Vooraf waren de tot de vergadering uitge- ooodigden in het bezit gesteld van een uit treksel- uit de door de heeren Drucker, Fokker, Kerdyk en Veegena eenerzyds en door den heer Kuyper anderzijds by de Tweede Kamer ingediende amendementen. Mevrouw Beersmans is ernstig ziek; haar dochter, mevr. Dillis, is uit Antwerpen naar Botterdam ontboden. Vad.) De ministers van binnenlanc'sche zaken en van waterstaat, handel en nyverheid zjjn gisteren naar het Loo geweest ter audiëntie by H. M. de Koningin. Naar de „N. R. Ct." verneemt, worden plannen gemaakt voor een overkapping van het tweeie perron aan het station Dordrecht, welk werk op ongeveer 30,000 wordt begroot. Door den minister van koloniën is de kapitein ter zee H. Veltkuyzen ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiè, ten einde belast te worden met de waarneming der betrekking van direc teur van het marine-etablissement te Soerabaia en definitief tot die betrekking te wordt n be noemd wanneer by zyn ontslag uit 's Ryks zeeoienst z»l hebben bekomen. Hr. Ms. schoener „Suriname" wordt met 22 Juni a. s. te Hellevoetsluis uit dienst gesteld en de kapitein luitenant ter zee A. C Van der J.indo Laco8te alsdan eervol van het bevel •iver dien bodem ontheven. Het stoomschip „Telamon" arriveerde 15 Juni van Amsterdam en Liv-;rpool te Ba tavia; de „Admiral," van Hamburg en Ant werpen naar Oost-Afrika, arriveerde 19 Juni te Aden; de „Bromo," van Rotterdam naar Eatavia, pacseerde 17 Juni Foirespuria; de „Rotterdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 19 Juni Prawlepoint. Aan boord 279 tajoitspassagiers. Hazcrswoude. Zondag jl. had op het dorp >en droevig ongeluk plaats. De 19 jarige dochter van den heer H. Van Rooyen wilde haar broertje, dat in het water lag, redden, sproog er by en verdween in de diepte. Nadat er hulp was gekomen, werd wel het jongetje g red, doch de 19 jarige werd levenloos opge haald. De aangewende pogingen om by haar de lovensgeesten weder op te wekken, mo;bt6n dan ook niet meer baten. Leiderdorp. De werkman v. K., woon achtig te Leiden, en werkzaam aan de in aanbouw zijnde grofsmedery in de Waard onder deze gemeente, bad het ongeluk van een steiger te vallen en zich vrö ernstig te bezeer?n. De burgemeester maakt bekend dat het ijkkantoor te Leiden na 23 Juni a. s. zal zyn geopend eiken Vrydag en Zaterdag van 9 tot 1 uur, met uitzondering van de Vrijdagen en Zaterdagen, vallende tusschen 2 en 22 Juli 1899. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is de benoeming van den beer A. Vromesteyn tot voorzitter en van de heeren J. W. Koning J. Wz. en T. Rijnsburger tot leden van h6t bestuur van den Kalkpolder goedgekeurd. Leimuiden. De heer F. v. d. Breggen, wotbouder, heeft verklaard voor een herbe noeming als Raadslid niet weer in aanmer king te willen komen. Noordwyk. Toen gisteravond te ruim zeven uren een der zoons van P. v. E. met paard en wagen de in de Voorstraat stilstaande tram passeerdo, vreesde de berijder, dat het p3ard voor de vertrekkende tram schrikken zou, om welke reden by het met eenige slagen tot meerderen spoed aanzette, vermoedelijk om de tram voor te blijven. Het paard, daar door schichtig geworden, sprong ter hoogte van het woonhuis van dr. H. Van Nes 2ywaarfcs en verbryzelde in een der ramen van dat huis een