XXVste Nederlandsch Taal- en Letter kundig Congres» De Koninklijke maatschappij „De Melo- manen" heeft baar medewerking toegezegd voor het muzikaal feest, dat in den Grooten Schouwburg zal gehouden worden. Men zal er o. a. het koor uitvoeren, waar mede de kunstafdeeling der maatschappij deel neemt aan den «tangweitetryd te Ant werpen. De lijst der toetreders groeit aanmerkelijk aan. Wij vermelden nog prof. P. Alberoingk Tbijm, Prosper Claeys, prof. Th. Colinet, Lod. De Raedt, ingenieur, prof. Julius Frederichs, prof. A. Gittóe, prof. O. Wattez, Honoré Goossens, oud-lid van den provincieraad, prof. J. Vilders, prof. H. B. Horn, dr. Kiewit de Jonge, dr. Lava, Paul Lebrun, dr. J. W. Muller, W. Nyhoff, prof. Seharpé, L. H. Smeding, L. De Smet, hoofdschoolopziener, J. StinisseD, school opziener, prof. Jan Te Winkel, L. Tytgat, bestuurder der Academie van schoone kun sten, E. Thibbaut, volksvertegenwoordiger, E. Anseele, volksvertegenwoordiger, prof. J. B. Varenhorst, N. Van Harpen, hoofdredacteur van de Amsterdamsche Courant. Het Congres te Gent belooft zeer schitterend te z|jn. Overal heerscht geestdrift om mede te helpen tot het welgt lukken dier zoo belangrijke vergaderingen. Te Antwerpen is een comité aangestelJ om te werken voor het aanwerven van leden. Dit voorbeeld zal elders weldra lagevolgd worden. Aclimed Riza. Naar aanleiding van de bewering, dat Jtchmed Riza bey een avonturier zou zijn en jich opwerpt als vertegenwoordiger eener partij, die niet bestaat, wordt gemeld dat hy geenszins een avonturier is; bi) is te Parijs zeer goed bekend en wordt daar erkend als ^oofd van de Jong Turksche party. Overigens jvorat herinnerd dat sultan Abdoel Hamid eenige jaren geleden een proces tegen hem heeft doen voeren, en dat in de officieele stukken, op dat proces betrekking hebbende, Riza door den Sultan zelf, of door diens vertegen woordigers te Parijs, erkend wordt aan het hoofd der Jong-Turksche Partij te staan, De heeren Clómenceau, van de Aurora", en Labori, do bekende verdediger van Zola, dis toen als verdedigers optraden, hebben tijdens dat pro ces bewezen dat de zaak der Jong-Turken een heilige zaak is. Overigens zouden belanghebbenden, bijvoor beeld de Nederlandscho Regeering, zich kun nen wenden tot hun vertegenwoordigers to Konstantinopel om er meer van te weten. Evenzeer zou men zich kunnen wenden tot de Z.witserscbo en Fransche gedelegeer den ter vredesconferentie, ten einde zekerheid te verkrijgen omtrent het bestaan, met mede weten van de plaatselijke autoriteiten van comitó's der Jong-Tu^:sche partij te Genève, \e Parijs en te Cairo. Het is het „H. Dagblad" gebleken, dat de Turksche, Armenische en Poolscho protest propagandisten nog bijtijds ontkomen zijn aan ingrijpende maatregelen, waartoe onder sterken aandrang van de Turksche diplo matie in Den Haag, samengaande te Konstan tinopel met krachtigen vertoogen bi) onzen Minister, zou zijn besloten. Als eerste gevolg hiervan meldden zich Zaterdagochtend te 11 uren aan 't domicilie der protestheeren rijksveldwachters aan met bevelschrift om te verschijnen voor den offi cier van justitie, maar de heeren hadden reeds te 9 uren de stad verlaten met bestemming naar Parijs. Een aardige verwikkeling werd nog aan een dier domicilies voorkomen door de ge vatheid van een subaltern, dio nog bytyds voorkwam, dat 't bewust bevelschrift werd uitgeleverd aan Turksche conferentieleden, terwijl het bestemd was voor een Pool. INGEZONDEN. Ik kan mij volkomen veroenigen, Mijnheer de Redacteur, met