N°. 12077 Maandag; ÏO «J uli. A0. 1899 $eze gourant wordt dagelijks, met aitzoadering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit VIER Bladen. Leiden, 8 Juli. LEIDSCH DA&BIAD. PRIJS DEZER GQUKAMT» Moor LeldsQ per 8 maanden. 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER AIJVERTENTIÉNt Van 1—0 régels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte Voor het Incasseeren buiten de stad wordt 0.06 berekend. Eerste Blad. Hedenmiddag te twaalf uren trok de rouwstoet uit de tydeiyke woning van cr. A. Nykamp, om diens laatste omhulsel toe te vertrouwen aan,den schoot der aarde op de stille rustplaats van Gods dooden te Katwyk- ban Zee. 't Was aan allen te 2ien, dat hier een der goeden onder ons ten grave gebracht werd; hier een sombere blik, daar een traan in 't oog, by iedtr diep smartgevoel over 't heengaan van dien door velen zoo veel beminde. Op don doodenakker schaarde zich een ontel bare schare, van bier en uit Katwyk zelf, om de groeve. Ook de weduwe in diepen rouw met haar dochter en zoon waren tegenwoordig, om aan haar onvergetelyken echtvriend en hun dier baren vader mee de laatste eer te bewyzen. Wat moet er veel in de ziehn van die arme beroofden hebben omgegaan, toen zy zoovelen, o zoovelen diep bewogen dezo croeve plech tigheid zagen bywonen. Toen de lykkist, met ongeveer 30 kransen als overladen, was neergelaten in 't graf, nam allereerst prof. dr. J. Ten Brink htt woord en zeide ongeveer: Myn vriend, myn broeder, wg, staande by uw graf, staan hier voor het grootste raadsel des levens. Da zon boven ons, het Lven rondom ons en daar onder aan onze voeten de dood. Wie zal dat levensraad sel doorgronden? Vol weemoed staao wy hier by het graf van Nykamp, onzen troeder, onzen vriend, weggerukt in don bloei der jaren, een man, in geheel Nederland bekend. Zyn levensaroeld verrichtte hg, altoos bezield door drie vriendeiyke geestenwysheid, kracht en schoonheid. Wysheid; als arts toonde by zyn kennis met de wetenschap, zyn beleid in zijn zaken, on voor lyders en ïyderessen trad hy op als een wys man, die daardoor meer dan een hunner bezield heeft met moed. Kracht; want by arbeidde ondanks de zware t.aak, die op hem rustte, ondanks zyn lichaamsgebreken en zyn ziekte, met lusten met yver. Schoonheid; wat had hy ze lief, hy, die den tyd, die hem van zyn arbeid restte, zoo gaarne besteedde aan de cultuur der schoon heid. Hy dweepte met literatuur, vooral met de groote stukken van Shakespeare. „Hamlet" Was zyn lievelingsstuk. En als daar Horatius zegt: „Hier brak een edel hart, vaar wil mgn prins, dat englenzangen u geleiden naar het edele doel," dan voelen wy heden de beteekenis van dat woord. Do Nederlandsche dichter Vondel heeft eens gezegd by den dood van zyn dochter: „Wat baat de gouden on groe«e loover, Dat sieraad gaat haast over", dan zeggen wy: Neen, bet sieraad, waarmee Nykamp zyn leven versierd heeft, gaat niet Ove Hier brak een elel hart, zoo eindigde spre- kti; vaarwel, dat englenzangen u geleiden naar het edel doel Dr. Burger, van Amsterdam, voerde namens oud-leerlingen het woord. Hy wees op de t.elangryke taak, die Nykamp vervulde voor de wetenschap; hg, die zyn uren, welke hj van zgn practgk kon afzon:eren, voor zyn leerlingen gaf om hen in te lyven in een vak, waarvoor aan de hoogeschool geen plaats was. Wat zou hy voor de wetenschap veel meer hebben kunnen zyn, als hy niet de meest gtliefde arts ware geweest, die nie mand wilde missen. Voor teleurstelling was by hem geen plaats, want daarvoor werd by bewaard door zyn deelnemen in het geluk van zyn gezin