ATJEH. Burgerlijke Stand. Do „N. R. C." ontving gisteren van haar correspondent te Batavia het volgende tele gram: „De troepenmacht van Van Heutsz mar cheerde door Meureu oe en Peusangan zonder verliezen. De bevolking, die in de dorpen gebleven was, ondersteunde baar. „Tji Peusangan onderwierp zich, maar ontsnapte 's nachts naar Tjot Pi. De boven landsche colonne trok daarheen om hem te halen. „Daarna marcheert de troep naar Geudong, een bivouac betrekkende te Geude." Het blad voegt hieraan de volgende kant te*, kening toe: Dat hoofden zich onderwerpen en kort daarna weder de vlucht nemen, is geen onge woon verschijnsel in de Atjeh-geschiedenis. Groote heeren zynde te midden der hunnen, bevalt het hun cikwyls niet door ons op hun juiste plaats te wor en gezet. Later leeren zjj den toestand beter beoordeelen en zich neerleggen by bet onvermijdelijke. Tjot Pi, wasrheon Tji Peusangan de vlucht nam, is waarschijnlijk de versterking aan den bovenloop der Peusanganrivier, wa«r deze op 30 kilometer van de kust uit het onbewoonde bergterrein treedt. De colonne onder generaal Van Heutsz heelt dus nu reeds meer dan de helft van den marsch door Sumatra's noordkust acht1 r den rug. Zoo goed als zonder tegenstand trok zij door de Peiirsche landschappen, Meureu:oe, Samalanga en Peusangan, en trekt nu door Kloempang Doewa, Sawang, Nisam enTjoenda- Boeloeh naar Gen dong, om in de aaneenge- ichakelde reeks kampongs tusschen de met rijstvelden bedekte vlakte Blang Mangat en de rivier van Pasei te Geude een bivak te betrekken. Van daar zal dan waarschijnlijk geageerd worden tegen de versterkingen, die Teungkoe Tapa by Matang Koli in Kertoi heet te heb ben opgericht. Nog een vermoeienden marsch door de moerassige terreinen van Sumatra's Noord oostkust, en Eai is tereikt. Alsdan is er een succes verkregen, dat vóór enkele jaren tot de onmogelijkheden werd gerekend. Als ware pioniers der beschaving zullen dan onze soldaten met hun gewosr op schouder en hun kapmes in de hand zich een pad hebben gebaand, doorlooperrd van de "Westkust tot de Oostkust. Daarlangs kan de weg gemaakt worden, die Kotta-Radja, SegJi, Telok Semawó en Eii verbinden zal, die vrede lievende aanraking teweeg zal brengen tus schen de reeks van onderling kibbelende landschappen langs de geheele Noordkust, die landbouw en veeteelt en handel zal doen bloeien en vermeerdering en welvaart der be volking zal bevorderen. Niet enkel hier en daar op een stukje van het strand als een verloren post te midden van moerassen zullen er groepjes onzer solda ten te zien zijn, onmachtig om orde en vrede te doen eerbiedigen in het ontoegankelijk binnenland, maar langs dien weg zullen zij kunnen patrouilleeren en veiligheid on vrye communicatie kunnen handhaven in het ge heele vruchtbare kustgebied van den voor- maligen roofstaat Atjeh. Knldo aan pastoor Verbraak. Breda heeft by het aan pastoor Verbraak gewijde nummer van „De Soldatenkrant" dien geestelijke een afzonderlijke hulde ge- bra.bt. Per ze post heeft de commissie van redactie van „De Soldatenkrant" aan hot adres van generaal Van Heutsz verzonden met verzoek cit op den feest Jag te overhandigen: een blikken trommel, waarin, keurig verpakt, de honderden naamkaartjes, die by genoemde commissie zijn ontvangen als evenveel bewijzen van sympathie voor bedoelden goesteljjke. Eierby was nog gevoegd en gecalligraphetrde opdracht van officieren en burgerleeraren der Kon. Mil. Academie