12068 Doiiderdaa 2i) Juni. A°. 1899 <B,eze igourtmt wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Dit iiowiuer toestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Hederlandsche Biograaf-Maatschappij. EERSTE AFDEELING. TWEEDE AFDEELING. Leiden, 28 Juni. LEIDSCH DAfrBLAD. PBIJS DEZER CQUBAMTJ Voor Leiden per 3 maanden. -s 1.10. Franco per post s> 1.401 Aizondertyko Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTEEmËN: Van 1—0 regels f l.Oö. Iedere regel meer f 0.17(, Grooterej letters naar plaatsruimte wordt f 0.06 berekend. Voor het incasseeren buiten de stad Wy hebben met bovenstaande Maat schappij een contract gesloten, waardoor onze Abonné's op bijzondere voorwaarden to gang kunn-.n verkrijgen tot de voorstel lingen, die de Biograaf Maatschappij in de fetadszaal a. s. Maandag-, Dinsdag- en Woens dagavond zal geven. De Biograaf is de verbeterde Bioscoop «n de Bioscoop is wederom eene verbetering van de Kinematograaf. Niet ie ereen zal met deze uitlegging bekend zijn en wij danken dan ook deze wetenschap alléén aan de Biograaf-Maatschappij, die ons daarvan op de hoogte heeft gebracht. Wie nu een Biograaf ter vertooning vraagt en niet op de hoogte is van het onderscheid tusschen deze drie namen, kan niet beoor.lee- len of hetgeen hij wenschte, ook heeft ver kregen. De Kinematograaf en Bioscoop kunnen met kalklicht worden veitoorid, de Biograaf laat alléén electrisch licht toe, daar dit toestel zelf door een electrischen motor in beweging moet worden gebracht. Deze korte uiteenzetting achtten wij noodig, om onze lezers te kunnen doen oordeelen, dat dit nu bet toestel is om goede beelden op het doek te brengen; alleen nut elec trisch licht is iets goeds te verkrijgen. Waarschijnlijk morgen of overmorgen zal dan ook op do Aalmarkt word.n geplaatst èen automobile, die, niet rijdende, haar kracht gebruikt tot het drijven van een dynamo, ter voort', renging van het benoodigde electrisch licht. De Maatschappij laat voor deze voorstellin gen de zaal geheel donker maken, opdat de beelden des te beter zullen uitkomen; terwijl bovendien het gehoele Strijkorkest der dd. Schutterij, onder directie van den heerGeyp, den avond met eenige nummers zal aanvullen. Voldoet de Biograaf-MaafcscbappiJ aan de verwachtingen, dan doet het ons genoegen onzen Abonnés tegen geringe vtrgoeding een zeer amusanten avond te kunnen verschaffen, want niet minder dan 24 voorstellingen per avond staan op het programma, waarvan er eiken avond «cht tegen nieuwe wor den verwisseld, zoodat het by de voorstellin gen aan variatie niet zal ontbreken. Zietbier het programma voor Maandagavond: 1. Charge van Fransche Kurassiers. 2. Tante is dood, maar heett neeflief goed bedacht. 3. Station en Panorama Cornway Castle. 4. Wie is de schuldige, de hond of de kat? 5. Hiram Maxim met zijn snelvuurkanon. 6. De expres-trein LondenDublin. (Opgenomen uit een trein, die in dezelfde richting loopt). 7. Het alarmeeren der reddingsboot. 8. De terugkeer der reddingsboot. 9. Olifanten in den dierentuin te Londen. 10. Italiaansche bergjagers. 11. Panorama op het groote kanaal te Venetië. '12. Spoorwegbrug bij Londen. 13. Balspel 111 een zwembassin. 14. Strijd zonder bloedvergieten.' 15. Na den sneeuwstorm. 16. Brand in een hotel te Parijs. 17. De gestoorde kus. 18. Een gondeltocht door Venetië. 19. Een trein in volle vaart. 20. Drinkt steeds VanBijsterveld's advocaat. 21. De drie musketiers. 22. De Koningin en haar volk. 23. De huldiging van H. M. de Koningin. 