aantal ruiten, waarop het dadelijk tot stilstand kwam en uit den een weinig beschadigden wagen gespannen en naar huis gevoerd kon worden. Een zich op den wagen bevindend achtjarig knaapje kwam er met don schrik af. Zocterwoudc. De collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in deze gemeente opgebracht f 17.235. De milicien dezer gemeente Jacs. v. Haasteren der lichting 1898 Is wegens lichaams gebreken, ontstaan in, doch niet door den oienst, op 16 Juni jl. met paspoort ontslagen. Bedoelde milicien was 2 Maart 1898 inge deeld by het 3de reg. huzaren, op dato met verlof gezonden tot nadere oproeping en sedert 3 O.t. 1898 in werkelyken dienst gesteld. Uit de „Staatscourant*" Koninklijke besluiten: Benoemd tot notaris binnen bot arrondissemeut Leeuwarden, ter standplaats Warga, gemeente Idaarderadeel, A. Pb. Greebe. enndidaat-notaris te Maasland. Aan jhr. mr. F X. G. M. Van Nispen tot Sevenaer, op zijn verzoek, eervol ODtslag vorleend als kanton- recht er-plaats vervanger in bot kanton Nijmegen, onder dankbetuigiug voor do in die betrekking bewezen diensten. De gewone audiënties van do ministers van koloniën en van waterstaat zullen dezo week met plaats hebben. Do minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Ryks schatkist op 17 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Dank 396.036.44s 'en by de betaalmeesters 2.743.969.36s. To zamen 3 140.000.81. Rijkswerkinrichtingen. De „Sts.-C't." van heden bevat eon kon. besluit van 17 Juni 1899, houdende nadere wijziging van den algemeenen maatregel van inwendig bestuur, vastgesteld b(j kon. besfuit van 31 Augustus 1886. Art. 28 van voormelden algemeenen maatregel van inwendig bestuur wordt gelezen als volgt: Aan het hoofd der drie Rijkswerkinrichtingen Voenhuizen staat een hoofddirecteur op eeno jaarwedde van ten miusto 3000; aan het hoofd van elk dier gestichten een directeur op eene jaarwedde van ten minste 1800. De hoofden van alle overige gestichten voeren den titel van directeur, directrice of cipicjv Ter bepaling van den titel en de bezoldiging dezer gestichtslioofden worden die gestichten verdeeld in zeven klassen. De rangschikking dezer gestichten in een dor zeven klassen geschiedt door Ons op voordracht van Onzen minister van justitie. In de gestichten der eerste klasse geniet het hoofd een jaarwedde van ten minste f2250, in dogestiebten der 2de kl. van ten minste 2000, in de gestichten der 3de kl. van ten minste f 1750, in de gestichten der 4de kl. van ten minsteƒ1500, in do gestichten der 5de kl. van ten minste f 1250,in de gestichten der 6de kl. van ten minste 1000 en in de gestichten der 7de kl. van ten minste f 250. Aan het hoofd van verschillende onderling afgescheiden, doch nevens elkander gelegen ge stichten kan door ons één directeur of directrice worden gesteld. Do aanhef van art. 38 van voormoldon alge meenen maatregel van inwendig bestuar, laidendo: -De bewaarders, portiers en boodscbaploopers bij de gevangenissen, de Rijksopvoedingsgestichten voor jongens en de Rijkswerkinrichting te Hoorn, zoomede wordt gelezenDe bewaarders, portiers, boodschaploopers en beambten in algomeenen dienst by de gevangenissen, de Rijksopvoedings gestichten en de Rijkswerkinrichtingen te Hoorn en te Leiden, zoomede". De Vredesconferentie. Volgens den