N°. 12079 Woensdag 12 «Juli. A0. 1899 feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering t ran (Zpn- en feestdagen, uitgegeven^ ATJEH. Feuilleton. D« lotgevallen van een uitvinder. LEIDSCH - THIJS DEZSH QOTTHANTt Voor Leiden per 8 maanden. Franco por postO #11^1 I Afzonderlijke Nommers A t 1.10. 1 fl r p 1.40. p P 0.05.' PBUS DEE AXTVEETENTIENt Van I—0 rogel3 f 14)5. Iedere regel meer f 0.17J. Grooteroj lettere naar plaaterormte Voor het iöcasseeren bulten de stad wordt f 0.06 berekend. Leiden, 11 Juli. De uitslag der overgsngs-examens aan de Eoogere Burgerscbool voor Meisjes alhier is als volgt: 1ste klasse 30 leerlingen; onvoorw. bevorderd 24, 1 met ber-examen. 2de klasse 27 leerlingen; onvoorw. bevorderd 18, 4 met her-examen. 3de klasse 19leerlingen; onvoorw. bevorderd 15, 4 met her examen. 4de klasse 16 leerlingen; onvoorw. bevorderd 14. Aan het toelatings examen werd deelge nomen door 31 leerlingen. Tot de 1ste klasse werden toegelaten 21 leerlingen; tot de 3de, 4de en 5de klasse elk éóne leerling. In de alhier in het café „Bellevue" ge houden vergadering van do Afdeeling Leiden en Omstreken der Eollandsche Maatschappij van Landbouw werd o. a. mededeeling gedaan, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bereid is te bevorderen, dat aan do Afdeeling een RykssubsiJie worde verleond voor den te houden cursus in hoefbeslag en zulks onder eenige in het schrijven vermelde voorwaarden. Tot afgevaardigde naar de op den 19den dezer te Middelharnis te houden algemeene vergadering werd benoemd de heer A. Yan Leeuwen, te Leiderdorp, tot plaatsvervanger de heer J. B. Weyduug, te Zoeterwoude. Tot caniidaat voor het lidmaatschap van het Hoofdbestuur voor de provincie Zuid- Holland werd gekozen mr. A. D. Van Ass n- delft de Coningh, burgemeester van Leiderdorp en voorzitter van bet bestuur dezer Afdeeling. Daarna werd besloten bezwaren in te brengen bij den Minister van Binnenlandsche Zaken tegen het afmaken van vee, dat, ter markt aangevoerd zijnde, Llijkt lijdende te zijn aan mond- en klauwzeer, en pogingen la het wnrk te stellen tot invoer van vee in België. Ten laatste werd besloten aan het gemeente bestuur van Lellen in overweging te geven eenige verbeteringen aan de veemarkt aan te brengen. Gister-, Maandagavond, hield de afdeeling Leidon van het Algemeen Nederlandsch Weik- lieden-Verbond een buitengewone vergadering in het lokaal Epbraïm, ten einde haar voor zitter, den heer C. H. Kouw, te huldigen na de ontvangen onderschei ing van de Hooge Regeering. Dat ön van af de bestuurstafel èn uit den kring der leden menig hartelijk woord, gevolgd door algemeen applaus, werd gesproken, het behoaft niet betoogd en de woorden behoeven niet herhaald te worden. De voorzitter dankte voor de gebrachte hulde, maar wees er tevens op, dat waar hem de koninklijke onderscheiding te beurt viel voor wat hy in het maatschappelijk werk poogde te doen van die onderscheiding óók een deel toekwam aan zijn medebestuurders en de eensgezinde leden, die hem krachtig in zijn streven bijstonden. Staande de vergadering werd op bestuurs voorstel ondtr daverend applaus de volgende motie aangenomen: „De afdeeliog Leiden van het Algemeen Nederlandsch "Wtrklieaen-Verbond, vergaderd op 10 Juli 1899; spreekt haar dank uit voor de hooge onder scheiding, haar voorzitter ten doel gevallen, waardoor ook haar streven in den persoon van haar voorzitter wordt hulde gebracht; brengt den heer