N®. 12092 lionderdag 27 «Juli. A0. 1639 (£fcze gourant wordt dagelijks, met uitzondering ran cZon- en feestdagen, uitgegeven Dit nomiucr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 26 Juli. Feuilleton. SPIONNEN. EEIDSCH P AftBT, ATI PRIJS DEZES COTJRAHT» -• Voor Leiden per 8 maanden: j I.IO.- Franco per posti1.40. Afzonderlijke Nommers 0 05.- 4: t r :i PRIJS DEE AJ1VKK'i'KN'I'I fciWt Van 1—6 régels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17GfOOtere» letters naar plaatsruimte «- Voor bet incassearen buiten de etad wordt f 0.05 berekend; De heer W. A. Van Litb, te Leiden, is ▼oor ƒ7170 minste inschrijver voor het bouwen van twee woningen voor beambten op het terrein van het Pharmaceutisch labora torium te Leiden, en de hoer C. Laven Hz. te Ammerstol beeft voor f 27,134 het laagst Ingeschreven voor het vernieuwen van bazalt- muur, het maken van beschoeiingen en het vernieuwen van steenglooiing langs de Gouwe, onder do gemeenten Waddingsveen en Boskoop. Voor ce hoofdakte is te 's Gravenhage geslaagd mej. D. A. Dobbe, van Leiden. B\j do gisteren te 's-Gravenhage ge houden examens der Nederlandsche Toon- .kunstenaars-vereeniging zijn van de 5 can didate geslaagd voor piano (lager onderwijs): de dames M. J. G. Van Leewen, van Leiden, en A. Elink Sterk, van Haarlem. De korporaal der mariniers J. Sloovo, behoorende tot de 1ste afdeeling mariniers, wordt mot ingang van heden gedetacheerd b\j de Kweekschool voor Zeevaart alhier, en zulks ter vervanging van den korporaal der mariniers J. Grasman, wi9ns detacheering met genoemden datum is ingetrokken. Toezegging van beroep naar Kuinre is ontvangen door ds. C. Spoelstra, te 's-Graven- Met de eerbowijzen, aan zijn rang ver schuldigd, werd gisteren ter begraafplaats „Oud Eik en Duinen" bij Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gepension neerden officier-machinist lste kl. der Kon. Ned. marine J. G. v. d. Bosch. Aan het hoofd van den rouwstoet ging de '-> Kon. Mil. Kapel van het regiment grenadiers en jagers, die onderweg en op de begraafplaats treurmuziek ten gehoore bracht. Daar achter volgde onder bevel van een kapitein een vuur- detachement van 50 man van genoemd regi ment. De slippen van het lijkkleed, waarop fraaie kransen gehecht waren, de eereteekenen, sabel, enz., werden gedragen door vier kapi teins van het garnizoen der residentie. Achter den lijkwagen volgde onder bevel van een kapitein een compagnie van het regiment grenadiers en jagers. De geheele troepenmacht stond onder com mando van den luit.-kolonel Van der Wall. In hartelijke, van waardeering getuigende bewoordingen werden aan het graf de krijgs mansdeugden van den ontslapen zeeofficier, bij de talrijke aanwezigen on.'er wie rang- genooten van wijlen den heer v. d. Bosch en eenigo actief dienende marine-offieieron in herinnering gebracht en zijn trouwe vriend- schap gehuldigd. De miniater van oorlog, luitenant-generaal Eland, is heden voor een maand naar Nijmegen vertrokken, waar h\j zijn verloftijd zal door brengen. 's Ministers adjudant, kapitein Doorman, zal gedurende dien tijd in het buitenland ver- toovon. De maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen „Oranjepark", te Scheve- ningen, en 7 anderen, allen bewoners van of belanghebbenden bij het Hollandsch Bel gische park, hebben een adres aan den Raad van 's-Gravenhage gezonden, waarin zy zeggen, dat het hun eigenaardiger voorkomt, en zij er hoogen prijs op zouden stellen, indien, in plaats van de door B. en Ws. voorgestelde namen, het geheele park werd omvat in „Oranjepark" en verder aan het Rondpoint de naam werd gegeven van