24. De Intocht der Koningin. Morgenavond zullen onze lezers in ons blad voor alle drie de avonden afzonderlijk een bewijs vindeD, waarop alléén de bewijzen van toegang worden afgegeven; men kan dus een keuze doen of men op óénen en op wélken avond naar de Stadszaal wil gaan; of dat men aan méér avonden de voorkeur geeft. De toegangsprijzen zijn als volgt gesteld: Middenvak eerste 10 rjjen GO Cents. Links en rechts daarvan 40 Cents. Rij 11 20 op ^5 Cents. Alle overige plaatsen 15 Cents. Plaatsbespreking, doch niet verplicht.nd, 10 Cents. De voorstellingen worden zoodanig geregeld, dat deze te ongeveer tien uren zijn geëinoigd. Aanvang te halfnegen. De classicale vergadering van Leiden, heden in de Pieterskerk gehouden, werd bijgewoond door 32 predikanten en 34 ouderlingen. Herkozen als praeses A. Keers, pred. te Hazerswoude, als quaestor W. Klercq, pred, te Koudekerk, als lid N. Yan den Toom, oud ouderling te Hazerswoude, B. Bollee, pred. te Katwijk-BInnen, als secundus D. J. M. WüstenhofF, pred. te Sassenbeim, J. Bruns, ouderling te Woerden, als secundus-quaestor J. J. Van Walsem, pred. te Noordwijk-aan-Zee. Gekozen als secundus P. J. Wauters, pred. to Ter-Aar. In den gemeenteraad van 's Gravenhage ontstond gisternamiddag bij het adres van de Haagsche Tramwegmaatschappij, verzoekende afdoening van het rapport van de tramweg- commissie, bespreking, waarna op voorstel van d6n heer Van Malsen, lid van de tramweg- commissie, zonder boofdtljjke stemming is besloten het punt uit te stellen tot September. Tot leeraar in de scheikunde aan de hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus is benoemd dr. J. Romeny, Leraar te Dordrecht. Evenals reeds vroeger ten aanzien van het gymnasium heeft do Raad thans ten aanzien van de middelbare scholen voor jongens met 3 jarigen cursus met 27 tegen 6 stemmen be sloten daarop ook meisjes toe te laten, echter alleen dan wanneer de toelating van meisjes niet ttn gevolge zal hebben, dat een jongen wegens plaatsgebrek zal moeten worden afge wezen of dat een parallelklasse zal moeten worden gevormd. Na de verwerping vroeger der voorgestelde vercouwing voor uitbreiding van het gemeente museum, wilden B. on Ws. weten hoe de Raad dacht over al dan niet stichting van oen nieuw gebouw voor deze instelling. Waren B. en Ws. afgeschrikt door de 5 ton die een nieuw mua.um zou kosten, uit de redevoe ringen van de heeren Van der Burgh en Van Zuylen bleek dat men wegens den ünaneieehn toestand niet wenschte over te gaan tot zulk een groote uitgave, waar andere behoeften op vol.oening wachten. De heeren Van Zuylen en Gevaerts belden meer over naar terugkeer tot het oude plan van uitbreiding van htt bestaande museum, maar hiertegen verzette zich de heer v. Liefland, die met zyn vroeger denkfce.ld, tot stichting van een geheel nieuw museum voor 3 a 4 ton, weer voor den dag kwam, en wenschte dat B. en Ws. naar een terrein zouden uitzien en een raming van kosten zouden inleveren. De stemming van den Raad maakte dit overbodig, daar met 26 tegen 5 stemmen be slist werd, dat men 't vooreerst wel met het oude klassieke huis op den Vijverberg als museum zou blijven stellen. De mogelijkheid van nieuwe voorstellen tot verbetering van het bestaande gebouw bleef echter niet uit gesloten en do heer v. Zuylen hoopte z^lfs, dat in den verjongden Raad een meerderheid voor verbouwing te vinden zou zijn. Intusschen bleek uit de mededeelingon van den wethouder, jbr. Gevaerts, dat het huis aan de Nassaulaan, tegenover de Oranje kazerne vroeger