N°. 12098 I>oii<ler<lag 3 Augustus. A0. 1899 fsze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven ■PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden per 8 maanden: j. 1.10. Franco per post 0 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTrStr» Van 1—0 rogel3 f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte Voor hot incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Dit nomnier bestaat uit TWEE Bladen- Eerste Blad. Oflioiëele Kennisgevingen» Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hindorvret; Brengen bij dezo ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan de firma's J. J. GROEN ZOON en W. HOOGENSTRAATEN A Co. en rtolitverkrijgenden respect evehjk tot het uitbreiden van de boekdrukkerij aan de Pieterskerk- Kooreteeg No. 18, door het plaatsen en ii-werkiug- stellen vau een gasmotor van 8 paardenkracht en tot het uitbreiden van do fabriek van verdunrzaamde levensmiddelen aan de Kcrk&toeg wijk III kadastraal bo'-end Sectie d No. 1512, door htt maken vsd een gebouw op het terrein Sectie D No. 951, in te richten tot boigplaata, bl.kslagorg cn emederij. Burgemeest r en Wethouders voornoemd, Loido», F. WAS, Burgemeester. 31 Juli 1899. M. C. DEKHUYZEN. Woth., lo.-Secr. Leiden, 2 Augustus. Aan den 41sten verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder Emma werd heden alhier gedacht door het uitsteken der vaderlandsche dritkleur van openbare en particuliere gebou wen, door het tespelen in het middaguur van het carillon van den Raadhuistoron en door het houden eener parade van het garni zoen op het Schuttersveld. In de residentie was het heden druk ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. De toevloed van „pro vincialen" was groot, met het oog op de parade hedenmiddag en het vuurwerk heden avond in de Maliebaan, welke laatste feeste lijkheid ook goed belooft te zullen slagen, dank zy het by uitstek mooie weer. Er was zeer druk gevlagd en er werd veel oranje gedragen. In het Voorhout haalde de jsugd baar hart op aan kormisvermakelykheid. Ook te Scheveningen werd druk gevlagd. In het Kurhaus werden do nationale liederen uitgevoerd. Gedurende de 2de helft der maand Juli zjjn aan het postkantoor alhier en de daaronder behoorende hulpkantoren bezorgd de volgende brieven en briefkaarten, welke, door onbe kendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Brieven: Wei. Eggerstein, mej. B. Cohen, Amsterdammej. M. v. Dijk Pruin, 'e-Graven- hage; J. Blansjaar, Haarlem; H. Sikken, by Hemen J. Snellen v. Vollenhoven, Honslersdyk; mej. Christina (van Zeeland) twee stuks, J. G. Hubuet Leidon; J. Vink, NoorJwijk; wed. Klundert, Ronesky, J. v. Dijk, schipper J. C. Schwartz, mej. B. Poptie, Rotterdam. Briefkaarten: Mej. M. v. Veen, G. Montanus, Amsterdam; L. Wytenburg, M. v. Drielle, C. v. Gijn, J. Aarbus, 's-Gravenhage; F. I. C. Cremer, Hilversum; A. Mulder, Koogaan-de- Zaan; P. v. Weizen, Rotterdam; P. Kremp 1, Schevtningen; P. v. Diggelen, niet vermeld. Aangenomen is het beroep naar do Ned.- Herv. Gom. te Berlicum (N.-Br.) door den heer H. J. Van Veen, cand. te LeiJen. De toezegging van beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Wolvega is aangenomen door ds. A. W. Voors, te Heinoo. Voor vrijwillige dienstneming by Hr. Ms. zeemacht molddeo zicb gedurende de afgeloopen maand Juli by de verschillende kantoren van aanneming der marine aan 45 jongens beneden den loeftyd van 16 jaren, waarvan er 27 om verschillende redenen werden afgekeurd en 18 geplaatst by de Kweekschool voor Zeevaart. Werkzaam gesteld is voor een jaar by het hoofdbestuur de commies der telegraphie 3de klasse