W°. 12080 A0. 1089 $eze gourant wordt dagelijks, mei uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nowmer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 12 Juli. PRIJS DEZBB GQUBAUTi Voor Leiden per 8 maanden, j %i f 1.10. franco per post «.»*-» t 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. M PB.IJS DEE AnVKH.'l'KN'l'ikiW, Van t—6 rogela f I.0S. ledore regel moor f 0.17J. örooteroi lottere naar plaatsruimte Voor hot incasseoron buiten de stad wordt J.06 berekend. Ofüciëele Kenttlsgeylngen. Po Burgemeester der gemeente Leiden; Brengt ter algemeene kennis, dat de herstemming ter benoeming ran één lid van den Gemeonterasd in het Ilde kiesdistrict van Leiden 2al plaats hebben o p Y r jj d a g d o n 14 dtn Juli 189 9, ▼an des voormiddags acht tot des namiddags vijf utod. De namen der Candidaten in alphabetiecho orde sya als volgt: Mr. 8. J. FOCKEMA ANDREAE N. STADHOUDER. Art. 123 van het Wetboek van Strafreoht luidt: „Hij, die opzettelijk zioh voor «en andor uitgevendo aan een krachtens wottelijk voorschrift uitgeschreven Terkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ton hoogeto één jaar." Leiden, De Burgemeester voornoomd, 10 Juli 1899. F. WAS. By Koninklyk besluit ia, op zyo verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer L. Meyboom als kapitein ty de d.d. schutterij te Leiden, onder gehoudenheidf dat hy de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutt- ry volbrenge. De heer H. J. E. Westerman Holstyn, candidaat tot den H. Dienst te Leiden, heeft toezegging van beroep ontvangen naar Her- wynen (Gelderland). By de overgangs-examens van do Neder- landsche school voor nijverheid en handel te Enschedee verwierf B. Corts, van Leiden, in A III het diploma A; W. Zuurdeeg, van Lei Jen, vtrwierf in de handelsafdeeling B een beperkt getuigschrift en werd J. G. Verbey Tan van Lelden, van de afJ. C I dtr nyverheidsklasse tot C II voor alle vakken bevorderd. De matroos 1ste klasse W. F. H. Vatt<r, gedetacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, wordt den 16den Juli a. 8. ook over geplaatst aan boord van Hr, Ms. artillerie- instructieschip „Bellona", te Willemsoord. Alsdan wordt zyn detacheering by genoemde Kweekschool ingetrokken. Te Groningen is door het departement der Evangelische Maatschappy besloten, de heeren prof. Bolland te Leiden, prof. v. Veen te Utrecht, den oud-pastoor Harderwyk te Schiedam, en mr. Schouten te 's Gravenhage voor te sttllti als candidaten voor het hoofd bestuur. De heer Minas Tschéraz, de afgevaardigde der Armenische koloniën naar den zetel der Vredesconferentie, wien eenige weken ge leden het houden van een voordracht telet werd, heeft gisteravond ook te 's Graven hage zyn schade ingehaald. Evenals te Amsterdam vond hy thans niet alleen in „Diligentia" een stampvolle zaal, een publiek uit de hoogste standen, waarvan de dames een ze;r groot gedeelte vormden, maar ook een zeer aandachtig gehoor en buitengewonen by val. Ook hier had een commissie van aan zienlijken, waarby ook de hoofdredacteuren van lladen van verschillende kleur en rich ting w.ren uitgenoodigd, zich gevormd tot een ceregeleiie vsn den vreemdeling, die in het vrye Norland den nooi kwam klagen van zyn volk, en wien men het vrye woord wil ie verbieden. Men verzekert, dat de gedelegeer den ter Vredesconferentie nog tot den 30sten dez' r in de residentie zullen verbiyven. De laatste byeenkomst in het Huis ten Bosch zou den 28sten gehouden worden. Do eerste gedelegeerde van Frankryk, de heer Bourgeois, is voor een achttal dagen naar Parys