bewoond door den Belgischen gezant, baron ü'Anethan, met de daarnaast gelegen tweeling-woning voor ƒ135,000 aan de ge meente waren aangeboden ter inrichting tot gemeente museum. In het „Hotel den Ouden Doelen" te '8 Gravenhage is aangekomen de heer C. H. Wes8?ls, president van den Volksraad te Bloemfontein. Do luit. kolonel jhr. J. A. Boreel de Mauregnault, commandant van de 2de divisie marechaussee, heeft aangevraagd om wegens langdurigen dienst op pensioen te worden gesteld. Maandagavond kwam te Vlissingen van Duitschland aan H. K. H. Prinses Henry van Battenberg, die met do aansluitende nachtboot „Prins Hendrik" der Maatschappij „Zeeland" haar reis naar Queenburo' resp. Londen vervolgde. By het eindexamen der Polytechnische School z\)n geslaagd voor werktuigkundig ingenieur de heeren: H. F. Adams, A. E. R. Arnold, A. W. Van Berkel, J. T. Bierman, A. G. Bosman, Ph. M. Bosscher, P. J. C. Brauns, L. Coster van Voorhout, J. M. Goslings, F. L. Haider, A. G. P. Harting, Chr. Hovestad, F. K. Tb. Van Iterson, G. Kalff, W. L. A. Kemper, J. Q. H. Laumans, F. H. Von Lindern, C. F. G. Metsch, F. W. Rühle Von Lilienstern ter Meuten, S. Piek, M. H. Rovers, N. A. Smits, E. F. Suringar, H. G. Teuwisse, F. G. Ung r, S. G. Visker, D. A. Vreedenberg, J. H. D. Wagener. Voor technoloog 2de gedeelte de heeren H. J. W. A. A. Bakker, H. C. BartndreclP, H. J. Belinfante, D. J. Bunschoten, M. Holle man, G. Van Iterson JrE. Micheels, S. C. J. Olivier, J. H. Schepers, B. W. Van Eldick Thieme. Voor technoloog 1ste gedeelte de heeren: M. C. Braat, H. W. Dammers, P. H. Hendriks, C. W. J. Hoyer, H. Jonker Czn., F. Keeman, W. C. Knoops, E. De Kruyff, J. G. Masch- haupt, F. A. Meihuizen, J. G. Roest, N. J. A. Roldanus, B. J. Scbolte, M. Snel, N. L. Söhngen, W. O. Thaarup van Tienen, P. W. M. Trap, E. C. Verschoor. Nog geslaagd voor touwkuncig ingenieur J. H. W. Lelioman en voor scheepsbouw kundige J. C. S. Schokking. Omtrent de opening van de Historische Geneeskundige Tentoonstelling te Arnhem, die op Zaterdag 1 Juli zal plaats hebben, worct nader htt volgende medegedeeld. Een vrouwenkoor van een 80tal dames en de Arnhemscbe OrkestvereenigiDg zullen te 3 ur n in de Nieuwe Concertzaal van „Maeis Sacrum" een openings-cantate uitvoeren, ge componeerd en gedirigeerd dcor den heer C. H. Coster, te Arnhem. Daarna houdt dr. A. C. H. Pol, voorzitter van het comité, de openmgsrede en zal de Commissaris der Koningin, mr. J. H. M. baron Wollerus van Westk rke, eerelid, de tentoonstel ing op:neD. De plechtigheid zal o. a. worden bygewoond vanwege H. M. ce Koningin-Moeder, Bescherm vrouw der tentoonstelling, door een van Harer Majfst its Kamerheren, door den minister van marine, den referendaris der afd. medi sche politie bij Binnenl.incsche Zaken mr. A. F. baron Van Lijnden en vele genoodigde burgerlijke en militaire autoriteiten. Het bestuur van de „Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in htt Huisgezin", ge vestigd te Amsterdam, is na de jongste w\jzi gingen samengesteld uit de heeren: J. J. Le Fèvre de Montigny, voorzitter; J. H. Heijer Jr., 2de voorzitter; J. F. Fmkemeier, lsten secre taris; Chr. Ncys, 2den secretaris; J. H. Numan, penningmeester, allen te Amsterdam; A. F. Stkkel Schoemaker te '6-Hertogentosch, 2aen penningmeester; H. F. Onderwater te Dor drecht, A. L. Schmidt Jr. te 's-Gravenhage en W. J. H. Bake te Hilversum. De Raad van To zicht bestaat uit de heer. n: G. Vas Visser te Amsterdam, J. H Fol Jrszn. te 's-Gravenhage, M. C. Calkoen te