J. J. Steenhuisen, to Leiden. Heden ontvingen wy per Nederlandsche mail do Bataviasche bladen van 28 Juni tot 6Q met 4 Juli. By het examen in de Engelsche taal zyn te 's-Gravenhage geslaagd mevr. Van Wely, van Kalwyk, en do heer A. Veerman, van Sassenheim. De Commissie van Rapporteurs uit de Twee Kamer voor do wetsontwerpen b treffen Je de vaderlyke macht en voogdy heeft gisteren baar vergaderingon in het gebouw der Kamer aangevangen. Op het landgoed „Oud Rozenburg", aan den Loo3duinschen weg by Den Haag, werd gisteren vanwege het bestuur van het genees kun Jig g09ti .ht voor kraukzinnigen aan besteed: het bouwen van een paviljoen voor 112 pitiënten op het lamgojd „Oud-Rozen burg". Van do 35 inschryvingen was de minsto die van den heer W. F. Weyers, te Tilcurg, voor f 145.545, terwyi de hoogste bedroeg f 182,540. De cirecteur van het bureau voor den industriöelen eigendom te 's-Gravenhage noodigt belanghebbenden uit zorg te willen dragen, dat de clichés zóó worden gemaakt, dat zy do hoogte van 2 4 centimeter in geen geval overtreffen, by voorkeur eenige typo- graphische punten daarbeneden blyven en dat zy stevig op do houten klossen worden ge schroefd of opgepend. De speciale trein der Holl. IJz. Sp. My., waarmede heden de genoodigden tot het gala diner ten paleize Het Loo werden vervoerd, vertrok van Den Haag des namiJdags te 2 uren 51 min. Om 11 u. 47 m. hedenavond heeft de terugkeer plaats. Het aanbrenggeld by werving voor het leger is verhoogd en wel, indien iemand zich vertindt als militair beneden den graad van korporaal, tot: f 20 ty een verbintenis voor 6 jaren; f 16 by een verbintenis voor 5 jaren; f 12 by een verbintenis voor 4 jaren; f 9 ty een verbintenis voor 3 jaren; fQ by een ver bintenis voor 2 jaren; f 3 by een verbintenis voor 1 jaar. De Gemeenteraad van Alkmaar heeft, in verband met de aanstaande kermis, in de politie-verordening een verbod tegen het wer pen met confetti, serpentines of dergeiyke licht brandbare voorwerpen, alsmede tegen den verkoop van pauwenveeren, enz., opgenomen. Van 1 tot en met 9 Sept. zullen de militaire wielryders N. Fockema, J. Hannema, jhr. A. A. Van Teylingen, C. W. Engelen, mr. W. A. Tel iers, H. H. Montauban van Swyndrecht, C. P. M. Dolk, H. A. Sypkone, A. Kluyver en P. Van Oor.t aan de groote velJoefeningen deelnemen. De historisch-geneoskundige tentoon stelling te Arnhem is bezocht door 15,876 betalende personen. Aan entróes wtrJ ont vangen f 4135.70. In den ouderdom van 76 jar«-n is gisteren overleden dr. J. A. Wynne, oud-boogleeraar aan de faculteit der letteren en wysbegtertö aan 'sRyks universiteit te Utrecht De over ledene was ridder in de orde van den Nederl Leeuw, de Poolster van Zweden en de D.tnne- brog orde van Denemarken. De minister van oorlog heeft bepaald: lo. Voor het onderricht in garnizo ns- plaatsen worden waar dit mogelyk is, wapenen, leJergoed, enz. beschikbaar gesteld uit een voorraad, bestemd voor de bewapening van de corpsen. 2o. Voor hut onderricht in garnizoens plaatsen, waar de beschikbaarstelling van wapenen en ledergoed niet door de corpsen kan geschieden, en in andere gemeenten worden uit den voorraad in de magazynen wapenen, ledergoed, enz- bestemd. 