Koninginneplein en aan de straten de namen van Helena- straat, Pauh'nastraat en Ifauastraat; zijnde de drie laatste voornamen van H. M. de Koningin (de eerste voornaam werd reeds gebruikt iu het Koningin Emma-park). Uit de alphabetische naamlijst van de eereleden, donateurs, donatrices, leden en lid leerlingen der Algemeene Yereeniging voor Bloembollencultuur, bijgewerkt tot 1 Julij.l., blijkt, dat de Yereeniging op dien datum telde: 7 eereleden, 51 donateurs en donatrices, 1562 leden en 71 lid-leerlingen, over 28 af- deelingen verdeeld. Op 1 Juli van het vorig jaar teldo de Yereeniging 50 donateurs en donatrices, 1491 leden en 65 lid-leerlingen, of te zamen 1606 contribuoerenden. Sedc-rt 1 Juli is bet ledental nog met 28 personen vermeerderd, zoodat het aantal (thans 21 Juli) contribuoerenden bedraagt 1712 of 106 meer dan met ultimo Juni van het vorig jaar. B(j de gisteren te 's-Gravenhage vanwege het departement van marine gehouden aanbe steding voor den bouw van een pantserschip, type „Regentes", is ingeschreven door de Maat schappij voor scheeps-en werktuigbouw „Feyen- oor-d" te Rotterdam voor f 1,894,600, door de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Ylissingen voor f 1,983,936 en door de Ned. Scheepsbouw maatschappij voor f 2,278,000. De uitslag der aanbesteding voor een stoom- loodsvaartuig was als volgt: De Maatschappij voor Scheeps on Werktuig bouw „Feyenoord" te Rotterdam 193,000, de firma Piet Smit Jr. te Rotterdam f 194,000 en de Maatschappij „De Maas" te Rotterdam f 200,000. De Raad der gemeente Hilversum ver- eenigde zich gisteren met htt voorstel dor commissio van beheer der gemeentegasfabriek tot uitbreiding dier fabriek en van haar buizennet, en in verband daarmede een leening van f 157,000 te sluiten. Voorts werd de verordening op de veilig heid, enz. der openbare wegen aangevuld met bepalingen, noodzakelijk geworden door het gebruik van motorrijtuigen, en werd besloten tot verbetering van den lagen Naarderweg c.a. (kosten circa f 17,000) en ter tegemoet koming ia de kosten door belanghebbenden tot invoering eener wegbelasting. Door het bestuur der Academie van Beel dende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam is een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerp van een reclameplaat voor horloges, merk „De Korenbloem", waarvoor prijzen zijn uitgeloofd van f 100, f 50 en f 25. De beoordeeling der teekeDingen, die vóór of op 1 September a. s. moeten zijn inge zonden, zal geschieden door een jury, be staande uit de heeren P. A. Schipperus, lid van het bestuur der Academie, Henri Evers, hoofdleeraar aan de Academie, A. Yan Maas dijk, leeraar aan de Academie. De voorwaarden dezer prijsvraag zijn op aanvrage verkrijgbaar bij mr. P. Baelde, secretaris der Academie, Scheepmakershaven 63, te Rotterdam. De „Sts.-Ct." vermeldt een eervolle onderscheiding zooals er slechts zelden ver leend wordt. Bfj Koninklijk besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren eerepenning voor menscblievenü hulp betoon en een loffelijk getuigschrift toege kend aan den een-en-tachtigjarigen J. L. Mooy- maD, te Naaldwijk, wegena het met levens gevaar redden van een kind uit het water bi) de Oranjesluis aldaar op 24 Juni 1899. Voor dergelijk menscblievend hulpbetoon wor.t gewoonlijk de bronzen eeiepenning goBchonken, maar deze kloeke grijsaard ont ving, met het oog op zyn hoogen leeftijd, waardoor zijn daad des te verdienstelijker wordt, de zilveren eerepenning. De gewone audiëntie van den minister van Linnenlandsche zaken zal op Zaterdag 29 Juli e. k. niet plaats hebben. Het stoomschip