N®. 12093 A°. 1899 feze Qomant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 Juli. Vrijdag 3® Juli. LEIDSCÏÏ DAGBLAD PRIJS DBESB GOTXBAHTi Voor Lalden por 3 maanden. -a s «f a f 1-10. Franco per post n r 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PEUS DEB AIiyEBTEfmËÜT» Van 1—6 regels f 1.00. Iedere regel meer f 0.17J. Grooterej lettere naar plaatsruimte Voor het incasseeron buiten de etad wordt f 0.06 berekend. B(j het boden ta 's Gravtnhage gehouden examen der Nederlandsche Toonkunstenaars- vereeniging is voor piano (lager onderwijs) geslaagd mej C. Farmentier, leerlinge van mej. B. Sissingb, te Leiden. Voor het examen Engelsch lager onder wijs is te '8-Gravenhage geslaagd de heer A. Tuk, van Leiien. Gisteravond zijn per Staatsspoor te 's Gra- venhage gearriveerd de erf-groothertog en de erf-groothertogin van Baden met gevolg. De vorstelijke personen vertrokken onmid dellijk naar Scheveningen, waar zij hun intrek namen in het „Hotel d' Orange". De heer Beernsert, gedelegeerde van België ter Vredesconferentie, die reeds naar België was teruggekeerd, werd gisteravond te 'e-Gravenhage verwacht om de vergadering der Conferentie van heden bij te wonen. Vrjjdag a. s. geeft de gezantschaps secretaris bjj de Turksche legatie aan ons Hof, Reched Bey, graaf Czaykowski, een groot diner, waarbij zich de Tziganerkapel van bet Seinpost-paviljoen te Scheveningen zal doen hooren. Naar gemeld wordt, zal binnenkort de Indische Begrooting voor het aanstaand dienst jaar bij de Tweede Kamer inkomen, waarna do minister van koloniën voor cenigen tijd naar het buitenland vertrekt. Te Kampen is overleden de beer R. C. Van der Palm, oud-boofdingenhur 1ste kl. bii den Rijks-Water6taat in Ned.-Indië. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de „Sts-Ct." ter kennis van belang hebbenden, dat te vervullen is do bitrekking van directeur der afdoeliog hoogere burg r- school van de Rijkslandbouwschool te Wi-ge nirgen. De bevoegdheid tot het geven van onderwijs in geschiedenis is gewenscht. Jaar wedde ƒ3000, benovens ƒ500 wegens het gemis van vrije woning. Zij, die voor deze betrekking wenschen in aanmerking te komeD, gelieven zich vóór 6 Augustus e. k., met overlegging hunner solliciUtiestukken, aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onJerwys, be last met het toezicht op de landbouwscholen, F. B. Lühnis, tijdelijk te Wageningen. Naar aan de fN. R. Ct." wordt gemeld, ligt een nieuw plan ter overbrugging van het IJ gereed tot onderzoek. Da brug zou van links en rechts haar opritten krijgen op 'de De-Ruyter-kade achter het Centraalstation en een bascule-brug zijn, gelgk de Tower- bridge over de Theems, met een doorvaart- wtjdte van 60 meter, en aan de overzijde te land komen vlak bij de Willemeluis van het Noord-Hollandech kanaal, ten oosten van het Tolhuis. By het staatsexamen tot toelating aan de universiteit z(jn voor do faculteiten der godgeleerdheid, enz. toegelaten de heeren J. C. Hol, E. G. Mengelberg, C. J. Chr. Van Hoogenhuyze. Voor de faculteiton der genees kunde, enz. de heeren P. Samson, W. Bron neger en Ounekes. Beide diploma's werden gevraagd door één candidaat; toegelaten de hser F. "W. Grosheide. De toenemende aanvoer op de veemarkt en de daaraan gepaard gaande groote moei lijkheid om te zorgen, dat nooit ziek veo op de markt wordt toegelaten, hebben Burg. en Weths. van Delft er toe geleid, na bekomen advies van de Commissie van toezicht op