Olifantsbussen, VAN ZEflGEREN, JEANNETTE WEYS, J. L. CREYGHTON, LINNENGOED, N#. 12002 Donderdag 22 Juni. A». 1899 feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. PERSOVERZICHT. Burgerlijke Stand. Vervolg der Advertentiën. BERICHT VAN MET. Deskundige (voorVrouwen) Stationsweg 74, Rotterdam. Plantsoen 83. WORDT KOOIT LOS VERKOCHT. f.ZAAR PETER JAVA RIJST PflEKIX PRIMA JAVA RIJST KAMPHUIJS' SPIJZEMEEL HLIl-A, H.H. Stefin- en Panliakkers. Hoogste Waarde Handleiding de Redactie m „De Graeieuse." DRINKT I. P. RIEDEL, twee Kamers met volledig en goed Pension. LEIDSCH DAG-BLAD. PEIJS DEZEB COTTUÜT: Voor Lddsa per 8 maanden. g f 1.10. Franco per post ro 1.40. Afeonderiyke Nommêrs 0.05.- PBIJS DEE ADVEETEKnÉN: Van 1—0 regels f 1.05. tedere rogel meer f 0.17J. Srootere letters naar plaatsruimte Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Do Standaard sprak in een artikel over onze defensie o. a., over wat het blad noemt „de weinige ingenomenheid met leger- zaken of het anti-militairisme zoo men wil" in onze Noordelijke Provinciën. Het blad .wjjt die stemming voor een groot deel aan onze legerorganisatie. Het wil niet spreken over de veel te geringe sterkte van de jaarlykache lichting (11,000 maD.) De gebrekkige militiewet vergunt niet meer te vragen. „Maar wat," zegt De Standaard, „in ver hand met het uiterst geringe enthusiasms, dat in de, Noordelijke Provinciën voor defensie zaken bestaat, wel de aandacht verdient, is, dat van dit 11,000 man sterke contingent geleverd moesten worden; door Friesland 802, 9 Groningen 740, en 2, Drente 333, te zamen 1875 man, ierwyl aan garnizoenen in het Noorden slechts bleven, te Leeuwarden, Groningen en Assen by elkaar, 670 man. En ook dit cyfer is nog maar nominaal, daar er nog van moeten worden afgetrokken zy, die by de zeemilitie worden ingedeeld, èn zij, die weder in andere garnizoenen wel licht zich na hun inschryving voor de militie, in militairen dienst begaven. Minstens 1205 maD, dus byna twee d o r d e d van de miliciens, die de noordeiyke provinciën opleveren, komen elders in garni zoen. Zy gaan naar de grenadiers en jagers, naar de infanterie te Den Helder, naar de infanterie, cavalerie en veld-artillerie te Amers foort (enkele zelfs naar de cavalerie te Venioo), naar de veld-artillerie te Leiden, Den Haag en TJtrecht, de vesting-artillerie te Den Helder eh Amsterdam, de pbhtonniers te Dordrecht, de torpedisten te Brielle en de genietroepen ie Utrecht. Zoo gaat het alle jaren. Zóó is het in vredestyd gesteld met de verhouding tusschen lasten en lusteD, terwyi in oorlogstyd zonder slag of stoot de geheele landstreek ter uitmergeling aan den vyand wordt overgelaten. Men moet waarlyk dan ook by de noorde- ïyke bevolking wel bovenmenscheiyke zelf verloochening verwachten, om zich nog te kunnen verwonderen over de weinige geest drift, die men daar voor Nederlandsche mili taire aangelegenheden ontmoet. Toch is het getuigenis van alle officieren, dat de mannen uit het Noorden onder ons beste 8oldatenmateriaal moeten worden ge rangschikt. Eenmaal onder de wapens biyken zy krachtig, niet veoleischend en zeer gewillig te zjjnkerels waarmee men by een beetje tactvolle behandeling het gerust tegen elk Pruisisch bataljon of eskadron kan opnemen. Wat in het Noorden biyft, is niet zoo deugdeiyk. Dat komt omdat van de 1200 man, die ieder jaar weg moeten, het grootste ge deelte voor „speciale" wapens is bestemd, met hoogere eischen aan den man wat