N®. 12064 Zaterdag 34 «Juni. A®. 1899 $eze fëourani wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Nieuwe Portretten H. M. de Koningin Koningin-Moeder Leiden, 23 Juni. Peuilleton. Dc lotgevallen van een uitvinder. LEIDSCH DAG-BLAD. •PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden pér 8 maandon. Franco per post Aizondoriyke Nommers r ï.io. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVEHTENTlSN: Van 1—6 regel3 f 1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootero letters naar plaatsruimte r. Voor bet incasseeron buiten de stad wordt f 0.06 berekend. VAN DE VAN bn de op plaat hebben w(j een aantal Craal afgewerkte lichtdrukken bestell, die vy onzen lezers tegen den prys van 12'/j Ct. aanbieden. In de Vestibule hangt een afdruk ter be zichtiging. êjSsjP* In dit nummer bevindt zich de bon, waarmede de portretten mor gen, Zaterdag, van 'a morgens 9 uren tot 's namiddags 6 uren, aan ons Bureel kunnen worden afgehaald* Prys 12'/2 cents, franco per post 15 cents* De roomsch-katholitke kiesvereeniging heeft voor de gemeenteraadsverkiezing dezelfde can- didaten geproclameerd als die door de anti- revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" gesteld zyn, te weten: district I de beeren A. Mulder, J. De Lange, mr. R. P. Ledeboer; district II de heer n A. E. Van Kempen, N. Stadhouder, W. Pen (allen aftr.); district UI de heeren Van Kempen, Pera en mr. L. M. J. H. Eerstens. By Koninkiyk besluit is, voor den duur van het studiejaar 1899 1900, benoemd tot rector-magnificus der Rijksuniversiteit: te Leiden, dr. H. A. Lorentz; te Utre.ht, dr. H. "Wefers Bettink; te Groningen, dr. H. Haga. "Wie in teekenen belang stelt of daarin examen denkt af te leggen, zal wèl do?n keDnis te nemen van een by den heer J. M. N. Kapteyn, te Leiden, verschenen geschrift„De Perspectief in verband mst natuurteekenen" door A. M. Bicgman, teekenleeraar aan de Burgeravondschool, Ryks-normaallessen en Ambachtsschool te Leiden. Het werkjo is in twee deehn verdeeld: Tekst en Platen. De collecte voor het Fonds tot aanmoe diging 6n ondersteuning van den gewapenden dienst io de Nederlanden heeft te Ofgstgeest opgebracht f 15,68s en te Sassenheim f 12.59. Het programma voor b6t feest ter ge legenheid van het 70-jarig bestaan van het reg. grenadiers en jagers is vastgestrli en bevat o. a. des middernachts van 6 op 7 Juli een aubade op de voorplaats der Oranjekazerne dcor do Kon. Mil. Kopd. Ver'er zullen offi cieren, onderofficieren en minderen ieder af- zonderlyk deelnemen aan oen feestmaal. Er zal op 7 Juli een groote revue worden ge houden in de Maliebaan, om 12 uren 's mid dags, terwfil er 8 Juli verschillende wed- strydon zullen worden gehoulen om pryzen. Ook den kinderen der gehuwde onderofficieren en minderen is een verrassing bereid. Door onderofficieren en minderen zal ook de Dieren tuin kunnen worden bezocht. Een goedkoope en wexkelyk practische Atlas van Nederland wor-t ons door den uit- gover P. Noordhoff, te Groningen, toegezon den. De elf provincie-kaartjes waaruit deze atlas bestaat, zyn door F. Bruins duidelyk geteekend en de meeste spoor-, tram-, straat- en grindwegen zyn er op te vinden. Men kan denzelfden atlas ook in zakformaat verkrygen, in linnen stempelband. Het kleermakersvakblad „De Coupeur", onder redactie van den heer Chr. A. F. Anróchte, scbryft een prysvraag voor kleer makers uit. Deze omvat drie afdeelingen en wel: 1. Afdeeling: Inzending van een coupe voor gekleede jas. 2. Afdeeling: Inzending van een pantalon coupe. 