met hun naamkaartjes eD vervat in bruin lederen omslag. Ook de cadetten der K. M. A. bleven niet achter. In wit satijnen omslag, waarop in vergulde letters gedrukt was: „HulJe aan pastoor Verbraak, 1874—1899", lag een I lad, waarop in calligraphisch schrift te lezen staat: „Het cadetten:orps der Koninklijke Milit. Academie te Breda spreekt den innigen wensch uit, dat het leven, hetwelk gy ginds vyf en twintig jaren met naast-.nliefde en zelfverloochening, met onwankelbare trouw en nooit vermoeide geestkracht hebt gewyd aan hit Nederlandsch- Indische leger; nog vele jaren gespaard moge blijven tot eer van het vaderland." KOLONIËN. BATAVIA, 12—16 Mei. De heer H. G. Bartrlds, hoofdredacteur van het „Soer. Handelsblad", is door den Raad van Justitie te Soerabaia, overeenkomstig den eisch van het O. M, veroordeeld tot f 100 boete en de kosten, en zulks wegens belee- ciging van den heer Von Schmidt auf Alten- staat, oud-resident van Batavia. De heer Brirtelds had wegens een vermeende verkor ting van de rechten der verdediging van alle verdediging afgeziQD. Het heeft, zegt de „Soer. Cfc.", zeer de aandacht getrokken van de Algemeens Reken kamer, dat in de laatste maanden verscheidene gepe:isionneerde ambtenaren afstand doen van hun recht om naar Europa te gaan, om daar mee het recht te krfigen op 's lands kosten een reis over Java te maken. Geschiedt daarby alles eerlijk, dan is er een voordeel voor het land in gelegen, doch vermeld wordt, dat voor de geheelo familie mede gedeclareerd wordt, terwijl deze kalm thuis is gebleven. Naar aanleiding hiervan is nu van de Rekenkamer een geheime circulaire uitgegaan aan de ver schillende hoofden van gewesteiyk en plaat- seiyk bestuur, waarin wordt verzocht om, vóór dergeiyke reisdeclaratiön worden afgeteekend, te willen nagaan of de familie werkelijk meereist. Aangemoedigd door bet succes van „Do Soldatenkrant" in Nederland, heeft de firma Albrecht Co, te Batavia, besloten nog dit jaar een „Soerat Kabar Soldadoo" uit te geven. Dit blad zal voor onze inlanders en Amboi neezen worden wat het Bredasche orgaan is voor den Europeeschen militair. Het wordt in laag kazerne Maleisch ge schreven en zal vooral ook veel stukken uit de Soldatenkrant overnemen. De redactie zal behalve uit den lsten luite nant Clockener Brousson bestaan uit oen oftici-r van Javaanschen, Madureeschen en Amboine scben landaard. De „Straits Times" meldt, dat, na de invoering van het stniversport voor mail brieven tusschen Engeland en zfin koloniën en omgekeerd het aantal brieven van Engelsch- Inoiö naar Engeland, gedurende de twee eerste maanden van het jaar, reeds met vijf tien percent is toegenomen. Blijft dit zoo voortduren, zegt het blad, dan zal op het eind van het jaar tlykeD, dat de inkomsten van Inaië door deze port-reductie hoegenaamd niet achteruitgegaan zfin. Het blad had er gerust kunnen bijvoegen, dat de uitkomst boogst- waarschyniyk eenmaal zal blyken een bedui dende toeneming der inkomsten voor de schat kist to zyn. Het Is toch tot heden steeds uitgekomen, dat elke port reductie, waar ook ingevoerd, steeds groote financieels voordeelen met zich medebracht. Wanneer zal mtn deze oude waarheid ook in Inaië ea Nederland begrypen? De „Sumatra-Ct." heeft nadere berichten ontvangen over den gruwelyken moord, door roovers uit de ouafhaDkeiyke V Kota's op den mijn ingenieur Clifford gepleegd. Het blad maakt daaruit op, dat de heeren Clifford en