physiek betreft, zoodat het overschot, dat eindeiyk te Leeuwarden, Groningen en Assen in gar nizoen komt, allo mannetjes bevat die voor andere wapens te klein waren, en zich daar zeer veel zwakkelingetjes onder bevinden, die, uit de allerarmste streken afkomstig, nog nimmer goed voedsel genoten, weinig zinde- ïykheid kennen, enz. De schuld hiervan ligt allereerst daar, waar de oorzaak van al ons getob moet worden gezocht: by de averechtsche richting, waarin ons krygswezen nu byna 30 jaren lang reeds werd gestüurd: het op de spits dry ven der .geconcentreerde defensie." Over de ontevredenheid der belasting ontvangers schryft L., te IJ., in Be Fiscus: „De traktementen der inspecteurs zyn - in de laatste jaren belangryk verbeterd; de promotie geschiedt geregeld naar het getal dienstjaren. De traktementen der ontvangers daarentegen zyn nog steeds op dezelfde leest geschoeid als vóór vyftig jaren; zelfs zyn de klassen van verscheidene kantoren door wyzi- gingen in de bólastingwetten verlaagd; de bevordering der ontvangers geschiedt niet naar het getal dienstjaren, maar naar toevallige omstandigheden van overlijden of ontslag. Men heeft de voorkeur der inspecteurs o. a. verdedigd door te zeggen, dat by ongeschikt heid een meer sedentaire betrekking voor hen moest openstaan. Goed, men geve hun die, maar tegen hetzelfde traktement, dat zy het laatst genoten, dan mogen zy dankbaar zyn, en niet ten koste van in alle doelen nog ge schikte ontvangers". Het artikel 'eindigt aldüs: „Zyn de inspecteurs soms intellectueel hoo- ger ontwikkeld dan de ontvangers? Toen vroeger het gehalte dör ontvangers over het algemeen matig was, werd van de activiteit der inspecteurs meer gevorderd dan thans, nu de krachten Van inspecteur en ontvanger gelyk zyn door de geiykvormige opleiding, die beiden hebben genoten. Kan het zyD, dat de werkkring van den inspecteur gewichtiger is dan die van den ontvanger? Ik meen van niet; inspecteeren is doorgaans gemakkelyker dan dadelyk voor alle mogeiyke voorkokende gevallen te moe ten optreden en handelen. Maar het gewichtige werk der Bedryfsbe- lasting, hoor ik opmerken, waarvoor zelfs aan do inspecteurs een'examen wordt opgelegd? De inspecteurs zonder examen doen dit even goed als de geëximineerden. Officieel is de taak der ontvangers, wat de Bedryfs- belasting betreft,' bepeïkt; officieus dragen zy er voel toe by om die belasting tot haar recht te doen komen. Een feit is 't eindeiyk, dat de meeste belasting werken, waaronder over de Bedryfsbelasting, van do hand van ontvangers zfin; een tweede feit, dat de meeste vakmannen door ontvangers zyn opgeleid. Den inspecteurs zy alles goeds toege- wenscbt, als dat goede maar niet ten koste van de ontvangers verkregen moet worden. Uit een ander stuk in dat blad blykt, naar we ook reeds meldden, dat door 20 ontvan gers, leden van de „Broederschap der Ont vangers", het algemeen bestuur van die broederschap ia uitgenoodigd, een buitengewone vergadering te beleggen, uitsluitend ter be handeling van de promotie-quaestie. Dit stuk eindigt aldus: „Ons streven is niet: meer traktement ten koste van het algemeen. Daar zyn de tyden niet naar. Neen, we willen alleen op de beste en meest gepaste wyze naar middelen uit zien, om aan de voorkeur of bevoorrechting, die op dit oogenblik nog aan een zekeren stand wordt geschonken, een eind te maken. Het is onze innige en heilige overtuiging, dat wy dit mogen en dat wy dit moeten doen. In een