3. Afdeeling: Verklaring hoe verschillende opgegeven fouten in kleeaingstukken ver beterd kunn°n worden. De regeling dezer prysvraag is opge'ragen aan de „de Technische Club", een onder- afdeeling van de Nelerlandsche Coupeurs- vereenigiog. Deze club zal tevens als jury optreden. Verschillende medailles worden uitgeloofd. Inzendingen mo ten vóór 5 Augustus ge- schio en aan het bureau der redactie: Jacob van Campenstraat 56, Amster 'am. De gemeenteraad van Bergen op-Zoom besloot de Stads-bank-van leening op te heffen. Htt stoomschip „Gedé", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 22 Juni van Ptrim de „Spaarndam" vertrok 22 Juni van Rot terdam naar Nieuw York; de „Burgemeester Den Tex", v..n Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 Juni van Genua; de „Solingen", van Batavia naar Amsterdam en Hamburg, passeerde 22 Juni Suez. Noordwyk. Overeenkomstig het Woensdag avond-genomen besluit -bieLL de R. K. Kies vereeniging gisteravond een buitengewone vergadering tot. het stellen van een derden can jidaat voor den gemeenteraad ten gevolge van het bedanken van den heer J. Hoogeveen. Staande de vergadering werden door drie leien der vereeniging aanbevolen de heeren dr. A. Kervel, J. Prins en P. Van EerJen Hz. Na gehouden stemming en laterj herstem ming tusschen eerst- en laatstgenoemde werd de beer P. Van Eerden Hz. met 46 stemmen canöidaat gesteld. Op den heer dr. Kervel waren 35 stommen uitgebracht. De candidaten der R.-K. Kiesvereeniging zyn dus (alpha- betisch): C. Alkemade Sr., P. Van Eerden Hz. on G. Van Konynenburg. Hedenavond vergadert de Prot. kiesver eeniging „Gemeentebelang" in 't „Hof van Holland", tot hetzelfde doel. Ouilshoorn. Voor belangstellenden ook in deze gemeente zal het ykkantoor te Leiden na 23 Juni zyn geop nd elkon Vryiag en Zaterdag van 9 tot 1 uur, met uitzondering van do Vrydagen en Zaterdagen vallende tusschen 2 en 22 Juli a. s. TWEEDE HA!71EK. De heer Veegens hield zyne interpellatie over het Regeeringsonderzoek naar de wer king van art. 243 der Gemeentowet (verbod van progressie). Vooropstellende, dat ten opzichte van dit verbod geen compromis tusschen de verschil lende partyen is getroffen, drong interpellant aan op een beslissing in deze met het oog op de inrichting der gemeentebegrotingen voor 1901. Veronderstellende, dat het onder zoek, dat 9 Nov. 1897 aanving, is afgeloopen, achtte spreker thans den tijd gekomen om de onzekerheid, waarin de gemeenten ver- keeren, en .die met den dag grooter wordt, weg te nemen, en opdat z*y weten waaraan zy zich te houden hebben. In vUe gemeenten hebben die onderzoekin gen reeds aaDlti ing gegeven tot een gerecht vaardigde beweging tegen art. 243, omdat daarin een omwenteling op plaatselyk belas tinggebied gelegen is. Treedt bet art. onver anderd in werking, dan zal de middelklasse bovenmatig worden gedrukt en zullen de meer- gegoeden buiten verhouding tot hun draag vermogen worden ontlast, zoodat hierdoor de gemeente financiën benadeeld worden. Daarom vraagt int6rpellant of de Regeering bevestigd is in hare overtuiging, dat moeiiyk- heden te wachten zyn by onveranderde wer king van art. 243, en zoo ja, of de Regeering oen ontwerp tot wyziging van art. 243 zal inoienen, wat volgens spreker urgent is. De Minister van Binnenlandsche Zaken zegt, dat het onderzoek eerst thans is afgeloopen. Het resultaat heeft hem bevestigd in zyne moening, dat voorziening noodig is. Het ligt daarom in