Oengaran", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 23 Juli Sagrès. Bodegraven. In verband met het voor komen van gevallen van fetris typhol'dea, alhier, bracht de inspecteur van het genees kundig toezicht een bezoek aan onze gemeente. In deze week zijn er weder een paar nieuwe gevallen bijgekomen. Gisteren leed Bodegraven een verlies door het overlijden van den heer W. P. Brunt, die een reeks van jaren lid van den gemeente rad en wethouder albior was. Om zijn gezond verstand en helder oordeel in veel zaken was hij voor velen een vraagbaak. Zondag 23 Juli heeft ds. J. L. F. De Meyere, predikant bij de Lutherache Gemeente alhier, zijn 1272-jarige ambtsvervulling ge vierd, onier veel blijken van belangstelling. De leden van den kerkeraad boden hem een schoone ets aan, als herinnering aan dezen dag. De stalhouder E., alhier, kwam met een landauer, met twee paarden bespannen, gisteren naar huis rijden. Een kwartier buiten het dorp schrikten de paarden van een kermis wagen en sloegen op hol. De bestuurder kon de dieren niet meer inhouden en sprong van het rijtuig. In vliegende vaart kwamen deze, met den landauer achter zich, het dorp binnenhollen, waar al spoedig een kar met vrachtgoed onderst boven werd geworpen. Het mag een wonder heeten, dat er niet meer ongelukken hierdoor gebeurd zijn, wijl er op dit oogenblik tal van kinderwagens ia de straat waren. Op het marktplein reden zy eindelijk vast tegen een boom. Noordwyk. Een meer can gewone leven digheid dan anders by processiën heerschte gisteren in ons dorp, nu de bedevaart van Amsterdam, georganiseerd door de Zouaven- broederschap „Fidei et Yirtuti", ten pelgrims tocht optrok naar het graf van St.-Jeroen. Ten getale van ruim zeshonderd ook van omliggende plaatsen hadden er zich aange sloten kwam men, onder leiding van de eerwaarde heeren L. Jansen, pastoor van de kerk „De Posthoorn", directeur der processie, en C. Floor, kapelaan van het Beggynhof, omstreeks 10 uren aan, waarna de plechtig heden in de kerk en op het Martelveld ge houden werden. De fanfare „St.-Jeroen", die by den intocht, den stoet opwachtende by aankomst van Piet-Gyzenbrug, haar diensten verleende, deed omstreeks zes uren 's avonds eveneens uitgeleide. Tegen a. a. Donderdag, 's avonds 8 uren, is een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente uitgeschreven. Lisse. Gistermorgen wilde de opzichter by het werk tan de heeren Hulsebosch Co., naby de Jannetjesbrug", onder deze gemeente, op de in beweging zynde tram springeD, toen zyn hoed afwoei. Ten gevolge daarvan sprong by er weder af, met het ongelukkig gevolg, dat hy viel tn de tram over hem heenging. Zwaar gekneusd werd hy opgenomen on ge bracht naar dr. C. Metzlar, die de eerste geneeskundige hulp verleende. Vermoedelyk. zal by een zyner beenen moeten missen. Albier is plotseling overleden de heer W. Leembruggen, oen der grootste bloem bollenhandelaars in ons land. De naam van den overledene kreeg vooral in den laatsten tyd meer algemeene bekendheid door het proces, dat door hem werd begonnen tegen den Staat en de H. IJ. S.-M. over de sluiting van het station Yenenburg. Dit station werd indertyd gebouwd op den grond van een lid der familie Leembruggen, onder voorwaarde, dat aldaar een bepaald aantal treinen zou stoppen. Zooals men zich herinneren zal, werd de heer Leembruggen door tie recht bank in het ongelyk gesteld. Oudshoorn. De bevolking dezer gemeente bestaat uit 1964 N.-H., 27 Ev. Luth 1 Herat. Ev.