N°. 12094 A". 1899 <§eze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Juli. Feuilleton. Een Awenkaausch soldatenverhaal. Zaterdag JTuli. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER QQTOAKTa Voor Lelden per 8 maanden. 1.10. Franco per post P 1.40. Afeonderlyke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVER'l'WW'l'IKWt Van 1—8 regels f 1.05. ledore regel meer f 0.17J. Grooters» letters naar plaatsruimte Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Geslaagd zijn voor de hoofdakte de dames M. K. Van Wyk, L. A. E. Van Nouhuys en E. H. E. Brouwer, van Lei-En. Aangenomen is de toez gging van be roep naar de Nol.-Herv. Gemeente te Herwe nen door den heer H. J. E. "Westerman Bolstijn, canl. tot den H. D. alhier, cie voor d9 toezegging van beroep naar Appelscha (Fr.) bedankt heeft. In de Mei-vergadering der Kon. Acade mie van Wetenschappen (Natuurkundige afdee- liog) werd een commissie benoemd tot voor- berefting oener Nederlandsche expeditie naar Ned.-Indië, ter observatie van een totale zons verduistering in Mei 1901. D-.ze commissie, bestaande uit de heeren dr. H. G. v. d. Sancie Bakhuyzen, boogleeraar te Leiden; dr. J. A. C. Oudemans, rustend hoogleeraar te Utrecht; dr. J. C. Kapteyn, hoogleeraar te Groningen; dr. W. H. Julius, hoogleeraar te Utrecht, en dr. E. F. v. d. Sande Bakhuyzen, observator aan de sterrenwacht te Leiden, heeft zich, daar toe door de afdeeling gemachtigd, de heeren dr. J. P. Van der Stok, directeur van het Magn. Meteor Observatorium te Batavia, thans met verlof in Nederland, J. H. Wilterdink, ob servator aan de sterrenwacht te L iden, en dr. A. A. Nyland, hoogleeraar te Utrecht, geassu- meerd, en heeft haar werkzaamheden aange vangen. i Met het herstellen van do Cunera-kerk te Rhenen begint men gereed te komen. Grootendeels is alles in den vroegeren toe stand teruggebracht en zyn de sporen der vernieling uitgewischt. De firma Leiehei en Zonen, orgelfabrikanten te Lochem, zyn druk bezig met het bouwen van. het nieuwe orgel. Het frontstuk is een waar sieraad van hout snijkunst; jammer is het, dat het. mooie werkstuk zoo schuil gaat achter de regeerders- bank. Binnenkort mag de heropening der kerk tot het houden van godsdienstoefeningen worden te gemoet gezien. De heer K. H. Sandberg, onderstationscbef lste klasse aan het Holl. Spoorstation in Den Haag, herdacht gisteren zyn 25 jarige dienst vervulling by de H. IJ.-S.-M. Hy ontving b\j deze gelegenheid van ver schillende z(jden blaken van belangstelling. Namens de Maatschappij werd hem door den inspecteur van het verroer, den heer Rauwenhoff, een stoffelijk blyk van erkentelijk heid en waardeering overhandigd, terwijl daarna ce stationschef, de heer Arnoldy, den jubilaris namens het stationspersoneel een bronzen groep „Le péché originel" op voet stuk aanbood. Dit geschenk ging vergezeld van een album, bevattende, behalve op het titelblad o. a. den naam van den jubilaris en diens standplaatsen in dienst der H. IJ.-S.-M., de namen van de deelnemers. f In do zitting van gisteren der Alg. Sy. o Je ▼an de Ned.