den in Uw blad opgenomen wensch van X. betreffende de verlichting van het Plantsoen. Ik weet dat de« avonds een schromelijk misbruik van het Plantsoen wordt gemaakt, en daarom door het fatsoenlijk publiek wordt gemeden. Dit misbruik te omschrijven is niet mogelijk, maar de bevattelijke lezer zal de bedoeling begrijpen. Het is daarom niet alleen gewenscht, maar hoogst noodzakelijk, dat de ry der lantaarns langs den waterkant worde vermeerderd, en alle lantaarns des avonds worden ontstoken. Wordt daaraan voldaan, dan behoeft het Plantsoen des avonds niet meer door het fatsoenlijk publiok te worden gemeden, het zal dan zijn waarde hebben herkregen en aan de bestemming beantwoorden. Ik hoop met X. dat de bevoegde autoriteit dit schrijven in gunstige overweging moge nemen. T. R. Geachte Heer Redacteur f Het zy my vergund, eene noodzakelijke rectificatie te verzoek n, in het verslag, waarin ook m\jn naam genoemd is. (Zie vorig No.) Het is begrijpelijk, dat een verslaggever niet woordelijk het gehoorde kan weergeven, mijzelv' staat ook het gesprokene niet meer woordeiyk voor een geest, en daarom ga ik ook maar, met stthrwygea, voorby o. a. dein mfin mond onmogelijke uitdrukking, dat „als de kerk leeg is, wij dan slecht worden 1" Doch met kracht moet ik, als „vrijwillig onthouder van al wat bedwelmt", er tegen op komen, dat Ik zoo hebben aangespoord tot een .althans matig gebruik" daarvan; waar ik er juist nadruk op gelegd heb, dat in dezen, de grens, tosschen gebruik en mis bruik moeilijk is aan te wijzen. Hoe zal men toch als dronkaard kunnen eindigen, wanneer men niet als matig ge bruiker begint? Alzoo, niet om aanmerking te maken op het werk van Uwen loffelyken verslaggever, maar om mij tegen misverstand te vrijwaren, moest m() deze opmerking van het hart. Met de opname daarvan acht zich U verplicht, Leiden, Uw dienstw. 26 Juni 1899. De Hoest, Pred. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingen, waarvan do inzenders hun naam niet*aan de Redactie bekend maken worden ongeplaatst ter zijde gelegd. Programma Tan MuzieknitYoeringen. ZOMEBZOBG. Dinsdag 27 Juni, te h&lftcht, door het Btafmuziekoorpa van he$ 4de Beg. Inf. Dlrceteor: de Heer W. Van Erp. Eereie afdeeling: No. 1. „Soldatenblot*', Maraob, Tod BIod; 2. Ouve tare „Giralda", Adam: a. Hymne 8t.-CécIle, Gounod; b. Ungarisoher Tanz No. 5, arr. Tan Erp, Brabme; 4. Fantaiaie über Motive aas der Oper „Don Jaan", a ozart. Tweede afdeeling: No. 5. Ouverturo „La Muette de Portioi", Auber; 8. „Wien Neerlandech bloed", Fantaiaie voor Fluit, Andersaen; 7. „An der schonen blauen Donau", Walzer, Btraues; 8. Fantaiaie aue Mozart's Oper „Die Zauberflóta", Lau. Noa. 36 en 6, eerste uitvoering op „Zomerzorg". Geveilde pereeelen* Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Den Burg alhier, op Zaterdag 24 Juni 1899, ten overstaan van J. F. Meïners, notaris te Leiden: De bloemisterij „Flora", met twee huizen en tuintje aan den Marendijk, Nos. 38 en 40, 6amen in bod f 11,760, kooper de heer J. N. v. d. Reyden Jr., voor ƒ11,751; de vier hulzen met tuinen aan den Hoogon Rijndijk zijn niet gegund. van 's mans woning plaat9 had. De vader, gewapend met een stuk ijzer, dat hy boven zijn hoofd hield, gereed om toe te slaan. Zoodra het paneel geheel uit de deur was, sprak de inspecteur Bonk den man toe, hem aanmanende zich over te geven In z(jn eigen belang en in dat van zijn gezin. Terwijl hij den man alzoo in gemoede toesprak, loste de 16-jarige, naast den vader staande zoon, eens klaps