Egbert (employó van de Mynbouw-My. Pang- kalan) gewaarschuwd waren, dat een aanslag op hen gewaagd zou worden, zonder dat zy iets godaao hebben om dien te voorkomen. De heer Egbert was de naaste buurman van den heer Clifford. „Een andere vraag is zegt het blad of het bestuur van den beraamden aanslag iets afwist, en zoo ja, welke voorzorgen het gemeenJ heeft te moeten nemen." De waarnemende gouverneur is den 14 'en Mei van zfin reis naar Paja-Koomboe te Padang teruggekeerd. De toestand in Pankalan was, hoowtl zoo zorgwekkend niet meer, toch van dien aard, dat van de zyde van ons bestuur een groote mate van ODergie en waakzaamheid gevor derd werd. Nog juist vóór zyn vroegtydigen dood heeft de gesneuvelde luitenant controleur H. M. Vis de laatste band kunnen leggen aan een Atjehsche spraakleer. Het is te hopen, dat de uitgave van dit nuttige werk, waarnaar zoowel de civiele ambtenaren als de officieren der marechaussee reikhalzend uitzien, geen vertraging moge ondervinden. Eon schoone nalatenschap, die deze jonge en energieke officier het leger vermaakt, zegt de „J.-B." De „J.-B." meldt, dat te Batavia is herkend een Europeesch fuselier, die in Mei van het vorige jaar van Magelang gedeserteerd is en zich onder een valschen naam te Tje- ringin in Bantam ophield. Daar leefdo by op kosten van de inlanders, not zoo lang tot hy argwaan wekte en door den resident van Bantam naar Batavia werd opgezonden. Hier bedacht hy allerlei verzinsels en gaf een valschen naam op, doch langs het front dor troepen gevoerd, werd hy als de gedeserteerde fuselier v. W. herkend. By ordonnantie van den lOden Mei 16 bepaald, dat de van Regeeringswege gesub- sidiëeroe offerfeesten op Lombok voortaan oogstfeesten zullen heeten. De „J.-B." meldt, dat aan de residenten by rondschrijven is gevraagd of er iets waar is van de bezwaren, in de Staten-Generaal tegen de ontworpen reorganisatie van het binnenlandsch bestuur ingebracht, in het bijzonder tegen het opheffen van talryke be trekkingen van inlandscbe ambtenaren. "Van den resident van Timor en Onder- hoorighefen is coor de regeering het volgende telegram dd. 2 Mei ontvangen: „Politieke toestand gunstig; pokziekte ver breidt zich hoofdplaats; eiland Alor beBmet verklaard door die ziekte." Uitbarsting van den Gedeh. Het „Bat. Nbl." meldt het volgende: Voor een paar wtken heeft de Qedeh, die in de laatste 20 jaren nauwelijks eenige tee kenen van leven bad gegeven, weder gowerkt. Ongeveer een week vóór de uitbarsting was de krater feel sterker gaan rooken, maar op 1 Mei omstreeks 7 uren 's avonds werden op Tjibodas, den bergtuin, bahoorende ty 's Lands Plantentuin, door den opzichter aldaar, den heer Heyl, herhaaldelijk geluiden als verwyderde kanonschoten gehoord, terwyi de rook zich als coor een inwendig vuur verlicht vertoonde; ook op Sindanglaia bad men die gelui Jen waargenomen. Den volgenden morgen hing er een donkergrijze wolk boven den krater; blijkbaar was er dus toen een asch- regen, maar den daarop volgenden dag was wederom niets anders te zien dan de helder witte rook. Den 12dcn Mei werd de krater bezocht door den heer Heyl in gezelschap van dr. Jaoso. Hierby bleek toen, dat de kraterbo:em opge hoogd was, misschien wel 25 Meter, door groote en kleine, grijze stem-n, die geen verkleuring of aanslag vertoonden en bljjkbaar dus pas door den krater waren uitgeworpen Een klein deel van den kraterwand (eruptie kegel) was bovendien aan de