N®. 12059 Maandag; ld Juni. A®. 1899 $eze gourant' wordt dagelijks, met uitzondering ivan (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TEER Bladen. Eerste Blad. Reis-Abonnementen. Leiden, 17 Juni. Feuilleton, Door tegenspoed vervolgd. LEIDSCH DAG-BLAD PBIJS DEZEB QQXTEAHTt Voor Lelden per 8 maanden: Franco per post t i Afzonderlijke Nommers 0.05.- 'f; .'tv s a. t-io. 1.40. PBIJS DEB ADVEETENnËK* Van 1—8 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.171. GfOoterq lettors naar plaatsruimte wordt f 0.06 berekend Voor het incasseeren bulten de stad Geabonneerden op het „Leidsch Dagblad" kunnen gedurende het reisseizoen de Courant aan hun tijdelijk adres opgezonden krijgen, tegen vergoeding van porto en on kosten. Binnenland 10 Cents per week. België 15 n n Buitenland 20 Ook kan men gedurende het reis seizoen een Stie exemplaar be stellen, om zijne huisgenooten niet van de toezending te ontrieven. De onkosten bedragen alsdan: Binnenland 15 Cents per week. België 20 n Buitenland 25 Officieel© Honnlsgeylnjjcn, Burgemeester en Wethouders van Leiden; Qezieu het adres van de firma TIELEMAN en BROS, houdende verzoek om vergunning tot uit- broidlng van haar fabriek aan de Middelstogracht, kadastraal bekend Sectie I No. 1950, door vor- hooging van het gebouw met éóne verdieping, be stemd tot magazijn en bergplaats; Qelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Qeven bg deze kennis aan hot publiek, dat ge noemd verzoek met de bglagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Vrgdag 30 Juni a. e., 's voormiddags te elf uren, op hot Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, om beswaren tegen dat verzoek in te brongen. In dezen tijd is het wellicht niet overbodig er de aandacht op te vestigen, dat men zich blootstelt aan bekeuring met de onaangename gevolgen daarvan, wegens overtreding der Wet op de Bedrijfsbelasting, wanneer niet binnen drie dagen nadat de met de ophaling der biljetten belaste personen zich daartoe aan do woning hebben aangemeld, de ont vangen aangifte-biljetten behoorlijk Ingevuld en onderteekend bezorgd worden ten kantore van den ontvanger der Directe Belastingen. De door den gemeenteraad goedgekeurde rekening over 1898 van de Stedelijke Gas fabriek bedraagt, wat de exploitatierekening betreft, in ontvangst 480,737.81, in uitgaaf f 428,262.43, en geeft dus een batig slot van 52,475.38; wat het uittreidings- en vernieu wingsfonds betreft in ontvangst /"17,237.20s, in uitgaaf f 26,064.08, dus met een nadeelig slot van f 8826.87®. De in de gemeentekas te storten winst bedraagt volgens de winst- en verliesrekening f91,932.19. De eveneens goedgekeurde rekening van bet krankzinnigengesticht „Endogeest" over 1898 bedraagt in ontvangst f 114,761.64®, in uitgaaf f 90,276.26, aanwijzende dus een batig slot van ƒ24,475.386. Het procent der Inkomstenbelasting over 1899 bedraagt 2% De lsto Juli a. 8. Is voor een bekend en geacht stadgenoot een feestdag. De heer C. H. Kouw zal alsdan 25 jaren als mechanicus aan de Sterrenwacht ver bonden zijn, nadat hij te voren elf jaren aan de artillerie constructie werkplaatsen te Delft in functie was. De beer Kouw is hier ter stede en ook ver daarbuiten zeer bekend en gewaardeerd voor zijn streven naar lotsverbetering voor den werkman. Hy was o. a. indertijd ge assumeerd lid van de Arbeids-Enquête Com missie, als lid van het Hoofdbestuur en voorzitter van de Leidsche Afdeeling van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, enz., zoodat het hem op dien dag voorzeker niet aan talryke blijken van sympathie zal ontbreken. De anti revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft in haar gister avond gehouden algemeene ledenvergadering gesteld tot definitieve candidaten voor het lid maatschap van den gemeenteraad voor district I de heeren A. Mulder, J. De Lange, mr. R. P. Ledetoer (r.