Amsterdam, P. F. Laging Tobias te Nymegen, en jhr. mr. C. J. Den Tex te Amsterdam. Naar wy vernemen, most, volgens de thans bestaande plannen, het voornemen be staan om by de inrichting van het koninklijk buitenverblijf Oranje Nassau's Oord tot sana torium voor minvermogenden longlijders, het thans bestaande gebouw te bestemmen voor de aan de inrichting verbonden geneesheeren. Voor de zieken zou dan een geheel nieuw gebouw gesticht worden. (D.) De „Heraut"' bericht, dat dr. A. Kuyper op advies van zijn dokter in de Pyreneeën een kuur zal moeten volgen tot herstel zijner ge zondheid. Den eersten September a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de gemeentelijke Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus te Almeloo wtrd geopend. Waarschijnlijk zal die dag feestelijk herdacht worden. Van de leeraren zijn de heeren dr. O. J. Risselada, G. C. Wouters en M. A. Bal sinds de oprichting aan de school werkzaam. Het stoomschip „Amsterdam" van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 27 Juni Lizard; do „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 Juni te Port Said; de „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, vertrok 27 Juni van Sout hampton; de „Soemling", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 27 Juni te Marsoille; de „Werkendam" arriveerde 27 Juni van Amster dam te Nieuw-York. Alkcroadc. In verband met ein laatst ge- pleegden kerkdiefstal te Monster, is, dank zij het optreden der politie alhier, ook de ver moedelijke dader aangewezen van den in April 1898 alhier te Oud-Ade gepleogden diefstal. De bij den burgemeester dez.r gemeente ingeleverde 2 opgaven van candidaten voor de op 27 dezer gehouden virkiezing ter ver vulling van 3 plaatsen in den gemeenteraad, bevatten de namen van: lo. de aftredende leden C. Van Rijzen, A. Los en A. J. Van der Zon, en 2o. (van de Geref.) P. Roeloffs, De mitsdien te houden stemming zal geschieden op 10 Juli a. s. van 's voorm. 8 tot 's nam. 5 uren. Bodegraven. Bij den burgemeester zijn de volgende opgaven van candiiaten voor een gemeeot raad ingehverd, Voor do periodieke verkiezing van 4 gemeenteraadsleden do heeren C. Bol, W. P. Brunt, W. Turkenburg, C. Veelenturf, S. Voor Jouw en W. Van der Giesen. Voor de vacature Kapteyn de heeren: P. Batelaan Wzn., P. Brunt Pzn., G. De Niet in P. Verdujjn. Voor de vacature van Donk de heeren: A. Rotb, W. Kok en B. Van 't Riet Azn. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is een lijst opgemaakt van de per sonen, die by de branjweer zijn ingedeeld. Zij, die vermeenen t.n onrechte op aie lijst geplaatst te zijn, hebben binnen acht dagen hiervan kennis te geven aan hun college. De werkman P., in de fabriek van den heer OckLorst alhier, had het ongeluk met zijn hand in aanraking met de machine te komen, waardoor hem een stuk van den voorsten vinger geheel werd afgesneJen. Dit is reeds de vierde werkman, <.ie in deze fabriek dergelijk oogeluk heeft gekregen. Hazerswoude. Een aan miltvuur lijdende koe van den landbouwer P. Van Vliet, werd op last en in tegenwoordigheid van den burge meester en den Rijksveearts, na afgemaakt te zijn, verbrand. Bjj c'e candidaatstelling voor leden van den gemeenteraad alhier zyn alle n de af tredende leden, de heeren Jb. Koetsier, J. D. v. d. Akker, A. De Jong en C. De Bruin candidaat gesteld. Deze heeren z|jn dus be noemd, zoodat alhier geen stemming behoeft plaats te hebben. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht f 24.165. Hillogom. Door do anti revolutionaire kies vereeniging alhier zyn voor de a. s. periodieke aftreding van leden van den gemeenteraad, de volgende heeren candidaat gesteld: R. A. v. d. Schoot, G. Veldhuyzen van Zanten Sr., J. Van Til Rz., aftredende leden, en Herms. Van Waveren ('t Hof) in de plaats van h t aftreden! lid J. Van Waveren Pz. Vergadering van den gemeenteraad alhier op Vrijdag 30 Juni a. ades nam. to 7 uren. Lisse. De collecte voor het Fonds tot ondersteuning van den gewapenien dienst in de Nederlanden heeft hier opgebracht 53.27. Herkozen zijn als leden van den gemeente raad de heeren G. Blokhuis, D. J. Van Stockum en C. H. Wolff. Het thans door Ge iep. Staten goedge keurd kohier van den hoofd, omslag voor het di nstjaar 1899 bedraagt f 2942.50. Noorihvyk. Gisteren zijn ter verkiezing van drie leden voor den gemeenteraad twee lysten ingeleverd, beide bevattende de namen van C. Alkemade, P. Van Eeden Hz. en G. Van Konijnenburg, zoodat genoemde heeren gekozen z\jn verklaard. Noordwyk-aan-Zoe. Gisteren zijn ter haringvangst vertrokken de bomschuiten N.W. 27 schipper D. Van Duyn, reeder P. Van Duyn en N.W. 14, schipper J. Van Roon, reeder A. Van Roon. Ocgstgoost. De heeren A. Juffermans en A. Den Haan z(]n heden herkozen als loden van den gemeenteraad dezer gemeente. öudslioorn. Voor do vervulling van crie plaatsen in den gemeenteraad, wegens perio dieke aftreding van de heeren J. W. O. Clant, W. H. Kloot en P. A. Wernink, zijn de vol gende heeren candidaat gesteldJ. W. O. Clant, K. J. Van Geel, D. G. v. d. Hoorn, B. Hus, W. H. Kloot en P. A. Wernink. Rynsburg. Bij de verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad alhier zijn giste ren als candidaten gesteld de heeren Jan Van Bourgondiën, aftr. lid; Nicolaas Van Egmond Dz. en Hendrik Den Haan Hz. Beide eersten zijn candidaten van de Kies- vereeniging van Ned.-Hervormden en Katho lieken; de laatste van de Geref. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". De stemming voor twee leden van den gemeenteraad zal plaats hebben op 11 Juli a. s. Zaterdagnacht hebbtn één of meer bonden in het kippenhok van den heer P. v. Iterson een totale opruiming gehouden. Alle kippen, acht in getal, waren des morgens op één halvo kip na verdwenen. Alleen de veeren lagrin over het geheele erf versprei! als zoo veel bewijzen van de bloeddorstigheid van 't verscheurend gedierte. Het l.ok was stuk gebeten en getrokken. Door den heer J. Kromhout Jacz. werd Maandag de 1ste waggon aardappelen (muizen) van hier naar Duitschland verzonden. Roelof-Arendsveen. Groot was de vreugde in deze parochie, toen Z. D. H. de bisschop van Haarlem z\jn intrede deed. Vele hon er- dtn belangstellenden, zoo van hier als van elders, waren omstreeks zeven uren op den Ncordhoek samengestroomd, om in vereenigir g van een dozijn met sjerpen versierde congre- ganisten en op de maat der vroolyke marschen van het gunstig tekende fanfarecorps, den hoogen prei jat bij zjjne „incomste" naar de pastorie to vergezellen. Dtn volg ndtn morgen te 9 uren namen de plechtigheden een aanvang, to^n de lis- schop, omringd door een breede schaar van priesters, zegenend den tempel binnentrad en zich naar den gereodstaanden troon begaf. De k.rk, by doze gelegenheid door oen be kwame Jian i zeer smaakvol versierd, was by deze byzondere plechtigheid byna geheel ge vuld met gdoovigen, die de gelegenheid van een zoo zeldzaam feest niet ongebruikt laten voorbijgaan, niettegenstaande de groote drukte by hunnen oogst. De verschillende ceremoniën by de pontifi cale