vertrokken. Met betrekking tot alle dusver door do Vredesconferentie genomen besluiten heeft do algemeene commissie van redactie baren arbeid voPracht. Haar zittingen zyn verdaagd tot nadat bet ontwerp verdrag omtrent de arbitrage door de Conferentie zal zyn vastgesteld. Wegens den Franechen nationalen feestdag van 14 Juli zal de derde afdeeling der Vredes conferentie, in plaats van op dien dag, den 17den vergaderen. Het Bestuur van den Oudheidkundigen Bond heoft by de Tweede Kamer en by den Minister van Binnenlandsche Zaken geklaagd over de schriele belangstelling in voorwerpen van geschiedenis en kunst, weer gebleken toen de Kamer het amendement van den heer Loh- man aangenomen en het voorgestelde bedrag '„voor aankoop van boekwerken en andere voorwerpen van kuüst en wetenschap" met f 10,000 verminderd heeft. Breedvoerig motiveert het bestuur het nut tige en noodige van aankoopen als er te Hees- wük te doen zouden zyn en dringt er by den Minister op aan, op de begrooting voor 1900 den post voor aankoopen te verhoogen, ten einde by de nog te verwachten veilingen althans de me6st gewenschte oudheaen aan bei buitenland te kunnen betwisten. Onderzeer talryke biyken van deelneming, uit rechtskundige kringen en door vrienden bewezen, werd gibtervoormiidag ter begraaf plaats Eik-en Duinen het stoffeiyk hulsel van het oud-lid der Haagscho rechtbaDk, jbr. mr. J. J. De la Bassecour Caan, in het familiegraf bygezet. Veel leden der Haagsche rechtbank, waarvan jbr. mr. De la Bassecour Caan gedurende byna een kwart-eeuw als rechter deel uit maakte, zoomede onderscheidene hoogerechter- lyke ambtenaren by andere rechtscolleges, waren met een talryke vriendenschaar den betreurden doode ter laatste rustplaats gevolgd. Woorden van hartelyke genegenheid werden aan de groeve gesproken door den vice- president by de Haagsche rechtbank, mr. Von Heusde, ter nagedachtenis van den ontslapen oud-rechter, die geacht werd door allen, die hem kenden, en steeds met groote harteiyk- heid deelJe in bet leed en de vreugde van anderen. Spreker roemde de trouwe vriend schap van jhr. De la Bassecour Caan. Begaafd met een practischen blik, wist by tevens door zyn groote voorkomendheid vaak moeilyk- beden te voorkomen. Met leedwezen had het spreker vervuld, dat jbr. Caan niet lang had mogen genieten van het otium cum dignitate, dat hem van gan- scher harte by het verlaten zyner rechterlyke loopbaan, zoo eervol vervuld werd toe- gewenscht. Maar mr. Van Heusde gaf de ver zekering, dat de herinnering aan den overledene noch by de rechtbank noch by de vele vrienden zal verloren gaan. Jbr. H. A. C. Da la Bassecour Caan dankte voor de belangstelling, zyn broeder bewezen. Onder de kransen, wdke de lykbaar dekten, was er een van de Vereeniging tot verbetering van de woningen der arbeidende klasse te 's-Gravenhaga, als biyk van waardeering en deelneming jegens den ontslapen voorzitter dier instelling. In de vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland is gisteren verzonden naar Ged. Staten een adres van de Kamer van Koophandel te Schoonhoven, houdende onder steuning van de aanvrage dtr Maatschappy tot Expl. van Tramwegen, om subsidie voor een lyn Gouda—Schoonhoven, zoomede een adres van den Gemeenteraad van Boskoop met verzoek om te bewerken, dat oie ge meente uit baar gelsoleerden toestand gerake, vooral sedert do opening van de Ceintuurbaan te Rotterdam de stoombootvaart nog veel belemmerd wordt door het gesloten zyn van de brug over de Gouwe. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd herkozen het lid der Staten de he:r H. De Bie met 41 stemmen, tegen 28 op mr. J. G. A. Bevers. In deze vergadering zyn Ged. Staten, op hun voorstel, gemachtigd iu zoover af te wyk9n van de voorwaarden van aanbesteding van de uitbaggering der haven te Maassluis, waarvoor de Staten subsidie hebben verlet nd, dat niet eerst de openbare aanbesteding zal worden uitgeschreven, maar vergunning wordt gegeven tot onderhandsche aanbesteding. De volgende vergadering is belegd op a. s. Dinsdag 18 Juli, des voorra. te 11 uren in het gebouw der Eerste Kamer, daar deze op dien dag geen vergadering houdt. De heer A. C. W. Terhell, te 's-Graven- hage, is ter vervanging van wyien den heer I. M. Lion werkzaam gestold als wapenscbilder van den Hoogen Raad van Adel. Ter vervanging van wyien mr. D. Polak Daniels is tot lid der Centrale Commissie voor de zaken van bet Ned. Israël. Kerkgenootschap gekozen de heer J. H. Kann. De redactie van „De Hollandsche Lelie" schryft het volgende: „Mej. Eliso Sosr ver zoekt my te melden, dat zy niet de scbryfster is van „Stille Wegen", zooals velen meenen, wat haar veel geschryf te beantwoorden geeft." Op het tweetal te Slyk-Ewyk (der ambacht8vrouwe ter electie aangeboden) staan ds. Klomp, te Lunteren, en ds. Rappard, te Waarder. Da toestand van mevrouw Beersmans is de laatste dagen weer veel minder goei ge- woest. Vooral in de tweede helft der vorige week. Nu is er eenige verbetering gekomen. Gisternacht heeft de zieke rustig geslapen. Zy is echter zéér zwak. Mevrouw Beersmaos wordt door twee dochters opgepast. NR. G.) Naar het „Hild." verneemt, bestaat in koloniale kringen te Amsterdam het voor nemen, den nieuwbenoemden Gouverneur- Generaal een diner aan te bieden, waarscbyn- ïyk op 19 Augustus. Door de arrondissements rechtbank te Winschoten is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de na volgende alphabetiecho lyst van aanbeveling: mr. L. Pb. J. Hoeffelman, subst. griffier by de arrond. rechtbank te Breda; mr. H. I. Schönfeld, advocaat en procureur te Winsohoten, tevens rechter-plaatsvervanger in de arrond. rechtbank aldaar, en mr. B. Tellegtn, griffier by het kantonge recht te Groenloo. Door de arrondissement6-rechtbank te Haarlem is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navol gende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. I. H. Hymans, su'ost. griffier by do arrond.-rechtbank te Groningen; mr. C. G. Von Reeken, advocaat en procureur te Haarlem, tevens rechter plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank aldaar, en mr. Z. W. Straatman, rechter in de arrond.- rechtbank te Almeloo. Te Wageningen is gisteren overleden do heer D. J. Andreae, Bedert September 1876 directeur der Hoogsre Burgerschool, in den lteftyd van 63 jaar. De officier van administratie der 1ste klasse O. Willemstyn, tljdeiyk geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willems oord, wordt met 1G dtzer op non activiteit gesteld. De sedert 1887 gepensionneerde dir. offic. van gez. lsto klasse (kolonel) H. C. Steenbergen, van de Kon. Ned. Marine, is te Amsterdam in 72-jarigen ouderdom overleden. De minister van binnenlandsche zaken verleent deze week geen auciêntie. Htt stoomschip „Brorno" arriveerde 9 Juli van Rotterdam te Padang; de „Malang", van Rotter-am naar Batavia, passeerdo 9 Juli Suez; de „Telamon" vertrok 4 Juli van Batavia naar Amsterdam; de „General", van Oost Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 11 Juli te Aden; de „Koning Willem I", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Juli van Southampton; de „Maas