en vrienden, die hem de grootste sympathie toedroegen. Namens oud leerlingen legde spr. de getuigenis af, dat zy zyn ge dachtenis in oere zouden blyven houden. Eiodeiyk was de zwager van den overledene aan het woord, de heer J. J. Ter Laag. Hy zei ongeveer: Kykamp, toen gy in 1881 by het graf van myn vader stonct, hebt gy wel sprekend met lof gewaagd van den arbeid van hom, die gewerkt bad zoolang het dag was. De goede raad aan dien vader gegeven om rust te nemen, is door u zelf Diet opge volgd. Gy hebt volgehouden tot het laatste oogenblik. Gy hebt nu de rust wel verdiend. Die rust zy u gegund. Gy hebt helaas voor vrouw en kinderen een plaat3 opengelaten, di9 hen steeds met diepen weemoed aan u zal doen denkon. Vaarwel, rust zachtt Spr. betuigde ten slotte aan alle aanwezigen dank voor de belangstelling. Zoo gingen we heen, honderden, diep ge roerd, maar gedachtig aan het groote levens woord, eenmaal gesproken: Het karakter van een geneesheer is de diamant, die afstraalt op de wetenschap, geiyk Ü8 zon op do wingerd- trossen. De Vrint's schildery: „een studeer vertrek", dat dezer dagen by den heer Sala, op de Breestraat, was geëxposeerd, is verkocht. Tot assistent by 's Ryks Ethnographisch Museum is met ingang van 1 Juli benoemd dr. H. H. Juynboll, te Leiden. Beroepen is te Sybecarspel de heer H. J. Van Veen, cand. tot den H. D. alhier. Den löden Juli a. 8. wordt de by de Kweekschool voor Zeevaart alhier gedeta cheerde kwartiermeester J. W. M. Hommelsberg overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. artillerie- instructie schip „Bellona" te Willemsoord. Dientengevolge wordt zyn detacheering by genoemde Kweekschool met geiyken datum ingetrokken. Het „Gemeenteblad" van Amsterdam be vat thans de voordracht, waarty B. en Ws. voorstellen tot directeur van het Gemeenteiyk Electrisch bedryf met ingang op 15 Augustus a. s. te benoemenden heer A. W. Ressing, electro-iDgenieur, onder-directeur der fabrieken voor gas- en olectriciteit te Rotterdam, op een salaris van 6000, onder bepaling, dat dit salaris om de twee jaren zal worden verhoogd met 500, totdat het maximum van 8000 zal zyn bereikt. B. en Ws. hebben tevens de volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van een tweeden onderwyzer aan de school der 2de klasse Ir. W: do heeren J. Vroom, te Leiden, C. Klein, en A. Tbyssen, te Amsterdam. Dinsdag a. s. des avonds te h .lfnegen zal Mina8 Tschéraz in Diligëntia te 's-Gfaverr- hage optreden. Do heeren Van Asch van Wjjck, Brumrael- kamp en Krap met eenige journalisten hebben zich tot een commissie vereenig J om de voor dracht te doen plaats hebben. Aan het jaarverslag van het hoofdbe stuur van den staat en do handelingen der Vereeniging voor Lykverlronding over het jaar 1898 is het volgende ontleend: In tegenstelling met vorige jaren heeft het hoofdbestuur ditmaal het voorrecht mededee- ling te kunnen doen van vooruitgang in het ledental. Groot is bet verschil met het voor gaande jaar wel nitt (het bedraagt 21 leden), maar het wyst op een kentering, hetzy in den yver der leden om nieuwe leden te werven, hetzy In de belangstelling voor de zaak. De Vereeniging onthield zich overigens dit jaar van een openiyk optreden. In plaats van te Gotha vinden thans de crematies voor rekening der Vereeniging te Hamburg plaats. Zoowel met het oog op do mindere kosten als op de eenvoudiger forma liteiten, verdient laatstgenoemd crematorium voor Nederland de voorkeur. Het toenemend ledental deed zyn invloed ook op de financiën der Vereeniging gevoel m Daar geen byzondcre uitgaven door de