een schot uit zjjn revolver op den heer Bonk. De kogel trof hem van voren ter hoogte van de maagstreek, en bleef in het vleesch zitten. Als antwoord loste de heer Bonk dadelijk achter elkander twee schoten op vader en zoon, die nu in allerijl de vlucht namen naar den zolder, waar de andere kinde ren reeds by het begin van het gevecht ver- eenigd waren. De heer Bonk, zich gewond gevoelende, begaf zich naar het Ziekenhuis, waar de kogel uit de wond gehaald werd en hy verbonden werd. De wond bepaalde zich, dank zy de dikke stof van zyn kleeding, tot 63n vleeschwond, en is niet van dien aard, dat de heer Bonk, die gedurende deze geheele episode zyn groote kalmte behield, zich buiten dienst zal moeten stellen. Na zyn vertrek nam do heer Sosters ter stond zyn plaats in en begon met den vluch- tanden vader en zoon een paar kogels na te jagen. Op zolder gekomen, sloten dezen het luik, maakten een klein luikje daarin open, en losten van daar op de in de woniDg zynde politiemannen een paar schoten, zonder iemand te raken. Weer werd de man aangemaand zich 07er te geven, coch zonder resultaat. „Een branie die boven durft komen 1" riep hy den agenten toe. Ten laatste scbynt de man bezweken te zyn voor de smeekbeden van zyn andere kinderen, althans Da eenige oogenblikken opende hy het luik, verzocht om zyn kleeren, en zeide zich te zullen overgeven. Zyn klee- óing werd hem gtgeven, en zonder verzet stelde by zich ter beschikking van den heer Soeten. Jammeriyk weeklaagden de kinderen, toen zy nu hun vader en hun oudsten broeder tusschen de agenten in geboeid zagen weg voeren. Honderden en honderden begeleidden hen op hun weg naar het politiebureel in de Witte-de-"Withstraat. Menig hard woord had vooral de man van de zyde van het publiek te booren, doch de politie wist te voorkomen dat hem kwaad werd gedaan. Op het politie bureel in de Witte-de-With- straat werd onmiddellijk voor den vader, die door een der schoten van den h?er Bonk gewond bleek, de hulp van den politie-genees heer W. Mees, ingeroepen. De kogel had zijn rechterpols doorschoten. Hy werd daarna op dat politie-bureel in bewaring gesteld, evenals zyn oudste zoon. In ,de woniDg van den man zijn de revolvers, waarmede geschoten is, in beslag genomen; beid© waren nog ten deele geladen. De gearresteerde heet Albert Bongers. Hy is 45 jaar, en te Calcar by Kleef, geboren. Zooals gemeld is, verdiende by zyn trood met het vervaardigen van gipsen worsten enz. Zeer middelmatig van gestalte, ziet hy er In 't geheel niet naar uit zich twee agenten van 't lyf te kunnen houden. De vyf alleen achtergebleven moederlooze kinderen van Bongers, oud 2%, 4, 7, 8 en 10 jaar, waaronder twee meisjes, zyn by een buur ondergebracht. Het armbestuur zal zich hunner aantrekken. NR. C.) Zaterdag-avond geraakte van tr in 53 van Amsterdam naar Rotterdam naby Vogelenzang de machine defect. Uit Haarlem werd een andere machine ontboden, die den trein met groote vertraging naar Rotterdam bracht. Vrydag-avond waren een drietal jongelieden te Assen zeer onbesuisd aan bet wielryden rondom den Hertenkamp in het bosch. Mevr. de wed. Byil, di9 daar met haar dochtertje wandelde, werd overreden. Zy kwam zoodanig te vallen, dat de tanden haar door de lip drongen. Het meisje viel ook, werd in bewusteloozen toestand opgenomen en in een naburig cafó gebracht. Zy moest per rytuig naar huis worden vervoerd. H. M. de Koningin heeft de gevan genisstraf, waartoe de notaris P. Van Andel te Hoogeveen was veroordeeld, verwisseld in een