3o. De sub 2o. bedoelde wapenen, leder- goe1, enz. worden te rekenen van het jaar 1900 - bulten gebruik zynde, opgelegd in de betrokken garnizoenen of in de naby de gemeenten gelegen garnizoenen, met uit zondering van: a. het benoodigde voor de gemeenten in de nabyheid van de garnizoenen Leeuwarden, Groningen, Assen, Deventer, Zwolle, Kampen, Zutfon, Arnhem, Doesburg, Nymegen, 's Htrtogenboscb, Venloo, Roer mond en Maastricht; b. het benoodigde voor de gemeenten in de nabyheid van Dordrecht. Van het benoo igde, sub a bedorid, worden de geweren en hetgeen daartoe behoort opgelegd in do magazynen der Artillerie- Inriuhtingon aan de Hembrug en het leder-' goed in het Centraal Magazyn van militaire kleeding en uitrusting te Delft. Van het benoodigde, sub b bedoel J, worden de geweren en hetgeen daartoe beboort opgelegd in het Wapendepot te Dordrecht en het ledergoed in bet Centraal Magazyn van militaire kleeding en uitrusting te Delft. Het toezicht over de in gebruik zynde voorwerpen wordt opgedragen aan den hoofd officier voor het reserve kader, tevens belast met ce leiding van het locaal militair onderricht. De nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, generaal Rooseboom, vertoeft thans te 's-Gravenhage in „Hotel De Twee Stee en". Sir Julian Pauncofote, Britsch gedelegeerde ter Vredesconferentie, is gisteravond van Den Haag vertrokken. In do vergadering der Algemeene Synode van de Ned.-Herv. Kerk van gisteren kwam aan de orde van behandeling het rapport over het verzoek der theologische studenten to Amsteraam, de heeren J. Van Dorp,-P. Schrale on J. De Jong, om aldaar hun studiën te mogen voortzetten. De conclusie van het rapport strekte om to verklaren: lo. dat allen, die zi.h vooroereidon tot de EvangeliebecieniDg in de Ned.-Herv. Kerk, niet enkel behooren te wor :en ingeschreven in het Album eener inrichting voor Hooger Onderwys vanwege de Ned.-Herv. Kerk, maar ook hun vast ver- tlyf moeten houden in de stad, waar dio inrichting is gevestigd of in de onmiddellyke omgeving; 2o. deze verklaring te doen op nemen io het orgaan van de Ned.-Herv. Kerk; 3o. met verwyzing naar deze verklaring aan adressanten te berichten, dat do Synode geen termen heeft gevonden om aan hun verzoek te voldo:-n. Na beraadslaging werd dienovereenkomstig besloten en verzocht do president aan de commissie een concept-antwoord aan adres santen ter tafel te brengen. Door den heer Leenmans werd voorgesteld: dat de vergade ring bepale, dat zy, die zich willen voor bereiden tot de Evangeliebediening in de Ned.-Herv. Kerk, hun propaedeutische studiën mogen voltooien aan de gemeenteiyke univer siteit te Amsterdam. Dit voorstel werd ver worpen met 14 tegen 6 stemmen. Door den heer Bronsveld werd voorgesteld voor dit jaar te vergunnen, dat aanstaande Evangeliedienaren hun propaedeutische studiën volbrengen zonder hun verblyf te houden te Leiden, Utrecht en Groningen. Dit voorstel werd aangenomen met 10 tegen 9 stemmen. In behandeling kwam het rapport over een verzoek van J. J. Yan Boekhoven, godsdienst- onderwfizer te Melissaut, en 19 andere gods dienstonder wfiz-rs, om hun positie te ver beteren. De conclusie strekte om te verklaren, dat de Synode tot haar leedwezen aan het verzoek niet kan voldoen, met verwyzing-naar de discu8siën hieromtrent in de Synode van 1891. Na beraadslaging werd dienovereen komstig besloten. Ter tüfel kwam het rapport over het ver zoek van het Apisterdamsche comité over het hospitaal- en kerkschip vcor zeelieden, om daarvoor jaariyks een algemeene collecte to doen houden. De conclusie strekte, om te antwoorden, dat deze zaak aan het particulier initiatief moet worden overgelaten, en dat alzoo aan bedoel! verzoek de Synode geen gevolg kan geven. Dienovereenkomstig werd besloten. Behandeld werd het rapport over een verzoek van de classicale vergadering van Heusden, om de classicale besturen te advi- seeren, hoe zy te handelen hebben by verre gaande nalatigheid ln bet kerkbezoek van ouders, die den doop voor hun kinderen ver langen. De conclusie strekte, om, afkeurende de ondoordachte