-Luth., 12 Doopsgez., 7 Remonstranten, 181 Chr. Afgescb., 242 R. K., 18 Israëlieten en 44 tot geen der genoemde gezindten behoorende. Voor de vacante betrekking van onJer- wyzer aan de openbare lagere school, albior, hebben zich niot minder dan 24 sollicitanten aangemeld. Voorschoten. Aan den heer J. C. De Graaf is op zyo verzoek wegens zyn be noeming tot lid van don Raad een eervol ontslag verleend als opperbrandmeester, onder dankbetuiging voor de vele goede diensten, door hom in die betrekking aan de gemeente bewezen. Tot zyn opvolger is benoemd de heer D. P. Yperlaan, timmerman en gemeente- opzichter. De rekening dezer gemeente cienst 1898 bedraagt in ontvangst f 21,867.283, in uitgaaf f 19,802.15, batig saldo f 2065.13s. Wassenaar. Op Yrydag 28 Juli zal ge* legenheid gegoven worden tot kostelooze inenting en herinenting. Belanghebbenden kunnen zich op het gewone uur vervoegen ten huize van den geneesheer A. Duetz. Tot onderwyzer aan de R.-K. school ia benoemd de heer A. Dusseldorp, van Doesburg. rit de „Staatscourant.* Kon. besluiten. Benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogcre Burgerschool te Tilburg de heer W. Jansen, technoloog te Amsterdam. Tot leeraars aan de Rijks Soogere Burgerscholen te Helder de heer W. J. Wisaelink, civiel-iöge- nieur te Heerenveen; te Heerenveen dr. W. A. Versluys, te Amsterdam. Op verzoek eervol ontslagen do heer L. Goos- sens, burgemeester van Stein. Met ingang van 1 Augustus a. s.: de officier machinist der lste klasse J. Vegtel, op zijn verzoek, op pensioen gesteld en het bedrag van hot pensioen bepaald op ƒ2175 'sjaars. Benoemd tot officier-machinist der 2de klasse bij 's Rijks Stoomvaartdienst, do hoofdmachinist der lste klasse A. Hardenberg. Met ingang van 1 Augustus 1899: de luitenant ter zee der lste klasse C. W. Broers, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1381 'sjaars. Bevorderd tot luitenant tor zee lste klasse de luitenant ter zeo der 2de klasse W. H. Von Leschen en tot luitenant ter zee dor 2do klasse de adel borst der lste klasse C. R. F. Tollenaar. De tweede luitenant-kwartiermeester bij het corps mariniers G. M. Klasing, met ingang van 2 Augustus a. s., bevorderd tot eorsten luitenant- kwartiermeester. De kapitein, mot titulairen rang van majoor, W. N. Kreyger, administrateur van het militair hospitaal te 's-Gravenhage, op zijn aanvrage, met ingang van 1 November e. k., op pensioen gesteld en het bedrag vau het pensioen bepaald op 1560 'sjaars. Vredesconferentie. Gistermiddag is er een algemeens vergade- ring van de Vredesconferentie gehouden, waarin do arbitrage-overeenkomst definitief is vast gesteld. Ofschoon geen offi.iëele mededeeliog werd ontvangen, kan worden medegeJeel J, dat in de vergadering ook lang .urig is gesproken over de vraag in hoever nUt vertegenwoor- digde Staten nog zullen kunnen toetreden tot de tractaten en op wdke wyze dit zal moeten geschieden. Men scbynt daaromtrent echter nog niet tot een slotsom te zyn gekomen, en over deze vraag, die in verband met den stryd over de niet uitnooaiging van sommige Staten Slot) Fritz was het eerste oogenblik zeer ver bluft, en dacht half en half, dat by te doen had met een ongepaste grap. Maar by verder nadenken kwam het hem voor, dat het briefje toch inderdaad wel een waarschuwing kon inhouden, die niet in den wind geslagon mocht worden. Het was wel eens meer gebeurd, dat veldjagerofficieren, die belangryke depeches by zich hadden, door zulke trucs, waarby dames de hoofdrollen speelden, bestolen werden. Maar de barones en haar dochter dieveggen en spionnen? Het was haast niet te geloovenl Na rypeiyk nadenken besloot Fritz, van den inhoud van het briefje kennis te geven aan zyn superieuren. Het was 's Maandagsavonds halftien. In do vestibule van