dam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 11 Juli Bevezier; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 11 Juli van Marseille; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 11 Juli te Port-Said. Alkeinadc. By de stemming ter verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad werd in het lsto 8temdistrict door 239 van de 333 kiezers aan de verkiezing deelgenomeninge leverd werden 229 geldige stembiljetten en 10 van onwaarde verklaardo. Uitgebracht werden op C. Yan Ryzen 192, A J. Van der Zon 186, A. Los 175, P. Roeloffs 45 st. In het 2de stemdistrict namen van de 133 kiezers er 80 aan de verkiezing deel, die 76 geldige stembiljetten inleverden en 4 van onwaarde verklaarde. Hier waren uitge bracht 71 stemmen op A. J. Yan der Zon, 69 op A. Los, 63 op C. Yan Ryzen en 8 op P. Roeloffs. In het geheel stemden dus 319 van de 466 kiezers en bedroog het aantal ingeleverde geldige stembiljetten 305 en dat der van onwaarde verklaarde 14, volstrekte meerderheid alzoo 153. Alzoo zyn herbenoemd de heeren: A. J. Van der Zon met 257, C. Van Ryzen met 255 en A. Los met 244 st., terwyl op den heef P. Roeloffs 53 st. waren uitgetracht. De alhier gehouden collecte voor het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewaptnden dienst in de Nederlanden heeft zuiver opgebracht f 14.12, tegen/" 12.46 in 1898. Blykens den staat van de bevolking naar de onderscheidene godsdienstige gezincten bestond het zielental dezer gemeente, dat op 31 December 1898 4395 bedroeg, uit 3406 R.-Kath., 487 Geref457 Ned.-Herv., 24 Rem., 20 Doopsgez. en 1 Ev.-Lutb. Bodegraven. Ten gevolge van bet droog- malen van een gedeelte van den Ryn, voor h'.t maken van oen nieuwe sluis alhier, be ginnen sommige daaraan grenzende gebouwen te verzakken. Sommige daarvan vertoonen reeds scheuren in de muren en moeten door balken gs&tut worden. Het is te begrijpen, dat de eigenaars van die getouwen dit alles behalve aangenaam vinden, want hun panden verminderen niet weinig hierdoor in waarde. H&t vierdo ongeluk is voorgevallen by het werken voor de fundeeringen aan de sluis alhier. Een werkman kwam te vallen en geraakte met een zyner beenen zoodanig beklemd tusschen een paar balken, dat by dit lichaamsdeel ernstig kneusde en onder hevig pyn lyden naar zyn woning gebracht moest worden. Gelukkig zyn deze werklieden door den patroon tegen ongelukken verzekerd. De op 11 Juli ten overstaan van de notarissen Fuhri Snethlage en De Vries ge veilde bouwmanswoningen met wei- en hooi landen, gelegen in den Meyepolder, thans be woond door den heer D. Van Dommelen, heeft opgebracht f 18,680. Boskoop. By de stemming van drie leden voor den gemeenteraad zyn uitgebracht 451 stommen, van onwaarde 3, aldus geldig 448, waarvan op C. Van den Berg 226, B. De Bruin 163, A. De Jong 211, P. Loef Kzn. 171, P. A. Ottolander 256 en J. Walraad Jzn. Sr. 214. Alzoo herstemming tusschen de heeren A. De Jong en J. "Walraad Jzn. Sr. llillcgoin. Ter verkiezing van leden van den gemeenteraad zjjn uitgebracht 614 stem men, waarvan van onwaarde zyn verklaard 23, aldus geldig 591. Daarvan verkregen de heeren: J. Guldemond Sz. 221, L. M. J. Immink 67, R. Scbilpzand 36, R. A. Van der Schoot (aftr. li 419, J. Van Til Jz. 210, J. Van Til Rz. (aftr. lid) 328, H. Van Waveren 230, J. Van Waveren Pz. (aftr. lid) 310, G. Veldhuyzen van Zanten Sr. (aftr. lid) 296 en R. Velahuyzen van Zanten Qz. 57 stemmen, zoo Jat gekozen zyn de heeren: R. A. v. d. Schoot, J. Van Til Rz., J. Van Waveren Pz. en G. Vel huyzen van Zanten. Leiderdorp. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend, dat op Don derdag 13 Juli a. 8., des namiddags te twee uren, in het Raadhuis alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kottelooze inenting of h rinenting, alsmede dat de rekening dezer gemeente over den dienst 1898 van heden tot en met den 25sten Juli a. s, ter secretarie ter lezing is nedergelegd en tegen bet .ling der kosten algemeen verkrygbaar gesteld. Loimuiden. By de gehouden verkiezing voor den gemeenteraad, noodig door het aftreden van den heer J. J. Bokhoven en het zich niet herkiesbaar stellen van den heer F. v. d. Breggen, waren vyf candidaten gesteld, onder wie ook laatstgenoemde. Van de 230 kiezers kwamen er 205 op. Twee briefjes bleken van onwaarde. Alzoo waren er 203 geldige stemmen, die oen meerderheid van 102 nooJzakelyk maakten. Uitgebracht waren 164 en 124 stemmen op de heeren J. J. Bokhoven en H. C. De Ryk, die derhalve gekozen zyn. Verder ver kregen de heeren P. Duyser, C. Van Poel geest en F. v. d. Breggen achtereenvolgens 42, 40 en 35 stemmen. Rynsburg. De uitslag van de stemming voor twee leden van den Raad dezer gemeente is als volgt: uitgebracht 273 stemmen; van onwaarde 5; aantal geldige stemmen 268; volstrekte meerderheid 135. J. v. Bourgondiën 143, N. v. Egmond Dz. 162 en H. Den Haan 125 stemmen. Alzoo gekozen do heeren J. Van Bour gondiën en N. v. Egmond Dz. Ter-Aar. Twee fictsryders uit Amsterdam, gezet'.n op een tandem, gingen j. 1. Zondag met iemand de weddenschap aan om in den kortst mog.iyken tyd zekeren afstand te beryden. In vliegende vaart waren zy byna aan het einddoel genaderd, toen het rywiel door midden i rak en beiden tegen den grond werden geslingerd. Een hunner was z?er ernstig gewond en is, na door dr. Nujjens heelkundig te zyn verbonden, per rytuig naar de stoom boot vervoerd, om verder daarmede huiswaarts te keeren. Ook de ander had, hoewel niet zoo ernstig, door den val een hoofdwonde bekomen. In aanmerking nemende de verdere schade aan rywiel en kleeding, zal deze wedden schap hun duur komen te staan. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in deze gemeente afgebrand do exportslachtery, in eig' ndom toebohoorende aan de wed. Janzweerd albier en in gebruik 'by J. M. Heemskerk. De brand liet zich in bet begin hevig aanzien, doch door de vlugge optreding van de brandweer, die zeer spoedig met de spuit ter plaatse was, en in verband met het stille woder, is de brand tot het aangetaste perceel beperkt gebleven en werden de beien- dingen aldus behouden. Door eenige personen zyn 3 varkens uit het perceel verwyderd, waarvan één deeriyk met brandwonden. Oorzaak onbekend. Het perceel was ver zekerd. Woubrugge. De opbrengst der gehouden verpachting van de tienden der te veld staande gewassen in de Heerlykheid Esselykerwoude en Heer Jacovswou3e, gezegd Woubrugge, beloopt voor 1899 f 1224, waaronder f 1 kerketiend. Dinsdagmorgen ODtstoni brand in ee hooiberg op het erf van den landbouwer Bi tenhuis, in het dorp, welke brand in de avond nog niet geheel was gedempt. Hoewf de oorzaak onbekend is, moet van broei bit^ geen sprake zyn geweest. De berg is g«hec verbrand, aan het hooi is aanmerkeiyke schad, toegebracht, de bouwmanswoning is nagenoeg ongedeerd gebleven, dank zy het krachtig optreden der brandweer. De panden en goe deren zyn tegen brandschade verzekerd by de firma De Jong Compte Amsterdam. Zocterwoude. Gisteren werd alhier aan gehouden e.n man, die paard en rytuig had gestulen van een persooD, te Berkel woon achtig. De aangehoudene, genaamd Kramer, gedo micilieerd te Rotterdam, was spoedig, dank zy den yverigen