het voornemen een wetsontwerp in te dienen, in de richting door interpellant gewenscht. Het tijdstip der indiening kon de Mini-.ter nog niet noemen. De beer Veegens, dankzeggende, bepleitte nogmaals de urgentie der quaestie. By de behandeling van het wetsontwerp houdend© bepalingen Omtrent den u i t v o o r van vee, oppert de beer Hennequin eenige bedenkingen, wyzende op de vel* kosten, welke verbonden zullen zyn aan het htirleger van ambtenaren, dat noodig zal zyn om te controleeren dat de bepaling is nageleefd vol gens welke certificaten van gezondheid noodig zyn voor uit te voeren vee. Hy raadt aan, het ontwerp niet aan te nomen, omdat hy er groot nadeel van voor ziet voor den veehouder en den landbouwer in de grensprovinciën. Ook der heeren De Savornin Lohman en Fokker bestryden het ontwerp, dat to veel bevoegdheid aan de Regeering geeft. De heer Van Deinse meent dat de bestryders de beteekenis der wet overschatten. Het ODt- werp strekt indirect tot bevordering van don veeuitvoer, omdat door de voorgestelde maat regelen aan het buitenland de zekerheid wordt gegeven, dat slechts gezond vee wordt uit gevoerd. Ook de Minister van binncnl. zaken betoogt dat de bedoeling is en den uitvoer te bevor- dtren, want de maatregelen worden voorgesteld om allo voorwendsels van het buitenland te keeren. By uitvoer zal de regeering slechts eon gezondheids certificaat eischen, en do maatregel zal zoodanig worden genomen dat er zoo min mogelyk last door veroorzaakt wordt. Nadat de Minister nog aannemiog wensche- ïyk had genoemd, om sluiting der grenzen te voorkomen, werd het wetsontwerp verwor pen met 42 tegen 25 stemmen. Tegen stemden de heeren: Yan de Velde, De Bieberstein, Knyff, Jansen, Nolens, Travag- lino, Rethaan, Maracó, Van Asch van Wyck (Wyk), De Ras, Troelstra, Yan Heemstra, De Waal Malefijt, Kuyper, Brummelkamp, Krap, Hennequin, Michiels, Lobman, Ketelaar, Mackay, Fokker, Yan Gyn, Van der Kun, Donner, Staalman, Kolkman, Van den Bergb, Veegens, Mutssairs, Loeff, Van den Heuvel, Dobbelman, Verhey, Schaper, Yan Kol, Van der Zwaag, Van Kerkwyk, Van Gilse, Merckelbach, Van Alphen en Schaepman. Nadat nog eeD paar klelno wetsontwerpen waren goedgekeurd, hield de heer De Waal Malefijt een interpellatie over de regeling der exploitatie van do vischhal te IJ m u i d o d. Hij stelde vier vragen, hierop neerkomende. lo. Wie heeft de Regeering over de door haar vastgestelde regeling van den vischafslag te IJmuiden gehoord? 2o. Is de directeur der vischhal by het ver- ieenen der vergunningen vry of aan regelen gebonden. Zoo ja, wil de minister dia instructie publiceeren opdat willekeur uitgesloten biyve? 3o. Zal de afslager by verkoop of inzet van visch gehouden zyn, zich naar de wenschen van den eigenaar of diens vertegenwoordiger te gedragen? 4o Wil de Regeering ook aan andere instel lingen dan de Haarlemscbe Bankvereeniging dezelfde rechten en verplichtingen voor den verkoop en het gebruik van de Vischhal ver- leenen. Interpellant meent in 't kort, zonder te willen reageeren op den Ryksafslag, dat niet voldoende r.kening is gebonden met de be langen van den handel en de visschery. De Minister van Waterstaat stelde in zyn antwoord voorop dat vaststaat, dat besloten is tot instelling van een Ryksvischafslag en betoogde dat de bestreden regeling van boven staan 1e beslissing een uitvlo. isel was. By een Ry/cs-afslag is een publieke afslag uitgesloten, niet de onderhandsche verkoop. Met het oog op laatst bedoelden verkoop