land, waar steeds naast gelyke plichten gelyke rechten behooren te staan, moet ons streven op alle weidenkenden een goeden indruk maken." Het Handelsblad heeft, naar aanleiding van het omvangryke amendement door dr. Kuyper op de Ongevallenwet voorgesteld, de opmerking gemaakt, dat de voorsteller sterker zou hebben gestaan, zoo hy vooraf steun had gezocht by ambtgenooten uit verschillende partyen. De Standaard schryft nu; „Op zichzelf is dit juist. „Maar de redactie vergeet, dat wat zeer wel mogelyk is bij een gewoon amendement, by een amendement van zulk een omvang afstuit op practische bezwaren. „Men weet, wat tyd het kost en wat oponthoud het veroorzaakt, zoo over eon zelfde wetsontwerp drie Departementen moeten ge hoord worden, en op datzelfde bezwaar zou men hier zyn afgestuit. „De onderteekening van zulk een amende ment door een vyffcal Kamerleden, zou ver gaderingen zonder tal hebben noodzakeiyk gemaakt, om het over elk artikel, over de formuleering van elk artikel, en over elke zinsnede in de toelichting eens te worden. „En dien tyd de redactie zal het begry- pen zou alleen hy beschikbaar hebben, die buiten zyn Kamerlidmaatschap geen ander hooi op de vork had". Hierop antwoordt het Hbl. aldus: DWy erkennen gaarne de juistheid dezer opmerking en hebben dr. K. volstrekt geen verwyt willen maken van zyn „Isolement". Ons eenig doel was te doen uitkomen, dat de kansen van het gewichtig amendement gunsti ger waren geweest, indien het, als byv. het revisie-ontwerp, meer peetvaders had gehad". Van radicale zyde is over de vertraging van de behandeling der ongevallenwet ge klaagd, daar dit het belang van duizenden werklieden raakt. „Toegegeven, zegt Do Standaard. Edoch aan wie de schuld? Voorgesteld was half Maart, toen reeds in de secties te gaan. Had men dit gedaan, dan zou de Kamer in April het antwoord der Regeering hebben gevonden, en de Commissie van Rapporteurs gerechtigd zyn geweest, door onderling overleg met de Regeering, het geschilpunt in staat van wyzen te brengen. Tot tweemalen toe, heeft Dr. K. dan ook uitdrukkelyk in de Kamer verklaard, dat do nu gevolgde wyze van doen op vertraging zou uitloopen, en alle verantwoordelykheid daarvoor van zich afgeworpen. Maar de heeren wisten het beter. En nu het uitkomt, gelyk hun voorspeld was, zoeken ze zich schoon te wasschen met een protest, waarvan de niets-zeggendheid niemand ontsnapt." De Tijd schryft aan de amendementen van dr. Kuyper de bedoeling toe om op te komen tegen het sterk centraliseerende karakter der wet. „Centraliseerend, gelyk de Regeering te werk gaat, wil zy alle werklieden betoogt De Tijd tot welke haar ontwerp zich uitstrekt, verzekeren by een Ryks-instellinp, door hare ambtenaren beheerd, voor welke door alle werkgevers in verhouding tot de gevaren- klasse, waarin hun bedryf is gerangschikt, en het getal werklieden in dat bedryf werk zaam, geiykeiyk wordt bygedragen. Het is duideiyk, dat op die wyze in ons land de bureaucratie weder wordt versterkt; de band tusschen arbeiders en werkgevers losser wordt gemaakt; het veld der Staats bemoeiing integendeel in het belang der arbeidersklasse aanzieniyk wordt uitgebreid en eindeiyk aan het particulier initiatief, waar dit op nuttige en weldoende wyze werkzaam was, een zware slag wordt toegebracht. Dit centraliseerend karakter wil dr. Kuyper temperen." In een artikel in De Tijd van 28 Mei werd geklaagd over de samenstelling speciaal van de examen-commissie voor de akte van