pogingen onzer veldwachters v. d. Stel en Kooman, opgespoord en werd natuurlyk denzelfden avond nog ter beschik king van de justitie gesteld. Paard en rytuig werden daarna aan den eigenaar teruggegeven. Uit de „Staatscourant." Koninklijke besluiten. De luitenant ter zee lste klasse W. J. Cohen Stuart benoemd tot ridder in de orde van Oranjo-Nassau. Aan N. F. Perk, te Dordrecht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter der lsto klasse van het kadaster en benoemd: tot land meter der lste klasse van het kadaster I. Boor Hzn., te Utrecht, thans van de 2de klasse; tot landmeter der 2de klasse van het kadaster F. H. A. J. Bingen, te Delft, thans van de 3de klasse. Aan mr. J. A. Vorstman, op zijn verzoek, met ingang van 15 October a. s., eervol ontslag ver leend als notaris te Ginneken. Aan mej. A. E. Wiemann, geboren to Lippe, in Duitechland, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs bier te lande, mits zy overigens aan de daartoe bij de wet gestelde eischen voldoet. De heer W. A. Van der Ent ter beschikking gesteld van don Gouverneur-Generaal van Ned.- Indi?, om te worden benoemd tot loeraar bij bot middelbaar onderwijs daar te lande. Uit het Gemeenteverslag. Aan het verslag van den toestand dezet gemeente over 1898 worJt het volgendo ontleend: De bevolking, die op 1 Januari van dat jaar bestond uit 25416 mannen en 28287 vrouwen, totaal 53703, vermoerderde door gecoorte met 887 m. en 804 vr. en door vestiging in de gemeente met 1754 m. en 1443 vr., totaal 4888. Zy verminderde boor overiyden met 438 ra. en 445 vr. en door vertrek uit de gemeente met 2177 m. en 1616 vrtotaal 4676 De bevolking vermoer derde alzoo in het geheel met 26 m. en 186 vr., totaal 212. De goheelo bevolking bestond dus op 31 December 1S98 uit 25442 m. en 28473 vr., totaal 53915 personen. Daarvan behoorden tr tot de landmacht 464. In htt ziekenhuis der Ryks-universiteit hadden 90 geboorten plaats, waarvan 62 be- hoorende tot de bevolking van andore ge meenten en 28 behooreDde tot deze gemeente. Het aantal geborenen over 1898 ,is 18 minder dan dat over~1897. Het getal huwelyken bedroeg 417, dat der echtscheidingen 7. Het aantal overledenen in bet ziekenhuis bedroeg 142; van dezen waren 83 woonachtig in andere gemeenten. Het geheele aantal overledenen in 1898 bedroeg 33 minder dan io het jaar 1897. De sttrfto per duizend inwoners was 17.28. Het aaDtal voor bewoning bestemde per- ceelen bedro g by het einde van 1898: 12171. 85 perceelen werden in den loop van htt jaar bijgebouwd, terwijl 12 perceelsn werden afgebroken of door verbouwing vervielen. De rekening en verantwoording der in komsten en uitgaven van de gemeeote over den dienst van 1897 werd den 28sten Juli 1898 aan den Raad overgelegd en den 18den Augustus 1898 door den Raad voorlooplg vastgesteld: in ontvangst op f 1,251,603 53* en in uitgaaf op f 1,315,845.17, sluitend6 alzoo met een nadeelig slot van f 64,241.63s. De begrooting der inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1899 werl 20 October 1898 door den Raad vastgesteld. Met 1 Januari 1898 is de by Raadsbesluit van 29 October 1897 vastgestelde verorde ning op de beffing van opcenten op de hoofdsom der Ryks personeelo belasting in werking getreden. Werden tot dusverre 50 opcenten geheven op de hoofdsom van alle aanslagen, onafhankeiyk van de huurwaarde der woning, tbans bedroeg de heffing: 50 op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde niet meer dan f 175 bedraagt; 56 op de aanslagen van hen, voor wie de

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1