alge- meeno kas behoefden gedragen te worden, is dan ook het betrekkeiyk groot batig saldo (ƒ292.01) ter beschikking van de algemeene vergadering, die den 22sten dezer to Arnhem zal worden gehouden. Het hoofdbestuur stelt voor hiervan 100 te storten in het Fonds voor Lykovens en het overschietend saldo over te brengen op nieuwe rekening. De aanleiding biertoe is, dat in het jaar 1899 belangryke uitgaven voor de inzending der Vereeniging op de tentoonstelling te Arnhem teD laste der algemeene kas zullen komen. Het kapitaal van het Fonds voorLykovens werd niet vermeerderd door aankoop van certificaten N. W. S. Het bleef dus 35,000 nominaal. Tegen den koers van 86" %6 pCt., vertegenwoordigde het op 31 December 1897 een waarde van ƒ30,340.621/!. Vcor den aan koop van dit kapitaal is besteed ƒ25,416.481/! (of gemiddeld pl. m. 725/s pCt.), zoodat de waarde op 31 December 1898 4924.14 me r bedroeg dan de koopsom. Het geheele actief van het Fonds voor Lyk- ovens bedroeg op 31 December 1898 aan Cert. N. W. S. 30,340.627,. Aan de Middelbare School voor Handel en Administratie van den heer F. Tymstra, te '8 Gravenhage, zullen als leeraren werk zaam zyn de heerenF. W. Balabrega, accountant te 's Gravenhage en leeraar aan de H. B.-S. te Delft, voor boekhouden, handels- rekenen, handelsrecht en stenographic; dr. mr. J. Wolterbeek Muller, advocaat te 's-Gra- venhage en leeraar aan de H. B. S. te Dor drecht, voor staatsinrichting, staathuishoud kunde en de theoretische opleiding voor administratie; A. J. Fetz Jr., doctorandus in de Nederlandsche letteren, voor Nederiandsch en Fransch; dr. C. Te Lintum, leeraar aan de H. B.-S. te Rotterdam, voor geschiedenis, handelsaardrykskunde en -geschiedenis; J. Viascher, oud-instituteur te 's-Gravenhage, als klassenleeraar voor de voorbereidende klassen, terwyi de heer Tymstra zelf Duitsch en handelscorrespondentie zal onderwyzen. Er zullen nog benoemd worden leeraren voor Engrlsch, warenkennis in handelsscheikunde, natuurkunde en schoonschryven. De heer W. Van Oosterwyk Bruyn, die onlangs zyn 70sten verjaardag vierde, is blykens een bericht in de „Jongelingsbode" ongesteld. Tot herstel van gezondheid was hy naar het buitenland vertrokken, en daarna, hoewel r#g niet geheel hersteld, keerde hy-in zyn woon plaats, Zei6t, terug. Nu is echter de mede- deeling ontvangen, dat hy weer is ingestort en onmiddeliyk naar het buitenland moest vertrekken. De reis ging goed, maar de laat ste berichten waren minder gunstig. Het „H. Dbl." verneemt, dat de nieuwe Legerwet gereed ligt om by den Raad van State te worden ingediend. De heer D. Haspels, te Rotterdam, is Donderdag verhuisd, wat hem wel wat ver moeid heeft, zoodat hy gisteren het bed moest bouden. Overigens neemt hy langzaam in beterschap toe. Omtrent de concessie-aanvrage voor een electri3chen spoorweg AmsterdamHilversum met zytak BussumBaarn verneemt de „N. R. Ct.", dat de spoorweg over de geheele lengte is ontworpen voor dubbelspoor. De stations zullen worden gevestigd te Amster dam op het Weesperplein, te Weesp aan den Aertevelderwrg ten zuidwest-, n van Weesp, te Bussum aan de zuid-west zy de van het dorp, te Hilversum aan de noordzyde van het dorp en te Baarn aan de kruising der wegen naar Eemnes en Hilversum. Voor bet eerste gedeelte van het notarieel staatsexamen zyn geslaagd de heeren J. Wildschut te Jisp; J. Scholtens te 's-Her- togentoscb; Tb. H. Lucassen te Harlingen; A. M. Harterink te Utrecht; voor het tweede gedeelte: de hoeren mr. A. Moens te Haarlem; W. G. J. Van fieerde te Amst- rdamP. J. A. Adriani te Almeloo; F. H. J. J. Suys te 's-Her- togenb08ch; L. Volkers te Avereest; mr. J. De Bergb te 's-Hertogenbosch; A. B. Dam te Rotterdam; M. Onderwater te Leeuwarden; W. H. A. M. Roelvink te Amsterdam. Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, vertrok 7 Juli ven Boulogne sur Mor; de „Prins van OraDje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 7 Juli Kaap del Arml; de „Reichstag", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, vertrok 6 Juli van Napels; de „Gedé", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 7 Juli Sagrès; de „Oengaran", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 7 Juli van Perim; de „Salak" vertrok 7 Juli van Padang naar Rotterdam. Aarlandcrycon. By de gisteren gehouden stemming voor leden van den gemeenteraad werden uitgebracht in stetndi6trict I, lage zyde, op J. Van der Knyff 84, H. Kop 85, S. Kop 80, M. Van Muiswinkel 114, G. Van Niekerk 63 en P. J. Van Niekerk 27 stemmi n in stemdistrict II, dorp, op J. Van der Ki yCf 58, H. Kop 33, S. Kop 39, M. Van Muis- winkel 63, G. Van Niekerk 50 en P. J. Van Niekerk 54 stemmen. Gekozen: M. Van Muiswinkel (aftr. a.-r.), J. Van der Knyff (a.-r.). Herstemming tusschen H. Kop (lib.), S. Kop (lib.), G. Van Niekerk (aftr. r. k.) en P. J. Van Niekerk (aftr. r.-k Alkeniade. Voor het voorbereidend militair onderricht hebben zich in deze gemeente 34 jongelieden aangemeld. By openbare kennisgeving is bier de aandacht der ingezetenen gevestigd op de bepalingen van het Kon. Besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141), régelende de ver plichting tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters; en binnen één maandna vestiging in of vertrek uit de gemeente daarvan ter secretarie kennisgeving te doen, zyn*e de krachtige medewerking van de ingezetenen een eerste vereischte voor een nauwkeurige bybouding dezer register, ook met het oog op de Volkstelling, die aan staande is. Boskoop. By de plaats gehad hebbende herstemming tusschen do heeren Jongejan en Van der Tak zyn uitgebracht 478 stemmen, waarvan op den heer Jongejan 225 en op den heer Van der Tak 234; alzoo gekozen de heer H. Van der Tak. Voor de vrywillige oefening in den wapenhandel hebben zich aangegeven 34 jon gelieden. De afd. Boskoop der Ned. Maatschappy van Tuinbouw en Plantkunde heeft besloten het vyf en-twintig-jarig bestaan der af!, te herdenken, door het houden van een gemeen- schappeiyken maaltyd, op den dag dat de Tuinbouwschool alhier officieel zal worden geopend. Uit goede bron vernemen wy, dat in deze gemeente zal worden overgegaan tot een algeheele Dieuwe huisnommering. Bodegraven. De herstemming voor twee leden van den gemeenteraad, alhier, zal plaats hebben op Dinsdag 18 Juli a. s, van des morgens 8 tot des namiddags 5 uren. De bestuurders van rytuigen hebben zich in onze gemeente aan de volgende politie verordening te houden: „Het is verboden in de kom der gemeente harder te ryden dan in ▼oegzamen draf." Het ware te wenschen, dat ▼oor de fletsryders ook dergeiyke bepaling alhier bestond. Zy rydtn. nu maar al te dik wijls in woeste vaart door het dorp. Zoo kwam het ook, dat een driejarig kind alhier door zoo'n wilden fktsryder overreden werd. Deze viel cfaardoor van zyn fiets, maar sprong er dadeiyk weer op en ging in dolle vaart verder, zonder naar het overreden kin-je om te zien. Gelukkig had dit zich niet ernstig bezeerd. Deze week werden de vier diaconieën der H.rvormde, Gereformeerde, Luthersche en Roorasch-Katbolieke Gemeenten, alhier, zeer aangenaam verrast. Er werd, by gel-genhei! van de begrafenis