genoemde markt, aan den Raad voor te stellen een gemeente-veearts te benoemon op een jaarwedde van 400. Aan dien ambtenaar zou kunnen worden opgedragen het onder zoeken van het vee, dat Woensdag middag met bestemming voor de markt door veehan delaars van buiten in de stallen in de nabij heid is aangevoerd. Tevens zou bij kunnen belast worden met de diensteD, welke de politie en justitie van hem zouden kunnen verlangen, als het onderzoek vaD vee, vleesch, enz. Ook zou tot zijn werkkring kunnen ge tracht worden de geneeskundige behandeling van dieren, welke aan de gemeente of de gemeentelijke instellingen behooren, terwijl, zoo de gemeente eenmaal in het bezit van eigen bespanning is, ook voor reiniging en brandweer van zijn dienst zou kunnen worden geprofiteerd. Het stoomschip „Salak", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 26 Juli van Port- Saïd; de „Java", van Batavia naar Amster dam, vertrok 26 Juli van Port-Saïd. Alfen. Naar aanleiding van de plaats heb bende verlreeding van den Rijn in de kom van het dorp, heeft het bestuur van de alhier gevestigde vereeniging „Gemeentebelang", voldoende aan een besluit eener ledenverga dering, zich, met een breed gemotiveerd adres, gewend tot heeren Dijkgraaf en Hoogheem raden van Rijnland, met verzoek om ten spoedigste over te gaan tot het veranderen en verbeteren van de Alfenscbe brug. Ook in een adres aan Z.E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, namens dezelfde vereeniging ingediend, is gewezen op den onhoudbaren toestand van die brug en is tevens het verzoek gedaan het daarheen te leiden, dat, nu de Rijn in de kom van het dorp Alfen zoo aanmerkelijk wordt verbreed, ook in het belang der scheepvaart, zelfs in het belang van het algemeen, de Alftnsche brug de zoozeer noodige verandering en ver betering ondergaat. Haarlemmermeer. District II. Herkozen G. B. 't Hooft met 227 en F. C. Los met 202 st., beiden anti rev. Het aftr. lid P. De Breuk, lib., kreeg 188 en W. G. De Heij, kath., kreeg 132 st. Hillegom. Vrijdag 28 Juli a. s., des avonds te halfacht, vergadert de gemeenteraad ter behandeling van de volgende onderwerpen: Ingekomen stukken. Adres kerkvoogden der Ned.-Herv. Gemeente tot afsluiting van de Kuipersteeg. Af- en overschrijving. Onderzoek geloofsbrieven der herkozen raads leden. Aanbieding gomeenterekening 1898.— Benoeming onderwijzeres openbare lagere school. Regeling jaarwedde en bevoegd heden onderwijzer school m. u. 1. o. Reclames hoofd, omslag en belasting op de honden. Noordwyk. Gelyk indertijd reeds werd medegedeeld, beeft het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier pogingen In bet werk gesteld om een rechtstreeksche verbinding to verkrijgen met het station Piet-Gijzenbrug. Die ontwerpen schijnen een vasteren vorm te hebben aange nomen, althans bovengenoemd bestuur noodigt alle belangstellenden uit a. s. Vrijdag, 's avonds balfnegen, in het „Hof van Holland" een vergadering bij te wonen, waarop die plannen besproken zullen worden. De bedoeling is een tramomnibus in 't verkeer te brengen tusscben Noordwijk aan-Zee, N -BinDen en P.-Gyzen- brug. (Een voertuig als het Bestuur zich voorstelt, kon men reeds gisteravond een proefrit door het dorp zien maken). Mogen, door een groote opkomst van belangstellenden en eendrachtige samenwerking, de pogingen van V. V.