het station Friedrichstraat in Beriyn stond in politiek Fritz Von Baumgarten, •telkens om zich heen kykende. Eindeiyk ver schenen de barones en haar dochter, in reis kostuum. „Nietwaar, dat is een verrassing," zeide glimlachend do barones, „u kon niet ver wachten, dat u ons tot reisgezelschap krygen 'zoudt. Maar een uur geleden kreeg ik een telegram van myn zwager, dat ik in Parys moest komen tor regeling van een erfenis- aangelegenheid. Editha dacht er dadelyk aan, dat we, als we ons haastteD, mooi met u konden reizen, en daar zyn we." Fritz deed natuuriyk alsof hy zeer verbaasd en verheugd was. H(j ging met de dames in de wachtkamer eerste klasse, na aan een heer in politiek, die eenige passen zywaarts stond, met de oogen een wenkje gegeven te hebben. Toen zy eenige minuten in de wachtkamer hadden zitten prateD, kwam er een élégant gekleed heer op hen toe. „Bonjour, Lotbarl" zeide Fritz. „Wat kom jy hier doen?" En zich dan tot de beide dames richtende: „Mag ik u voorstellen, myn collega mynheer Lothar Yon Schmichow, de baronessen Hederstjerna." Do élégant gekleede heer maakte een buiging 6D zeide, dat het hem zeer aangenaam was kennis te maken. „De plotselinge order, die ik gekregen heb, is dan toch ergens goed voor! Baumgarten," zoo ging hy voort, „geef me jouw depechetascb, ik ga in jouw plaats naar Parys. Je krijgt een andere order. Morgen ochtend zeven ureD moet je je reisvaardig by den chef melden; ik geloof haast, dat je een opdracht voor Marokko krygt, ten minste iets buitengewoons." Het was een teleurstelling voor de dames, dat Fritz nu niet meeging, maar zy hadden toch gezelschap aan mynheer Yon Schmichow, die zich over de kennismaking met de dames, wie hy dadelyk het hof begon te maken, buitengewoon scheen te verheugen. De beide officieren verlieten nog even de wachtkamer, kwanswys moest Yon Baumgarten aan zyn collega de depechetasch afgeven, die hy onder zyn bovenkleeren om het lyf had gegespt. „Pas maar op, mynheer de inspecteur l" fluisterde Fritz, toen ze samen even in de toiletkamer waren, „en laat u niet vergiftigen 1" „Heb maar geen zorg!" antwoordde de inspecteur van politie glimlachend, „ik zal die dames wel krygen i" Toen keerden de heeren terug in de wacht kamer. Yon Schmichow was zeer in zyn schik e plaagde Fritz, dat doze de reis naar Parys in dit aangename gezelschap missen moest. Fritz bracht ben naar den trein. Von Schmichow en de beide dames kregen een coupé voor zich. De andere reizigers eerste klasse namen plaats in den slaapwagen. Toen de eerste stations waren gepasseerd, herinnerden de dames zich, dat zo door haar haastig vertrek byna niets gegoten hadden. Gelukkig hadden ze een élógant klein spys- mandje by zicb, dat goed gevuld was. Zy begonnen te eten en boden natuuriyk hun begeleider ook het een en ander aan. Deze bedankte echter beleefd, voorgevende, dat hy kort vóór het vertrek flink gesoupeerd had. De barones en haar dochter dronken ook een zoet likeurtje. Dat was zoo goed 's avonds in den trein, beweerdo de barones. Een glaasje likeur mocht mynheer Von Schmichow toch niet afslaan. De barones wilde hem al inschen ken uit de fle8ch, waaruit ook de kleine zilveren likeurbekers voor haar en haar dochter waren gevuld, toen het de jongedame te biDnen schoot, dat er in het spysmandje nog een andere soort likeur was, meer naar den smaak van heeren. Zy ontkurkte gauw deze flesch en schonk hem hieruit oen bekertjevol in. Von Schmichow dronk ook van do likeur; dan nam hy zyn zakdoek, om zich den mond af te vegen. Daarby bracht hy, onder den zak doek verborgeD, een klein elastieken zakje aan den mond, en