van mej. de wed. Meurs, door den zoon van deze, den heer D. Meurs, van 's-Gravenhage, aan ieder der diaconieën voor de armen der Gemeente toegezonden een enveloppe, die een zeer milde git bevatte. Met den gezondheidsto stand is het tegen woordig alhier niet schitterend. Is deze tyd van het jaar anders slap voor de genees- heeren, thans hebben zy het bier druk. Er heerschen typheuze koortsen, vooral onder de kinderen, waarvan er reeds enkele bezweken zyn. Het slechte drinkwater wordt als oorzaak genoemd; onze dokters waarschuwen dan ook tegen het gebruik van ongekookt Rynwater. Hillcgom. Het mond- en klauwzeer onder htt vee van den landbouwer A. Heemskerk, alhier, kan als geweken worden beschouwd. Katwyk. Voor het voorbereidend miltair onderricht hebben zich in deze gemeente aangemeld 38 jongelingen, waaronder 31 bewoners van het Instituut alhier. Leiderdorp. Gedurende de maand Juni van dit jaar werden alhier geboren 2 jongens en 2 meisjes en kwamen 5 sterfgevallen voor. Tot ambtenaar aan de Secretarie dezer gemeente is benoemd de heer C. Ripping Jr. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is de uitketring, bedoeld by artikel 1 der Wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad No. 156), voor dit jaar vastgesteld op 6102.90. Noordwykerliout. By B. en Ws. is een verzoekschrilt ingekomen van B. M. C. Van den Ende tot verkoop van sterken drank in het klein in het perceel in het dorp, tot heden bewoond door den heer P. Warmerdam. Tegen 9 Augustus worden in werkelykon dienst opgeroepen de milicien verlofgangers Th. De Boer en P. Van den Berg en tegen 16 Augustus P. Weyers. Tot deelneming aan het voorbereidend militair onderricht hebben zich 18 jongelieden aangemeld. Wellicht zal het niet worden gegeven, aangezien minstens 20 deelnemers de lessen moeten volgen. Ingevolge art. 1 der wet van 24 Mii 1897 (Staat8bl. No. 156) zal door bet Ryk over 1899 aan óe gemeente worden uit- g-keerd een som van ƒ3461.70. Oegstgecst. Tot deelneming aan het voor bereidend militair onderricht in deze gemeente hebben zich drie jongelieden aangemeld, nl. Dirk Jan Brinks, Johannes Cornells Spaargaren en Cornells Nicolaas Spaargaren. De navolgende verlofgangers, voor deze gemeente geloot hebbende en beboorentie tot de lichting 1896, zyn tegen den 9den Augus tus 1899 in werkelyken dienst opgeroepen: Th. Slootjes, J. Verhaar, J. Van Noord, J. Verbeek, J. Schimmel en H. W. Van der Huyzen, en tegen den 16den Augustus 1899 L. Spierenburg. Rynsburg- Donderdag-avond had de ge wone jaarlyksche inspectie plaats van onze brandweermiddelen. Belde spuiten, groote en kleine, bleken nog uitstekend voor haar doel geschikt te zyn. Ook brandzeilen en andere zaken waren goed in orde. Dat de jeugd zich ty deze gelegenheid weer niet onbetuigd liet, spreekt vanzelf. Vele moeders zullen minder in haar schik zyn geweest, toen zy haar telgen doornat thuis kregen. Rypwctoring. Aan het hulpkantoor alhier werd in het afg^oopen kwartaal in de Rijks postspaarbank ingelegd de som van ƒ2249.75, verdeeld over 35 inlagen, terwyi f 4335 66 is terugbetaald in 20 keeren. Roclof-Arendsvcen. Tot de ontvangst van het Bundergeld over het 8ste district, de ge meenten Woutrugge, Alkemade en Rynz^ter- woude, zal door den rentmeester van Bynland alhier by B. J. Marinktlle worden zitting gehouden Maandag 10 Juli e. k., van 's voor- middags 11 tot 's nam. 1 uur. Tcr-Aiir. By de stemming voor 2 leien van den Gemeenteraad zyn uitgebracht 252 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren P. Pieterse 172, J. C. Van RoJenrys 156 en J. Roden