hoofdonder wijzer, die dezen zomer zitting zal houden te 's-Hertogenbosch. De groote grief, was, dat geen katholieken en te veel liberalen be noemd waren. De schuld werd gegeven aan den inspecteur van het L. O. in de eerste inspectie jhr. Michiels. In de N. R. C. wordt in een andere lezing thans opgemerkt, dat juist dit jaar by de samenstelling van de commissie, die te 's-Hertogenbosch zal zitting houden, meer dan vroeger rekening gehouden is met het katholiek byzonder onderwys. Immers nu zyn benoemd tot lid; de heer J. Maissan, onderwyzer by de roomsch-katho- lieke byzondere kweekschool voor onderwijze ressen, Postelstraat te 's-Hertogenbosch; tot plaatsvervangend lid: de heer A. Strucker, hoofd eener katholieke byzondere school te Breda. In de vorige jaren was de heer A. Strucker lid der commissie en geen katholiek byzonder onderwyzer was onder de plaatsvervangende leden. De vroegere inspecteur jhr. mr. Verheyen, lid der Eerste Kamer voor de provincie Noord- Brabant, behoorende tot de katholieke party, beeft herhaaldeiyk getracht onderwyzers van het katholiek byzonder onderwys te vindeD, die geschikt en geneigd waren om een plaats in die commissie in te nemen. Hy schynt alleen den heer Strucker go- vonden te hebben, althans zoolang mr. Ver heyen inspecteur was, heeft alleen de heer Strucker van het katholiek byzonder onderwys in de examen-commissie zitting gehad. De commissie was samengesteld uit school opzieners, hoofden van openbare scholen, hoofden en onderwyzers van byzondere scholen en leeraren van H. B.-Scholen. In 1896 en 1897 tydens mr. Verheyen inspecteur wat, bestond die commissie te Breda uit: In 1896; t schoolopzieners (1 niet-katholiek). 6 openbaar-onderwyzer8 (1 niet-katholiek). 1 katholiek byzonder onderwyzer (de heer A. Strucker.) 2 niet-katholieke byzondere onderwyzers. 3 leeraren f2 niet-katholiek). In 1897: 4 schoolopzieners (1 niet-katholiek). 5 openbaar-onderwyzers (1 niet-katholiek). 1 katholiek byzonder onderwyzer (de heer A. Strucker). 2 niet katholieke byzondere onderwyzers. 3 leeraren (2 niet-katholiek.) In 1898 en 1899 tydens mr. Michiels nspecteur was, bestond die commissie uit: In 1899 te Breda: 4 schoolopzieners (2 niet-katholiek). 5 openbaar-onderwyzers (1 niet-katholiek). 1 katholiek byzonder onderwyzer (de heer A. Strucker). 2 niet-katholieke byzonder onderwyzers. 3 leeraren (2 Diet-katholiek). In 1899 te 's-Hertogenbosch: 7 schoolopzieners (1 niet-katholiek). 2 openbaar-onderwyzers (1 niet katholiek). 1 katholiek byzonder onderwyzer (de heer J. Maissan). 2 niet-katholiek byzonder onderwyzers. 2 leeraren (niet-katholiek). 1 directeur van een Rykskweekschool (niet- katholiek). In alle commissiën waren 9 leden uit het schooltoezicht en openbaar onderwys te zamen en in de plaats van drie leeraren vindt men in de laatste commissie twee leeraren en een directeur van een Rykskweekschool. In alle commissiën is de meerderheid der leden katholiek. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: L. Thuis en J. E. Ferdolage. Gehuwd: A. Van der Linden en A. Van Maasdam. J. Van der Voet en G. Tates. H. H. Bakker en A. Evers. H. Van Schooien en C. P. Heemskerk. A. Boer en C. Broekhof. T. Duiker en E. Tensen. J. Legierso en M. M. Somers. Bevallen: P. De Peuter geb. De Berg Z. E. Hinfelaar geb. Wallbrink D. A. Tolenaars geb. Speelmans D. G. De Jong geb. Out D. C. Van Egmond geb. VanGogZ. S. M. Sandifort geb. Goulooze D. A. E. Van der Blom geb. Kol D. T. Vastenhout