Haagschen correspondent der Londensche „Times" nemen, trots Duitschlands bedenkingen tegen het Engelsche voorstel, de werkzaamheden der arbitragecommissie een gunetigen loop. Zy schynen nu ia doze richting te gaan, dat het Rassische voorstel in hoofd zaak zou worden aangenomen; d. w. z,geen Permanent Hof van Arbitrage; doch mot vestiging van een Permanent Bureau te 's-Gravsnhage, bestaande uit aldaar geaccre diteerde gezanten, onder presidium van den Nederlanoschen minister van buitenlandsche zaken. Wederom waren Zaterdagavond de gedele geerden op een party verenigd, thans als gasten van de Nederlandsche Regeering, namens welke de Minister van Buitenlandsche Zaken de honneurs waarnam. De heer De Beaufort ontving de gedelegeer den en verdere offlc-iêel genoodigden tot don kunstavond het Vredescongres aangeboden in de vestioule van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, wJko voor deze gelegen heid in een ontvangsthal was herschapen, alwaar de gasten zich bewogen in gangen van palmen, met heraldLke vaandels en bla zoenen, afhangende van het plafond of be vestigd aan de met vlaggedoek omwoelde pilaren. Bisschop, W. Maris, Mesdag, Klinkenberg, Duchattel en Baudewjjnse stelden bun krach ten en talenten voor cezen avond, die de vreemdelingen met de Hollandsche kunst nader in kennis gebracht, beschikbaar. Het programma kenmerkte zich door het echt nationale karakter, dat het moest uit kwam in de met grooten bfival uitgevoer e nationale dansen, de geschiedkundige tableaux, de uitvoering dor oud-Nederlandscbe liederen door de Kon. Mil. Kapel eh het optroden van den beroemden Haagschen violist Johannes Wolff. De „tableaux vivants" waren volgons de „Tel." zooals dat van Pulchri's medewerkors te verwachten was, d. i onberispelijk. De Regeering onthaalde mot dezen avond de vreem delingen op reine Hollandscho kunst, die hen van begin tot einde boeide. De Katholieke leden der Tweede Kamer hadden, naar het „Vaderland" mei it, hun invitaties voor het feest door de Regeering aangeboden, teruggezonden als hernieuwd protest tegen de uitsluiting van Z. H. den Paus van deelneming aan do Vredesconf.rcntie. De heer Holls, gedelegeerde van de Ver- oenigde Staten van Amerika, die naar Beriyn is vertrokken om den Duitschen keiz.r in de artitrago-aangelegenbeid tot samenwerking te bewegen, was gisteravond nog niet in de residentie teruggekeerd. Daarentegen was dr. Zorn gisteren weder te Scheveningen terug. Ofschoon omtreDt zyn bezoek geen stellige modedeelingen zyn te verkrijgen, wor.t het niet waarschyniyk geacht, dat vóór het einde van de week do Duitsche Regeering een be slissing zal Demen, ook omdat de Duitsche keizer zich niet te Beriyn bevond. In de kringen eer Conferentie meent men, dat, ook indien Duitschland bezwaar mocht biyven maken, wellicht slechts een enkele mogen heid aan zyn zyde zou staan, maar de groote meerderheid zou trachten to.h op de een of andere wyze in de arbitrage-aan gelegenheid tot een besluit te komen. De overige tot dusver behandelde onder werpen zullen deze week waarschyniyk wel tot een eindbeslissing worden getracht. Marktberichten. Bodegraven, 20 Jaoi. K**;. Aaogov. S3) -ff&geEB, to zameu 19,630 etnke, so;ende 88,564 KG. Prys late eoort Gondeche 22.50 ƒ24, zwaardere f 26.a 2)e soort 17.50 a /ID.