-V. werkelijkheid worden, dan zal de vereeniging een nuttige zaak te meer in onze gemeente hebben aangebracht. Koudekerk. Vergadering van den Gemeente raad op Maandag 31 Juli, des morgens om tien uren. Punten ter behandeling: lo. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leien.— 2o. Ingekomen stukken. 3o. Ontwerp verordening op de bouwpolitie. 4o. Aan bieding der gemeente-rekming over 1898. 5o. Voorloopige vaststelling der schutterij- begrooting voor het dienstjaar 1900. 6o. Behandeling van eenige reclames in zako den Hoofdelyken Omslag over 1899. Oude-Wetcring. Blijkens het huishoudelijk regiment der onlangs opgerichte en alhier gevestigde vereeniging „Ons Belang", is het doel der Vereeniging door ondtrlinge bespre king en ten gevolge daarvan door het aan wenden der aangewezen middelen, de welvaart van Oudo-Wetering en voor zoover dit hiertoe ook kan strekken, die der gemeente Alkemade te bevorderen en te verboogen. Onder Oude-Wttc-ring wordt hier verstaan de Oost- en Westzijde, alsmede dat deel van Haarlemmermeer, hetwelk onmiddellijk aan Oudo-Wetering grenst, voor zoo veel het be bouwde gedeelte betreft. Bi) politieke verkiezingen zal worden toe gestaan de candidaten te bespreken, maar de Vereeniging zal zich, behoudens het hieronder vermelde geval, onthouden van candidaten te stellen, zoodat elk lid vrij is propaganda te maken voor den candidaat, dien hij voorstaat. Mocht bet evenwel blijken, dat de leden der Vereeniging eenstemmig zijn omtrent oen gestelden candidaat, dan kan dë Vereeniging a!s zoodanig dien ook aanbevelen. Tot de mlddeleD, die de Vereeniging zich voorstelt om het doel te bereiken, zou o. a. kunnen worden genoemd het houden van lezingen, het indienen van verzoekschriften, zoo noodig ondersteund door de onderteekening van ingezetenen en persoonlijk bezoek aan autoriteiten. Het aantal leden zal het getal van 20 niet te boven gaan. Elk lid heeft het recht een nieuw lid voor te stellen aan het bestuur, terwijl het bestuur het nieuwe lid voordraagt op do vergadering. Behalve leden kunnen er ook begunstigers der Vereeniging zijn. Begunstigers zijn zij, die de Vereeniging finaneiëel steunen. Ieder lid betaalt jaarlijks een contributie van 2, te voldoen bij vooruit e aling op de Vergadering in Januari. Mogelijk tekort wordt onderling gedekt. Uit de „Staatscourant," Aan den tijdelijk gepensiouneerdon officier van gezondheid 1ste klasse bij de zeemacht C- J. P. Verhoeff, opnieuw toegekend een pensioen van ƒ950 'sjaara, en wel voor den tijd van driejaren, te rekenen van 16 Juni 1899. Practische artsexamens. De .Sts.-Ct." bevat liet verslag der commissie, die van 1 Aug. 18981 Aug. 1899 belast is ge weest met liet afnemen der practische examens van arts. In het geheel hebben zich voor deze examens aangegeven 238 candidaten, van wie 125 voor het eerste gedeelte en 113 voor het tweede ge deelte. Hiervan slaagden 127, en wel 70 voor het eerste en 57 voor het tweede gedeelte. Rijks- Veeartsenijschool. De Sts.-Ct." bevat het verslag van don directeur en de leeraren van 's Rijks Veeartsenijschool, om trent het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, afgenomen in het jaar 1899. IWËESË KA 51 EB. Zegelrecht op effecten De minister van financiën beeft gemeend de beantwoording van het Voorloopig Verslag te moeten uitstellen totdat de Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende de tollen zou hebben beslist. Nu deze beslissing in overeenstemming met dio der Tweede Kamer is genomen, vervalt de vraag, die aan het slot van het Verslag is gesteld