zal hy nadere bepalingen beramen omtrent het vervoer van visch naar andere plaatsen. De meest mogelyke faciliteiten zullen ge geven worden, evenwel zal er steeds rekening mede gehouden moeten worden, dat men met een Ryksafslag te doen heeft. Do directeur zal aan eenige regelen worden gebonden. Voor te schryven dat de afslager zich geheel moet gedragen naar de wenschen van den eigenaar der visch gaat niet; echter zal zooveel mogelyk met die eischen rekening worden gehouden, 't Staat ieder vry by een andera instelling dan do Haarlemsche Bankvereeniging krediet te nemen. De 4de vraag antwoordt de Minister dus bevestigend. Op eenige andere vragen van den heer De Waal Malefijt verz.kerde de Minister dat 't zoo goed als z ker is, dat vóór 1 Juli do noo ige bepalingen in 't belang van den hande' zulltn worden vastgesteld. De directeur zal in i.der geval tydelyke afwykingen kunnen toestaan. De Kamer zal Dinsdag 5 September de Ongevallenwet behandelen, mits de Regeling uiterlyk 1 September het nader eectieverslag zal hebben beantwoord. De heer Pijltersen vroeg en verkreeg verlof de Regeering te mogen interpelleeren over de moeilykheden door Ahmed Rizï, den 8tryder voor de Jong-Turkenparty, van d. zyde der politie ondervonden. De dag der Interpellatie zal later wordea bepaald. De Kamer ging daarna over in comité- generaal tot behandeling van do buishoudelyke raming voor 1900 en is, na het uitbrengen van rapporteD, daarop tot nadere byeenroeping ge scheiden. Vit de „Staatscourant," Kooinkl. besluiten. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter stand plaats de gemeente Amersfoort, J. Bolk, candidaat- notaris te Waalwijk; met ingang yan 22 Juni 1899, tot burgemeester van Broekhuizen, G. W. H. Hermans, met ingang van 27 Juni 1899, tot burge meester van Lekkerkerk, jhr. L. De Geer van Jutphaas, secretaris dier gemeente; en tot burge meester van Schoonhoven, mr. A. D. H. Kolft"; tot burgemeester der gemeente Batenburg, R. C. F. X. M baron Van Hövelt tot Westcrflier. Vergunning verleend: aan G. E. Verbelst, ge boren te Antwerpeu (België), tot het geven van lager onderwijs, mits bij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde eischen voldoet. Toegekend een pensioen van ƒ600 aan jonk vrouw T. Van Beyma, weduwe mr. J. L. Van Sloterdijck, laatstelijk vice-president bij het ge rechtshof te Leeuwarden. De Vredesconferentie. De eersto sub-commissie van de eersts commissie (wapeningen van legers te land) is gistermorgen om 10 uren in bet Huis tea Bosch t-yeengekomen en heeft het rapport aangenomen door generaal Den Beer Poortu gael uitgebracht. EeDige gedtlegeerden hebben gewijzigd of aangevuld de stemmen en de meeningen, welke zy hadden uitgebracht. Den rapporteur werd een votum van dank gegeven. Onmiddtliyk daarna vergaderde de eerste commissie in plenum. De commissie besloot dat de redevoring, 26 Mei jl. door den heer Beernaert uitgesproken, zal worden gedrukt. Na een diepingaando discussie, stelde de commissie met 20 stemmen togen twee en één onthouding den tekst vast betreffende het vertod van ontplofbare kogels, wier inhoud zich verspreiJt, door de subcommissie aangaande dit punt ontworpen. In den loop van hot debat werd verklaard, t6n einde de verspreiding eener op niets berustende logende tegen te gaan, dat te Tübingen geen wapenfabriek bestaat en dat er nooit quaestie van is geweest, by het Duitsche leger projectielen in te voeren, waarvan de kern niet volkomen door het hulsel zou bedekt zyn. H>-t ontstaan van een misvatting te dezer zake, kan een gevolg zyn van pro f- nemingen door den hoogleeraar aan de Uni versiteit te Tübingen gedaan. 