—; Dorbka&a, prye late aooit ƒ23.50 a fado Boon f 11.— a f Edamuier Kaas, prijs late 60ort 25.a 2<lo aoori f 20.50 a/--.wageDB Leidaohe Jiaae. 4.het eohippond. Handel matig. TEE. Aangovoerd: 53 lammeroD. Schiedam, 19 Juni. Notoermg van do Ma' e- laare. Moutwijn ƒ9.50, Jenever ƒ13.50, idem Amet. proef ƒ15.— per Ned. v&t en zonder faal, zonder as bcdaatin/. Öpoeling-commisais per ketel ƒ0.50. Notosring van de Bearacommieeie. Moutwijn ƒ9. a per heot. ct., zonder fast en zonder be aatiog. Rotterdam, 19 Jani. Vee. Aanvoer I'aard VeuleD, magere en 260 vette Run deren, 370 vette- en graekalvereD, 1 nuchtore Kalf 946 Schapen of Lammeren, 402 Yarkene. Biggen, Bokken, Ezsle. Men noteert: Vette Ronderon late qual. 64 a 2do qual. 58 a 3de qual. 62 a cents, Kalveron late qual. 90, 2de qual. 80 a 70 ct.. Stieren late qual. 60, 2do qual. 4>it Sde qual. ets. sllee per KG. Oseon late qual. 62, 2de qual. 6G, See rual. 52 cente. Handel in Rundreo traag; in Kalveren redelyk. Schapen let^ qual. 65 a2de qual. 50 a otmte. Handel elap. Yarke.a lste qual. So, 2de qual. 35, 3de qual. 3i o?nt'. Licht soort 34 35 cents. Schralen aanvoer, redelijke bande Botterdam, 19 Juni. Witte Tarwe. De aanvoer wa9 beden met zoo ruim als vorige week, maar bleek toch voor de behoefte goed voldoende. Do verkoop ging langzaam tot ongeveer vorige pryzon. INLAND30HE GRANEN. In don beginne werden de puike monatera uitge zocht ran ƒ6.70 tot 6.90. Vorvolgens: Vlaameche en Zeonweche do beste ƒ6.40 tot /6.6 0 dito a dito middelb. 6.„6.20 Flakkeesche en Overm. de beste 6.30 9 6.60 dito 9 dito middelb. 5.80 B .6.10 Mindere soorten 6.40 5.69 Canada 6.40 .5.80 Voorts werd verkooht per 100 Kilo: Uitgezochte partijen Witte tot 8.40 Goede qualiteit dito 8.10 8.25 Middelbare dito 7.80 8. Mindere dito 7.50 a 7.60 Ronde Tarwe uit de omliggende Polders ran ƒ190 tot ƒ210 en andere inlaodsche ƒ185 tot ƒ190. Rogge werd onveranderd, doch maar gedeeltelijk geplaatst. Zeeuwaohe en Yla&msohe naar qual. 5.30 tot f 5.75 Overm. en N.-Brabantsohe .4.75 a5. Gerat met onbeduidende aanvoer. Nominaal te notoeren: Vlaameche en Zeonweohe Winter- van ƒ4.70 tot ƒ5.10 Overmaasche en Flakk. „4.40 „4.70 Afwijk, en mindere eoorten 3.80 4.2'J Vlaams he, Z. en Flakk. Zomer- „4.90 ,5.10 Mindero qualiteit „4.40 „4.75 Vlaamsobe en Zeeuw. Chevalier 6.6. Haver was weinig gezocht. Blanke en wichtige qualitolt van 4.tot 4.20 Zeeuw, en andere inL Voera. 3.50 a 3.80 Liohtere dito dito 3.— 8.25 Voorts werd gedaan per 100 Kilo. Zeeuwscheƒ7.60 tot ƒ7.70 dito Voer7.40 „7.50 Spelt zonder aanbod. Paardeoboonen zonder verandering. Vlaamsche en Zeeuweche .ƒ6.10 tot ƒ6.25 Overmaische 5.80 a 6. Andere soorten5.50 5.70 Dnivenboonen f 7.tot ƒ7.50. Schapenboonen niet aangeboden. Bruineboonen met onbeduidende aanvoer. Walchersche van tot Vlaamscbo en Zeeuweche 11.50 11.75 Ordinairo dito en dito a 9.75 10.7 6 Geringere. 7.8.76 Witteboonen vonden weinig attentie. Walcbereche van f tot VJaameche on Zeeuwsche „11.— „11-50 Ordinaire dito a dito 9.59 10.50 Blauwe Erwten met kleine aanvoer, doch ook weinig noodig. Walcherschevan tot Zeeuwsche en Vlaamsche 7.20 a a 7.75 Middelb. qual. dito en Flakk. 9 6.89 a 7. Geringero en niet kookende a „6.40 9 a 6.75 Sohokkera niet verhandeld. Koolzaad vm ƒ8.20 tot ƒ9. Honnopzaad zonder aanbod van inlandscb. Kanariezaad ondervond meer attentie. Het baste /6.50 tot f 6.75, middel-qualiteit ƒ6.