-k.); voor district II de heeren A. E. Van Kempen (aftr.), W. Pera (aftr.), N. Stadhouder (aftr.); voor oistrict III de heeren A. E. Van Kempen, W. Pera, mr. L. M. J. H. Kerstens (aftr.). Voor de akte lager onderwijs zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames: M. S. Den Blaauwen, M. C. Van Campen, M. A. A. De Koning, S. C. W. Bader en G. P. H. Van der Meulen, allen van Leiden. Tot gewone leden van bet Nederlandsch Genootschap voor Munt- en Penningkunde zijn op de gisteren te 's-Hertogenbosch ge houden algem. vergadering aangenomen de heeren J. E. Ter Gouw, te Hilversum, jhr. mr. P. L. Van Meeuwen, te 's-Hertogenbosch, en L. J. A. Braakenburg, te Lei Jen, terwijl bovendien 16 candidaten als buitengewoon lid werden ingeschreven. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlyden van den heer Th. M. Roest, wien een rechtmatige hulde werd getracht voor het vele, dat hy voor het Genootschap sedert de oprichting had verricht, werd tot voorzitter gekozen jhr. M. A. Snoock. Tot leedwezen der aanwezigen verklaarde deze de benoeming niet aan te nemeG, waarna tot voorzitter werd benoemd de heer Aug. Sassen, te Helmond. Als plaats van bijeenkomst voor de jaar- lyksche vergadering in 1900 werd aangewezen Harmeien en Vleuten of wel Groningen. Nadat in zaken van numismatiek nog enkele mededeelingen waren gedaan, werd de ver gadering gesloteo. Da. Renkema, te Ilynsburg, en ds. Schuurman, te Alfen aan den Ryn, komen voor op het zestal voor Geref. predikant te Delft. Tot onderwijzer aan de school met den Bybel te Mynsheerenland is beDoemd de heer D. Kapteiu, te Alfen aan den Ryn. Te La Junta, in Californië, is dezer dagen plotseling aan een hartkwaal overleden de heer James De Fremery, een zeer bekend en geacht landgenoot. De hoer De Fremery was in 1826 in Den Haag geboren on vertrok op 20 jarigen leeftijd naar Nleuw-York. Later ging hy naar Californië, waar by de firma Gildemeester, De Fremery en Co. hielp stichten, die thans nog onder den naam James De Fremery en Co. bestaat. Verder nam by deel aan de meeste groote industrieels onder nemingen, was voorzitter van de Kamer van Koophandel en jaren lang consul der Neder landen. Voor zyn verdiensten ten opzichte van ons land werd hy beloond met de be noeming tot ridder van den Nedorl. Leeuw. Ook als achryver waa de heer De Fremery een bekende en de laatste jaren besteedde hy veel tijd aan het scbrUven van een werk over de geschiedenis van Holland. (Fad.) Van het vroeger reeds door ons gunstig beoordeelde „Geïllustreerd Handboek der Pluimveeteelt" door A. C. E. Baldamus, uit gave van de firma Schillemans en Van Belkum, te Zutfen, zyn de laatste afleveringen ver schonen. Het voor ons land door den heer J. H. Beekman Bzn. bewerkt-1, van 235 afbeeldingen voorziene werk is thans com pleet. Het is waard, dat velen er kennis mede maken! Het bericht van het „Vad." omtrent wat da bedoeling zou zyn met beheer en redactie van ce „Staatscourant" en de leiding der Landsdrukkery, is onjuist. Men doet ons opmerken, dat wat'het „Vad." In