liet daarin de likeur loopeD, dio by in den mond gehouden had. Dat was geheel onopgemerkt gebeurd; de dames waren inmiddels ook bezig geweest met het spysmandje weer in te pakken. De heer Von Schmichow zeide, dat de likeur byzonder lekker was, maar hy bedankte voor een tweede bekertjevol. Toen werd er verder gepraat, maar het dis cours werd van Von Schmichow's kant tolkens minder druk, en het duurde niet heel lang, of hy was in slaap gevallen. De beide dames wierpen elkaar veelbeteekenende blikken toe, maar lieten den slapende ongemoeid. Te Gardelegen hield de trein, die daar een half uur na middernacht was aangekomen, maar een minuut stil; dan zette hy zich weer in beweging, om eerst na anderhalf uur te Lehrte weer stil te houden. Nu was het goede oogenblik voor de dieveggen gekomen. Eerst overtuigden ze zich door te roepen en te schudden, dat hun reisgenoot in be dwelming lag. Toen werd zyn jas losgemaakt. Uit haar handtascbjes namen de dieveggen messen en scharen, om daarmee de kleeren van den koerier en zyn leeron tasch open te snyden. Zy schenen in deze merkwaardige bezigheid groote bedrevenheid te hebben. Dan werd de jas van den slapende weer toege- knoopt, er werd een plaid over hem gewor- peD, en niemand zou het den vreedzaam sluimerende hebben aangezien, dat hy be dwelmd en beroofd was. Lehrte! Twee uren 's nachts. De dames stapten uit. Maar nog op het perron werden zy door den inspecteur van politie, die uitstekend de rol van bedwelmde had gespeeld, en door de politie ambtenaren, die in een andere coupé hadden gezeten, in hechtenis genomen. Den volgenden morgen had er in de woning van de barones in Beriyn huiszoeking plaats, waarby ook Fritz Yon Baumgarten tegen woordig was. Het bleek, dat de barones en haar zoogenaamde dochter de woning slechts voor drie maanden hadden gehuurd. De meube len waren gekocht op krediet. Kleeren en linnengoed en wat ze meer bezaten hadden zo moegenomen. Haar bedoeling was natuuriyk, na het plegen van den diefstal niet weer naar Beriyn terug te koeren. By de huiszoeking werd niets verdachts gevonden. De bedienden werden in verhoor genomen en Else moest haar werkelyken naam noemen en mededcelin- gen doen omtrent haar vroeger levon. Nu hot toch zou uitkomen, dat Fritz en zy elkaar vroeger hadden gekend, bestond er voor baar ook geen reden nog geheim te houden, dat zy hem den brief geschreven had. Dj beide spionnen kregen haar straf en werden later uit het land gewezen. Lipton, die biykbaar 'de tusschenpersoon was geweest van de spionnen en haar lastgevers, kon men niet snappen. Hy had zich tydig uit de voeten gemaakt. Het bleek, dat de barones werkeiyk eeu voorname, maar aan lager wal geraakte dame was, een Engelsche, die al sedert langen tyd spionnendienst verrichtte. Haar zoo genaamde dochter was een Engelsche tooneel- speelster, die op de planken geen geluk had gehad en daarom politieke agentes geworden was. Toen de barones voor het hotel „No d- deutsche Hof" baar ongeluk voorwendde, h d zo het niet bepaald op Fritz gemunt; het was haar alleen te doen, om met een der veld jagerofficieren kennis te maken, wetende, dat ze door hem ook met de anderen in kennis gebracht kon worden. Toen echter Fritz Von BaumgarteD zelf de reis Beriyn Parys maakte, had zy in dezen kring geen andera kennissen noodig gehad. Fritz bracht Els9 by zyn tante in esn der voorsteden van Beriyn. Twee jaar later, toen by in don houtveatersdienBt was teruggekeerd, geleidde by het lieve, verstandige meisje, dat hem liefhad en dat hy geleerd had lief te hebben voor het altaar.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1