en eigenlijk bet geheeb Verslag öeheerscht, wat de Rogeering met dit wets ontwerp zou denken te doen, inoien het voor stel tot afschaffing der Rykstollen de goed keuring der Eerste Kamer niet zou mogen verwerven. De Minister meent thans te mogen aan nemen, dat niets de invoering op 1 Mei 1900 van het verhoogde zegelrecht in den weg staat. Ongevallenioet Verschenen is de Nota der Regeering naar aanleiding van de ingediende amendementen op het ontwerp betreffende de wettflgke verz-kering van werklieden tegen geldelijke gevolgen vaa ongevallen in bepaalde bedrijven. Een statistiek van de ongevallen, in groote en in kleine ondernemingen voorkomende, kan door de Regeering niet worden overge legd, wegens g mis aan de noo 'Age gegevens. De vorming der in het amendement-Kuyper bedoelde bedrijfavc-reenigiogen zou niet ten nac'effe kunnen zijn van de niet tot die vereenigingen behoorende werkgevers, indien door die bedrtJfsvereenigingen een voldoende waarborgsom werd gestort, indien de door haar aan de Rijksverzekeringsbank te betalen vergoeding voor administratiekosten niet min der was dan de administratiekosten, welke zij aan de Bank veroorzaakten, indien einde lijk een uit een verzekeringstechnisch oogpunt voldoend aantal wtrklieden voor risico van de Bank werd verzekerd. Indien daarentegen aan een der bo/en- bedo-lde voorwaarden niet werd voldaan, dan zou de Rijksverzekeringsbank en zouden dus in iroct de niet by de bedryfsvereenigingen aangesloten werkgevers van de vorming cier vereenigingen nadeel kunnen ondervinden. Dat er alsdan t.rmen zouden zijn om een deel van de administratiekosten der Ryks- verzekeringsbank ten laste van een Staat te brengen, kan de Regeering niet iözien. Tegen de amendementen van de heeren Kuyper en Drucker c. s. op art. 1, cie beoogen iedere omschryving van het begrip bedryfs- ongeval uit de wet te weren, bestaat by de Regec-ring geen bezwaar. Tegen de door de heeren Van Kol c. s. voorgestelde wijziging van art. 2 No. 1, heeft de Regeering overwegend bezwaar, daar dio byv. ten gevolge zou hebben, dat een werk man, wien gedurende den schafttyd een ongeluk overkwam ten gevolge van bandeliDgen geheel buiten verband met de uitoefening van het beJryf, daarvoor schadeloosstelling zou ontvangen. Tegen de door den heer Pyttorsen voorge stelde wyziging van het bepaalde ln art. 9 sub 1 zou de Regeering aanvankelyk geen bezwaar hebben, evenmin als tegen de door de heeren Van Kol c. s. en den heer Pyt- tersen voorgestelde wyziging van No. 3 van art. 2. Tegen hit amen it. van den heer Kuyper tot invoeging van een nieuw art. 2 en een nieuw Hoofdstuk X bestaan by de Regee- rirg bedenkingen, hoewel zy den voorsteller hulde brengt voor de vele moeite, wtlke hy zich gegeven heeft om door e n zoo uitge werkte regeling te trachten de by sommige werkgevers tegen de Regeeringsvoordracht gerezen bezwaren weg te nemen. Tegen do amendementen van de heeren Drucker c. s. en van den heer Van Deinse betreffende het begrip werkman heeft de Regeering vooralsnog bezwaar. De voorge stel'e wyzigingen ten aanzien van artt. 3 en 8 scbynen der Regeering vooralsnog niet wen8cheiyk toe. Ook komt het der Regeering minder juist voor in de wet een bepaling op te nemen als door den heer Pyttersen wordt voorge steld aan art. 8 toe te voegen. Gemengd Nieuws. In onze vestibule is thansge- expoaeerd een zeer goed geslaagde pboto- grapbie, opgenomen ty ens een hevig onweöer in Zuid-Dakota, en in hoofdzaak voorstel lende hot weerlicht, de lucht doorklievende. Door het omvallen van een lamp, ontstond gisteravond In een der kermis wagens, welke op de Binnenvestgracht, achter „Amicitia", 8ta3n, een begin van brand. Nauwelgks had het gerucht zich verspreid of een deel der brandweer was op de been, docb behoefde geen dienst te doen, daar het vuur spoedig met o:n paar emmers water werd getluscht. IF" ©-OJJll©t<OXLe Een Smcritaanseli soldatenverhaal. .