lïnnenzyd< ingestort, en daar';oven vertoont deze een vry groote, doch smalle scheur. De onbegroeide helling en vlakte buiten den kraterrand was met eon vry aanzienlijke laag asch bedekt, 2-8 cM. dik ongeveer, terwijl door latere regens de oude kraterbodem ge heel volgespoeld was m6t fyne asch, zoodat van de planten, die daar groeiden, nog slechts de toppen van enkele struiken te zien waren. Bovendien zag men overal een zeer groot aantal steenen liggeD, goheel geiyk aan die, welke men op den kraterboJem zag, en die reeds op het eerste gezicht te onderscheiden wareQ van die, welke er reeds langer hacd;n gelegen; vele dezer waren 1 2 vot diep in deD grond geslagen. Zy waren van verschil lende grootte, en de grootste, die juist op den kraterrand ligt, is naar schatting ljs M3. groot, en weegt dus mogeiyk 500 KG. of zelfs meer. Die 6teenen zag men lovendien ook overal in het begroeide terrein tusschen den krater en Kandang-Badak, ongeveer één op elke 3-5 Meter, tot op ongeveer drie kwartier gaans van den kraterrand. Daar hadden deze steenen, waarvan sommige zektx wel 100 200 KG. wegen, natuurlijk de bootnen gebroken en soms ontwortel J. Op één plaats was zelfs eet plek van ongeveer 100 M*. ver woest. Deze uitbarsting is blijkbaar slechts van geringen omvang geweest, maar des te meer opvallend is het, dat daarby oen zoo groot aantal en tevens zoo groote steenen werden uitgeslingerd, terwyi bovendien in do richting naar Kandang-Badak de steenen veel veraer gevallen waren dan de asch. Ook thans is de Gedeh nog niet rustig, daar hedenmorgen (13 Mei) te 9 uren wederom zware geluiden gehoord werden zoowel te Tjibodas als te Sindanglaia. In de „Jav. Crt." van 6 Mei leest men: „Do Resident der Preanger Regentschappen rapporteert, cat sedert den lsten dezer de vulkaan Gedeh onafgebroken rookkolommen uitstoot. Andere verschijnselen kwamen daarby niet voor". Dit is de officiêele waarheid 1 merkt het „Bat. Nbl." spottend op. Door den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Gesteld: Tot ultimo December 1899 of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, ter beschikking van den voorzitter van de landraden te Magelang en Temang- goeg (Kedoe), om te worden belast met griffiers werkzaamheden bij dio rechtbanken, de klerk ter griffie van bovengenoemde landraden F. Steovensz. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'slands dienst, de stationschef 2de klasse by de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java, J. G.N. Willemsen. Tijdelijk: In dienst gesteld als machinist bij de trawinning op het eiland Banka, de gewezen tijdelijk opzichter-machinist bij do werken en opnemingen aan de rivier de Solo, C. H. J. Kamp- meinert. Bij hot binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera. Benoemd: Tot controleur 1ste kl. C. Van do Velde, ambtenaar op non-activiteit, II. die be trekking bekleed hebbende, mot bepaling, dat hij geplaatst wordt in de ros. Benkoelen; tot controleur 2de kl., F. Heaviside, ambtenaar op wachtgeld, 11. die betrekking bekleed hebbende, met bepaling, dat bij geplaatst wordt in de res. Lampongache districten. Met intrekking van zijn plaatsing in de res. Besoeki, geplaatst in de res. Soerabaia, de met de waarneming der betrekking van adspirant- controleur belaste ambtenaar S. Van Nouhuis, en bepaald, dat geplaatst blijft in de residentie Preanger Regentschappen, de met de waarneming der betrekking van adspirant-controleur