Burgemeester ha^r waar deering over voor do sympathieke woorden, by de overhandiging der Ridderordo haar voorzitter toegesprokon; en besluit deze motie den heer Burge meester in afschrift te doen toekomen." Op 24 Juli zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur worden aanbesteed: het bouwen van twee woningen voor be ambten op het terrein van het pharmaceu- tisch laboratorium te Leiden, raming f 7500. Op het gymnasium te Haarlem zyn van de 10 leerlingen der 3ie klasse de volgende tot de 4de bevorderd -. Bartels, v. d. Berg, Eekhout, Hulshoff Pol, De Jong, G. J. U. Palm, Rykens en v. Styrum. By het grootambtenaars examen voor den Indischen dienst (eerste gedeelte), 6, 7 en 8 Juli gehouden, zyn van de 8 candidaten toegelaten: Ch. J. I. M. Walter, L. A. Boers, B. Cohen, D. Grevelink en G. R. Erdbrink. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H. Laurentlus) den weleerw. heer C. F. A. Huil- mand en tot assistent te Alkmaar (H. Lauren tlus) den weleerw. heer A. W. Hulsbosch, kapelaan te Boskoop. Te Haarlem is overleden de heer J. H. Matthyssen, gepensionneer J lste luitenant der infanterie en vroeger geruimen tyd in dienst ty de topographische inrichting van het departement van oorlog. Sir Julian Pauncefoto, Yredes-gedelegeerie van Engeland, is gisteren naar Brussel ver trokkeD, van waar hy Zaterdagavond terug komt, ten einde deel te nemen aan een picnic op het eiland Marken, aangeboden aan de Britsche delegatie door Sir Howard, gezant en mede-gedelegeerde van Engeland. Op de aanbeveling voor een secretaris der gemeente Dordrecht zyn geplaatst de heeren: lo. D. Van Houten Jzn., commies griffier ter gemeente-secretaris te Groningen; 2o. mr. G. Bisschop, secretaris der gemeente Vlissingen. Men deelt ons uit Delft mede, dat de hoogst interessante verzameling muziekinstru menten van den in 1896 overleden toonkunste naar J. C. Boers, di9 voor korten tyd door de erfgenamen aan het Ryksmuseum te Amsterdam in bruikleen werd afgestaan, voor ons land is aangekocht voor de som van ƒ4300. Op aandringen van den directeur van genoemd museum werd het hiertoe benoo.igd kapitaal voor de helft door het Ryk betaald, terwyi verschillende kunstliefhebbers, die deze belangryke collectie voor ons land behouden wilden, het overige byeenbrachten. Yermoedeiyk zal hiervoor in het Ryks museum een afzonderiyke zaal disponibel ge steld worden. Namens het voorloopig bestuur van het Sanatorium „Oranje-Nassauoord wordt ver zocht te berichten, dat omtrent aanbouw of de plannen voor dit Sanatorium nog niets is vastgesteld. Die plannen zfin nog niet aan H. M. de Koningin-Moeder ter goedkeurig aangeboden en zelfs nog niet eens aan het voorloopig bestuur ter beoordeeling voorge legd, zoodat alle berichten, dienaangaande in de dagbladen voorkomende, voorbarig en on juist zyn. Hr. Ms. j>antserdekschip „Zoeland", onder bevel van den kapitein ter zee A. G. Ellis, Is 8 dezer van St. Lucia vertrokken. De heer J. Th. Averkamp, hoofdonder- wyzer aan de Vincentiusschool te Amsterdam, herdacht gisteren den dag, waarop hy 50 jaar geleden by het onderwys kwam. Yeel blyken van belangstelling mocht de jubilaris ontvangen. Tal van bloemstukken werden hem gezonden. Bezoekers vulden den ganschen namiddag do ruimo achterkamer. Een aantal deputaties van vereenigingen, waarvan de hetr Averkamp lid of bestuurslid was, maakten hun opwachting. 