■o „Mig ik binnenkomen, majoor?" ,Wie is daar? O, jij Curtis? Kom binnen. Je komt juist op tijd ?oor do morgenpyp." Burke nam plaats op den schommelstoel, dien majoor Wright hom toeschoof, en Tuide zjjn pijp uit de hem toegereikte tabaksdoos. .Majoor Wright," zeide hij, „ik zou gaarne bet fort verlaten." „Wat, het fort verlaten?" Waarom dat?" De jonge luitonant stond op en trad voor zijn superieur. „U ia voor mij steeds meer dan een vriend en eon zeer welwillende chef gewe83t. Ik hoop daarom ook thans op do vervulling van mijn dringende bede." „Maar wat is «r dan toch ts doen, beste jongen In zijn jongelingsjaren had b(j Burke'a moedor bemind en toen baar zoon van de krijgsschool in Westpoint kwam, was hij inder daad „meer dan een vriend en oen zeer wel willende chef" geweest. Met de bezorgdheid van een vader zeide hij daarom:, „Curtis, mijn beste vriend, wat hapert er dan toch aan?" Ik dacht werkelijk, dat het je hier goed beviel en eerlijk gezegd ook, dat je gaarne het leven van een ouden man oon beetje wildet veraangenamen. Kom, stort je hart eens voor mjj uit." En hj) lei zijn hand teeder op Curtis' schouder. „Margaretha" „Dacht ik het niet?" vitl de majoor hem in do rede; „dacht ik het niet, dat de kleine in het spel wae?" „Neen, neen, sir! Zij niet," zei Burke en iiet zich weder op den stoel valleD, terwijl hy bet aangezicht in de handen verborg, ,'t Is Kobinsonl" De oude man dacht onwillekeurig aan een episode uit zijn jeugd, toen hij den jongeling zoo diep ter neer geslagen zag. „Luister, majoor; ik wil openhartig met u sproken. U weet, dat Margaretha en ik reeds meer dan een jaar verloofd waren. U weet ook, dat niemand gelukkiger was dan ik, toen Eobinson van Fort Leavenworth naar hier verplaatst word. Hij toch was mijn speel kameraad; we zaten in dezelfde klasse. Maar het duurde niet lang, of ik gevoelde, dat hij moeite deed, om Margaretha voor zich te winnen!" „Hij, je beate vriend?" „Yriend? Een mooie vriend, die den ander in liefdeszaken bedriegt. Reeds een maand geleden gevoelde ik achterdocht, maar liet niets merken, noch hem, noch haar. Eindelik begon Peggy Margaretha wilde ik zeggen hem te beminnen en daarom ben ik vandaag tot haar gegaan om de verloving te verbreken." De oude man schudde het hoofd, in na denken verzonken. „Ze zei, dat ze mi) niet meer liefhad, maar Eduard Robinson," vervolgde Burke, „maar ze ontkende rondweg, dat Robinson haar ooit zijn hart hsd blootgelegd ef een poging ge daan had mij togenover haar in een ODgunstig licht te stellen. Natuurlijk, zo wilde hem ver dedigen. Nu heb ik de zaak rijpelijk overlegd en verzoek u, het fort te mogen verlaten, 't Ie mij onverdraaglijk, haar verder te zien, dezelfde lucht met haar in ts ademen 1" „Je hebt gelijk", zei de majoor, toen Burke ophield met zijn medodeeling. „In uw plaats zou ik hetzelfde doen. Natuurlyk moet js weg, en ik zal onverwijld je verplaatsing naar een ander garnizoen bewerken. Tot dien tijd „Tot dien tfld verzoek