J. Kaptcin. De notulen der vorigo zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn: Proces-verbaal van kasopname van den gemeente ontvanger op 27 Juli jl., waarbij de boeken en kas in orde zijn bevonden. Een schrijven van Ged. Staten, toezendende het goedgekeurde Raadsbesluit van 13 Juli jl. tot hot doen eenet af- en overschrijving in de begrooting dienst 1899. Dankbetuiging van M. Roessen voor het hem verleende pensioen van 5 per week, welke voor kennisgeving worden aangenomen. De Voorzitter biedt daarna den Raad aan de rekening der gemeente over het jaar 1898, welke ter secretarie voor een ieder ter inzage zal worden nedergelegd, waarna ze definitief door den Raad zal worden vastgesteld. Daarna besluit de Raad tot vaststelling der verordening tot heffing van leges ter secretarie, nadat aan de gemaakte bedenking in zake de verordening op de invordering is te gemoet ge komen. Ten slotte besluit de Raad den aanslag van E. v. Offeren in zake hoofdelijken omslag ten bedrage van ƒ1 te royeeren. Na de gebruikelijke rondvraag sluit de Voor zitter de vergadering. Burgerlijke Stand. ALFEN. Bevallen: M. Zuidervaart geb Huisman D. J. M. Hoogendijk geb. Van Dam D Overleden: J. P. Van der Sloot Z. 1 m. - A. Van den Berg Z. 7 m. A ARL ANDERVEEN. Bevallen: J. K. Jonge- leen geb. v. d. Akker Z. A. Var Ooselen geb. Gerse D. M. v. Deuren goh. Uubrcchteo Z. N. Vonk geb De Greef Z. G. Van Niekerk geb. Zeyerveld Z. B. Pols geb. Ververs Z. G. Swart geb. Treur D. BODEGRAVEN. Bevallen: M. Van Leeuwen geb. Blijleven Z. M. Van Eek geb. Ververs D. G. Van Leeuwen geb Poot D. Overleden: W. P. Brunt gehuwd met A. Boer 76 j. J. S. Kroon 4 m. Gohuwd: J. L. Van Huiten, wedr. van W. E. Reddingius 41 i en M. C. Kapteyn jd. 37 j. RILLEGOM. Bevallen: J. M. Groot geb. Kops D. A. M. Seijsener geb. Be khout Z. E. Post geb. Van Riek Z. S. M. Korboe geb. Barend se L. Overleden: C. H. Staats 4 m. C. R. Van Dijk 21 j. T. Warmerdam 22 m. HAARLEMMERMEER Ondertrouwd: D. J. Kok en H. Smit. J. Jongkind on J. Ver hoeve. E. Visbeen en H. Verwoerdt. Gehuwd: J. Westmaa9, wed., en G. H. Bessem. Bevallen: P. Wilderoin geb. Loo3broek Z. A. Van der Ree geb. Broerties Z. D Hartman geb. Van Aken Z. M. C. Boot geb. Dunweg D. A. Breure geb. Bos D. J. Mesman geb. Vervloed Z. A. Bax geb. De Ruiter D. C. Sliggers geb. Gruson Z. C. G. Van der Lecq feb. Van der Voet (levenl. D.) M. Beers geb. an Leeuwen Z. Overleden: R. Baartse 60 j. J. Wiebes 8 w. W. Van Bekkum 3 m. P. Saarloos 11 m. J. De Rooij 11 m. G. Olij 61 j. A. Kijken 16 m. KOUDEKERK. Overleden: W. Jongenoel 15 d. A- Van der Laken, wed. van C. Groen 73 j. KATWIJK. Geboren: Cornells, Z. v. A. Den Duik en R. Van Duivenbode. Aldert, Z. v. J. Varkevisser en I. Varkevisser. llasiena, D. v. C. Van den Oever en K. Schaap. Geertruida, D. v. C. Ravensbergen en J. Hoek. Maartie, D. v. A. Van Rijn en M. Van dor Plas. Alida, D. v. J. De Best en J. Do Vreugd. Overleden: Pieter Van den Oever 2 m., Z. v. C. Van don Oever en P. Kuijt. D. Parlo- vliet 19 j., D. v. K. Parlevliet en J. Knijt. G. Van der Plas 9 m Z. v. W. Van dor Plas en N. Ouwehand. L. Krook 6 m.. D. v. H. Krook