<§eze fëourant wordt dagelijks, met uitsondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. N\ 12085 Woensdag 19 «Juli. A°. 1899 Leiden, 18 Juli. Feuilleton. Een echte Bei-fijner. PBIJS DEZEB COXTEAKT» V Voor Lelden per 8 maanden: 1.10. Franco per post t -ss-..«..». 1-40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRUS DEB ADVEETEHTIËirs Van 1—0 regel3 f 1.05. ledore regel moer 0.17J. Grbotefa lettere naar plaatsruimte Voor het incasseoron buiten da etad wordt f 0.05 berekend. Door het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden, is aangekocht het groote heerenhuis roet tuin op het Rapenburg No. 10, boek Langebrug. Behielp de afd. zich tot dusverre met gehuurde localiceit, thans sal ze bet aangekochte pand doen inrichten tnt ofgen Bondsgetouw. A. s. Zondagnamiddag van 2 tot 4 uren zal voor de leden en hun vrouwen de gelegenheid openstaan het gebouw te bezichtigen. Tot onderwijzer aan de school met den B(Jbel te Zoetermeer is benoemd de heer T. Blljderp, te Oui-Beierland. Benoemd is tot onderwijzeres aan de school met den Bijbel te Krabbendyke mej. M. L. A. Rolloos, van Nieuwerkerk a/d. IJse). Omtrent de muziekinstrumenten uit do nalatenschap van wyien den toonkunstenaar J. C. Boers, welke nu door het Rijk zyn aan gekocht, is een on ander bekend geworden. Onder de meest belangrijke stukken komt voor een Clavorin, een soort vleugel uit do 17de eeuw, vervaardigd door J. Couchet, te Antwerpen, met twee klavieren boven elkan der; verder een verkorte Fagot uit de 16de eeuw, korthout (courtant) genaamd; een zeld zaam fraai stel schalmeien en hobo's, waar onder een hobo da caccia, voor welk instru ment Bach em zijner passiones schreef. Ook zijn er onder een volledig stel bekfluiten (Üute6 douches of Schoabel flóte). Een paar clarinetten in hun oorspronkelijke gedaante van ongeveer 1740, toon zy nog peervormige bekers hadden en niet zooals nu uit vi.r verschillende 6tukken bestonden. Onder de snaarinstrumenten bevindt zich oen citer met drie klankgaten, een viool, ge heel van gedreven koper, welke prachtig van klank ia, een draailier en eon „violon ü'amour"; onder de blaasinstrumenten zyn: een zeld zame rechte lange klaroen, een Iraaie koperen trommel, enz. In dc-ze verzameling zyn ook tal van instru menten, waaronder ook uit onze koloniën, waarvan do namen nog ni9t bekend zyn. In elk geval is deze co le.tie voor ons land, dat nog zoo weinig op dit gebied bezit, zeer belangryk. Een veertigtal lolen der Eerste Kamer zyn beden naar Uitgeest vertrokken tot het maken van het bun door den Commissaris der Koningin in Noord Holland aangoboden uitstapj-, tot bot bezoeken onder meer van de haven en werken te IJmuiden. Do oommissie, bestaande uit twee Raads leden en den gemeente-architect, onlangs door den gemeenteraad van Alkmaar benoemd om een onderzoek in te stellen naar in werking zyodo abattoirs in Duitscbland en Belgiö en van dat onderzoek verslag uit te brengen, heeft aaa haar opdracht voldaan. Zy heeft daartoe bezocht de slachtplaatsen in de steden: Horde, Eschweiler, Yiersstn, Osnabrück, Biele- felJ, KrefelJ, Ypirtn en Ostende. Haar rap port, aan den Raad uitgebracht, is in alle op zichten gunstig gestemd voor de oprichting van een openbaar slachthuis. Overal, waar de commissie kwam, waren i) „Goeden avond! Wel, wel!Nu,*' Mbx Appel viol op de canapé neder, „by zoo'n weer is het by „Bau6r" toch een ware zegen „Ban je daar?" Rudolf Stein legde de „Kölnische" neer. „Go3den avond, hoe gaat het je? Ge waart gisteravond