— tot ƒ6.25 en geringere eoorten f tot BUITENLANDSCHE GRANEN. Tarwe nog steeds even echaare aan de markt. De offertes van buiten waren allen hooger on ging er dan ook niet veel om. Rogge in zeer vaste stemming. Helena156 tot ƒ157 dito zwaardero158 a a 160 dito stoomende 165 „166 TaDgarog146 a 150 dito nit Zeeboota a 144 Donan-Beeearabieche146 a 147 Nicolajoff stoomende143 Gerat hooger, ook op levering. Zwarte Zooƒ113 a ƒ115 dito by partijen 112 114 Donan a aa 132 Novorosiek. aa 115 Odessa atoomendo 115 a 11G Berdiansky aa 115 Haver atil. Amerikaaneche. f tot ƒ7.10 dito stoomende 6.90 Koningsberger7.10 Boekweit onveranderd. Prima State op ƒ185 gehouden. Boekweitgrutten van Libau stoomende ƒ260, a 263. Voer-erwten vaster. Maïi hooger. Bonte Amorikƒ101.tot ƒ102. dito uit stoomschip a a 98. a dito stoomende a a 98. dito Juni-aflading a 97.a 98. Foxanian stoomeDde a 102.— Novorosiek (defect) a 99. Alkmaar, 19 Jnni. VEE. Kooien per KG. ƒ0.61 a 0.63, vette Kalveren ƒ80 a 84; idem per KG. ƒ0.60 a ƒ0.80; nuchtere idem ƒ8.a ƒ20; Schapen vette ƒ16 a 25.vette Varkens per KG. ƒ0.32 a ƒ0.34, idem magere ƒ11 a 14. RECLAMES, a 25 Cents per regel. Foulard-zijde 65 Cts. tot f 3.35 per Meter, JapaDscbe, Chlneesche enz., in do nieuwste dessins en k'euren, zooals zwart, wit en gekleurd. „Hennoberg-Zyde" van 46 Cts. tot f 14.65 per Meter; glad, ge streept, gekarteld, gespikkeld, Damast, enz. 240 ver8cbill. qual. en 2000 versch kleuren, dessins, en2.), franco en vry van invoerrechten, in buis. Monsters omgaand. Dubb. Lriefporto naar Zwitserland. 5123 12 Cr. HKNNEBERG's Zydcnfabrleken (fi. en fi. Bofl.), Zurich* Gemengd Nieuws* De photo's, ons toegezonden door den heer C. F. Hazenberg, biyven nog tot "Woensdagavond ter bezichtiging. Donderdag nieuwe platen. De gisteravond in de groote zaal der Stadszaal, waaruit de witte vlag wapperde, belegde „groote vredes-meeting", welke uitging van het Regelingscomité voor Leiden, was druk bezocht; de zaal was geheel met belangstellenden gevuld. Als sprekers tradon op ds. De Koe, van Den Helder, en de heer F. Domela Nieuwenhuis, van Amster dam. Beide sprekers betoogden in breedvoerige redenen de onmogelykh id van het Vredes congres, welk Congres thans te 's Gravenhage gehouden wordt. Volgens ger.09mde heeren kan er van geen vrede sprake zyn, zoolang die besprekingen uitgaan van een regeering, hetzy dan ook welke. Beter ware het, volgens spr., als het aanbod, door Rusland gedaan, van de hand ware gewezen. Zoo nu en dan hoorde men, ten teeken van instomming met bet gosprokene, met de handen klappen of voetgetrappel. Onder de toehoorders merkte men ook enkele leden van het vrouwelyk geslacht op. De bloemen- en plantencommissie der Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in harq Juni-vergadering voor nieuwe of min bekende planten toege kend het getuigschrift lste klasse aanDian- thus Caryopbyllus, witte zaailing van den heer M. J. Tas, te Aalsmeer. De Holl. IJz.-Sp.