-Herv. Kerk werJ de behandeling der financiët la aangelegenheden voortgezet. Omt: ent de studiebeurs werden de voordrachten der Syn. commissie aangenomen en aan 12 jongelieden werd een subsidie toegekend tot een gezamenlijk bedrag van 675. Aan 5 jonge- lie:en werd een subsidie gegeven van ie.er 75, 5 gymnasiasten ieder ƒ50 en 1 25. Daarna werd de begrooting voor 1900 vast gestild tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 1204.25; evenzoo de staat van hot fonus. Aan de orde van behandeling kwam het fonds van het gebouw voor de Alg. Synode, waar van de rekening in ontvangst en uitgaaf sloot met een bedrag van 899.99'/a. Uitgeloot zjjn 20 aandeekn. De rekening van het Fonds tot onder steuning der Waldenz.n sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van ƒ337.50; van het Fonds tot ondersteuning van de Hervormde Gemeente té Assweiler met een be.'rag van ƒ115 en van het Fonds tot ondersteuning der Hervormde kerken in Litthauen 407.50. Deze rekeningen werden voor kennisgeving aan genomen. Daarna kwam aan de orde de vraag of de Synode het beheer over sommige liefce- fondsen aan de Synodale commissie zal over- drag, n. Besloten werd aan deze op te cragen het beheer over die fondsen. Dienaangaande werd hetzelfde besluit genomen als ten vorigen jare, zoodat het behe?r over de Alg. Weduwen- beurs, het Fonds van de Bijbelvertaling, het hooger onderwys, htt hulppensioenfonds voor em.-predikanten en de bjjzonc'ere fondsen aan de Syn. commissie blijft opgedragen. Hiermede waren de financiëelo aaDgtl gen heden afgehandeld en werd den Quaestor- Generaal een woord van dank en afscheid toegebracht door den president. Daarna kwam in behandeling het verslag der hoogleeraren vanwege de Ned.-Herv. Ktrk te Leiden, Utrecht en Groningen, over den staat van het hooger onderwijs in de godge- le rdlieid vanwege de Ned.-Herv. Kerk, 1898/1899, en de lysten der lessen voor den cursus 1899/1900. Uit deze verslagen bleek, dat in den afgeloopen cursus in Leiden 78 studenten, en van dezen 15 voor de eerste maal, werden ingeschreven; in Utrecht 207, waarvan 42 voor het eerst; in Groningen 58 studenten, waarvan 16 voor den eersten keer. De verslagen werden voor kennisgeving aange nomen en do lysten der lessen goedgekeurd. De minist.rs van koloniën en van waterstaat hebben zich met verlof buitens lands begeven. De minister van binnenlandsche zaken vertrekt morgen. Door B. en Ws. van Amsterdam worden voorgedragen ter benoeming van een tweeden onderwijz r aan de school der 2ie kl. Lr. K.: de heeren J. H. v. Waveren, ond. te Hillegom; A. Thijssen, ond. te Amsterdam; H. Zwart, ond. te Haarlem. Mevrouw Offermans—Van Hove, te 's-Gra- venbage, hoopt Zondag a. 8. haar 70steu vej> jaardag te vieren. Zij zal -dien dag, van halfdrie af, in „Dili- gentia" haar vrienden en vereer, ers ontvangen, die haar willenTkomen gelukwenschen. De Rotterdamsche gemeenteraad besloot gisteren tot het instellen van een betrekking van marktmeester met den titel van directeur der markten, buiten de veemarkt, op een jaarwedde van 1600 tot ƒ2500. Eveneens werl goedgekeurd het voorstel om ovc-r te gaan tot verpachting van het uitsluitend recht van aanleggen aan de daar voor bestemde pontons aan het Willemsplein en de Wilhtlminakade en den steiger aan het Prinsenhoofd. De bouw van de pontons aan de Wilbel- minakade werd ondershands gegund aan de firma F. Kloos Zonen, voor f 25,500. Eeiiig debat werd gevoerd naar aanleiding van een adres van den leveranci.r der bezems voor den gemeente-reinigingsdienst. Daar by ondershandsche inschrijving gebleken was, dat een leverancier te Nykerk 25 pCt. goed- kooper was en dus aan dezen de levtrantio zou worden opgedragen, had de eerste leverancier verzocht een gedeelte der leverantie te mogen behouden, waarop B. en Ws. adviseerden hem te antwoorden, dat hy by een volgende inschryving kon mededingen. Da heer De Klerk moende, dat de gemeente had te onderzoeken of by die zooveel goed- koopere leverantie geen hongerloon betaald Werd, maar door verschillende leden werd hierop geantwoorJ, dat de