en M. Van Duijvenbode. H. Van Beolen 6 m., Z. v. J. Van Beelen en G. Van Dijk. A. Haasnoot, 2 m D. v. 0. Haasnoot en A. Vordoes. Gehuwd: J. E. Verschaffeit jm. en E. J. Liebert jd. C. Vooijs jm. en P. Van der Nagel jd. NOORDWIJK Geboren: Andries Leonardus, Z. v. L. Steenvoorden en '1'. v. d. Werf. Cornelia Alida, D. v. Ch. Janson en B. Tijsterman. Comclis Wilhelmus, Z. v. L. Duijndam en J. v. d. Geest. AlnJa Maria, D. v. J. De Groot en J. v. Eeden. Cornells, Z. v. C. Zuidhoek en C. Koeman. Petronella Johanna, D. v. H. v. Kestereu en C. Hoogeduin. Johannes, Z. v. A. v. d. Deijl en M. v. d. Eijkel. G eh u w d: Jasper Van Rijo 20 j. en Cornelia Curina Uljee 21 j. Overleden Hugo Marijt 57 j., ongehuwd. Jacoba Catharina Dobbe, 5'J j., wed. van J. v. Eedea, eerder van A. Bleyswijk. OUDSHOORN. Bevallen: J. Van den Berg, wed. J. K. Van Arkel, D. J. Molenaar geb. Baltes D. REEUWIJK. Bevallen: D. Do Groot geb. Benschop Z. M. C. Do Jong geb. Harskamp D. C. Van Leeuwen geb. Verwoerd Z. Ovorleden: J. Overdam, wedn. van J. Pouw. TER AAR Bevallen: M. Pijper geb. Van Vliet D A. Esveldt geb. De Vos Z. Overleden: A. Van Zoest Z. 16 j. A. Kouwenhoven, echtg. van A. Van dor Hoorn, 83j. WASSENAAR. Ondertrouwd: L. Noordover en C. Kortekaas. Geboren: Cornelia Anna, D. van Th. Van der Klcy en P. C. Do Bruin. Leonardus Petrus, Z. van L. P. Borsboom en C. J. Ruijgrok. Overleden: M. H. De Jong m. geb. 56 j. A Van Leeuwen jrr. 55 j. ZOETERWOUDE. Geboren: Hendrikus Wil helmus, Z van W. C. Oostdam er. C. Doe?. Overleden: R. Blom 1 mnd., D. van A. H. Blom en H. A. Moesman. Te Hongkong zyn in de afgo- loopen week dertig inwoners door de post aangetast, t rwyi 31 ïyders overleden. Naby Jonzac zyn eenige h ectarerv pynbosch v rbran De scha le bedraagt 175,000 fr. De brand is aangestoken door vonken uit de lo.omotief van een voorbyrydeDden trein. De weduwe van majoor Hóriot, troe 'er van e°n d'r stichters van de groote magazynen du Louvre te Parys, heeft a;-n d n directeur dier vennootschap een millioen geschonken voor de vorming van een pensioen kas voor de vrouwolyke bedienden, die niet meer dan 5000 franken salaris hebben genoten. In d o Z weedsche provincies Wester- gotland en Elfstorg is ten vry hevige milt vuurepidemie uitgebroken, die niet alleen een groot aantal paarden en runier n als slacht offers heeft doen vallen, doch reeds eenige menschenlevens hoeft geëischt en dagelyks Dieuwo gevallen doet voorkomen. Door don ge zondheidsraad te Stokholm ztJn middelen in het werk gestold, ten einde de sd«11« uit- brei ing dir epidemie mot knehtige band tegen te gaan. De bosschen, waarin de kudden zich zomers ophouden, worden door een aantal beambten cn door militairen doorzocht en de govonden zieke ciern argemaakt. In do meest) plaatsen in de geteisterde streek zyn do markten voorloopig gestaakt, terwyl het betreien der bosschen streng verboden is. Ookdejaariyksche legeroefeningen zyn op voorstel van den comman dant dezer stelling door den minister afgecom- mandeerd. De schade, door de miltvnurepidemto teweeggebracht, is reeds zeer aanzieniyk.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 5