niet hier; ge zyt in den laatsten tyd tamelyk ontrouw geworden „Neen, ik ben don göbeelen namiddag thuis geweest. Kellner, pstl oen kleintje I Ik had geen lust om uit te gaan, ik had spleen." „Nu, in dat geval was het zeker heel ver standig om thuis to biyven; dat ishetonfeil- baarsto middel om het nog orgor te maken." „Gistorvoormiddag was ik by de bogra- feni8 „Dat's waar ook Bruno Felsen werd gisteren begraven, en dat heeft u in slechte luim ^gebracht. Ik dacht oigenlyk, dat hot een geluk voor hem wa9, dat hy stierf. Hy zag er in don laatsten tyd, al3 hy daar in den hoek zat met zyn c-lndje sigaar tusscben do vingers, erg afgevallen uit. - Waarvan loefde hy eigenlijk?" „Van niets." „Nu ja, maar voor don drommel, van iets moet men toch leven l Men kan er toch niet by matige slachtloonen de financiéele uit komsten zeer bevredigend. De commissie geeft in overweging tot de oprichting te besluiteD, echter hoezeer gewenscht zonder koel huis, omdat zy meent, dat dit laatste uitslui tend het belang der slagers geldt, zoodat die daar zeiven om behooren te vragen. De toestand van den heer J. Schepel, te Winsum, lid der Tweede Kamer, die reeds drie weken ongesteld is, liet zich jl. Donderdag inderdaad ernstig aanzien, maar sedert is er beterschap ingetreden. De heer J. E. Sehmitz Jr., directeur van het post- en telegraafkantoor te Amersfoort, heeft tegen medio November ontslag gevraagd uit 's Ryks dienst. De van zyn detacheoring in Oost-Indiê teruggekeerde 1ste luit. der cavaleri3 A. Simons is ingedeeld by het 1ste regiment huzaren te Deventer. Iu Ned.-Indiö hebben voldaan aan btt toelatingsexamen voor de Kon. Mil. Academie te Breda de ngelieden Veenstra, Razoux Schultz, Büno Heslinga en Rhemrev, allen bestemd voor het wapen der inf. O.-I. ltger. Door de H. IJ.-S.-M. werd gisteren aan besteed het maken van perrongetouwen met overkapping, een goederenloods met verhoogde los- en laadplaats, een chefswoning, enz. op het stations emplacement Hillegom, begrooting f 45,600. Ingekomen 19 biljetten. Minste inschryver was de heer D. J. VanRiemsdyk, te Dordrecht, voor f 43,500. Naar „Do Maasbode" verneemt, worden pogingen aangewend om in het volgend jaar een congres te beleggen van R.-K. jongelings- vereenigingen. De heeren dr. Arièns, te Enschedee, en Van den Biesen, te Breda, worden als ontwerpers genoemd. Te '8-Graveland is gisteren op zyn buiten- ver'ciyf „Jachtlust" overleden jhr. dr. J. P. Six. Do overledene was lii der commissie van toezicht en advies voor ce schilderyen te Amsterdam, hoofdingeland van het hoog heemraadschap van de Watergraafsmeer en commissaris van het zand- en jaagpad tusscben Amsterdam en Weesp. De heer P. Stoffel, presiient van het krankzinnigengesticht te Deventer, heeft aan den Raad een eervol ontslag aangevraagd als lid van het bestuur. Dr. H. A. Groskamp is een eervol ontslag verleend als curator van het gymnasium, als lij van het bestuur der weeshuizen en als lil der gezondheidscommissie, onder dankbetuiging voor de in die betrekkingen bewezen diensten. Ds. J. H. Heidenryk, pred. by de Ned.