gemeente het algemeen belang heeft te behartigen, dus zich met een onderzoek als de heer De Klerk bedoel je niet kon inlaten. Ten slotte vereenigde de Raad zich met het praeaivies van B. en Ws. Alleen de heer De Klerk stemde tegen. Bestuur ieressen dor Vr(je Vrouwen vereniging hebben een adres gericht aan H. M. de KoniDgin, waarin zy verzo ken, dat H. M. goedgunstig moge beschikken op het acres van Roosje Vos, te Amsterdam, om als lil van de Kam r van Arb'eil voor de confectie bedrijven, afdeeling werklieden, te worden toe gelaten. De oud-kolonel by den mil. geneeskun digen dienst oer landmacht, dr. W. Krol, die zich sinds een paar weken te Wiesbaden be vond, is daar plotseling overleden. Dr, Krol, reeds eenige jaren in Arnhem gevestigd, na den militairen dienst te hebben verlaten, praktizeerde niet meer, maar wist zich op andere wy2e nuttig te maken. Hy was, zegt de „Arnh. Ct.", een der oprichters van het Volkshuis, dat als een poging moet beschouwd worden om een stichting in het leven te roepen, die voor iedereen openstond. Al heeft de oprichting van bonden, die hun leien aanwierven uitsluitend onder geloofs- genooten, het Volkshuis weder doen verdwynen, het beginsel, dat dr. Krol voorstond, en dat van voel ruiuier opvatting getuigde, kenschetst zyn edel streven. Ook van het Nutsbestuur yas by liJ. Do afdeeling Arnhem van het Roode Kruis benoemde hem tot haar voor zitter. Was de hoer Krol in zjjn ambteloos leven algemeen geacht, ook in zijn eervolle loop baan als militair-geneeskundige heoft by zich algemeen bemind weten te maken. Hy was in 1865 en 1866 leeraar aan de in 1869 op geheven mi'itaire geneeskundige 8chool te Utrecht. Dr. Krol bereikte den leeftyd van byna 71 jaren. Hy was in 1828 te Zutfen geboren. In Ned. Indië hebben voldaan aan het toelatingsexamen tot de hoogere krygsschool, om den intendance-cursus te volgen, de lste luit. kwartiermeesters P. A. De Jager, L. H. Spook en B. H. J. Van Deutekom. Zy worden met ingang van 1 Sept. a. s. voor 3 jaren by de krygsschool gedetacheerd. Met grocto plechtigheid heeft gisteren te Roermond de pl.chtige wyding plaats gehad van den nieuwen bisschop Mgr. Drehmans. Een stoet, gevormd door tal van vcreenigingen, waarby zich aansloten tal van geestelyken, de burgemeester en de leden van den Raad en de officieren van garnizoen en scbuttery, ging naar do Munsterkerk, die prachtig versierd was. Van de hooge geestelykheid waren aan wezig mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, mgr. Fischer, wybisschop van Keulen, mgr. Luypen, bisschop van B.itavia. Na de kerkelyke plechtigheden geschiedde do wyding door mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht. Na afloop dier wyding begaven de hooge geestelyken zich naar htt lisschoppelljk paleis, ten einde mgr. Boermans te bezoeken, die, aangezi n hy zyn kamer niet mo.ht verlaten, aldaar zijn nieuwen wybisschop geluk wenschte. Hr. Ms. pantserdekscbip „Zeeland", onder bevel van den kapitein ter zee A. G. Ellia, is iD den avond van 26 dezer ter reode Tesscl aangekomen. By geruchte vernam de „N. Bredasche Crt.", dat het ministerio van oorlog den wensch had te kennen gegeven het gebouw van de Hoogere Burgerschool c-n den daarvóór gelegen gemeentegrond aan te koopen, ten einde de Kon. Mil. Academie uit te breiden. Het stoomschip „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Juli van Perim; de „Smeroe," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 27 Juli van Marseille; de „Bundesrath," van Hamburg c-n Antwerpen naar Oost-Afrika, passeerde .26 Juli Peniche; de „Oengarun" arriveerde 27 Juli van Batavia te RotterJam. Valkenburg. Gisternacht te halféén werd de bevolking gewekt door bet luiden der rand- klok. Ten huize van den baas der steenfabriek „Rynstroom" was brand ontstaan, naar het schynt, doordat een kleine voorraad turf, anderen spreken van stroo, op den zolder geborgen, in vlam was geraakt De vloer van den zolder moet zyn doorgebrand, en zoo baanden rook en vuur zich een weg naar de slaapkamer van het gezio, waarop alarm werd gemaakt. Toen de brandbluschmiddolen arri veerden, was het huis reeds ontruimd, ook wat de meubelen aangaat. Met emmers water was het vuur toen reeds zoo goed als gedoofd, zoodat van de brandweer weinig dienst werd gevorderd, en deze reeds te twee uren kon inrukken. De aangerichte schade is niet van vod beteokenis. Zoeterwoude. (Zuidbuurt). Gisteren had het jongetjo van P. R. alhier het ongeluk met zyn hengel te water te geraken. De heer B., die juist uit de school kwam, schoot dadelijk toe en greep het jongetje ty den linkervoet, want het was inmiddels ree^s weggedreven, en bracht het kind weder be houden op het droge. Het vi3chtuig volgde. Uit de „Staatscourant," Kon. besluiten. Benoemd tot ridder in de orde van Oranjo-Nas9au, dr. W. C. Van Lookhorst, geneeskundige te Dieren. Benoemd tot burgemeester van Anloo, G. H. Krul, secretaris dier gemeente; vaaZuidlaron,Th. Rutgers van der Loeff, secretaris dier gemeente; van Oost- en Wost-Souburg, P. S. Buteux; van Wiordon, H. J. Warnaars, secretaris dier gemeente. Voor het tijdvak vau 1 September 1899 tot on niet 31 Augustus 1900, benoemd tot leeraar aan do Rijks hoogere burgerschool te Helder dr. F. G. Van Geer, te Leiden. Belast met de waarneming van de betrekking van Rijksadvocaat in do provincio Friesland, mr. A. Burger, advocaat en procureur te Leeuwarden. Met ingang van 16 Nov. 1899, aan den directeur van het post- en telegraafkantoor te Amersfoort, J. E. ScLmitz Jr., op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. De minister van waterstaat, handel on nijvor- heid zat gedurende de maand Augustus geen audiëntie vericonen. Examen landmeter De minister van binnenlandsche zakon brengt ter kennis van hen, die het examen van geëxami neerd en beëedigd landmeter wenschen af te loggen, dat zij zich daartoe vóór 25 Augustus a.s. schrifte lijk bij het departement van binnenlandsche zaken moeten aanmelden. Zij, die in het bezit zijn van de getuigschriften of diploma's, bedoeld in art. 4 van het Koninklijk besluit van 28 Juli 1865 (Stsbl. No. 87), zooals bet is gewijzigd bij dat van 30 Juni 1882 (Stsbl. No. 78), behooren die stukken bij hun verzoekschrift om toelating over te loggen. Opleiding voor leerling machinist. De minister van marine brengt tor kennis van belanghebbenden, dat, in verband met den uitslag van het laatst gehouden examen voor leerling- machinist, de hierna genoemde jongelingen, gerang schikt naar do bij het examen behaalde cijfer9, voor een plaatsing bij de opleiding in aanmerking komen J. Vader, E. I. J. Nandorff, J. C. Van Mourik, J. Van der Brugge, F. C. Matzinger, D. Purmer, G. Vau Marie, A. (3. Braggaar, H. G- Stas, C. A. Krabbendam, W. C. Gort, J. W. P.