's Morgens werd in de St. Nicolassktrk een hoogmis gecelebreerd door den zeereerw. pastoor Weitenburgh, bygestaan door de beide weleerw. kapelaans, opgedragen aan den jubilaris. De heeren Rogmans en Schmier verleenden hun hulp in het koor. Het bestuur der Vereeniging voor Handel, Nyverheid en Gemeentebelangen te's Graven- hage heeft zich tot de Eerste Kamer der Staten Generaal gewend met een adres, waarin wordt gewezen op het groote belang van den aanleg van een haven te Scheveningen, niet alleen voor de gemeente en de provincie, maar ook voor het Ryk, en vtrzocht het betrekkeiyk wetsontwerp te bekrachtigen. By den hoofdcursus te Kampen zullen 29 onderofficieren examen afleggen voor officier bier te lande en 29'voor officier by het O.-I. leger. De by het 3de regiment infanterie be noemde luit.-kolonel D. Zelvelder blyft te Bergen op Zoom in garnizoen. Kolonel F. De Bas is door den president der Franscho Republiek benoemd tot officier d'Académie. De luit. ter zee 2de kl. C. T. Steffelaar, die 15 dezer geplaatst wordt aan boord van Hr. Ms. artillerie-instructiesohip „Bellona", komt te Willemsoord in station. De by het 5Je regiment infanterie be noemde luit.-kolonel L. Brender a Brandis blylt te Amersfoort in garnizoen. Dr. Kuyper is gistermiidag naar Caut terets in de Pyreneeën vertrokken voor het volgen van een kuur, noodzakeiyk geworden door nawerking in de keel van de ziekte, die hem eenige jaren geleden te Brussel overviel. (Standaard). Hedennacht overleed de burgemeester van Arnhem jhr. D. J. A. A. Van Lawick van Pabst van Nyevelt. Hy vervulde dat ambt sedert 1884 en was sedert eenigen tyd ziek By koninkiyk besluit is goedgekeurd, dat Zeist intercommunaal aan het telephoon- net verbonden wordt. Binnen eenige weken hoopt men hiermede gereed te zyn. „Een blik in de geneeskunde der toe komst. Open brief aan den Nederlandschen Bond tot bestryding der Vivisectie, naar aan leiding der brochure: „Is de vivisectie in het belang der menscbheid", door dr. G. Lucht- mans, oud-inspecteur van den burg. geneesk. dienst op Java." - Den Haag, Drukkery Vrede. Deze open brief is alweer een krachtig pleidooi tegen de vivisectie, een oproeping „tegen den machtigen stroom van zelfinge nomen hooghartigheid en bekrompen sleur". Bovendien worden byzonderheden meegedeeld over de verschillende geneeswyzen met aan halingen van verschillende mannen van naam. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Juli van Genua; do „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 10 Juli te Mar seille; de „Prins Willem III" arriveerde 9 Juli van Suriname te Amsterdamde „Reichstag", van Hamburg en Antwerpen naar Oost Afrika, arriveerde 10 Juli te Port Said; de „Soemt ing", van Rotterdam naar Java, vertrok 10 Juli van Aden; de „Titan", van Amsterdam naar Java, veitrok 8 Juli van Liverpool. Hoogmado. Zaterdagmiddag had de vrouw van den bakker Bronstring alhier het ongeluk in haar woning van de trap te vallen, met het noodlottig gevolg, dat zy weinige oogen- blikkon daarna overleed. Katwftk. Zondag waren te Katwyk-aan- Zee eenige jongens van 10 tot 12 jaren aan het baden by de buitensluis. Ze begaven zich te ver buiten de hoof-'en, met het gevolg, dat één op h6t punt stond te verdrinken. Een zekere T. v. S., Oie ook aan het baden was, kon door den schrik niets uitrichten, waarop D. Van Beelen Wz. zich byna geheel gekleed te water begaf en al zwemmende eindeiyk den reeds bewustcloozen drenkeling mocht bereiken en aan wal brengen; waarop door ciens vader, den heer