belaste ambtenaar R. A. Kern. Bij den burg. geneesk. dienst. Ontheven: Op verzoek, eervol van de waar neming van den civielen geneesk. dienst on bet opzicht over de vaccine, in de res. Krawang, Dr. I. Swart Abrahamsz. Bij den post- en telegraafdienst. Ontheven. Eervol van het beheer van bet kantoor te Tebingtinggi DeJi en overgeplaatst naar het hoofdbureau to Batavia, de commies 2de kl. J. A. Doornweord. Benoemd: Tot commies 1ste kl. ongeplaatst te Medan, de ambtenaar op non-activiteit J. T. Huppe, laatstelijk dio betrekking bekleed hebbende; tot chef van het kantoor te Tebingtinggi Doli, de commies 2de kL J. H. Lincklaen Arrïens, to Soerabaia. Overgeplaatst: Van Djokjakarta naar Soe- xakarta, de commies late kl. O. Th. Van Catten- burch; van Medan naar Semarang, de commies 1ste kl. D. J. Van Ophuyzen; van Soorakartanaar Djokjakarta, de commies 2de kl. L. R. Dekens; van Rantauprapat naar Medan, de commies 3de kl. J. W. Dammerboer; van Medan naar Rantau prapat, de commies 3de kl. G. C. Van Huls; van Djokjakarta naar Soerakarto, de commies 3de kl. L. J. F. Van Kriekenvan Soerakarta naar Djokja karta, de commies 3de kl. C. J. Flikkonschild. Benoemd: Tot griffier bij het hooggerechts hof van Nederlandscli-Indië, de advocaat-generaal bij het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, mr. H. Schuyten; tot advocaat goneraal bij het hooggerechtshof van Nederlandach Indië, inr. H. F u oh ter, thans belast met de waarneming der betrekking van lid van den raad van justitie te Batavia. Bij don Watorstaat en 's lands B. O. W. Benoemd: Tot opzichter 1ste kl. do ambte naar op wachtgeld J. Kranondonk. Overgeplaatst: Van den gewestelyken naar den algemeenen dienst in de res. Semarang en ter beschikking gesteld van den chef der 3de waterstaatsafdeeling in bet belang dor verbetering van den waterafvoer in de Kotta Semarang, de ingenieur 3de kl. J. H. Thai Larsen. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Go plaatst: Bij aankomst by het 13do bataljon, de 2de luit. uit Nederland verwacht wordende, zijnde bestemd voor den dienst hier te lande, E. M. A. Quack. Overgoplaatst: Bij het subsist entenkader te Soorabaia, de 2de luit. bij bet 13de bat H. J. Bila. Geplaatst; Bij aankomst in Indië, te Padang, de off. van goz. 2do kl. L. H. Dominicus van den Bossche, keerende van verlof terug. Verleend: Wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa aan den kapt. der art. R. P. Hofland en aan den off. van gez. 1ste kl J. A. Tnmson. Ontslagen: Op verzoek, wegens ongeschikt heid voor alle militaire diensten, eervol en met behoud van recht op pensioen, uit Hr. Ms. mili tairen dienst, do lnit.-kol. der inf. J. R. Jacobs en de 1ste luit. van dat wapen J. F. Wenz; op verzoek, eervol uit Hr. Ms. militairen dienst, de off. van gez. 2de kl. J- A. Wilkens. Vergund: Aan don voor den tijd van vijfjaren bij het Indische leger gedetacheerden lsten luit. der inf. van bet Nederlandscbc leger J. Buys, wegens ziekte naar Nederland terug to keeren. Bij bet wapen der infanterie. Bevorderd: Tot kolonel, de LniL-kol. C. H. F. Riesz; tot luit.-kol., de majoors J. P. Meijer, H. A. L. Wichors (met verlof in Nederland), H. P. Willemstijn en J. Langenbach, met bepaling, dat do luit.