de toekomst ziet: „Staatscourant" en Landsdrukkery onder beheer van een afdeelingschef van binnenland- sche zaken, nu reeds bestaat en blyft bestaan. De eenige verandering is de benoeming van den adjunct-commies-corrector F. J. Kleyn tot hoofdcorrector, tevens belast met de waar neming van bet directeurschap der „Ned. Staatscourant". Overigens biyft alles by het oude. (D.) Op verzoek van 45 leden is door bet be stuur der Broederschap van Rijksontvangers tegen 8 Juli a.s. een buitengewone vergadering te Amsterdam uitgeschreven ter bespreking van hun promotie, die ernstig nadeel onder vindt door de voorkeurbepalingen betreffende benoeming van inspecteurs tot ontvanger. In een voorvergadering, den 15den dezer te Assen gehouden door de afd. „Groningen en Drente" dier Broederschap, werd na breed voerige bespreking met algemeene stemmen een motie aangenomen, luidende: „De vergadering, van oordeel, dat de opvol- gonde voorkeurbesluiten omtrent benoeming van Inspecteurs tot ontvanger onbillijk en onrechtvaardig zyn, spreekt de wenschelyk- heid uit, dat er van Regeeringswege ten spoe digste maatregelen worden genomen om aan de bezwaren der Ryksontvangers te gemoet te komen." De heeren W. Yan Waning, te Hoorn, en S. J. Yan den Bergh, te Gravenhage, onderscheideniyk president en vice-president van de Koninkiyke vereeniging van Neder- landscho Scherpschutters, zyn benoemd tot ridder in do orde van Oranje-Nassau. De Minister van Oorlog reikte hedenochtend by de opening der schietwedstryden te Loos duinen het onderscheidingsteeken der orde aan de benoemden uit. Tyaena de lustrumfeesten te Groningen zullen de studenten o. a. vertoonon het middel- eeuwsche abele spel „Gloriant". Dit ter ver betering van het vorig bericht, dat wy aan de „Prov. Gr. Ct." ontleenden en waarin van oen „steekspel" werd gesproken. Als feit werd gisteren, zegt de „N. Arnh. Crfc.", in Arnhem verteld, dat de burgemeester, geiyk reeds medegedeeld, zyn ontslag ge vraagd had. Yan meestal goed ingelichte zyde werd de waarheid er van bevestigd. Naar de „Arnh. Courant" thans echter mededeelt, is de aanvrage nog niet ingediend, maar zal de burgemeester wachten tot bionen enkele dagen de Commissaris der Koningin van zyn buitenlandsch verlof terug is, om hem dan de aanvrage tot ontslag in over weging te geven. Op 11 Sept. 1895 is door den Gemeente raad van Amsterdam een kre:iet van 2l/2 millioen toegestaan voor den bouw van een nieuw entrepótdok. Nu de uitslag van de aanbesteding van don onder- en den bovenbouw en de hydraulische werktuigen bekend is, biykt de som niet voldo n e te zyn en stellen B. en Ws. den Raad voor het in 1895 toege stane kreoiet met ƒ260,000 te verhoogen. Naar de „M. Ct." uit goede bron ver neemt, zullen voortaan geen vergunningen meer worden afgegeven tot de jacht met het z.g. kanongeweer. Naar wy vernemen, wordt de heer Ver kerk Pistorius, secretaris-generaal by het depar tement van buitenlandsche zaken, die tot her stel van gezondheid naar het buitenland was vertrokkeo, de volgende week ia de residontis terugverwacht. Het stoomschip „Koning Willem I," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 16 Juni Gibraltar; de „Werkendam," van Am sterdam naar Nieuw-York, passeerde 16 Juni Prawlepoint; de „Bundesrath," van Oost- Afrlk* naar Ylissingen en Hamburg, arriveerde 16 Juni te Suez. ALkemade. By do brandweer alhier, te Nieuwe-Wetering, zyn benoemd tot hoofd brandmeester H. Los Tz., tot