geldboete van f 1000. In „De Fabrieksbode" deelt de heer J. C. v. M(arken) te Delft mede, dat men een werkman, dien de politie van Delft naar Oudenbosch overgebracht had, om daar geconfronteerd te worden, wyi men hem van diefstal verdacht, toen zyn onschuld bleek, heeft laten terugreizen naar Delft op zyn eigen kosten, zeggende, dat zijn beurs daar voor ruim genoeg voorzien was. In de Plantage te Brielle was het 6 jarig dochtertje van den heer Van Driel Zaterdag aan het bloemen plukken en raakte daarty te water. Andere kinderen liepen hesn om hulp te zoeken; toen deze kwam, was de kleine reeds verdronken. Zekere D. J. te Ureum (N.-H.), die pas wegens zware zenuwtoevallen uit den militairen dienst was ontslagen, ging Zaterdag middag baden in de ringvaart. Hy werd weer door een toeval getroffen en verdronk. Te Edam is Zaterdag een 4-jarig meisje al spélende in een waterput gevallen en verdronken. Roeien. De buitenlandschei n- schryvingen voor do Henley Royal Regatta, die 5, 6 en 7 Juli zal plaats hebben, zyn: Grand Challenge Cup. Argonaut R. C., Toronto, Canada; Stud. R. V. Laga, Delft. Holland. Steward's Challenge Cup. Argonaut R. C., Toronto, Canada: R. C. Favorite-Hammonia, Hamburg, Duitschland. Diamond Challenge Sculls. W. M. Bright, C. E. A. Goldmanen, E. A. Tompson, Argonaut R. C. Toronto, Canada. Graaf Jametel is dezer dagen te Londen in het huweiyk getreden met hertogin Marie van MecklenburgStrelitz, de twintigjarige beeldscboone dochter van den groothertog van MecklenburgStrelitz, en nicht van den hertog van Cambridge. De Fransche graaf komt door dit huweiyk iu de familie van den keizer van Duitschland, den keizer van Rusland, de koningin van Engeland en andere vorsten van minder beteekenis. Bovendien is hy een der weinige Franschen die na den oorlog in het huweiyk zyn getreden met een Duitsche een dubbel bevoorrechte sterveling dual Uit Brest wordt gemeld, dat twee visschersbooten op open zee kenterden. 12 personen verdronken. Een subaltern beambte van het bureau van de Kamer te Sofia is op straat vermoord. Men beweert, dat de daders socialisten zyn. De politie van NieuwTork heef( de hand gelegd op een syndicaat van bede laars. Dit syndicaat bloeide zoo, dat het onlangs te Brooklyn een huis heeft gehuurd tegen ruim 12,000 gulden per jaar. In dat huis waren alle attributen gedeponeerd, nl. 3000 krukken, 1500 krukstokken, 4000 houten armen en beenen en 6000 bordjes, waarby op het medeiyden van de voorbygaDgers een beroep werd gedaan. De toestand in Frankrijk. De „Telegraaf" bevat een correspondentie uit Parys, waarin o. a. de volgende beschou wing over den tegenwoordigen toestand in Frankrijk voorkomt. De tegenwoordigheid van Millerand in een ministerie, waarin ook De Galliffet zitting heeft, ontlokt niet enkel aan Sebastiaan Faure, directeur van „Le Journal du peuple", oen kreet van woede, zy verbittert ook vele socia listen en radicalen. In een artikel, welsprekend als immer, verwerpt Camilie Pelletan iedere aanraking met den „sabreur" van 1871. „Voorstander te zyn van een ministerie- Galliffet gaat boven myn krachten", is zyn laatste zinsnede, en hy maakt beslist front tegen het nieuwe Kabinet. Over den levensduur van dit laatste zyn de gevoelens al even verdeeld als over de schulp of de onschuld van den banneling, die eerstdaags op Franschen bodem verwacht wor:t. De bezadigden, welke talryker mochten zyn, oordeelen, dat alles afhangt van de eerste daden. Treedt Waldeck-Rousseau krachtig op; toont hy zich een man van de