-My. heeft nieuwe 3de-klasse-rytuigen in dienst gesteld, die practlach verbeterd on netter afgewerkt zfin. Er is ruimte in voor ongeveer 100 personen, ia het rytuig zyn twee privaten aangebracht, die, daar er binnen langs alle afdeelingen een gang is gemaakt, voor ie-ereen te be- r-iken zyn. In het kantoor van de firma Reymers, Zwart Coin de Wynstraat No. 54 te Rotterdam, geraakte gisteravond om acht uren een partytje margarine monsters en de lambriseering van een kantoorvertrek in brand. De brandweer was er fluks by en met een welgerichte straal was het vuur spoedig ge- bluscht. De jeugdige huisbewaarster viel In zwym. Natuurverachpsol. Zondag ochtend waren aan den Oostsingel te Delft twee windhozen waar te nemen, die tegen elkander inkwamen. Ze veroorzaakten een Zuil van zand en stof, die al dwarrelende de hoogte inging, verre loven den toren vandeNienwe Kerk uit, en zich toen verspreidde. De stof wolk was zoo zwaar, dat een doktersrytuig een oogenblik stil moest staan. De rechtbank te Utrecht heeft J. B. koopman te Aarlanderveen, beklaagd van stroopery van gras, in vereeniging, te Zevenhoven op 18 April 1899 gepleegd, ver oordeeld tot 5 boete, sub. 10 dagen hechtenis. Do rechtbank te Amsterdam zette gisteren de behandeling der geruchtmakende zaak Haas-Van Hall voort, met een verhoor van bekl. Haas over operaties en transacties door bekL Haas en Van Hall op touw gezet tegen getuige Beyer, door bemiddeling van getuige Duparc van Lier. Ofschoo.i bekl. vlak voor de rechters staat, moet do voorzitter der rechtbank hem her- haaldeiyk aanmanen duidelyk te spreken; hy was dan ook op de plaatsen voor de verslag gevers ten eenemale onverstaanbaar. Voor zoo verre er iets V3lfc te hooren bleek o. a. dat er in September 1898 eene conferentie in het Paleis voor Volksviyt plaats had van hei le bekl. met Duparc van Lier, in welke byeen- kom8t Duparc een „standje" kreeg van Van Hall wegens de wyze waarop hy eene finan- ciéele operatie met Beyer voor een niet gering deel deed mislukken. Doch Van Hall stelde een nieuwe operatie voor, waarby Duparc dan nu eens zyn best moest doen om de verloren schade weder in te halen. Het gold nl. de zaak in de dagvaarding vermeld betreffende de op lichting der firma Heldring Pierson te 's-Gravenhage voor een bedrag van ƒ3000. In zyn verklaringen doet bekl. het voorkomen, dat by steeds handelde op last van bekl. Van Hall, die hem als strooman gebruikte en hem daarvoor een deel der der winst beloofde. By het voorRzen van een telcgraphjsche correspondentie zegt bekl to persisteeren by zfln verklaringen, dat hy handelde op laet van Van Hall. Deze ontkent dit pertinent. „Ik behaniel myn eigen zaken, telegrapheer ook zelf. Telegrammen met myn naam ondor- teekend in deze zaak zyn valsch", zegt bekl. Beklaagde Haas tracht herhaaldelijk zyn verklaringen, in de instructie afgelegd, door thans een andere voorstelling dezer affaire te geven, onwaarscbyniyk of ouaannemelok te maken. Uit zyn verklaringen van thans, uitgelokt door telegrammen, blfjkt, dat bekl. Haas 1500 van Van Hall ontving; dat hy daarmede den 6den Oct. 1898 naar Londen ging om van den gebeimzinnigen Engelschman Gries „zooveel mogolyk" van de bewuste waardelooze stukken te koopen. Dat Botten- beim in deze zaak betrokken werd, was volgens beklaagde hierin gelegen, dat deze, tegen een zeker aandeel in de winst uit de transactie met Heldring Pi rson, torg moest blyven In een prolongatie-overeenkomst tus schen Van Hall en Haas, groot ƒ3000. Op een vraag van den voorzitter verklaart bekl. Van Hall, dat hy na 26 