geb. Zoet D. B. Kiebert geb. Ropperfc (2 D., waarvan 1 levenloosB. Raams geo. Bestevelt D. T. Jaosen geb. Schouten L>. H. Noorman geb. Bucbner Z. W. R. Van dor Zwet geb. Haver D. J. Kuilboor geb. Van Echdom Z. M. Pijnaker geb. Van Gulik D. A. Van Iperen geb, Halff D. Overleden: J. Van den Berg, 49 j. J. Rietkerk geb. Van der Heeden, 63 j. F. V. I Janssens, 2 j. De perceelen, Zaterdag 17 Juni jl. door Notaris J. F. MEINERS, te Leiden, geveild, zijn in bod gebracht als volgt: 1. D3 BLOEMISTERIJ en HANDELS- KWEEKERIJ „Flora", aan den Maredyk No. 33, te Leiden, opf 10.000. 2. Het HUIS met TUIN, aan den Maredyk No. 40, te Leiden, op 1750.— 3. Het HUIS met TUIN, aan den Hoogen Ryniyk No. 188, op 4000.— 4. Het HUIS met TUIN, aan den Hoogen Ryndyk No. 187, op 3900. 5. Het HUIS met TUIN, aan den Hoogen Ryndyk No. 186, op 4100. 6. Het HUIS met TUIN, aan den Hoogen Ryndyk No. 185, op 4000.- Afslag Zaterdag 24 Juni a. s., des avonds te halfacht, in den Burg te Leiden, Nadere inlichtingen zyn te verkrygen en verhoogingen kunnen worden gedaan ten kantore van voornoemden Notaris, Noord einde 22. - 5104 24 Spreekuur: van ÏO tot 3 uren. 2667 7 Ueerares In Slem vorming, Uitspraak §olozang> 194 6 Vraag overal I de beste der wereld, 30 cent het »/2 I kilo, per karton Van j2 kilo of per bus v van 2'/a kilo, zoo noodig direct verkrijg baar aan het adres voor engros a. IC. KAMPHUIJS, Zaandam, een bus van 21/2 kilo a f I SO franco huis, I 20 cent per karton van i/2 kilo. M?rl!£ïï'rt „Czaar Peter" i\ 20 cent per karton, een fabrikaat dat in zich vereenigt het beste voor de voe ding van kinderen en zieken, entevens uitmuntend geschikt ter bereiding der fijnste puddingen, gebakkon, soepen en saücen volgens gratis verkrijgbaar ge steld gamphmj.a' receptenboek. I Bovenstaande artikelen zijn alleen echt in de origineele verpakking voor zien van het gedeponeerd fabrieks merk; zij Worden nooit los verkocht. 4047 21 Beste Hiel ie koop, te bevragen met fr. br. Lett, CL Postkantoor Hazerswoude, Ryndyk. 5148 6 Door de Rechter Commisaris in het fail lissement van A. VAN DER ZWART, handelaar in Goud en Zilver, te Oegstgeest, is bepaald, dat de schuldvorderingen by den Curator moeten worden ingediend uiterlyk 14 Juli 1899 en de verificatie-verga: ering zal plaats hebben op Zaterdag 2 Sf ptember 1899, des voormiddags te elf uren, in een der lokalen van het Rechtsgebouw te 's-Gravenhage. De Curator, 1515 11 Mr. H. C. OBREEN. INKOOP van Goud, Zilver, enz TEGEN de bij 3729 i: IF1. "WE SS EL, Haarlemmerstraat 118, recht over de Donkersteeg. J-I-lJ en a Liter. 5112 10 De eenvoudigste, soliedste en goedkoopste Inmaakbus. Aalmarkt 35, Leiden. A. W. SIJTBOFF, te Leiden, heeft alom verkrijgbaar gesteld: voor het zelfvervaardigen van het wasschen Tan onderklcercn, hulshond- en beddenllnnen en hunne verdere verzorging. Met 4 dubbele bladen knippatronen en vele afbeeldingen tusschen den trkst, DOOR Pr(Js f 1.50. SBV Onmisbaar voor Jongedames, die zich bekwamen roor het examen In nuttige en fraaie Handwerken. eens BIER, getapt op delsobarometrlsche Tapmacbfne, die de lucht geheel buiten sluit, en gU biyft het drinken. 5092 9 Mineraalwaterfabrikant. Hoofdagent Bierbrouwerij v. Vollenhoven Co. Een Dame met 2 Kinderen van 9 en 4 jaren, vraagt te Noordwijk of Kalmyk a/Z., van 15 Juli tot 1 September: Brieven fr. lett. W aan WESTENBORG's Alg. Adr.-Bureau, te Groningen. 5154 9

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 5