daad, gelijk trouwens te verwachten is, dan zullen velen de tegenwoordigheid van de Galliflet zoeken te vergeten. In het tegenovergestelde geval zou het niet te verwonderen zyn, indien Maandag reeds het ministerie tuimelde. Ik behoef niet te zeggen, dat heethoofdigen als b. v. Lasies, in ieder geval den op handen zijnden dood aankondigden van „dit minis terieel gedrocht." Hoe het loope, do zitting van Maandag belooft er eene zonder wedergade te zyn. De vraag is: Zal het Kabinet den stryd aanbinden met zyn vyanden? Zoo ja, dan zullen we een schouwspel beleven, ongewoon zelfs voor ben, die gewoon zyn aan de eigenaardige, pikantf Fransche Kamerdebatten. Stryders van alle kleur zullen we zien op. treden, hooren spreken In geharnaste taal. En ongetwyfeld zal hun krygslled worden begeleid met de gewone muziek, groot orkest. Doch zullen we een zitting hebben? Daar zyn er, die ondanks alle berichten van „Havas" aan de mogeiykheid blyven gelooven, dat de regeering dor Kamer eenvoudig vacantia geven zal. En wat dan? Dan zullen bon- derden nieuwsgierige dames en heeren uit roepen: Hoe jammer 1" dan zal er onder de afgevaardigden in het Palais-Bourbon heel wat te doen wezen, zoo we ten minste mogen afgaan op zekere geruchten. Geruchten? De ooren tuiten er van, en als men, na een bezoek gebracht te hebben aan do brandpunten der beweging, na ondervraagd, geluisterd, gopolst, gelezen te hebben, zich zet tot schryveD, dan byt men menigmaal half wanhopig op het uiteinde zyner pen, met Pilatus vragend: „Wat is waarheid?" Wat heeriyken „apaissement" heeft de revisie gebracht! VlnDiger, nydiger dan ooit staan de Dreyfusistische en anti-Dreyfusisti- Bche kemphanen tegenover elkaar. In de straat blijft het tot dusver rustig. Hoe lang? Alleen de tyd kan het ons leeren. Voor het oogenblik bepaalt zich alles tot een dag bladgevecht, waarby de pen al te dikwyis in gal, soms in vergif gedoopt als wapen dienst doet. Een staaltje? In de couloirs der Kamer was het Zaterdag middag een zelfde tooneel als Vrydag: afga- vaardigdon, omringd door journalisten, hier en daar groepjes van 20, 30 man vormend. Over het algemeen genomen luidden derroor- spellingen, het ministerie betreffend, ongun stig. De maatregelen, tegen de militaire hoofden genomen, werden scherp gegispt ter eene, goedgekeurd ter andere zyde. Het was de eeuwige geschiedenis tusschen de vrienden en de vyanden van het leger Aan opwinding van beide kanten geen gebrek, evenmin als aan critiek op De Gallifet. „Hoe zal het Maandag gaan, Klotz?" Berichten over JEfcijnland's boezem, gedurende de week van 18—24 Juni 1899. 18 JudI. 19 JuuL 20 Juni. 21 Jani. 22 Juni. 23 Janf. 24 Juni. St&n-l van den boezem te LeideD, Idem te Oude-Weteriog Werking der stoomgemalen Waterloozing laDge natuurlijken weg. Waterinlating Begenral iu mM. 61 61 69 69 66 64 67 cm.—A.P. 61 60 60 69 67 66 67 om.—A.P. Bpaarndam u., Halfweg u., Gouda u., Katwijk u. Bpaarndam u.. Halfweg u., Gouda 291/, u„ Katwyk u. Door de sluie te Gouda 1387a u. 7.7 Gemengd Nieuws* De „Leidsche Zwemclub" gaf Zaterdag 1.1. voor de eerste maal in dit jaar op „Rhynzigt" gelegenheid tot het verkrygen van het diploma voor gekleed zwemmen. Twee jongelingen hadden zich aangemeld, die beiden met goed gevolg het examen aflegden, n.l. Bernard Ouwerkerk en Jozef Johannes Sciaroni. Moge hun goede voorbeeld cifc jaar door velen gevolgd worden. Het eerstvolgend examen zal gehouden worden op 8 Juli a.s. Zy, die zich daaraan wenschen te onderwerpen, kunnen zich aanmelden by