ik u in 'a homels- naam om verlof. Ik verdraag hot niet langer. Wanneer mag ik vertrekken?" „Zoodra je wilt 1" „Vaarwel dan, vaderlijke vriend 1" „Je wilt toch vandaag niet weggaan, van avond toch niet?" „O, ik kan het hier niet langer uithouden. Geeft u mi) een paar dagen verlof, om in het gebergte op jacht te gaan, totdat in mjjn verplaatsing is voorzien." Ds twee mannen reikten elkaar de band en Burke ging. Een half uur later verliet oen ruiter het fort door de westelijke poort. Hij liet het hoofd op de boret zinken en scheen geheel in z(jn gedachten verdiept. De nachtelijke hemel daarboven zag met duizend vurige oogen op hom neder, maar het gelukte hens niet, Burke aan zijn smarten te ontrukken. Indien de jonge man den noordelijken homel had waargenomen, dan zou hij den weerschijn van veel vuren hebben gezien. Om de eentonige geluiden van een Indiahenlied en het stampen van dansende voeten te kunnen hooren, daartoe waa hij te ver van die vuren verwijderd. Verder reed hy, steeds verder, en toen de morgenzon de lichte nevelen om do bergreuzen begon te kleuren, sloeg hy den weg in, die naar do houvelry aan hun voeten leidde. Dien morgen hoorde de majoor, die juist van den toren kwam, waar hy op den uitkyk gestaan had, een meisjesstom van het balkon doe dokters hem toeroepen: „Majoor, ik wilde u gaarne even spreken! Zou u even hier willen komen?" De majoor beet zich op de lippen, toen hy omzag en Margaretha ontwaarde. Nog voordat hy de trap geheel bestogen had, vroeg zy reeds: „Waar is Curtis?" „Dat zult ge toch wel weten, Margaretha I" „Hoe meent u dat? Ik? Niet het minste idee heb ik er van," antwoordde het meisje met wyd opengesperde oogen. „Ge weet niet, wat go hebt uitgericht, kleine. Den besten man van de wereld hebt ge verdreven." „Wat, is Curtis weg?" „Ja, gisteravond. Ge kent de verhouding, Margaretha, waarin we tot elkaar gestaan hebben, en hy heeft my allee verteld. Hy was de beste jongen, die ooit heeft geademd, en gy hebt hem verloren. Good bye, kleine. Nu, er ie niete meer aan te doen. We moeten ons er in schikken." Toen de majoor weg was, zat Margaretha langen tyd in diepe gedachten vorzonken; alleen zei ze af en toe werktuigiyk: „Dus is Curtis weg!" Langzamerhand kwam do her innering by haar boven, hoo goed by altijd geweest was, hoe vriondoiyk en eorbiodig hy haar altyd had bejegend. "Ze had hom wer- kelyk eens liefgehad, zoo dacht ze, en ze wist ook, dat hy haar vurig had bemind en nog beminde. Maar nu was hy immers wegl De huisdeur werd geopend en een jong officier met een tennis-raket in do hand trad op haar toe. Margaretha bemorkto bet niet, totdat hy naast haar atond en haar naam noemde. „Ia u daar?" riep zo verschrikt uit. „Geluk u ziet, miss Margaretha. Maar ik most u wol zeer hebben doon schrikken! Uw „ie u daar?" klonk toch zoo tragisch, byna evenzoo als dat van „Camille", dat we onlangs in den schouwburg te Denver zagen opvoeren. „Maar laat ons tennis spelen, wilt u?" „Mijnheer Robinson, luitonant Burke hoeft het fort verlaten." „Is Curtis weg?" „Ja," antwoordde zy. „Waarom?" „Ik heb hem weggezonden." Zyn hart werd plotseling met hoop ver vuld. Hij waa by de eerste ontmoeting op Margaretha vorliefd geraakt, maar was to eeriyk geweest, om Burke afbreuk te doen. Mccbt hy nu, nadat Curtis weggezonden waB, aan haar liefde gelooven? „Margaretha, hebt u hem om mijnentwil verstooten (Worcll vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1