wyze, waarop de classis Housden dit verzoek heeft gedaan, te besluiten daarin niet te treden. In overeenstemming hiermede werd besloten. Aan de orde was de behande ling van het rapport over een voorstel van prof. Cannegietor tot wyziging van art. 46 Regl. voor kcrkelyk opzicht en tucht, zóó, dat do eerste zinsnede komt te vervallen en do redactie van het tweede gedeelte worde gewyzigd met toevoeging aan art. 39 van oen nieuwe alinea. De rapporteerende com missie adviseerde tot voorloopige aanneming der voorgestelde wetsverandering, met eenige wyziging. Deze conclusie werd aangenomen. De vergadering werd daarop verdaagd tot den volgenden dag. Htt is Augustus, de reismaand. Vandaar, dat het zilveren jubiló van Wirtz als leeraar aan de Kon. Muziekschool te 's-Gravenhage kalm voorby ging. Zyn leerlingen besloten hem na de vacantia hulde te brengen. Intusschen ont brak het den ju'ilaris niet aan blyken van belangstelling: bloemen en gelukwenschen te over. (FacZ.) In 72-jarigen ouderdom is te Franeker (Fr.) overleden de heer P. J. Tadema, sedert ruim 20 jaar notaris aldaar. Vóór dien tyd was de heer T. ongeveer 19 jaar als notaris te Heeg gevestigd. De minister van koloniën maakt bekend, dat by ordonnantie van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië van 27 M:l 1899, met ingang van 1 Juli 1899, de haven van Btlang voor den algemeenen handel gesloten is en de haven Ratah Totok, in de afdeeling Tondano der residentie Menado, voor den algemeenen handel is opengesteld. Sls.-Ctr De „Vereeniging ter bevordering van do belangen des Boekhandels" zal haar 82&te algemeene vergadering houden te Amster Jam, in het lokaal „Krasnapolsky", op Woensdag 9 Augustus a. s Onder de punten van be scbryviog komen o. a. de volgende voor. Voorstel van het bestuur, om naar aan leiding van het rapport van de commissi', benoemd tot onderzoek naar de beste wyza voor vermeerdering van v..kkei;nis, de pro.f, die in de maanden AprilJuni 1599 genomen is, op ruimer schaal voort te zetten en daar voor in de maanden OktoberMei op na er te btpalen datums een cursus te co.n plaats hebben. De commissie verzoekt aan de alg. vergadering baar een kre ;i|t van hoogstens f 600 voor het beoogde 4oel foc te Bta'an. Voorstel van den heer J. A. Fortuyn, te Amsterdam, om aan het reglement toe te voe gen een nieuw artikel (12a): De leden verbinden zich hun bedienden in loondienst 's avonds na 6 uren geen arbeid meer te doen verrich ten, met uitzondering van de tijdvakken tus- schen 15 Aug. en 15 Sept. en tu3schcn 15 November en 15 Januari, als wanneer de werktyd te 8 uren des avonds eindigt. Overeenkomsten, ln stryi hiermede aan gegaan, zyn van rechtswege nietig. By verwerping van dit voorstel: Htt bestuur wordt opgedragen een com missie te benoemen, die, in overleg en met medewerking van den Bond van Boekverkoo- persbedienden, een onderzoek instelt naar do loonen en den arbeidstyd van de bedienden in den boekhandel in Ne Ierland; deze com missie brengt voor de volgende algemeene vergadering schriffceiyk verslag uit, oat ter kennisse der leden wordt gebracht; de kosten worden door de Vereeniging gedragen. Uit het aan de leden toegezonden jaarver slag aangaande de werkzaamheden van het bestuur der Vereeniging blykt, dat bet leden tal tot 508 is geklommen. Verder wordt er in medegedeeld, dat het bostuur van voor nemen is by den Ministor op spoedige indie ning van een wetsontwerp ter bescherming der Beeldenae Kunsten aan te dringeD. Uit het verslag van commissarissen van het ondersteuningsfonds over 1898/99 blykt, dat in htt afgeloopen boekjaar aan 16 weduwen een Bubsidie van f 3268.75 en aan 2 oud-boek