- Herv. Gem. te Tiel, herdacht gisteren den dag, waarop by vóór 40 jaren te Noordwyk-aan Zee de evangelie-bediening aanvaardde. De heer Heidenryk was van 1863 '65 ook predikant te Renswoude. Gistermiddag werd hem een hulde gebracht. Namens vrienden en vereerders werd hem door oen commissie een geschenk a&ngeboden, bestaande in een studeerkamerameubleimnt m9t een daarby behoorend album. Op bet voorplat van het album staat in gouden letters: „Aan ds. J. H. Heiieoryk aange Lolen Tiel 1859 17 Juli 1899." In het van leven, eena per dag by Bauer koffie te drinken?" „Er waren toch zeker dagen, dat hy waar- schynlyk Diet veel meer kreog. Overigens was hy muziekmeester, maar ik geloof niot, dat hy leerlingen had." „'t Was een rare kerel. Hy was oigenlyk overal. Waar kreeg hy toch geld vandaan?" „Och, 't kost immers niet veel op de Leipziger&traat te flanoeren en eindjes sigaar te rookor, waar goen vuur aan is?" „Neen, daar hebt ge gelyk. Hy kon urenlang voor ieder venster blyven staan. Eens ook ontmoette ik hem in het Museum. Ik moest eon nicht uit Breslau de stad laton zien; gy kent dat: zoo'n „Berlynsch Pano rama gedurende acht dagen," als wanneer men niets anders te doen heeft dan zyn buurrytuig in en weer uit te stappen Beneden, in de afdoeling, Pergamon loopen wy Felsen togen het ïyfhy stond al dio gebroken armen en beenen aan te gapen en was één on al verrukkiDg Ik had my nooit kunnen donken, dat hy smaak vond in Doctor Schliemann of in PergamoD, maar nu was by als waanzinnig van geestdrift „„Dat wy dat hebben dat wy datinBeriyn hebben!" herhaalde hy telkens. „„Nietwaar, mejuffrouw, dat is grootsch, verheven 1"" „Myn arme nicht uit Breslau werd bepaald bang voor hem. Zy had dan ook geen zeer ontwikkeld begrip van beschadigde ledematen uit Troje." „Ja, Felsen was werkeiyk merkwaardig," hernam Appel, phy had slechts één enkelen album staat op het lste blad zeer artistiek iu goud en kleuren de volgende opdracht gecalligrapheerd: „Aan ds. J. H. Heidenryk wordt t y herdenking van zyn 40-jarige ambts vervulling dit album met tybehoorend go- schenk aangeboren als hulde en dank van vrienden vereerders. Leden van deNed.-Htrv. Kerk, Tiel 1899." Op het 2'e blad staan in goud en kleuren fraai gecalligrapheerd do namen der com missie, en op de volgende bladen ruim 500 Damen der deelnemers. Beroepen is naar Maasland ds. J. W. H. Kalkman, to Wo:rden. Naar aan do „Arnh. Ct." van goed inge lichte zyde leri:ht wordt, is do wet, hou dende ulttreiding der govallen, waarin revisie van strafvonnissen toegelaten ie, door H. M. de Koningin geteekend en zal zy nog ln deze week in het „Staatsblad" worden afgekondigd. Door den minister van W., H. en N. is thans aan de directie van de Neierlandsche Maatscbappy definitieve concessie verleend voor don aanleg van een stoomtramweg van Leeuwarden naar Quatre-Bras. Naar aan de „N. R. Ct." wordt gemeld, is een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heid, om de dorpen aan den Langedyk door een electrischo tramiyn met Alkmaar to verlinden en aan de langs di n weg gelegen gemeenten en particulieren electrisch licht te leveren en zou d&t onderzoek een gunstig resultaat opgelo7«.rd hebben. Het stoomschip „Oranje Nassau", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 17 Juli Ouessant. Open brief aan Z. Ex£. den Minister van Buitenl&ndscho Zaken. De heer Pyttersen, lid der Tweede Kamer, scbryft onder dit opschrift in do „N. Arnh. Ct." o. a.: „Wy kunnen groot zyn door op te treden voor recht tegen onrecht. Hit staat in uw macht dit te doen, Excellentie. In do ontwerp conventie van vredelievende schikking van internationale geschillen ver plichten do mogendheden zich gebruik te zullen maken van do bemiddeling van een of meer der bovriende mogendheden. Deze hibben het recht huD bemiddeling uit eigen beweging aan te bie!en, terwyi do uitoefening van dat recht nooit beschouwd kan worden als een onvriondtiyke daad. Is niet het