brandmeester H. Yan Egmond Cz. en tot assistent-brand meester Jac. Weststeyn. Aarlandervecn. Tegen 3 ^3i zyn de mili ciens A. Bruggemans, C. Willemse, H. Sieval en G. Jongeneel, allen van de lichting 1895, op geroepen om onder de wapenen te komen. In de volgende week zal langs de huizen der ingez. tenen de gewone jaarlyksche collecte worden gehouden ten behoeve van het Fond» van den gewapenden 'clïenst. Ter Secretarie alhier bestaat gelegenheid om zich aan to melden tot deelneming aan het voorbereidend militair onderricht voor jonge lieden van 16- tot 24 jarigen leeftyd. Men dient zich vóór 1 Juli a. e. aan te melden. Bodegraven. De gowyzigde keur of politie verordening van den Zuidzyder en Boezem- polder, alhier, is afgekonaigd en voor den tyd van drie maanden voor een ieder ter lezing nedergelegd ten kantore van den secretaris des polders. Donderdag 29 Mei zullen Dykgraaf en Hoogheemraden van het Groot-Waterschap Woer-en, overeenkomstig de algemeene keur van genoemd waterschap, schouw voeren ovor de boezemwateren. Mej. Roos, onderwyzeres aan de Cbriste- lyke school albier, heeft een benoeming ont vangen als onderwyzeres in de Transvaal. Het huis, met erf, tuin, hooiberg en schuur van de erven wed. D. Van Leeuwen, alhier, ten overstaan van den notaris Do Favauge geveild, is in bod gebracht op 810 en op 60 afgemynd. Twee smidsknechts, alhier, brachten een gerepareerden boerenwagen weg. Twee jonge lui gingen hun vrywillig een handje helpen en duwden in hun y ver zoo bard, dat de be stuurder van den wagen niet kon beletten, dat deze door een groote winkelruit van don heer v. O. heenging. In een dorp in het hoofdkiesdistrict Bodegraven heeft een diaconie eeDer kerkelyke gemeente drie kiezers van de kiezersiyst af gevoerd. Aan drie hoofden van gezinnen, die behoeftig zyn, doch niet bedeeld worden, werden namelijk in dezen winter ieder 2 hec toliter steenkolen vanwege de diaconie thuis bezorgd. De diaconie deed later, voor het opmaken der kiezersiyst, opgave van de bedeelden aan den burgemeester der gemeente en plaatste daarop nu ook de orie hoofden van gezinnen, aan wie de steenkolen tbuis gezonden waren. Hiermede was h t dotl bereikt; de drie mannen, die van een andere politieke kleur zyu dan de diakenen, zyn nu dit jaar geen kiezers. Bonthuizen. De verkiezing van drie leden van den gemeenteraad, ten gevolge dor periodieke aftrejing van de heeren L. Paul, A. A. Van Vei le en Jacs. Van derKnyfl Czn., zal plaats hebben op Dinsdag den 27sten Juni a. 8. De formulieren voor de opgave der candi daten zyn kosteloos verkrygbaar ter Secretarie en moeten door minstens drie kiezers worden onderteekend. Donderdag 22 Juni zal in deze gemeente aan de buizen der ingezetenen de gewone jaarlyksche collecte ten behoeve van den gewapenden dienst plaats bobben. Donderdag 29 dezer zal schouw worden gedreven over de slooton dezer gemeonte. Hillcgom. De verkiezing van vier leden van den gemeenteraad alhier wegens periodieko aftreding van de heeren R. A. Van dorScboot, J. Van Til Rz., J. Van Waveren Pz. en G. Veldhuyzen van Zanten, zal plaats hebben op Dinsdag 27 Juni a. s. Op dien dag kunnen van des voorm. 