handelaren f 100 uitgekeerd werd; uit dat van de commissie van toezicht op het „Nieuws blad van den Boekhandel", dat het aantal abonnementen op 30 Juni 1899 bedroeg 304. Bodegraven. Alhier had de plechtige be grafenis plaats van den heer W. P. Brunt, in ljven wethouder dezer gemeente. Het ïyk werd naar de laatste rustplaats getracht, gevolgd door veel familieleden, vrienden en kennissen van den overledene, bonevens de Raadsleden, den gemoente-secretaris en enkele gemeenteambtenaren; de burgemeester kon wegens uitbmigheid niet aanwezig zyn. By het graf werd door het Raadslid den heer W. Turkenburg en door den predikant ds. J. G. Verhoeff gesproken. De eerste schetste in korte trekken den overledene als Raadslid en wethouder, de laatste als mensch en christen. Namens de familie bedankte de heer W. Van der Giesen de aanwezigen voor de laatste 08r, den overledene bewezen. Lissc. Aan het Rykstelephoonkantoor zyn in de afgeloopen maand ontvangen 203 en verzonden 140, te zamen behandeld 343 tele grammen. In Juli 1898 werJen behandeld 403 tele grammen, t.w. ontvangen 243 en verzonden 106. Ia deze gemeente hebben zich twee gevallen van febris typhoidea voorgedaan. Oudshoorn. Gistermorgen geraakte een met hooi geladen hooischip bekneld in de Aifen- sche trug, zoodat de passage eenigen tyi gestremd was. Met voel moeite kwam de weg weder vry. Wassenaar. In de vergadering der bloem- bollenkwetkers, welke gisteravonl ten huize van den heer v. d. Zalm gehouden werd, besloot men de besprekingen over het geza- menlyk aankoopen van riet en mest uit te stellen tot een volgende vergadering. Naar aanleiding van een vraag uit de vraagbus werJen door één der leden inlichtingen gege ven over de pryzsn van e nige soorten bloem bollen. Zocterwotfdo. Hedenmorgen werd ter secretarie het bericht ontvangen, dat de Commissaris der Koningin op 3 Aug. a. s., des voormiddaga te 91/* uur, de gemeente zal bezoeken. In de afgeloopen maand werd.n alhier geboren 4 jongens en 2 meisjes; als overlecen werden ingeschreven 2 meisjes, respectievelyk oud 1 jaar en 1 maand, terwyl 1 huwelyk werd voltrokken. Zekere Arie Bey, geboren in het jaar 1869 in deze gemeente, wiens inscbryving voor de nationale militie voor deze gemeente in het jjar 1888 was verzuimd, is coor Gel. Staten dezer provincie voor don clenst alsnog aangewezen en voor twee jaar ingelyfd by het 4de regt. infanterie. Voorwaar geen prtttig buitenkansje voor den betrokken persoon, die v.n phn was in het buweiyksbootja te stappen, waar. oor het verzuim zyner inschryving aan het licht kwaml Uit de „Staatscourant** Kon. besluiten. In zijn rang overgeplaatst bij bet reg. grenadiers en jagers, de kapitein jhr. iJ. Barchman Wuytiers, van het 5de reg. inf. Met ingang van 1 Juli 1899, aan den, met ingang van gemelden datum, op zijn verzoek, op grond van lichaamsgebreken, eervol uit zijn betrekking ontslagen commies bij het Departement van Oorlog H. C. Van Engelen, pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van /'1452 'sjaars. Het Kon. besluit van 4 Juli 1899, waarby o a. de arts J. Boer werd benoemd on aangesteld tot officier van gezondheid 2de klasse bij het perso neel van den geneeskundigen dienst der land macht, voor zooveel hem betreft, op hei daartoo door hem gedaan verzoek, ingetrokken en buiten werking gesteld. Do Kop ?an Scerpswert. Onlangs is gemrid, dat voor Nederlandsche rekening voor 50,200 franken op de veiling van antiquiteiten van Charles Steyn te Parys een voor de Neierlandsche kunst hoogst merk waardig kunstvoorwerp was aangekocht, name- ïyk een reliquishouJer in den vorm van een gemyt'.rd bisschopshoofd, bestemd