W. M. Van Beelen, de hulpmiddelen tot het tot bewustzyn brengen van drenkelingen met g03d gevolg worden toegepast. De jongen word toen naar zyn woning overgebracht. Oegstgeest. Woensdag 19 Juli zal de jaarlyksche bedevaart gehouden worden naar het H. Gebeente van den H. Jeroen te Noordwyk. Voorschoten. Op den weg tusschen „De Vink" en de fabriek van gouden en zilveren werken van de firma Van K'inpsn Zn. is het lyk gevonden van een te Voorschoten thuis behoorend bejaard man, waarschynlyk door een zonnesteek getroffen. Het lyk werd overgebracht naar hot acade misch ziekenhuis te Leiden. Waddingsveen. Uitslag der stemming van leden van een gemeenteraad. Aantal kiezers 475. Uitgebrachte stemmen 335. G. Boekhorst 141, K. Jonkheid 237, G. Oudyk 157, P. Rupke 238, Soet 63, F. A. Van der Torren 124, J. De V03 159. Gekozen zyn dus de heeren P. Rupke (a.-r.) en K. Jonkheid (a.-r.) Herstemming tusschen de heeren Boekhorst (r.-kath.), Oudyk (lib.), Soet (lib.), Van der Torren (.lib.) en De Vos (r.-kath.) Zoeterwoude. Heden zyn alhier vanwege den Algemeenen Nederlandschen Wielryders- bond twee wegwyzers geplaatst naby het dorp, aan de beide uiteinden van den Schinkel- weg, aangevende de richting voor de routes: Den Haag, Rotterdam—Leiden en Den Haag, Rotterdam Alfen, Utrecht. De beide wegwyzers, in de bekende vorm en kleuren, geven wederom een duijelyk bewijs van de activiteit van het Bondsbestuur en zullen menigeen op den rechten weg wtten te houden. Hedenmorgen geraakte het driejarig zoontje van den landbouwer C. O. aan het Watertje te water, doordat het met zyn schort over het hoofd liep en daardoor niet kon zien waar het liep. Het kind werd spoedig opgemerkt door P. Roeleven, die zich te water begaf en het spoedig op het droge bracht. Wassenaar. De collecte voor het Fonds van den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht f 64 20*. De heer A. F. Van der Pol, ondcrwyzer aan de R.-K. parochiale jongensschool, is, met ingang van 1 September, benoemd tot onderwyzer aan de R.-K. school te Oegstgee6t. Daar er van den automobielendienst tusschen Wassenaar en 's-Gravenhage in den laatstrn tyd weinig geboord werd, verkeerden velen in de meening, „dat er wel niets van zal komen." Ni-.ta minder waar dan dit. In den loop dezer week wordt het bouwen van een remise voor de rytuigen aanbesteed. De remise zal geplaatst worden aan de Nieuwe Haven en moet op 15 September gereed zyn. Zwammerdam. By de gehouden stemming voor drie leden van den gemeenteraad zyn herkozen de heeren P. G. H. Blommesteyn met 99 st. (kathC. D. Hoogendyk met 111 st. (lib.) en K. Van Dam met 96 st. (lib.) De candidaat der a. r. party verkreeg 94 stemmen. Vit de „Staataconrmt," Kon. besluiten. Met 21 Juli a.s.: aan den officier van gezondheid der lste klasse bij de zoo inacht P. L. Van der Harst, op zjjn verzoek; eervol ontslag verleend; bij de zeemacht bevorderd tot officier van gezondheid der lste klasse, de id. 2do klasse A. W. Van der Velde. Te rekenen van 1 Augustus 1899, J. Van Olden- borgh L.Czn. opnieuw voor den tijd van driejaren benoemd tot airectcur uit den handel van het Vrij-Entrepot te Dordrecht. De minister van financiën maakt bekend, dat op 8 dozer bij de betaalmeesters in kas was 1,80b,626.12s en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. llbis van baai octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedrage van ƒ2,423,821.74. De correspondent te Batavia van de „N. R. 0.'' seint onder dagtetkoDing van gisteren: Da troepenmacht van Van Heutsz is in hef; bivouac van Gedong teruggekeerd, na de ben- tengs in Matang Koli bestormd te hebben. De vyand liet 74 cooden achter. Aan onze zyde werden gewond de kapitein der infanterie J. H. L Schneidors, de lsto luitenant der infanterie J. L. Doerrlebon, de 2ie luitenant der inf. W. Haaxman en 10 minderen, en gedood een korporaal der genie. 