den directeur van „Rhyn- zigt" en by den secretaris der „Leidsche Zwemclub", don heer W. Draayer, Zoeter- woudsche Singel 16. De Haagscbe rechtbank veroor deelde beden: het jongmensch, dat in de Donkerstseg te Leiden een spiegelruit ver- bryzelde, tot f 50 boete; de belde personen, die te Oudshoorn den bestuurder van een hondenkar mishandelden en de politie belee- dlgden, tot resp. 3 weken en éón week ge vangenisstraf; den man, oie zich te Katwyk- aan-Zee schuldig maakte aan mishandeling, tot f 5 boete; - en den jongen, die te Heems kerk zich schuldig maakte aan oplichting, tot drie maanden gevangenisstraf. Bekrachtigd werd het vonnis der rechtbank, waarby twee personen wegens huisvredebreuk te Leiden tot 14 dagen gevangenisstraf zyn veroorieeld. D. T. D. werd vrygesproken van weder- spannigheid te Leiden. De rechtbank veroordeelde verder: de vrouw, die verladen week terechtstond wegens diefstal van een bankbiljet van 200, tot zes weken gevangenisstraf; den persoon uit Hazers- woude, die aan een ander ingezetene dier gemeente een beleedigende briefkaart zond, tot f 5 boete (met ontzegging van de vordering tot schadevergoeding, door de teleedigde party ingesteld), en een jongen wegens diefstal van seringen aan de Delistraat te 's Graven- hage tot f 3 boete. De Hollandsche Spoorweg-Maat- schsppü zal wegens het drukke reizigersver- voer des Zondags elf extra-treinen laten loopen tusschen Rotterdam, Den Haag, Leiden on Amsterdam, heen en terug. Het bestuur van het departement Alfen - Oudshoorn der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen begaf zich naar de werf van den heer P. H. Schouten, ta Gouwsluis, om in de werkplaats eon certificaat, vergezeld van eeD gelddyke belooning, uit te reiken wegens 50 jaren trouwen dienst by de firma aan den mastenmaker F. Van Egmond. Voor de w i e1erwedstryden te 's Gravc-nbage was het gisteren een mooie dag in alle opzichten! Veel publiek, interes sante races en talryke inscbryvingen. Dank zy de getroffen maatregelen heerschte er op 't middenterrein voorbeoldige orie en als ge volg daarvan marcheerde alles uitmuntend. De uitslag was: No. 1. Amateurs (inationaal1 Eng. myi. Pryzenverguld-zilveren, zilveren en bronzen medaille. No. 1 J. Smout, Bergen-opZoom, 4 m. 10V5 sec. No. 2 L. Van Lin'onk, Dordrecht. No. 3 C. Van Dyk Jr., Rotterdam. Christiani uit Amsterdam, cie ook in de beslissing reed, werd algemeen als winner aan gewezen, in de laatste ronde liep echter de ketting van zyn machine en hy moest den stryd opgeven. Smout won gemakkeiyk. Recordritten door het tandempaar Viruly— Gelderman uit Den Haag. De Va EdéT- ^yi Flying start werd gereden in 1 m. 22/6 (oud record 1 m. 6*/# sec. door Feith-Fockema in 1893 te Arnhem). De Eng. myi Flyiog Start in 26 seconden (oud record 27% sec.) door Van der Tuyn Brugma in 1897 op de Haagscbe baan. De y4 Eng. myi standing 8tart in 33% sec. (oud record 34% sec.) De poging tot record- verbetering slaagde dus uitmuntend. No. 2. Invitatie team race tusschen 2 Bel gische en 2 Hollandsche ryders. 1ste Afd. Eng. myi. 1 Patou, Brussel, 1 punt. 2 Jansen Rotterdam, 2 puntoo. 3 De Page, Brussel, 8 punten. 4 Van der Knoop, Vlaar dingeD, 4 punten. 2de Afd. 2 K.M. 1 Do Page, Brussel, 1 punt. 2 Patou, id. 2 punten. 3 Van der Knoop, Vlaardingen, 3 ponten. 4 Jansen, Rotterdam, 4 punten. De Belgen wonnen dus met 7 tegen 13 punten. No. 3. 