geweest om te bevatten een schedel van den Utrecht- schen bisschop Frederik en in 1362 op last van deken en kapittel van S. Salvator te Utrecht vervaaruigd door den goudsmid Elyas Scerpswert. Door welwillende inlichtingen daartoe in staat gesteld, kan „Do Oud-Katholiek" hier omtrent het volgende meedeel n: „Htt besproken zilveren hoofd is afkomstig van onze gemeente te Leiden. Hot werd den 5den Juli 1887 door het bestuur dier gemeente, met volkomen instemming van dentoenmali- gen aartsbisschop van Utrecht, wyien mon seigneur J. Heykamp, verkocht voor 7000 gulden, en wel aan den kunstkooper S. Bour geois, te Parys, die zeide het aan te koopen voor een museum in Frankryk. Men ging tot dien verkoop over, niet omdat men zich gaarne van dien kunstschat ontdeed, maar omdat de LeiJsche gemeente in financiëele moeilykhrid verkeerde, en, wilde zy aaD haar verplichtingen voortspruiten Je uit verschil lende g.l.leeningen vol.oen, geld behoefde. Dat voor dezelfde zaak thans een zooveel grootere som 13 gegeven, is nog ge*n bewij9, dat zy inderdaad zooveel meer waar ie bezit; trouwens, dergeiyke zaken zyn waard, wat een liefhebber er voor geven wil. De aandacht werd op dezen reliquiohouder gevestigd, sinds by in 1883 op de tentoon stelling van oudheden te Amsterdam gezien was geweest. Men scbynt toen gemerkt te hebben, dat de administratie der Leidsche gemeente voor een goeden prys dit stuk wel van de hand wilie doen. Er werd tenminste meermalen door binnen- en buitenlandscho kooplieden een bod naar gedaan, dat echter steeds als te laag werd afgewezen. Door of vanwege onze Regesring werd echter nooit een aan' o 1 gedaan. Wel wer J na afloop der tentoonstelling in 1883 tot den pastoor of tot het kerkbestuur der gemeente te Leiden van wege de Regeering het schrifteiyk verzcek gericht om htt zilveren hoofd in bruikleen af te staan aan het Ryksmuseum to Amster dam. Dit verzoek werd echter geweigerd. Vier jaren geladen zeide jonkheer Van Riemsóyk, de tegenwoordige directeur van 'sRyks museum, dat hy bet stuk by een Paryschen handelaar gezien en er namena do Regeering 25,000 franken voor geboJe° had, maar dat de eigenaar er een som voo vroeg, die hy (Van Riemsdyk) eenvoudig bespottelijk noemde. Zou dat ook de th^J3 bestede som kuünen zyn?" De Vredesconferentie. Thans e?rst, nu de Conferentie gesloten is, kan men het werk, door h3ar gedaan, beoor- deelon en overzien. „De Tel graaf" zegt er naar aanleiding der sluiting o. a. het vol gende van: „Het denkberii van ontwapening, dat aan- vankelyk de aanleiding gaf tot bet byeenroe- pen van de Conferentie, is, zooals men weet, al spoedig geheel op den achtergrond gestel J, daar ook het aangeven van zekere regelen voor de beperking van verdere vermeerdering der krygstoerustingen niet mogelyk bleek zonder te stuiten op allerlei speciale en tech nische bezwaren Of er in de toekomst nog iets in die richting gedaan zal kunnen wor den, is onzeker. G.lyk de voorzitt-.r in zyn rede deed uit komen, heeft de Conferentie aan de verschil lende Rege ringen gewaagd de stadie van die onderwerpen te hervatten. Overigens beeft ze zLh bepaald tot het uitspreken van een verkl ring, onlangs door een heer Bourgeois voorgesteld: dat deriitperking van de militaire lasten, die thans op de wertlJ drukktn, ge- wenscht is voor de bevordering van de stoffe lijke en zedelijke welvaart der menschheid. Do.h terwyl men aldus hetgeen oorspron- kelyk nummer één was eenigermate terzyde heeft gesteld, plaatste Dien een andere zaak, waarover de denkbeelden al moer gerypt waren, op den voorgrond, do quaestie van de

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1