4) Van zyn vrouw behoefde hy daaromtrent nog Diet eens te spreken; onder dat opzicht had hy eenvoudig een dom geluk gehad. "Welk jong meisje uit een groote stad zou zich hebben laten bewegen om haar leven daarbuiten op het land to slyton, in eon afge legen fabriek, waar nog niet eens gelegenheid was tot omgang met andere mensehen? En dan, zou er wel één zoo trouw en eenvoudig en onbaatzuchtig en hartelyk en met weinig tevreden en ja, wat al "niet meer, zyn als zy? O, wat was hy in den beginne bang geweest, dat zyn 66 kronen 's maads niet voldoende zouden wezen voor hun huishoudentje I Wat had haar vader 2ich in den beginne niet tegen het huweiyk verzet, omdat by zulk een in komen veel te gering vond om daarop te trouwen. En nu legden zy nog geld overl Ja, hy had degene wel eens willen zien, die zyn verstandig, spaarzaam vrouwtje dat kunst stuk zou kunnen nadoen I Als hy haar daarvoor prees, lachte zy ge vleid, maar ze zeide, dat hy niet zoo hard van stal moest loopen en liever een jaartje wachten met zyn beoorde9ling van haar huis- houdelLjk beheer. Nieuwe bezems vegen immers altyd schoon 1 Maar daar wilde by niets van hooron. De dagon vervlogen, zij begrepen nauwe lijks hoe, de eene evenals d9 andere, en toch bemerkten zy geen eentonigheid, hoewel zy alleen voor zichzelven leefden. Eenige malen waren zy 's avonds ten huizo van den directeur op bezoek geweest, eenmaal by den magazyn- chef, verder niets, en toch waren die avonden bun lang gevallen, on hadden zij maar zitten verlangen, weer naar huis te kunnen gaaD, om gezellig te kunnen babbelen. Ze geleken wel twee tortelduiven, merkte de directeurs vrouw geestig aan, maar dat zou volgens diezelfde autoriteit wel veranderen: ze waren nu nog in de wittebroodsweken! De winter begon zyn einde te naderen. Eiken dag kwam de zon wat hooger aan den hemel en eiken avond bleef het wat langer licht. Tegen den middag smolt de sneeuw buiten op de wegen en dikwyis zonk des nachts de thermometer nauwelijks één graad onder nul. Maar dan was het overal nattig en modderig, zoodat men de voeten niet droog kon houden, en overal drong de vochtigheid door. By onze jonggehuwden ging het nogal, maar benedon in de fabiiek, waar de arbeiders werkten, was het niet te overkomen. De gezellige huiseiyke avonden duurden toch nog eenigen tijd voort. Erik had weder met diepen ernst zyn studiën hervat; het was alsof dat eenzame leven op bet wyd uitgestrekte veen ia hem weder iets van de eerzucht zyner vroegere jaren had doen her leven. Deze drift was gedurende het laatste jaar meer op den achtergrond gedrongen door zyn nieuw huweiyksgeluk, dat by hom alles in de schaduw stelde. Ja, Erik had reeds meermalen do schouders opgehaald by de herinaering aan zijn vroegere fantastische droomen. Ook dacht hy er niet meer aan zich een grooten naam te verwerven, ofschoon hij zyn plannen, om veel verder te komen, toch niet opgaf; op den eenen of anderen dag iets nieuws te ontdekken, iets onbekends uit te vinden, kon ook hem gebeuren. Door de kleine, verstandige en vornuftige besparingen vau zyn vrouw was Erik or toe kunnen komen, zich eenige buitenlandsche tijdschriften over scheikunde te verschaffen, en zelfs had hy na verloop van tyd een menigte uitstekende werken over de schei kunde der laatste jaren byeenverzameld, waar voor hy vroeger nooit den