83) Erik naderde het venster en zag nauw keurig toe, om de oorzaak van dit alles gade te slaan. Maar wat was dat? Hemel, dat stukje papier hing aan een draadje I Szemski! Hy trachtte h6t te grypen, maar dit wa9 onmogolyk. Hy kon slechts tot aan de yzeren Staven reiken, maar niet daarbuiten. Wat te doen? Het bloed gloeide hem inde aderen en wanhopig zag hy overal rond, om iets te vinden, waarop hy kon staan. Er was niets te zien. Da zitbank, het oenige meubel, was aan den muur onbeweegiyk vastge klonken. Wat zou hy doen? Plotseling kwam hy op een idee. Zonder gedruisch schreed hy naar de dour, om te zien, of de bewaker door het kykgat keok. Neen, er was niemand op de gang. Dan rukte hy zich in een ommezien de klederen van het lyf, rolde die om zyn schoenen tot een bundel te zamen en legde dezen onder het venster. Toen hy dan eindelyk op de teenen boveD op den bundel kleederen stond, wachtte hy met uitgestrekte hand, tot het papiertje toevallig door dea wind dichterby zou gevoerd worden. Het duurde een poosje: de wind blies en bewoog het draadje her- en derwaarts. Zoo, nu was het daarl Hy greep het en hechtte den draad vast, om er een antwoord aan te kunnen bevestigen. Daarop trok hy haastig zyn kleederen weder aan en ging op de bank zitten om het kostbare briefje te lezen. Er stonden slechts weinige woorden met potlood, op gekrast: „Verraad; Patterson. Door de Engelschen gevangengenomen: de brieven afgenomen. Ben hier in de apotheek behulpzaam. Ant woord spoedig." Antwoorden? Maar hoe? Iedere minuut was kostbaar. Hy herinnerde zich gehoord te hebben van een gevangene, die de nagels van zyn vingers liet groeien, totdat zy lang genoeg waren om ze tot pennen te snyden. Desnoods kon hy dan met zyn bloed schryven. Ha, hal nu had hy iets gevonden: hy kon het nog wel eenvoudiger. Hy beet snel een stuk van zyn nagel af en stak daarmede in het papier letters als met een naald, totdat het te lezen gaf: „Geef my potloodl" Dan trok hy weder even haastig zyn kleede ren uit, om er op te stappen, en bond het stukje papier aan het draadje. Uren lang bleef hy zitten, om te zien boa het zou afloopen. Maar neen! het papier bleef den geheelen dag daar hangeD, zonder dat het draadja bewoog, totdat het avond en donker werd. Erik beproefde te slapen, maar de geweldige gemoedsaandoening verhinderde hem dit. Dan ganschen nacht kwam geen slaap hem de oogen toedrukken; als in een zware koort3 zweefden zyn gedachten om het stukje papier henen. Eerst tegen den morgon sliep hy van uitputting een weinig in. Toen hy weder ontwaakte, was het reeds lang dag. Zyn eerste gedachte was, naar het venster te kyken. Het doorstoken papiertje was ver dwenen en in plaats daarvan hing een klein pakje. Erik had het spoedig weggenomen en in een ommezien geopend. Het bevatte een klein stukje potlood, eenige strookjes onbe schreven papier en een briefje, dat aldus luidde: „Heb niet vroeger kunnenantwoordeü. Moest den grooten molen in de apotheek draaieD. Heb vryheid op de gangen te loopen, mag echter niet alleen naar