9 uren tot des namiddags 4 uren opgaven van candidaton, door minstens 14 kiezers onderteekeDd, by den burgemeester worden ingeleverd. Formulieren zyn verkryg baar ter gemeentesecretarie van 13 Juni a.s. tot den dag der verkiezing. In den loop der aanstaande week zal in deze gemeente aan de huizen der ingezetenen worden gehouden de gewone jaarlyksche collecte ten behoeve van het Fonds tot onder steuning en aanmoediging van den gewapenden dienst in de Nederlandon. Een afschrift van bet primitief kohier van den boofdelyken omslag, zoomede van I het primitief kohier der belasting op de bonden 2) En Paolino zelf, die gevoel had voor dergelyke dingen, merkte het ook op als do eerste viooltjes en de sleutelbloemen er waren; als da Metdoorn begon te bloeienals de nachte- gaal voor bet eerst zongmaar ook voor dis dingen interesseerde zijn moeder en zyn zuster zich niet en dus sprak hy er bjjna met niomand over. Maar zonder er iets van tegen iemand te zeggen, merkte hy de komst van de eerste zwaluw op; hp zag de zeevogels over het groene water der Greve vliegen, hg rook don geur van do brionie, van do egelan tier en van bet vingerhoedskruid iD de heggen, die den weg omzoomden, en hy zou naar allo waarschijnlijkheid voort zyn gegaan dit alles te doen tot in lengte van dagen, aU niet het gemeentebestuur, dat de wegen en de weg werkers beheerde, een voor hem rampzalig besluit bad genomen. Eet vond, dat er te veel wegwerkers waren en besloot een vijfde van de mannen te ontslaan. Het was op een dag midden in den winter, dat bet besluit zijner superieuren Paolino ter ooren kwam. Hy was als gewoonlijk op Zaterdag naar de stad gegaan om zjjn loon in ontvangst to nemen en toen men hem betaald bad, werd hem op de kortst mogelijke manier aan bet verstand gebracht, dat men zjjn diensten niet moer noodig bad. Hg begreep het niet. Hy geloofde bet niet. En hy gedroeg zich zdó dom, zóó vervelend en zóó ongeloovig, dat de ambtenaar, die hem bet besluit mededeelde, zyn geduld verloor en hem toeschreeuwde, dat er in en vóór bet stadhuis gendarmen waren om do weor- Bpannigon tot de orde te roepen. „Maar wat heb ik gedaan? Zeg my dan, wat ik misdreven heb?" zei de arme jongen, terwyi by zgn weekloon op de palm van zgn band liet liggen. „Je hebt niets gedaan," zei do ambtenaar minachtend; „voor zoover ik weet heb je niets misdreven, maar je bent van de lyst geschrapt men beeft je niet langer noodig." Het duurde een poosje voordat de jonge man volkomen begreep wat er gebeurd was; het was hem alsof er met duizenden hamers op zgn boofd werd geklopt, alsof er duizenden bellen in weerklonken. „Maar dan komen we om van den honger I" riep hy uit, zoodra by bet begreep. „Moeder en Nesta hebben niemand, die voor baar zorgt, dan myi" „Dat gaat ons niet aan!" zei de ambtenaar en voegde er by: „Er ia altyd wel werk te vinden voor hen, die werken willen I" „Maar zeg my de reden I Zeg my de reden I" schreeuwde Faolino. Zyn bloed begon te koken, er danBten sterretjes voor zyn oogen. „De reden ie heel eenvoudig," zei de amb tenaar luchtigjes. „Het gemeentebestuur heeft je niet meer noodig. Je bent ontslagen." En toen Paolino in zyn wanhoop en jeug dige onwetendheid zjjn stom verhief en het gemeentebestuur met scheldwoorden over laadde, evenals een bond, die verdwaald is, gaat zitten blaffen en builen, verloren de klerken, die, door de uitoefening van macht, heorsebzuebtig waren geworden, al hun ge duld, riepen do gendarmen binnen en gelastten hun den kerel naar buiten te brengen. Hy werd op ruwe wyze naar buiten gebracht in den zonne8chyn. „Ga naar buis, uilskuiken," zei een der gendarmen, „je bebt bet je goed gesternte te danken, dat je niet achter slot en grendel zit. Als je weer iets dergelgks doet, zul