-kolonel H. P. Willemstijn bij don generalen staf geplaatst blijft; tot lsten luit., de2deluit. L. Scheltus Van Ysscldyk, L. P. Makkink, W. C. Schöfer, G. A. Tideman en B. Lamberts. Overgoplaatst: Van de lsto comp. art. (lste veldbatterij) te Batavia naar het hoofdbureau der art (lilde afdeeling van het departement van Oorlog), de lste luik dor artillerie W. Hemmes; van bet hoofdbureau der art. (Illdo afd. van bet departement van Oorlog) naar de 9de comp. (3de comp. vesting-art.) te Batavóa en gedetacheerd bij de geweermakensschool te Mees ter-Cornells, de lste luit. der art. H. Witzenburg; van de 4de comp. art. (4de bergbatterij) te Kotta-Radja naar bet commando der divisie veld en berg-art. te Batavia» do majoor der artillerie L, J. Van Denn. Opgave van passagiers, van Batavia vertrokken met net 8.8. „Koning Willem I" naar Genua en Amsterdam: magazijn meester lste kit bij de milit. adm. D. C. Achenbach met edutg. an 1 kind, off. van gez. lsto kl. dr G. J. Borgpsius, ingen. late kl. B. O. W.t C. W. Wejja met eebtg. en 3 kind, stationschef S.-S. G. Van de Kieft met eclitg., voorzitter v. d. Landraad mr. ff. Cb. Tan Meerten met echtg en 2 kind., opz. B. O. W., L. Van der Velde met eclitg, de heeren L. Van der Velde, C. N. Noppen van Paddenburg met eclitg., movr. J. Dorre, gepens,luit.-kolonel der ark G. Feuilletau de Bruijn mot eclitg. en 4 kind., kapt. inf. J. P. A. Wilhelm met echtg. en 3 kind., lste luit. der inf, F. G. Van Delden met echtg. en 1 kind, A. Bisschop, E. Bosch, landm. lsto kl. van bet kadaster H. E. Van Dijk met eehtg. on 3 kind, luik ter zee 2de kl. A. Waller, lid alg. reken kamer L. A. Martens met echtg. en 3 kind., boofdinsp. der cultures II. J. W. Van Lawïck van Pabst met eebtg., dochter en zoon, kapt. inf. W. H. De Lussanet do Ja Sabloniêre met echtg. en 2 kind., gep. luit.-kol. der inf. H. H. G. Franssen met zoon, lste luit. inf. J. A. Van Daalon met echtg. en 2 kind., gep. kapt- ark J. C. W. Smits mei echtg. en 3 kind., ger>. kol. dor inf. P. L A. Collard met echtg., E. vv. Scholten met ochtg., mevr. Parmentier, off. van gez. lste kl. bij de marine G. O. Snijders, dr. Swan, Pfeiffer met echtg.. Van Gogh, mej. A. J. Visser, mevr. J. W. Giebels geb. De Roor opz. lste kl. S.-S. Tb. Boon van Ostado mot eclitg. en 2 kind., joDgej. E. Schroder, mevr. Bastiaans met zoon en dochter, jongenheer AI. Meertens, jongenheer J. W. Van Gennep, jongenheer Karei Reitz, liefdezuster mej. M. Freis, ds. D. Huijsing met echtg. en 7 kind-, gep. lichtopz. lste kl. J. C. Vau Leeuwen met echtg., Hr. Als. militairen en schepelingen. De zaak Dreyfus-LMcqnart c. s. In de „Figaro" scbryft kolonel Robert, die onder Mac Mahon by den generalen staf van het leger geplaatst was en veel jaren chef van den generalen staf van generaal Lowal geweest is, eeD artikel over de revisie van het proces-Dreyfus en het leger, dat kan cionrn als een bewys, dat ook in 't Franse ho leger het aantal dergenon, die tegen Dreyfus go- kont zyn, vermindert. De kolonel deelt mede en bewijst het uit artikeleD, dia hy in „la France Militaire" schreef, dat hy lang va6t overtuigd is ge weest van de schuld van Dreyfns. Hy, als zoovelen zjjner kameraden in het leger, kennen niets hoogers dan vertrouwen in hun militaire chefs, vertrouwen ni-.t alleen in hun eerlykheid, hun loyauteit, hun ge weten, de zuiverheid hunner bedoelingen, maar ook in hun handelingen. H.