Mis en by de wyding van de 14 tafereelen, waarop de kruisweg is afgebedd, werden met de meeste aandacht en in de diepste stilte ge volgd. De bisschop hield vóór de wyding een korte toespraak, waarby Z. D. H. de beteekenis van dit feest en deze plechtigheid in het kort schetste. Het zangkoor voerde de „Preismesse" van Witt uit. Onder de tonen van het wel luidende orgel en het „Ecce Sacerdos Magnus" van Haller verliet de bisschop de kerk. Dos avonds geschiedde ce uittocht uit de gemeente op dezelfde wyze als de intocht; vanwege den werkdag was er evenwel minder volk op de been. Valkenburg. Als leden van den gemeente raad zyn dit jaar aan de beurt van aftrejen de heeren W. H. Van Oordt en A. Notenboom. Aangezien gisteren by den burgemeester slechts één lyst van candidaten is ingekomen, bevattende de namen van bovengenoemde leden, zoo zyn deze als weder gekozen ver klaard. Ditmaal zal ook bier dus geen stem ming noodig zyn. Voorschoten. Alhier zyn tot leden van den Raad verkozen de heeren J. C. Do Graaf, J. Hooymans en L. H. Van Wissen, de eenige gestolde candidaten. Voorhout. Tot loden van den gemeenteraad zyn herbenoemd de heeren L. Hoogduyn Wz., C. Prins Pz. en C. Westerbeek. Door Gedeputeerde Staten dezer provincio is goedgekeurd bet in de vorige vergadering genomen Raadsbesluit, waarby het begin der Voorhouter kermis wordt vastgesteld op den tweeden Zonfag in Augu6tu3. Woubruggo. Tot leden van don gemeente raad Wërden gisteren herkozen de aftredende leden C. Molenaar Dz. en L. J. Zwetsloot. Wassenaar. Er heerscht dit j»ar een echte bouwmanie in onze gemeente. Waar men komt of niet, overal wordt gebouwd. Aan don Deyl verryzen verscheidene Dieuwe huizen. In het dorp zyn spiegelruiten aange racht en gevels opgetrokken. Op de Kerklaan wordt gebouwd, in de duinen wordt getouwd, en dicht by de zee is zelfs een badhuisje gezet. Wie weet, als de Vredesconfertntieisafgeloopen en er geen scbitoefeningen meer langs ons strand gehouden behoeven te worden of er niet een „heusch" badhuis verryst. Het zee strand vin;t hier ten minste nogal bezoekers. Velen maken van uit de omliggende gemeenten een uitstapje naar het café „Het Wassenaar- sche slag." Zondag jl. was het daar bijzonder druk, toen er op den weg door het duin een wedstryd werd gehouden door een wielryders- vereeniging uit 's Gravenhage. Wat htt touwen verder betreft, men zegt, dat er op de Kerk laan ook nog een tiental woningen gezet zal worden. By de verkiezing voor den gemeenteraad zyn door twee kiesvereenigingen candidaten- lysten ingeleverd, waarop de namen van alle aftredende leden voorkomen. Eóa ki< evereeni- ging leverde een iyst met twee der aftredtnde leden in, zoo lat or geen stemming behoeft plaats te hebbeD. Zoetcrwoude. Ter vervulling van ?yf plaat sen in den gemeenteraad werd gisteren slechts een opgave van 5 candidaten ingeleverd, bo- vattende de namen der heerenC. v. Leeuwen, J. Pieterse, A. Rynsburger, C v. d. Salm en J. v. Teylingen, zoodat genoemde heeren door den burgemeester zyn benoemd verklaard tot leden van den gemeenteraad. Stemming zal hier derhalve niet plaats hebben. De milicien-verlofganger S. J. Bader der lichting 1895, behoorende tot do gemeente Zevenhovtn, is tegen 3 Juli a. s. in werkelijken dienst opgeroepen. Ter Gemeente-secretarie ligt ter inzag» voor belanghebbenden een ontwerp k ur- of Politieverordening voor den Ho'polder; tegen genoamde keur kunnen bezwaren wor.eo ingotracht vóór 27 Juli a. 8.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1