je er niet zoo gemakkoiyk afkomen." „Maar zy zullen omkomen van den honger! Ze zullen omkomen van den hongert" schreeuwde de jonge man, om wien zicb reeds een beele troep menscben verzameld bad, die, al hadden ze er geen flauw besef van wat hy had misdreveD, geneigd waren om zyn party to kiezen. „Wat is er gebeurd?" schreeuwde de menigte. „Wat er gebeurd is?" gilde Paolino. „Ze staren me weg, ofschoon ik niets misdreven heb, ofschoon myn vader vroeger op dezelfde wegen heeft gewerkt, en Er werd een einde gemaakt aan zyn woor denstroom, doordat de gendarmen hem optil den en hem in een wagen duwdon, waarvan een andere geDdarme het portier openhield, op bet oogenblik, dat het somber uitziende vehikel over hot stadhuisplein botste. Het portier werd achter hem dichtgeslagen; bg zat in een gevangeniswagen, in gezelschap van zeven jonge mannen, die van het ge rechtehof naar bet „Murate" werd6n vervoerd. „Het kan in deze oproerige tyden geen kwaad, dat zoo'n heethoofd eens een lesje krygt," dacht de commissaris van politie, in wiens tegenwoordigheid hy werd gebracht, nadat hy eerst een paar uur gevangen had gezeten; by vond, dat de gendarmen wel wat al te veel yver hadden getoond, maar dat zei hg niet. Hy waarschuwde den gevangene alleen, dat by voortaan voorzichtig zou zyn met het veroorzaken van opstootjes, en stelde hem dan op vrye voeten. PaoliDO liet zyn hoofd op zyn borst zinken, zgn gezicht was rood en gezwollen, de tranen rolden over zyn wangen. ,We zullen omkomen. We zullen verhon geren", zei hy. „Waarom bon ik ontslagen? Ik beb niets misdreven." „Ja, dal weet ik niet," zei de commissaris. „Betaalde het gemeentebestuur je elke week?" „Ja, en vroeger werd vader „Dan heeft het ook volkomen het recht je te ontslaan zonder je vooraf te waarschuwen. Als je je beklaagt, zul je veel strenger gestraft worden." Ze voerden hem weg en solden met hem en duwden hem, totdat zyn ongerustheid even groot was als die van een schaap, dat ter slachtbank wordt gevoerd. Eindeiyk was hy dan toch op straat en kon by naar huis gaan als bg wilds. „Groote Hemel, boe zal ik bet bun ver tellen?" zei hy zuchtend, en dan merkte hy voor het eerst, dat hy zyn weekloon had verloren. Toen ze hem hadden geduwd on geschopt, om hem, ondanks zgn tegenBpartelen, in den gevangeniewagen te krggen, was bet kleine stukje papier zeker uit zyn hand ge gleden en wie weet, waar het gobleven waal Paolino viel neer op een steen by een oude kerk, verborg zyn gezicht in zyn handen en snikte, alsof zyn hart zou breken. Toen by de stad binnenkwam, was het tien uren, du was het vier uren; by had niets gegoten, maar hy had geen honger. Hy had op ver scheiden plaatsen litteekens. Zyn geheels lichaam deed hem pyn van do ruwe behandeling, die hy ondervonden had. Hg stond met moeite op en begaf zich op weg naar huis. Er was dien dag toevallig Coreo en by kwam den stroom van vroolyke, luidruchtige menschen tegen, en de groote rytoigpaarden met bloemen en vlaggetjes op bun koppen. Op een gegeven oogenblik kreeg hy oor. bouquet tegen zyn gezicht aan. Hy nam het de vroolyke menigte niet kwaiyk, dat zy vrooiyk was, maar het contrast tuescben hun opgewektheid en zyn somberheid deed hem toch pgniyk aaD. Hy liep zoo hard voort, als zgn gekneusde ledematen bem kondon dragen, om maar gauw de poorten der etad door te komen en do groeDe landwegen te bereiken, waar by Diet meer zou werken. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1