buiten. Beproefd uw deur te naderen, maar altyd bewaker. Vlucht ontzet tend moeilyk. Zee en klippen rondom. Vlucht alleen mogeiyk door groot portaal. Streng bewaakt. Szemski." Het antwoord moest Erik tot later uitstel len, daar hy ieder oogenblik den bewaker verwachten kon. Het waa er hem nu slechts om te doeD, te zoeken, hoe hy het best de papierstrookjes verbergen zou. Tusschen den bodem en den gepieisterden muur vond hy een eenigszin3 veilig hoekje. Kort daarop kwam de bewaker, om hem op zyn gewonen wandeltocht te begeleiden. Erik keek naar alle kanten rond, om zoo mogelyk een spoor van Szemski te ontdekken, maar deze liet misschien wel met opzet niets van zich hooren of zien. Voor alles kwam het er op aan, geen achterdocht te wekken. Na het ontbyt kwam Erik in de gelegenheid Szemski te antwoorden. Kort nadat hy zyn briefje aan den draad had bevestigd, werd het opgetrokken, en een half uur daarna had Erik weder antwoord. Dit geschiedde meer- malen dien dag en alles liep gelukkig onop gemerkt af. D.ze correspondentie betrof hoofdzakeiyk de verschillende localiteiten van de inrichting en de gewoonten van het bewakerspersoneel - alles met het oog op een mogeiyke vlucht. Szemski wees er nadrukkeiyk op, dat deze slechts mogelyk was door het groote voor portaal, daar alleen een enkele smalle weg van dien kant naar de inrichting leidde, ter- wyi aan de drie andere kanten het terrein zeer steil afliep. Daarenboven waren allo vensters, die naar buiten uitkwamen, zóó klein, dat, afgezien nog van de yzeren staven, die den doorgang versperden, het een vol wassen man onmogeiyk was, zich er door heen te wringen. Boven het groote portaal bevonden zich de voorraadkamers van de inrichting, en in bun vloer was een tameiyk groote opening aangebracht, waardoor alle aankomende waren, die voor de apotheek en do hygiënische verpleging bestemd waren, opgeheschen werden. Szemski was zelf eenige dagen te voren behulpzaam geweest, om verscheidene kisten, flesschen en manden door het luik op te hyschen. Hy had bemerkt, dat dit luik niet afgesloten werd. Het portaal zelf werd steeds zorgvuldig gesloten gehouden en kon slechts met behulp van een zeer vreemdsoortig samengesteld sleutelsysteem geopend worden, zooals do sluiting van een brandkast. Zelfs als het gelukte den portier te overrompelen, die mogelykerwyzo in zyn wachtkamertje zat en sliep, en men hem den sleutel kon ontnemen, dan zou men nog niet veel verder zyn. De eenige hoop bestond hierin, hem door bedreigingen zoo ver te brengeD, dat hy het voorportaal opende; mislukte dit echter en werd men gegrepen, dan was alle hoop voor immer verloren. Szemski had reeds vernomen, dat enkele personen, om politieke redenen, niet om werkeiyke krankzinnigheid opge sloten, beproefd hadden te ontvluchten; maar dezen waren, na gegrepen te zyn, in collen gebracht, waarvan de deuren achter hen toegemetseld waren geworden. Het was daarom een gowaagd spel, ds vlucht te beproeven. Zelfs wanneer bet gelukte buiten de inrichting te komen, hoe zou men dan van het eiland afkomen, zonder weder gevat te wordenMaar hier heette hoti er uit, of.... En Szemski was voor zyn persoon tot alles bereid. En hoe zou Erik buiten zyn cel komen? Szemski stond in goede verstandhouding met het overige personeel, dat hem als een onschadelijk persoon beschouwde en behan delde, en dagelyks hielp by by den meest verscheiden arbeid. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1