-t vertrou wen in de chaf6 is bet eerste element van de krygstuebt. Een minister van oorlog had een officier wegens hoogverraad voor den krfigsraad ge daagd; zoven rechters hadden hem veroor deeld; er wa6 geen dwaling mogelijk: Dreyfus was schuldig. Doch de houding van Esterbazy; de ge sluierde dame; de behandeling, dia Picquart had te verduren; de tusscbenkomst van een pers, die gewooDlyk vfian:ig aan bet leger was, doch thans plotseling de verdediging van de eer van 'fc leger op zich nam, deden den kolonel ten slotte aan de rechtvaardigheid van de veroordeeling van Dreyfus weifelen. „Ik. las toen voor do cersto maal de akte van beschuldiging tegen Dreyfns en ik beken, dat ik geheel verbaasd was; men vindt er werkeiyk slechts onderstellingen en beschou wing', n in, doch geen enkel bewys, noch moreel noch materieel. De debatten van de zaak-Zola bevestigden my in myn opinie, dat er een rechterlijke dwaling kon begaan zyD." Thans heeft het Hof van Cassatie de revisie bevolen. „Het geheele Fransche leger," besluit kolonel Robert, „met zyn ridderlyken geest, zyn rechtschapenheid, zyn loyaufceit, zal het vouDis van het Hof van Cassatie toejuichen. Dit groote drama beeft veel schuldige zwak heid blootgelegd, doch ktt beeft eveneens veel kracht, veel toewyding en veel hoog- staando karakters getoond. Htt land, zooals wyztlven, dor«t naar gerechtigheid en waar heid en wil vóór alles licht. Ik hoop, dat wy spoedig éi onmetelyke vreugde zullen genieten, te weten, dat een Fransch officier zfin vaderland niet verraden heeft, dat onz^ kinderen geen ellendige rechter- lyke dwaling zullen hebben te betreuren en dat het ongelukkige slachtoffer eindelyk aan de liefde van zyn vrouw en aan zyn kinderen is teruggegeven." Achteraf zou echter blijken, dat van ëit geheele artikel niets aan Is. Dj „Gaulois" toch beeft van markies De Tanlay, gewezen aous-chef van hot kabinet van Mac Mahon, den volgenden brief ontvangen: „Mynheer de directeur! „U kan het artikel van de Figaro „De Herziening in 't Leger", dat het blad toeschrijft aan kolonel Robert, oud-chef van het kabinet van maarschalk Mac Mahon, tegenspreken. Kolonel Robert is voor eenigj maanden overleden. „Ik heb de oer gehad onder zjjn bevelen sous chef van het kabinet van maarschalk Mac Mahon geweest te zfin, en ik kan U verzekeren, dat kolonel Robert, als hy nog leefde, met alie macht de herziening van het Dreyfus proces zou hebben bestreden. „Aanvaard, enz." Dus alweer een mystificatie, - of bleef het artikel zoo lang liggen, hetgeen by een groot tlad alleszins mogelyk is? Wellicht echter is geheel de bewering om trent den dood van kolonel Robert onwaar. De kruiser „Sfax" zal Dreyfus te Brest aan land zetten. De directie van- de oorlogshaven heeft bevel gekregen den kruiser onmiddellijk na zfin aankomst weder uit te rusten. De samenstelling van den krygsraad te Rennes is nu bek9nd geworden. Hy is opge maakt naar den rooster voor het tweede kwar taal van 1899 en bestaat uit: kolonel Jonaust, directeur der genie aldaar, president; luitenant koionel Bronguiart, directeur van de artillerieschcrol; de eskadronchefs van bataljons of majoors: Profillet, 10de regiment artillerie; Merle, 7de regiment artillerie;, De Bréon, 7de regiment artillerie; kapiteins Parfait, 7de regiment; Beanvais, 7de regiment. Men weet nog niet in welke zaal het proces zal plaats vinden. Men wil kiezen tusschen de zaal van den tegenwoordigon krijgsraad en de kazerne van het arsenaal, die ruime zalen en een groot binnenplein heeft. De maire deT stad heeft reeds lij proclamatie de burgery tot kalmte en rust vermaand. Mon leest daarin o. a.: „Het leger der Republiek heeft al onze sympathie. Wy hebben