tyd6tip thans aangebroken, gebruik makend van dat recht, de bemiddeling van Harer Majesteits Regeering aan te bidden in het geschil tusschen Groot-Britannië en de Zuid-Afrikaansche Republiek? Zeg niet, dat de bepalingen van dit ontwerp van nul 6n geener waarde zyn, zoolang Diet do conventie is bekrachtigd. Wat een recht wor-t na de bekrachtiging, is als een vrien- deiyke daad te beschouwen daarvóór en kan niet euvel worden geduid. En gesteld, dat de Britsche regeeriog den moed vindt Uw bemiddeling af te wyzen, zal dan Uw optreden in naam van Netrlands Koningin ten behoeve van den zwakkere, niet strekken het geweten van het Britsche volk to doen ontwaken, kracht to geven aan het protest, dat zich reeds nu laat hooren, zal dan niet de openbare meening in geheel do beschaafde wereld zich luide verklaren tegen zoo groot 66Q onrecht, zal niet Engelands gryze vorstin weigeren goed te keuren een daad, welke door al wie waarheid en recht liefheeft als een schandaal wordt gebrand merkt? Excellentie, wy hebben ons klein gevoeld by het optreden der Hollandsche Republieken op de lyst der genoodigden ter Vredescon ferentie. Wy hebben ons klein, zeer klein gevoeld, toen de woordvoerders der verdruk ten en vervolgden in het Rijk van den Sultan werden bemoeilykt met kleine middelen. Groot daarentegen zullen wy ons voelen, Excellentie, indien van U, in naam van Harer Majesteits Regeering, pogingen uitgaan om te verhoeden het scbandelyke onrecht, het groote onheil, dat onze Transvaalscbe stam verwanten bedreigt. Groot zullen wy ons voelen, indien het eerste Regeeringsjaar van Koningin Wilhelmina getuigt van den ernst van bet streven den naam waardig te worden van Vredes-Vorstin, Nederland te maken tot een veilige wykplaats voor de verdedigers van de vervolgden en verdrukten. Dan zal er bezieling komen in de natie, Excellentie, en Uw naam zal verbonden blyvon aan een ni.uw en schoon tydperk van Neder lands geschiedenis. Met gevoelens van, enz. Pijttersen. Ook do „N. R. C." hoopt van harte, dat onze Regeering termen kunne vinden om iets voor onze Transvaalsche broeders te doen. Heeft misschien het aanbieden van bemidde ling zyn bezwaren, het aanbieden van do goede diensten onzer Rogeering zou dan aan beveling verdienen. „NUT'g'odelege.rden van alle mogendheden, die aan do VroBesconferentie deelnemen, by de behandeling der arbitrage van internationale geschillen zoowel bemiddeling als aanbieding van goede diensten door een mogendheid aan andere mogendheden, die op gespannen voet verkeeren, als een gewenschten maatregel hebben erkend, zou een dergelyke daad van onze Regeering geheel in de lyn liggen van het humanitaire denkbeeld, dat op de Confe rentie ingang gevonden heeft. „En dat juist de Nederlandscho Regeering dezen stap deed, zou met het oog op de stamverwantschap van ons volk met het Transvaalsche, zeker volkomen verklaarbaar worden gevonden. „Zeker, de mogelykbeid be&taat, dat die stap niet het gewensche gevolg had. Van een niet-slagen zouden wy alsdan de Regecring allerminst een grief willen maken. Wy zouden meenen, dat ook in dat geval de moreele in druk, dien haar poging zou achterlaten, niet anders dan gunstig zou kunnen zyn." Uit de „Staatscourant.* Kon. besluiten. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Alkmaar, mr. II. L. Assor, kanton- rechter-plaatsvervanger en advocaat to 's-Graven- hage; tot hoogleeraar aan de Polytechnische School J. C. Dijxhoorn, werktuigkundig ingenieur to Rotterdam. Opnieuw benoemd tot lid van den raad van boroep, bedoeld bij de wet, houdend© nadere be palingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waaide der goederen, J. Hudig, cargadoor te Rotterdam, en A. Mullor, directeur der Oost- Afrikaanscho Compagnie, te Rotterdam. Met ingang vau 1 November 1899, aan den commies der telegrapbie van de lste klasse J. J. Jacobs, op zijn verzoek, eervol ontslag uit's lands dienst verleend; de Oost-Jndische ambtenaar L. P. He93els, gewezen zoutverkoop-pakhuismeóster to Batavia, laatst met verlof bior te lande, op zijn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's land3 dienst outslagen, met toekenning van pensioen. Aan mejuffrouwen M. A. K. Funke, geboren to Haren a/d. Ems; M. A. M. Van Dalen Witters, geboren to Wesel; A. Th. Miinnersdörfer, geboren to Coblenz; J. M. A. Noy, geboren te Hommersuin, en M. C. Brüx, geboren te Kevelaar, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zy ovorigens aan do daartoe bij do wet govorderdo yereischtcn voldoen. De gewone audiüntiën van de ministers van justitie, marine, financiën, koloniën en oorlog zullen deze week niet plaats hebben. De minister van financiën maaktbekend.dat op 15 dezer bij de betaalmeesters in kas was 2(G6L680.56 en dat op denzelfden dag door do Noderlandscbe Bank, ingevolge art. llbis vau haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedrage van ƒ699,847.37. EERSTE KA M ER. In de gisteravond gehouden vergadering vroeg de heer Reekers verlof aan den minis ter van waterstaat een paar vragen te richten betreffende het reglement voor de visschers« haven te IJmuiden. Besloten werd het verlof te verleenen en tot de interpellatie op een nader to bepalen dag gelegenheid te geven. Na het hernieuwen der afdeelingen ging de Kamer uiteen tot Woensdagochtend te elf uren. TWEEDE KAF1EB. Begrooting Binnenlandsche Zaken. Een wetsontwerp is ingediend tot wy'ziging van do begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1898. De uitgaven voor de inrichting van het gebouw, waarin de afdeeling Land- touw is gevestigd, hebben de daarvoor toe gestane som overschreden met byna f 3900, terwyi de oprichting dier afdeeling mede oor zaak is geweest van het ontstaan van tekorten op andere onderdeelen, bedragende pl.m. 2000. Voorts worden nog vtrhoogingen voorgesteld, o. a. voor kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen 18,000); kosten van examens; bycragen aan de gemeenten ten behoeve van het lager onderwys, enz.; op andere posten worden daarentegen verminderingen voor- gei t-ld. XXVste Nedorlandsch Taal- en Letter kundig Congres te Gent. Vanwege de Regelingscommissie ontvangon wy de volgende mededeelingen: De Consul-Generaal van Oranje-Vrystaat, dr. Hendrik Muller, heeft a&n de Regelings- commissie het verheugend bericht laten go- wordeD, dat Zyn Hoogedele Staatspresident Steyn ook aan het aanstaande Congres zyn hooge bescherming verleent. Minister Schollaert heeft ook laten weten, examen: hy moest toch eens eindeiyk daar aan gaan donken. „„Ja, en dan lachte hy ge hebt vol komen gelijk; myn paar centen zyn weldra op, maarzie je, Maxmen hoeft zoo weioig tyd hier in Beriyn."" „Dan sprak hy er van een andere hoogo- school te gaan bezoeken, naar Leipzig of naar Bonn te gaanmaar by dat spreken bleef het dan ook altyd. „Er verliepen weer een paar jaren en op een mooien avond kwam de gedachte by my op, dat ik Bruno sedert eonigen tyd niet gezien had. Ik vroeg hierboven naar hem, hier kon men bot best berichten inwinnen. Maar hier geloofde men, dat hy