-Erkelens, D. M. Bot, E. F. Maas, G. Welter, P. Visser, A M. F. Brinkman, J. W. Eibers, A. De Jong, W. H. Weitor. De beroepsaanduiding op briefkaarten. Niettegenstaande ten vorigen jare bezwaar is gemaakt tegen een tj uitgebreide aandui ding van het bero.p op do voorzyJe der briefkaarten, wordt, blykens de vele by hot hoofdbestuur der posteryen eo telgr^phie ingekomen klachten, op veel postkantoren ook de verzending geweigerd van briefkaarten, waarop do naam eenigszins uitgebreid of wel de naam en het beroep van den afzender in één uitdrukking vermeld zyn. Dit behoort volgens het hoofdbestuur der posteryen niet to geschieden; ook al is c'ergeiyke vc-rmeldiDg nogal uitgebreid, gelijk byv. het geval kan zyn op briefkaarten, afgezonden door naara- loozo vennootschappen of agenturen, dan be hoort daarin to worden berust. Hot is mede niet verboden, dat hy, die twee of meer beroepen uitoefent, welke niet in één woord zyn samen te vatten, die be roepen elk met één woord of daarmede geiyk gestelde uitdrukking vermeldt. Voorts vestigt het hoofdbestuur voornoemd de aandacht eer postambtenaren or op, dat doorhaling of radeering van niet geoorloofde aanduidingen of geschriften op briefkaarten geoorloofd is, alsmede, dat een aanduiding van htt beroep, welke niot voldoet aan de gestelde eischen, door radeeren, doorhalen, c. q. byscliryven met de pen, in don vereischten vorm mag wor en ge racht. 2) HU zig haar recht in de oogen. Een or.kol oogenblik beantwoordde ze zijn blik en reeds gelooide bij, dat ze hem toebehoorde, toen ze terugtrad en zeide: „Ik baat u!" „MU haten? Neen, Margaretha, u hebt me liefl Ik zweeg ter wille van Curtis. Nii h(j e:htor niet meer hier ia, kan ik bet niet meer r. isiadig achten, u te zeggen, dat ik u bemin." „Mr. Robinson. U hebt hem verdreven I" .Ik?" „Zeker, en daarom haat ik u." „Ei hem bemint ge?" vroeg hy ademloos. „Ja, mr. RobiDSOD, on van dit oogenblik af zjin wy uw vyandenl" Eva oogenblik daarna trad ze haar huis binnen. i Robinson was wanhopig, toen hy over het exercitieplein naar zyn kwartier ging, waar hy zich op een stoel liet neervallen. „Dat is het werk van Burke," mompelde hy. „Hy zig, dat ze hem niet meer liefhad, toen ging hy weg, maar niet zonder eerst haar g 3moed jegens my te hebben vergiftigd. Weg moet ik, alles in den steek laten en haar bovendien I" Das middags, toon de majoor weer het huis van den dokter passeerde, zag by Margaretha weer op de trap. „Wat hebt ge nu weer gedaan, Marga retha?" Ze antwoordde niet, maar staarde den majoor droefgeestig aan. „Als ge zoo voortgaat, zal ik geen enkelen officier behouden." „Mr. Robinson „Heeft voor tien minuten het fort door de wostelyko poort verlaten." Hevig kloppen op de deur en het geschreeuw „Majoor, majoor Wright, laat u my dadeiyk binnen," wekten den officier uit zyu diepen slaap. „Wie daar, wat is er te doen?" „Ik ben er, Mac Laughlin." „Wat i3 er, sergeant?" „Majoor, de Zwarte Slang en al zyn mannen hobben hun grenzen overschreden." „Wat?" „Op myn eerl Ze voeren reeds twee dagen don krygsdan8 uit en van middag hobben vyftig roodhuiden onder aanvoering van de Zwarte Slang bet oorlogspad betreden. Ze hebben de factory geplunderd en Scott ver moord." De sergeant was zoodanig buiten adem, dat hy zyn verhaal slechts afgebroken kon uit brengen. „Langs welken weg zyn ze gegaan 7* vroeg de majoor, terwyi hy naar zyn kamer terug ging om zich haastig te kleoden. „Dat kan ik u niet zeggen. De andere Indianen zyn zóó opgewonden door den krijgs dans, dat er geen woord is uit te krygen. Cross en een paar manschappen van com pagnie B kwamen toevallig langs Scott's woning en vonden hem stervende." Zoodra do majoor gekleed was, begaf hy zich naar bet donkere exercitieplein. Wie dertig jaren tus3chen Indianen heeft doorge bracht, weifelt niet lang. De majoor maakte korte metten. De gedachte, dat zyn beide jongens in de bergen waren, waar de roode duivels huisden, spoorde hem nog meer aan. Spoedig zag men officieren en