het lief als den waar borg onzer ODafhankelykheid en onzer kracht tegenover den vreemdeling. Maar aan den anderen kant moeten wy de beslissingen dor justitie woten te eerbiedigen. De zaak, welke reeds zoolang verdoeldheid onder ons gewekt heeft, moet te Rennes worden geoordeeld met alle kalmte, welke c-en vry, aan allevooroor- deelen vfiandig vo'.k betaamt. ALKEMADE. Geboren: Willebrordus, Z. van W. Stipdonk en B. W. Hogenboom. Angenieta, D. van S. Boer en A. ff. Kroon. KATWUK. Geboren: Anna, D. van N. v. Dnyvenbode en A. Varkevieser. Niesje, D. van A. v. Diiijn en G. v. d. Plas. Jacoba, D. van C. Ravensbergen en J. v. d. Perk. Antje, D. van R. v. Dijk en D. De Roodo. Martinus Cornelia Z. van G. v. d. Berg en J. G. Halleen. Overleden: L. v. Duyn 8 m., Z. van H. v. Duyn en C. Guyt. B. Pailevliet 6 j., Z. van D. B. Parlevliet en A. T. Abbink. K. v. Duyven- bode 37 j., echtg. van D. v. d. Oever. LISSE. Ondertrouwd: Nico!aas Mooymanjra. en Helena Cornelia Blok jd. Gehuwd: C. Van Dam en F. Van Dorp. Geboren: Martirrus, Z. van J. Zandbergen er A. v. d. Moy. Johanna Hendrica, D. van Scheepmaker en. J. Vlcndré. Overloden: Jacoba Engeliua Van der Meei 9 ra. Petrus v. d. Hulst 20 m. RIJNSBURG. Geboren: Gerat» Z. van D. De Keyzer on D. Bloemendaal. Gehuwd: C. Kcvzer jm. 20 j., te Valkenburg, en M. Cederhout jd. 20 j., te Rrjnsburg. SASSENHEIM. Geboren: Neeltjo Adrians,D. van JL Oudsbooru en N. Korbeo. STOMP WIJK. Ondertrouwd: H. P. N. Heydl jm. 29 j. on F. t. i Heyden 33 j., wed. J. J. W, Eringaard Overleden: J. A. v. d. Togt, D. 4 m. VEUR. Bevallen: M. A. J. W. Iwes geK Wittboff D. WARMOND. Go toren: Joannes Cornell's, Z van J. A. Beogelsdijk en Q. De Jong Overleden: Comolia "Maria Ouweband 2 j. Getrouwd: Cornells Van Rijn en Anna Van Velaen. WOUBRUGGE. Geboren: Tbeodorus Cornelia, Z. van A. Haastrecht en AI. v. d. Zon. Gehuwd: G. P. Hoogeveon jm. 27 j. en C. Witteman jd. 28 j. TWEEDE HAMER, Ongevallenwet. Een 15 tal industriëelen hebben gisteren een adres aan de Tweed9 Kamer gezonden in zake het ontwerp-Ongevallenwet. De onder teekenaren zyn de chefs der volgende firma's: W. A. Scholten te GroningenNederlandsche Maatsch. van kaas- en roomfcoterfatrieken te Leeuwarden; W. G. Boele Senior te Kampen; yzergietery en emailleerfabrieken Vulcaans- oord, Von Raeafeld de Both Co. te Terborg; da Nederlandsche fabriek van leder en drijf riemen, voorheen Gebr. Bakke te Eibergen; glasfabriek Leerdam te Leerdam; Verkace «Sc Comp. te Zaandam; H. Vettewinkel Zonen ta Amsterdam; Tieleman «fe Dros te Leiden; Vtreenig ie Nederlandsche Lucifersfabrieken te Eindhoven; Robert Von der Nahmer te Stratum; W. Van Moorssel Co. te Eindhoven; Philips «Sc Co. te Eindhoven; Jeekel Co. te Leerdam en de Nederlandsche Verf- en Chemicaliën- fabrrik te Delft. Dj strekking van bet adres is aan te drin gen op het geven van bevoegdheid tot eigen verzekering onder het stellen van de noodige waarborgen en het bfidragen in de algemeene kosten van het beheer der Ryksveraekerings- bank. Verlaging van het recht voor bewijzen van nationaliteit in den Levant. Door den Minister vanBuitenlandsche Zaken is een wetsontwerp iogediund, strekkende om het recht voor de bewyzen van natio naliteit en beschermelingschap in den Levant te verlagen van f 5 tot f 3.50, daar ook in andere landen, met name Engeland en Duitsch- land, een lager recht wordt gelieven dan by ons.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 10