25 K.M. tusschen de amateurs Darcy uit Antwerpen en Smout uit Bergen-op-Zoom. De 10 K.M. ging In 12 min. 37% sec., de 25 in 31 min. 34% sec.; winner Smout. No. 4. Match poursuite tusschen Schrauwen uit Amsterdam en Van der Knoop uit Vlaar dingen. De beide ryders starten ieder op een belft der baan en moeten trachten elkander in te halen. Van der Knoop liep langzaam in en vloog reeds na 6 ronden zyn tegenstander voorby. No. 5. Amateurs handicap. 1 EDg. myi. No. 1 J. Smout, (20), Bergen op Zoom, in 3 min. 25 sec.; No. 2 Van Lindonk (80), Dordrecht; No. 2 P. Smetcoren, Laeken. No. 6. 1 Eng. myi Professionals. 1. De Page, Brussel, in 3 min. 14% sec.; 2. Schuiten, Luik; 3. Patou, Brussel. Tot slot een wedstryd tusschen twee motors van Zadelhof en Visscber, beiden uit Den Haag, over 5 KM. De tandem Zadelhof vloog naar voren en lisp op het einde een ronde in. Omtrent het gebeurde met kapi tein Vemer deelt het „Haagsche Dagblad" nog eenige byzonderbeden mede. Hy zat in don laatsten tyd, met andere gedetineerden ge- meenschappeiyk en had op den gevangene O., die het vertrek in de gevangenis mtt hem deelde, reeds eenige dagen een zonderlingen indruk gemaakt. Gedetineerde O. bield hem bepaald voor onwys, want Vemer deed niets dan met passen het vertrek meten en tevens maat nemen van de hoogte van een der scharnieren boven de deur (waaraan hy zich, zooals bleek, opgehangen had). Alhoewel kapitein V. dus sedert enkele dagen de ge dachte met zich schynfc te hebben rondge dragen, om het treurig plan te volvoeren, werd, volgens het „Dagblad", op de praatjes van O. geen acht geslagen. Op de Groenmarkt te 'a-Graven- hage ontstond Zaterdagavond een opstootje, doordien door de politie in beslag werden ge nomen een paar borden, welke door mannen werden rondgedagen en waarop een plaat was geplakt, voorstellende de justitie voortge duwd door werklieden en tegengehouden door heeren. Het onderschrift dezer plaat luidde„Dreyfus verlaat het Duivelseiland 1 Zeg eens, mooivin- der van tdecopische justitie, wanneer komen de gebroeders Hogerhuis uit hun hel?" Da colporteurs werden vry gelaten. Ook Zaterdagmiddag werd reeds in een an 'er stadsgedeelte een dergelyk bord in beslag genomen. Andermaal trok de politie te Rotterdam er tegen 12 uren Zaterdag-middag op uit om den woesteling, die zich in zyn woning in de Palmstraat verschanst had, te arresteeren. Ditmaal was het de inspecteur van politie D. P. Bonk, die nu, behalve met zyn revolver, ook gewapend was met oen bevel tot gevangenneming, afgegeven door den commissaris van politie, den heer J. J. Soer, in zyn qualit it van hulpofficier van justitie. De heer Bonk was vergezeld door den ook met een revolver ge wapenden onder- inspeeteur, den heer F. Sosten, en eenige agenten. In de Palmstraat voor perceel No. 44 gekomen, waar de man woont, werd het publiek, dat in nog grooter getale was byeen- geloopen dan den vorigen dag, verzocht een weinig ruim baan te maken. De heer Bonk gaf nu onmiddeliyk orders om de straatdeur open te slaan, hetgeen met een byl geschiedde, omdat de uitnoodiging om de deur te openen geen gevolg gehad had. Nu stond de beer Bonk met de zynen in het portaal en hier gaf hy order om ook de deur, tot '8 mans woning toegang gevende, in te slaan. Vóór deze deur geheel geopend was, viel door de byislagon eerst het bovenste paneel daaruit. Door de half vernielde deur heen zag de heer Bonk, die vooraan ging, den man met zyn oudsten zoon midden in de kamer staan, elk met een helm op, achter g-l:ten door de politie op het terrein van gevocht, dat Donderdag-avond ia bet portaal

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2