burg 103 stemmen, zoodat eerstgenoemden zyn herkozen. Het stembureel verklaarde 13 biljetten van onwaarde. De collecte voor den gewapenden dienst, deze week gehouden, heeft na aftrok der kosten opgebracht 21.25. - In de afgeloopen maand zyn aan het Ryk8telepboonkantoor alhier behandeld 142 telegrammen, nameiyk verzonden 39 en ont vangen 103. Voorschoten. (Niet van onzen gewonen cor respondent). Gisteren was ons dorp onder den indruk der plechtige teraardebestelling van een der oudste ingezetenen. Oader groote bel •ngstelling toch had de uitvaart plaats van den heer L. Van Grasstek, die door een plot- selingen dood Zondagavond aan de zynen op ruim 82 jarigen leeftyd werd ontrukt. Na veel jaren als meesterknecht op do Kon. Ned. fabriek der heeren Van Kempen te zyn werkzaam geweest, mocht by nog ruim een 10 tal jaren eon welverdiende rust genieten. Een zyner patroons, de heer A. E. Van Kempen, schetste hem aan de groeve als een liefhebbend vader, een trouw meestér- knecht, een waarachtig Christen, die in alle opzichten een voorbeeld was voor de zyn?n en degenen, die met hem verkeerden; die trouw was en stipt in plichtsbetrachting en die hem dan ook immer had geacht en geëerd, en den wensch uitsprak, dat zyn kindéren de voetsporen huns vaders mochton drukken. Zoo scheiden wy dan van zyn stoffeiyk omhulsel, met de hoop hem, wanneer ook wy er niet meer zyn, in betere oorden weder te zien. Zyn assche ruste in vrede I Namens de Zondagsschool sprak de heer Toorenbeek, Chr. hoofdonderwyzer alhi r. Wat is de overledene al niet geweest voor haarl Beginnende te Amsterdam, zyn vroegere woonstee, zette hy oit schoone werk alhi-r met yver voort. In den aanvang met veel moeiiykheden worstelende, mocht by nochtans zyn zwakke pogingen met een krachtigen uitslag zien bekroond. Wat leefde hy voor haar, wat streed hy voor haar; zy was zyn lust en leven; hoe v len, die nu groot zyn, danken aan hem, toen nog kinderen, menig degeiyk en ernstig woord, daar door hem tot hen gesproken. 'tWas, zooals hy meermalen zeide, zyn kind, en wy zeggen: by was de vader. En nu, nu is hy niet meer, maar dat kind is grooter geworden, en in fiinken bloei, dat kltine takje, door hem geplant, is een boom geworden, een boom, on er welks beschadu wing meDigeen wordt verkwikt en gelouterd. Wy willen dan ook, zoo zeide spreker, bewys geven van onze innige dankbaarheid jegens hem, en wenschen met toestemming der familie een steen op zyn graf te doen plaatsen mtt gepaste inscriptie. Nadat coor de kinderen der Zondagsschool twee verzen van Gezang 187 waren ge zongen, di3 de omstanjers menigen traan in de oogen deden opwellen, nam ton slotte ds. Alting het woord, den overledene schetsendo als geloovig Christen, dlo onder all s steeds zichzelven vergat en niet om eigen eer streed, maar alleen om de eere Gods; een maD, die met zyn statig figuur en aangenaam uiteriyk, zoo ver spreker wiet, geen vyanden bad; als een persoon, die door woord on daad velen ten zegen was geweest en wiens heengaan door een ieder, dio hem heelt gekend, wordt betreurd en diep gevoeld. Totn de ouosto zoon den aanwezigen ook uit naam der familie bedankt had voor de laatste eer, den overledene bewezen, verliet men in stillen weemoed den doodeDakker, overtuigd een braaf vader, vriend en mensch aan den schoot der aard© te hebben toever trouwd. Woubrugge. Naar men verneemt, komt hier, omstreeks 20 Juli, een compagnie van het corps pontonniers, om oefeningen te bouden en om levens een nacht alhier in kwartier te biyven.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1