Sept. met Haas niets meer van doen heeft gehad en dus ook niet betrokken is geweest in de affaire van Haas met de firma Heldring en Pierson. Nader ondervraagd, blykt echter, dat by bekl. Van Hall op 6 Oct. toch nog weer f 1000 had verstrekt, na hem op 13 cn 24 Oct. tdkens 500 gegeven te hebben. Deze gelden gaf hy, omdat Haas en Bottenheim een Bank wildon oprichten. Bekl. Haas zegt er by te blyven, dat hy 1500 van Van Hall ontving om van Gries waardtlooze stukken te koopen. Hedenmorgen is het aantal spoor wegongelukken weer met één vermeerderd, doordien te ongeveer zeven uren een ledige zand- trein dor St.-Sp. derailleerde, ter hoogte van de Jeremiebrug onder Utrecht. Drie wagens lagen dwars over den weg en één der beide hoofdsporen was versperd. De materiele schade is nogal groot. Gelukkig hadden geen psrsooniyke ongelukken plaats. Een kranzinnige. —In een koffiehuis in de Aert van Nesstraat te Rotterdam vervoeg de zich Maandagnamiddag een manspersoon, die vroeg waar de school van den heer Brink was. Men verwees hem naar de gemeente school in de Nieuwe Kerkstraat en hy keerde eenige oogenblikken later terug met een 8-jarig knaapje, dat hy allerlei snoepgoed toediende. Zyn vreemde houding trok zeer de aandacht. Toen zy vertrokken waren, vervoegde zich in hoogst zenuwachtigen toestand aan het koffiehuis de moeder van het kind, die het aan do school gemist had. Uit de persoons- beschryvieg bleek bedoelde persoon de vader te zyn, zekere V., wonende aan den Binnen weg. Men maakte zich evenwel ongerust over het lot van den knaap, wyl de man in zyn geestvermogens gekrenkt is en reeds oeniga dagen zoek was. Toen de onderwyzer aan de ouderlyke woning kwam, was de knaap er reels, hy was namelyk aan zijn vader ontsnapt. V. wordt opgespoord ter plaatsing in eea gesticht. (M6.) In ons vorig nommer werd er op gewezen dat te Br-:da een contra-enquête werd bepaald op.... 30 Januari 1900. Rog sterker is de toestand te Utrecht. In e n, na.r men aan het „Hrl." van bevoegde zfido verzekert, zeer weinig belangrijk rrocesje, waarin de rechtbank te Utrecht alleen to beslissen heeft, zonder zich met de hoofdzaak in te laten, of de kantonrechter te Utrecht al of niet terecht een ingest 1de vordering heeft verklaard niet ontvankeiyk, wer i als dag van pleidooi door don prisi.'ent dier rechtbank vastgesteld7 Maart 1900. Gelukkig de rechtzoekende die by eeno spoedige beslissing belang heeft, Na onderzoek, zoowel door de® vice-admiraal te Nieuwediep als door den minister van marine, is de klacht van enk-ele marine-officieren tegen ds. Do Koe, te Hel r, in handen gesteld van het Classikaal Kerk bestuur te Alkmaar. Te Winschoten woedde gisteren een hevig onweder. De bliksem slosg in de school in de Engelsche straat. Een schoor steen werd van het gebouw afgeslagen en een paar spanten eveneens. Ds kinic-ren liepen als om stryd uit het lokaal, dat echter geheel vry bleef. In de natyheid werden twee koeien in do weide gedood. Een 84-jarige vrouw is door da tram naby Numansdorp gisternamlldag over reden en was onmiddeliyk dood. M6n ver- mojdt, dat zy zicbzelve onder de tram heeft geworpen, daar ze cit reads meermalen als haar voornemen had te kennen gegeven. Zekere J. B., te Obdam, is door de arrondissementsrechtbank t9 Alkmaar tot 2 dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hy (in drift) een paar klappen had gegöven aan een jongen boerenknecht al laar. Hy trok zich het vonnis zoo aan, dat hy nu na terug komst, krankzinnig is, en r.eds naar een ge sticht moest vervoerd worden. Hedennacht, omstreeks halfdrio, werd assistentie gevraagd door de gemeente IJselstein aan de gemeente Utrecht, by een brand, di9 was uitgebroken in de fabrbk van den heer Schilta. Do commandant der Irand- weer en de stoomspuit van Utrecht zyn er terstond heongegaan. De fabriek is ovenals een paar jaar gele len, totaal afgebrand, doch het magazyn en houtbergplaats zijn nu be^ houden. Toen de Irandweor uit Utrecht arriveerdo was de groote fabriek, waar een massa hout werk voorhanden was, een vuurzee geiyk, en acht arbeiderswoningen werden bedreigd, welk gevaar echter spoodig geweken was. By den brand, die drie jaren geloden wo3dde, brand den ook deze huizen af; de eigenaar van de fabriek was toen niet verzekerd. Nu echter dekt verzekering de schade, die zeer belang- ryk is. [U. D.) Over het noordeiyk deel der proi vincis Groningen woedde gisternamiddag eon zwaar onweer met hagelslag. Een boeren woning werd erg gehavend door het hemel» vuur; er ontstond evenwel geen brand. Den 12den Mei jl. werd uit hefc kanaal te Erica opgevischt het lgk van den arbeider H3rm Krolze. Daar hy een wond^ aan het hoofd had, werd vermoed, dat dezt den dood ten govolge heeft gehad. Een ingesteld gerechteiyk en geneeskundig onderzoek beeft echter doen zien, dat dia onjuist was. Het is echter gebleken, dat de verdronkene in deq avond van den vorigen dag trg^riyk is mis^ handelü door den arbelJer Gerharlus Do te Erica, die hem met een bierflesch ee^ bloedende wonde aan het hoofd heeft toe» gebracht. Hy heeft daarvoor voor de reebtbanjfi te Assen terecht gestaan, waar het O. 1 maard gevangenisstraf tegen ham eischto.^ Uitspraak 26 Juni a. 6. Te Sleeuwyk heeft men gister morgen aan toord van een vaartuig de knesht des schippers dool voor zijn bed gevonden. Men spreekt er van, dat de bejaarde man, iemand van ruim 60 jaar, al3 gevolg van overmatig drar.kgebruik gestikt is. Een moord door kindc-ren begaan.-^ E n ongewono misdaad werd dezer dagen te Wyoming in Amerika bedreven, ongewoon in zooverre, dat de schul iigen zoo geheel onbewust waren van bet misdadige hunner handeling, zonder in het minst tot hst ontaarde type te behoorsn. Het zyn twee kinderen, twaalf en veertien jaren oud, die in koelen bloede bun vader vermoordden en toen hun moeder gingen vertollen, dat hy dood was. De oudste, een meisje, deed het verhaal even kalm, alsof zy vertelde hoe zy haar pop gebroken had. Zy verhaalde, hoe slecht haar vader, wiens reputatie overigens verre van goed was, haar moeder en zyn acht kinderen behandelde en boj zy en haar broertj9 reeds lang van plan waren geweest, hem uit den weg te ruimen, waarin zy tlykbaar niets slechts of buitengewoons zag. Op een morgen, dat de mo9der met twee der oudere kinderen was uitgegaan, zat de vader in een sto.-l te slapen. De kinderen achtten het oogenblik voor den moord ge komen en namen bun vaders geweer uit dan hoek. De knaap legde zyn zusje uit, boe z(j het wapen gebruiken moest, en zy had zulk een vaste hand, dat zy, hoewel nooit een ge-;

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2