op reis was, want by kwam er niet weer, entoen vorgat ik Bruno. „Totdat het is nu misschien twee, drie jaar geleden ik bevond my op een vervelende reis, voor zaken, en zat 's avonds in de gelag kamer van een klein Saksisch hotel, te mid den van verbazende rookwolken, en staarde do zes of acht bierdrinkende gasten aan, die over RusUnds strydkrachten redetwistten. „Daar zie ik opeens een man met eenïgs- zins slependen gang binnentreden en langs de tafeltjes gaan. Ik zag hem maar op den rug doch op zoodanige wyze had Bruno nooit zyn beenen achter zich aan gesleept „Maar toch - hy moest het wezen. (Slat volgtj hartstocht in zyn leven, maar deze bracht hem ten slotte don dood. „Dat klinkt zeer romantisch en is toch maar al te waar. Hy beminde Beriyn en boven alles in de wereld,niet, zooals gy en ik, die het liefst „onder de Linden" do 8traatsteonen tellen en truffelsaus nergens zoo lekker vinden als by Aimé; met Bruno was het geheel iets anders: by beminde deze stad van het Oosten tot het Westen, zooals men een vrouw bemint, een vrouw, die ons in verrukking brengt. Hy hield van iedere plek dezor stad, van ieder nieuw huis, van elke nieuwe schoonheid, die hy ontdekte. Ik heb nooit zyns geiyke gekend, want hem interesseerde slechts een enkele stad op de wereld, en dat was Beriyn. „Ik herinner my nog zoer goed de laatste jaren op de kostschool het was juist in den tyd, dat Beriyn begon aan te groeien en er frissche lucht in de laDge, breede straten kwam en men huizen metselde, alsof ze met hun balkons en verdere versierselen uit de aarde to voorschyn werden getooverd hoe wy, Bruno en ik, in onze vrye uren, arm in arm, de straten op en neer slenterden en daardoor ieder huis, -dat gebouwd, eiken nieuwen winkel, die geopend werd, kenden Wy konden urenlang heen en weer wandelen in de grootere straten, waar men de huizen opbouwde, en wy boorden dan de troffels der metselaars, die ons als muziek in de ooren klonken, want wy meenden, dat hier voor o d s gebouwd werd. „En toen wy later studenten werden, hoe gelukkig waren wy toen, hier by Bauer in een boek te zitten; alleen reeds hier te kunnen zitten, maakte ons gelukkig, en dan namen wy een huurrytuig en reden door do straten zwygend genoten wy dat zachte rollen over het asphalt en ja, wy leefden als in ééo enkele bedwelming gedurende dien geheelen tyd.... „Daar herinner ik my zekeren avond in de schoone Meimaand. Bruno en ik zaten hier boven op het balkon. Het was juist lente geworden, en de boomon hier beneden begon nen frisch uit te botteD, en daar onder ons de golvende stroom van voortsnellende men- schen, en die zee van licht, die uit do winkels straalde, en de rollende koetsen door al dat gedmisch been en do verwarring, wanneer de bereden politieman zyn paard opeens midden in de drukte joeg en den geheelen stroom tegenhield 1 Ik zie Bruno nog vóór my, hoe hy met 2yn hoofd tusschen de handen tegen de balustrade leunde, als wilde hy het geheele beeld inzuigen. Hij was destyds met zyn blonden krullebol en zyn groote, biy on ver baasd uitkykende oogen zeor knap. Hy zat m\j lang aan te staren en sprak zacht: „„Neen maar, dat is te prachtig.... al te prachtig l"" Max Appel zweeg eenige oogenblikken en vervolgde toen: „Weet go 't is bijna be spottelijk maar ik geloof werkeiyk, dat die jongen, die nooit iets anders deed dan in dit groote Babel rond to loopen, even onschuldig als een kind in zyn graf ging. „Ik sprak dikwyls met hem over zyn

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1