tyd had om ze door te lazen en te bestudeeren. Nu kon by des avonds rustig nederzilton om te werken, echter niet zonder eenige pauzen van tyd tot tyd, om ook zyn vrouw te gevallen. Buiten zyn dagelykschen arbeid verrichtte by ook voor zichzelf proefnemingen in het laboratorium. Om meer tyd te zyner beschik king te hebben, stond by vroeger op en arbeidde vaak tot het donker werd. Er was een gedachte in hem opgekomen, welke hy volgen wilde. Op zekeren dag was hem iets als een schim z(jn geest voorbygetrokken, terwyi hy bezig was een verbinding van grond stoffen te onderzoeken, zonder dat het hem recht duidelijk was, wat zyn gedachte op dat oogenblik behelsde; hy was zich alleen bewust, dat er iets in zyn verstand had plaats gehad. Somwyien ook arbeidde hy den ganschen avond; by had daartoe verlof gekregen, onder voorwaarde, dat zyn vrouw ook daarby mocht tegenwoordig zyn, en dan brachten zy samen don geheelen avond in het laboratorium door. „Zoudt gij gaarne een beroemd man willen worden? vroeg zy hem eens. In het eerste oogenblik word hy wel oen beetje verlegenhij had haar de eerzucht zyner jeugd nooit bekend, evenmin als hy er nu zelf nog aan wilde gelooven; by meende, dat, wanneer by studeerde en proeven nam, hy dit louter uit genoegen, uit belangstelling, zonder verdere nevengedachten, deed; de menschen zouden hem uitlachen, als zy ver namen, dat hy er aan dacht een andere Ver- ceilins te worden; nu was hy reeds te oud, om aan zulke kinderachtige zaken te denken. „Zoudt gy het willen?" vroeg zy nogmaals. Hy ontweek het antwoord door haar vraag om te keeren. „Zoudt gy gaarne willen, dat ik hot werd?" Zy zag hem aan en begon to lachen. „Of ik het zou willen? Gelooft gy, dat er iets goeds zou bestaan, wat ik u niet toe- wenschte?" Ea zy trok hem even aan zyn knevel. „En tocb," bier werd zy plotseling ernstiger; „zouden wy nog gelukkiger kunnen worden, dan wy nu reeds 7,yn? Kan het altyd niet zoo biyven? Wie weet, of wy er wel veel by zouden winnen, als gy eens een groot man werdtl Ach, lieve, wy hebben hot nu zoo goed!" Hy zag haar liefdevol aan. „En waarom zouden w(1 hot ook niet goed kunnen hebbeD, als als ik eens een groot man werd?" En by omhelsde haar hartelyk, zette het zolfs op een dansje met haar en riep uit: „Waarom niet, kind? Ja, wy zullen, wy zullen bet worden, hoort ge?" Hot voorjaar naderde weder; de bosschen rondom do fabrieken van RönniDggaard kleedden zich woder in een frisch groenover het veeD, waar de laatste sneeuw sinds lang verdwenen was, spreidden zich nieuwe kleur- 8chakeeringen uit en de lysters zongen er, dat het een lust was. Overdag scheen een helder zonnetje, de lucht werd warmer en de wegen werden woder beter begaanbaar; de avonden echter werden hoe langer hoe korter, zoodat het der moeite byna niet waard was, licht te ontsteken. Nu werd de Zondag, waarop allo arbeid in de fabrieken werd go- sta kt, de beste dag voor de jonggehuwden. To zamen maakten zy dan verre wandelingen door de omliggende bosscben, en toen do zomer meer en meer naderde, namen zy meermalen hun middagmaal mede on koerden eerst des avonds terug, als de schemoring reeds aan het vallen was. Dan was het voor hen een schoon gezicht, als zy van uit de hooger gelegen streken nederzagen op de fabrieken, die aan hun voeten lagen, terwyi in het halfdonker de gloei-ovens hel glansden en de vochtigo veeDlucht met rossig gouden nuancen kleurden. (Wordt vervolg dj

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1