soldaten uit bun kwartieren te voorschyn komen. E9n hoomsigDaal werd dadeiyk door de hoorn blazers van elke compagnie beantwoord. Don kere ruiterscharen formeerden zich snel op het plein en geen kwartier verliep voordat ze reeds vertrokken waren, met majoor Wright aan het hoofd, door de westerpoort naar do donkere, stille prairie. Luitenant Burke was slecht9 één dag met zyn gedachten en zyn buks in het gebergte alleen geweest. Veel geluk op do jacht maakte hem bekwamer, om den „struggle for life" uit to vechten, en toen hy den weg door de prairie verliet en in het voorgebergte kwam, gevoelde by zich werkelyk verlicht. Hy had juist een moeHyken rit achter den rug. Toen hy dus rechts een bron gewaar werd, steeg hy af en spoedig droDken paard en ruiter uit één beker. Daarna stond hy op en rekte de armen uit. „Zeg eens, Roxy, ben je vermoeid? Zal ik je het zadel afnemen?" Op dat oogenblik viel een geweerschot in de nabyheid en ean kogel floot over zyn hoofd. Of er den rug van het paard ziende, zag hy rook opstygen en een gestalte zich daarin bewegen. In een oogwenk had hij zyn revolver te voorschyn gehaald en een gillende schreeuw volgde zyn schot. „Indianen, zoowaar ik leefl" zei de jonge luitenant en was reeds weer opgestegen, toen de echo van het geschreeuw nog door de kloven weergalmde. Hij wendde zich haastig naar het bergpad en zei: „Roxy, er is voor ons nu nog maar één plaats, dat is do grot. De Roodhuiden hebben zonder twyfel hun grenzen over schreden. Ik ben genoodzaakt, je in de struiken te verbergen, en dan kuDnen we het, wanneer de ammunitie toereikond is, nog wel oen poosje uithoudon. Vervloekt, daar komen ze reeds! Ja, schreeuwt maar, duivels, dat jo keel ver scheurt! Hier biyven Roxy, koost houden, koor? Toen kroop hy in oen natuuriyke grot, dicht by den top van den berg. Over don rand zag hy hoe de Indianen hun schuilplaats verlieten od, met achterlating van hun poDy's, een grooten halven cirkel vormend, den berg opkropen. De grot had een tameiyk grooto uitge strektheid. Burke ontdeed zich van zyn gordel en laaddo het magazyn van zyn Winchester- buks. Toen nam hy de revolver en legde die naast den gordel. „Die zal zyn plicht wel doen, wanneer het er op aankomt," mompelde hy en keek over den rand naar beneden, waarby hy door het gebrul der Indianen en tevens door een kogelregen werd begroet. „Ik kan het wel een poosje volhouden," zoo zette by zyn alleenspraak voort, „on als wy er aan moeten golooven" daar „zwarte slang," die heb je te pakken I Jo bent een gemeene schavuit en ik was big, toon ik je voor eenige maanden op den grond wierp. Trek je nu maar terug en verbind je arm. Laatje pang-pang-pang! liever niet meer op het oorlogspad zieD." Een verdubbeld gehuil links noopte Burke, om te zien. Het gekraak van een noervallend stuk rots wi6rp hem terug en „omsingeldl" kwam over zyn bloeke lippen. Hij kee.'r over het viziir van zyn buks en nam een veinig op de korrel. Toen zag hy oen geweerloop, daarachter een oog, dat zya doodsvyand Robinson toebehoorde. Het hart van den luitenant klopte heftig, voordat hy den vinger van don drukker ver wijderde. „Kom binnen, Edward, in 's hemelsnaam, on wees dankbaar, dat jo hier bent. Ik kan niet beweren, dat het my aangenaam zou zyn, als men je doodde. Want twee geweren zyn beter dan één, zelfs wanneor opge past, werp je neerl Di bonden hebben den afstand! Liggen blyven, tot je lucht krygt." „Hoe ter wereld - - -?" „Stil, en spreek nietl Zoo aanstonds zul je my moaten aflossen.1' {Slot volgt

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1